De Hiéron 9 Woensdag Sept. 1925 Het ontslag van minister Tschoffen De pensioenenregeling Landbouwbelangen In het Vatikaan Een triomfboog voor het gerechtshof van Brussel Graaf Goblet d'Alviella door een auto omver geworpen te Brussel Het geschil in het boek bedrijf bijkans opgelost Eene Missie in nood Grondverzakking aan de dokken te Antwerpen De huishuurwet De geheimzinnige zaak van Hcver XXXI- JAAR'GANG NUMMER SB7 Kerkstraat, 9 en 21, Aaj.st. - Tel. 114 - 33 A.C3-3SI_,-^3Z> - I 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Nuffel-Pb Genot Publiciteit buiten het Arr. AALST I Agentschap Havas, Adolf Blaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, r. Bream's Buildings, e, Londres E, O, 4. H. Adrianus Zon op 5,19. ond«r 6,16 Laatste Kwartier den 10 (Slot,)1 Zoodra wij deze zaal zijri bin nengetreden, zien wij de Koningin van Saba, omgeven van Ooster- sehe weelde, gezeten óp een draag stoel, vergezeld van een talrijk eri schitterend gevolg, té Jerusalem komen, om Salomons wijsheid te hooren. Zij komt zich nederwer- peri voor den Ark des erhonds, figuur van dé I L Eudhanstié, Hier bewonderen wij het hoofd idee van het museum. Jesus-Chris- tus is de Koning der Engelen. Op 't fronton aanbidden Hem twee Engelen. Op den boven drempel is 't Kind Jesus gezeten op de knieën Zijner Moeder. Links ziet men de geestelijke macht verte genwoordigd door vier mannén. Rechts ziet men vier vrouwenfigu ren, de vier heerscheressen van het Oosten» sinds Ste Helena tot Ste Adelaide. Deze twéé machten ko men zich huigen voor het Kind Je- sus, want Christus is Koning der zielen en Koning der koninkrij ken, 1 •-» Links van den Ingang een nïar- mer-borstbeeldPallas Athena der Grieken, geworden de Miner va der Latijnen, de Wijsheid Gods voorstellend. Rechts van den ingang het horstbeeld van Augus tus. Waarom Kort voor Christus geboorte vroeg de Sibylla van Ti- bur hem een onderhoud en kondig de hem aan de geboorte van een Zoon Gods, die alle aardsche god heden in de schaduw zou stellen. Augustus liet daarop een klein al taar oprichten voor de eerstgebo rene Gods, eerste eer gebracht door een Rom'einseh Keizer, 30Q jaar voor Constantmus. Nu volgt de huldiging dei» nieuwe re tijden. Een standaard met de wapens van Genevé, De wapens 'dag,teekenen van dë 15e eeuw. Zij getuigen van geestelijke macht ge- zinnebeeld door de sleutels van St. Petrus, en de tijdelijke macht, ge- zinnebeeld door Keizerlijke Aren den, beide beheerscht door de Zon der gerechtigheid, met de ken spreuk: Post te ne bras lux: Na duisternis licht. Links van den Ingang ziet ge een fresco, dat Mozes in 't zicht van den Sphinx voorstelt. Mozes, door de dochter van Pharao uit 't water gered, offert alle offeranden bp aan onzen Godaan den waren God, omdat zij het Sacrificie van Christus voorafbeelden, het Sa crificie van Calvarië en der H. Eucharistie, Na de godsdiensten van Afrika en Azia, ziet men die van Japhets zonen in Europa, voorgesteld door het frescoschilderijGomer voor Solutré, later i'aray le Monial. Gomer bracht uit het Oosten de drie groote waarheden: een Mes sias, die moet komen» eene Maagd, die zijn Moeder zal zijn, en de noodzakelijkheid der offers, tradi ties, welke de Kelten, inwoners va» dit land, getrouw bewaarden. Verder ontmoet ge er de groote voorrechters van Christus Rijk, zooals Constant:jnJCarcl de Groo te, Clovis, Isabella de katholieke Sint. Ferdinandes, Chrisfophorus Columbus, de II. Joanna d'Arc Garcia Moreno, de Dogen van Venetië, Vasco de Gama, enz. Na tuurlijk ontbreken niet de horst heelden van den stichter van Hiéron Pater Drevon, én de edelmoedige baron de Sarachaga» die geheel zijn kapitaal en zijn krachten,ja zijn geheel leven heeft gewijd aan dit prachtvol werk. Dit monument van Katholieke grootmoedgheid, waarlijk eenig in. dé wereld, is eëri samenvatting van schatten, welke de gewijde weten schap, de schoone kunsten, de let terkunde heeft gewijd aan den Koning der eeuwen, heerschend in Zijn aanbiddelijk Sacrament. De voorzitter der e Semaines Soda les roemde dit Museum als «een openharing van de soeiale beteeke- nis der vereering van het H. Hart.» Z. Em. Kardinaal Vico zegde ervanNooit heb ilc eën derge lijke historische en artistieke syn these van liet sociaal koninkrijk van Jesus Christus ontmoet.» Ziedaar een wonder dat alle be devaarders van 't H, Hert te Pa_- rav le Monial zouden moeten be zoeken! Ziedaar eën museum dat in ons land nog niet bestaat, doch dat hier gelijk iri Holland, lief hebbers zou genoeg vinden en mee helpen tot de uitbating van Jesus Eucharistisch Rijk onder onze zoo talrijke christenen. Zou ér geèri groepeering kun nen tot stand komen om hier gelijk in Nederland, eën gelijkend Eu charistisch Museum te stichten. Dat zal welhaast.... bidden we! X Een BrusselscK confrater ontmoette toevallig minister Tschoffen van wie herhaaldelijk werd gezegd dat hij om gezondheidsredenen ontslag zou ne men. Minister Tsclïoffen vertrouwde hem toe dat zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat zijn ambt met de vereisch- te bedrijvigheid uit te oefenon en dat hij dus ten opzichte van zich" zelf en van zijn collega?, de verplichting heeft niet langer aan t'e blijven als minis ter van Rechtswezen. De kommissie, gelast met 'de studie der pensioenregeling, heeft hare werk zaamheden aangevangen eri hoopt met hare taak klaar te zijn tegen de hero pening der Kamers. Maar er bestaat nog geen zekerheid, daar het werk zeer ingewikkeld is .en slechts langzaam vordert.; 5.000 KGR. ROGGE PER HECTARE. In het jaar 1923 plantten wij een partijtje rogge, groot 1.320 are, dal ons eene opbrengst gaf van 66,750 kgr. 't zij meer dan 5.000 kgr. per hectare. De planting geschiedde met de plant- plank, op 20cm. afstandige rijen eD eenen afstand van 10cm. in de rijen. Wij gebruikten dus 5.000 korrels per are, wegende 180 gr., t' zij .18 kgr. zaaigraan per hectare. De grond had éene sterke fosfo-pot- aschbemesting ontvangen, Supra er? Sylviniet van Elzas, tijdig toegepasj benevens eene toegift, een achttal da-, gen voor 'de 2aaiing, van 2 kgr. zwa velzuren ammoniak per are, 't zij 200 kgr. per hectare. Van legeren u-as gec- ne spraak. Zeker, ware het weinig praktisch gansche velden graangewassen met dQ plantplank te planten, doch deze doen wijze blijkt ten zeerste geraadzaam voor de veredeling van het gewas en om aldus de noodige hoeveelheid ver beterd zaaigraan voor de verdere be zaaiingen voort te brengen. Heel tijd- roovend is de zaak toclv ook wel niet; wij plantten ons veldje, met tweeën, in minder dan twee uren tijd. Hieruit leerden wij nog, namelijk: dat algemeen veel te veel zaaigraan gebruikt wordt, dat de zaaiing van rogge tijdig moet geschieden voor lOen October dat. eene sterke mine rale bemesting volstrekt noodzakelijk is, fosforzuur en een potaso'nzout van Elzas, en de zwavelzure ammoniak evenmin mag verwaarloosd worden, dat door het toedienen eener tamelijk sterke stikstofbemesting onder vorm van zwavelzuren ammoniak volstrekt geen legeren te duchten is, wanneer de grond rijkelijk voorzien is van fosfor zuur, polasch eh lcalk, enz. Voor het jaar 1924-'25 ïïernieuw- den wij de proef, en bekwamen nage noeg den zelfden uitslag. Integs|eye& 10.000 padvinders bij den Paus, Belga seint uit Rome 6 September Drie-duizend padvinders van Enge land, Frankrijk, Belgie, Spanje, Ier land, Schotland, Oostenrijk, Zwitser land, Amerika, Denemarken, Polen, en zeven-duizend van Italië hebben heden in St. Pieter een mis gehoord, gecele breerd door den Heiligen Vader, 's Namiddags werden zij plechtig ontvangen door den Paus die een har telijke redevoering uitsprak en hen den zegen gaf. Do Heilige Vader werd op de meest geestdriftige wijze door de duizenden padvinders toegejuicht. Over deze plechtigheid seint Havas nog het volgende Het was in den koer van de Belvédère dat de Paus de boys-couts ontving. Dezen die elk een lauwer- of olijftak droegen, defileerden eerst voor den Heiligen Vader, omringd van zijn hoog waardigheidsbekleders, waarna zij zich om den Pauselijken troon schaarden. In zijne redevoering drukte Pius XI, zijn aandoening uit, zoovele duizenden jongelingen hun geloof te zien belij den. Na op de noodzakelijkheid gewe zen te hebben van het diepe gevoel van God en Zijne Wetten, voegde de Heilige Vader er aan toe De stoffelijke krocht is, niet voldoende men moot ook de verhevenheid van gce-st bezitten, want waar het stof heerscht., vindt men onmatigheid waar de gee-st, over^ heerscht vindt men zachtheid, nederig heid en zuiverheid des levens DE BELGISCHE KATHOLIEKE DRUK PERS BIJ DEN PAUS. Rome, 6 September. Zondag na middag. ten 1 ure, werd de afvaardiging van den Bond der Katholieke Dagblad schrijvers van Belgip in de Tronetto- zaal door Zijne Heiligheid Pius XI in plechtig gehoor ontvangen. Mgr Schyr- gens vergezelde de afgevaardiging. De H. Vader nam plaats op den troon. M. Gille, voorzitter, gaf lezing van het Adres. De H. Vader antwoordde op de hartelijkste wijze* schonk de Jubilce- mcdalie aan ieck.-ï®lid der afvaardiging en liet hen tot den ringkus toe. Na deze private ontvangst, werden de bedevaar ders, in de zaal van het- Consistorie door Zijne Heiligheid ontvangen. ■«at Ten stadhuize is een commissie sa mengesteld met het doel de mogelijk heid der verwezenlijking van het in dertijd door architect Poelaert gekoes terde plan, tot het bouwen van een triomfboog in de nabijheid van het door hem ontworpen paleis van justi tie te bestudeeren. De huidige Quatre-Brasstraat zou op dezelfde breedte gebracht worden als de Louizalaan, terwijl ook het mo nument der Britsche erkentelijkheid zou worden verplaatst. De door Poelaert voorziene afmetin gen van den triomfboog bedragen niet minder dan 40 meter breedte op 30 hoogte. Het monument zou de Over winning 'symboliseeren en dus afwijken van het oorspronkelijke plan, daar het, naar de opvatting van den ontwerper, dienen moest als een verheerlijking van koning Leopold II, wiens stand beeld dan ook in het midden ervan ge plaatst moest worden. Naar men weet, komt. het standbeeld van Leopold II op het Troonplein, in de nabijheid van het koninklijk Paleis, te staan, zoodat het monument bij het justitiepaleis geheel aan den grooten oorlog zou kunnen worden gewijd. Naar de leden der commissie verze keren, zou de verwezenlijking van dit plan het schoone gezicht op de Senne- valei en de stad, van het. Poelaertplein, in geen geval schaden of belemmeren. -'VN/V- Zondagavond 'stond graaf Goblet d'Alviella, Staatsminister, met zijn vrouw op een gaanpad op de Louisalaan te wachten. In den waan dat de baan vrij was slaken beiden over. De Staats minister werd echter door een auto, welke uit het Bosch kwam en welken hij niet bemerkt had, aangereden en ten gronde geworpen. Met kwetsuren aan het hoofd werd het slachtoffer door voorbijgangers opgenomen en naar huis geleid, waar een dokter verklaarde dat de kwetsuren niet erg waren. Uit het onderzoek der politie is gebleken dat het ongeval to wijten is aan de on voorzichtigheid x&n, ligt slachtoffer,. De afgevaardigden van de werkge vers en werknemers hebben Maandag den heelen dag onderhandeld op het de partement van Nijverheid en Arbeid ten einde eene overeenkomst ie. be reiken. Nadat 'de afgevaardigden TS mórgens eene vergadering hadden gehouden over de bepalingen van liet nieuwe Iooncontract, werd een tweede (verga dering gehouden in het kabinet van den minister Maandag namiddag. Deze (ver gadering duurde tot half zeven.» De minister deelde na afloop van de ze vergadering mede, dat de afgevaar digden het bijkans eens over al de be palingen van het collectief arbeidscon tract waren, doclr dat de tekst hier en daar nog moet genuanceerd worden. Met dit werkje zullen de afgevaardigden Dinsdag voormiddag een aanvang ma ken. Dinsdag namiddag zal dan "de bespre king aanvangen over de loonen en de verlofdagen. De bespreking óver 'den duur' van' liet collectief arbeidscontract heeft een volle uur geduurd. Iedereen is nu evenwel overtuigd dat een definitieve oplossing niet lang zal uitblijven. Ten Noord-Oosten van Belgisch Con go, bevindt zich een plaatste, Aba ge naamd. Aba is een grenspost, dichtbij Engelsch Soedan gelegen. Het is ook een doorgangspunt, op den grooten weg voor auto's die gaat van Redjaf naar Watsa, liet middenpunt der goudexploi tatie, in het Uele-district. Het is ook de plaats, waar de Missionarissen van Afrika (Witte Paters) eene missie heb ben in 1915 gesticht. Deze missie telt lieden ten dage ongeveer 1200 christe nen en laat het beste verhopen voor de toekomst. 1 Do bewoners, 'der streek zijn "de meest verschillende rassen. Men. lieeft er Mon_ do's, Logo's. Kakwa's, Avokoya's en Ka, liko's. Al die rassen verschillen zeei; door .taal, zeden en gebruiken; doch' ze zijn allen begeerig om den godsdienst aan te leeren en christen te worden door hot ontvangen van het H. Doopsel, Onlangs echter kwam eene zware ramp de ontluikende missie teisteren. Een orkaan, ongehoord hevig, vernielde een gedeielte der gebouwen en bracht over heel de missie veel schade aan. Hooren we liever wat de E.P. Coninx, overste der missie van Aba, hierover meldt Verleden Woensdag (29 Juli 11.)" Heb ben we hier een tempeest gehad, gelijk ik er nooit beleefd heb in Congo, zelfs niet op de bergen te Mahagi.; .Wind, hagel, regen werkten samen om alles te niet te 'doen, zoo ten minste zou men gemeend hebben. Het önwedefl heeft maar een kwartier geduurd; doch' 'dit was meer dan genoeg om onze lieve missie te verwoesten. Onze groote 'ca techismus-zaal (een sterk stecneri ge- boow nochtans)' vrierd plat ten gronde gesmakt.; een muur van het schoolge bouw is ingewaaid; de daken Van het huis, kerk en al de andere gebouwen zijn fel beschadigd. In ons woonhuis en in de kerk regent liet overal 'door; er blijft, nauwelijks een droog plaatste bo ven het altaar. Al onze veldgewassen, zooals maniok, mais, boonen, aardap pels, enz. liggen plat ten gronde, ver hakkeld door den hagel eri verzopen in d>en regen. De missie cri heel lïet' omliggende heeft een deerniswekkend uitzicht. Wij danken God dat er geen persoonlijke ongelukken voorvielen. Doch" "de Stoffe lijke schade is zeer gró"ol. Ik schat ze wel op vijf duizend frank. Maal* die schade kan hersteld Worden. Want' in Belgie zijn zeker brave liar ten 'die een aalmoes zullen willen geven om die schade te herstellen.; In afwachting dat er krachtige ïïulp kome om weder op te bouwen wat ver woest wierd en de missie te Herstellen, zullen we niet, onledig met gekruiste, armen zillen jammeren. Zoo goed het gaat, zullen we trachten liet noo'digste te herstellen, zooals bv. liet' 'dak' der kerk. Heden ree'ds (Zondag 2 Oogst)1 heb ik een oproep gedaan 'tof, 'onze christenen r: morgen zullen ze allen ko men met gras en riet en bindsels óm ten minste 'de kerk' te herstellen. Onze Lieve Heer moet eerst en vooral be diend worden; daarna zullqn voor ong eigen zorgen*. We waren bezig met baksteeneri i# maken om ons een nieuwe kerk te bou- wen. We zullen thans dit werk moeten laten steken om eerst overal de schade; te herstellen. Het is dus een groote te genvaller voor onzo missie. Maar dat Gods heilige wil geschiede. Hij zal wel het goede uit het kwade wetsn le trek ken. Met den hoogdag van O. L'. Vrouw Half-Oogst, zullen we wederom een groep catechumenen kunnen doopen. De missie groeit 'dus gedurig aan. Bid voor ons en verkrijg milde giften om ons uit den nood te helpen. P.L'. CONINX, Wij verhopen dat vele lezers dezen oproep welwillend zullen aanlvooren en eene milde aalmoes zullen willen stor ten voor. de zoozeer beproefde missie van Aba. 'Alle giften worden met inni- gen dank aanvaard op 'de Prokuur der Missionarissen van Afrika (Witte Pa ters) Keizerstraat, 21, Antwerpen. Post- cheknummer 360.60. Zondagnacht werd vastgesteld dat aan n. 19 van het Katlendijkdok te Ant werpen, aan 'de ingang der Mexicobrug, zicli eene grondverschuiving had voor gedaan. Nevens den kaaimuur vertoon de zich eene inzakking van '10 m. op eene lengte van 40 metec en 5 m'etei; breedte. De stadsingenieurs", 'die ter plaatse ontboden werden, deden onmiddelijk de noodige maatregelen treffen om verde re grondinzakking te voorkomen. Werklieden werden aan het werk ge zet om de oorzaak der grondverschui ving op te zoeken. Men vermoedt dat de oorzaak te wijten is aan het herhaald uitbaggeren in de dokken, ófwel door dé werken uitgevoerd aan de Mexieobrug waar men thans bezig Is buizen te leg gen voor 'de watervoorziening. Heden is men Volop bezig dén 'grond naast den muur open te leggen. M. Tschoffen, minister van Juslicic, heeft het inzicht bij de heropening van het Parlement een wetsontwerp neer. te leggen oy.ee id.en handelseige- dom. Tegen Het 'einde van liet jaar móet er ook gezorgd worden voor de verlen ging der huisHuurwet. Aan het lvui'dig stelsel ïz oud eri ëérilgé wijzigingen' gebracht, hoewel de prin ciepen onveranderd zouden behouderi worden. Men wil ook "dat 3e nieuwe Huishuur wet klaar genoeg weze opdat in het ver volg de Vrederechters, aan wie "dé gé- schillen tussclïen eigenaars eri huur ders onderworpen" worden, geen strij dige uitspraken meer zouden 'doen. Zoöals wé Iri cTëri loop 'der vórige week meedeelden, werd Maandag morgend, 31 Augustus, dc 25jarige Willem Jans- séns, uit Wespelaer, tusschcn de sta tiën van liever en Muyscn, op de spoor lijn Leuven-Mechelen 'gekwetst gevon den, met gekloven schedel. Het was' rond 6 ure des morgends dat het slacht offer gevon'deri werd. De ongelukkige leefde nog doch' kwam niet meer tot be zinning en men kon de oorzaak van liet ongeluk niet vernemen. Het Parket van Leuven, 'dat Verwit tigd werd, begaf zich ter plaats en deed' een nauwkeurig onderzoek. Het lijk1 word naar Leuven overgebracht vooi1. ontleding eri lijkschouwing. Men bevond dat Het slachtoffer niet gedood werd i door een trein, maar wel door een lievi- gén slag óp bet achterhoofd en vervol gens "op het ;spöor was gebracht om al dus aan één ongieluk te doen gelooveri. Verscheidene personen, zes teri min ste, werden aangehouden en ter be schikking gesteld van het Parket. Twee er van wonen te ThildoncH, dé anderen tegen Keerbergen. Alhoe wel de begrafenis vastgesteld en toe gelaten was voor verleden Vrijdag, wei gerde op het laatste óogenblik liet Par ket' het lijk te laten weghalen. Bijgevolg kon eerst de begrafenis te Wespelaer. plaats Hcbbe-n Zaterdag nanoen. Volgens wc later vernemen had Jans- sëns kennis met een meisje van Mu\^ sen. Thans wordt aldaar het onderzoek streng voortgezet. De twee gebroeders B., van Thildonck, werden Zaterdag op vrije voeten gesteld. De zaak wordk druk bespreker), in 'de "Streek*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1