If Ouders, zendt uwe Kinderen naar Katholieke Scholen Verandering inde ministeries Vrijdai Sept. 1925 Samenstelling van de eventallige commissie S. Z. P. T. T. Een zonderlinge verzending Legernieuws De reis van PrinsLeopold] in Congo Plaatseu bij telegraaf en telefoon Paardenmarkt te Brussel Eeu centrale Europee» sche maatschappij voor luchtvaart De reis onzer Vorsten Graaf Goblet d'Alviella overleden De Anierikaansche fortuinen Bet overlijden vau M. Vivian k JCXXr JAARGANG NUMMER 2R9 Kerkstraat, O en SI. Aai.-t. - Tel. IU - DAGBLAD - I 5 CEHTIEBEH - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Ncpfel-De Gendt Publiciteit bulten het Rrr. AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxlaan, 13, te Brussel. Ru« de Richelieu, Pftrijs. e. Bream's Buildings, o, Londres E. 0. H. Emilianas ■Zon op 5,22. onder G,12 Nieuwe Maan den 18 Ouders, indien gij uw; kinderen ïiefhebt en kun waar geluk be tracht, zend ze naar Katholieke Scholen. Laat u niet verlokken door die zoogezegde onzijdigheid, waarmede sommige scholen willen pronken, want onzijdigheid be staat niet. Het is een dwaasheid en eeii dwaling te be weren,dat de onzijdi ge school de eenige is, die aan het kind zal toelaten, zich op rijperen leeftijd een stevige en beredeneer de overtuiging fe vormen. Integendeel, de ondervinding leert, dat de kloekste karakters, de menschen met meest wilskracht bijna altijd gevormd zijn in eene school die niet onzijdig was.Waar om? Omdat de invloed van een niet onzijdige school, op het karakter honderd maal grooter is dan die van een onzijdige.. Omdat men in een onzijdige school, theoretisch, noch gods dienstig, noch ongodsdienstig, noch anti-godsdienstig durft zijn, (zou mogen zijn). Men is er onzijdig, 't is 'fe zeg gen: men is er niets. Maar, zegt men- 't is toch enkel zulke school die toegankelijk is voor iedereen. Wie zegt dat? Degenen, die wanneer zij de meerderheid zijn, de minderheid onderdrukken, zooals, bijvoor beeld, te Ledeberg, waar men uit de scholen liet kruisbeeld verwij derd beeft, onder voorwendsel vaii onzijdigheid. Zij zeggen: Wij verklaren dat onze school toegankelijk is voor allen en zij moet bijgevolg voor allen toegankelijk zijn!» En de menschen die het tegen overgestelde zeggen, worden uit gescholden voor fanatieken en dommerikken, 1 Men zegt nog In 'de onzijdi ge school worden de godsdienstige gedachten van iedereen geëerbie digd!» Het schijnt mij dat men een zonderlinge opvatting heeft van den eerbied, die men aan iedereen verschuldigd is. De liberalen en socialisten mee- nen dien eerbied te betoonen met fe zwijgen over godsdienstige^ ge dachten, alsof zulke Verzwijging geen afkeuring ware voor degenen die aan godsdienstige gedachten houden. Daarbij onzijdigheid is een her senschim. Gedurende vijf uren per dag spreekt de onderwijzer tot zijn leerlingen. Van wat spreekt hij hun? -i Van den plicht, van het Va le derland, van de familie, van de groote menschenfamilie, van de 1« regels die de gedachten beheer- schen, van den vorm der staats- inrichtingen, van alles, vermits llij gelast is er menschen van te vormen.» Hij is gelast hen te leeren den ken, hij die zichzelven als wet wil voorschrijven, niet te denken, Hij spreekt hun toe- maar zij ondervragen hem. Zij zullen hem vragen of de we reld eeuwig is, en of deze zich zei ven gemaakt heeft; waarom er plichten zijn, waarop dë wetten berusten? Wat zal hij antwoor den? Dat zulke vragen verboden zijn!!! Indien hij het ongeluk heeft zulk een antwoord te geven, dan verklaar ik dat hij de ergste vijand is van de vrijheid van denken. Neen, hij zal de vragen zijner leer lingen beantwoorden. Bijgevolg zal hij hen daarover onderwijzen en zijn meening meedeelen, Bijge volg is hij niet onzijdig. De onzijdigheid is een droom beeld, of liever 'een 'dekmantel van ongodsdienstigheidof ook van an- ti-godsdienstighcid\ Kinderen, die de zoogezegde on zijdige scholen volgen, komen er meest allen uit, zooniet als ongods- dienstigen of 'godsdiensthaters, dan toch. als volslagen onverschilli gen, die de rijen van het leger dei- vijanden van den godsdienst aan vullen, ën volstrekt verloren zijn voor den godsdienst, En daarom mogen dë ouders, volgens Gods hevel, hun kinderen naar zulke scholen niet zenden. Sommige- dagbla'den. schijnen nog zeer slecht ingelicht te zijn nopens de sa menstelling van de eventallige commis sie van het departement van Spoorwe gen, Zeewezen, Posterijen, .Telegrafen en Telefonen. Ziehier de juiste samenstelling V&h deze commissie. Zij heeft als voorzitT ter Heer Colens, Algemeen Secretaris. Maken er deel van uit. de Bestuurders van Beheer T HH. Gillion, Vanraepenbus.clr en Schoekaert; de Bestuursopziencrs HH. Roefsi Carlier, André, Bervelt en Grignard de Hoofdingenieurs HH. Campus, Van de Velde en Warte de E. A. Ingenieurs i HH. Muselle, Van übbel en Robèrty 'de Hoofdopzieners II. Burton de Technische Opziener H. Fabry; 'de Opziener H. Westendorp de Afdeelingsóverslen HH. Van Bae- len, Maliieu, Rigaux, Moreau, Roelandt, Boucher en Willems; de Sectieoverste H. Robbreclit de Bureeloverste H. Demaret 'de Controleur H. Bruneau de toegevoegde Staticoversten 5 HH. Verbeemen en Duchene de Bureelonderovcrsten HH. Herin, Braun, Devaleriola, Brixhe, Delaval en D'Hoir 'de Klerken HH. Lambert, Straet' 'cn Lauwaet; de Meestergasten J HH. Froment én Mot tart de Voorman H. Be Smet de Machinist H. Dejaer rde Electrickwerker r: H. Laeremans 'de 'Machinist bij het Zeewezen H. Deméfti en de pikeur van weg cn werken: H. Van Steenberghe. 't Zij samen, de technische raadge vers inbegrepen, drie en dertig verte genwoordigers van het Beheer en 'der tien vertegenwoordigers van de syndi cale organismen. Onder 'deze laatsferi zijn er zeven afgevaardigden van het Nationaal Syndicaat, twee van liet Christen Syndicaat, twee van 'den Algc- meenen Bond der Ambtenaren en Be ambten, en twee van den Pos.tbond. Eet is dus volstrekt onjuist te bewe ren dat een of ander Syndicaat is dat lveerscht en gebiedt in het machtigste en meest rechtstreeks" noodzakelijk Be heer tot den normalen gang van heel het economisch leven van het land DE ?7 Op liet 'Anhalter Balinliof, le Berlijn, kwam eenige dagen geleden een kist aan, gericht tot 'den Obersten Kriegs- herrn Kaiser Wilhelm I De kist was verzonden door een banketbakker uit Salzburg. De overheden vreesden dat de kist een bom bevatte en riepen de hulp der politie in. Heel voorzichtig werd de kist op de binnenplaats van het hoofdbureel van politie geopend en toen bleek, dat 'de inhoud bestond uit een reusachtige taart, 'die ongeveer den om vang van een autowiel had. Het was natuurlijk niet onmogelijk dat de taart vergiftigd was. Teneinde dit vast le stellen at een dapper agent een stukje taart op. De man is niet gestor ven cn zelfs'niet onpasselijk geworden. Dus vergift bevatte de taart ook niet. Nu dit vastgesteld was besloot de poli- c.ic de geheimzinnige zending maar aari een weeshuis te schenken. Welk doel de banketbakker uit Salz burg beoogde, die een taart aan een sinds lang overleden vorst zond, zal wel niet worden opgehelderd* legeroereningen QROOTE Van. 18 tot 21 September zullen in de streek van Gouvy (Luxemburg), de groote manceuvers plaats hebben, waar aan een groot getal soldalen, thans ge legerd in het kamp van Elsenborn, zul len deelnemen. Het zijn de ruiterij en liet bereden geschut die in deze oefe ningen den hoofdrol zullen spelen. De vijf ruilerijregimcnten van ons leger, alsook gansch de krijgslucht- vloot, kabelballons, wielrijdersafdeelin- geri, lichte veldartillerie en rupstrac- loren zullen aan deze oefeningen, die li o o f d z a ale c aval e r i e -maiim u vers zijn, deelnemen» De prins is den 2 September te Kaba- la aangekomen, het hoofd van het der de deel van de baan der Groote Meren, leidende naar Albertville. Een dertigtal Europeanen is daar gevestigd. Hij ver trok den 3 naar Albertville met een op onthoud aan den post Niemba, waar een gasthuis is. .Te Makaba bezocht de prins de drie koolmijnen. Te Albertville scheepte dé prins in op de «Duc-de-Brabant», 'die hem naar Bauduinville voerde, waar hij ontvan gen werd door Mgr Roelens, aposto- lisch-vicaris van Bovcn-Congo en van Mgr Huys, zijn coadjutor, want Bau duinville is niet alleen de aanleghaveri yan den verkeersdienst tusschen Albert ville en Bismarckburg maar het is ook de zetel der groote missiën van de Witte Paters, door Mgr Roelens hier als eenvoudig missionnaris gesticht. De prins nam met groote belangstel ling de missie in oogenschouw. Hij be wonderde de landerijen, geneeskundige inrichtingen voor verschillende ziekten en de vroedvrouwenschool. Daarna scheepte hij in naar Kigoma, doortrok gansch de vroegere Duitsclie kolonie van Oost-Afrika én kwam den 7 September te Univa aan, in de streek der vulkanen. Hij zal in deze streek een omreis doen om te Usumbara terug te zijn tegen 15 October, Eerlang zullen vergelijkende exa mens plaats hebben voor bet begeven van 120 plaatsen van leerling, toe te kennen deels aan den telegraafdienst, deels aan den telefoondienst te Ant werpen, Brussel, Eupen en Herbestal, -en van 180 plaatsen van leerlinge voor den telefoondienst te Antwerpen,Brug ge, Charleroi, Kortrijk, Gent, La Lou- vière, Luik (en voorsteden)', Moes- crocn, Namen, Rttnae, Roosclaere cn St. Kicolaas-Waas. De aanvragen om inschrijving, ver plichtend ie stellen op bijzondere for mulieren «Aanvraag om deelneming aan de examens en algemeene wed strijden», die in de postkantoren kos teloos worden afgeleverd, moeten uiterlijk op 25 September dezer bij den minister toekomen. -0, - Daar er voor de toelating lot 'de ver- sen> gvon Hedin en prof. Junkers; te gelijkende examens een niet-terugbe- Dessau hebben gehad, verklaarde Nan- taalbaar recht van 5 fr. wordt gëëisclit, COT1 ^ai bof tnapriwonriiis-e Frankrijk dient voor dit bedrag een postzegel op Gisteren Woensdag had de vierde paardenmarkt te Brussel plaats; er wa ren veel nieuwsgierigen, maar niet veel landbouwers. 388 dieren waren tentoongesteld, verdeeld in 88 zware trekpaarden, 120 lichte trekpaarden, 30 veulens. 30 po- neys, 5 muilezels, 5. ezels en 10 zadel- paarden. Onder de vreemde kooplieden wer den vooral opgemerkt Duiischers yan het Groot-Hertogdom Luxemburg en Hollanders. yele paardenfokkers uit liet Noorden van Frankrijk waren ook aanwezig. De prijzen waren gedaald en zulks was het gevolg dat er vele verhande lingen geschiedden. .Yoor de zware trekpaarden betaalde men 5 tot 6000 fr. en 7 tot 8000 fr, yoor de paarden van eerste keus. Lichte trekpaarden golden '4 tot 5000 fr. en half-bloedpaarden 2500 tot 2800 fr. De veulens die zeer z'elden Zijn ë'n altijd gezocht worden, vonden koopérs aan 3000, 4000 en tot zelfs 5000 fr. De muilezels werden verkocht aan 1200 tot '1500 fr. en de ponevs van 1500 tot 1800 fr. De aanstaande paardenmarkt Zal plaats hebben op Woensdag 14 Octo ber* Op de bespreking, 'die Fridjof Nan- .Vrijdag a.s. zullen de Koning en do Koningin der Belgen te Bombay aanko men, aan boord van de Rampura De ontscheping zal openbaar zijn. Onzo vorsten zullen zich- vervolgens naar Poona begeven, waar zij dc gasten van den goeverneur zullen zijn. Dc afreis Hunner Majesteiten zal een privaat karakter hebben. Er zijn hartelijke boodschappen ge wisseld tusschen Koning Albert en don Onder-Koning van Indic, te Aden. In zijne boodschap weiischt Lord Reading 'den Koning cn de Koningin welkom toe, met den wenscli dat zij een aangenaam verlof zullen doorbrengen en de beste herinnering aan hun bezoek' dat Indië vereert zullen mededragen. Koning Albert heeft geantwoord met' den Onder-Koning hartelijk voor zijne wenschen en vriendelijk onthaal dank to zeggen, erbij voegende dat het voor de Koningin en voor hem een waar genoe gen zal zijn Engelsch Indië le bezoeken. 'Graaf Goblet d'Alviella, Staatsminis ter, die eergisteren op de Louisalaan, te Brussel, door een auto overreden werd, is gisterenmorgen overleden. Graaf Goblet d'Alviella werd te Brus sel, den '10 Augustus 1846 geboren. Bij de jongste wetgevende kiezingen, legde hij zijn mandaat als liberaal senator, neeri M. Goblet d'Alviella was, géruiraen tijd, hoogleeraar aan de Hoogeschool van Brussel, waar hij 'doceerde in de geschiedenis, der godsdiensten. Hij was van protéstantsche afkomst en maakte deel uit van de Belgische vrijmetselarij en van het Belgisch Groot Oosten, Waarvan hij een der hoogste waardigheidsbekleders was. In '1884 stelde hij voor een onderzoek in te stellen over de fortuinen der kloos- tergeméenterï. Hij was. ook een der stichters van do ongodsdienstige Modelschool.» V-W de zij strook van het aanvraag-formu- lier geplakt en door den postdienst on geldig gemaakt. (Zie de berichten welke In 'de statiën en in dé post- en telegraafkantoren uithangen)'; yerschillende bladen hebben gemeld dat de heer Tschoflen, minister van justicie, in October a. s., ontslag zou nemen om gezondheidsredenen en dal de lieer Poullet,-eerêle minister en mi nister yan economische zaken, liem zou vervangen. ,Wij kunnen uil, goede bron verzoke_- ren dal de lieer Poullet er hoegenaamd niet aan denkt, en er zelfs niet aan houdt van naar. 'dc justicie over te gaan. 'Anderzijds is liet nóg niet zeker 'dat de heer Tschoflen ontslag zal nemen. Men hoopt nog altijd dat zijn 'gezond heidstoestand hem zal toelaten op zijn post te blijven. Zoodat voor liet oogeijblik" nog niets, hoegenaamd niets vast staat van al hetgeen zekere bladen melden. Deze zenden zulke nieuwsjes voortdurend 'de wereld in, altijd maar om de zoogezeg de groote besparing van een ministe rieel departement te bekomen, die Zij denken kan gedaan worden en waarvan bij ontslag van een minister, 'de moge lijkheid zich aanbiedt. Ze vergeten ecliter dat de Staats diensten. de' sociale wellen, in een woord 'de Staatsbemoeiingen in alle za ken sinds den oorlog zoo zeer zijn ge stegen, dat niet alleen 12 departemen ten te veel is, maar" dat een 'dertiende er nog goed zou van pas komen 'in de regcering. De uitgaven zijn zoo groot niet daarvan. Het is niet met clo: afschaffing van een ministerieel 'departement, waarvan slechts dë minister weggaat, want, al hot andere blijft; het is niet met eene paar honderd duizend frank' 's jaars, onkosten van een minister, van zijn ho tel cn zijn kabinetsambtenaren, 'dat men 'den financieelen toestand van het land ineens bloeiend iqu maken. sen, dat het tegenwoordige Frankrijk sympathie koestert voor het plan van een algemeene Europeesche samen werking ter regeling yan het luchtver keer. De eigenlijke beraadslagingen Bvër de centralisalie van het vliegverkeer zijn le Dresden begonnen, yerteg'eri- woordigers van 1G Europeesche maat schappijen, die samen de Europa Unie vormen, nemen er aan deel. Voorts zijn o. a. nog aanwezig prof. Junkers, graaf Lerchenfcld, Oskar von Miller, Sven Hedin, als.ook de burgemeesters van Frankfort, Munchen en Essen. Het kapitaal van de Europa Unie is tot 10 millioen mark' verhoogd. In 'Amerika is een maatschappij lol stand gekomen die de uitbating beoogt van een luchtsleen met ontzaglijke af metingen die onder den Coonheuvel, in den Staat Arizona, begraven is. Peilingen hebben op 200 meters diepte den luchtsteen doen ontdekken die uit een massa ijzererts bestaal waarvan liet gewicht een milliard ton zou bedragen. Hier kan dus werkelijk spraak zijn van een kleine planeet die voor duizenden jaren op onzen aardbol nederkwam. Proefmonsters genomen uit 'dc mas sa van den luchtsteen hebben lot het besluit geleid dat er in 'de crl3 een hoe veelheid platina' voorhanden is van minstens zes gram per ton. Is liet pla tina in gelijke mate 'door heel de massa verspreid, dan zou er meer dan 5.500 ton worden uitgetrokken, hetgeen, vol gens de huidige waarde van dit koste lijk metaal, ee.no som van vijf-honderd miljard vertegenwoordigt. Er werd insgelijks In gedeelten van den luchtsteen een aanzienlijk gelal kleine edelgesteenten gevonden. De maatschappij 'is bp. heel den omtrek van den heuvel 'met bet boren van mijnputten begonnen. Konden wij hier in Bëlgic "ook" zoo maar. sens sen Totium?je o£delyenjl( jVolkenbcnds ZIJN ROL' TIJDENS PEN WERELDOORLOG. M. Yivianï, wiens overlijden wij gis teren gemeld hebben, was 'den 8 No vember te Sidi-bel-Abbes in Algiers geboren. Hij vestigde zich in 18ST Ie Parijs als advocaat bij liet Beroepshof. In 1893 trad hij als socialistisch af gevaardigde yan 'de Blad Parijs de poli tiek binnen, Werd spoedig daarop re dacteur van de -«Petit Republique» eri voerde een 'groot aantal politieke pro cessen. In '1899 bewerkte Viviani den val van het kabinet Waldeck Rousseau. Zijn invloed in de Kamer groeide, leeds. IntusscKen bad hij de politieke leiding yan de tanterne op zicli ge nomen, in welk blad hij een krachtigen strijd voerde tegen de verzakers van de socialistische en republikcinsche leer. Tol. 1902 bleef hij hoofdredacteur van de 'i Lante'rne Si- Den 8 November '1906 besloot dc Ka mer met 512 tegen 20 stemmen tot in stelling van een ministerie van arbeid. Viviani was de eerste minister aan dat departement. Tn het kabinet Briand van 21 Juli '1909 was Viviani opnieuw mi nister van arbeid, doch' bij de hervor ming van 'dat. kabinet (3 November 1910)'trad hij af. Bij het uitbreken van den oorlog vin den wij hem minister-president. Over haast kwam hij toen met Poincaré uit St. Petersburg terug, maar nog vond hij lijd tot het bevel 'de troepen 10 ki lometer achter 'de grens terug te laten trekken met hot doel, zoodoende dc we reld te overtuigen, dat Frankrijk In geen geval aanvaller zou mogen hecten. Hij stond nog aan liet lioofd van Frankrijk's regeering, toen de sneUe Bpmarsch' der Duiischers in September 1911 de hoofdstad in gevaar scheen te brengen en dc regeering het raadzaam oordeelde baar zetel naar Bordeaux le verplaatsen. Tot October 1915 bleef het kabinet-Vivianl aan. Onder den indruk' Van den slechten gang van zaken aan bet front moest bij (oen voor Briand plaats maken. Wel behield liem het kabinet Ribot, dat in Maart 1911 liet ministerie Briand op volgde. Met Ribot trad hij in September 1917 af en sindsdien heeft bij geen deel meer uitgemaakt van de regeering. Na den oorlog werd hij mei politieke zendingen belast en stelde hij vooral zijne werkkrachten ten dienste van den

De Volksstem | 1925 | | pagina 1