Vrije Middelbare en Hoogere Technische School te Aalst 12 Zaterdag Sept. 1925 Hel Wederlandseh H. Sakramentskongres te Chicago Onze Missionarissen Aanslaande ministerraad Driedubbele plechtigheid Bij onze Katholieke Joiige Wachteu Schatkistbons Ministerieel bezoek te Charleroi Het kommuaism in Rusland In Duitschland Verbond der Katholieke Vereenigingen cn Kringen Landbouwnieuws XXXI' JAARGANG NUMMER 201 Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. - Tel. 114 - DAGBLAD - 15 CENTIEMEH - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Nupfel-De Genm_ Publiciteit buiten het Arr. AALST 7 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Londres E. C. 4. H.Guido Zon op 5,23. ond«r 6,10 Nieuwe Maan den 18 1. MIDDELBARE TECHNISCHE AE- DEELING. De Middelbare Technische öfttiool vormt Mecaniciens", Electriciens, Sme den, Draaiers, Schrijnwerkers, Mejf- belmakers, Modelmakers>, Teekenaars, t.t.z. goed geschoolde, ontwikkelde vak lieden, en legt ook de grondslagen y,oor het VAKO VER SCHAP. De studiën du ren 4 JAREN. i 2. AANNEMSNGSVOORWAARDEII. 1. OUDERDOM: Van af 13 jaar (mits bewijs van schooloverheid)) tot 17, jaar; 2. BEKWAAMHEID Aannemings- examen oyer de leerstof van de Lagere School; 3. GEDRAG: Getuigschrift van goed gedrag. 4. GOEDE GEZONDHEID; 3. EXAMENS, DIPLOMA'S. Bij het einde van ieder studiejaar ïs er een overgangsexamen einde !4de studiejaar, eindexamen, afgenomen door vreemde juryleden: Schriftelijke, mondelinge en practischë proeven eri teekenproeven. Het wellukken geeft recht tot een bekwaamjheidsdiploma. 4. LEERLINGEN. De school is toegankelijk voor jon. gelingen uit de Volksklas en, uit de Burgersklas. Jongelingen, welke met vrucht een °f twee klassen eener middelbare school doorloopen hebben, kunnen aanvaard worden in het 2de studiejaar. 5. VORMING. De technische studiën omvatten een theoretisch en practisch' gedeelte, als mede een grondig teekenonderricht. De uittredende gediplomeerde leerlingen zijn goed geloerd, sterk iu \t werk en handig in het vakteekenen. Theoretisch' gedeelte yiaamsche taal, Franache taal, Rekenkunde, Stel kunde, Natuurkunde, Scheikunde, Werktuigkunde, Electriciteit, Techno logie, Weerstand der Bouwstoffen. Aan de GODSDIENSTIGE en ZEDELIJKE OPVOEDING en VORMING VAN HET KARAKTER WORDT GROOTE ZORG GEWIJD. G. HOOGERE TECHNISCHE AFDEE" LING. Een Hoogere Technische Afdeel ing yormt Lagere en Hoogere Officieren van het Vakïeger, o. a. Meestergast, Werkhuisoverste, Teekenaar, Vaklee- raar, Bedrijfsleider, Werkonderzoeker, Patroon, Hulp-ingenieur, Ingenieur, technieker, enz. De Hoogere Leergangen zijii toegan- kelijk voor jongelingen, welke liet di ploma van volledige middelbare techni sche Studiën bezitten en ook voor de zen, die door een examen bewijzen, dat zij de Hoogere Leergangen met vrucht kunnen volgen. Di<; leergangen worden gegeven van '6 tot 8 ure 's avonds en duren 6 JAREN. Nochtans, jongelingen, uit de begoede burgerij, kunnen hunne hoogere' vor ming voltrekken binnen een tijdver. loop van drie jaren, mits voortgezette dagstudiën. 7, TECHNISCHE NORMAALSCHOOL'. Eene Technische Normaalschool is toegevoegd aan de Hoogere Afdeeling, met het hoofddoel den yAKLEIDER zoowel VAKOVERSTE als VAKLEE- RAAR fte vormen. Dit is eene nood zakelijke vollediging van de Hoogere afdeeling. Die lessen wordeli gegeven den Zondag, van 9 tot 12 ure. De leerstof die 5n aanmerking komt is Spreken, Schrijven, Zielkunde, .Metho- denleer, Opvoedkunde, Maatschappij leer, Kunstleer en Organisatie. Die studiën 'duren 3 èi 4 jaren. AALST BEZIT DUS EENE yOLLEDI^ GE TECHNISCHE SCHOOL'. 8. TOEKOMST. Werklieden, Burgers, talrijke nieu we, eerbare en winstgevende bedienin gen kunnen hier veroverd worden door uw zonen. Indien uwe kinderen aanleg toonen voor de Techniek, zendt ze naar de Technische Scholen en gij yerze'- kart ze eene soliede ontwikkeling, eene uitstekende broodwinning en een flin ke karaktervorming. Talrijke uitgetreden leerlingen zijn werkzaam in de Nijverheid en onder- Scheiden zich door hun gedrag, door |iun werk en hun loon. Bij velen is. dit zelfs buitengewoon goed. Informeert maar. Dit zijn reeds vruchten yan de Technische vormschool. Laat zë nu nog wat groeien, enkele jaren ouder worden en ze zal aanzien worden als een schat door de Werklieden, door de Burgers, door Nijveraars en door de Overheden. 9. AVONDLESSEN. Jongelingen die trimnê vakstudiën niet konden voltrekken of die de gele genheid niet gehad hebben aan Vakstu diën te doen, kunnen zich' laten in schrijven voor de Avondlessen in ver band met de Metaal- Hout en Textiel nijverheid op Zondagen 6 en 13 Sep tember, van 9-12 ure, in de Vakschool, ingang Klottestraat. 10. DAGLEERGANGEN. INSCHRIJ VINGEN. Inschrijvingen voor hët schooljaar "1925.26, Bureelen der Schoool, van 9-12 en van 14-16 ur©v Ingang,Klot testraat. 11. AANNEMINGSEXAMEN, DAG LEERGANGEN. Het aannemingsexameri zal afgeno men worden op Zaterdag, 29sten Sep tember 1925, om 8 ure 's morgens Vakschool, ingang Klottestraat, 12. INLICHTINGEN. Verdere inlichtingen kan mén altijd bekomen op het bureel der school en bij de schoolgaande leerlingen zelf zij zullen met de meeste vriendelijkheid en bereidwilligheid uitleg geven. 13. TENTOONSTELLING, yan de vakken der uittredende leerlingen, op Zondag 27sten September van 9_12 u. 's morgens en van 13 tot 15 ure '8 namiddags. Ingang Klottestraat. NAAR DE TSHUAPA-MISSIE (Belgisch-Congo) De Missionarissen van het H. Hart hebben hun jongste missie in Tshuapa flink aangevat. Verleden jaar pas werd hun dat gebied toegewezen en reeds vertrekt de derde karavaan dappere zendelingen. Het zijn de eerw.- paters Gust. Hulstaert, van Melsele (Waas); Marcel Es, van Antwerpen Joz. Moeyens, van Malderen; de eerw. broeders Gerard Fleuren, van Ottersum ën Jan Van Kollenburg, van öirschot, te samen met de volgende missiezus ters van Opwiek r: M. Madeleine (Mej. 'Jeanne Dereppe, van Maulde)1, M. Agnes (Mej. Maria Trigalet, van Marbais), M. Bertha (Mej. Martha De Saeytijd, van Helden), Maria van bet Goddel. Hart (Mej. Mariette Bertliet van Court-St. Etienne)' en M. Emiliana (Mej. Angèle Carlé, van Baer'degem)1. •Het is de eerste maal, dat de Missie zusters van Opwijck (Dochters van O. L. Vrouw van het Hart) naar Tshuapa vertrekken. Maar zij, die overal elders de noodige helpsters zijn der missiona- rissen van het H.Hart: in Nederlands.eh Nieuw Guinea, Papua, Cilbert-eilan- den, Rabail en Brazilië, mochten zeker niet langer in onzen Congo ontbreken. Allen vertrekken met de Elisabcth- ville die Antwerpen verlaat op Dins dag 15 September, om 11 uur, in den .voormiddag. Aanstaanden Zondag 13 September, om 5 uur, zal in de kapel van het kloos ter der Steenenbrug (Borgcrhout): liet plechtig afscheidslof plaats hebben eh de uitreiking der kruisen, waarbij wij alle missievrienden dringend uitnoo- digen. M. Vanderve 1de, die eerst van zin was slechts tegen 20 September uit Ge neve terug te keeren, zal zijn terug komst een week vervroegen en den 14 September, ten 2 ure namiddag, zal een ministerraad gehouden worden. Na de uiteenzetting geboord te heb ben van den minister van builenland- schë !zaken over de besprekingen yan Genève, zal de raad zich bezig houden met de kwesties der bestuurlijke am nestie en der pensioenregeling. Dixmuide zal Zondag 13 dezer eene driedubbele plechtigheid vieren: De inhuldiging van het stadhuis, dc eerste steenlegging van de monumentale brug genaamd de Doodenloren eene gift van de provincie. Dc minister Rolin Jacquemyns, do gouverneur der provincie en andere overheden zullen aanwezig zijn. In den voormiddag ontvangst van «The English Commission for the City of Dixmude» die aan de stad verschil lende schilderijen ten geschenke geeft DE VOORBEREIDING, Grootsche godsdientsplechtigheid. In het Guigley-Seminarie te Chica go is eene vergadering gehouden van 250 priesters en van een groot aantal Ridders van St. Joris, onder voorzitter schap van den Kardinaal-Aartsbis schop, Z. Em. Mgr Mundelein. Waren nog aanwezig HH. DD. HH. Bisschop pen Hoban en Quille. De bespreking ging over het Wederlandseh H. Sakra mentskongres, 'dat in de maand Juni 1926 te Chicago zal gehouden worden. Sprekende tot de aanwezigen, die de verantwoordelijkheid zullen dragen voor het welgelukken dezer grootsche onderneming, verklaarde Kardinaal Mundelein, dat de taak welke zij onder namen uitnemend gewichtig en grootscli is, gepaard met veel moeilijke vraag stukken die moeten in wijs beleid over legd worden. Hij zelf en de Heilige Vacfóf stellen veel betrouwen in de onderneming en wens.ohen ze als de grootste onderne ming van dien aard te zien welgeluk ken. «De helft der katholieke wereld, zeg de Z. Em., zal zich ter dezer gelegen heid in Chicago komen vereenigen. Vol. gens de reeds vastgestelde cijfers zul len wij moeten plaats en gemak ver schaffen voor twee miljoen bezoekers, zonder den vooruitgang van de stad te belemmeren. Het is uit die reden dat wij ons ertoe brachten veertig mijlen ver te gaan om dit grootsch kongres te houden. De groote stoet zal gehouden worden op. de eigendommen van het Seminarie van Onze Lieve Vrouw ter Meer in Mundelein, 111. V De processie moet in zich zeiven een groot sermoon, een missie, een be wijs van liet Geloof zijn, die aan de medeburgers in ons land zullen aanf.oo- rien. lioe diep in ons hart de verknocht heid aan ons beloof, geworteld is, hoe diep wij gelooven aan de altijddurende tegenwoordigheid van God. y Mgr Quille, algemeene sekretaris van liet Kongres, verklaarde dat er op den openingsdag, Zondag 20 'Juni, 3.000 bijzondere priesters zullen noodig zijn om de biechten te hooren van de geloo- vigen en de Heilige Kommunie uit te deelen. Benevens 'die priesters zullen dan nog al de priesters van Chicago bok medehelpen in het uitvoeren van de belofte van Kardinaal Mundelein ge daan, dat er op 'dien dag miljoenen biechten en Heilige Konmiunies zou den opgedragen worden, voor de inten ties van den Heiligen Vader. Op den volgenden dag zullen er 50.000 kinderen vergaderen In het Grant. Park Stadium, waar zij de Mis de.r Engelen zullen zingen. Meer dan 10.000 Zusters zullen daar zijn den vol genden dag in het Heilig Misoffer en de bijzondere diensten voor de vrou wen die in het Stadium door een vreem den Kardinaal zullen gehouden worden. Des avonds van denzelfden dag zal er een groote vergadering voor de man- ■nen plaats hebben. r« Reeds krijgen wij van uit alle rich" tingen des lands aanvragen voor plaatsruimte, ?&gdc. Mgr Quille. Een priester die ju^t uit Europa terugkeer de. liecft plaats gevraagd voor 500 per sonen uit zijri geboorteland, waar zij allen samen kunnen zijri-, tijdens 'den duur van het kongres. Een andere priester heeft uit zijn land schriftelijke aanvragen bekomen. Het is een machti ge onderneming, de laak 'die voor ons ligt is verbazend groot, maar we zullen ze opnemen en uitvoeren' en ze zal wel gedaan zijri. Bisschop Iloban keerde juist terug uit Europa 'en hij verklaarde 'dat men overal met groote belangstelling over het Eucharistisch Kongres spreekt. Het schijnt alsof iedereen er belang in stelt, en het zal waarlijk een internationaal voorval zijri. Iedereen wil deelnemen aan het Eu charistisch Kongres, zegde nog 'de Bis schop. Overal wordt hët wijd eri zijd bekend gemaakt en het zal waarlijk het meest Internationaal Kongres zijn 'dat öoit. in de wereld gehouden werd. 'Onlangs had te Brussel, in Patria», eene vergadering plaats van Katholie ke Jonge Wachten, waarop werd be slist de werking van 't Landelijk yer- bond onverpoosd in gang te steken. Een nationaal kongres zou dan ook in gericht worden einde Oktober. Op 27, September eerstkomend zal de Katho lieke Jonge Wacht van Leuven, ter ge legenheid yan de wijding van hare vlag, eene machtige betooging op touw zetten. Daags te voren zal er een stu diedag belegd worden, waarop ver schillende voorstanders 'der jeugdbe weging verslag zullen geven over de politieke jeugdorganisatie eri alzoo veel zullen bijdragen tot de unie der J. W. welke eerstdaags zal verwezen lijkt worden op 't Kongres të Brussel. 'Al de Jonge Wachters, zijn door hun ne Leuvensche makkers op deze fees telijkheden van 26 en 27 September uit- genoodigd. Voor de 'deelnemingen eri inlichtin gen, gelieve men zich te wenden tot 'den schrijver, Thiensche steenweg, 56, Leuven. Van Maandag '14 September a. s. af, wordt er overgegaan door de agenten der Nationale Bank, te Brussel en te Antwerpen, tot de aflevering der Schatkistbons, 5 t. b. op vijf jaar, 6e reeks, in ruiling der kasbons der in terprovinciale leeningen 5 t. li. Ministers Janssen en Laboulle zijri Woensdag naar Charleroi vertrokken, waar zij zich ter plaatse willen over tuigen welke openbare werken er 'drin gend moeten uitgevoerd worden, o. a. van 480.000.000 frank, 3e reeks, en van 398.750.000 fr., Ie reeks, op 10 Juni 1925 vervallen en welke van 2 tot 6 Juni 1925 afgestempeld werden. EEN OP DUIZEND. De afdeeling der statistieken van de Russische kommimistische partij heeft liaar zes-maandelijkscfr verslag afge kondigd. Hieruit blijkt dat de partij in dato van 1 September 407.481 leden-ti tularissen telde en 332.636 leden die nog hun proeftijd doen, 't zij in 't ge heel 740.117 aangeslotenen, verblijvend in de Republiek. Bij dit cijfer moet ge voegd worden het getal dergenen, die in den vreemde eene zending vervul len, 'in gezantschappen, legaties, han delsdiensten, enz. en een korps yan 36.000 man uitmaken. In 't geheel telt men bijgevolg nog geen 800.600 kom- munisten. En die 800.000 spelen 'dc les aan 'de overgroote meerderheid van het land GEHEIME VEREENtGINGEN ALS DE AMERJKAANSCHE KU-KLUX-KLAN De Berlijnsche politie is drie gehei me veréenigingen op het spoor geko men, die geheel naar het voorbeeld van "de Amerikaansclie Ku-Klux-Klan wa ren ingelicht. De véreenigingen, die hun zetel te tliarlottenhurg, Berlijn-We- ding en Berlijn-Moabit hadden, beston den uit een duizendtal leden en aan hangers van de Duitsch-Volksche par- f ij- Zij droegen dc namen Wiking, Ger- manië en Heimdal. De leden der Veree nigingen moesten onvoorwaardelijk aan hun leiders gehoorzamen. Zij moesten den eed van trouw afleggen, hetgeen met veel ceremoniën gepaard ging. Qp de vergaderingen droegen de aanwezi gen maskers. Het 'doel der vereenigin- gen was het doel der volkscke beweging. Zij bestreden alle personen, die door de nationalistische pers als schadelijk voor de nationale zaak werden bestem peld. Ook voerden zij een actieve anti- seiriietjische propaganda. Gen twaalftal leden der vereenigingen zijn in hech tenis genomen. Het zijn meestal jonge lieden. Enkelen hunner waren in het bezit van wapens. Aan het hoofd vari de beweging stori den drie voortvluchtige 'Amerikanen. Het zijn een geestelijke eri zijn zoon uit Chicago en een student uit deze stad. Zij worden door de politie gezocht. De 'drie Amerikanen beschikten over groo te geldmiddelen. Men vermoedt hier. dat zij door 'den Ku-Klux-Klan naar Duitschland zijn gezonden. De 'Amerl- kaarische overheden in Duitschland zijn 'op de hoogte gesteld. Het is tengevolge der verdwijning van een jongen Berlijner dat de policie er in gelukte de sporen van de Klu-Klux- Klan te ontdekken. Huiszoekingen wer den gedaan bij deri verdwenen jonge ling en men vond het bestaan der geheime instelling. Soortgelijke instellingen bestaan in geheel Duitschland onder meer te Ham- lenrie seJuiuerijcn ten gescneiuë.e geen, ,-luu nnrfmnnü Cassel iër versiering yan het nieuwe Stadjuuis^ om de. ^erstrqorningqa ^rmijdeij^j - - - VOOR DE PROVINCIALE KIEZINGEN. De afgevaardigden van het Verbond der Katholieke .Vereenigingen en Krin gen zullen den Donderdag 17 Septem ber, ten 10 ure 's morgends, in «Pa- tria», te Brussel vergaderen, onder het voorzitterschap van M. den Staatsmi nister Segers.; De Provinciale kiezingen zullen liet bijzonderste onderwerp der besprekin gen uitmaken, doch het vraagstuk van het Vrouwenstemrecht voor de Kamers staat ook aan de dagorde. Toestand yari den landbouw in Augustus 1925 (volgens de verslagen der Staatslandbquwkundigen.)] Weergesteldheid, r— Gedurende de eers.te veertien dagen was het weder warm en zeer schoon, de nachten wa ren koel, met overvloedigen dauw. Daarna was de hemel zwaar bewolkt.1 en de regen, die nagenoeg dagelijks viel, belemmerde zeer het oogsten. In zijn geheel genomen was Augustus niet al te gunstig voor den landbouw. Stand der gewassen. ln Laag eri Midden België is de rogge in goede voorwaarden binnengebracht; maar in de Ardennen is al de rogge nog niet ge schuurd. De hevige regens hebben veel tarwe- en havervelden; neergeslagen, wat de oogst moeilijk' maakte. Het grootste gedeelte dej tarwe was ge oogst voor het aanvangen der regen dagen; late soorten of tarwe gezaaid in het hoog gedeelte van het land staan evenwel nog te velde en veel graan is erg beschadigd. iWat de haver betreft, de toestand is nog slechter: veel graan is geschoten, in de hokken; in de Ar dennen is al de haver nog niet gepikt. De oogst der half-vroege aardappelen is "overvloedig en van goede hoedanig heid. De late soorten groeiden krach tig, 'doch de overvloedige natheid ver menigvuldigt de .ziektekiemen. Beeten en suikerij zien er zeer schoon uit,maar deze planten hebben ook' zon noodig. Er is tot hiertoe, weinig vraag naar sui- kerbeeten: men spreekt van ongeveer 150 fr. 'de ton, doch er worden geene contracten" gesloten. Paardebooneh en erwten hebben een goede opbrengst ge- gegeven, doch voor deze laatste plant vooral, waren rde regens noodlottig. De kemp geeft een groote opbrengst. De tabak is goed gelukt, doch het natte weder verhindert het regelmatig 'dro gen. De1 tweede en de 3de snede van klaver en luzerne zijn zeer overvloedig. Er is redelijk veel nagras; de weiden blijven groen en dik begroeid, maar het vee lijdt van 'de overtollige natlleid. In- karnaatklaver werd in de beste voor waarden gezaaid; de navruchlcn (kool rapen, rapen, spurrie)' ontwikkelen zich regelmatig. De opbrengst der hop is voldoende en de prijzen zijn zeer hoog, bijzonderlijk voor de beste pro ducten; men zal weldra beginnen te plukken; dit werk' werd betaald, tegen 0.25 fr. liet kilo. De fosfoorbevattende mes,ten voornamelijk slakkenmecl zijn zeer 'duur. Veekweek'. -•Ten gevolge van de fcooge prijzen, die befaald werden voor de zuivelproducten, blijft de uitbating van het melkvee loonend; het vetten, integendeel, blijft weinig voordeelig. In de varkenskweek blijven de prijzen zeer. hoog want de verhandelingen zijn zeer levendig, zoowel in biggen al? in vette zwijnen. De paardenhandel wordt steeds moeilijker en 'de prijzen dalen gedurig. Toestand van de markt. Do granen vari den nieuwen oogst hebben eene prijsvermindering ondergaan van 10- 15 fr. de '100 kgr. Volgens de kwaliteit betaalt men 'aan 'de cultuur, per 100 kgr. Tarwe: '110-115; rogge 95-102; gerst: 105-108; haver 95-100 en meer; paardeboonen: 112; vroege aardappe len 20-35; suikerijpeën: '18; suikerij- boonenr 95; tabak van '1924: 5, 5,25 fr. het kilo (te Wervicq)'de hopprijs is sterk geklommen: van 600 fr. be reikte liij 800 fr. (en meer) 'dc 50 kgr.: boter '*7-19 fr. het kgr.' eieren 65-70 'centiemen 't ;stuk; peren zeer duur; voor het vervaardigen van stroop wordt: gemiddeld '1.10 fr. betaald, per kgr.; appels: 0.80 fr. het kgr. noten zijn uitnemend overvloedig. Slachtvee, hët Ko op voet yette' ossen, 'le kwaliteit, 5-5,75 fr.; Siereri 4-4,75; Koeien r: 3,75-4,75; Kalveren4-5 yette verkens I 7,50-8 (cn meer) Biggen'150-225 f T stuK<

De Volksstem | 1925 | | pagina 1