IIcl tScheldo=vraagstuk Diefstallen met inbraak Vier kerels opgespoord Door het gas verstikt ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Een oplichter in de Ki!$! Zwaar auto-ongeval te Brussel De nalatenschap van Puccini Woesle jachtwachter te Zwyndrechl De ramp van Shenandoah Eene kwade poets »/v* De Brusselsche gauwdieven Doodelijk spoorweg ongeluk le Ottignies De wraak van een landbouwer '1 Wit Stoopke Op een eilandje verhon= gerd en gekwetst Communistische woelingen in Engeland Onrustwekkende verdwijning De toestand in Marokko Finantieele inlichtingen pEN ONDERHOUD VANDERVELDE- VAN KARNEETEEK. Do Nederlands'clic minister van bui ten undsche zaken, jhr. Van Karnebeek, het 1 te Geneve met den Belgischen mi nis van buitenlaudsche zaken, Van- clerx'dde, een langdurig onderhoud ge had in zake hei Sclrojdevraagstuk. Beide ministers hebben vastgesteld, dal zij het volkomen met elkander eens zijn en uiting gegeven aan hun voldoe ning over het feit, dat zij in verband met de Volkenbondsvergadering in Blaat zijn geweest deze kwestie, welke voor beide landen van zoo groot belang 38 te bespreken. In den laatsten tijd werden in de om streken van Brussel een gansche reeks stoutmoedige diefstallen vastgesteld. Zoo werd in den nacht van Dinsdag op (Woensdag door bandieten binnenge drongen, bij middel van valsche sleu- icls, in de woning der echtgenooten Streef, Desideer, wonende Waterloo- e.toeriweg, 601, te EJsene. Een tafelservies van twaalf stukken, in masief zilver, 5 zilveren nagerecht- vorken, 12 oostersvorken en een groote hoeveelheid kleedcren werden er buit gemaakt. Denzelfden nacht liebhcn 'dieven 'in braak gepleegd bij de echtgenooten Oppitz Henri, wonende Brugmannlaan, 177. te Vorst. Al de meubelen werden doorsnuffeld. Een zilveren servies Lo- "dewijk XVI, een zilveren koffiekan, een groote hoeveelheid juweelen, van waar de. zijn door de inbrekers medegeno men. Do buit. bedraagt verscheidene duizenden frank. ■Het huis n. 525, Molièrelaan, te Uk- kel, werd ook het voorwerp van een ongemeen stoutmoedigen diefstal. Ten nadeele van de bewoners, echtgcnoo- Aen Jozef Schmit, werden volgende voorwerpen geroofd: een stel zilver- .werk, twaalf pakken chocolade, een aantal flesschen met fijne likeuren en wijnen. Een vrij aanzienlijke som gelds, klecderen, lijnwaad en schoenen wer den eveneens door de schelmen gedob berd. i De dieven worden Ijverig opgespoord. Door 'den rechterlijken dienst bij 't parket van Brussel, worden thans op sporingen gelast aan de politie en rijks wachten van het land, naar f; 1. Van Wesemael Frans, aardewer ker, geboren te Meire (Oost-Vlaande- ren) den 20-.9_.188G, er. wonende, doch thans zonder gekend verblijf (mis schien jn de omgeving van Charleroi) 2. Corlbals Richard, geboren" te Erpe [(O. VI.O den 12-5-1889, zonder gekend verblijf 3. Doorns Frans, 30 jaar oud, bijge naamd Teepes Soie, geboren te Moorsel 1(0. VI.)', zonder gekend verblijf; '4. Doorns Frederik, 29 jaar, woon achtig te Baardegem, zonder gekend .verblijf, aldaar op geheimzinnige wij- Ze .verdwenen sedert ongeveer een jaar. Dinsdag namiddag werd 'de genaam de Rothmann Macus, 36 jaar oud, dia manthandelaar, in zijne woonst Steenbokstraat, 24 te Antwerpen, in zijne badkamer dood gevonden. De man, die tijdelijk alleen was, had men sinds Zondag niet meer gezien. De schoonbroeder drong in de kamer en vond het lijk. De man was door gas verstikt, dat. voortkwam van het ver warmingstoestel. een verhaal uit onze da^en DOOR 40ste Vervolg. Zoodra Sybrand naar boven is ge gaan, heeft zij ecnen shal omgehangen, haren stroohoed opgezet en de villa verlaten, om zich- naar Villa Rosa .te begeven. O, zij heeft met, haren fij nen en doorzichtigen geest begrepen, dat zij een der hinderpalen is voor de .verzoening tussehen de zoo verspreide elementen in de familie d'Engelgrave; zij weet nu dat de moeder haar vijandig is, en dat ook zij de. hinderpaal zijn zal voor een duurzame vriendschap tus- fichen moeder en zoon. Naar-Mevrouw. d'Engclg-ravé, heeft zij gezegd; doch naarmate zij do villa nadert, ontzakt lvaar ook de moed.Toch gaat zij voort en in eenê soort van be dwelming zegt zij tot een dienstmeisje, dal in de voorkamer trippelt en en niels dool: Mevrouw de burggravin», maar als het meisje haar een stoel heeft toegeschoven en is heengegaan, overvalt Adriana een doodeJijke angst, en zij zou de villa ontvlucht zijn, ware 'de deur niet andermaal open gegaan. 't fs échter Mevrouw niet, die bin nentreedt, maar nogmaals het diénst meisje, die wel degelijk van plan is om iets te onderscheppen van 't geen die vreemde bezoekster aangaat, voor welT ke zij blijkbaar niet 'den minsten eer bied heeft; want zij gaat voort met nu hier dan daar .eenig voorwerp te ver- ALLE MIDDELEN WAREN HEM GOED OM AAN GELD TE GERAKEN. •Sedert enkelen tijd waren verschil lende klachten ingekomen op een aan tal politiebureelen van de Brusselsche omgeving, ten laste van een gevaarlij ken kerel, die zich in pasteibakkerijen en andere winkels aanbood en er be stellingen deed. Enkelen tijd nadat hij de bestellingen gedaan had, kwam deze persoon opnieuw bij de handelaar en vroeg een som van- 50 tot 100 frank te leen, den leverancier verzoekend het verschuldigde geld op den kwijtbrief mede op te schrijven. De kerel gaf ech ter steeds een valsch aldres op en 'de goedgeloovige handelaar werd aldus beetgenomen. Voor enkele dagen hernieuwde de oplichter zijn zaakje bij een begrafe nisondernemer en hij gaf er het adres op van een eerbiedwaardig persoon uit Brussel. Woensdagochtend geraakte 'de niets onlziende oplichter in de knel. Hij wil* de door een nieuwe list geld losmaken van de echtgenooten X., toen hij gevat werd. Hij is de 22-jarige Georges L..., zonder vast woonverblijf. De kerel werd opgesloten; hij heeft een dozijn op lichterijen op zijn kerfstok. EEN KNAAP GEVAARLIJK GEWOND. Dinsdag avond had een zeer ernstig auto-ongeval plaats op de Waterloo- laan, te Brussel. De 13jarige knaap Marcel Meganck, wonende te Elsene, Keyenvcldslraat. werd bij het overstap pen van voornoemde laan door een auto,gevoerd door den chauffeur Geor ges Gilbert, wonende Brugstraat, te Elsene, met geweld tégen den grond ge slingerd. De ongelukkige knaap was gevaarlijk gekneusd over gansclr het lichaam en inzonderheid aan het hoofd. Men bracht het slachtoffer naar het St. Jansgasthuis over, waar de ge- neésheeren zeer bezorgd schenen voor zijn toestand. Een onderzoek werd in gesteld door 'dé politie. EEN GROOT PROCES. Om de nalatenschap van Puccini zal weldra in Italië een groot proces wor den gevoerd. De componist heeft name lijk zijn eenigen zoon Antonio benoemd tot erfgenaam van zijn geheele vermo gen, 'dat jop ongeveer 20 miljoen lire geschat wordt, terwijl zijn echtgenoote Elvira, 'de moeder van Antonio, voor haar rekening de opbrengst van alle werken van den meester en van diens villa's en landgoederen krijgt. Alle overige bloedverwanten van Puccini worden in het testament niet vermeld en gaan nu gemeenschappelijk procedeeren. Zij wijzen erop, dat mevrouw Pucci- ni bij de geboorte van haar zoon Anto nio nog de echtgenoote .was van M. Ge- mignani en 'dat zij volgens de Italiaan- sche wet, die geen echtscheiding kent, Puccini eerst 20 jaar na den dood van haar gemaal had kunnen huwen. Tn/iien Antonio Puccini zijn moeder erkent (wat waarschijnlijk is, daar zij samen wonen) heet hij volgens de wet zelfs niet Antonio Puccini, maar Anio nic Gemignani en kan hij ook geen aanspraak op de erfenis maken. De familieleden eischen nu'dat het testament van Puccini ongeldig ver klaard zal worden. schuiven, met nu eens aan het raam te gaan piepen, of neuriënd aan de bloemen, die magertjes in de veranda groeien, te frutselen. Weet zij iets van de betrekking van den jongen heer met de... piano-mees teres V Ofwel vermoedt zij iels drama tisch, .na de hooge woorden, die in 'de laatste dagen zoo herbaalde malen "in de villa geklonken hebben, en waarvan het dienstdoende personeel: een groom, een kamermeisje en een keuken vorst in, al lichtelijk een enkel woord zal opge vangen' hebben? 't Is zelfs, stipt genomen, een geluk dat die onbeschaamde schildwacht zich daèr bevindt, want zonder deze had hel meisje zonder twijfel de vlucht geno men. zou verwonderd is zij nu over ha re stoutheid. Terwi.il Adriana, met hel hoofd ge bogen én de handjes gevouwen, "zit te wachten, verschijnt eensklaps het bor stelig hoofd, de stompneus en de bolle wangen van den groom in de spleet der deur, en pssf psst klinkt hef. Dat is het teeken, want het dienstmeisje ver dwijnt langs de veranda, als de zijdeur langzaam geopend wordt, en de statige en in 't zwart gekleede Mevrouw d'En- gelgrave verschijnt. 'Wat verlangt gé. Me juffer? zegt ze, niet zoo stroef, niet zoo barsch als hare houding het zou aangeven, maar toch ook niet vriendschappelijk, niet bemoedigend; want de aangeslagen toon ontneemt bij Adriana het laatste greintje moed, en als eene pliehtigö zakt zij op 'de knieën en de oogen mat bare handen bedekkende, snikt zij. Die beweging hoe eenvoudig en na- Een jachtwachter van Zwijndrecht welke zeer' onder den invloed van den drank verkeerde, heeft heel wat her rie in de gemeente veroorzaakt. De man welke vergezeld was van zijn hond hitste deze zoodanig tegen de bevolking op dat een vijftal inwoners door het dier gebeten werden. (Verder loste hij een paar geweerschoten in de richting van het volk. Gelukkig werd niemand daarbij gekwetst. De politiecommissaris 'dié spoedig ter plaatse was gelukte er in den woestaard tot bedaren tc brengen en hem te ontwapenen. Het parket van het geval verwittigd wordt verwacht om een uitgebreid on derzoek in tc stellen, EEN INTERPELATIE IN DEN SENAAT Uit New-York wordt gemeld, dat de democratische senator King, verklaard heeft dat hij eene motie zal indienen, waarin het congres WQrdt uilgenoodigd een onderzoek in te stellen naar het ongeluk met de Shenandoah. King.zei- de dat het groote aantal ongelukken ongetwijfeld te wijten is- aan onkunde, nalatigheid en verkeerd beheer. Het departement van marine móet van onder tot boven worden gezuiverd en de Senaat dient, die taak op zich te nemen verklaarde hij. De vele commis sies. van onderzoek, die door het depar tement zelf zijn benoemd, hadden slechts tot taak het departement schoon te wasschen. De motie zal ook" betrekking hebben op het verlies van een duikboot, en van de torpedojagers op dé rotsen van San Pedro. DE LIJKEN VAN DE SHENANDOAH BESTOLEN. Men meldt uit New-York aan het. «Berliner Tageblatt dat. de lijken der slachtoffers van de Shenandoah zou den geplunderd zijn. Zoo werden een ring en een uurwerk- armband van den verongelukten kapi tein geroofd. Eene poets, dié verschrikkelijke gé- volgen had, bracht zekere Gray voor den rechter van Glasgow (Engeland), onder beschuldiging van doodslag. Gray, werkman in eëue metaalfa- briek, wilde aan een jongen werkgezel, Ungues genaamd, eené poets spelen, en vestigde eleklrieke draden aan de deurklink der hut door pen jongen be woond nij opende vcpvèTgens de elek trische strooming. Wanneer Hugues thuis, kwam en 'de deur wilde openen werd hij door de strooiniiig doodgeblik- semd. De magistraat heeft Gray voor het assisenhof verzonden. Mej. Balastre,. wonende tc Parijs, Michel Gharlesstraat, 'stélde Dinsdag avond, op het Rogierpl'ein. te St. Joost- ten Noode bij het uitstappen van een tramrijtuig, de verdwijning vast van hare bTievêntésch', inhóudende 1.100 frank. Mej. Balas.tre -Weet niet of er hier van verlies of diefstal kan gespro ken worden. Dinsdag namiddag stelde de ge naamde Antoinette Alma, wonende Karperstraat vast dat een behendige gauwdief met hare borstspeld in plati- ne, hebbende eene waar dé van 1,500 fr. luurlijk ook, wordt door eene vrouw als Mevrouw d'Engelgrave niet in dien zin opgenomen: zij denkt dat men haar verteedéren en alzoó 'winnen wil, om hare goedkeuring tot .een huwelijk té bekomen. Een glimlach lööpt over hare 'dunne lippen. Zoo'n. looneel heeft zij reeds dikwijls, zelfs elders 'dan op tooneel- planken gezien, dal het haar inderdaad moet doen glimlachen, en toch spreekt er iets zoo waar, zoo ongekunsteld in de houding van het meisje, dat zij den moed niet heeft de verpletterende woorden te uiten die op hare lippen trillen. Waarom knielt ge voor mij? zegt ze, en voegt er ditmaal het beleefde Mcjuffer niet meer bij. Omdat ik denk u bedroefd te heb ben, Mevrouw, en is dit zoo, dan bid ik u om vergiffenis. De woorden en de toon waarop zij uitgesproken worden, wijzigen 'de vluchtige gedachte der moeder; deze zon de geknielde hebben moeten opbeu ren, doch dat kon zij niet van zich ver krijgen, want zij beschouwt Adriana 'als eene piichtige, dié haar het dier baarste wat zij bezit en waarop zij zoo trotsch" is, heeft ontroofd. Ja, zegt zij, gij hebt mij bedroefd, erg bedroefd om zelfs geen ander woord le bezigen en van 'de andere zijde beklaag ik u, omdat gij u zelve eenen droom hebt voorgespiegeld die nooit waarheid worden kan. Welken droom, Mevrouw? sta mel». Adriana en zij heft de angstige oogen to„t de ongenadige; yrouw pp. i r-r Dien yan 'den naam en" dé fÖTtuin was gaan loopèn. Op 'de policiebuTeclen werd een beschrijving van het kostbare juweel neergelegd. Toen M. Hemelmans, wonende Amcrikaanschestraat, Dinsdag namid dag naar huis terugkeerde kon hij met verbazing vaststellen dat. hij van zijn brieventesch, inhoudende 1,470 frank was beroofd. In de statie van' Ottignies, worden nieuwe stelplaatsen voor lokomolic- ven opgericht. Nadat de werklieden een wagen hadden gelost, begonnen zij de zen verder weg te stooten. De wagen botste tegen twee andere wagons, die daardoor in beweging raakten en den genaamde Alfons Ilendrick, gin gen verrassen. De ongelukkige, 46 jaar oud, en wonende te Bossut-Gottcchaiif, werd vermorzeld. Te Ulelle (Frankrijk) heeft M. Ma- rius Millo, landbouwer, uit misnoegd heid, omdat al hetgeen zijne vrouw, die enkele dagen geleden overleed, bezat, aan zijne kinderen werd gegeven, zijn huisje bij middel van een dynamietkar- does opgeblazen. (Voor de ontploffing had hij zich- op den hooizolder neerge legd; hij werd onder de puinen bedol ven en is aan zijne wonden bezweken. AW- JacquesNeefs, Antwerpen. 29375-1 De prefect van Zeewezen van Toulon heeft van den bevelhebber der haven vanLa Spezzia een telegram ontvangen, meldende, dat men op den dijk van Pisa eene flesch gevonden had, waarin een vel papier, afkomstig der Canadeesche luitenants Smith en Brandt, die met een schuitje de ronde van de wereld doen. De twee zeevaarders melden, dat zi.j sedert 1 September gekwetst en ver hongerd op een eilandje van Kaap Cor sica zijn.Onmiddclijk werd hulp gezon den. DE POLITIE NEEMT UITGEBREIDE MAATREGELEN. De Londeiisehè politie heeft zekére dingen vernomen aajigaande de bewe gingen van de voornaamste hoofden der communistische paj-tij. Al de poli tieposten der hoofdstad hebben bijzon dere instruction ontvangen, om iedere betooging te beletten. Volgens de «Westminster Gazette» zouden de communisten gereed zijn om misdrij ven te plegen, in den aard van die der suffrogetten van voor den oorlog. De staal van die zaken zou zoo ernstig zijn dat men 't hoofd der politie van Londen, thans in .verlof, ijlings terug geroepen heeft. Volgens den Daily Mail heeft de politie machtiging gekregen van,pver te gaan lot al de aanhoudingen die zij noodig acht. Hetzelfde blad schrijft dat de communistische propaganda, die. tegen het leger en de vloot is ge richt, werd bevolen bij een nieuwen brief van Zinovieff, waarvan het blad een uittreksel geeft. Tot nog toe blijft de geheimzinnig» verdwijning van den 14jarigen knaap Jozef-Jan Gossiaux, die reeds ver scheidene maanden geleden uit het ge sticht St. Niklaas, Steenweg naar Ber gen te Brussel, ontsnapte, een raadsel. De persoonsbeschrijving van den jon gen werd in alle richtingen rondge stuurd, doch bleef zonder uitslag. De ongerustheid en droefheid der ouders zijn dan ook niet te beschrijven. DE HEELE SPAANSCHE KOLONIE VAN GENERAAL SARO OP DE KUST. Madrid, 9 Septt. Officieel wordt gemeld dat de heele kolorine van gene raal Saro, uit keurtroepen en modern oorlogsmaterieel bestaande, ontscheept is in do golf van Alhucemas. Na zich van twee kanonnen, zeven machinege weren en ander materieelte hebben meester gemaakt, wisten de troepen sterke stellingen te bezetten. Verschei dene Riffijnen zijn gevangen genomen. De Spaansche verliezen bedragen zelfs niet een 50 man waarvan dé helft in boorlingen. De pogingen der Riffijnen om, op liet Westerfront., door de Spaansche linies te dringen, z«jn mislukt. In hét, gebied van den Loeklios-rivicr hebben de Spaansche troepen een of fensieve beweging uitgevoerd. Generaal Primo de Rivera heeft een telegram van gelukwensclicn gestuurd aan den h. Painlevé voor de hulp door de Fransche vloot bij de ontscheping op de Riffijnsche kust geboden. EEN ULTIMATUM VAN PRIMO DE RIVERA AAN DE RIFFIJNEN. Te toean, 9 Sept. Spaansche vlie gers hebben over de Riffijnsche dorpen duizenden exemplaren van een in de Arabische taal gesteld ultimatum van generaal Primo de Rivera uitgestrooid. In dit dokument wordt gezegd dat Abtl- el-Krim een onbeschaamde leugenaar is waar hij beweert den vrede te willen en dat de Spaansche troepen, vergezeld van Riffijnsche hoofden van groot ge zag, weldra het Riffijnsche grondge bied zullen betreden. Primo de Rivera voegt ér aan toe dat de bevolking drie dagen tijd hééft om zich bij de Spaansche posten aan te mel den én zich'té onderwerpen aan het Spaansche gezag. Mochten de Spaansche of Fransche gevangenen mishandeld worden of vrijwillig aan het gevaar blootgesteld, dan zou zulks als een ver raderlijke daad worden beschouwd en, van de zijde van Spanjaards en Fran- schcn tot weerwraakmaatregelen aan leiding geven. medegedeeld door de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE. COMPAGNIE DU CONGO BELGE. De aandeelhouders mogen tot 25n Sep tember nieuwe aandeelen onderschrij ven aan 205 r. per titel in de verhou ding van r: EEN nieuw aandeel voor DRIE oude. Dat de aandeelhouders hun onderschrijvingsrecht niet .verwaar- loozen. FILATURES ET TISSAGES REUNIS. Tot 22 September hebben 'de dragers van oude kapitaalsaandeelen bet recht nieuwe kapitaalsaandeelen te onder», schrijven in de verhouding van TWEHi nieuwe titels voor DRIE oude aan 15? fr. per titel. DUITSCHE RENTEN. Wij herin neren nogmaals dat de titels van Dnit- sche renten moeten ter ruiling afgege ven worden. mijns zoons te bemachtigen. Ik, Mevrouw? ik?... en Adriana richt zich snel op; hare natuurlijke fierheid keert in houding, gelaat en toon terug. Ik, ik zou den naam en de fortuin uws zoons hebben willen be machtigen? En wat zou anders uwe bedoeling geweest zijn? houdt Mevrouw koel en onverzettelijk vol. Nooit eene oneerlijke, nooit eene voor mij vernederende! en het meisje bloost. Vernederend Ja, vernederend voor mij, Me vrouw, indien ik ooit zulke gedachten jegens uw zoon gekoesterd had. Nooit heb ik over de gevolgen van 'die gene-; genheid nagedacht. Dat ia zoo stil, zoo zoet, zoo eenvou dig gezegd; er ligt zooveel heilige rein heid over dat kipderlijk-lief wezen verspreid; er spreekt zooveel engelen- oprechthéid uit het. vochtige oog, dat Mevrouw' getroffen is en eenige stap pen van hare hoogte afdaalt. Misschien is het geen zoo lofwaardige indruk; misschien heeft zij enkel bemerkt dat zij dit meisje veeleer met zachtheid, met een beroep op haar gevoel, dan wel met hooghartigheid zal doen plooien. Het grieft mij wel, Mejuffer, zegt Mevrouw oneindig zachter dan zij vroeger sprak; maar die scheiding zal moeten plaats hebben. Niet alleen de laatste familieverwikkelingen, welke u niet hceloraaal onbekend moeten zijn, gebieden zulks, maar ook, duld dat ik u die opmerking make, stand en rang van burggraaf Sybrand d'Engel grave. Uw aandringen. Vergeef mij, Mevrouw zegt Adriana, hare tranen wegwisschomle, ik dring niet aan... Ik ben tol. u geko men, omdat ik weet dat ge met groote moeilijkheden te kampen Debt, en ik drze van mijnë zijde niet vergrooten wil. Uw zoon ir? slecjijs op één punt van u gescheiden, en dat punt ben ik. Wel nu, ik kom u zeggen, .Mevrouw, dat ik zal heengaan, dat ik alles zal opofferen om u eenige smart te sparen: ik kom u zeggen...... De tranen overweldigen andermaal Adriana's oogen.....dat, als ik u, zonder daarvan bewust te zijn, be droefd heb, ik u vergiffenis vraag. Is Mevrpuw nu overwonnen? Neen, zij heeft al te .veel levensondervinding om, belaas.! niet achterdochtig te zijn. Die bittere ondervinding, die al onzé begoochelingen wegneemt, maakt ons daarenboven wantrouwig jegens ande ren; zij benevelt, ten slotte dermate den geest, dat, men zelfs de oprechtheid van een kind zou verdenken; ook dit was het geval met Mevrouw, en terwijl zij hare donkere oogen doordringend in die v.Tn Adriana rusten laat, zegt zi$ plotseling, zonder omwegen, iselfs met nadruk Wie 1 lééft u gezegd zoo te bande-, len, lief kind? Wie zou het mij hebben kunnen zeggen, Mevrouw! Mijnheer Golden is ziek, en ik heb liem nog niet gespro ken sedert Mevrouw in de villa geweest is; Mijnheer Sybrand wilde mij inte gendeel de belofte doen afleggen, da< ik niet zou h.eongaan, ï*f yervolgt.)]

De Volksstem | 1925 | | pagina 2