IE® Dr.Aug. Snieders JE? EEUWFEEST Eeae vreeselijke spoor wegramp Vermeden Heldhaftig priester Geweldige brand te Brussel De onbewaakte overwegen Een oude misdaad Belangrijke juweelendiefstal Communistische samen zwering te Riga Erg ongeluk teWaregem ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS De Brusselsche gauwdieven Een Amerikaansche val Altijd onvoorzichtige» In kokend waler gevallen Vreeselijk ongeluk in eene steengroef Het echtelijk drama te Malonne De dramas der lucht -v Weekoverzicht der Beurs van Brussel ONTZETTENDE LICHTZiNNIGEHEID VAN FRANSCHE JREIMVOERDERS. DE RAMP. VERMEDEN, PANK ZIJ DE KOSLSLOEDIGHEID VAN BELGISCH It, spoorwegpersoneel. Uit welingelichte bron hooren wij dal Vrijdag j.l.'een vreeselijke spoor wegramp dreigde te gebeuren, dicht bij het station te Lembeek-bij-flall'e. De expresskrein .Bergen-Brussel,tofc prop- pens toe gevuld met reizigers, was stilgehouden door een signaal op een kleinen afstond voorbij het station en werd bijna het heeft inderdaad slechts een haar gescheeld aangere den door. den blocktrein Parijs-Brus sel. Het spoor beschrijft even voor het station een boog en vroeger gebeurden hier reeds een paar keeren treinon gelukken. Nu yerscheen hier opeens aan den draai der baan de blocktrein Parijs- Brussel de Fransche machinist was drie signaien, die stoppen betee- kenden, in bliksemsnelle vaart.tt voor- bijge'reden en moest nu onvermijdelijk op den expresstrein Bergen-Brussël aanrijden! Het verschrikte stationper-1 soneel probeerde met wanhopige geba ren de» Franschen machinist op het dreigend gevaar te wijzen en bij het zicht van een roode noodvlag door een bediende gezwaaid, stopte de machinist •dan toch. Nog een korte afstand... en een ontzettende ramp ware gebeurd. De machinist, ondervraagd, ver klaarde gewoon de stop-signalen niet te hebben bemerkt. Dë koelbloedigheid van Het' station- personeel mag hier zeker worden ge roemd en wie weet hoeveel menschen- Jevens door haar gespaard zijn geble ven. Maar zou dit vreeselijk" feit, 'des te bcteekenisvoller worden, wanneer het naast de akelige zwarte lijst der Fran sche spoorwegrampen van de Augus tusmaand wordt gezet, niet een vin gerwijzing inhouden? Een blad der hoofdstad geeft, ter overweging of de visueele en inlelleclueele facultei ten van een machinist van vier uren dolle vaart van Parijs tot Brussel niet tot het uiterste gespannen zijn en dus ook zooveel verzwakt. 'Aan het strand van Mandriole, Ita lië, heeft de kapelaan van Galberto, de Eerw. Heer Fabbri, een schitterende heldendaad verricht. Vier kinderen werden door een hooge golf verrast en zouden zeker verdronken zijn, als. ka pelaan Fabbri zijn leven nie.t had ge waagd. Met. ontzettende, inspanning gelukte hef. hem alle kinderen behou den °P het strand te brengen. De bevolking bracht den moedigen priester een geestdriftige ovatie. Woensdag nacht, rond t u. 30 brak er brand uit in een gebouw van den Antwerpscben Steenweg- te Brussel. Daar men herstellingen uitvoert in het achtergebouw, dat als werkhuis dienst doe.!, waren de wrerklieden in staking. De geburcn merkten het eerst de vlam men. die door lvet dak heensloegen. 'Onmiddelijk kwam de brandweer ter plaats. Bij hun aankomst geleek het werkhuis nog slechts een vuurpoel. Na een uur hardnekkig werken mochten de brandweerlieden er in gelukken het vuur te overmeesteren. De schade door het. vuur en hef. water veroorzaakt is zeer groot. De oorzaak van de ramp is onbekend. Aan den overweg der Dijkstraat te Muysen op de spoorlijn Mechelen-Leu- ven, werd de daglooner Janssens van Wespelaer bewusteloos en gansch be bloed aangetroffen. In allerijl naar het Mechelseh gast huis. overgebracht, is de ongelukkige ér overleden, zonder tot bezinning te zijri weergekeerd. .Verondersteld wordt, dat Janssens aan den onbewaakten overweg door een trein werd verrast en. aangereden. Een onderzoek werd in dien zin inge steld. Zekere 3". B., werd Dinsdag 'door dc gendarmen van Zele aangehouden on der verdenking tijdens den oorlog in bende op 3 tot 4 Oktober 1915, diefstal met braak en beklimming gepleegd te hebben alsook van doodsbedreigingen met scheermes en andere voorwerpen. De dieveri waren langs keldervenster en achterplaatsken binnengedrongen bij de weduwe De Waegemaecker, te Zele; Stokstraat. Een Hunner stond ge maskerd voor het bed der vrouw ter wijl de anderen alles 'doorzochten. Het schijnt 'dat ze met, drie waren. Op het hulpgeroep der weduwe duwde de ge maskerde haar een prop in 'den mond. De dieven namen vervolgens de vlucht, nogal eene grooie som geld medene mende. J. B...., bij drank zijnde, heeft ziclï thans op hoogergezegd feit ge roemd in 't bijzijn van eenige vrouwen. Het blijft echter niet altijd vriendschap en de vrouwen brengen alles uit. De kerel zat dan ook' seffens achter slof en is naar Dendermonde overgebracht, waar het gerecht zich bemoeit met de zaak. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn stoutmoedige dieven bin nengedrongen in de woonst der eckt- genooten L.wonende Boilcaulaan te Etterbeek. Uit een meubel op het gelijk vloers stolen zij een kistje, dat een rij ke verzameling juweelen inhield, zooals ringen, arm- en halssnoeren,en uurwer ken, alles voor een waarde van 100.000 frank. De politie' werd verwittigd "doch tot nog toe, bezit zij geen enkel spoor der daders. De beschrijving dér juweelen werd in alle richtingen rondgestuurd. iTengeVolge van aanhoudingen, on langs te Libau gedaan, heeft nu de Lettische geheime politie te Riga het middelpunt van een communistische samenzwering ontdekt, waarvan de Derde Internationale de draden in han den heeft. Bij de huiszoekingen vond men briefwisseling, vlug- en propa- gandaschriften en een actieplan voor de aanstaande Landdagkiezingeii. Bij dat plan worden de ontbinding van het leger, de uideeling van wapens aan de revolutionnaire werklieden, de afschaf fing van den eigendom, de phalanste- riaansche organisatie van het platte land en nog andere dingen geëischt... 't Hoofd van de beweging is een be rucht. communist, met name Berzin Zarin; hij werd ter zijde gestaan dooi' acht helpers, oud-studenten der bij zondere leergangen van Moskou. Zes van die kerels, hadden valscbe papieren. Er zijn nu, in verband met deze zaak reeds 78 communisten aangehouden 9 te Riga, 48 te Libau en 21 in andere steden. EEN MAN VALT VAN EEN PAAL. Donderdag namiddag liad op het Statieplein te Waregém, een erg onge luk plaats. Om 2 ure waren werklieden van dc elektriciteitfabriek van Zwevegem, op het Statieplein aan don arbeid. Een hunner, Gilbert" De Clercq, ge huwd en vader van een kind, wonende wijk Bosch te Avelgem, was op een hooge paal geklommen om op Het hoogste zijn werk te verrichten. De man eens boven wilde zich vastmaken om het vallen te beletten, toen plots zijne bcenen wegsloegen, waardoor De Clercq het evenwicht verloor en naar beneden stortte. Een tweede werkman, die-liem móest vervoegen, was ook (reeds op eene. ta melijke hoogte geklommen; de onge lukkige De Clercq bolste op den schou der van-zijn werkgezel, waardoor wel de val was gebroken, maar waardoor op den boordsleen van het voetpad viel. Dadelijk werd het slachtoffer, dat geen ieeken van leven meer gaf, bin nengedragen in eene afhankelijkheid van het «Hotel 'du Pavilion waar dok ter Caanpe ontboden', vaststelde dat De Clerc^q erg aan het oog was gezwollen. Men vreest voor eene schedelbreuk. Het slachtoffer werd hij hoogdrin gendheid ïiaar eene kliniek yan Kort- rijk overgebracht. AAA' een verhaal uit onze dagen DOOR 35ste Vervolg. Een óogenblik staat de bezoekster axil en beschouwt de rijzige gestalte, het indrukwekkende gelaat van Adria- na zij beschouwt die mengeling'van eenvoud en verhevenheid, dat konink lijke zouden wij zeggen, hetwelk uit ganseli dat wezen spreek!, en ook over het ijskoude gevóél, dat Mevbouw je gens het meisje koesterde1, een lichte glimp van genegenheiid spreidt. Ik ben de burggravin d'Engelgra- ye, zegt Mevrouw. Adriana neigt zij is als het kruidje roer-mij-niet, dat reeds onder de ge ringste aanraking, angstig in-een krimpt en zich bevend als hef. ware aan het oog zou willen onttrekken. Ik verlang Mijnheer Golden te Spreken, gaat Mevrouw voort. Hef. meisje heeft, als eené schuldige en betrapte, al de tegenwoordigheid van geest verloren, en in'plaats van te ■eggen dat. Mijnheer Golden ecnigszins ongesteld is en in zijne kamer blijft. gaat zij koortsig Mevrouw d'Engelgra- vc voor dep trap op. die naar de kamer .van den ouden man geleidt. De deuf der kamer wordt door Clau dinë, met hare eeuwige pop in den arm, geopend; Adriana trekt hare kleine zus ter buiten, verlëent doorgang aan de groote dame en ontvlucht zoo snel mo gelijk de plaats, waar, volgens zij denkt, druk over haar zal gesproken worden. Op den trap hoort zij een kreet, die haar een oogenblik ademloos doe't stil staan, en daarna de deur sluiten zij zet haren weg voort en begrijpt nu ee'rst hoe dwaas en ongepast zij gehan deld heeft, die vreemde dame onaange diend boven te leiden. Nu Mevrouw d' Engelgrave op den dorpel der kamér verschijnt, staat Mijnheer Golden aan tafel, waarop eene waskaars, brandt, en slechts een flauw licht in het eenvoudige, maar nette ver trek verspreidt. De oude man met zijn wit hoofd, bleek wezen, donker flikkerende oogen, heeft in die karige verlichting iets fan tastisch en ontzagwekkend tevens. H:j richt zijn donkeren oogslag strak op die plotselinge verschijning, die als bij toovcrslag voor hem optreedt, en zou zonder twijfel in een donder van gram- s'ehap losgcberst.cn zijn. warn het niet dal hij de verschijning harkend ha.ide. Man en vróuw, die elkander drie-en twintig jaren geleden verlaten hebben, staan andermaal tegenover-een De kreet, dien Adriana op den trap boorde, is aan Mevrouw 'd Kngelgravc ontsnapt, toen zij m Mijnheer Golden, voor haar straks nog een onbekend- De lieer C. Deliouck, wonende Statie straat te Veurne, stapte .Woensdag te Gent in een trein naar de hoofdstad. In het Noordstation alhier aangekomen werd hij ruw aangelöopen door een vreemden persoon en stelde weldra vast, dat men hem zijn brieventasch ontfutseld had. Onmiddelijk zocht men den verdach te op, een net. gekleed persoon met een regenmantel op den arm. Alles bleef echter vruchteloos. Afgezien van zaak- en identiteitspapieren, bevatte de brie ventasch voor 600 fr: Belgische bank biljetten en verscheidene Fransche bil jetten van 10 en 20 frank. Emmanuel Denolf, wonende Korle- keer te Ruddervoorde, stapte gister ochtend, op het Grondyvetplcin, op liet balkon van een tram, die naar lief. Noordstation reed. Onderweg werd de man het slachtoffer vqn een zakkenrol ler, die hem zijn brieventasch, inhou dende 260 fr. wist te ontvreemden. Woerulagnamiddag heeft een agent van de speurpojitie een zakken roller betrapt toen hij een beursman aan 'i bestelen was.. De aangehoudene, zekere Victor R., van Spaanschcn oor sprong, is niet aan zijn proefstuk. Een bediende van Het h&el Flanders, te New-York, ligt sipds eenige dagen in bet hospifaal van Bellevue, waar de ge_ rieesheeren de beste pogingen in het werk stellen om hem het leven te be houden hetwelk vreeselijk in gevaar was gesteld door eenen val uit een ven ster van lief negende verdiep. Uit een onderzoek ingesteld door de policic, is gebleken;dat Trancher in twist geraakt was met een drietal klien. ten aangaande de betaling hunner re kening en dat die mannen hem hebben vastgegrepen en weggestoolen, met het gevolg dat hij in de vensteropening te rechte kwam, het evenwicht verloor en naar beneden tuimelde. Het is waarlijk een mirakel dat hijinmt op den slag dood is gebleven. Nu zal hij het met eenige weken rust te boven komen. Zekere J.B. Meiers, utt de Oostende- straat te St. Jans-Molenbeek, had Woensdag avond plaats genomen op bet platform van een tram ter bcstem- nmig van S(. Gillis. Op de Fonsnylei beging hij de onvoorzichtigheid van het voortrijdende voertuig te springen en kwam terecht tegen den fietser Aerens, van Zellick, Beide, mannen sloe gen tegen de sleencn, doch gelukkiglijk zijn zij er met lichte kwetsuren vanaf gekomen. Het rijwiel is erg beschadigd. Het tweejarig knaapje August der echtgenooten Michel te Eugies, is al spelend in een ketel met kokend water gevallen welke de moeder, die aan den wascH bezig was, op den vloer had gé- zef. Het arme kind werd onmiddelijk uit het water getrokken, doch was reeds zoo deerlijk verbrand over Heel liet li chaam, dat het korte tijd nadien be zweek. In eene steengreef te Etlelbruek is Donderdag morgend een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De werklieden waren er aan den arbeid toen een hunner, Giovanni Zanoletti genaamd, .er met een hefboom eon zwaren steenblok wil de oplichten. De man stond aan den boord van een vijftig meters diepen af grond en wilde een laatsten ruk geven toen ?i*ij plots uitgleed en in de diepte stortte terzelfdertijd als het stuk rots dat hem gedeeltelijk bedekte. Men snel de den ongelukkige ter hulp en men vond hem stervend met gebroken sche del cn ingedrukte borst. Het, slachtoffer heeft maar eenige oogenblikkcn meer geleefd. (GEEN.DRIHKERS MEER POEDER J AN EHJO, Onschadelijk, zonder smaak. Doos'Jfr. SciwiJveD ESTACHY. U,*rua Baaurepaire PARIS. SPotDK» EN ZEKERE GENEZING. Apotheek De Valkeneer, Esplanade, Aalst den echtgenoot herkende, die de wereld en zelfs hare kinderen als overleden beschouwden. De knieën van Mevrouw knikken,eene koude rilling loopt over hare ledema ten, en niet zonder moeite raapt zij zooveel kracht bijeen, om de open ge bleven deur te sluiten. Een oogenblik bedekt Mevrouw 'de oogen met de twee hónden, want haar hoofd draait en zij ^êhijnt in bezwij ming te zullen vallen; 'doch allengs herwint ze andermaal in krachten en nu staan ze Iggeuover elkander, bleek, ontroerd, maar nog met dezelfde t.rotschheid, misschien nog met., den zelfden vonk van gramschap in de oogen als voorheen.- Ik vrees.de wel dat Het toéval óns hier eene gedwongen ontmoeting voor bereidde, zegt de man', die zich Thomas Golden laat noemenümaar ik "dacht niet dat gij Mevrouw, mij dat bezoek bren gen zoudt-. Indien ik geweten Had, dat zich onder den naam van Thomas Golden 'de burggraaf Henri 'd'Engelgrave verb'ör. gen hield, zou ik mij yel gewacht Heb ben mij hier aan te bieden. Indien ik geweien had, dat Me vrouw zich aan deze badplaats bevond, zou ik mij wel gewacht, Hebben juist deze tot verblijf uit ie kiezen. Men ziet, die twee personen', eens voor God door het huwelijk verbonden dragen .elkander nóg den vinnigen haat, toe van voor 'drie-en-twintig jaar. Drie-en-twintig len zij heb- Hel spijtig drama dat Maandag naclit plaats had te Malonne en waarbij Ju lienne Warin door haren man Jules. Noël, met messteken gedood werd, zal waarschijnlijk geen rechterlijk gevolg hebben daar het van nu af "is uitge maakt.dat Noël niet óver al zijn gees- tesvermogens beschikt. De moordenaar is in een krankzinnigengesticht opge sloten. VLIEGTUIG IN EEN AFGROND GESTORT. TWee Zwilsersche militaire vliegert van het vliegplein van Dubendorf, die over de streek van Doncio gezweefd hebben, plaats waar Zondag een vlieg tuig' in eene enge bergkloof is gestort, hebben verklaard dat zij het versplin terde tuig hebben zien liggen dat de rood-geel, of rood-wilte kleuren draagt Het zou dus een Ooster^jksch of Ita liaanse!) vliegtuig zijn. Tot nog toe hoeft men het verbrijzelde vliegtuig nietf gevonden. Eene bijzondere kolon, on der leiding van kolonel Isler, de streek gaan afzoeke^ en pogen de plaats van het ongeluk te bereiken. Medegedeeld door de BANQUE D'ALCST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestort» aangesloten bij de BANQUE DÉ BRUXELLES Kapitaal en reservep 290.000.00G- Gesticht in 1871. De beurs heeft deze week getoond dat zij bezeild is met de beste inzichten voor 't werk. De Komptant-markt die reeds sedert eenige dagen teekenen van herneming liet blijken heeft vele orders, te boeken gehad. Titels der Metaalnijverheid Kool mijnen waren gezocht zonder over haasting, zooals het past na de lange krisis-periode die zelfs nog niet gansch voorbij is. De tweede-rang titels der Elektrici teit-ondernemingen zijn het voorwerp geweest van vele verhandelingen en dc koersen zijn dan ook merkelijk ges le gen. De eerste-.rang waarden zouden ook wel hunnen toer kunnen krijgen, natuurlijk in mindere mate. Kolonialen waren voortdurend vast. De Termijn-markt is. zeer bedrijvig geweest Caoutclioucwaarden, Buenos- Ayres, Prince' Henry zijn zeer gezocht geweest en mogen bogen op eene ze kere meerderwaarde. Het eincle 'dér week is gekenmerkt door de vlucht der Concordia teweegge bracht 'door de goéde uitslagen yan nieuwe boringen. De volgende kapifaalsverlToögingen hebben voor het oogenblik plaats Co. du Congo Beige. Filature et Ti'ssage' réuhis". Tramw. et Éclairage de Saloniquc. Dc BANQUE D'A LOST herinnert er aan dat haven dienst van Financie;ele in lichtingen volkomen kosteloos ter be schikking is van eenieder. GEHEIMHOUDING VERZEKERD. ZO Geen practischer hulde aan onzen groooten Vlaamschen Volks- O schrijver, dan de heruitgave zijner Werken, uitgegeven door de Maatschappij VOOR GOD EN 'T VOLK Iluidevotters- straat, 21, Antwerpen, 2C verdiep). REEDS VERSCHENENAnne Oieu-le-vcut, ScherpenheuvelDe Gasthuis non, Oud Speelgoed IOud Speelgoed 11 en Waar is vader TER PERSE Dit zijn Sniderieèu INSCHRIJVINGEN worden besl«udig aangenomen. Prijs borekend naar den omvang van b«t werk betaalbaar bij aflevering. ben in de eenzaamheid en in het lijden nog niet geleerd te vergeten en te vergeven Ik zou aan anderen den last opge dragen hebben, om bestaande moeilijk heden te vereffenen, zegt Mevrouw. Aan Dobs misschien, valt de oude man nijdig in. Mevrouw nijpt de lippen saêm, alsof zij-Hare tong op dat verwijt bedwingen wil. Wat was in alle geval de beweeg reden der onderhandeling, die den vreemde of u herwaarts dreef Ik meende een beroep té doen op Mijnbeer Golden. Is onder dezen naam dat ik mij tot. u richten moet, of moet dit zijn onder dien van Mijnheer den burggraaf d'Engelgrave Als er familie-zaken te verhande len zijn, kunt gij u voor eenige minu ten tot dezen laatste wenden. Als Mijn heer Golden heb ik niets te zien in al uwe moeilijkheden. Het zij zoo; ik sta dus voor Mijn heer d'Engelgrave. Ja, voor vijf minuten. Wat ver langt ge Uw zoon is meerderjarig hij is de wereld ingetreden én hoe zorgvuldig ik dan ook over hem gewaakt hebbe, toch heeft hij buiten mijn weet zijne liefde op een meisje benoden zijnen stand laten vallen. Uw zoon b'emint Me- juffer Daliska'. Ik weet het. ik vermoedde zulks, en nu ik weet dat ik niet voor een vreemdeling, yooi; Mijnheer Golden sta, maar wel voor den vader, denk ik zelfs dat gij uwo toestemming tot die genegenheid hebt gegeven. Ik keur die' genegenHeid niet af. -Sybrand heeft mij die genegen heid bekend, doch terwijl ik Mijnheer Golden wenschte te zien en hem voor houden dat. ik niet alleen meesteresje was over de hand mijns zoons, en hij mij dus genoegen zou doen die kennis making voor als nog niet aan te moe digen. deed ik Mijnheer d'Engelgrave te Antwerpen opsporen, om h*;m van den gewichigen toestand kennis te ge ven. Ge ziet, dat ik nog immer uw ge zag erken..;... Wie zou er inbreuk op kunnen of durven maken Mevrouw is wel is waar gekrenkt over den oppermachtigen toon, waar op die woorden gezegd worden, doch zij geeft geen antwoord in denzelfden geest. Moet ik 'dan aan uwen zoon zeg gen, dat dc persoon van wien ik het; woord van gezag verwachtte, toestemt in zijne genegenheid jegens die pool-, SGhë -Waarom niet En ge vraagt niet "of de moedeH toestemt Neen, dewijl die toch altijd hel te genovergestelde wil wal ik verlang. —- Gij zijt onrechtvaardig doch ifi wi! niet redetwisten...- Dat meisje ió niet van ade].^ m yeoóigt.j

De Volksstem | 1925 | | pagina 2