Waar gaan we naartoe Zondag 6 Septem: Haandag 7 Sept: 1925 Ministerie van Landsverdediging Iels voor de Landverhuizers Woningnood De Shenandoah verongelukt De ontvluchte Egyptische prins Een schilderij van Antoon Van Dyck ontdekt Nog steeds zilversmokkelaars Nog een hotel rat te Brussel Belangrijke verduisteringen I tellen. Doodelijke val te Brussel Een meisje gedurende 15 jaren opgesloten De auto van M. Auseele in eene sluis te Oostende XXXI' JAARGANG NUMMER 205 ET A T~> |5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De GendT Kerkstraat, 9 en 21. Aam». Tel. 114 DAG publiciteit bulten het Arr. AAL8T, i Agentschap Havaa. Adolf Ma»la«n, 13. t« Brussel. Rue tie Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, H. Eugenius Zon op 55,15 onder 6,23 H. Clond j Zon op 5,16 onder 6,20 I Laatste Kwartier den 10 Een klein tooneeltje, pas xóór, ongele jtfagen afgespeeld. Over een yeldwegel, naast de breeae beek, hoog met water gevuld, kwam een priester voorbij en las kalm zijn bre vier. Aan den overkant der* beek zaten 'drie jonge bengels, twee kleinen en een groote. van 10 tot 12 jaar. En toen de priester naderde, als uit een mond rie pen de bengels Paster, we moeten onze biecht spreken.-.- we moeten biech ten, Paster... De priester keek op yan zijn brevier en bezag met strengen blik de lachende knapen. Doch deze stoor den zich niet aan den strengen blik en hielden niet op met schreeuwen Wij moeten onze biecht spreken. F _0 gij, deugnieten» strafte de pries ter, gij durft spotten met de biecht 5» De twee kleinen keken bedeesd naar den grond, maar 'de groote sprong op eens. recht en met uitgestoken vuist Ja, wij spotten met de biecht, Wfi zijn socialist 1 Ali- 1 manneken, gé fcïjt socialist. Ja, Paster, F schreeuwde de groote we zijn socialist. !\Ve gaan niet te biechten. We gelooven niet aan de biecht, en ook niet aan den 'duivel. De hel bestaat niet. Er is geen Hel. F En voegde hij erbij terwijl zijn oogskens van gramschap flikkerden We zullen als w*e groot zijn, alle pasters 'dood slaan... F Dit gebeurde iri de 'omstreken dezer Sgoede stad Aalst en dit klem tooneeltje Stemt ieder ernstige menscb tot naden ken. WiP heeft deze broekventjéS Zulke woorden in "den mond gelegd 3 Waar hebben zij geleerd, van 'af dé éérste kinderjaren, met kerk, priester én Sa- kramenten spotten en plannen van ge weld én opstand beramen voor de toe komst Waar anders dan in hét ouder lijk huis. En hier raken wij aan een 'der ellendigste kwalen van onzen tijd, Üe slechte, erbarmelijke opvoeding. Deze bengels hebben nauwelijks de 'jaren van verstand bereikt en zijn. 'reeds tot volslagen goddeloozen opgekweekt. Zij begrijpen nog niet de tragische be- teekenis hunner scheldwoorden, maar toch de gedachte zit vast in hun geest. Ze zijn socialist, ze willen Van geen kerk of priester meer. Het geloof voor hén heeft afgedaan en met deze 'gedach ten varen zij het leven in. Zij zullen op groeien, zij zullen begrijpen, zij zullen naar de fabriek trekken als 'jonge so- 'cialisten, liet. zaad van ongeloof Uit strooien, élk gezag 'aanranden en hun ne eigen wegen gaan. En de 'groote re de die liun leven leidt is saamgévat in 'een enkel woord, te huis yernomen Ze zijn socialist. En nu moge het socialisme Verkla gen We zijn tegen den godsdienst niet Wij zeggen: Kijkt naar 'deze drie rakkers daar langs 'de gracht' 'ge zeten, 'die den vöorbijkomenden pries ter uitjouwen. Dat zijn uwe kweeke- lingcn. Op sluwe, verraderlijke wijze weet gi.i in die jonge geesten den haat voor de kerk te zaaien, ze af te trekken Van het geloof en van de deugd. F De omgeving waarin zij leven ademt Xiit den géést van opstarid. Do vader én 'de moeder van die rampzalige 'jongens gaan niet meer ter kerk'. In hun huis vouwen de handen zich niet tot gebed. Daar hoort, men vloekwoorden tegen God en tegen de maatschappij. Buiten alle godsdienstige waarheid zijn deze kinderen opgegroeid. Hoe zouden zij anders zulke woorden in den mond heb ben X Hier ligt het groot gevaar dat wij katholieken, niet uit het dog mogen verliezen: de opvoeding der kinderen. Zij zullen haar niet hebben de schoo- ne ziel van 't kind zongen eens onze voorvaderen. Om deze ziel té redden brachten zij de grootste offers van geld en edelmoedigheid. Meer 'dan 'ooit is de ziel van liet kind aan alle aanval len van ongeloof en zedeloosheid bloot gesteld. Tot zelfs het vaderlijk dak is een bron van haat en ondeugd gewor den. Alleen blijft óns 'de school, de christelijke school, om nog te redden waf. te redden is. Daarom steunen wij onze christelijke schoIen uit alle macht. Zoovele christelijke werken eisch'en on ze hulp en ons geld, maar boven allen staat de school; zij alleen kan nog de taak der opvoeding uitvoeren, door verblinde ouders verwaarloosd. Trek ken wij zooveel kinderen mogelijk' naar 'onze scholen, zorgen wij voor een uit gelezen onderwijzend personeel, 'steu- hen wij den zwaren ondankbaren ar beid onzer onderwijzers en onderwijze resseri en wanneer men aanspraak 'doet op onze beurs 'om geldelijken Steun, kruipen wij niet laf achteruit* DUURTETOESLAG VOOR INVALI DEN, OORLOG8WEDUWEN EN WEEZEN. Ingevolge een besluit van den Mi nisterraad, zal bij het heropenen der Kamers, een wetsontwerp ingediend worden tot rege-ling der pensioenen en toekenningen voor oorlogsslachtoffers volgens de huidige levensduurte. Ia af wachting dat de [Wetgevende Macht deze zaak voorgoed oplosse, heeft 'de Regeéring besloten aan invaliden, oor- !og6wéduweh én weezen, yooï het vierde kwartaal Van '1925, denzelfden duurtetoeslag als yoor, rdé drie eerste kwartalen yan dit jaait toe te kennen. Thans is ér bij het Amerikaansche ministerieyan Arbeid een landverhui zerszaak aanhangig, die als zeer inge wikkeld mag beschouwd worden. Het is over een Belg, die voor twintig ja ren *n de Vereenigde Staten woonde en een landeigenaar is. Hij is wel gezien door, zijne medegeburen, huwde een Amerikaansche vrouw en heeft ver schillende Amerikaansche kinders. Drie maanden geleden kwam hij te weet dat zijn vader ziek was in Belgie. Hij had zijn vader in jaren niet ge zien en diende daarom eene aanvraag in voor een toelating om terug in de .Vereenigde Staten te komen, zonder binnen het kwota te vallen. Zeker zijnde rdat hij op éen wettige manier in de [Vereehigde Staten bin nengekomen was, zette hij uit New- York zeil, zonder op zijn toelatingsbe wijs té wachten. Na éenigen tijd kreeg hij antwoord dat 't staatsbestuur geen verslag over zijne inkomst in 'de Vetr- eenig'de Staten kon vindén én dat zij daarom 'ook geen bewijs konden af léve* reri, waarbij hij terug in de Veréenigde Staten kon geraken. Hij was naar de Véreenigde Staten gekomen tegen den wil van zijne ouders en om niet aange houden té worden nam hij den naam van een zijner kozijns. Hij kon zulks evenwel aan den kon sul niet bewijzen en het besluit was, dat hij, zeven jaren moet wachten vooraleer er voor hém een kwota num mer open valt. Hopeloos en tén einde raad, zette hij zeil naar Canada' én kwam zonder moeilijkheden met de ferry naar de VeréeiMgde Staten 'over. Toen zijn reisgoed over 'dé grenzen kwam", zag men 'dat hij niet rechtstreeks van Ca nada, maar wel van een reis uit Belgie terugkwam. Hij werd aangehouden Rónder yisa en zonder de noodige papieren en1 hoé zijn zaak' zal .uitvallen blijft af te Dit een statistiek "door het ministé- rie van arbeid en nijverheid uitgege ven, blijkt dat gedurende de jaren 1922, 1923 en .1924, door de zorgen van dé zorgen van de Nationale Maatschappij der Goedkoope .Woningen, respectieve-' lijk 28.278, 41.301, 45.013. .woonsten gebouwd zijn. Indien met dit getal van 114,592 hui zen door de maatschappij opgetrokken samengevoegd met dit door den Staat in de verwoeste gewesten en door de particulieren overal elders gebouwd, komt men tot de vaststelling dat er meer huizen dan in 1914 zijn en dit voor eene bevolking die niet merkelijk in getal vermeerderd is. In bet algemeen zouden ér 3us zoo veel huizen als huisgezinnen zijn, in dien deze goed verdeeld waren, maar dat is het geval niet. In 'dc verwoeste streken van West- Vlaandcren zijn er huizen op den hoop. Men heelt er zooveel gebouwd als er verwoest werden, maar al de bewoners zijn niet weergekeerd. In 'de groote steden cri geméénten van hunnen omtrek zijn er huizen te weinig, omdat de bevolking daar sa menstroomt om bij haar werk te zijn. NADERE BIJZONDERHEDEN HET REUZENLUCHTSCHIP. SLACHTOFFER DE PRINS IN BELGIE? 'AlleTlei opsporingsdiensten zoeken den Egyptischen prins die uit een En- gelsch krankzinnigengesticht ont snapte. Volgens zekere geruchten ont scheepte eene intieme vriend van den verdwenen prins gisteren te Bou logne. Een auto, waarin reeds een ver tegenwoordiger der Turksche regee ring zat, voerde hem naar een onbe kende plaats, waar de prins bij^ijne moeder was. De, vluchtelingen zouden 'dan naar Luzern vertrokken zijn, om met den Oost-expressdierist naar Constantino- pel verder op te rukken. Volgens andere geruchten, 'zóu de prins in Belgie vertoeven,, WV Eenige 'dagein gele'deri had een per soon aan een hersteller van schilde rijen te Roermond, een Stuk' toever trouwd van '1x0.80 m. Do eigenaar had het schilderij onlangs voor eenige gul den van een familie gekocht, die het sedert lang reeds in bezit had. Het stelt een Piëta voor, geschilderd op hout. Toen het vuil verwijderd was, dat sedeirt jaren 'de verf bedekte, kwam een werkelijk prachtig schilderij yoor den dag, 'dat in elk opzicht de hand va^ An toon Van Dijck verraadt. Het oordeel van den hersteller én tal van kritici is alleszins 'dat men hier te doen heeft met "een stuk, 'dat 'door den iméester met 'de hulp van een zij ner leerlingen is gekonterfeit.; Sedert langen tijd was 'de politie te Brugge op het spoor gekomen van een welingerichte smokkelaarsbende, waar van de leden, woonachtig in .Wést- en Oo3t-Vlaanderen, zich bezig hielden met het inzamelen en het overbrengen naar Nederland van goud- en zilver geld. Het was vooral in de streek rond Maldegem dat de smokkelhandel op groote schaal plaats had. De sluikhan delaars werden van uit Nederland ver goed door bemiddeling yan een Bank te Brugge. 1 1 fcSris] Nu is de politie overgegaan tot rde aanhouding van een tiental personen, hot zijn meestal beroepssmokkelaars. ïe'deren dag komt men tot nieuwe ontdekkingen en men mag zich nog aan talrijke aanhoudingen verwach ten. In afwezigheid Van August Toms, afkomstig van New-York, verblijvende in een hotel van lvet Rogierplein te Brussel, is een kerel zich komen aan melden, zeggende door hem gezonden te zijn om eenige vergeten voorwerpen in de slaapkamer te kom'en halen. De man was echter een dief en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om eenige kostbare dingen, 50 dollar en 100 fr. weg te nemen. Een valies, in houdende 100.000 fr. aan 'juweelen heeft hij niet bemerkt. De hotelrat wordt opgespoord. DE DADER AANGEHOUDEN TE GENT Talrijke klachten waren gestuurd aan den heer Prokureur des Konings te Gent, door de firma Sturbelle, van Brussel (groothandel van juweelen), en nog andere handelshuizen in juweel len en diamanten, ten laste yan den genaamde Theofiel De L., wonende Frans Ackermanstraat te Gent, die voor bovengemelde liahdels.inrichtin- gen belast was met het verhandelen van 'diamanten en juweelen. De L';i heeft het grootste deel van de briljant ten, en diamanten en juweelen verhan deld maar stuurde geen cent aan de huizen voor 'dewelke hij aangewerfd was om te verkoopen. Sedert enkele dagen was. 'door 'de po litie van de 4e wijk een bijzondere be- waakdienst opgesteld in den omtrek van de woning van den 'oneerlijken b'e- 'dien'de, tegen wteïL een aanhoudings mandaat was afgeleverd. Woensdag namiddag kwam Theofiel De L., naar huis en werd hij bij de,n kraag gegrepen en naar het pclitiebu- reel der '4e wijk gebracht én daarna' naar de gevangenis. Donde'rdag morgen' verscheen hij voor* den heer onderzoeksrechter Yan Hauwerméiren, die hem na verhoor on der arrest heeft gesteld. Hij was nog drager van een zekere hoeveelheid diamanten en briljanten, waarop beslag werd geleg'd. Ilij verklaarde' ook dat een groot 'deel aan hem' toevertrouwde kostbare voor werpen waren verkocht te 'Antwerpen. Yolgens de eerste vaststellingen zouden 'door betichte voor '420.000 fr, achterhoudingen zijn gepleegd. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet* 18 HET VAN ONWEER GEWORDEN. 15 DOODEN EN 19 GEWONDEN. Een Reuterberic-ht uit Cumberland seint dat het reuzenluchtschip «She nandoah», tijdens een storm* die yan lievig onweer vergezeld ging, zes mij ten Oosten dezer, stad gansch verbrij zeld is geworden. yolgens de laatste berichten zijn van de 42 officieren en minderen, in het geheel .15 gedood, waaronder ook de bevelvoerder en 19 gekwetst- De «Shenandoah^ na de «Los Ange les», (de vroegeje Zeppe-lin R 3), het grootste der Amerikaansche lucht schepen, steeg Donderdag morgen om 6 uur tie Lakehurst op, yoor een tocht over de Staten van het midden-Westen der Noord-Amerikaansche republiek. Het gevaarte ontmoette weldra een he- vigen storm en onweersbui, waardoor het luchtschip heen en weer werd ge slingerd, terwijl het vruchtelooze po gingen deed om een landingplaats te vinden. Eensklaps 'dook het schip met den voorsteven naar, beneden en brak midden door. Aan het luchtschip' bevonden zich zes gondels, elk met een 300 P.K.-mo tor. Volgens de berichten plofte 'de 'eërié helft van het luchtschip met enkele gondels neer in éen veld nabij het dorp Ava, 4 *A mijl ten zuiden yan de stad Pleasant City in Ohio, terwijl de ande re helft een tijd hulpeloos heen en weer geslingerd werd, om ten, slotte nabij Sharon neer te vallen. Het luchtschip Stond onder bevel van Zachary Lansdowne, den ook in Engeland welbekenden luchtvaarder. De «Shenandoah» was 680 voet lang, had een doorsnede van 78 voet, terwijl het drijvende werd gehouden door meer 'dan twee millioen kubieke voet onontbrandbaar héliumgas. Een ont ploffing schijnt niet te hebben plaats gehad. DE RAMP KOMT NIET GEHEEL1 ONVERWACHT8. Deze ernstige ramp toont 'opnieuw aan hoe moeilijk dergelijke groote luchtschepen in storm zijn ié hanteé- ren, hoewel de vorige ervaringen met de «Shenandoah»' en met het Engel- scbe luchtschip, 'dat eenigen tijd ge leden 'door een storm in Norfolk van den mast losbrak en na "een avontuur lijken nachtelijken tocht over, Neder land, weer behouden terugkeerde, het tegendeel schéén Je bewijzen. Eergisteren heeft een EngelscH iri genieur in een der vergaderingen yan de British Association te Southampton nog de vêrkiefeelijkheid van yliegboo- ten voor transatlantische diensten be sproken De Amerikaansche "minister van ma rine, Wilbur, heeft verklaard, dat het ongeval niet geheel onverwacht is gé- komen, 'daar men steeds bezorgd was voor stormen, die in Midden-Amerika meestal plotseling komen opzetten. Mede daarom had men het aan het be leid van den commandant overgelaten, te bepalen, wannéér én waarheen hij wenschte te vliegen, zonder hem spe ciale orders te geven. WAT DE OVERLEVENDEN VER~ Het luchtschip kruiste nabij Cam bridge in den Staat Ohio, joen een he vige storm opstak, [Toen het schip dat op .1000 m. hoogte voer, 'den storm trachtte te ontwijken, yoerde eèn ruk wind het tot 1800 m. hoogte. Yoor een 'daling werden 'de gasklep- pen geopend, en terwijl het gevaarte met een snelheid yan 30 K.M. per, uur van het stormcentrum .wegdreef, werd het eensklaps door, een windvlaag >n drie stukken gebroken.; Het [150 m. langö achterstuk viel in het veld bij Ava, terwijl het middenstuk met 'de gondels, waarin de gezagvoerder én 'de stuurlieden zaten, .een éin'd yerdeï- neerploften. Het 50 m. lange voorstuk dreef als een ballon Zuidwaarts en landde te Charörin nabij Daldwelt, Voor zoover bekend zijn yan de [ÏT officieren en de 3 i' andere leden van 'de bemanning 15 personen 'oogenblikke- lijk gedood, terwijl een persoon wordt vermist en vele anderen gewond zijn. Tot de dooden beh'ooren de gezagvoer, der commandant Zachary Lansdowne, de tweede commandant Hancock éi twee luitenants.- De twéé "eers.tge noemden beliooren tot de Amerikaan sche marine .- Tot 'de geredden behoort kolonel Hall vari het Amerikaansche leger, rdi<* ziclv als waarnemer aan boord bevond.; Hij verklaarde dat tijdens de ramp vier, van de zes motoren yan het luchtschip] met groote snelheid werkten om aan den storm te ontkomen, 'doch de wer velwind maakte dit onmogelijk. De ramp zou zijn toe te schrijven aan een defect in de constructie vari liet schip, 'dat naar 'zijn meening wel gered had kunnen worden door tijdi ge waarschuwingen voor den storm. De kolonel zat in 'den gondel van deri oorsteven en prees de acht leden van de bemanning, die hem vergezelden eri zich moedig gedroegen tijdens, huri hulpeloos 'drijven. Andere bverlevenderi vertellen dat' het luchtschip in het rond werd ge slingerd door verraderlijke windvla gen, waarbij de achtersteven losbrak.- De ramp geschiedde Donderdag na middag omstreeks '4 uur. Behalve bet verlies van vele levend eri yan het geheele luchtschip, is" ook eén kostbaar verliep aan héliumgas geleden, waardoor waarschijnlijk het andere groote luchts.chip de «Los An- gelésF geruimen tijd niet gebruikt zal kunrién worden. De productie van he lium is 'onvoldoende voor het .vullen van twee luchtschepen. IN HET PARLEMENT. Meri verwacht thans 'in de Vereériig- de Staten, 'dat in 'de Kamer en in dcii Senaat yoorstelleri gedaan zullen worg den 'om alle "posten voor luchtschepen! lichter 'dan de lucht van de begrooting voor de lan'dverdediging té schrappen'.; [Vrijdag namiddag Hééft ïNéri vreesé- lijk arbeidsongeval plaats gevonden ïri het Residence Palace, JVetstraat lé Brussel. De metsersgast yan Malk'é, wonende te Stockel, was er aan de bezigheid toén; Hij plots het evenwicht yérloor eri yari verscheidene meters lioog ten grondé plofte. Hij stuikte mét het hoofd op e'eii hoop materialen en werd den schedel gekloven. Men hééft den ongelukkige" naar het gasthuis overgebracht en de" geneésh'eereü oordeelen zijn toestand zeer zorgwekkend* Het parkef Is ver wittigd. Uit Weenén Wordt 'gemeld, dat d$ politie van Glatzing, nabij Schwaneri- stadt, ontdekt heeft, dat 'de oud-buF- gemeester, M. Zitzler, zijn 'dochter ge durende dertien jaren opgesloten hield een donkere kamer. Yoor. éen week' vertelde" een Werk vrouw, 'die bij M. Zitzler in 'dienst waS geweest, aan deri niéuwen burgemees ter, dat zijn voorganger, zijn jonge dochter reeds verscheidene maanden opgesloten hield in een 'donkere kamfer; van zijn hoevé* De politie werd gelast mei' éèri on derzoek én deze besloot éen huiszoe king le doen. Bij de aankomst van dé gendarmen weigerden 'de boer en zijné vrouw den toegang "aan 'de politie. On der bedreiging Van aanhouding staak ten, zij hun verzet.- In éen kleine kamer, Vochtig eri s,öm"- b'er, gelegen naast 'de keuten, vond zij de jonge Zitzler, Verschrikkelijk' ma ger, én 'die een smartkreet liet h'ooren bij het openen vari 'de vensterluiken. Het meisje is 29 'jaar oud en was iri 'deze kamer gedurende 'dertien jaren opgesloten. De ouders hadden liet ge rucht verspreid, dat hun kind in hét buitenland vertoefde. Wanneer 'dé dochter Zitzler nog kirid was, mocht "zij vari Hare "ouders niet met anderë kinderen 'speïeri. Op" veértienjarigeri ouderdom' werd zij "zoogezegd naar éen klooster gestuurd om naderhand spoorloos té .verdwijnen. Dé prachtige limousine" Minerva", waarmede M. Anseele gewoonlijk zijne verplaatsingen 'doet van Gent naai; Oostende keerde terug naar Gent, wanneer, gekomen .ter hoogte der de! Smet de Nayerlaan, te Oostende, dé chauffeur wellicht niet bemerkt had dat de draaiende brug over de sluis open was en den toegang afge sloten was 'door eene ketting. Tamelijk Snel rijdende, sprong do auto dwars? door de ketting en ging zich op hét voetstuk der sluis, op 4 meters dieptd/ werpen, waar hij bijna gansch vernield werd. D^ autogelcider werd erg gé- kwetst naar het hospitaal overge bracht. Gelukkiglïjk" zat niemand an-%, ders in de auto*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1