Tragische Inchtvaartmeeting Per vliegtuig naar den hemel Een huis geplunderd te Brussel Het gevaar der stekskens ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Geslikt op een steenoven Man door een tram vermorzeld De onbewaakte barreelen Schrikkelijk ongeluk te Gent Een springtuig ontploft Het gevaar der vuurwapens Doodelijke val te Monceau Schrikkelijke overstroo= niingen in China De Brusselsche gauwdieven Vreeselijk spoorweg ongeluk te Luik Treurige tijding De misdaad van een Belg te Parijs 't Vreeselijk automobiel- ougeluk te l\il StVincent IN STERVENSNOOD GEDOOPT. P. Oharbonnct S.-J., krijgsaal- moezenier-vrijwilliger der troepen Mal- gachen in liet expeditiekorps van Ma rokko, verhaalt de volgende roerende gebeurtenis Ik was te E., (nabij Fez) in oen etikkcndf hitte, boven de 50 graden. Ik poogde mijn brevier te lezen, toenamen mij riep voor een gekwetst Malgaéhe- soldoat, dien men stervende op een ber rie aanbracht. 1 k boog mij over hem en vroeg Zijt gij Katholiek?: Ja, Ge doopt NeenHebt gij den ca- leschismiis geleerd? Ja, te Rennes.^ Dan stelde i;k hem eenige vragen, waarop hij.antwoordde en zoo kon ik vast stellen dat hij de 'bijzonderste pun ten van de christelijke leering kende. Onmiddelijk diende ik hem dan het H. Doopsel toe. Spijts zijn uiterste zwalkte, glimlachte hij nog en in zijn gebroken oogen lichtte een blijde glans. V/el haast hoorden wij het geronk van een motor en vrij zagen het vlieg tuig. welk den gekwetste kwam wegha len. Het rood-kruis. geschilderd op den wand, deed het leeken der verlossing zweven boven dit doodstooneeï. Het toestel beschreef bochten in de lucht, en daalde in do nabijheid van den gekwet ste. Deze werd er in gelegd. En de nieu we chrislenc, juist gedoopt, vertrok naar den., hemel, want'hoog in de azu ren lucht gaf hij zijn ziel aan den Heer. Het vliegtuig, bij de aankomst in het gasthuis, had inderdaad nog slechts een lijk aan boord. Toen Mevr. Wayenfberg, rentenier- ster, Jozef II-straat, 1*21Zondagavond om 10 uur thuis kwam, stelde zij vast dat er gedurende hare afwezigheid in braak bij haar was gepleegd. In de ge- li jkvloers gelegen vertrekken waren de meubelen opengebroken en doorsnuf feld. De schelmen 'hebben al het zilver werk, een hoeveelheid lijfsieraden, pelswerk en kleercn meegenomen/De politie heeft een onderzoek geopend, maar bezit niet de minste vingerwijzing- om de inbrekers op het spoor te komen. vV Op de derde verdieping van het huis 10, Plantijnkaai te Antwerpen, wonen de echtelingen Rayemaekers-Van Mi ghem. De moeder had hare klndóvo», en 6 jaar oud, alleen gelaten. Het jóng- cio, do kleine JOinn, kreeg liet ongeluk kig gedacht, zich in de slaapkamer op te sluiten en met stekskens te spelen. Zooals het reeds zoo menigmaal is voorgevallen, vatten hier ook weer de stekskens vuur en deelde het mede aan de kleederen van den kleine. Op het hulpgeroep kwam eerst het zusterke en daarna ook de bewoners van het. tweede verdiep toegesneld, die met moeite op de kamer geraakten. De kleine was op dit oogenblik geheel van vlammen om ringd De vlammende kleertjes werden Van het lichaam genikt. De toegesnelde, pompiers verzorgden het kleine slachtoffer waarna het voor verdere verpleging naar (het Stuvven- bérggast huis werd overgebracht. Tiet onvoorzichtige kind heeft ver schrikkelijke brandwonden over het geheel e lichaam opgeloopen en er wordt oenen noodlottigen afloop ge_- vxeesd. een verhaal uit onze dagen DOOR 44ste Vervolg. De mandenmaker is juist niet veel van zeggen, Op de vragen van Dobs volgt al niet meer dan «Weggegaan.» Waaihcen Weet niet. Voor goed opmarcheerd Neen «Wanneer komt hij te rug «Weet niet» -«Maar hoe weet gij dat hij terug komt - «Denk dat. Zijn zijn dienstboden nog daar Zoo half en Ihalf. «Zijn zijne meubelen nog in huis?» «Weet niet. (.lij zijt niet heel meedeelzaam Niet moeien met een andermans zaken. In al lp geval is 'hij vertrokken Ja ver trokken. En gij denkt dat hij zal terugkomen Ik denk dat. Uw dienaar Mijnheer Dag vriend en de mandenmaker ziet. de onbekende grootheid in de schemering- verdwijnen. Tien stappeiï verder zitten eenige mosjes en jongens op den dorpel eener deur en op het gaanpad voor deze in de straat woelen, dartelen, springen en vechten een aantal kinderen. Dobs gaat voorbij, doch onder het voorbijgaan hoort hij driftig in de eer ste groep zeggen Ziet, ziet, dat is Dobs, de groote Maandag morgen hebben werklie den op een steenoven op ?t gehucht Walferghem (Assche) 'liet lijk ontdekt van zekeren Frans Verlinden, 35 jaar oud. meteersgasfc, wonende te Assche. Uit. het door de gendarmerie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de ongeluk kige op den oven was geklommen, om er den nacht doör te 'brengen, en dat hij verstikt was door de gassen, die uitste gen uit de nog warme steenen. Ver lin den was ongehuwd. Maandag namiddag rond 4 uur, greep op den Mechelschen steenweg te Antwerpen, ter hoogte der Montebello- straat een ijselijk ongeval plaats. Een autocamion toebehoorende aan de Maatschappij Sano, gevestigd Begij nen vest en waarop langs achter een man had plaats genomen, wilde laatst genoemde straat iurijden. Door te he vige zwenking botste de camion tegen het voetpad waardoor een schok, die voor gevolg had dat de man langs ach ter, gezeten, op de .straatsteenen werd ge slingerd en terecht kwam onder een voorbijrijdend tramrijtuig der lijn 7. Het slachtoffer verdween gansch onder het rijtuig. De brandweer moest ter plaatse ontboden worden om het li chaam, dat afgrijselijk verminkt was, van onder het rijtuig weg te nemen. De man, zekere Van Dingenen C., 32 jaar oud, wonende Rij'ke Bendhelaerstraat, 4, was reeds overleden. Het lijk werd naar het dóodenhuis der Korte Dijkstr. overgebracht. Het parket bestaande uit de heeren Meehelynek, onderzoeksrechter, Du- pont, griffier, De Coster, deskundige, verscheen enkele oogen blikken na het gebeurde ter plaatse. Heer Antoine of ficier der 7e wijk deed het eerste on derzoek. Maandag morgen, rond 10 u. 30, ge beurde op den Antwerpschen steenweg te Cappellen. bij den overweg van den ijzeren weg een verschrikkelijk ongeval. Een auto. toebehoorende aan heer Osterrieth, wiens buitenverblijf te Cap pellen gevestigd is, en gevoerd door ze keren Jacobs, kwam den overweg over gereden, toen eensklaps, een locomotief uit de richting van (Essehén kwam aan gehold en den auto aanreed. Gansch het voertuig werd in splinters geslagen en de chauffeur werd een tiental meters 'Orer rit .Ipvrt-I Uil VnaTl was verschrikkelijk verminkt en schijnt op den slag gedood te zijn. H^t lijk werd naar het doodonilhuis der ge meente overgebracht. De lokomotief door het hard remmen, ontspoorde, waardoor het treinverkeer een tijdje was gestremd. Het parket van het geval verwittigd, gelastte de wetsdokters met de lijk schouwing. Heeren onderzoeksrechter Meehelynek, Dupont, griffier, en De Coster, deskundige, zullen zich Dinsdag morgen ter plaatse hegeven. De heer Osterrieth mag werkelijk van geluk spreken. Inderdaad hij ver bleef met zijn familie te Oostende. Na het week-end aan de kust te hebben doorgebracht, kwam hij Maandag och tend met de auto terug. In plaats van naar Cappellen te rijden, gaf hij den chauffeur bevel hem eerst naar Ant werpen te brengen. Vandaar reed de auto naar Cappellen, waar het vreese- lijk ongeluk plaats had. t oon eel ist Waar, waar zeggen vier of vijf stemmen. Die daar met zijn witten vilten hoe J Dobs Is dat nu Dobs Dobs, die de verradersrollen speelt. Ja. dat is hij in vleesch en bloed En Dobs werpt zijn jas open, steekt de duimen in de arms gaten zijner vest, vertraagt den stap, ziet rjuasi nog eens om, komt op zijne voetstappen terug, alsof hij zich van straat vergist had, andermaal langs dé groep die hem gapend aanstaart en de man is selukkig over zóóveel be roemdheid. En niettegenstaande al dien roem is Dobs het tooncelleven moede bij zoekt naar de gelegenheid om in de politiek te gaan spelen, zooals hij reeds vroeger bij gelegenheid deed of een klein renteniertje te worden, en dat leventje zou de diplomatie hem wel licht kunnen bezorgen doch al die plans zijn voor vrouw Dc/bs en de kleine doghonden verborgen gehouden. Nu Dobs den hoek der straat omkeert, hoort hij eensklaps zijnen naam roepen; de man verschrikt en beeft over al zij ne lidmaten, want hij meent de stem van Mevrouw Dobs te erkennen, dan wanneer zij tot in hare baryton lonen afdaalt. Uit de schaduw ontwikkelt zich edi tor eene donkere en lange gestalte, met vreeselijk lange boenen, des te langer van boven, dewijl de haarbos steil in de hoogte gekamd is en op (het toppunt van dien hos eene kleine studentenmuts, met bandjes van valsch goud, te pron- ken staat. Aan het glas in het rechteroog en E'EN MAN EN EEN KIND DOOR EEN MOTORWIEDR.TJDER DOO- DELIJK GEKWETST 'Zondag avond, rond 6 1/4 ure, liad op den hoek der Normaalsehoolstraat en Hofibonwlaan, te Gent, een schrik kelijk ongeluk plaats. De motorwielrijder Leon Thienpont. 24 jaar oud, handelsreiziger, wonende te Ledeberg, Langestraat, 61, kwam in volle snelheid de Heuvelstraat uitge: reden naar de Normaalschoolstraat, toen hij eenskaps met geweld bolde op een ouderling, de 63jarige Frans La- vraux, wonende. Zandstraat, 199, welke een kind aan de hand hield, André Le- maire, 4 jaar, insgelijks wonende Zandstraat, 199. die beiden ten gronde werden geslingerd. Lavraux werd bijna een been afge rukt en het kind, dat verscheidene me ters ver was geslingerd, liep eene sche delbreuk op. Aan de beide slachtoffers werden geneeskundige liulp verleend en daarna werden beiden naar het gasthuis over gebracht. Wat de doodrijder betreft, die moest tegen de woede der menigte door de politie worden beschermd. De 'heer policiekoramissaris Piron van de 9e wijk, die spoedig ter plaats was en de eerste vaststellingen deed, heeft na onderhoor Tinenpont in het ffemeentegevang doen Opsluiten en hem Maandag ter beschikking gesteld van den heer prokureur des Konings. De 'heer onderzoeksrechter De Sloo- vere, heeft Thienpont na ondervraging terug in het. gevang doen opsluiten. Wat de toestand betreft, der twee slachtoffers, die was Maandag nog be denkelijk. TWEE DOODEN. M. Albert Simon! ptafonneerder, te Escevelles. bij Lens. was met zijn zoon, Jan-Baptist. 23 jaar óud. in den kelder van zijne, woning gedaald, wanneer plots door een onbekende oorzaak, een springtuig ontplofte. De kelder, in ijzerciment gebouwd, is waarschijnli jk een (oude munitieberg- nlaats. De vader werd in het puin ge vonden. het aangezicht en cle borst af schuwelijk verminkt. ï)e zoon werd het rechterbeen ter hoogte van de knie, af gerukt; ook zijne twee armen waren ge broken en hij droeg daarbij over heel het lichaam brandwonden en kneuzin gen. De twee slachtoffers werden over- noftii 'ti'iFjpalaal io TxnH. waar zij in de échrikkelijkste pijnen zijn overleden. Eene jonge vrouw, die het gelijk vloers van het huis betrok, viel met- haar kind in den vernielden kelder. Het kind bleef ongedeerd', maar cle moe der bekwam enkele lichte kneuzingen aan den rug en aan de handen. M. Hensiqnet, brigadier van waters en bossclien te Florepville, was bezig zi jn revolver te reinigen en had ver waarloosd hem van n de "(kogels te ont doen. Opeens ging een schot af en de onvoorzichtige werd door den kogel in den onderbuik getroffen. De ingewan den, de nieren en de lever waren door boord en het slachtoffer stierf kort na dien M. Ilensiquet was. 50 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. den zwaren stok in dé linkerhand, her-, kent men... Ohiduc; cle groote, de stou te, de heldhalftige, Ghiduc, kortom, Ohiduc rincomparabU. Dobs. eenige Dobs, plezierige Dobs f roept Mijnheer Ohiduc. Wat ge noegen u te zien Ik zoek u sedert gis teren gelijk ik soms Wanhopig een dia mantsteen tnssehen de* straatkasseien, een perel tusscheri de .grauwe erwten, een zilverstuk tiisschen mijne oude bee- nen knoopen zoék. Wat doet gij hiér, o studioslis in de stultitia Ik heb een plan, een plan dat gal men zal als de klok uit den hoogen to ren Ik heb een prachtig tooneelstuk op touw gezeten geroepen is. om een ko lossalen bijval ie hebben, dat de altaren zal verpulperen, de tronen in gruis zal doen storten, de burgerspartij van haar geldkoffer zal stooten.; en eindelijk den zoo vurig gewen«chlen; dag van ware vrijheid en gelijkheid doen aanbreken f Bclioon, zeer schoon Sterk, ver duiveld sterk en Dobs lacht spottend. En dat alles zoo maar.in één keert Doch, geniale Ghiduc, dezen avond heb ik geen tijd om te luisteren. Hoe, geen tijd# Gij durft mij te zeggen geen tijd afe ik u spreek van een oceaan vol gedachten, stormen van plans en uitvoering 1 Als ef maar gcfèn draaikolken ïri uwen Oceaan zijn,Ghiduc. Geen tijd 1 vaart de student Vóórt. Ik kom van uwen directeur, en de kerel die. in zijn ondeihroek', eene ingezeep te kaak door de spleet; der deur steekt, werpt mij zijn maledictie toe. Ik kom vaii' Mevrouw de cersi£hoofdrol, de De arbeider Leopold Rue]Ie, werk zaam in het bouwvak eener fabriek te Monceau, was met het aanpassen *van een 'balk bezig en hield zich vast aan de draden der elektrische geleiding om het evenwicht te bewaren. Eensklaps, men weet niet uit welke oorzaak, werd de stroom opengezet. Ruelle, om niet te worden getroffen, liet zich naar achte ren vallen, maar verloor voet en kwam van eene hoogte van verscheidene me ters ojn den vloer neer. De ongelukkige werd^èjp'den slag gedood. Hij was 44 jaar oud, gehuwd, vader van een kind, en woonde in de Kerkstraat te Mar eiennes. De policie van Monceau heeft een onderzoek ingesteld. duizend'DORPEN ONDER WA TER. DRIEDUIZEND PERSO NEN VERDRONKEN, Londen, 14 Sept. (Reuter.)' De bladen geven vol gend telegram, uit Tien-Tsin. Duizend dorpen staan onder water en driedui zend personen zijn verdronken in de provincie Chan-Toeng, tengevolge van het buiten zijne oevers treden van den Gelen Stroom. De genaamde Th. Claes, uit de Klei ne Gasthuisstraat te Antwerpen, werd Zondag avond op een tram Zuid-Noord te Brussel, van zijne brieventesch be roofd. Deze bevatte de (belangrijke som van" 4.000 frank. De benadeelde heeft aan de politie, bi j welke hij zijn beklag ging doen, niet de minste aan duiding kunnen geven nopens den gauwdief. Deze zal dan ook moeilijk te ontdekken zijn. M. Richard Pruley, een Engelsch officier die tijdelijk verblijft in een ho tel van de Koninklijkestraat, stelde na eene wandeling in de stad vast dat een. gauwdief hem beroofd had van zijne' brieventesch, inhoudende drie pond sterling en 1.700 fr. in Belgisch 'geld. M. Alb. O... van Oran, op doorreië te Brussel, verliet, (Zondag avond, een schouwburg der middenstad, toen tm door een behendige gauwdief ontlast werd van zijne brieventesch, inhoudend eene som van 5.500 fr. en belangrijke handelspapieren. M. Henri Dobbelaut, wonende Theo. Verheegonstraat. te Sint Gillis had qp een tram rijtuig der li jn 81 plaats geno men, om huiswaarts te keeren. Onder weg is een zakkenroller er in gelukt hem van zijn brieventesch, inhoudende 875 frank benevens een zeker aantal waar depapieren, te berooven. Een baan arbeider die onder, de tun nel, aan 'het herstellen der sporen werk zaam was, nabij de Paleisstatie te Luik, kon zich bij de aankomst van een trein niet tijdig terugtrekken. Hij werd op de sporen geworpen en heel erg gé- kwetst. Het slachtoffer is M. Leopold- Joseph Trippaers, wonende te Diepen beek. Hij was slechts 17 jaar oud. Naar het krijgsgaslihuis der Sint Laurenti- nusstraat overgebracht, is hij er weldra aan de gevolgen zijner wonden overle den. prima donnaen ze wil mij mijne ge dachten doen ontwikkelen, terwijl zij met opgetroste rokken aan de wasch- tolbbe staat; mij daarenboven verklaren de, dat zij liever een vijffrankstuk ziet dan een denkbeeld Ik kom bij Dobs... En Dobs, die met zijn eigen por- celeinon roem zoo even de deur is uit gedreven en geen zin heeft nog in cle tooneel'he! terug te keeren, Dobs zegt n: "goeden avond. Ghiduc grijpt hem echter bij dëri arm. Ik ga met u, al was het tot aan het einde der wereld f schreeuwt hij. Dat is nu de eerste maal, Ohiduc-, dat ik er belang bi j heb te wenschen dat de wereld vierkant zij Wat bedoelt ge Als de wereld rond blijft, kom ik nooit van u af. Gèen dwaasheden Dobswaar gaat gij heen Naar het station". Ik ga mee. Luister haar mijne denkbeelden of moet het tooneel niet de hefboom zijn van beschaving, van ontvoogding des volks Moet het niet een middel zijn om de natie van troon en altaar, die twee kankers der samen leving. te vervreemden Om het volk los te maken van die oudwijvenzeden, van dat oudwijvengeloof, die hier in Vlaanderen nog zoo onbepierkt meester zijn Om vri jer teugel te doen geven' aan al de driften, die de bron' van ge not, kunst en wétenschap zijn Ja, antwoordt Dobs als éen Satan lachend, en vooral moet het tooneel een hefboom zijn om het deksel der schat kist op te lichten; een zuigpomp die Men heeft op liet strand, ter hoogte van Breedene-aan-Zee, eene gesloten flesch gevonden, inhoudend het volgen de in J( Engelsch geschreven briefje Het zeilschip Maria Bollinck uit Philadelfia vertrokken, werd den 13 Maart .1924 door een stórm verrast, op S3 Oosterbroedte en 10 Zuideriengte. Met vijf zijn wij gered. Wij sterven in dien... (hier is 'het geschrift onleesbaar komt... Anders, gelieve deze vondst ken baar te maken aan mijn grootvader, P. >S. Words, Walnolstreet. Philadelfia, Per.svlvaniëji -E.V. Om de liefde Gods, Henri Men heeft, dit briefje medegedeeld nan het Gezantschap der Vercenigde Staten te Brussel. 'Eén Belgische dagloon er, Miehei Ma- réchal, wonende me de Rome, te Blanc- Mesmil, nabij Parijs, had zijne vrouw verlaten hel was de eerste maal niet. Eenige dagen later wilde hij terug ko men doch 'zijne vrouw weigerde hem ditmaal te ontvangen. Zondag avond keerde de vrouw van Parijs terug haai man ging ze aan de statie van Auinay sous-Bois afwachten. Hij eisehte geld en ontrukte het handzakje, flat do vrouw droeg. Daar de ongelukkige liet wilde terugnemen, bracht de woestaard liaar een döódeli jken steek in den buik toe en nam cle vlucht. Men heeft het slachtoffer naar een gasthuis overge bracht. De dader werd, eenige uren la ter, in dezelfde statie aangehouden, op 't oogenblik dat hij den trein naar Pa rijs wilde nemen. EEN GRUWELIJK TOONEEL. Een ooggetuige dezer gebeurtenis geeft er het volgende verhaal van Tk was op wandel toen ik aiopeens een soort losbranding hoorde.Het hoofd omwendend, zag ik vlammen opslaan nit het achterdeel van een auto. Deze was in een oogwenk door vuur omringd. Haastig liep ik ter plaats om te pogen ■hulp te bieden. De twee mannen en de vrouw die langs voren zaten, werkten met handen en voeten om de deur open te krijgen, hetgeen hun gelukte. 'Tegen dat ik hij hen was, waren zij reeds uit het laaiende voertuig gesprongen Maar in het adhterkomipartiment ging het zoo gemakkelijk niet. Hier be vonden zich een vrouw, een jongeling en een' kind. Terwijl de vróuw alle moeite deed om de eene deur open te wringen, wa-s de jongeling aan 't stam pen, stooten en duwen op de andere deur. Geen van beiden lukten in hun pogingen. De twee andere mannen poogden de deur open te krijgen. Men zag toen de vrouw in de auto door den rook verstikt omvallen op de kussens de jongeling zakte och ineen en het kind verdween in de vlammen. Men hoorde nog het geknetter van het vuur welk liet houtwerk van het voertuig ver teerde. EEN LOODS VERKOOLD. De luchtvaartmeeting die Zondag te Munchen (Beieren) werd gehouden is gekenschetst geworden door een tra gisch voorval. Een vliegtuig is er op het plein neergestort. De motor ontplofte en heel het toestel vloog in brand. De loods werd verkoold. centen ophaalt; een trekleer, waarmeo wij vijffrankstukken oplichten, gelijk de 'schooljongens keisteentjes. Goed De partij der toekomst zal u, moet het zijn, met vijffrankstukken naar de ooren werpen in plaats van met lauwerkronen f zegt Ohiduc diep ver ontwaardigd Als.-je-blieft grinnikt Dobs. Ik hou me gerecommandeerd... en Dobs heft met een komieke deftigheid zijn ouden witten vilt op. Dnbs, terg me nie.t, .maar luister mijn drama zal do worsteling voorstel len lussdhen hetgeen men den geest des kwaads heeft durven noemen, en dat gene wat men God noemt. Lucifer, liet licht, vertegenwoordigt de driften, do hartstochten van den mensdh, die, on beteugeld, dc bron zijn- van alle weten schap, van alle kennis, van alle genot. 1793 'heeft ons nog sledhts gedeelteli jk Van het oude juk des Kristendoms vrij gemaakt. Wij, wij moeten dat versla vend juk teenemaal afschudden en te- rugkeeren tot het vrije heidendom, ge wijzigd naar de behoeften van onzen tijd. Geen tronen, geen altaren, geen uitzonderingswetten meer geen ver schil meer van standen geen rijken... 'Of liever, wij op onze beurt rijk zijn spots Dobs zonder te denken dat hij daac een diepe, eene verpletterende waarheid zegt. Omdat grootsdhe denkflieeld ta verwezenlijken... Nu gegroet, Ghiduc Neen, neen ik ga met u mee. Maar ik vertrek... hk vertrek met u (T yervolgl.E

De Volksstem | 1925 | | pagina 2