18 Vrijdag Sept. 1925 ARMOEDE Federatie der Vereistigds Kapböadsa snit het Land van Aalst Veodoopiji; handelsver drag met Duilsehland Het Koügrss van de F J.B.AC, te Rente Onze Vorslen in Eugelseh-Indie Vreeselijk spoorweg= ongeluk le Leuze Landbouwbelangen DJXL Legernieuws M. De Bue Eene zeldzaam geval te «tellen is. DE VOLKSSTEM Kerkstraat, O en 21, Aalst. - Tel. 114 - DAGBLAD'-ISCENW-ttftELMS 0.78 - Pitgeyer: J. YuM—^.q-i 1-, jiü,ua.v-a-1 MZ&siugg H. Sophia IZon op 5,32. onder ü,57 Nieuwe Maan den 18 Publiciteit buiten het Arr. AALST A Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. - Rue de Richelieu, Parijs- - Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Ce armoede dat akelig spook dat onze ouderlingen nog doet huiveren en 7.oo vreemd klinkt in de ooren onzer twintigjarige jeugd, die ze nooit gekend heeft, is Goddank, op eenige uitzondering na uit ons Va derland verdwenen.Maar 't is spij tig, met haar is ook de Evangeli sche armoede (de onthechting) ver dwenen want nooit zag men het mensclidom, driftiger geld en 't tij delijk goed najagen en er zich krampachtiger aan vastklampen dan op onze dagen. Doch wat nog meer te betreuren valt, 't is dat die verbannen stoffe lijke armoede door twee andere soorten vervangen is, echte wan gedrochten die de samenleving op korten tijd naar -liet heidendom de wanorde en de ondergang zullen leiden. De eerste is de zedelijke armoede die dagelijks zulken schrikwekken- den vooruitgang doet onder al de standen en staten der maatschap pij, en bijzonderlijk hare verwoes tingen aanricht onder de jeugd. Onder alle vormen steekt de on tucht het hoofd op kinderbeper king, slechte lezingen, schandalige printen en kaarten, slechte kine- raa's en wat er meeat tot het zede- bederf bijdraagt is wel de ontuch tige, walgelijke,oneerbare mode( ik vind geen uitdrukkingen om ze te bestempelen gelijk het behoort) en die afschuwelijkheid dringt overal binnen zelfs bij somimige onzer kristelijkste families; ja verder nog want die onhedachten dringen schaamteloos tot in het Huis van den driemaal heiligen God en on- leereii zelfs de II. Tafel. Vlaam- sche ehristene vrouwen vreest gij niet dat eerstdaags de maat zal overloopen en de beleedigde en verbolgen Christus opnieuw de zweep in de hand zal nemen om die onzedige kooplieden of liever die wandelende vleeschkramen uit zijn Tempel te jagen Deftige moeders, eerbare meis jes weet gij van waar die mode komt en waar zij op hare plaats is? TTit sommige huizen, die niet te noemen zijn, uit de Berlijnsche of Parijsclie modderpoelen waar on tucht en zedebederf op de eere plaats staan. De tweede soort armoede is de geestelijke armoede. Zien wij eens rond en vragen wij ons ernstig af of God en Kerk nog wel de plaats be- kleeden die hun toekomt. Hoeveel zoogenaamde Christenen die hun ne verblindheid niet heseffen en die bijna enkel leven voor het stof felijke. Vermaakt en genot, spel en overdreven sport vervangen niet alleen de plichten van den waren christen door het verzuimen der Goddelijke diensten maar zij ont binden de familie en heit huisgezin. De danszalen en kinema's vol van eene joelende en aangehitste menigte, (die meer aan heidenen dan aan Kristenen gelijken) en de ker ken verlaat Alle soort van sport kringen gevuld met eene geprikkel de en zenuwachtige jonkheid; en thuis zitten vader en moeder (in dien zij nog ontsnapt zijn aan de kwaal des tijds) eenzaam en ver laten te treuren. Het voorvaderlijk familiegebed (te samen gelezen) wordt verwaarloosd, als het reeds niet ganseh verdwenen is. De sclioone ouderwetsche familiefees ten ter gelegenheid eener bruiloft of bij andere omstandigheden zijn maar al te dikwijls vervangen door walgelijke drank- en danspar tijen en 't schoon voorbeeld van het heilig Huisgezin van Nazareth wordt vergeten. Maar is het voldoende te bestati- gen dat er onkruid op onzen vroe ger zoo kristelijken Vlaamschen akker wast O neen, dat ware on zen heiiigsten plicht verzuimen. Al len die van goeden wil zijn moeten medewerken om door woord, daad en voorbeeld den tweehoofdigen <1 i-ask (ongodsdienstigheid en zede loosheid) den kop te verpletteren, opdat Vlaanderen en zijn geliefd volk terug tot Christus home en Christus alleen er zoude hecrschen. Eerst en vooral moet iedereen van ons daarom naar zijn eigen kijken en gadeslaan wat er te ver beteren valt en terstond de hand aan 't werk slaan om die verbete ring te verwezenlijken 'Joannes, Gisteren hoeft le Berlijn de wisseling plaats gehad van de ratificatie van het voorloopig handelsverdrag, den 4 y-pn De jaarliiksbhe GEWESTELIJKE jongstleden., tusschen de Beteuwtoi- Luxem'biirgsclie Economische L nic cn Duitschlaiid gesloten. Door deze overeenkomst, wel'kc den Dinsdag had, te Rome, de slotverga dering plaats van het Kon gres der In ternationale Federatie van 'Oud-Strij ders. De volgende dagorde werd ge stemd Overwegend dat, gedurende .den oorlog, cle verbondene en aangeslotene naties, al 'hunne krachten in mannen en in geld samen gebracht hebben, oor deelt liet Kongres het rechtvaardig dat op 't oogenblik der likwidatie van de oorlogsscliulden, de regeeringen dezer naties al de opofferingen in aanmerking zouden nemen. Het Kongres heeft ook wenschen uit gedrukt waarbij de verbondene en aan geslotene goevernementen de noodige drukking op de gewezen vijandelijke landen zouden uitoefenen ten einde een volledige betaling der herstellingen te bekomen. Ten einde de kwestie der betaling van de schulden gemakkelijker te regelen, heeft het Kongres nog andere dagorden gestemd, waarvan eene de goeverne menten aanbeveelt van de veranderlijk heid van cle wisselkoersen te doen op houden; eene andere legen het Duitsch gevaar, enz. Het Kongres heeft ten slotte tot voorzitter van de F.I.D.A.C. gekozen M. Grosfield (Engeland), en tot onder voorzitters MM. Demets (Belgie) Bol- HOPTENTÖONSTELLING zal plaats grijpen Donderdag 24 September 192 o op de Overdekte Hopmarkt, te Aalst om 9 uur 's morgens. De plaatselijke Hopbonden uit het Land van Aalst en Assdlie verleenen andermaal voltallig hunne medewer king en willen bij deze gelegenheid aan onze Belgische Hophandelaars en Brou wers het doorslaand bewijs geven hun ner aanhoudende pogingen, ten einde onze Vlaamsohe IIop hare vroegere wereldberoemde faam en met liaar den eeretitel van Kunstperel van Vlaan- derens Landbouwkroon »te doen her overen. BERICHT A AN DE TENTOONSTELLERS. 1. Mogen deel nemen aan de Hopten toonstelling al cle 'kopplanters van het Land van Aalst en Assdhe. 2. Het inschrijvingsreclit is bepaald op 2 franken. 3. Alle kop variëteiten mogen tentoon gesteld worden. Het mengelen van ver scheidene soorten is ten strengste verbo den. 4. Wijl dit jaar de hopprijskamp ge houden wordt als Openbare Hopmarkt dag komen geen stalen in aanmerking. Er zullen dus enkel balen tentoonge steld worden. De balen moeten ten min- 1 October aanstaande van kracht wordt, wordt het handelsverkeer met Duitsch- land weer normaal. Aan deze overeen komst zit ten voor ons twee groot e voor dcelen vast: afschaffing dei' invoerver gunningen. waardoor onze uitvoer naar Duilsehland zoo fel belemmerd werd cn een gunstig toltarief voor bij de 90 Bel gische producten: onder andere land en tuinbouwvoortbrengselen, kunst matige zijde, vlas- en jutegaren, leder, meubels, auto's, motorrijwielen enz. Men meldt uit Calcutta, 10 Septem ber' De Belgische Vorsten zijn alhier aan gekomen. Een opengeslagen deur treft den wissel macht er. Een wagon springt uit de rig gels. Twee dood.cn en drie gekwetsten. Woensdag morgend heeft zich lo Leuze een treinongeluk voorgedaan, hifraeW90Bel-!wc,k liet leven gekost heeft aan two Lw I-nul- reizigers. Ziellier in welke omstandig- les (Amerika); Ibeaud, (Frankrijk) Cohem (Fingeland)'; Sansenilli (tifiiiej Ciolan (Rumenie) en Savitoe (Servie) ma>5 uitgereikt worden aa De benoeming van een Poolsöho onder- ;;r001!,]e mededingers, w< voorzitter werd verdaagd. OP DE FRUITTEMBOONiSTELLING FRANS Dat is wel Jan; nu toont ge ten minste dat ge Ibelang stelt, in de i„.lAKnnnn I WoorliiV "l lr IjgQ ste 80 pond hop inhouden. 5. De aanvaarding der kopbalen zal geschieden vanaf 8 uur 's morgens. ten einde de jury toe te laten om 9 uur stipji tot de keuring ov er te gaan. 6. Na cle keuring zullen al de balen onmiddclij'k verkocht worden. 7. De tentoongestelde balen mogen niet voor elf uur afgehaald worden. 8. Elke keurraad 'bestaat uit 7 leden waaronder twee hophandelaars, twee brouwers, twee kopplanters en een staatslaT-dbouwk updi ge 9. Het waarobercijfer is vastgesteld op i.00 punten. Er worden kwoteerpun- teri toegekend voor 1. pluk2. kleur 3. aroma; 4. droging; 5. rijkheid aan lupiline. 10 Aan dë bekroonde deelnemers worden 2000 Fr. PREMIE'S toege kend. Bovendien zullen er Eerediplo- aan al de be- elke een le Prijs behaalden (hetzij 9 der pun ten). De Voorzitter, Baron L. de Belli urië. De Ondervoorzitter, De Sekretaris, L. Baert. Cam. Vincx. tentoonstellingen Waarlijk, ik verheugd U hier te ontmoeten. JAN! Ja Frans, ik had niet veel werk. cn zoo voelde ik lust om eens tot hier te komen maar... 't zal niet veel bijbrengen, niet waar vriend'het fruit is mislukt. FRANS. Hoe mislukt ge moogt zoo algemeen niet gprëken. Zoudt ge durven beweren dat er geen opbrengst is, als ge dat hier allemaal goed bekijkt? JAN. Och. vriend, dat zijn de op brengsten van eenige uitverkoren. Maar voorde boeren in 't algemeen, zeg het maar rechtuit, is er weinig opbrengst. FRANS. Voor de boeren die hun ne fruitboomen stiefmoederlijk 'behan delen. en aan hen zei ven overlaten,-ja, maai* voor ons, die altijd en regelmatig bemesten, is het ook zoo JAN. Ah neen, dat is een verschil. Ik zie wel uwe sclioone stalen peren cn pruimen en zomerappels dat is zeer welmaar wie kan daaraan FR ANS. Weihoe. iedereen ik en gij. cn al die maar willen luisteren. JAN. 'Zoo en wat moet ik daar voor doen FRANS. Hoor maar Wilt ge op uw boomgaarden schoon en smakelijk fruit winnen, en zelfs groote hoeveelhe den. en daarbij nog voldoende gras, be mest clan regelmatig, en telkenjare als volgt, voor den winter 200 tot 300 kgr. zwavelzuur ammoniak. 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. zwavel zuur potasch. Strooi al deze meststoffen, zorgvuldig dooreengemengd. regelmatig over de gansehe oppervlakte van den boomgaard, en werk ze daartv met cle kettingeg onder. Vergeet niet te bekalkcn. ATTè Z* a 4 jaar moet men 3 tot 4 duizend kgr. vet; te kalk per hectare gebruiken. Dat is volstrekt noodzakelijk. JAN. Zeer goed vriend; ik houd er nota van. cn ik zal uwen raad volgen. Kom laaf ons nu de tentoonstelling eens goed onderzoeken. FRANS. -Te uwen dienste Jan.... De hiana-uvers uit te voeren cloor de lichte divisie in afwisselend terrein na bet einde der kampperiode, hebben voor doel de tusschenkomst der lichte divi sie in 't centrum van een aanvalsplan, na de verbreking van eene vijandelijke positie, verbreking, verwezenlijkt op eene voldoende breedte en diepte, om de tusschenkomst der liohte legerdivisie in de uitbating van het succes toe te laten. •Dc algemeene toestand zal dienen als basis cle blauwe troepen (Oostelijke partij) hebben na verscheidene ge- vechtsdagen de roode troepen {Westelij ke partij) uit hunne laatste positie, af gebakend door de lijn Seurbrodt, Fay- menville, Ambleve, Saint-Vith, Burg, Reuland geworpen. De operatieterreinen zijn begrensd langs het Noorden door de veronderstel de vernielingen te Vielsalm en Solwcha- teau; langs liet Zuiden door den weg Themmen, Ilispeler Dreyefeldt, Gou- vy inbegrepen, verlengd met den steen weg Gouvy-Bastenaken. Samenstelling der lichte divisie voor deze nmnop-uvers. 3 brigades van elk 2 regimenten rui terij bestaande uil 3 schwadrons en 4 sdhwadrons macbiengeweren. 1 regi ment wielrijders bestaande uit 2 groe pen van 3 schwadrons waarvan een van ma cihi en geweren 2 regimenten jagers-wielrijders be staande uit 2 groepen van 3 schwadrons waarvan een van macbiengeweren. 1 groep van 3 schwadrons wielrijders mitrailjeurs van de divisie. 1 groep ka non s-machiciige weren-au- tos (7 nmchiengcwcren-autos en 2 ka li ous-m aehien geweven -a utos 1 regiment geschut van 3 groepen en 2 batteriien 75ers. De gezondheidstoestand van M. Xavier "Dc Bue, katholiek volksverte genwoordiger van Brussel en questor der Kamer, is dezer dagen zeer onrust wekkend geworden. Maandag heelt de zieke de laatste H. Sakramenten ont vangen. Er is dezer dagen een geval voorge komen, dat heel zelden op to tecteI*® vaU in de annalen der rechterlijke we reld, namelijk, eon persoon die in de gevangenis zit, niet op de kosten a den Staat, maar op de kosten van een bijzondere, juist de toestand zooals die zoo meesterlijk besdhreven wordt door Charles Dickens in zijn werk sa mel Pickwick waar hij het liecft over de «evangenis in Fleetstreet. Verleden jaar werd een juwelier van de Sint Jorisvest te Antwerpen m zijn huis deerlijk bestolen. Een 'kerel kwam. in naam van een ander juwelier, iets vuo vragen cn hi j maakte van de gele- genheid gebruik, dat hij een oogenblik door de magazijnjnffrouw werd alleen gelaten cm een schrijn met een dertigtal kostelijke gouden ringen te sdhaveelen. De zaak werd eerst in- banden gegeven van de rechterlijke brigade, aankondi gingen werden in de dagbladen gezet cn eindelijk had men den oneerlijken per soon to klissen. Deze Mintjens genaamd, verscheen voor de rechtbank, waar hij reroordeeld werd tot één jaar gevange nis en tot 'het betalen van eene hooge schadevergoeding met één jaar lijfs dwang. De bestolene wist reeds op voorhand dat er van het betalen der schadevergoe ding toch niels ging in huis komen daar het moeilijk, zooniet onmogelijk is een kei te stroopen. Hij wachtte dan tot Mintjens zijne opgeloopen straf van één jaar gevangenis had uitgeboet. De noort der gevangenis ontsloot zich voor Mintjens; hij groette bestuurder en portier, maar eens op de straat werd hij terug bij den kraag gevat op verzoek r an den juwelier der St. Jorisvest, die nog een jaar lijfsdwang te goed had. De bestuurder der gevangenis, met de wet in de 'hand, weigerde den kerel in ont vangst te nemen, omdat op voorhand zijn kostgeld niet gestort werd. De an dere partij wilde de som storten, maar Mintjens verzette zich tegen zijne twee de aanhouding en zoolang dit verzot niet was opgeheven, kon de bestuurder Diet overgaan tot de gevangzetting.-Minijens voerde voor den voorzitter der redlithank aan. bij monde van Mter Edm. Jens, zijn verdediger, dat het triestige van de gevangenis erg nadeelig werkte op zij ne zenuwen, dat deze dermate ontsteld waren van dat jaar vastzitten, dat hij rijp begon te worden om naar Doornik le*worden gevoerd. Ten andere, de twee de aanhouding geschiedde wederrechte lijk. want de som tot zijn levensonder houd in de gevangenis diende gestort voor hij zijne eerste straf had uitgeboet. Deze argumenten werden bestreden door Mter Bervoets. cn met bijval. De heer voorzitter der rechtbank had een zenuw arts aangesteld om de gegrondheid vaii Mintjens' bewering, als zou hij op weg zijn om zinneloos te worden, na te gaan. Het verslag van den deskundige, Dr. Meeus. onderstreept het. belachelijke van een dergelijke bewering. De heer voorzitter heeft dan bevolen dat de som voor het houden van Mint jens dadelijk zou worden afgeteld en Mintjens zelf in eene cel ondergebracht. (Nu, de juwelier van Sint, Jorisvest zal niet hoeven in zijn haar te krabben om de grootte dezer som en onze lezers zul len zeker vreemd ópkijken als wij zog- De groep gedragen gesehut. 1 compagnie T. Tr. begrijpende een gen dat het onderhoud per dag van zoon peloton T. en een peloton T.S.F. 'gevangene komt te staan op;/ .cen 1 staf van (het geneeskundig korpsft-ank l De voldoening, den dief iVn jaar van dg lichte divisie, 1 langer opgeborgen te weten, is die jdëi- Ce uitgas-Q jyel waard ijl heden Een lokaaltrein die hel verkeer ver zekert tusschen Blaton en Ronse, kv.am ten 9 ure 48 in de statie van Leuze aan. De machinist was op het punt zijn loko- motief te doen stoppen en de remmen waren al geblokkeerd. Ilecl zachtjes rolde de trein nog voort, daar de laatste wagons nog voorbij den wissel moesten. Opeens schoot de wisselnaald neer cn de voorlaatste wagon werd op een neven- spoor geduwd, waar hij omkantelde. Men werd een geweldigen schok ge waar. Door paniek aangegrepen, wildon de reizigers in allebhaast weg springen, maar zli hadden den tijd niet. Door den schok werden zij de ccncn op de ande ren geslingerd, terwijl de glasscherven rond vlogen. Do trein stojid stil en sef fens snelden het statiepersoneel en an dere reizigers naar den voorlnatsten wa- f-oii. waar vijf gekwetsten te kermen la gen. Men verloste hen dadelij k uit hun hachehjten toestand. Maar er waren niet alleen gekwetsten, er waren ook twee lijken: dit van een soldaat, afkom- stiv van Perwez, cn dat eener vrouw. De lijken waren met bloed besmeurd, de schedel was gekloven en de hersens la gen bloot. De ongelukkige slachtoffers moeion door den sdhok met het hoofd vooruit tegen den wagonwand geslagen zijn en op den slag dood gebleven. De lijken werden in een gebouw dc; statie nedergelegd, en de gekwetsten be kwamen de eerste zorgen in een naburi ge apotheek, waarna men 'hen naar het gasthuis overbracht. Drie hunner wer den ter verpleging in het gasthuis ge houden, terwijl de twee anderen, huis1 waarls konden keeren. liet parket werd onmiddelijk ver wittigd en opende cen onderzoek, daar in (bijgestaan door de technische kom missie van het spoorbestuur. Het onge- al was zoo onverwachts gekomen, dat talrijke reizigers er zidli geen reken schap van hebben kunnen geven. Dc oorzaak zou evenwel vastgesteld zijn en in verhand ermede, heeft cen reiziger de volgende verklaring gedaan: De trein stoomde de slatie binnen en zooals het gewoonlijk gebeurt, sloe gen verscheidene personen de deuren' open eer de trein stil stond. De wissel wachter bevond zieh op zijn post nevens het spoor cn hield den hefboom. Een der deuren, met geweld opengestooten. trof den wisselwachter op het hoofd cn de man werd door den slag bedwelmd on viol ten gronde. In den val liet hij den' hefboom van de wisselnaaïd los. Eenige wagons hieven nog op het goede spoor, maar de voorlaatste 'klonk om, terwijl de laatste en de foorgon uit de riggels sprongen, doch recht bleven staan. Toen waren wij ooggetuigen van een smartelijk tooncel. De gekwetsten schreeuwden en huilden. Zij -waren juist nis waanzinnig geworden. Een sol daat. beboerend tot het vervoerkorps. lag te reutelen in den hoek van het voertuig. Een zijner beenen zat beklemd onder hout en ijzer en hij was overdekt met bloed. Men hoorde hem nog zuch ten; Ach... God... Moeder.. Dan gaf hij een snik en 't was met hem gedaan. Wij namen zijn lijk weg, Eene "vrouw was op den slag dood gebleven. Een der gekwetsten, M. Henri Dupas. lag met 'de voeten onder den wagon gekneld. Ik zelf deed zwachtels leggen rond het Iiccm van den ongelukkige, ten einde de bloedvloeiing te Voorkomen, welke zieh onvermijdelijk moest voordoen eens dat men hem bevrijd zou hebben. Men had de grootste moeite om hem te ver lossen Zijn voeten waren gelijk aan vormclooze vlceschklompcn. De gedooden zijn: de soldaat T.eon Fontaine, 22 jaar cn mad. I.ouviaux', beiden van Peruwclz. De erg gekwet sten zijn: mad. Dubrulle, 51 jaar; mad. Leubiet en M. Dupas. handelaar, deze twee iaalsten wonen te Tour pes De wis- solwnehter, eveneens gekwetst, is cen genaamde Pieler Vande Ghinst.. 1 ot hiertoe is men er nog niet in gelukt den reiziger te ontdekken, die voor de jam merlijke gebeurtenis verantwoordelijk.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1