Uit Lourdes 16 Woensdag Sept. 1925 Bij overeenkomst bepaalde wisselkoers Een persmagnaat Ministerraad Bood van een outUZouaaf De diamantverduislering in Belgisch-Congo Een Bolsjewistische bank te Parijs Naar hel veiligheidsverdrag Goed weder verwacht Als Duitschland in ïialura belaalt -M'-T'' XXXI- JAARGANG NUMMER 26 4 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 DAGidiT i A.D 15 CENTIEMEN WLKEL/JKS 0.75 Uitgever: J. Van Npffel-De GsndT H. Cornolius |Zon op 5,29. ondtr 6,02 Nieuwe Maan den 18 publiciteit bulten het Arp. AALST, Agentschap Havas, Adolf Wlaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. .Bream's Buildings, Londres E. O. (Vervolg.) HET VADERLIJK' HUIS VAK BERNADETTE. Ik beschouw er geldstukken van alle landen en weerde, keersen, de coraties of herkenningbeekens van bedevaarten, beeldekens in papier, witte kronen, exvotos, paternosters en rozenkransen zoowel als meda- lies met de macht. Onder die exvo tos of offersteentjes tref ik er twee met belgisch driekleurig strekje aan en daarop staat in hun wit mar mer gebeiteld Reconnaissance per.- pétuelle d Remadette pour faveur obtenue. J. T.; Eeumgdurende 'dankbetuiging aan Remadette voor cenc bcko-men gunst J. T. Aan 't hoofdeinde van 't bed be merk ik een kadertje of lijst met de beeltenis van Z. II. Paus IX. De Paus ss geknield vo.or 't beeld van O.L. V rouw van Lourdes. TKisschen de twee vensters van dij. vertrek staat eene commode waar een portret van Bernadette </ip staat en nog andere beelden... Sedert 14 Juni laatstleden branden er daar standvastig kaarsen en nog kaarsen... Zal dat de kamer geen vuur doen vatten vroeg ik. «O neen, luidde het antwoord, Berna (iette zal wel zorg dragen voor al les... Men werpt niet alleenlijk geld stukken op en nevens het bed der Gelukzalige, maar hier ook op de eonünode of ladekas ligt er een klein fortuintje als offerpennin gen... ën niemand zou er een duit van wegnemen. Aan den muur hierboven juist hangt een geschil derd portret vail Marie Soubirous, zuster van Bernadette, getuige dei- eerste verschijning of beter der gedaanteverandering van haar oud ste zuster Bernadette bij de eerste verschijning van de Onbevlekte Maagd en Moeder Maria. Deze zuster van de Gelukzalige ontsliep ill den lieer den 13 October 1892. In den hoek nevens de schouw staat het broodkasje, waarboven aan den wand nog twee portretten hangen 't zijn deze van Berna- dette's vader en moeder. Ook nog enkele portretten van priesters Benige kaders met brieven van zuster Marie Bernard, toen Berna dette reeds te Xevers verbleef, aaü haar Broeder en Zuster geschreven, wijzen ons op haar aanpreéken der godvruchtigheid, op haar geven van goeden raad en verdere voordeelige wenken, Deze brieven zijn redelijk schoon en netjes geschreven, doch vermits 't heilig meisje, thans kloosterzuster geworden ,nief veel geleerdheid bezat springen de taal fouten gauw in 't oog. Dat doet zoo weinig ter zake en vermindert de weerde der gegeven lessen niet. Bo ven de schouw hangen er talrijke 'familiephotos, onder andere Ber nadette, te midden barer familie met den witten doek of kapje op 't hoofd (Dit portret werd getrok ken voor haar vertrek naar 't kloos ter te Nevers, welke stad zij nadien nooit verliet, ook zag ze nooit Lour des, de zalige grot en de heiligdom men terug.) Xog Bernadette, reeds klooster zuster, gezeten te midden harer ge- zeilinnen van Lourdes. Deze cliché moet te Xevers gemaakt zijn, ver mits 't meisje nooit naar Lourdes weerkwam. Eindelijk de portretten of lieht- prenten van Pius IX. van Berna- dette's Vader en broeder, enz. Een nieuwenvetsche plioto, rede lijk groot, is insgelijks aldaar te vinden. Onder dat portret staat er in 't franseh te lezen Jan Marie, broeder van Bernadette, die tegen woordig was hij de verschijningen. Hij overleed den 27 Februari 1909, Eindelijk vinden wij er het portl-et der voedster van Bernadette, Maria Laguës, huisvrouw Aravant, en eene schilderij voorstellende het dorpje Bartrès waar de lieve klei ne verbleef bij bovengemelde pleeg moeder, de schaapjes later hoedde en haar eerste gebeden leerde en prevelde. De jongste broeder der Geluk zalige leeft nog en woont te Lour des, route de Pau, in eene villa met zijne famiKe. Hij ging dezen Zo mer naar Rome in gezelschap zij ner nabestaanden, vrienden, ken nissen der gelukzalige of ten min ste de afstammelingen derzelven. Mgr Schoepfer, bisschop van Tar- bes én Lourdes, Pastoor Barrêré en de meier der stad en menig an* der vooraanstaande persoon alsme de de leden der Hospitaliteit van O. L. Vrouw van Lourdes maakten insgelijks de reis mee om de feesten der gelukzaligverklaring van het dierbare Lourdeskind bij te wonen. Bemard-Fierle werd geboren den 10 September 1859. Hij is het pe tekind zijner oudste zuster thans de Zalige Maria-Bernard in de we reld Bernadette. Gelukzalige Bernadette bid voor ons MARC. De wisselkoers toe te passen bij bet vaststellen van den prijs (in fransdhe franken) der van 16 tot 30 September 1925 af te geven internationale samen gestelde reisbiljetten is de volgende: 1 Gulden 8,59 Fransche frs. 1 Zwitsersche frank 4,1-3 1 lire 0,82 1 Schelling 5,17: 1 Penning 0,43 i» 1 Deensche Kroon 5,30 i» 1 Tjecke-Slowak.Kr. 5,30 1 'Zweedscihe Kroon 5,72 •VVV te Op 75-jarigen leeftijd overleed Chicago den gekenden Victor Freman Lawson, een der steunpilaren van de krantenwereld. Victor Lawson was een der vooraan staande dagbladeigenaren van de Ver. Staten. Niet alleen was bij eigenaar en hoofd redacteur van het vermaarde dagblad «The Chicago Daily News maar ool= een dor sterkste voorstanders van de sa menwerking in de pers. Daaraan moet toegeschreven worden dat hij een der oprichters was van de republikeinsdhe partij van Illinois. Geboren in West-Noorwegen. leerde Victor Lawson het journalistiek bedrijf de redactie van The Scandi navian een blad waarvan zijn vader eigenaar was, en dat na zijns vaders dood heriï gansch in handen kwam. The Chicago Daily News is opge richt door Melville E. Stons, den man die tot eenige maanden geleden presi dent was van de Associated Press Lawson leerde Stone kennen kort nadat deze de Chicago Daily News had opgericht. Dat was in 1875. Reeds een iaar later werd Lawson Stone's partner, door de directie van het blad in handen te nemen, terwijl de heer Stone zich tot de redactie bcnerkte. Ter bevordering van 'de onafhanke lijkheid van het blad besloten de hee- ren hun gold nooit in publieke fondsen te beleggen. Acht jaren lang duurde de samenwerking, toen verkook (Stone zijn aandeel aan Lawson en nam deze de geheele leiding op zich. Kort daarop maakte Lawson zich meester van een ander Ohicagos blad. de Times He rald en noemde hij de twee bladen The Record-Herald Op 1. Mei 1924 wekte de heer I.awson algemeene. verbazing door bekend te maken dat Iii.ï de Record-Herald aan de aandeelhouders van genoemd blad cadeau gaf (ziin gift vertegenwoor digde een waarde van 260.000 pond) als reden daarvan opgevend, dat hij lie ver niet meer verbonden was met een blad dat ook op Zondag uitgegeven Werd. 'Zijn hieuw blad noemde hij weer Chicago Daily News Do Chicago Daily News was een van de eerste Westelijke dagbladen die ondanks den verkoopprijs van één A mei*, cent per nummer, groote winst afwierpen. De Chicago Daily News a was een der eerste groote Amcrikaansche bla den die eer. voiledigen huitenlandschen nieuwsdienst had en die van den huiten landschen dienst zorgvuldig werk maakte. Vorder legde zich het blad er in 'het bijzonder op toe om do vrouwe lijke lezers te behagen. Hef blad had speciale rubrieken voor modes, kook recepten, romannetjes die met hel oog op den vrouwelijken smaak gekozen werden, babbelpraatjes over hygiene enz. enz. M. Lansen stond bekend als een groote phihntroop. dit niettegenstaande bij ziin weldaden zooveel mogelijk ver boruen hield. ,De ministerraad hield Maandag twee zittingen. Des voormiddags was de vergadering gewijd aan een overzicht van den toe stand, gegeven door den minister van financiën, die tevens al zijne kollegas tot besparingen aanzette. In het overige van de zitting werden de gewone begroetingen besproken. ïn de namiddagzitting werd de bui tengewone 'begrooting behandeld. De ministers hebben ook een wets ontwerp besproken, ten einde de fiscale zelfstandigheid der gemeenten te ver; sterken. Ook werd de kwestie besproken der amnestie, doch geen enkel besluit werd genomen. Een lange gedadhtenwisseling had vervolgens plaatè betreffende de We reldtentoonstelling van 1930. De mi nister van Arbeid en Nijverheid zal over dit vraagstuk een uitgebreid plan opmaken,'hetwelk- dan later aan den' ministerraad zal onderworpen worden. Verders werden nog eenige begroo tingen voor het volgende jaar bespro ken, o. a. die van landsverdediging cn Van kunsten en wetenschappen. De ministers besloten ten slotte dat de kwestie der perebwatie van de pen sioenen in een volgende ministerraad a.s. Maandag zal besproken worden. Alsdan zullen twee Uooe~ amUca..:-. die de perekwatie voor de Staatsagenten in elkaar gezet hebben, door den mi nister gehoord worden. Te Nazareth is godvruchtig in den Heer ontslapen M. Leandev Dhont oud-kaporaal van de Pauselijke 'Zoua- ven. De afgestorvene was vereerd met de medalie Bene Mcrenti.» Maandagmorgen had de heer De Baer, die de Raadskamer te Antwerpen voorzat, zich bezig te houden niet de zaak ten laste Aan den Antwerpsehen diamanthandelaar Singer. Tn een lange pleitrede vroeg de verdediger dc invrij heidstelling van zijn klient, tegen een borgtocht van 25,000 frank. De Raadskamer gaf een gunstig ge volg aan de vraag van den verdediger. De heer Proknreur des Konings ging echter in beroep, zoodat S. voor de Ka mer van inbeschuldigingstelling zal moeten verschijnen. De «Daily Telegraph» verneemt uit Parijs dat de Fransche Bolsjewild het plan opgevat hebben een bank te stich ten, geheel op «kapitalistische» leest geschoeid. Behalve dat zij de gewone beurszaken en den aankoop van eigendommen waarneemt, zal de bank ook trachten haar werkingsfeer uit te breiden lot coöperatieve vereonigingeri en zich in tereseeren bij d' internationale uitwisse ling van grondstoffen, landbouwpro ducten en 'gefabrikeerdc artikelen. Dc stichter van de barak is Georges Marrane, metaalbewerker, burgemees ter van Ivry en leider van een commu nistisch blad. De 'bank zal een kapitaal hebben van 8 milliocn. verdeeld in 16.000 aandeelen. zesduizend dezer aandeelen zullen de uitbating vertegen woordigen van ecu gebouw in de rue Lafayette, dat de barik zal huisvesten, de andere tienduizend aandeelen wor den geëmitteerd. Het is niet moeilijk te raden, aldus de «Daily Telegrajfli», tot, welk doel de bank zal dienen.In de eerste plaats voor dc roode propaganda op econo misch en financieel gebied. Terwijl zij ook de revolutionnaire vereenigingeri van de noodige geldmiddelen hoopt te kunnen voorzien. Moskou heeft thans 30.000 agenten in het buitenland, voegt bet blad er aan toe,. BERLIJN UITGENOODIGD. AlPftSOLlNT Erf hET EENS OM DU 1TSCH LAND UIT TE NOO- DIGEN. Het antwoord van Mussolini is te Genève aangekomen. Hij verklaard ac- coord te gaan met de uitnoodiging vau Duitschland tot dc conferentie over het vei I igheids verdragDaardoor was de taaiste hinderpaal, voor het ovcihandi- gen der uitnoodigingsnota weg geval len. Briand, per auto naar Parijs terug gekeerd, zal daar tezamen met, den Duitschcn gezant von Hoesch, de ver dere bijzonderheden betreffende de conferentie regelen. In welingelichte- (kringen te Berlijn verluidt, dat aan de veiligheidsconfe- entie nog tijdroovende voorbereiden de onderhandelingen moeien vooraf gaan, zoodat het moeilijk is te bepalen, wanneer de officieele bijeenkomst kan plaats vinden. Vooreerst wil men van Duitsche zij do aandringen op een nauwkeurige om schrijving van het programma der con ferentie en'verder speelt de kwestie der deelneming een groote rol. Zooals be- kend.wenscht men in de Duitsche krin gen. dat behalve de minister van bui- tenlundsehe zaken, Dr Stresemann. ook de Rijkskanselier. Dr Luther, en de Duitsoh-nationale minister van bin- nenlandsehe zaken, Séhiele, uitgenoo- digd zullen worden. Het is Stresemann zelf. die or> de toelating van Scnielo tot de conferentie aandringt, ten einde duidelijk te doen uitkomen dat ook de Duitech-nntionalen dc volle verant woordelijkheid voor het tot stand ko men van het veiligheidsverdrag dragen. De "Weerkundige Dienst van /het Ob servatorium voorziet eene ernstige ver betering van het weder, met eene lich te verwarming, daar de oorzaken van 'het fdedhf- lang gehad heeft, verdwenen zijn. Het Ls te hopenj T)E GEVOLGEN VOOR ONZE NIJVERHEID. De minister van financiën heeft den 10 dezer het volgende schrijven gericht aan het Centraaf Nijverheidscomiteit en aan al de Handelskamer van Belgie: «Heer Voorzitter, Krachtens de bepalingen van liet Dawesplan. moet Duitschland aar. Bel- _.c, ten titel van herstel, belangrijke jaarlijksche stortingen doen. Gedurende dc eerste jaren evenwel moeten die stortingen zoo goed als geheel niet in geldspecie, maar in na tura, dus in goederen geschieden. Behalve kolen en kleurstoffen, moet Belgie, de credieteri uitputten die in koopwaren, materieel, enz... to zij ner beschikking gesteld zijn en waar van de waarde een onontbeerlijke in komst zal uitmaken óm de schatkist te stijven. Een onbetwistbaar, algemeen be lang gaat er mee gepaard dat de Staat die ontvangst verwezenlijke. Maar an derzijds hebben de pers en, met 'haar, verscheidene vereenigin'gen van hande laars en nijvoraays de vrees geuit, dat het door het Dawcs-plan voorziene stel sel er zou toe leiden fabricaten op de Belgische markt te werpen waarvan do invoer de wettige belangen van onze producecrende nijverheidstakken in 't gedrang zou brengen. - liet is de taak der regeering, dezo belangen te ontzien en tevens diegene van de gemeenschap te vrijwaren. Zij is er van overtuigd 'dat op dit, gebied al gemeen belang- en particulier belang, verre van elkander te bekampen, hand in hand kunnen samen gaan. Het 13 voldoende dat onze handelaars en nij- veraars, terdege ingelicht nopens do mogelijkheden en dc «voordeden» van hef benuttigen van het conte-herstel, met de openbare machten meewerken, opdat dë financieele heropbouw met goed gevolg kunne doorgezet worden. Wetende hóe vaderlandslievend zij zijn, twijfel' ik er niet aan ten volle op hun ne'medewerking te mogen rekenen. Dat samenwerken zal trouwens ge makkelijk gaan alle vormelijkheid en alle administratieve traagheid zal er vreemd aan blijven het zal aan onze landgenooten nog stoffelijke voordee ten verschaffen, boven diegene welke zij in den vrijen handel aantreffen. Belgie voert thans jaarlijks vilt Duitschland koopwaren en materieel in voor een gezamenlijke waarde van meer dan écn milliocn frank. Het zou vol" staan dat het vierde daarvan onder het «herstelregiem» ingevoerd worde, oni aan den Staat de ontvangsten te verze keren waarop hij recht heeft krachtens het Dawes-plan. Door dat stelsel wordt geen enkel particulier belang geschaad en komt geen nieuwe mededinging op dê markt, vermits de invoer ir. elk g<ï- val, moest hij niettemin -onder dekking van het eonto-lierstel geschieden, in den vrijen handel plaats zou vinden. Ik acht ook nadruk te mogen log gen op het feit dat de voorschriften op het gebruik van liet conto-herstel van louter commcrciëelen aard zijn en dat zij in de verhandeling belemmering noch vertraging zullen brengen. De eenig te vervullen formaliteit is het bekrachtigen en 'het goedkeuren door de hersteldiensten van de 1 usschen Belgische koopers en Dmtsdhe leveran ciers vrijelijk gesloten contracten. Die bekrachtiging geschiedt uiterlijk bin nen de rijf dagen. Naderhand wordt de betaling der verschuldigde sommen op de in het contract vastgestelde datums verzekerd door den te Berlijn zetelenden algemee- nen agent van de herstelbetalingen, op de voor hem door het Duitsche rijk uil- ;etrotken credieten waarover hij te allen tijde kan 'beschikken. De Duit sche leveranciers kunnen er dus staat op maken hunne sdhuldvorderingen binnen bepaalde tijdsbestekken op te trekken. De regeering adhfc dat een stoffe lijk voordeel insgelijks moet verleend worden aan de Belgische handelaars en nijveraars die het herstel-conto zullen aanwendenzij heeft besloten hun kos teloos verschillende maanden uitstel toe te staan om aan den Staat de sommen terug te betalen welke zij voor de veref fening van de Duitsche leveringen zal verschoten hebben. Dat stelsel komt er öp neer aan de Belgische koopers een volstrekt «kostc- Wvc« orecitel le verstilmffen voor ceri tijdvak dat in veihouding zal staan tot de betansTTTkihcivl Oer nebo^tlt- imker* dat «bijkomen bij de in de contracten reeds voorziene termijnen. Mijne erachtens is het niet diens tig hier omstandig in te gaan op de te vervullen formaliteiten, welke overi gens heel eenvoudig en weinig uitge breid ziin, evenmin als een opsomming te geven van de producten welke op conte-herstel kunnen gekocht worden. Dienaangaande kunnen inlichtingen en werkdadige medewerking onmiddc- liik verkregen worden bij de Belgische diensten van Weergaven en van Her stel in Natura, 43, rue de la Pópinicre, te Brussel. Ik hecht er meer belang aan er bondig op te wijzen lioe, in de practijk. de modaliteiten zullen geregeld worden waardoor de Belgisdhe koopers het voordeel van het zoo even vermeld crc- dict zullen erlangen. Daar de Staat er zich' mee gelast de in Duitschland verschuldigde sommen te vereffenen, treedt 'hij in de rechten vim den D'uilschen schuldvordennar. Dc Belgische kooper zal ter erkenning van zijne schuld eene promesse op ter mijn onderschrijven op order van zij nen gewonen bankier. Indien deze dat bescheid ter disconteering aanneemt, zal hij aan den Staat de naamwaarde er van storten verminderd,'met de dis conto-kosten en het borggeld. ïn het te genovergesteld geval, '*t is te zeggen in dien de bankier het 'effect van zijnen klant niet wil disconteeren, zal hij de promoskosten in blanco rugteekenerf en ze afgeven aan den 'Staat die de kos ten van die rugteekening op zich neemt. Ten slotte, indien de kooper de ver lenging van de termijnen niet wenscht te genieten cn zijne rekeningen liever op" de bij de contracten voorziene da tums regelen wil, zou hij aan den Staat de verschuldigde sommen storten waar- an hij zou gerechtigd zijn het bedrag af te trékken van de diseontokostcn en van het borggeld, berekend voor den duur van het crediet dat hem zou ver leend geworden zijn. Ik zal overigens niet nalaten u wel dra eene documentatie te doen gewor- rlen welke u zal toelaten" aan de belang hebbenden de bijzondere inlichtingen ie verstrekken welke zij zouden verlan gen. Gij zult waarschijnlijk achten dat deze mededccling van aard is do leden van uw organisme aan te belangen en ik zon u dankbaar zijn., heer voorzitter, er hun kennis van te willen geven.' Aanvaard, h^er voorzitter, de ver*- [zekering mijngj: hoogachting.))

De Volksstem | 1925 | | pagina 1