De Fraasche Frank en de Belgische Donderdag Sep!, f 92S Frankrijk en Belgie lijden bei lïardiaaal Mercier Ie Bressoux ministerie van Landsverdediging Het geschil in het boek bedrijf nog niet opgelost Bij de petroolkoningen Landbouwbelangen Eene nieuwe drijfriem Fransch-Duitsche toenadering De toestand in China XXXI" JAARGANG NUMMER 2 OS Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114 - 33 - 15 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgeven J. Van Nüpfbl-De Genpt publiciteit buiten hot ftrrT AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu, PArljs. Bream's Buildings, 6. Londres H. Nicoluas Zon op 5,20. ouder 6,14 Laatste Kwartier den 10 Die twee munteenheden Ioopen 'elkaar na, en in 't algemeen geno men op een dalend vlak, terwijl de Fransc'he frank zich doorgaans op die helling heter houdt dan de onze, Verleden week heeft onze frank tot 109 bet pond gestaan,22,50 den dollar en over de 9 den gulden. Nu staat hij weer op betere posities, Maar waar moet dat naar toe? Met ongerustheid vraagt menigeen zich af, of aan die onvastheid van onzen ■wisselkoers geen eind zal komen. En wat beteekent dat verschil van vier of vijf punten, soms méér' tusschen den Franschen en Bel gisehen frank? Wij hebben toch geen oorlog in Marokko aan ons been gelijk Frankrijk,en ook geen dreigende moeilijkheden, in Syrië. Wij staan voor minder finaiicieele verplichtingen dan onze zuiderbu ren, relatief gesproken, vooral aan het buitenland. De oplossing van 'de scbuldenkwestië aan de Ver, Staten beeft, al hadden: wij 't ook beter gewensebt, voor ons land eene oplossing gekregen, die Frankrijk niet zal bekomen, al stuurt het een half dozijn Caillaux naar Washington. Onze werksta kingen zijn bijna gedaan en in Frankrijk beginnen ze eerst. Kor tom financieel en economisch staan Vrij er beter voor, Er is dus geen ernstige reden voor onzen frank, om in zijn inner lijke waarde achteruitgesbeld te worden bij den Franschen, Is het soms de voortzetting van den vroegeren lakeienpolitïek, door sommige onzer Regeerders tegen over Frankrijk gevoerd? Zeker is bet, dat, met Caillaux, Frankrijk financieel eene kracht inspanning gaat ondernemen, die ook door onze Regeering dient na gegaan te worden. Daarom heeft Frankrijk trouwens een man als Caillaux aan 't roer geplaatst, Het vroeg niet naar zijn vaderlandsch verleden; de nood eischte bevoegd heid en wilskracht. Wat ei' ook van zij, Caillaux toont aan die eisehen te beant woorden. Zijn begrootingsont- jverp is al opgesteld, ondanks zijne ï-eizen naar Londen en Washing ton. Dit budget is heeleruaal om gewerkt. Het zal de totale uitga ven van den Staat omvatten, die gedekt zullen worden door norma le inkomsten uit de belastingen. De meest strikte zuinigheid werd in acht genomen, zoodalt in ver schillende departementen de ge vraagde credietverhoogingen nog slechts voor een derde werden toe gestaan. Het deficit bedroeg 3460 mil- lioen frank, dat uitsluitend ifit di recte belastingen zal gedekt wor den. Daarbij is voorzien 'eene uni forme en aanmerkelijke Verhoo ging der cedulaire belastingen' terwijl aan de minvermogenden voor de helft ontheffing zal veï- leend worden, IVlleen de groote in komens worden zeer zwaar belast, zelfs tot 40 0 '0. Men riet, dat Cail laux aan de uiterste linkerzijde ze kere offers heeft moeten brengen. Het ontwerp zegt ook, dat als het Dawesplan geheel wordt toe gepast waaraan Caillaux niet twijfelt dan zal daaruit in 1930 een bedrag van 1500 millioen goüd- frank in de Fransche schatkist vloeien, waardoor Frankrijk in staat zal zijn aan al zijne verplich tingen te voldoen. Des te beter. Wij liopen het voor Frankrijk. Maar het gelijkt veel op toekomstmuziek. den aan tal van naoorlogsche fou ten op financieel en economisch gebied, en de munteenheid van beide landen ondergaat er thans nog de gevolgen van. Voor landen, die zich langzaam moesten herstel- HET HEILIGDOM VAN DEN BOUHAY. u i Z. Em. kardinaal Mercier, vergezeld len van de oorlogsrampen, waren'door Z.E.H. kanunnik Dessain, is Zon- 3» ,1,'tmvpn te oroot. Vnnrziehtis-- dag namiddag aangekomen te Luik om de uitgaven te groot. Voorzicht), heid, beleid en zuinigheid werden uit het oog verloren in de roes der overwinning, Bij ons is deze licht zinnige verkwisting, gepaard met eene onbegrijpelijke manier om groot te doen, vooral het werk ge weest van de Union-sacrée-mi- nisteries. Iri Frankrijk hebben zoo goed als al de' fegeeringen sedert den oorlog geleefd in de illusie van herstel en vergoeding. Daarenboven heeft het Linker- bloc in Frankrijk nog heel wat an dere fouten op rijn geweten. In de laatste wekeii van het Ministerie- Herrïot is gebleken, dat de cijfers der schatkistoperaties niet zuiver geweest zijn, Men had ze gemani puleerd door hef plaatsen van sehatkistpapier bij' de banken, die dan op hare beurt' dit papier bij cii'culatie-bariken onderbrachten. Daarin is nu wel verandering gekomen hij het optreden van het tegenwoordige Cabinet, en het be kend maken van zijne leenings- en begrootings-plannen heeft heel wat bijgebracht tot het herstellen van het Staatserediet. Maar toch staan er nog heel wat gevaren te duchten. De leening Wil nog niet vlotten. Misschien wel ter oorzake van de staking der bankbedienden. De biljetten-circulatie was in 't begin van dit jaar 41 milliard frank. Thans is zij gestegen tot 44,70 milliard. En ofschoon on langs op voorstel van Caillaux de limiet verhoogd werd tot 5,1 mil liard, is het te vreezen, dat ook de ze uiterste grens spoedig bereikt wordt. Dit zal afhangen van de leeningsmogelijkheden. Bij ons zit de nieuwe Regeering nog niet lang genoeg in het zadel, om haar naar haaf daden te beoor- deelen. Tot nu toe hebben wij on zen Minister van Financien nog maar zien reizen, in gezelschap van andere ministers, blijkbaar ohi poolshoogte te nemen over de bui tengewone werken en uitgaven, die kunnen uitgesteld worden. Dat de heef minister maar vooral dicht bij, in Brussel en in Brabant, om zich kijke. Dan zal hij er heel wat gauwer ontdekken, dan ver af. Dit moge den heer minister ech ter niet beletten ook eens naar ze kere practijken in de bankwereld om te zien, die onzen frank in hoo- ge mate schaden. Wij zijn het eens mef onzen confrater van Het Laatste Nieuws wanneer hij hierover de volgende bedenkingen maakt Zooals men weet moet de Na tionale Bank iedere week een ba lans bekend maken, waardoor iedereen haar verrichtingen kan nagaan, De vreemde banken, die hier gevestigd rijn, kunnen echter han delen naar goeddunken, vermits alleen de hoofdhuizen, waarvan zij afhangen, een' j aarlij ksche balans moeten opmaken, en er in die ba lans, die al bun verrichtingen om vat, natuurlijk geen bijzondefe posten voorkomen wat Belgie be treft. Wij beschuldigen hier niemand, maar wij zeggen dat de Belgisclie frank' daardoor niet voldoende be" schermd is tegen verrichtingen van vreemden, die hem willen doen da len en die bier daartoe dollars en ponden opkoopen. Een wet, die de vreemde ban ken verplicht hun verrichtingen in Belgie openbaar te maken, is yol- strekt noodzakelijk.»!. dag namiddag de viering bij te wonen der 25e verja ring van het Heiligdom van den Bou- Iiay te Bressoux, toegewijd aan O.L.Vr, van Lourdes. Toen Z. Em. aan de pastorij der de kenij van St. Nicolas uit zijn auto stap te werd hij onthaald op het gejuich eener talrijke menigte. In de pastorij we-rd hij ontvangen door Mgr Kei-khofs, hulp-bisschop van Luik. De kardinaal nam 'dan plaats op een verhoog, opge richt rechtover de Jean 'd'Outre-Meuse- straat, waar hij den optocht bijwoonde van een 100-tal maatschappijen. Per auto werd de reis vervolgens naar Bressoux voort-gezet. De straten zagen zwa-rt van volk, dat Z. Ém. onop houdend toejuichte. Meermalen, op weg naar het Heiligdom, moest het voertuig stoppen "daar de menigte de baan ver sperde. In do ruime kerk, tot in 'de minste hoekjes bezet,, werd liet gele- genheideermoon gehouden door E. P. Padi, Van Parijs. Na hem hield Mgr Mercier een toe spraak tot de geloovigen. en daarna droeg hij het pontifikaal lof op, bijge staan door Z.E.H. deken Jacob en E.H. De Gruyter, pastoor van St. Christophe 't'f. Luik. Mgr Kerkiiofs en Z. H. de abt Marhanjeau hadden plaats genomen in het koor. ONTHEFFINGEN VAN DEN ACTIEVEN DIENST. De bestuurscommissie ingesteld bij toepassing van artikel 57 der militie- wet, brengt ter kennis der belangheb benden, dat tot holen, van werkelijker* dienst ontheven zijn, mits de beperkin gen door de wet voorzien A) De militieplïclitigen van 1925, tot den gewapenden dienst geschikt, eerst opgeroepencn uit gezinnen met meer dan elf kinderen: B) De militieplichtigen van 1925, al leenlijk voor den hulpdienst geschikt, eerst opgeroepenen uit gezinnen met meer dan vijf .kinderen; C) De militieplichtigen van '1925, al leenlijk voor den hulpdienst geschikt, waarvan ten minste twee broeders bij 't leger gediend hebben. De afgevaardigden van de werkge vers en de werknemers uit het boekbe drijf, deze laats ten afgevaardigden van de socialistische en onzijdige syndika- ten, hebben Dinsdag namiddag in het kabinet van den Minister van Nijver heid en Arbeid, en onder diens voorzit terschap, een nieuwe bespreking gewijd aan de bepalingen van liet collectief contract èn de loonkwestie.' Aangaande het collectief arbeidscon tract werd er een akkoord bereikt. Aan merkelijke wijzigingen werden gebracht aan de bepalingen betreffende het aan tal der leerjongens het premiestelsel, de coup de main de achtureirwet, het rendement van de leergasten, enz Over den duur van het contract, dat is drie jaar, werd eveneens een accoord bereikt. Een netelige kwestie is evenwel ffê loonkwestie. De afgevaardigden van de arbeiders hebben vastgehouden aan den eisch dat de loonen met '12 fr. 50 per week moeten worden vermeerderd. Men weet dat de christene arbeiders 9 fr, 60 bekomen h-ebben. De socialistische en onzijdige 'arbei ders vragen eveneens 'drie betaalde verlofdagen per jaar. De afgevaardigden Vaiï de werkge vers hadden geen opdracht öm 'dien eisch' te aanvaarden; zoo deelde dé mi nister van Nijverheid en Arbeid ons mede.; De werkgevers zullen 'dan "ook liét ad vies inwinnen van hunne lastgevers, op' een vergadering die Donderdag eerst-» komende zal worden gehouden. Tot dan toe zijn de onderliandelTrf- geri 'geschorst én 'duurt 'de staking voort. Een arbeidersafgevaardig'de ïïeéldé, na afloop van de zitting mede', 'dat de onderhandelingen in princiep; ^fgebró- Ikpn De New-Yorksche correspondent van Fin Times deelt mede dat ondanks de vrijwel onderbroken vermindering der productie van ruwe petrool, welke in de week, geëindigd 22 Oogst per dag 2,116.000 barrels bedroeg, of 4500 bar rels minder dan in de voorafgaande week, in verschillende steden in de Ver- eenigde Staten de petroolprijzen op nieuw zijn verlaagd. Dit is des te merk waardiger, omdat de overtollige voor raden evenals de productie nog voort durende afnemen en het verbruik van benzine toeneemt, dat in Juli 963.000.06 galloons bedroeg en het grootste was tot dus.ver voorgekomen.- De voorraden ruwe petröol bedroe gen op '1 Augustus ten Oosten van 'de Rokies Mountains 308/429.000 barrels of 2.303.000 barrels meer 'dan op 1 'Ju li; in Californie was de voorraad even wel 3.225.000 barrels grootër* DE BEMESTING NOG STEEDS JE, EENZIJDIG. Hoewel er reeds zoo dikwijls op ge wezen werd, dat de plant een bewerk tuigd samengesteld wezen is, bevatten de stikstof, fosfoorzuur, potasch, kalk enz., dus al deze bestanddcelen in den grond dient aan te treffen om tot hare volle ontwikkeling te komen én de hoog ste opbrengsten van allereerste hoeda nigheid te geven, worden nog altijd de minerale meststoffen, fosfoorzuur, po tasch en kalk veel te zeer verwaarloosd en te overdreven bemestingen stikstof toegepast, zoowel onder- volstrekt als onder betrekkelijk oogpunt beschouwd. De minerale bemestingen worden te vaak verwaarloosd, omdat hun invloed minder op het 'oogvallend is, overdre- vene of beter gezegd eenzijdige stikstof bemestingen toegepast, omdat de in vloed der stikstof reeds na enkele 'dagen merkbaar is en zich over gansch 'de roeiperiode der gewassen blijft ver openbaren. Uit den aard der zaak zelf blijkt zulks mis; 't is. dien ten gevolge dat de graan gewassen spoedig gaan legeren, de aar dappelen veel loof ontwikkelen 'doch 'de opbrengst knollen daarmede niet in evenredigheid is, de beeten arm aan suiker blijven, enz. enz. Niet eene bemesting meer mocht toegepast worden, zonder volledig te wezen, dus zwayelzuren ammoniak, su per- of basisch' fosfaat en sylviniet of chloorpotasch van Elzas te bevatten. De toepassing geschiedt in mengeling 'of afzonderlijk; het bijzonderste wat'daar omtrent dient onthouden te worden Is, dat de zwavelzure ammoniak nooit in mengeling met andere, kalkhouden'dé meststoffen mag gebracht worden. Tel kens eene bepaalde meststof 2al be sproken worden, zullen wij dé zaak be paaldelijk toelichten. Intensiever. Men maakt tegenwoordig in Duitsch- land vrij sterke reclame voor een soort drijfriem, die ook uit prima leder is gemaakt, maar die de fouten van de ge wone drijfriemen of de moeilijkheden ter constructie van deze, geheel schijnt te vermijden. In plaats van n.l., be trekkelijk groote stukken prima leder aaneen te hechten tot een riem, die noodzakelijk toonen, 'dat 'de huid en het Ieder niet homogeen zijn, wordt' de riem gemaakt uit reepen chroomleder met de snijkanten boven en "onder. Der gelijke reepen worden met stalen niet- draad gehecht tot breedere van wille keurige lengte. Dit laatste is mogelijk, omdat men de dunne reepen le'der kan laten verspringen. De breedere wor den met dunne eri kleine stukjes értuS- !sch'cn weer aaneengeniet tot banden van verlangde' breedte, dié levens "een geheel willekeurige lengte kunnen heb ben. Door 'déze méthode vari 'constructie wordt bereikt', dat' 'de b'and ovér. "de 'ge- heelé breedte eri léngte vrijwel oveïal gelijke eigenschappen" bezit. De rïém heeft hierdoor 'de groote elasticiteit vari 'dé lederen" "drijfriem eri 'de h'oïnó- geriiteit' vari géwévéri riemen" 7 lïij zal niet trekkeri "of sch'eef loopcri terwijl ook op iets gebogen schijven een vol komen goed aanliggen verzekerd ia. Inwendige spanningen" worden wegens de 'groote homogeniteit regelmatig verdeeld 'eri te sterkfe slijtage wordt ér door vermeden. Het groote aantal lïolteri 'iri 'deri ïïéiri maakt, dat dok' bij zeer snel loopende riemen 'dé Tuclit, die' ér onder samenge perst wordt, 'direct' ontwijkt, waardoor het lö'opéri gepaard gaat' met veel min der gedruisch" dan anders het' geval kari l^ijris Het- xeïlSËuïVeS Y&S gaat gepaard met veel minder slijlago dan bij andere, omdat gezorgd kan worden dat de ijzeren verstellers steeds glijden tegen dem nerf kant van het Ie der, 'dat veel. sterker is. dan de gewone zijkant, die bij deze soort riemen juist tegen de schijven of aan de oppervlak te blijft liggen, zonder aan wrijving blootgesteld te zijn. De fabrikanten be loven door 'die riemen yeel lager krachtverbruik en een veel grooter. rendement. Of zij dit werkelijk kunnen garandeeren bij een betrekkelijk lagen prijs van die riemen, is een vraag die de praktijk zal moeten leeren. Of dergelijke riemen ook in ons land gemaakt worderi ia ons niet bekend. VERKLARINGEN VAN BRIAND. HIJ WIL VREDE EN GOEDE VER STANDHOUDING MET DUITSCHLAND. M. Briand verklaarde te Gcnèvc aan een dagbladschrijver. 7. Wij rekenen er vast op, einde Sep tember of ten laatste in October met den lieer Stresemann te kunnen samen komen. 't Is nu aan Duitschland, beslis sende woorden te spreken, want ik ben van plan, met open kaarten te spelen, en ik wil, 'dat er tusschen Frankrijk en Duitschland vrede heersche. Wij willen al de kwesties met volle oprechtheid bespreken. Wij moeten voor onze twee landen een 'definitieve 'oplossing zoeken, anders loopt het mis met ons. Ik heb bewijzen van góeden wil gegeven. Bi heb de Ruhr én ook Dusseldorf, Duis burg 'en Ruhort "ontruimd. Wij zijn In schikkelijk voor den heer Stresemann geweest, 'om beril zijne "politiek te ver gemakkelijken. Wij zullen ook de kwes tie van 'de ontwapening en die van 'da ontruiming 'der nog bèzette gebieden ter tafel brengen. Wil ook 'de heer L'u- tlier 'dé 'conferentie bijwonen, dan zal zijne tegenwoordigheid de kans op wel slagen verhoogen. Een goede verstand houding tusschert Frankrijk" én Duitschland 'óp économisch" gebied :is noodig én 'ook zeer wel mogelijk. Op politiek 'gebied zal góede verstandhou ding moeilijker, maar toch" ook niet on mogelijk zijn. Nog eens ik wil den vrede, en heel mijne politiek is op dat doel gericht, F VW TWEE ENGELSGHE DAGBLADSCHRIJ VERS GEVANGEN: GENOMEN EN. GEKETEND. De Daily Express. F bevat het vol gend bericht van zijn briefwisselaar te Hong-Kong 5 De laatste uitspatting legen vreem delingen te Kanton is de aanhouding van twee Engelsche dagbladschrijvers en hun gevangenzetting, nadat zij ge ketend waren aan Chineesche gevange nen.; J. S. 'Cox eri ik scheeplen óns Don derdag in op het stoomschip Honam het eerste Engelsch schip, dat na de staking, naar. Kanton voer, bij wijze van proef na 'dé ontkenning van de boycotj door 'de Kantonneesclie regeering. Het schip bereikte Kanton en Wij gingen de stad in om het nieuws naai*, Hong-Kong t$ seinen. Op de kade wer den wij opgepakt door, stakingsposten, die óns verzochten een winkel binnen le treden, waar geweren werden verstrekt' om ons te beschermen. .Wij werden daarop voorop geplaatst in den stoet en gevolgd 'door een dichte menigte sta kers, 'die toen zij hoorden dat wij En- gelschen Waren een dreigende houding aannamen én riepen Dood aan de vreemdelingen F. Een vijfduizendtal Stakers omring den dö loods, waarin 'dé hoofden der, stakers ons aan een verhoor onderwier pen. Een peleton 'cadetten van Wham- poa werd ter hulp geroepen toen de mo. nigte trachtte binnen te 'dringen, doch' het gepeupel lief zich' niet kalmeeren. Wij kregen ketens óm den hals eri werdén door een haag van cadetten, waarachter zich een schimpende me nigte verdrong, geleid en gestopt in een cel yan tien óp vijftien voet, waarin reeds veertien Chineesche gevange nen in 'dé grootste vervuiling opgesjo- ten zaten.- Zeventiéri uur lang bleven wij zonder eteri óf drinkéri. Ambtenaren van. heti Chineesclié gouvernement brachten ons ten 'slotte yoorloöp-ig op een veilige plaats', vanwaar M. Wallis, de Engel sche consul ons ten slotte verloste. Dé Chineesche "regeering heeft haar. léedw'ezeri betuigd, wat het gebruik der. ketenen betreft en er ter verklaring aan toegevoegd, 'dat het gepeupel niet in be^ dwan^ te houden was*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1