Werd de Duitsche grens geschonden B)e toestand in Marokko Leg er nieuws Bloedig drama te Zele Twee nachtelijke branden ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Erg aulo=ongeluk te Eekloo Bloedige botsing lusschen Hongaarsche bedevaart= gangers en gendarmen Vreeselijke autoramp in Italië Uitdrijving van kommunisten Doodrijders aan 't werk De slachtoffers der mijn Arme kleine Groote brand le Berlijn Weekoverzicht der Beurs van Brussel De Duitsche dagbladen meldden on langs dat de grens van het Hei oir in Oost-Pruisen door een detachement Poolsche soldaten overschreden werd. De Poolsche minister van oorlog deed een onderzoek openen, waardoor bewe zen werd dat er geen spraak was van een schending der grens. Eenige we ken geleden waren eenige veulens uit eene Poolsche hoeve ontsnapt en naar IWaldau, in Pruisen, geloopen. Zij wer den nagezet door drie schaapherders te paard die met de veulens terugkeer den. Van Duitsche zijde werd het geval opgehelderd door een ambtenaar uit Marienwerder. De Poolsche regeering, om een einde te stellen aan het inci dent, heeft haren zaakgelastigde te Berlijn bevolen de Duitsche regeering volledig in te lichten over de toedracht 'der zaak, en hare aandacht te trekken op de pijnlijke gevolgen eener aktie, welke slechts onrust kan teweeg bren gen onder de grensbevolking. NOG DE LANDING BIJ ALHUCEMAS. GEEN ZWARE VERLIEZEN. Een telegram uit Tanger aan de Spaansche bladen noemt de berichten uit Fransche en Engelsche bron 'over ernstige verliezen aan Spaansche zijde bij de eerste landingspoging zeer over dreven, daar de Moorschc batterijen na een bombardement van nauwelijks een kwartier het antwoord schuldig bleven en dus bedwongen bleken. Er waren 112 Fransche en Spaansche oorlogs- en transportschepen in de baai van Alhuoemas aanwezig, die een trotschen aanblik boden. Zoo goed was de regeling, dat geen enkel verlies is geleden bij het ontsche pen, ofschoon de baai van Cebadilla slechts een nauwe inham is van de groote baai van Albucemas. De Rifkabylen hadden misschien wel het. plan gekoesterd om de landing te beletten, maar het prachtig verken- nings- en aanvalswerk van 50 Spaan sche vliegtuigen hield de Rifkabylen in hun stellingen. De zee was buitenge woon kalm, wat den operaties zeer ten goede kw?am. HET GROOT OFFENSIEF DER FRAN- SCHEN OP KOMST. Ilavas seinf uit Fez 'dat het begin van 'den belangrijke gebeurtenissen op het Noorderlijk front nabij is. Overal zijn de staven en de troepen gereed. Maarschalk Pétain, die op het oogenblik te Fez vertoeft, is piet gene raal Naulin druk aan het werk. Het is moeilijk nadere meedeelingen over het plan der aanstaande krijgs verrichtingen te 'doen, maar het is waarschijnlijk, 'dat de eerste actie op een nabijgelegen 'doel zal zijn. gericht. Belangrijke hulptroepen zullen aan 'den strijd deelnemen, op dezelfde wijze ingedeeld als de Europeesclïe eenheden. Overal heerscht het volste vertrouwen. De eerste tocht van de Golialhs naar 'Ajdir heeft de verwachtingen bevestigd betreffende het gebruik van groote vliegtuigen, 'die een aanzienlijke lading projectielen kunnen meevoeren en een groot veld van actie kunnen bestrij ken, en waarmee men een groot moreel en materieel effect kan bereiken. De Ocled Hanaur hebben hun onder werping aangeboden. Abd-el-Krim moet alle stammen aan de Wergha gedwon gen hebben afdeelingen af te staan voor bet Spaansche front. De vliegtuigen hebben 2100 kilos projectielen op Toherrant uitgestrooid Het sjenfijnsch eskader heeft 1-5 bom bardementen op Chechaouan uitgeoe fend. VAN HET KAMP TERUG. Vrijdag verlieten do volgende eenheden het kamp van Beverloo, met bestemming naar hun garnizoensteden: 5e linieregiment (890 wederopgeroepe- nen, Antwerpen)6e linieregiment (700, Antwerpen) 15e linieregiment (670, Antwerpen); 17e linieregiment (870 Ivontich)18e linieregiment (680 Kontich)12e linieregiment (855 Luik). VERGOEDING WEGENS INKWARTIERING- Een uiltreksel uit de wet van 15 Juli jl. houdende de begrooting van het mi nisterie van Landsverdediging, dienst jaar 1925, behelst dat de aan de inwo ners te betalen vergoedingen voor het inkwartieren en desgevallend voor de voeding van officieren en soldaten, naar de volgende grondprijzen .vastgesteld zijn 1Inkwartiering. Voor de met gewoon kantonnement ingekwartierde troepen: Hoofdofficier,per nacht. 2,00 fr.;lager- officier, per nacht, 1,00 fr. Wanneer de troep op blijvende wijze gekanlonneerd is, worden de vergoe dingen van den 4en dag af met de helft verminderd. Per onderofficier en soldaten, nacht leger 0,20 fr. Voor de met. schuilkantonnemeni in gekwartierde troepen 1. Het ligstroo door het militair beheer geleverd zijn de, per man en per nacht, 0,05 c. 2. Het ligstroo door den inwoner ge leverd zijnde a)' per man voor den eer sten nacht, 0,30 c.; b)'volgende nach ten en totdat het stroo vernieuwd wordt 0,05 c. Voeding. Voor de officieren volgens "de gewone prijken in de plaats. Voor de onderofficieren en soldaten per dag: 6 fr. De inwoners, die móeten voorzien in de stalling der paarden, muilezels, enz., hebben als vergoeding slechts recht op den mest. EEN WAANZINNIGE POOGT, ZIJNE VROUW TE DOODEN EN DAN ZELFMOORD TE PLEGEN. De genaamde Van de .W'aele Gustaaf, kleermaker, wonende Veldekensstraat, 48 jaar oud, sedert anderhalf jaar ge huwd, kwam niet zeer goed overeen met zijne vrouw. De man scheen wat in het hoofd geraakt. Tengevolge van huiselijke krakeelen, was de vrouw, die zulk leven, .moede was, er over een paar dagen van onder getrokken. Reeds dikwijls had haar man haar bedreigd met den dood. Woensdag avond was zij echter we derom te huis, maar de man bleef nu weg. Toen hij Donderdag morgend om ure te huis kwam en vaststelde dat zijne vrouw was teruggekeerd, trok hij naar de slaapkamer, gewapend met eene kleexmakerschaar. Vooraleer de vrouw kon voorzien wat er ging gebeuren, sprong haar man op haar toe, en bracht haar een vijftal ste ken toe in de zijde, hals en op het li chaam. Vervolgens keerde hij ÏÏet' wapen naar zich zelf en bracht zich insgelijks met de schaar eene 'diepe wonde toe in de keel. Man en vrouw werden naar het gast huis overgebracht. De man verkeert in stervensgevaar; bijna geheeh-de keed is afgestoken. Het parket, van Dendermonde is Don derdag morgend ter plaats geweest.. BELANGRIJKE SCHADE. Donderdag nacht, rond 1 V» uur, stond eon achtergebouw, gelegen in de Vanderslraetenstraat, te St. Jans-Mo- lenbeek, waarin de h, Cookc een schrijnwerkerij uitbant, plotseling in 'iebte laaie. Het noodsein werd door geburen gegeven. De vlammen namen een snelle uitbreiding en. sloegen over naar de aanpalende ijsfabriek van M. Dekinderen. Intusschen kwamen de pompiers spoedig ter plaatse en begonnen het ernielend element met vier waterslan gen tegelijkertijd te bestrijden. Pompier Poplimont, die aan het blus- schen deelnam, werd tamelijk zwaar, gekwetst door een stuk hout dat hem op het hoofd viel. De gekwetste werd ter plaatse verzorgd. De geweldige brand kon eindelijk, na vier uren krachtdadige bestrijding, worden uitgedoofd. Van dc schrijnwerkerij en de ijsfa briek bleven slechts eenige' geblakerde muren rechtstaan. Gansch de- inhoud was vernield. De oorzaak van den brand is niet ge kend. Een ontzagelijke gebade werd aangericht. Om '4 uur, denzelfden nacht, brak brand uit in een autogarage der Jan- Dubrucqlaan, ook te Molenbeek. Toen een werkman Irerstellingen deed aan een auto, zette de olielamp die hij bij had het vuur,aan een vergaarbak welke ontplofte. Als bi,i wonder wprd geen der aanwezige personen gekwetst. De brand die ontstaan was kon spoódig worden uitgedoofd door toegesnelde brandweer mannen. De schade toegebracht, zoowel door bet water als door het yuur, is zeer groot. een verhaal uit onze dagen DOOR 41ste Vervolg. Vergeef mij, ik heb aan die woor den eene niet zoo scherp afgeteekende be bedoeling gegeven als gij misschien denkt Och, Mevrouw, ik denk op dat al les zoo diep niet na. Mevrouw heeft nu de overtuiging dat zij hier met. iemand te doen heeft, die zonder eenige bijbedoeling te werk gaat. Zij is dan ook, niettegenstaande hare uiterlijke strengheid, niet onge voelig en besluit er toe Adriana met meer welwillenheid. te behandelen. Die kleine toegeving neemt echter den afstand Lusschen beiden niet weg. en als Adriana heengaat, zal zij kun nen zeggen dat de burggravin tamelijk «genadig» is geweest, doch nooit. dat. zij zich op gelijken voet piet haar heeft geplaatst. Mevrouw vangt in lïare .toegeving aan, met zich in al hare statigheid neer te zetten, en doet met de hand een toeken, om Adriana temachtigen tegenover haar plaats te nemen. Ik dank u voor de goede gevoe lens, die gij mijwaarts koestert, Juffer Dnliska, zegt. ze. Indien ik u goed yer- s.laan heb, zegdet gij zoo even dal ge zoudt willen beengaan O ja, Mevrouw Om mij alzoo elke nieuwe smart te sparen, en te beletten dat er nieuwe verwikkelingen zouden ontstaan. Mevrouw spreekt niet verder; zij zal zich misschien gekrenkt gevoelen, in dien zij in verder vertrouwelijk ge sprek met dit. meisje komt. De diepe ontroering die zicK op nieuw van Adriana meester maakt, belet deze te spreken: doch zij knikt, 'de 'rood ge weende oogen neergeslagen. En ge belooft mij alles aan te wenden om mijnen zoon den burggraaf niet meer te ontmoeten...;.. Indien het. moet zijn... zoo wringt het meisje zich uit de keel. O ja, het MOET zijn, en er wordt op dat woord gedrukt,, omdat Mevrouw we£r eenige aarzeling in Adriana meent op te merken. Ik zal nog heden aan mijnen va der schrijven, Mevrouw, zegt Adriana. Ik zal aandringen 'dat hij komé, óm ovpt de zaak te beslissen en hij is eqn man van eer. Mevrouw! Adriana is als verpletterd: Mevrouw is altijd even koel, even hard, even on gevoelig. En ge belooft, me', voor 'de 'dagen die ge hier wezen zult, alle onderhoud met. mijn zoon, 'den burggraaf, te ver mijden? herhaalt ze. O ja, Mevrouw. Ik ben tevreden eri ik" zal op 'een bepaald oogenblik gedachtig zijn, het zij met u voor het geven van piano-les sen aan te bevelen of anderszins. Die stal? wreedcr dan wreed: hij herinnert Adriana andermaal den ver- pen afstand die 'ér tusscheri Sybrand De landbouwer Van Nevele, wonende wijk Nieuwendorpe te Eekloo, begaf zich te voet naar Gent, met een veulen aan de hand. Op den Gentschen steenweg, ver schrikte hel. dier door een auto en de landbouwer die het niet losliet, werd omver getrokken. Toevallig kwam op dit oogenblik een anderen auto voorbij en de ongelukki ge. landbouwer viel er onder mei. het ongelukkig gevolg dat hij een been verpletterd werd. Na door D. Van Kerkvoorde verzorgd te zijn, werd het slachtoffer naar een heelkundig gesticht te Eekloo overge bracht, waar rnen tol de afzetting van liet been tot onder den knie moest overgaan. De toestand van het slachtoffer is bevredigend. Gisteren heeft te Nagyszakaci een bloedige botsing lusschenbedevaart gangers en de gendarmerie plaats ge had. Een vrouw werd gedood, een an dere gekwetst. De bevolking van ge noemde plaats en omstreken is sinds lang op de feesten der H. Maagd tefl prooi aan zedelijke opgewondenheid, een soort van godsdienstwaanzin. Het opgehitste volk nam een dreigende houding aan, en de gendarmen waren genoodzaakt., hunne wapens te gebrui ken. Vier heethoofden zijn aangehou den. AAA EEN AUTO KOMT IN EEN GROEP VROUWEN EN KINDEREN TERECHT. TWEE DOODEN EN TALRIJKE GEKWETSTEN. Gisternamiddag kwam e<;n auto van Monza, het dorp Canönicia-Lambro oorbij. Juist buiten het'dorp deed "de autogeleider, volgons het relaas van toeschouwers, wanhopige pogingen, om het midden der baan te houden, doch vruchteloos. Op hetzelfde oogen blik kwam een groep vróuwen van het. kerkhof. De autorzwenkte«ën reed vlak in hunne richting. Gillende van schrik kwamen de vrouwen onder de auto te recht. Door den schok sloeg 'de auto om en de twee inzittenden, sommi gen beweren drie, werden ten gron de geworpen en gekwetst. Zij gelukten erin de vlucht te nemen.' Bezijden de erg gehavende auto, la gen een tiental vrouwen en kinderen. Een dokter stelde den dood vast, van een twintigjarige vrouw en haar zoon tje van vier jaar. Daarenboven zijn nog vier vrouwen zwaar gekwetst. Zij wer den naar het hospitaal overgebracht.. Het aantal der andere 'minder gekwet sten werd nog niet vastgesteld. Wat. betreft de geheimzinnige in zittenden van den auto, wordt door ge tuigen verklaard, dat een van hen, die onder den auto lag door zijn gezel uit zijn kritischen toestand werd gered. Samen verdwenen zij, terwijl de oog getuigen van de ramp, met* schrik ge slagen, den slachtoffers de eerst zor- sren toedienden. Een 20lal vreemdelingen die le Luik verblijven, hebben aanzegging gekre gen om het land te verlaten. Die kerels maakten er kommunistische propa- anda en waren in bezit van reispas- sen, welke zij onder allerlei voorwend sels hadden weten vast te krijgen. On der het ongewenscM goedj^ bevinden zich eenige studenten. en haar ligt hij doet haar denken aan de geblazoeneerde aanbeveling en de dienstbaarhied, aan de genadige be scherming en het dagelijksche brood. Adriana gevoelt diföep: indien Me vrouw die laatste woof den niet hadde uitgesproken, ware zij bedroefd, maar niet gekrenkt lieengegaan. Vergeef me, Mevrouw, zegt ze zacht ik verRfng niet'dat gij u mijner herinnert: ik vergeet frat u betreft, vergeet, ook wat mij betreft. Dat is nogmaals rechtzinnig en zon der bijbedoeling gezogd, doch Mevrouw neemt het, zoo niet óp; zij waant an dermaal iets oproerigs i 4n Adriana te zien en in plaats van het harde harer woorden te verzachten,, laat ze nog. maals koud van 'de lippèn vallen: - Zoo als ge verkiest ik denk ook dal dit hel beste zijn zal. Adriana maakt cefte neiging, de burggravin eene bijna:onmerkbare be weging met het hoofd, eri 'de 'eerste verlaat met een vol gemoed 'de villa, die zij met zooveel liefderijke en edele gevoelens is binnen getreden. Rein lam dat zich" on'der den wolvenklatrw heeft gelegd. s Op eenige stappen van' hare woning, ontmoet Adriana Glaydïrië met hare pop, welke laatste, te> 'pordeoïen naar de wonden aan neus en rozenwangen in groote gevaren óf jïtf een Hevige bókspartij moet verkeerd hebben, want het. fijne neusje heeft zijné kleur ver loren, eri is nu ëvëri ajg 'de wangen grauw eri blauw getaCëiieërd. 't, Zijn échter de stóren van den riu'den 'dag, Want ook dé hopgen worden De politieopzierier M. Glossef, voor zitter van den bond der policieagenten van de Brusselsehe omgeving, werd Woensdag nacht op de Louisalei ter hoogte van den Vleurgatschensteen- weg, door een auto omgeworpen en over heel liet. lichaam gekneusd. Dè autovoerder nam in allerijl de vlucht, doch een onderzoek is geopend om den kerel te ontdekken. - De knaap Louis Vanderlinden, uit de Sint-Guidostraat te Anderlecht, speelde Woensdag avond nabij de ouderlijke woonst, toen hij omgewor pen en erg aan liet linkerbeen gekwetst werd door een wielrijder, die zich in aijerhaast uit de voeten maakte. De politie zoekt dien onvoorzichtigen fiet ser op. Dezer 'dagen daalde de jonge Fau- vois voor de eerste maal in de koolmijn Sairite Zoé» tc Montignies aan Sam- ber. .Woensdag ging een schoerhout van 'f gewelf eener gaanderij schielijk los, en kwam op den jongen mijnwer ker terecht.. Het slachtoffer, dat slechts "14 jaar oud was, werd den ruggraat ge broken en bleef op den slag dood. —ammMill iM wc De echtgenoole Petitjean, woncn'dé rue ITubert-Goffin, Ans,moest zich eeii oogenblik verwijderen, haar 7 jarig;, zoontje Henri, dat aan tafel zat, alleen' latend. Er stond een pot met kokend» koffie op de tafel. De knaap ging op; zijn stoel rechtstaan, verloor het even-» wicht, en stiet den koffiepot om, waar-, van de inhoud hem over het lijf spatte. Het arm kind werd zoo erg aan den buik en aan de beenen verbrand, dat- liet, te midden van de ijselijkste pijnen, overleden is. BURGEBSBANR VAN. AELST. i, Interesten vergoed jj. Rekeningen op ZICHT 3 0/0, met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en móar interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz. [1621 Woensdag brak er brand Uit in een dakkamer van een tot de vroegere mi litaire vliegerschool beboorend ge bouw, te Adlershof bij Berlijn, dat thans als toevluchtsoord voor vluch telingen dient. Dc brand breidde zich' met groote snelheid uit en weldra stonden ver scheidene gebouwen in vlam. Daar de watertoevoer onvoldoende was, had de brandweer groote moeite om het vuur meester te worden. Naar later nog bericht wordt, geluk te bet de brandweer na ongeveer twee uren werken het vuur tot de woonka zerne, 'die ongeveer 12 vluchtelingsge- zinnen uit de Oostelijke provincies, herbergt, en kleinere bijgebouwen to beperken. .1 Ongeveer 60 bewoners zijn door deri brand dakloos geworden. Van brand stichting is in dit geval geen sprake. Medegedeeld 'door 'de BANQUE D'ALOST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestort aangesloten bij de BANQUE DÉ BRUXELLES Kapitaal en reserved 290.000.000. Geaticht in '187Ï. De Beurs, gedurende deze week, mag als goed bestempeld worden. Ter TERMUN-MARKT was de bedrij vigheid groot. Buiten enkele uitzonde-^ ringen konden al de verhandelde waar den eene merkelijke koersaanwinsl boe ken. BUENOS-AYRES in 't bijzonder was het voorwerp aller aandacht. De MARKT DER KOMPTANT- WAARDEN heeft blijken gegeven van groote stevigheid. De herneming is om zoo te zeggen algemeen. Eene bijzon dere melding nochtans verdienen de koloniale waarden en 'die der Metaal nijverheid; de Elektriciteit en Textiel- titels waren ook goed gestemd. De kool mijnen die magere kolen en anthraciel produceeren wierden bijzonder gezocht. Onzen 'dienst der financieele inlich tingen houdt ter beschikking onzer ló zers de nauwkeurige en laatst versche nen inlichtingen over alle waarden. Ie dereen kan er volkomen kosteloos eri met de meeste bereidwilligheid inge licht worden over de waarde van eiken titel en dit om het even waar deze is' aangekocht geweest. DE STR1KSTE GEHEIMHOUDING BLTJFT VERZEKERD. oud, doch zij behouden altijd een deel van hare eerste schoonheid en daarin zijn ze onze dames ver vooruit. Glaudine heeft aan hare zuster veel, heel veel te vertellen; doch Adriana luistert niet en zegt enkel: morgen, straks, later! Zij luistert echter wel naar hetgeen het kind, 'dat nevens haar voorttrippelt, van Mijnheer Sybrand zegt, die boven bij Mijnheer Golden was gegaan, en, o zoo aardig! bleek en met roode oogen, was terug gekomen. Sybrand heeft naar Adriana ge vraagd en is toen hoen gegaan, zonder te zeggen of hij nog terug kwam. Een treffend tooneel heeft inderdaad bij het ontwaken van 'den ouden man plaats gehad. Thomas Golden staart in het rond, alsof hij na alle die koorts achtige drooraen niet juist weet waar hij zich" bevindt; zijn oog rust op de non, die uiterlijk kalm, maar diep ont roerd/voor het bed staat, in afwach"-' tmg dat 'de vader gansch- uit 'de be dwelming bekomen is". Waar ben ik? mompelt hij en ver dwaald blikt hij nogmaals in het ronde. In uwe villa, antwoordt zij. Met de; handjes saêm gevouwen, zakt Zuster Theodora voor liet bed neêr, en houdt bare smeekend» oogen op den lijder gevestigd. ,Wie zijt gij? hervat 'de oude man. iVader...- murmelt zij zacht. De man staart 'de Zuster strak en VEeémd aan. Zijt gij?.-.- eri zijne stem Beeft. Ik ben uwe do drier.... Pe handen yhri 'den ouden man tril len, zijne lippen sidderen en tranert wellen in.zijne oogen op. Vader, vader, herkent gij uw kind! niet?... Het is zoo lang geledeü .-. en dart in dat vreemde kleed... maar toch ben ik gelukkig u weêr te zien. De non heeft zich opgericht, en dól zieke omklemt met zijn magere vingers, de (wee handen der, kloosterzuster. -Vader, vader, ik dank God dat hijj u aan ons heeft weergegeven! iOch, fczelt. de vader en hij is nogi meer ontsteld, 't was. misschien betenj dat alles verborgen ware gebleven ;i doch het zij zooals het is. God zal hef' overige doen! Geen woord over het verledenei geen woord verwijt over, het langen wreed vergeten zijner kinderen; geen woord over de moeder en liet gewis droevige huwelijksleven; geen woord over het zwerven, het lijden en s,trijden van den ouden man, kwam over Theo dora's lippen. Gelukkig, want juist het verledeno isf het gevoelige punt en de vader verlang! daarover nu geene uitlegging te geven-, en om haar te doen gevoelen dat dit zijn uitdrukkelijk verlangen is, zegt hij wel wal. bedremmeld: Ik zal u later alles zeggen, lateiV aan u en uwen broeder. Verlangt ge Sybrand niet eens tfit( zien, vader? „Ta", dat hij komc, en Adrian^ ook... Zij is ook mijn kind. Adriana is uit, doch Sybrand i€[ beneden en wacht uw ontwaken af. ■Cf Xenro1gt.)y

De Volksstem | 1925 | | pagina 2