Loisrdes' Godshuis 19 Priesterlijke ienoemiageii Zaterdag Sept. 1925 Godsdienstige opvoed kunde te Gent Eupen-Malmèdy Een vleiend oordeel Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Aan Senator Borah De zilveren bruiloft onzer Vorsten Nog de werking van het Dawesplan Legernieuws XXXI- JAARGANG NUMMER 216 wr—™. Tin Gf-IOT 9.. 21. Aai.st. - Tl. ll.-DAGBLAD - IS «,«».-«mW. ».t» - t«»—» - - - de Richelieu, Parijs, Bream a Buildin Publiciteit luiten het ArrT AALST Agentschap Havas, Adolf fflaxlaan, 13, te Brussel. Bue Bream's Buildings, 6, Londres E. C. A, H. Tocla Zon op 5,32. onder 5,57 Nieuwe Maan den 13 Dicht de spoorlialle van het Py- reneeseh stadje en langs^ den '.J'Je- renweg naar Bayonne,juist bij 't inkomen van het vonderoord, daar vaar eens de verschijningen der Moeder Maagd plaats grepen, op eene te beklimmen hoogte verheft zich het Godshuis vaar Bernadette enkele jaren verbleef, We waren juist aangeland rond middag en de priesters onzes gezel- schaps zouden nog graag de H, Mis gelezen hebben, we vlogen dus den heuvel op, belden onder den gewelf den zuilengang, en een maseurken kwam de deur openen en glimla chend liet ze ons binnensnellen. Terstond vertoonde zich de eerw. Moeder die volle toelating gaf aan onze eerweerde medereizigers om hunne devotie te voldoen. Nadat we hét H. Sacrificie had den bijgewoond en de H, Commu nie hadden ontvangen, knabbelden wij wat chocolade en 't bezoek aan 't Godshuis werd niet uitgesteld maar terstond begonnen. De zuster die ons rondleidde om al de gedenkenissen van de zalige Maria-Bernard of Bernadette te bewonderen, had zeer wel het be voorrechte meisje gekend en weten in 't klooster treden, daarbij zij was hare beste vriendin geweest. Ge ziet' van hier dat we niet beter kon den gevallen zijn en dat we tot de minste bijzonderheden nopens Ber- nadette's handel en wandel in het Godshuis en later in 't klooster ver namen. De kapel waai* onze vrien den geestelijken kwamen mis te le zen was deze waar Bernadette in 3858 hare eerste Communie deed. Men heeft daar sinds een namaak sel der grot van Lourdes in aange bracht. Door het éenige venster heeft men uitzicht op de heiligdom men— in de verte, 't Was de Eerw. Heer Potaian, bestuurder van 't Godsbuis, die de eerste commünicante onderwees, 't Was ook op 't einde der verschij ningen in Juli 1858 dat Bernadette haar ouderlijk huis verliet om te komen wonen in 't Hospice. Dan had ze reeds haar eerste Communie gedaan, 't Kind was ziek en zwak cn week en in de rue des Petits Fos ses kon ze moeilijk verzorgd wor den zooveel te meer dat men ze ginder gansche dagen lastig viel om bijzonderheden nopens de ver schijningen te hekomen. Men moest ze kost watJ kost aan de nieuwsgie rigen onttrekken en daarom werd ze door de Zusters van Kevers al hier opgenomen. Sinds dien werd eene ruimere kapel gebouwd ne vens het gesticht, doch immer zal men bewaren het geringe doch zoo tot godvruchtigheid stammende Heiligdom waar eens Soubirous dochtertje voor de eerste maal het' Brood der Engelen ontving, De aalmoezenier Pomiari bleef haar biechtvader tot wanneer ze vertrok naar Kevers om haar kloosterleven te beginnen. De eerw. zuster, onze gids, wis# ons nog eens te meer te vertellen dat zij zuster Maria Bernard maar al te wel gekend en met haar ge leefd had. 'k Geloof ook dat onze geleidster te Kevers verbleef toen ih April 1879 Bernadette het tij delijke met het eeuwige verwissel de. In alle geval in 1909 ontgroef men 't lijk der zalige die dan 40 ja ren overleden was en men vond liet nog buigzaam en niet lijkestijf. Het vel en de beenderen hadden hunne natuurlijke kleur bewaard én er was niets aan dc kleederen, welke ze droeg, Men heeft ze dan gewassehen, >de liaren afgesneden en ze eene nieuwe versche toilet ge maakt, Bernadette was sic-chts 35 j aar oud toen ze stierf aan aambor stigheid Sindsdien werd ze nog ontgraven en thans berust haar li chaam in eene relikwiekas in 't Sint Gildardklooster te Kevers. We dachten onwillekeurig aan 't Heilige Tlierezeke van Lisieux. toen ze haar eerste Communie deed in de kapel der Zusters Benedictij- nerssen en waar het heiligdom ook nog' te bezoeken is.Insgelijks peins den wij op die groote kleine Heili ge wiens lichaam niet bleef be waard, zooals zij het ten andere liad voorzegd. Met al die gedachten... stbnden we in een soort van groot salon waar men hier in 't Godshuis al de gedachtenissen van de zalige Ber nadette bewaarde. In een kader of groot raam zijn er eenigé relikwieën bijeengebracht en kunstig saméngezet. Boven staat geschreven: Bidt voor de zondaars! Boetveerdigheid Daaronder be merken wij lieure haren, haar kleed, hare sluier of hoofddeksel, enkele bloemen van hare kroon ('t zijn witte rozen), een flanel, ne fi chu, haar lijfrok, hare kornet of kap. Verder in een tweede raam hare pelerine of lange eerste com; tounieferaag én haar rozenkrans met de 15 mystcrieën. Kog de gordij nen van haar bed hare capulet of hoofddoek op zijn Pyreneesch, kousen, zakdoek, hemden, het kruis beeld dat aan haar bed hmg.Zuster Maria Stanislas, die ons rondleidt en gretig vertelt want ze hoorde liet uit Bernadette's eigen mond, houdt niet op ons alle inlichtingen moge lijk te geven,. Zij is hoogst belangrijk en 'trés intéressantzoo de franschmans dat beleefd weten te zeggeit, 'Ja, ik hoorde haar zelf de ver schijningen vertellen, maar ze deed het slechts toen ze de toelating der oversten daartoe had bekomen Zoover ging hare gehoorzaamheid. Ik ben nu 75 jaar oud en nooit ver geet ik zulks, 't Was hemelsch schoon om hooren en dat verveelde nooit of nooit Nooit zegde Berna dette een woord te veel, 't was ge meten. O, L. Vrouw leerde haar ook een gebed en vertrouwde haar drie geheimen. En met een klem toon. voegde 't zusterke er bij Elle est morte en les emportant ze daalde er mee ten grave Ik hoor haar nog zeggen De II. Maagd kent alle talen en al de laa iden, dus [verwondert u niet dat ze mij in de Lourdesgewestspraak aansprak. ('t Vervolgt.) MARC, -N/W Het Verbond der Katholieke Vrou- welijke Jeugd van (het (bisdom Gent heeft, onder de leiding van (haren be stuurder E. H. Dr Baert, drie prachtig geslaagde studiedagen ingericht voor godsdienstige opvoedkunde in de loko- !en der Visitatie te Gent. Meer dan twee honderd deelneem sters volgden de lessen met geestdrifti ge belangstelling, en talrijke priesters waartussaken wij de Z E.II. Kanun niken Van don öheyn, Vercruysse, La- compte, hoofdopziener Van Britsom, van Gent cn Kanunnik De Meester, van Brugge, aanstippen vereerden do zitting met hun tegenwoordigheid. Z. E. H. Kan. Vikaris-Generaal De BaetS; bracht den zegen van Zijne Hoogwaardigheid den Bissdhop en Zij nen hartelij'ken dank om den brief van hulde der deelneemsters; in eene heer lijke redevoering roemde de Hoogeer waarde Heer Vikaris-Generaal dé zelf4 volmaking cn het aipostolaatwerk on zer jeugdorganisatie, en met ontroering zei hij haar zijnen sterksten en volle- digsten steun toe in haar leven en ont wikkeling. Do aanspraak van den Hoogeerwaarden Heer Vikaris-Gene raal werd begroet door de geestdriftige ovatie der opgetogen vergadering. Alle jaren, rond denzelfden tijd, zul len de dagen van Godsdienstige Op voedkunde (hernomen wonlen, en alle Eerw. Zusters en onderwijzeressen, zei den aan de bestuurleden bij 't heen gaan': Ons krijgt- ge weer, tot de laat ste toe, maar nog vele anderen bij als gij plaats hebt.» Zoo groeit en bloeit de godsdienstige beweging onzer meisjes. Het Staatsblad van Donderdag kon digt het volgende Koninklijk Besluit af Er wordt een einde gesteld aan het mandaat der leden van dc Bestuurs- koramissie. ongoricht.bii dekreet van 's Konings Hoogkommissaris, op datum van 6 April 1921. Hot gemeenschappe lijk fonds der Kantons 'Eupen-Malme- dv en St. Vith wordt, tot 31 December 1925. beheerd door een komiteit samen gesteld uit M. Gerson, afgevaardigde van den arrondissementskommissaris te Malmedy, voorzitter, M. Cupers, finan cieel raadsman, en M. Sehnorrenberg, notaris te Malmedy, leden. KRANIG SCHRIJVEN DER OUD-STRIJDERS. Een belangrijke afvaardiging van oud-strijders van de Ligue d'Action Francaise, begaf zich bij den secretaris var, het Amerïkaansch gezantschap te Parijs met een schrijven gericht aan M. Myran Herrick. In dit schrijven verzoeken de oud- strijders den gezant der Vereenigde Sta- teu. wiens genegenheid voor Frankrijk zij kennen, het schrijven aan den sena tor Borah, kampioen van de algeheele regeling der sehuldenkwestie te willen overmaken. Gelijktijdig deden zij hem geworden een helm van een Fransehen soldaat, een houten heen cn eene Amerikaan- ccjhe medalie door oen Fransehen sol daat gekregen, omdat hij op het front een Amerikaanseken officier gered had. Deze dappere wenseht dat die voorwer pen aan senator Borah zouden tei ugge- geven worden. Mocht senator Borah begrijpen, zegt het schrijven, dat een dag zal ko men waarop de prijs van het goud me, meer den voorrang zal hebben op de waarde van 'het bloed dat wij vergoten liebben.a Niet erg vleiend voor de bolelievisten, het oordeel dat M. Fred Britten, lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers der Vereenigde Staten, over hen heeft uitgesproken Die Ameri'kaansdhe Staatsman heett verscheidene landen van Europa be zocht, Hij heeft in Frankrijk, Italië, Duitschland, Belgie vertoefd, en is ook eens in Rusland gaan kijken. Thans is hij van Londen naar Southampton ge reisd. Aan een dagbladschrijver, die hem een vraag stelde nopens zijn oor deel over het communism, verklaarde hij dat Amerika met dat goedje van re- volutionnairs niets te maken had. «Wij willen er ten onzent niet van hebben, zegde hij en voegde er aan toeop do aanstaande vergadering te Washington van het interparlementair verbond wil- 'en wij enkel de uiteenzettingen hooren van groote Britsdhe afgevaardigden.» M. Britten zinspeelde hier op het aan staande vertrek van bet Engelsdh kom- munistisch Kamerlid Saklatvala voor de interparlementaire konfereneie.waar hij naar het sohijnt de cenige vertegen woordiger van het Lagerhuis zal zijn daar de andere leden der Britscbe zen ding geweigerd hebben deel te maken van dezelfde afvaardiging als M. Sa klatvala, óm reden van dezes vijandige houding tegenover het Britsche Keizer rijk. Volgens de verklaring van M. Britten 'zal den grooten parlementair in de hoofdstad der Vereenigde Staten geeri al tc vriendelijk onthaal te wach ten staan. Dé Amerifcaansdhe volksvertegen woordiger herinnerde verder bij zijn interview dat lii j twee jaar geleden op het kohgres de herkenning van de Russische regeering 'door de Vereenigde Staten heeft "voorgestaan. Hij is thans van' gedacht veranderd na eenigén lijd te Mosk'ow te hebben doorgebracht. «Ik heb' lang met Tchitoherine én andere boVlievistische leiders gesproken, zeg de hij ik heb persoonlijk gezien welke de bestaansvoorwaarden van "Rusland zijn cn thans ben ilc tot het besluit ge komen, dat de" boldkevisfen een bende moprdéhaars efi 'dieyen rijnlji Donderdag morgend greep te Brussel, onder voorzittersdbap van den heer Staatsminister Paul Berbers, de ver- ga (loring plaats ,der afgevaardigden van liet Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen. De vergadering werd zeer talrijk bij gewoond een aanzienlijk! aantal ka tholieke parlementsleden waren aanwe- zi°'. "M. Seghers, schandvlekte de houding der socialisten, die hunne aangegane verbintenissen in zake van het vrou- wenstemreeht voor de provincie, ver loochenden. Wij kunnen zegde de heer voorzitter in 't vervolg niet het minste vertrouwen meer stelten in het woord der socialisten. Een afgevaardigde. Men had zulks nooit mogen doen. M. Do Savignac, verklaarde de voor keur te geven aan de familiestam, m plaats van het vrouwenstemrecht. M. Seghers vermeent echter dat.er weinig hoop bestaat de linkerzijde daarmede te zien instemmen en acht het beter van 'de 'socialisten, te eisehen dat zij eer zouden doen aan bun hand- teeken dat zij onlangs verloochend heb- ben. Deze zienswijze wordt bijgetreden. De vergadering gaat daarop over tot het voornaamste punt der dagorde na melijk: de katholieke organisatie. M. Seghers betreurt de houding van zékere katholieke vereenigingen onder meer deze der groepeering der christen syndicaten, die zioli aan geweldige aan vallen tegen de Federatie der kathobe- ke kringen overgaven omdat deze hun ne gedachten niet bijtrad in zake der samenstelling der regeering Poullet. De redenaar betreurt ook hét optre den van M. Heyman dié tot vijf maal toe eene herinrichting vooruitzette der Katholieke Partij, waarbij de Federatie der Katholieke Kringen feitelijk zon terzijde gesteld worden. Bij het naderen der provincialo ver kiezingen dringt de 'grootste gem'atig- heid zich op. Het is thans niet het oogenblik om dergelijke stekelige kwes ties op te rakelenmen dient jntegen- deel te weiten voor de eenheid in de partij. M. Seghers acht het spijtig dat M. Heyman, als hij dergelijke voorstellen vilde vooruitzetfen zulks niet deed in den schoot der katholieke Unie, in de olaats van die kwestie aan het groote klokzeel te hangen tot innige voldoe ning der tegenstrevers. De lieer voorzitter wijst Prop dat de Federatie der Katholieke Kringen ge durende rijf en dertig jaren de leiding op zich nam der katholieke politiek in het land. De Boerenbond had vroe ger sleehls maatschappelijke doelein den en het Demokratiscli veiibond slechts zeer gematigde politieke ver zuchtingen. Ka. den "oorlog, na het rampvolle Lophem lieeft men een we zenlijke klassenpolitiek willen invoe ren, en dióhle scheidsmuren oprichten tussehen de verschillende katholieke kandidaten voorstellen, en men ziet van hier het verlies voor de katholieke lijst. De vitterij in de Katholieke Partij moet terzijde gesteld worden en het al gemeen' belang geplaatst boven de indi vidualistische belangen der groepen. M. Seghers besloot: «Wij 'kunnen niet ingaan op de voor- uitzettingen van M. Hevman.^ De.Fedes ratie wil de Katholieke partij niet be- heersohen, maar zij eischt het recht op leven en ontwikkeling. AVij willen in vrede leven met de andere groepen. Ik verhoop dat, nu elkeen zijn gedacht heeft geuit, de toenadering zal kunnen geschieden tussehen al de.katholieke groepeeringen, voor het welzijn der ka tholieke partij. (Toejuichingen.) De vergadering regelde nog enkele punten' van bijkomend belang, waarna de zitting werd gdlieven. groepeeringen. De Katholieke Unie werd gesticht om"de verschillende strekkingen over een te brengen en er werd formeel be paald dat de Federatie der Katholieke Kringen hare volledige zelfstandigheid zou behouden, zoowel als de midden stand. de Boerenbond en de werklieden- organismen. Het werd zelfs verstaan dat de"Federatie de leiding zou in handen nemon van het kiesbnreel der Unie. De Federatie die leden telt onder alle maatschappelijke klassen, mag niet be handeld worden als vertegenwoordigen de zuiveruit de behoudsgezinde belan- gen. M. Seghers zegt dat. de Federatie in dien zij immer anti-demagogisch was en de socialisten hoeft bestreden, niet temin ook steeds de grootste belang stelling toonde voor 'de wericersbelan geil. Integendeel met 'hetgeen irnen be weert, bestrijden wij het liberalismiis omdat wij 'hetzelve wantrouwen". Wij willen echter nog harder deze bestrij den die morgen de meerdeitheid kunnen verkrijgende socialisten. Daarom hebben wij de eerste samen stelling van het kabinet Poullet bestre den, wij zouden het nog doen (Toejui chingen.) M. Seghers zegt dat het voorstel van M Hcvman neei-komt óp de zelfmoord der Federatie. Daartoe hebben wij nooh recht noch goesting. De Federatie wi loven. En indien men óns worgen wil zullen vrij "ons verdedigen. Sluit men lons uit dan zouden WÜ afzonderlijke Baron Rolin-.Jacquemyns heeft aan heeren provincie gouverneurs den vol genden omzendbrief gezonden.; Heer Gouverneur, Ik 3ieb de eer u te verzoeken de ge meentebesturen uwer provincie den omzendbrief van 10 November 1923 tc herinneren, waarbij zij worden aan zocht de gemeente gebouwen te bevlag gen op 2 October, trouwdag Hunner Majèsteitën. Op 2 October a. s. valt de 25ste verja ring dezer heugelijke gebeurtenis cn ik twijfel niet of al de gemeentebesturen zullen dit jaar op «bijzondere wijze lucht geven aan hunne gevoelens van trouw en verkleefdheid aan onze vorsten. Gij zult eveneens, heer gouverneur, gelieven op te treden om heeren burge meesters te verzoeken, hunne mdeébur- gers te willen uitnoodigen dien dag hunne woningen met de nationale kleuren te willen tooien. De minister, ROLIN-J ACQUEMYN S BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pastoor-deken benoemd tc Ninove, den Z. E. H. Poppe, doctor in wijsbegeerte en' baccalaureus in' godgeleerdheid, superior van 't College te Ronso. "Wij hebben reeds meegedeeld dat de balans, doorben agent-generaal voor de schadevergoedingen opgemaakt, uit wijst, dat Belgie voor het eerste jaar 93.487,000 goud-mark' van Duitscn- land getrokken heeft. Ziehier thans de staat der betalingen voor al de geallieerde landen, in ponden sterling gerekend: De balans sloot op 31 Augustus met 55 400,000 pond sterling. Gxoot-Brita- nie ontving 9.400.000 pond sterling, Belgie 4,670.000 pond sterling, Italië 3.000.000 pond sterling en Joego-Slacie 1,500.000 pond sterling. De uitgaven van de liooge commissie voor het' Rijnland bedroegen 470.000 pond sterling. Voor de milieianen 'der Has 192G Militieraden. In' gevolge een ministerieel besluit wordt de zittijd der milicieraden voor de lichting van 1926, geopend op 1 Oc tober 1925, en gesloten op 20 Novem- ber daaropvolgende. (Art. 19 der mill- ciewet van 1923 Hoogere Muicieraaa. t De zittijd van den hoogeren milicie- raad of beroepsraad, voor die lichting, zal geopend worden op_ 3 >-oven^ 1923 en gesloten op lo Januari 1J20 (Artikels 22 tot 27 van bovengemelde miliciewet.) Men heeft vijftien dagen tijd te reke nen van den datum- der beslissing der milicieraden. om in beroep te gaan bi.) den minister van binnenlandsche zaken cn volksgezondheid. Herzieningsraden. De zittijd der herzieningsraden voor bovengemelde lichting, zal geopend zijn den 1 December 192o, cn gesloten den 1 Maart 1926, (mgevotoar tikelu 37 tot 43 der miliciewet van Die raden dienen om gebeurlijk in beroep te gaan, legen al de beslissingen der geneesheeren van het wervingsbu- reel "ten ware dat de belanghebbenden in observatie in een hospitaal geweest waren. Het beroep wordt gericht tot den goeverneur der provincie in den vorni en binnen de. termijnen bepaald bij Koninklijk besluit.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1