0. L. Vrouw Gekorte -wv öe provinciale kiezingen Die onbarmhartige Amerikanen Wat de belastingen opbrengen De Zomertijd Sociale afstands'kwestie Te Lourdes Yoor de onderwijzers op wachtgeld De Amerikaansche katoenproductie Eeo ambtenaar in beschuldiging gesteld Nieuwe Abdij in Belgie^ Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel XXXI" JAARGANG NUMMER 20B 114 DA.G-B2L.A.I3 15 CENTIEMEN WE.KELWKS 0.75— Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt_ C. 4. j 0. L. Vroaw Geboorte |Zon op5,i8. ouder 0,18 |Laa(ste Kwartier den 10 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf iïlaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, MMdres E. Dé naam alleen van dit feest duidt het voorwerp onzer gods vrucht aan. Indien wel opgevoede kinderen met ongeduld den ge boortedag eener teergeliefde moe der zien verschijnen, en denzelven met vreugde begroeten 1 indien zij zich beijveren, om haar hunne heilwensdhen aan te bieden, hoe zeer moeten dan onze herten van blijdschap niet kloppen, welke ge voelens van dankbaarheid moeten ons niet beheerschen op den dag der Geboorte van Maria Donker floers had de nacht on\ 't aard- [rijk geslagen, Door razernijen voortgestuurd, Beklom de Satan trotsch zijn dollen [oorlogswagen Het aardrijk siddert nog en gruwt. Hij drui3cht uit d'afgrond opgevlogen, Op mijlenbreede vleugien aan, En zweert,met bliksemschietende oogen Wee 't menschdom! 't zal, het moet [vergaan Triomf daar ligt hij neergedonderd, met dubblen vloek vermaledijd Daar huilt hij eeuwig afgezonderd, En schuimt en knarsetandt van spijt. Maria werd geboren in 't stadje Nazareth binnen Galilea. Hare ou der waren de HH. Joachim en An na, afstammelingen van koning David. Op zekeren dag verscheen een Engel in 't huisje van Anna en kon digde de geboorte van Maria aan Gij zult een bind baren Om zij nentwil zullen alle geslachten der aarde gezegend worden, het zal een werktuig van algemeene verlossing wezen en Maria genoemd worden Bij deze blijde tijding boog An na zich ten gronde en had God, mijn Heer leeft Indien Hij mij een bind verleent, zal ik het aan zij nen dienst toewijden het zal Hem dag en nacht dienen, en zijn gansch leven den Heer loven Wie is die krijgsheidin, die zoo kan ze- Fzogepralen, En neerslaan de eindelooze ellend Ik zie het brandmerk nog van hare blik— [semstralen, In Satans voorhoofd diep geprent. Hij schuimbekt vruchteloos van woede, Heel de aarde looft haar krijgsheidin. En noemt haar minnelijke algoede, En nooit volprezen Koningin. Deze geboorte was het begin on zer verlossing hemel en aarde ju belden om die gebeurtenis. Joachim bracht aanzienlijke geschenken, zoenoffers en brandofferanden in het heiligdom des Heeren de op perpriesters, de priesters, de levie ten, alle mensdhen, wenschften hem thans geluk, omdat Hij 's hemels zegen verdiend had. Van oudsher werd deze dag reeds plechtig gevierd. Na den dood van Gregorius IX. konden de kardina len nopens den keus van een nieu wen Paus het niet wel ééns worden daarom deden zij ëerie belofte, dat indien de Heer» door de voorspraak van Maria, hun ontworpen keus met den gewénschfen uitslag ge liefde te bekroon'en, Zij alsdan de instelling van een plechtig octaaf, bij bet feest der Geboorte, zouden bevorderen. Hierop volgde spoedig de benoeming van ëen nieuwe Paus Celesfinus IV, dié slechts zeven tien dagen de kerk bestuurde, en de gedane belofte, niet kon vervullen. Zijn opvolger Innoeentius IV, mocht dit luisterijk voornemen ten uitvoer brengen. Dit had plaats in de dertiende eeuw. De II. Petrus Damianiis wak kert alle geloovigen aan om den feestdag van Maria's Geboorte, met ware gevoelens van godsvrucht en erkentenis te vieren. Indien het geboortefeest van aardsöhe vors ten, die niets dan tijdelijke guns tefi kunnen verleenen, zooveel ge noegen bij de volkeren veroor zaakt, boe zeer» moeten wij ons dan niet verheugen ter gelegenheid van de Geboorte der Moeder Gods Hebben wij niet alle reden van té hopen dat wij de uitwerksels barer goedertierendheid ten onzen op zichte zullen gevoelen, den dag zel ve, op welken geheel de katholieke kerk haar opènbaarlijk én plechtig vereert Als kinderen van Maria moeten wij ons rond haar vereenigen, en haar önize hulde bewijzen, gebeden, HH; Missen, HH, Comimunien en eerbetuigingen ten offer aanbie den. Knielen wij lieden voor de wieg van dit wonderbaar kind neder, en vereeren wij Maria zij ziet en hoort ons, ja, vindt baar grootste behagen in ons te helpen. Naderen wij vol hoop en betrouwen IZijn wij zondaren, zoo zal zij ons de bekee ring én de vergiffenis hekomen i zijn wij rechtveerdigen, dan zal zij ons de getrouwheid en de volher- ding schenken. Willen wij echter hare bijzondere genegenheid win nen, alsdan behooren wij hare voet stappen te bewandelen, hare deug den te oefenen, hare voorheelden na te volgen Dat de zuiverste godsvrucht tot die minnelijke Moe der nooit in ons verflauwe, èn zij zal ons hare beschermende hand immer toereiken ja, die teedere Maagd zal ons hier gelukkig en na; maals zalig maken O Opperkoningin van hemel en aarde, Strek over ons die vrome hand, Die 'fc menschelijk geslacht van slaverl [nlj bewaarde. En nedm ons hart, dat voor u brandt, 't Is 't uwe Moeder 't moet u 't leven, Het moet u alles wijten dank Aanvaard het, zonder weer te geven, En 't wordt almogend, schoon zoo krank MARC. Bij Koninklijk Besluit, 'afgekondigd in het Staatsblad van 5 September, worden de volgende schikkingen voor de a.s. Provinciale Kiezingen uitge vaardigd [r Art. 1. De 'stemming voor "de gewone hernieuwing der provinciale raden wordt gehouden den Zondag 8 Novem ber a.s. Art.. 2. Onder' Voorbehoud 'der ge beurlijke toepassing van artikel 5 van dit besluit, worden de provinciale kies colleges, uit al de kiesdistrikten yan hei land op bovenvermelden datum op geroepen tusschen 8 en 13 uur, om ieder te verkiezen het aantal raadsle den, aangeduid op de tabel gevoegd bij de wet van 8 Augustus 1925, raadsle den wier mandaat naar luid van arti kel 33 der wet van 19 October 1921, eindigt den eersten Dinsdag vaii Juni 1929. Art. 3. De kandidaten moeten voor gedragen zijn Woensdag 21 October, uiterlijk. Iedere voordracht moet on derteekend zijn 'door minstens vijftig provinciale kiezers uit het distrikt. De voordrachten mogen geeft kandidaten bevatten, die in 't bijzonder voor de opvolging worden voorgedragen. Art. 4De voorzitter van het li'oofd- bureel (le bureel van 'de hoofdplaats van het kiesdistrikt)'; maakt', door een berioht afgekondigd uiterlijk Vrijdag 'lö October, plaats, dag en uur bekend, waarop hij de kandidaatstellingen en de geluigenaanwijzingen ontvangt, overeenkomstig artikel 163 van het Kieswefcboek; het bericht herinnert aan de plaats, dag en uur, waarop de voor zitter van het hoofdbureel, zetelende in de hoofdplaats van het arrondissement, de groepeeringsverklaringen ontvangt, voorzien bij artikel 15 der wet van 19 October 1921. Art.. 5 Mocht in een kiesdistrikt het getal regelmafig voorgedragen kandi daten dat der te hegeven mandaten niet overtreffen, dan. worden deze kandida ten zonder verdere formaliteit tot ver kozen uitgeroepen. In zulk geval heeft er geen vergadering plaats van het kieskollege uit het distrikt.. Art. 6. De nieuwe provinciale raads leden worden in gewone zitting bijeen geroepen tegen Dinsdag [li November, De kinderen van nonkel Sam willen de spons niet vagen over. onze oorlogs- en andere schulden van ruim 400 mil joen dollars. Wc moeten dus alle jaren 80 a 240 miljoen franken betalen, vol gens de getroffene regeling, en dit tot 1988. Sommigen vinden dat weinig inschik kelijk van wege- die rijke Amerikanen. Ja maar, ja maar, zoo rap niet J De Amerikanen weten Dat in Belgie misschien voor meer dan 100 miljoen champagne en wij" gedronken wordt. En waar is dan de andere alhoolische drank Zij, inte gendeel, drinken water. Dat in Belgie, cinemas en banken als paddestoelen uit den grond rezen. En wie betaalt- dat allemaal Dat er in ons land veel nutteloos ge bruik van auto's gemaakt wordt. Dat op sommige sportfeesten de prij zen der plaatsen schrikkelijk hoog s.taan. Dat kleine menschen voor een kind nen St. Niklaas van 300 of 400 fr. »koo" pen. Dat sommige instellingen kolossale per centen winnen. Dat de Belgische werkman", 'in door snel voor inutuëele instellingen, ver gaderingen, waarvan hij deel maakt, aan syndikale bijdragen, enz. de som van 300 fr. 's jaars besteedt. M. Van- dcrvelde die dit uitgerekend had, voeg de erbij dat het veel was in yergelijr king van 'dé gewone belasting. (In de Dépêche dp Toulouse Op een half miljoen man maar,maakt, dit 150 miljoen. En om te eindigen, ze weten ook 'dat in Belgie fel geschermd wordt met de hoogé noodwendigheid besparingen» te doen: doch dat men daar zijn bot ton schijnt aan te vagen Maar, vriend lezer, beseft ge niet. dat de Amerikanen denken dat wc rijk zijn. Wordt er dan geleend zonder kwestie van teruggeven En ge zoudt willen dat ze ons een cadeauken doen 1 I Hoe zoudt ge zelf zijn Uit bïficieelc gegevens blijkt dat het Ministerie van Financies de volgende belastingen ingevorderd heeft f: VAN 1 JANUARI 1924 TOT 30 JUNI 1925 Grondbelasting, belasting op roerende zaken, bedrijfsbelasting, be lasting op het mobilier, taksen op au tomobiels, enz.': 1 miljard 214 miljoen 222 duizend *246 fr. 17. Invoerrechten 858 miljoen 038 dui zend 480 fr. 64. Registratie en overschrijvingsreclv- ten, hypotheekrechten, zegel- en over drachttaks, boeten in zake belastingen, enz. 1 miljard 123 miljoen, 240 dui zend 927 fr. 12. Weggelden op rivieren eri vaarten T 7 miljoen 030 duizend 564 fr. '44. VAN 1 JANUARI TOT 30 JUNI 1925: Grondbelasting, enz. 7 310 miljoen 318 duizend 2S8 fr. 61. Invoerrechten 470 miljoen 420 dui zend 214 fr. 66. Registratie, översclïrijvTiïgsreeliten, enz. 525 miljoen 451 duizend 755 fr. 22. Weggelden 3 miljoen 186 duizend 519 frank 57. Naar een correspondent te Brussel 'meldt, is de Belgische regeering het met de Nederlandsche eens. geworden, 'den zomertijd in den nacht van 3 op 4 Oc tober te laten eindigen, Dp sociale afstand tusschen stielman en ware vrij-beroeps'man is niet in een menschenlcven te overbruggen. Niet, natuurlijk, voor wat de noodige beroepskennis- aangaat, en de demo- kralie vergemakkelijkt het verwerven van die kennis. Maar de nieuwe man maken van den ouden uitgaande; 't is te zeggen, zoodat hij aan menschen en zaken van 'den nieuwen stand volkomen aangepast zij dat gaat niet in den lijd van een men schenlcven. De oude man zal in. den nieuwen vrijwel doorschemeren. De zoon yan den knecht wordt geen echte baron. De noot is soms bard 'ont kraken. Doch dit. helpt, ons -beseffen, waarom we op de wereld zijn Om God. En dit ver geten we soms, alhoewel het ons ge leerd werd,en dat vergeten zou ons kun nen lot misstappen, brengen* DE H. SACRAMENTSPROCESSIE Donderdag namiddag te "4 uur deed de 'dagelijksche processie met het H. Sacrament haren gewonen omgang. Toen de heele plechtigheid rakelings was afgeloopen en men vele zieken wegbracht, deden zich plots twee won derbare voorvallen voor. Een 14jarige doofstomme jongen kon liooren en spreken en een twintig jarig lam Ita- liaansch meisje kon rechtstaan en gaan. Een verder geneeskundig onder zoek zal uitwijzen of men met miraku- lcuze genezingen te doen heeft. Die plotse genezingen zijn in elk geval van zulken wonderen aard dat zij mogen en kunnen bekend gemaakt worden.» In voormelde processie waren enkel bis schoppen aanwezig waaronder de Aartsbisschop van Turijn en nog twee Ilaliaansche bisschoppen die hier Woensdag met 6 treinen bedevaarders aankwamen, vorder de bisschoppen uit Poitiers en Bourges. Een Engclsche groep bedevaarders uit Wimbledon is hier ook aangekomen. Het Staatsblad van 5 September kon dig het volgende Koninklijk Besluit af: Overwegende dat het niet betaamt een wachtgeld te blijven .uitkeeren aan onderwijzers beschikbaar gesteld we gens ziekte, die de noodige voorwaar den vervullen om op hun verzoek op pensioen gesteld le?worden en die voor goed onbekwaam bevonden zijn, om hun ambt waar te nemen; Overwegende dat het niet billijk' is- leden van het onderwijzend personeel te bezoldigen die beschikbaar gesteld zijn wegens ziekte en iri staat bevonden werden om hun betrekking opnieuw waar te nemen Wordt er op de voordracht van 'den Minister van Wetenschappen en Kuns ten besloten 'i Artikel 1In afwijking van liet voor meld besluit van 21 September '1884, zal het wachtgeld der leden van liet on derwijzend personeel van de gemeente lijke lagere scholen bewaarscholen en scholen voor volwassenen eri 'der we reldlijke leden die Belg zijn, gediplo meerd of vrijgesteld van 'de aangeno men lagere scholen, ïn beschikbaar heid wegens ziekte mogen afgeschaft worden '1. Zoo "de betrokkene de noodige voorwaarden vervult om op Zijn ver zoek op pensioen gesteld te worden en zoo hij door een der toezichtsraderi in gesteld bij Ons" Besluit van 30 Decem ber 1920, voorgoed onbekwaam is' be vonden om zijn ambt waar te nemen; 2. Zoo hij door een 'dier instellingen in staat bevonden wordt om zijn 'ambt waar te nemen en draalt om zijn lessen te hervatten. In dit laatste geval staal bet" den be trokkene vrij te bewijzen 'dat zijn ge zondheid hem niet toelaat zijn ambt te hervatten. Nochtans zal 'deze' klacht ÏÏet Tri wer king treden van het ministerieel af- schaffingsbesluit niet schors.en. Art. 2. De Minister van Wetenschap pen en Kunsten is belast met de uitvoe ring van 'dit besluit. Met Augustus doet het productie jaar 1925/26 zijn intrede cn meestentijds zien we dan ook de schattingen vaji de met katoen bebouwde oppervlakte en van de grootte van den te yerwacliten oogst .verschijnen, schattingen die dik wijls heel ver van de werkelijkheid af lagen en waaraan manipulaties yan beursspeculanten niet steeds vreemd waren. In 1921 nog bedroegen de schat- tingsfout. 217 terwijl men de Ame rikaansche oogst op 6.537.000 balen taxeerde bedroeg in werkelijkheid 31 miljoen 954.000 balen. Men is thans tot andere methodes overgegaan, o.a. door het opmeten yan het front van met katoen bebouwde op pervlakten, door middel van een instru ment dat aan de as van een auto Is vastgekoppeld. Wat. zijn 'de verwachtingen voor 1925/26 Over het algemeen verwacht men een grooten oogst, cene productie die misschien die van het jaar 1914/15 zal bereiken, misschien overschrijden. Toen leverde Amerika 16.7 miljoen ba len katoen op en bedroeg "de bebouwde oppervlakte 36.960.000 acres, thans taxeert men de oppervlakte op niet min der dan 46.448.000 acres terwijl 'de stand yan het gewas goed iS^i [Vermoedens wogen sedert eenigen tijd op M. Jos.et, bestuurder, yan den destijds door M. Renkin opgerichten Pers- en Publiciteitsdienst van het Mi nisterie van Spoorwegen, in verband met zware misbruiken ten laste van de zen dienst vastgesteld. [Verschillende bladen kwamen in den jongsten tijd met' zware onthullingen voor den dag. Een kommissie van onderzoek werd vastgesteld. Deze was samengesteld uit' MM. Foulon, algemeen beheerder, van Spoorwegen; Braem, beheerder; Cas;-[ tiaux, Kabinetshoofd Van den minister/ en Paquot, secretaris van den Minister.- Het onderzoek begonnen op 2 Juli leidde op 3 Augustus tot het neerleggen van belangrijke besluiten. M. C. Joset moest volgens deze besluiten voor het gerecht worden gedaagd en twee an dere ambtenaars, MM. Gogniaux en Leo' Lejeune zouden worden afgezet omdat? zij op bevel yan den Beheerder yan hunnen Dienst zich enkel met werk bezighielden dat aan den Pers- eri Pu bliciteitsdienst geheel vreemd was. De Iloogere Kontroolkommissie h-eeffii nu de zaak ïn handen genomen en 'is van oordeel dat de feiten die M. Joset' worden ten laste1 gelegd onder toepas sing vallen van art. 240 envlg. van het Strafwetboek (deze artiJtelen slaan op ontvreemdingen en misbruiken ge pleegd door ambtenaars der openbare besturen); Zoohaast Öe hoogere kon troolkommissie haar werk zal geëin digd hebben zal het parket uitspraak doen over de beschuldiging door .de Kommissie1 geuit. Minister Anseele Had Tóen HIJ ftari Spoorwegen kwam dadelijk eeS "gedeel te der werkzaamheden yan genoemden1 Pers en Publiciteitsdienst' doof Zijri Kabinetsdienst laten overnemen en doen spoed maken mei hel onderzoek ton laste van M. Joset. WAT M. JOSET WORDT AANGEWREVEN. De Pers.- en Publiciteitsdienst omvat eigenlijk vier diensten ft 'f. de pers dienst, die zich bezig houdt met" Het in zien der dagbladen en het opstellen der antwoorden op de verwijten die het Ministerie yan Spoorwegen worden ge maakt; 2. de Öiensf der Handelsreclame die zorgt voor de advertenties In het 'Offi cieel Spoorboek evenals In Het Tele foonboek, in de Stationsb-ibltolheken, enz. enz.'; 3. 'de dienst 'der propaganda ïiï Het buitenland voor de bad- en watersteden; '4. de dienst der. statlonsbibliotheken dl© de concessies verleent voor deze bibliotheken èn toezicht houdt óver "den verkoop van boeken en dagbladen. D6 dienst zorgt' levens voor de spoorweg kaarten der journalisten. Ondier de beschuldigingen ten laste van M. 'Joset wordt vermeld r:" de afle vering van een honderdal pers-spoor wegkaarten aan personen die met 'de pers geen uitstaans hebben. Ook val- sche facturen voor Hooge bedragen, werden ontdekt. Daarbij komen nog er ge onregelmatigheden tjogenoyer, het belfcer der Grotten van Hari. Men verbazing wordt ook vastgesteld! dat de Dienst 22 ambtenaren telt, die maandelijks te samen 26,800 'frank trekken, terwijl geschat wordt dat" en kele klerken het werk zouden kunnen afdoen. Jaarlijks werd aan papier en benoodigheden een half miljoen frank uitgegeven, papier en benoodigheden die meestendeels voor persoonlijke za ken door verscheidene ambtenaren wer den gebruikte M. Joset vond den tijd van körfes- pondent.ies te leveren aan niet min dan een 80-tal bladen Er blijft tegenóver aT 'deze bewerin gen natuurlijk eenig voorbehoud 'ge wettigd zoolang als de uitslag Van h&t onderzoek der Kontroolkommissie nog' niet volledig bekend Is.» Dit korps' wordt óp 'dit óogenblik in Belgie ingericht». Dom Lambert Beau- duin, een geleerde Benediktijn der Ab dij van 'den Gesarberg, te Leuven, tot nu toe leeraar in 't Sint AnselmuscoT- lege to Rome, heeft "de zending ontvan gen van een nieuw klooster te stichtend- waar Benediktijnen van verschillende nationaliteiten zich vcreenigen zullen. Deze kloosterlingen zullen zicli uitslui tend aan liet apostolaat ten voordeele van 'do vereeniging der Kerken toewij den; De nieuwe abdij, 'die Het üïlgangs— punt van gansch' deze werking zal zijn, zal gebouwd worden op 'de hoogten van Tancr'émont, nabij Pepinstef, 'in, 'deii^ omtrek yan, Luik*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1