Uit Lourdes 15 >A Dinsdag Sept. 1925 De hondsdolheid Luehlpastvervoer De arme kas Soldaat-kloosterling Koninklijke Academie van Belgie De groote vredes» gedachten De taalwet op het spoor Geheel Frankrijk voor 25 miljard o De diamantverduistering in Belgisch-Congo Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel, xxxp jaargang; nümmer 114-DAQBLiAD - 15 CENTIEMEN 203 publiciteit bulten het »rr. HET VADERLIJK HUIS VAM ivas.Pj AALST Agentschap Havas.VAdolf Max laan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, WERELUKS 0.75Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt 6, Londres IE. S, H. Elauteriua Zon op 5,27. onder 6,04 Nieuwe Maan den IS BERHAPETTE, Ik ben er geweest in 't ouderlijk liuis van Bernadette, 't Staat er op te lezen ook in groote letters, zwart op wit: Mais on patcrneHc. de Ber- nadette'in de. rue. Bernadette.^ Lourdes, nevens de Boidevard de la Grotte en vooraleer te kliirtmen om de rue du Bourg en de groote markt te bereiken. Dat heete vroe ger rue des Petits Posses, t Is eene woning met een verdiep, doch nog al laag, zooveel te nteer daar liet huisje in eene diepte staat. Men valt er binnen in de kamer waar de graanmolen nog voor han den is, want vader Soubirous was Molenaar van stiel, 't Is een primi tieve molen in hout die door 't wa ter zeker wel moest bewogen wor den. In die eerste- of voorkamer staat ook de houten trap die naar boven leidt. Zie, zegde ons de nicht van Bernadette die tlians nog 't huis bewoond, kijk eens naar de «leuning, zoodanig kerven er in de Spanjaards bijzonderlijk, en an dere bedevaarders nog, om' een ge denkenis mee te dragen... een stuk je hout... Spijtig genoeg, welhaast zal hij gansch vernield zijn, doch, wat wilt ge er aan doen.» Het tweede vertrek van 't armtierig huiske diende tot keuken. De nieuwsgierigen' worden slechts hier beneden en boven in een gang en in een slaapkamer toegelaten. -Was er vroeger meer plaats in die woning, i is wel mogelijk... nu men beeft al de gedachtenissen van de zalige Bernadette (zij is het sinds 11- Juni laatst, toen Z. H. Pius XI haar op de altaren ver hief) in die twee,drie vertrekkeri bijeengebracht. Boven nevens den 'gang bestaat er slechts nog eene kamer, waar het schamele houten -lied van Bernadette, omringd van traliewerk, te zien is. In eene al koof nevens de overgroote ouder- wetsche schouw treft men nog twee andere bedden aan en de be hangsels, wit en rood geruiten gor dijnen (als boterdoeken gekleurd) hangen nog van aan den zolder tof rond de bedden. Tegen aan de woonste van het bevoorrechte meisje heeft men an dere gebouwen opgericht, die fhans tot gasthof en magazijnen dienen en immer aan de familie Soubirous toebehooren. De photos van dat verblijf zijn genoeg te vin den en iedereen heeft üi boeken of- op zichtkaarten die schamele doe ning reeds genoeg bekeken en be wonderd opdat noodig weze daar meer uitleg over neer te schrijven. Wat men eerst en meest be merkt bij 't binnentreden eri 't rond kijken zijn de talrijke hand- teekens der bezoekers, welke over al te lezen staan. Alles is letterlijk Vol geschreven... de muren, de deu ren, de trapleuning, de molen, de houten schutsels, tot zelfs een beeld ,van Onze L. Vrouw van Lourdes dat in de voorplaats staat nevens den trap voor naar boven te gaart. Het uithangboordje met de ver wittiging er op gedrukt: Prière de ne rien dégradcr dans la maison of gelief geen schending aan 't huisje toe te brengen, is ook niet ontsnapt aan dat namenschrijven. Hier mogen we de fransche spreuk voorzeker niet bezigen Le nom 'd'un fou se trouve partout, want 't is uit devotie dat men teekende, Kijk, doet nen gezel opmer ken. de teemsen hangen steeds ge reed in de molenkartier-» Soit! Laat maar zoo en werpen wij nen oogslag in de keuken: alles staat er liog onaangeroerd gelijk in den tijd van 't zalig meisje. De kas- kens, de sttoelen, de tafel, de potten en pannen, nen trog en wat weet ik nog. Zelfs een antieke steenen pot uit de streek trekt onze volle aandacht. In die keuken of huis kamer woonde het gezin en Ber nadette mocht er het zoete en god vruchtige familieleven, met hare ouders, broeders en zusters sma ken, 4 Was een door en door christe lijk huisgezin dat aldaar eens ge huisvest was, ook de godsdienstige printcri geven het genoeg uit en wijzen ons op de innige gevoelens van al de leden die er liet familiele ven deelden in den Heer, Ik weet niet doch iets buitengewoons deugddoende trekt u daar aan en men zou er willens nillens geeme verblijven, Kan het anders, 't zijn immers om zoo te zeggen al ge dachtenissen én luidsprekende ge tuigen van het leven eener Geluk zalige. We klimmen den trap op en we treden thans de bovenkamer binnen, We maken halt voor de armtie rige en doodeenvoudige legerstede van Bernadette. 't Is noodig dat het bed omsloten is met tralieën, anders zou er sedert lang niets meer van overblijven. Aan den wand boven dit laatste hangen de geschilderde portretten van Mgr. Laurence, destijds bisschop van Tarbes en Lourdes, van het be voorrechte Kind en van Mgr Pey- ramale, pastoor van Lourdes ten tijde der verschijningen, 't Hout van' 't bed is overal doorkorven en afgesneden. De sprei van ge bloemd katoen ligt er nog over den kafzak en toebehoorten. Het peu- luw is een naar de mode der Pvre- neesche streek, een ronde opgevul de langwerpige zak zonder hoofd kussen. De Lourdesvrienden wé ten genoeg dat men ons vlaamsche zoo gemakkelijke fluwijntjes gin der niet tegenkomt. Boven op 't bed ligt er van alles wat maar eenigzins kan dienen om geofferd te worden. En dat van alles laat men maar sinds j aren op die groo te relikwie, Bemadette's bed, lig gen. ('t Vervolgt.) MARC. N/S/V SCHIKKING TUSSCHEN BELGIË EN DUITSCHLAND. Dé yolgende schikking is tusschen Belgie en Duilscliland getroffen: «Tel kens als een geval of een verdacht ge val van hondsdolheid zal vastgesteld orden in een Belgische grensgemeen te of in een gemeente waarvan een gedeelte yan het grondgebied op een afstand van minder dan 10 kilometer yan de grens van Duitschtand gelegen is, zal de Burgemeester dezer ge meente er bericht van zenden aan de Burgemeesters van elke Pruisische ge meente waarvan een gedeelte van het grondgebied gelegen is binnen een straal van tien kilometer yan \t cen trum zijner gemeente. Telkens als een geval of 'ó'eri ver dacht geval van hondsdolheid zal vast gesteld worden in een Pruisische grensgemeente of waarvan een ge deelte van het grondgebied gelegen is op een afstand yan minder dan tien kilometers van rde grens van liet Ko ninkrijk Belgié, zal rde burgemeester dezer gemeente "er bericht van zenden aan de Burgemeesters van elke Bel gische gemeente waarvan 'een 'ge deelte van liet grondgebied gelegen is binnen eene straal van 'tien kilometers van het centrum zijner gemeente'.; De mededeeling zal geschieden Bin nen 'de 24 uren van de vaststelling 'der bevestigde 'of verdachte gevallen. Ingeval eene der betrokken Ragee ringen voornemens zou: zijn 'deze schikking óp te zeggen, zal "zij daarvan schriftelijk' kennis moeten 'geven aan de andere Regeeririg. Deze schikking is in werking gètf'e- 'den op September '1925* Ten gevolge van wijzigingen ge bracht aan de uurtabel yan den lueht- dienst Casablanca-Dakar, kan deze lijn niet meer gunstig gebruikt worden voor het overmaken der briefwisselin gen voor Belgisch congo. yoorloopig is liet 'dus nog enkel aan hunne aanlegplaats te Casablanca, dat de schepen van de Compagnie Beige maritime 'du Congo», door de uit Bel gié per vliegtuig verzonden briefwis selingen, kunnen achterhaald worden; de laatste gunstige verzending, uit het kantoor Brussel Midden, wordt gedaan te 6 u. 30, 's 'Vrijdags na het vertrek 'der paketbooten uit Antwerpen. De kas van de weduwen en weezen van 'den IJzeren Weg, zit 'k weet niet meer hoeveel millioenen in de schuld. Doch gelukkig dat Anseele minister van ijzeren wegen is!!! Hij zal die kas wel eens goed bedenken!!! Zoo zei ik aan mijnen vriend Pol. <8: Hij, jaoi, hij zie zei Pol Peisde gij dat hij kommunist és, en tegen den persuunlijken eigendom, dan? Dat hij zot waore En waarachtig, 't is "zoo. Dc mensch ziet soms klaar, tvat hij toch niet in de puntjes begrijpt. Anseele loochent als socialist zekere redelijke wetten, zoo als deii tegenzin in 't werk, bijvoor beeld; hij loochent ook zekere econo mische wetten. Doch hij gelooft iets heel anders, aangezien" hij handelt als een fermen kapitalist. Dit komt omdat hij de katholieke princiepen mist, die alleen en uitsluitend de echte katholie ken toelaten klaar le zien. Vandaar dat Anseele socialist en ka pitalist is; en zijn politiek-sociaal zoontje 'Jacquemotté, zal denzelfden weg ingaan. Het laatste woord van so cialisme is verdelging of zelfmoord; daarom worden "de oude socialisten ka pitalisten! Het eenige verschil tusschen Ansee le en Jacquemotte is dus dat de eerste oud on rij'i i^, terwijl de tweede nog jóng is en dehkelijk rijk zal worden De eerw. pater dom Alfons Maric Actvard, onlangs in de Benedictijner abdij van Sint-Andrics door Z. Km. den CarÜinaal tot. priester gewijd, heeft Zondag in St,e-Gudula te Brussel zijn eere-mis gecelebreerd. De jonge Benedictijn was onder den oorlog vrijwilliger hij het le grena diers, werd gekwetst aan den IJzer en is. drager van de Leopoldsorde en ande re decoraties. De «Moniteurï bevat 'de gewijzigde inrichtingsstatuten der Kon. Academie van Belgie; de wijzigingen zijn. vervat in de yolgende artikels: Art. 3, De academie wordt in drie klassen verdeeld. De eerste klasse (klasse der weten schappen) houdt zich inzonderheid be zig met de wis- en natuurkundige we tenschappen, evenals met de natuur wetenschappen. De tweede klasse (klasse der lette ren en der zedenkundige en Staats wetenschappen): houdt zich bezig met <le geschiedenis, de oudheidkunde, dc oude en de moderne letterkunde, de wijsbegeerte en de zedenkundige en Staatswetenschappen. De derde klasse (klasse der schoone kunsten)! houdt zicli bezig met de schilderkunst, Se beeldhouwkunst', de graveerkunst., de bouwkunst, de mu ziek, 'alsmede met de geschiedenis van schoone kunsten en met de kunstcri- tiek". 'Art. '4. Elke klasse Bestaat' uit dertig leden.- Daarenboven telt zij ten hoogste vijftig bü'tenlandsclïe leden eri tien binncnlandsche correspondeerende le den. Art. '19'. Telken jaire houden de drie klassen In de maand Mei een algemee- rie vergadering "oiri onder elkander de gemeenschappelijke belangen te rc- gelcri. Een buitengewone "algemeens verga dering zal plaat» hebben telkens als dertig lederi van 'de academie zulks 'schriftelijk voorstellen". Art. 23. De bovenste bepalingen, feijrf- de 'dc infichtingsst.al.uten, kunnen Slechts gewijzigd worden Tri "een alge meens vergadering 'eri met toestem ming yari de academie' 'gegeven door 'de 'drie vierden" 'der aanwezigen leden. Iedei*e Verandering Wordt "aan >s Ko- riings goedkeuring onderworpen,. EEN GROOTE CONFERENTIE IN PLAATS DER CONFERENTIE VAN MINISTERS VAN BUITEN LA NDSCHE ZAKEN Het is waarschijnlijk dat de a.s. con ferentie dgr ministers yan buitenland sche zaken op 29. 'dezer zal aanvangen. Dc plaats waas 'deze beraadslagingen zullen worden gehouden, zal evenwel afhankelijk worden gehouden van Mus solini's antwoord. Zoowel Ghamber.- lain als Briand hebben zich vroeger, met een plaats aan het Gomo-meer ac- coord verklaard. Thans evenwel is het', zooals reeds gemeld, waarschijnlijk geworden, dat na het einde der yolkenbondsvergade- ring Lausanne de plaats zal zijn, wel ke de belangrijke conferentie zal her bergen. Hierover is nog geen definitie ve overeenstemming verkregen, noch tusschen de geallieerden onderling, noch tusschen hen en 'de Duitsche. re geering. Intusschen js liet ook twijfelachtig, of niet in plaats 'der conferentie yan ministers van buitenlandsche zaken onmiddelijk 'n groote conferentie 'dient gehouden. Te dien aanzien wordt nog op officieuze wijze tusschen Duilscli land en de Westelijke mogendheden van gedachten gewisseld. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling uitsluitend een conferentie van ministers van buitenlandsche zaken te houden, waarbij dan het program zou worden beperkt tot de politieke voor bereiding van het Westelijk yeilig- heidsverdrag. Hiermede wilde de Fransche regie ring bereiken, dat na de onderhande lingen over het Westelijk verdrag, be sprekingen zouden kunnen worden ge voerd tusschen Duitschland, Polen en Tcheco-Slowakije over het sluiten van Oostelijke arbitrageverdragen. Eerst na de principieele accoordverklaring door de verschillende hij het Westelijk verdrag betrokken mogendheden zou dan op een groote conferentie de on- derteekening van het veiligheidsver drag zelf hebben plaats gevonden. Het heeft er evenwel den schijn van, dat. in verband met' van Duitsche zijde gedane voorstellen, wellicht onmid delijk deze groote confèrentie gehou den zal worden, welker program zich dan niet. uitsluitend tot de politieke voorbereiding van het Westelijk vei ligheidsverdrag zal beperken, docli dit volmacht zou ontvangen, een voorloó- pig verdrag af tc sluiten, dat aan de parlementen te-r goedkeuring zal wor den voorgelegd. In 'dit geval zullen de verschillende regeeringen niet alleen worden verte genwoordigd 'door hun respectieve mi nisters van buitenlandsche zaken, 'doch' ook door hun minister-presidenten. Dit. alles echter hangt nog in de lucht en maakt een onderwerp van gedach- lenwisseling uit tusschen de betrokken kabinetten. het yiaamsch 'opgemaakt worden; 'ah* leen mag, wanneer dit gevraagd wor.dty een, afschrift in de andere landstaal aan. derden worden yerstrekt.; i Het gebeurt ook vaak dat bestekken', facturen, aanvragen yan materieel, enz., heelemaal in liet Fransch- inge vuld worden eri er. slechts; een Vlaamscli opschrift .of een ylaamsche mededeeling wordt aan toegevoegd* Aangezien al de lijsteri van materialen thans vertaald zijn, 'dienen maatrege len getroffen "opdat rde betrokken 'diensten de taalwet Stipt zouden toe passen ;en h'oogérhedoelde stukken (et telijke duizenden per maand)] behoor lijk' in het yiaamscft opmaken* In verband met een mededeeling van den pers- en publiciteitsdienst van het ministerie van spoorwegen, waarbij verklaard werd dat, door. toevoeging van Ylaamschkennend personeel de taalwet eindelijk zal kunnen toegepast worden in den seindienst, wijst het persbureel van liet Algemeen Vlaamsch Secretariaat er op dat de aangebrachte wijzigingen niet doeltreffend blijken te zijn, vermits op 31-8-1925, bedoelde dienst nog een Fransch schrijven (n. (11196)] aan groep Antwerpen heeft gericht* Groep; "Antwerpen van Wegen en Werken gaat nog steeds voort de taaf- wet te ontduiken. Wel wordt af en toe een kleine nota in het yiaamsch' opge maakt, maar belangrijke vraagstukken worden steeds in het Fransch behan deld. Zoo b.v. werd het verslag over de herinrichting van liet werklied onkader, n. 405/3-7733 van 31 Augustus 1925, door den dienstbcstuurder S., in het Fransch opgemaakt. De technische adjuncten van bedoelden ambtenaar gebruiken "overigens, zelfs voor loo pende zaken, alleen de Fransche taal. Eindelijk wordt dc welwillende aan dacht van den minister van spoorwe gen gevestigd op het feit dat allerhan de akten en machtigingen der 'dienst bare strook", onder 'den spoorweg uit te voeren werken, enz., door dc openbare diensten uit 't yiaamsclic land,bij zijn departement in het Fransch worden in gediend. Krachtens artikel 8 der wet van 31/7/21, moeten deze stukken in yrijdag namiddag bood zich de ge naamde Marcel Grunberg, afkomstig an Hijsel, aan in het Fransch gezant schap te Brussel en eischte op een zeer strengen toon, een onderhoud met; den gezant. Het personeel van het ge zantschap opmerkende dat de bezoeker, er zoo gejaagd uitzag, verwittigde een policieagent, die 'den man naar. het po- litiebureel bracht. Daar vertelde Marcel Grunberg dat' hij 'door 'den president 'der Fransche Republiek naar Brussel was gezonden, om Frankrijk te yerkoopen voor de som van 25 miljard. De ongelukkige werd overgebracht naar. het St. Jans- gas thuis* DE STAND VAN HET ONDERZOEK. De h. Anth'onis, onderzoeksrechten te Antwerpen, heeft, den betichten dia mantkoopman S., langdurig in verhoor, genomen. De betichte blijft echter alle plichtigheid loochenen. Hij verklaarde nooit in betrekking met de smokkelaars van diamant geweest te zijn, doch gaf toe op het punt te staan er mede in on derhandeling te treden. De inhoud der, in beslag genomen briefwisseling is. echter voor S., uiterst bezwarend. Hier uit zou namelijk gebleken zijn 'dat hij niet alleen met de diamantsmokkelaars in betrekking stond, maar hun tevens bevelen en onderrichtingen gaf en hun deiï te volgen weg aanduidde. S., was dus zoowat de leider eener. bende, die haar hoofdkwartier in Kongo heeft. In zijn woning werd een partij ruw, diamant in beslag genomen. De hande laar weTd voorloopig onder; aanhou-s dingsmandaat 'opgesloten. NADERE BIJZONDERHEDEN. Reeds, een tweetal jaren geleden werd op klacht van de Forminière, een onderzoek' ingesteld 'door het Ant- werpsch' parket, aangaande liet ver handelen van ruw diamant voortko mende van haar mijnen. De h. "onder zoeksrechter 'Anthonis', 'die ook toen maals de zaak in handen had, kon evenwel geen bewijzen van 'schuld te genover personen, dié in de zaak be trokken schenen, vinden en een be vel van niet. vervolging tegen bedoelde personen werd afgeleverd. De onderzoekende magistraat, kwam échter tot 'de vaststelling, dat de voor naamste lederi der smokkelbende in Portugal gevestigd waren. Het portu- geesch gerecht werd hiervan op de hoogte gesteld, 'doch het kwam toen niet tot opheldering der ingewikkelde zaak. Eenige weken geleden echter werden bij klopjachten in verscheidene Porlugeesclve havensteden, meerdere leden eener internationale diamant- smokkelaars.bcnde aangehouden. Bij de ondervraging van cleze kerels en uit beslag genomen briefwisseling, kwam" men op het spoor van de mede plichtigheid van S., die, zooals werd gemeld, thans te Antwerpen aangehou den werd. 'Aldus werd onomstoot.baar bewezen dat'de gebroeders S., van Ant werpen, 'de voornaamste afnemers wa ren van het gestolen diamant. Uit de briefwisseling kwam ook aan liet licht dat S., nieis ontzag om alle mededin ging in 'de "oneerlijke zaak le vermij den. HET VERDER ONDERZOEK. Dé aangehouden 'diamanthandelaar. S., 'schijnt 'door de 'doorslaande bewij zen van schuld in het nauw gebracht té zijn. Hij verklaarde reeds eenige klei ne voorschotten aan Portugeezen ge geven te hebben, om 'diamanten np te koopén. Ilij -beweerde échter nooit gé- kocht te hebben. Do broeder van wordt opgespoord.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1