M Dr.Aig.Snieders 1 EEUWFEEST - De Brusselsehe gauwdieven Erg tramongeluk te Schaarbeek Belangrijke diefstal op een schip Onder zijn wagen verpletterd Het Nationaal Verhoud der Opgeëischlen Een kind op de fcor verongelukt Gevaarlijk goedje ÉLIEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Erg autoniobielongeluk te Ledeberg Een bedrieger in de klem Werkongeval te Laken Bandietenstreek te Rijssel De Franscbe Onbekende Soldaat De verboden processie In Syrië o Vliegtuigen in botsing In Bulgarie :o De heer Van iloucke, wonende in de Home straat, 4, Oostende, bevond zich IJZoTidag i,. Brussel en luid plaats geno men oj> he! balkon der autobus Noord- 25uid. onderweg werd li ij herhaaldelijk Aegen liet Hjf geslootcn door een onbë- ke.Td^,..iik lil..de. i)udkIferkooperstraat yan de bus sprong. Kort daarna be merkte de heer Van Houeke tot zijn „ontsteltenis, dat zijne portefeuille met 860 frank en .-verschillende papieren was «gerold». De policic zoekt naar den ihandigen gauwdief. De h. Gustaaf R., uit Antwerpen, werd op den autobus Noord-Zuid beroofd cyan zijn gcldlasch, inhoudend 1000 fr. en papieren. De tasclv werd ledig op het 23arap 1 cin teruggevonden. Uit de autobus slappend op de Roup- fpeplein, stolde de Nederlander Simon G., uit Haarlem, vast dat zijn geld lasch met 120 gulden en 3010 fr. gesto- flen was. Zondagnamiddag heeft op de square iVergote, te Schaarbeek, een ernstig ■tramongeval plaats gehad. JEó ward W., H2 jaar oud. wonende op de Roodcbeek- 'laan. -15. S. Lamberts-Xoluwe, wilde Itusschen twee rijtuigen doorgaan en .werd verrast en overreden door tram n. 28. De arme jongen werd in deornis- •wekkenden slaat opgenomen, en over gebracht naar het ziekenhuis van Schaarbeek. Hij was ernstig gekwetst aan bet gezicht en de. ledematen. Zijn toestand is zorglijk. Do politie heeft bét voorgeschreven onderzoek geopend. - Maandag morgen, toen men de la ding wilde lossen van de stoomboot Herta gemeerd op nummer 105 der 'Antwerpschc dokken, en de werklieden in het ruim daalden, wérd vastgesteld, 'dat al de kassen waren opengebroken. •De inhoud zijnde kleersloffen en meu belen was verdwenen. De politie die op de hoogte werd ge bracht van dezen belangrijken diefstal, begon dadelijk een onderzoek en ver nam dat liet schip van 20 Juli, aan de boei op nummer 48 der Lefebvredok, aan de ketting heeft gelegen en dit tot 7 Augustus. Al dien tijd was dc be manning zonder eten geweest, zij wer den evenmin betaald en men beeft reeds de verzekering dat deze ongewone dief stal door hen werd gepleegd. Ook zijn reeds getuigenissen inge komen, die zeggen, dat de goederen des nachts van boord werden gehaald en met. bootjes werden weggevoerd. Volgens do eerste schatting hebben 'de geroofde koopwaren eene waarde van .100.000 fr. De policie zet het onderzoek voort. Een inwoner van Zepperen (Lim burg) Alexander Knaepen was bezig met zware eiken boorpen.le. vervoeren, bij middel van een boomczel, wagen met twee booge raderen. Hij had zich op oenen boom neergezet, doch yiel er van af en werd-overreden. Doodelijk ge wond over gansch lvet lichaam, raapte zijn gebuur hem op en na eene eerste {verzorging hér plaatse werd het slacht offer naar lie?, gasthuis van St. Truiden vervoerd. Zondag is de ongelukkige in 'de srhrikkcli jksfje pijnen overleden. Knaepen was 34 jaar oud en huisvader. VERGADERING TE BRUSSEL. Zondag heeft het Nationaal Verbond der Opgeeisehten teBrussel een buiten gewone vergadering gehouden om de kwestie te bespreken der. verdeeling van de 24 mjljoen frank, toegekend door de genvengd Duitsèh-Belgische rechtbank te Parijs. M. Levèque, algemeen sekretaris, deed opmerken dat (ie 24 miljoen niet moeten verdeeld worden tusschien al de opgeeisehten. Dezen moeten bij het Verbond aangesloten en betrokken zijn in het proces, tegen Duitschland inge spannen. - Voört zou de wederlandscbe recht bank, waarvoor de vragen geldig inge diend weerden, na d-en gestelden tijd, geen nieuw geding der opgeeisehten te gen Duitschland kunnen aanvaarden. M. Jacques Pirenne, mandataris der opgeeisehten te Parijs, zal gelast wor den met de betalingen. Na het algemeen nazicht der dossiers te Parijs zal met de verdeeling begonnen worden. De verklaring van M. Le.vêque werd dpor de aanwezigen goedgekeurd. Bin nen zes of acht weken zal een nieuwe vergadering gehouden worden. Zondag avond om 8 üre, was het 7 ja rig knaapje Charles M.eeus, zoontje van de echtelingen Meeus-Wyckmans, wo nende St. Jobstraat, te Herent hals, zich aan het vermaken op de foor, op de Groote Markt. Op een gegeven oogenblik wierp het kind een serpentin s> op een paar- derimolen. De serpentin rolde ech ter onder den molen e.n toen deze stil hield, kroop het jongentje er onder om het voorwerp terug te, grijpen. Ongelukkig was niemand getuige van deze onvoorzichtige daad. De paarden- molen zette zich wedel' in beweging, met het gevolg, dat een der wielen het hoofd van het knaapje vermorzelde. Wanneer men het. kleine slachtoffer van onder den molen haalde, was het reeds dood. Dokter Verlinden van Herenthals, stelde liet overlijden vast. Een gerechteTlijk onderzoek werd in gesteld. Men bracht het lijkje naar de woning van de diep beproefde ouders over (het jongentje was hun eenigste kind)Dit schrikkelijk' ongeluk ver wekte een geweldige ontroering. Zondag avond, rond 11 ure, waren eonige Algerianen in de herberg van M. Leopold Boureï, chaussée de Lode- linsart te Gilly. Daar de vreemdelin gen het al te bont maakten, besloot, <le herbergbaas hen buiten te zétten. Dit ging niet gemakkelijk. Op het oogen blik dat vrouw Bourel de deur toesloeg achter den laatsten Algeriaan, trok de ze een revolver en loste een schot. De vrouw kreeg den kogel in de borst en plofte ten gronde. De dader werd Maan dag morgend in zijn logist, rue de la Station aangehouden. Het is een ge naamde Beuralbane ben Mohamed, 20 jaar oud. Het, parket is Maandag na middag ter plaats gekomen.Dc toestand der gekwet.ste werd zorgwekkend be vonden. Maandag voormiddag rond 11 Vi u., kwam langs den Hundelgemsche steen weg te Ledeberg, een aulo afgereden in de richting van Gent. Aan de viadue, op de velobaan,. stond een beirwagen, waarvan de eigenaar te. Merelbeke woonachtig is. Daardoor yas de velobaan voor de wielrijders be lemmerd; eensklaps werd de autoge leider die den goeden kant had, door een vreeselijk geroep van menschen die daar juist aanwezig waren opge schrikt. en hij stopte dadelijk. Middelerwijl had men' een knaapje, die pe-r rijwiel was en bewusteloos ten gronde lag opgenomen en in een huis binnengebracht. De kleine, genaamd Etienne Vervaet, 11 jaar oud, zoon van M. Francies Ver vaet, bloemist te Merelbeke, werd dan overgebracht, naar het godshuis van Ledeberg waar het kort nadien be zweek. Het, slachtoffer was gebotst op he.t achterwiel van den auto; de kleine moet in den val met zulk geweld met hef, hoofd op de straatsteenen zijn ge slingerd, dat den schedel /was gekloven. De aulogeleider zou geen schuld heb ben aan het ongeluk. De politie van Ledeberg heeft het eerste onderzoek gedaan. een verhaal uit onze dagen DOOR 38ste Vervolg. 'Adriana gaat in de veranda; alles zöu buiten ruslig zijn, zonder het bruisen «Ier zee; zij koert in het salon terug, jwaar zij geen ander gezelschap vindt dan de pop van Claudine, die in volW parade en op den rug, op liet vloerta pijt. ligt. Claudine, on misschien zelfs de onzichtbare meid, zijn reeds te rus ten. en boven Adriana's hoofd, op de eerste verdieping, houdt Mijnheer Gol den zich doodstil. Nogmaals gaat het meisje in de ver- flifda en wacht. llad Adriana eenigo stonden vroeger Sn de veranda geslaan, zij zou wellicht dc twee zwarte gestalten, moeder en zoon, naar het strand hebben zien af dalen: zij waant hem verre van daar ;en hij is zoo dichtbij geweest 'ten prooi £ian eene diepe smart Hot, wachten is te vergeefs. Eindelijk 'sluit Adriana de villa, toeft nog een oogenblik voor de gesloten deur, gaat gaat naar de lamp, heeft den moed niet het licht uit te draaien, keert terug naar de deur om een blik naar buiten .te werpen, en met hej, lamplicht draait Z.ij ook het lichtje der hoop uit'. Het meisje tikt aan de. kamer van Mijnheer Golden; geen antwoord. Toch wel: zij meent eene stem gehoord te hebben. Zacht opent zij de deur en ziet door de spleet dat de óude man te bed ligt en slaapt. De kaars brand nog in de pijp van den blaker; het licht schijnt echter in het gesmolten was te stikken en flikkert nu en dan slechts eens helder op. Hef hoofd van den ouden Golden ligt midden op het kussen, en indien hij zij ne oogen opent, moet hij de lange slag schaduwen zien die, ten gevolge van het wiegelend licht, van tijd tot lijd langs de witte zoldering schuiven; doch Ivij slaapt en Adriana wil zijne rust niet storen. Zij sluit de deur en gaat. behoedzaam naar hare' kamer. Thomas Golden slaapt nochtans niet; hij heett. dp beweging van het meisje wel bemerkt, doch hij weet niet wat. hij Adriana van het gebeurde moet meé- deelen. Morgen, morgen denkt hij, en koortsig woelt hij op zijne legersleè. Van tijd tot' tijd sluimert hij echter in, maar dan droomt hij van die dui- velsclie pop, met haar lachend en ver leidelijk gezichtje, 'die de rust van zijn jcven gestoord heeft, en hem nog vele moeilijkheden op den hals jagen zal. Zie. daar staat zij aan het voeteinde weêr te spotlachen, 'den ouden man uit te dagen en te sarren, en als hij boos naar haar stampt, lacht zij nog harder. Een oogenblik geleden heeft lvij, in dien droom, alle gaten en reten gestópt, om haaT te beletten in de kamer te dringen, en ziclv mot een vreeselijk groot vöbrsitijm.es gewapend; doch' al EEN NIEUWE AANKLACHT TE ANTWERPEN. Wij hebben de aanhouding gemeld, te Gent, van zekeren Theofiel De Lantsh-eerc, die een belangrijke partij diamanten verhandeld had, doch nooit een cent afbetaalde. De aanhouding gebeurde op last van 'een Brusselsehe firma, die een klacht had ingediend. Thans is bij de plaatselijke policie te Antwerpen eveneens, .een klacht in gediend door den diamanthandelaar L. X., uit de Valkenburgstraat, die aan De Lantslveere twee groove partijen bril janten en diamanten, ter waarde van 106.000 fr. had toevertrouwd. Bij de aanhouding was aangaande deze partijen geen spoor te vinden en De Lantshe'ere kan desaangaande niet de minste verklaring afleggen. Maandag verscheen de betichte voor den heer onderzoeksrechter, die zijn aanhoudingsmandaat- bekrachtigde. Maandag morgend waren de werklie den Matte a Barnacco, 30 jaar oud, wo nende Hollestraat, te Schaerbeek, en Emicl Rothier, 34 jaar', wonende Ettèr- boekschènsteenweg op een stelling be zig een muur te herstellen in een der zalen van eene brouwerij der Worry- straat, te Laken. Eensklaps verloor de eerste werkman het 'éwnwicht én viel vaii een hoogte van 3ró.'50. In zijn va! wilde hij zich aan zijn"werkgezel vast klampen, dien hij meetrok in het ruim. De twee werklieden liepen verwondin gen op aan het lroofd eri aan de beenen; zij werden naar het Brugmanngast- huis overgebracht. M. Hennecart, kashouder in eene verzekeringsmaatschappij te Rijssel, kwam Zaterdag nacht.van eene verga dering van oud-soldatén. In de rue de la Picquery werd hij graande gehouden door drie kerels, die hem bevel gaven de handen op te steken. M. Hennecart weigerde, waarop een der schurken een revolverschot in zij ne richting loste. De (.kashouder werd door den kogel in het- hoofd getroffen en doodelijk gewond. De bandieten plunderden hun slachtoffer uit en na men de vlucht. DUITSCHE BLOEMEN OP HET GRAF. Zondag, in den vroegen morgend, werd op het graf van den Onbekenden Soldaat, te Parijs, eene kroon neerge legd, dragende in het Duitsch het op schrift: Duitsche bond voor Mcn_ schenreehten». Een afvaardiging van de oud-strijders van Magny-eiï-Vexin vond die Duitsche kroon. Onmiddelijk werd er geprotesteerd bij den politie- kommissaris der wijk, die het Duitsch opschrift deed afrukken; "de bloemen werden nadien ook weggehaald. Uit het onderzoek is gebleken dat de kroon daar neergelegd was namens de Duitsche afvaardiging bij hef. socialis tisch vredeskongres te Parijs. Een dier afgevaardigden, gezel Vierbuchen, bad zich voorgenomen eene redevoering te houden op het graf. Hij heeft het even wel niet gedaan en zulks was nog het best ook, want er zouden zeker erj^e gebeurtenissen uit voortgesproten zijn. EEN OPSTOOTJE De processie der relikwies van den H. Lazarus, die Zondag te Autun toch ingericht was, niettegenstaande het verbod van den iriunicipalen raad, kcfa niet uitgaan daar er eene sterke poli- ciemacht rond de kathedraal geschaard was. - Ten 3 ure begonnen 'de klokken te luiden; de Bisschop, Mgr Chassagnon, en de geestelijkheid, gevolgd van de geloovigenkwamen buiten; daar slootten zij op eene afdeeling gendar men te paard. Daar de geestelijkheid toch door wilde, maakte de politie commissaris proces-verbaal op. De gendarmen chargeerden en een hun ner vloog daarbij uit den zadel. Een klein opstootje volgde, en een,katholiek bekwam een sabelslag in den hals. De gemeenteraad van Autun mag er fier op roemen zielsverhèffend werk gedaan te hebben. Én zeggen dat zulke rekels beweren de eenige voorstanders te zijn Van de vrijheid!!! FRANSCHE KOLON UITGEMOORD. Naar een bericht uit Bagdad, te Lon den toegekomen, luidt zouden de op roerige Dm zen- de stad -Suieda over rompeld hebben. Eene kolon Franscbe troepen is in eene hinderlaag gevallen werd schier- totaal - uitgemoord; meer dan 1500 mannen bleven op het slagveld. De Druzen maakten zich meester van talrijke kanonnen. Naar verder gemeld wordt, zou de toestand te Damascus heel erg zijn. voorzorgen dienen toS «iets. wany let zie, daar staat de heks alweêr 1 Ze wan delt nu uitdagend met. het hoofd in den nek en den krop vooruit, als een pron kende duiver, en of ze zeggen wil: ik lach u vierkant uit.» 't Is. nu wel degelijk Mevrouw d'En- gelgrave, en de oude man voelt, zijn bloed koken en zijn haaf immer grooter wórden. Wakker geworden, tracht hij liet denkbeeld aan die pop te verzetten, doch ingesluimerd ziet" hij ze wéér in vólle glorie voor het bed zitten, waar ze met zoo'n ontzaggelijk groote naalden zit te breien, dat de punten den ouden man in de oogen dreigen te steken. Wel is waar weert hij die naalden zooveel mogelijk af, doch de breister let er niet op, en doet de. vreeselijke naalden als dreigende molenwieken voor zijn oogen draaien. Ze zegt hem niet wat ze breit;' maar hij weet het: 't is zijn doodshemd en dat gebreid hemd komt hem in' t geheel niet wonderlijk voor, maar hij vindt hej.akelig dat juist de vrouw die hij haat, dit openlijk voor zijn bed doet. Dat doet wel eenigszins aan den beul denken, 'die bet laatste toilet van den veroordeelde maakt, Doch 't is nu Mevrouw d'Engelgrave niet meer; 't is nu de dood, in liet kleed pomipadour dat. dc pop onlangs droeg, en die darrie buigt zielróver hem heen, zoodat zij hem schier versmacht, en zij geeft hem een kus op 'het voorhoofd; doch hare lippen zijn kouder dan het koudste, ijs dat, aan den noordpool kan gekapt wórden, en zij laten eene, ik' zou zeggen, brandend-fcóüdq. plek ach EEN 'LOODS ERG GEKWETST. Op liet wekladigheidsvliegfeest van Zondag namiddag door het 36e lucht vaartregiment op het plein van Bassc- Yutz (Frankrijk) in aanwezigheid van een groote menigte gehouden, heeft ziclv een erg ongeval voorgedaan. Twee vliegtuigen, onderscheidenlijk ge loodst door kapitein Pjgnolas en kor poraal Mouillof, die een spiegelgevecht uitvoerden, zijn op 200 nieters hoogte in hotsing gekomen. Kapitein Pignolas kon zijn vliegtuig in evenwicht houden en landde behouden op ongeveer twee kilometers van Kunzig; korporaal Mouillof. stortte met zijn vliegtuig op weinigen afstand van het publiek neer en werd erg gekwetst. BURGERSBANK VAN -AELST. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1 pi. O/'O met maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meer interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. EEN AANSLAG GP KONING BORIS? Berichten uit' Sofia melden (Jat Ko ning Boris door den opper-kok van het Hoi zou zijn vergiftigd. Dc kok zou na melijk in de soep die Koning Boris werd voorgezet typhusbacillen hebben vermengd. De genecsheeren van tiet staatshoofd logenstraffen dit bericht, en verklaren, dat de Koning enkel lijdt aan maagkrampen, die aan de groote warmte wórden toegeschreven. Een feit is echter zonderling: de kok heeft het zomerpaleis van Koning Boris, te Varna verlaten, en de politie is er nog niet in geslaagd hem terug te vinden. Men vertelt te Sofia dat de Bulgaar- sehe regeering ten zeerste ontstemd is geweest wanneer dg Koning weigerde, voor een" tiental dagen, het doodvonnis te onderteekenen van dertig leden der landbouwerspartij, die een aanslag op zijn leven hadden beraamd. Na die wei gering ontving Koning Boris herhaal delijk dreigbrieven. Niettegenstaande beweert 't Bul- gaarsch gezantschap te Rome, dat tus- schen de regeering en den vorst-, de beste verstandhouding heerscht, en men verzekert dat Koning Boris, bedle gerig, ioderen dag den eersten mi nister M. Tz ank off laat ontbieden om met hem over loopende zaken te spre ken» Geen practischer hulde aan onzen groooten Vlaamschen Volks schrijver, dan de heruitgave zijner Werkenf nitgegeven door do Maalschappij - VOOR GOD EN 'T VOLK Huidevetters- straat, 2\, Antwerpen, (2C verdiep). REEDS VERSCHENEN; Anne Dieu-le~vcut, $SckèrpenheiivelDe Gasthuis non, Oud Speelgoed I, Oud Speelgoed 11 en Waar is vader TER PERSE Dit zijn Sniderieën INSCHRIJVINGEN worden bestendig aangenomen. Prijs berekend naar den omvang van het werk betaalbaar bij aflevering. De oude man ligt stijf alsof hij ver steend is; de oogen zijn strak open; hij ziet, hij hoort, doch alles heèft iets ne velachtigs; zich bewegen, om het mon ster dat hein versmacht van zich- af te schudden, kan hij niet. De adem dreigt hem te ontsnappen; hij wil roepen, doch stoot enkel een m'aéhteloos geluid uit, dat zelfs niet door den zwakken scheidsmuur dringt, achter welken Adriana wakker ligt. Allengs verdwijnt dat ijselijk vi sioen, en als de oude man, wien het zweet op het voorhoofd perelt, zich een oogenblik wil opbeuren, voelt hii dat de kracht hem ontbreekt, en die afschu welijke pop hem letterlijk machteloos heeft, geimaak.1. 's Morgens is Thomas Golden zoo ziek, dat hij te bed blijft, en Adriana en Claudine de pop is gelukkig af- rozig bleek, bevend en vol ontzet- bij zijn bed staan. Adriana weet niet wat aanvangen. Eindelijk denkt zij aan Sybranrl, schrijft, eenige woorden op eene visite kaart en gelast Claudine naar Villa Rosa te. gaan, ofschoon de oude man nu vermoeid is ingeslapen. Nu Adriana wat later beneden komt, ziet zij eene haar gansch vreemde ge stalte de villa naderen: 't is eene kloos- lerzustei', die de hand geeft aan kleine Claudine. De Zuster gaat snel, te snel voor liet kind, want dit trippelt hijgend naast haar, efi vermoeit ziclv des te meer de wijl het onophoudelijk s.prekt. Adriana vermoedt wel, wie die ver- j^pijöjpg js, ip haajk 'donkéE iw&rt ting kleed en witte kap: 't is de zuster van Sybrand, 't is Theodora, voor wie zij, uit de gespiiekken van den broeder, eene zoo groote bewondering, eene zoo heilige vereering heeft, opgevat!' De non treedt de. vera-nda binnen en staat voor Adriana. -Mejuffer Daliska, zegt, ze, en do toegesprokene grijpt de hand der Zus ter, buigt ?ich en kust. ze alsof zij de relikwie eener heilige vereert. Theodora beurt hét, meisje op en trekt haar zusterlijk f.ot, zich: Gij zijt mij lief, Adriana! zegt ze; maar nu heb ik haast: brengt mij bij het ziekbed v.an mijn vader! Van uw vader, Zuster? stamelt Adriana verwonderd. Hoe, gij weet niet, dat Mijnheer Golden onze weêrgevonden vader is? Neen, neen!... Mijnheer Golden... Is de burggraaf Henri d'Engel grave; is de vader van Sybrand en van mij! God, mijn God. wat zegt ge! Ik zeg u de waarheid. Alles draait en wiemeit voor Adriana's oogen; alle gevoelens, smart, vreugde; verwondering, ontzetting wellen ge lijktijdig in hare geschokte ziel op, eri zij dreigt te vallen. De Zuster is reeds weg en naar bot- ven; geruimen tijd zit het meisje be wegingloos neêr, voordat de kalmtei min of meer terugkeert, voordat zij an dermaal eenigszins regelmatig denken ka'n, zonder dat zij echter den toe&tand kan ontwarren,, waarin zij dcli beyinfft, 'Jt'i

De Volksstem | 1925 | | pagina 2