Groote Missiedag Lourdes' Godshuis Bedevaart naar 0. L. Vrouw Yan Lourdes Gemeenteraad van Aalst Zondag 20 Septem. Haandag 21 Sept: 1925 - Nationaal Koloniaal Congres Godsdienst Beschaving Een natuur-monumeut ter eere van den stichter van den Zomertijd ricJSt Kerkstraat, 9 en 2LVUnsi_ Arr. AALST publiciteit buiten het XXXI- JAARGANG NUMMER 217 Tel. ltr-DACJELAD - 15 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 Richelieu, Parijs. Bream's Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendï Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13, te Brussel. - Rue H. Eustaohiua Zon op 5,35 onder 5,53 H. Matheui Zon op 5,36 ondor 5,51 Eersla Kwartier den 25 Buildings, "(Vervolg.) Eri zuster Marie Stanislas vertelde voort. Ik was tegenwoordig bij den 'doodstrijd van onze geliefde Gelukzali ge 1 'Zij was zoo gelukkig toen zij dat laatste uur voelde naderen. Zij stierf immers aan eone slepende ziekte waar* door ze veel te lijden bad en haar asth- ma liet baar geen oogenblik rust. Voor* aleer bare sdkoone ziel aan baren Schep per weer te geven, moest zij voorzeker een ergcn strijd tegen den duivel door staan, want ze riep al op eens Va fenl Va t'en I Ga van mij weg, ga weg l' Ze moest standvastig in een leunzetel zit ten, in baar bed kon ze niet liggen want daar kor. ze haar adem niet halen. En ze is in dien llians nog met zorg bewaar den zetel gestorven. Vooraleer van deze wereld té schei den. geheel op 't laatste verhief zij de handen en de oogen ten hemel uitroe- pende Oh f Oh Wij dadhten allen dat opze zoo 'heilige medezuster de H.Maagd nogmaals beeft aanschouwd en dat hare goede Moeder baar is komen afhalen. Hare laatste stonden waren alleszins zeer sti(Uitend en hare laatste woorden ge» tuigden van hare innige godsvrucht en bnvankelbaar betrouwen. Met haar kruisbeeld in de band gaf ze lucht aan lrare vurigheid. Mijn Jesue O ik be min hem zoozeer Nochtans haar geest van ootmoed deed haar uitroepen Ih ontving zoo talrijke genaden... Ik 'ben benauwd... Ik profiteerde 'er zoo weinig van Nochtans vertrouwend op Gods bermiiertigheid, voegde zij er bij'. r« Nu ben ik 'gerust, ik ben gelukkig. Een der laatste uitgalmingen van haar hert was Heilige 'Maria,. Moeder Gods, bid voor mij, arme zondares... Op 10 April 1879, den Woensdag na Pasohen, ten 3 ure 's namiddags stierf vereerde in de PAROCHIALE KERKEN van AALST QI* ZONDAG 11 OCTOBER ten voordeele van de Missie van EJP. Maur. de CLIPPELE Aalst heeft een groot Missionnaris E. P. Maur. de Clippele. Adht en zeven tig dagen gevangenis in lianden van roo dvlueliten'de roovers üiebben noch zijn moed gebroken, noch zijn kloek ge stel geschokt. De ziel van den Mission- narisls door de beproeving gelouterd en versteikt en verlangt niets vuriger dan het begonnen werk voor te zetten. Aalst beeft zijn beldbaftigen mede burger, bij zijne blijde terugkomst gul hartig verwelkomd en triomfantelijk naar zijn thuis begeleid. Aalst mag bet werk van E. P. Maur. de Clippele niet vergeten. Daarom zal op 11 October een Groote Missiedag ge houden worden in de Parochiale Ker ken der Stad ten voordeele van _de Mis sie van E. P. de Clippele I. SERMOENEN over Missie en Mis- actie in al de Missen der drie Parochie kerken door EE. PP. Missionarissen van Scheut die onder de Missen cene om haling zullen doen. E. P. de Clippele zal prediken in de keik van O. L. V. Bijstand onder de Mis van V2 8in de St. Jozefskerk on der de Mis van V-i 9; in de St. Marti- nuskerk onder de Mis van 11 u. n. VOORDRACHTEN met licht beelden over de Zendingen der Paters van Scheut. Plaats eri uur dier voordrachten zul len later bekend gemaakt worden. Gansch de stad toone op 11 October dat zij bet Missiewerk van E.Pde Clip pele bewondert en steunt I H. Coppieters, Pastoor-Deken van St. Martinus. St. Lauwerys, Past. van O. L. Vr./; A. [Van Herrewege, Past. van St. Jozef. len welke de grondregel zijn van het Geneeskundig Bureel, steeds strikt na geleefd. Een woord van dank mag hier, nu de Bedevaart van 1925 adhter den rug is en voorspoedig verliep, gestuurd worden aan den Z. E. PI. Kanunnik Van den Gihcvn, geestelijke leider der Bedevaart, die zich tijd noch moeite heeft g^paara ton bate der Bedevaarders. En ofschoon wij pas een dag te buis Zijn, wordt er reeds aan de Bedevaart van toekomende jaar gedacht, welke on getwijfeld deze van 1925 nog zal over treffen door liet aantal deelnemers. Wij zetten dan ook de belanghebbenden, die niet in eens'de storting zouden kunnen doen, aan, door wekelijksche of inaan- delijksche inleggen hunne voorzorgen te nemen, want het komiteit voorziet dat er vier Bedevaarttreinen zullen zijn in plaats van twee. 'de goede en thans zalige en 2 uster Maria-Bernard Soubirom Wc bekeken het levensgrootte stand beeld dat in een hoek van 't salon te prijken stond en we meenden dat Ber nadette ons toelacht en gelukwensehte piet ons zoo godvruchtig en navorsehend bezoek aan hare relikwieën en gedachte nissen... En 't zusterke babbelde im mer voort r« Ik zou uren en uren kun- hen spreken over onze bevoorrechte me dezuster en ik kan niet nalaten u te wij- ren het beeld der Onbevlekte Maagcb (zooals Maria op de wonderbare medalie Staat afgebeeld--met. het helseh serpent onder den hiel) dat hier in de kapel nog te bewonderen is. Voor dat beeld, vroeg en verkreeg Bcrnaclette alles. Op zeke ren dag had onze overste zich bij onge val bezeerd, baar voet verstuikt. Men 'deed Bernadette bidden en het zeer ver dween. Moeder kon staan en gaan. r. Iedere maal dat er iets grootsch, iets bijzonders te doen was aan de grot (na 'de verschijningen) kon het meisje niet tegenwoordig zijn. De ziekte kwam tus- sclien cn 't moest hier blijven. Zoo beeft liet bijvoorbeeld aan de eerste processie en bedevaart van rt omliggende niet kunnen deelnemen... Hier ziet ge het portret van 'den ge wezen aalmoezenier van 't hospitaal, den Eeriv Heer Pomian, biechtvader van Bernadette. 't Was zoo een wijze eri hei lige geestelijke bestierder f... Na^ hare intrede bij ons, 't is te zeggen in '*t moe derhuis der zusters van liefde ën tan 't christelijk onderwijs te Kevers en zulks gebeurde den 7 Juli 1866, zag Bernadette nooit meer Lourdes terug, nooit kwam ze weer in haar geboorte stad of knielde op cle plaats voor de grot waar ze Maria acJiUienmaal modht zien, aanhooren, spreken en bidden ft Niels, zegde ze dikwijls, 'is te verge- tijken aan de schoonheid der Onbevlek te. Niets gelijkt er aan zelfs van verre. O de II. Maagd is zoo schoon dal 'wanneer men ze eenmaal gezien heeft, men zoude willen sterven om ze, weer. te 'aanschouwen. Is het rozenhoedje aai Bernadette "aan de grot binst de verschijningen ge bruikte, nog bewaard gebleven vroe gen wij nieuwsgierig. Ja, zeker, antwoordde de welspre kende kloosterlinge, die ons zooveel schoons had wijsgemaakt, de Pater Nos ier van Bernadette wordt alle Zonda gen gebruikt door Mgr Sckoeplher, bis schop van Tarbos en Lourdes, aan de grot zelf waar deze kerkvoogd den ro zenkrans voorbidt. Hij is dus in 't be zit van ons aller Vader en Overste. Wc moesten het onderhoud staken, we bedankten Masoeur Marie Christine en we vroegen haar gebeden met de be lofte baar nog wel P^ns weer te komen bezoeken^ MARC, Met weet dat het bestendig komiteit van het Nationaal Koloniaal Congres bij het begin van dit jaar had beslist van een nieuw congres in te riohten. Dit zal waarschijnlijk bijeenkomen tegen het einde der maand December (19 en 20). De koning heeft zijne hooge bescher ming toegezegd aan het congres. Het eerekomiteit zal de hertog van Brabant aan het hoofd hebben. De koning zal de openingsrede uitspreken en men mag hopen "dat Prins Leopold een mededee- ling zal doen aan het congres over zijn reis in Congo. De minister van kolo- nieën heeft insgelijks zijn bescherming en zijn medewerking toegezegd. Het voornaamste döel van het con gres zal zijn de algemeene besluiten der studieën waaraan 'het bestendig eomiteit zich heeft gewijd, te vulgariseeren en welke betrekking hebben op de kolonia le politiek op sociaal, economisch, ad ministratief en fiancieel gebied. Het tweede doel bestaat erin van in dit kader van politiek een geheel van verwezenlij kingen voort te brengen WV Veronderstel dat de katholieke gods dienst uit Belgie verdwijne. Wat zal er overschieten Wat er in Turkije overbleef als de Turken er de Kriste nen aan banden legden Barbaarsch- heid. Ge hebt het ook gezien in den oor log. Al waarover men zich bckloeg, was in strijd met den godsdienst. Maar er is iets dat men niet schijnt te zien. Na melijk, dat in overeenstemming met den godsdienst leven of niet leven, niets aan de waarheid verandert, en men de gevolgen van zijn daden zal dragen, ge lijk de godsdienst het leert Voor liet eerst dit jaar geniet Enge land in September van de zegeningen van den verlengden en 'bij de wet defi nitief geregelden zomertijd. Dit lieeft de notabelen van Chrislehurst op liet denk beeld gebracht een gedonkteéken te stiehten voor "William Willet, den man die liet denkbeeld van de «dagliehtbe- sparing heeft uitgevonden en die de laatstejaren zijn3 levens te Gkrislehurst heeft doorgebracht, waar hij ook be graven ligt. Het. sehoonë weer van de laatste da gen lieeft de bevolking weers eens oef, gegeven voor het kostelijk bezit van liet gcineene land van Ghrislehurst en St. Paul's Cray, een stuk hei en 'bosch van 180 acres. Aan dit gemeenschappelijk bezit grenzen 80 acres bosoh, bekend als Pelts Wood. Dit bosch is thans te koop. De bewonderaars van wijlen Willet willen het aankoopen te zijner gedach tenis en het dan aan de Engelschc veree- niging tot behoud van historische plaat sen en natuurmonumenten aanbieden. Deze vcreeniging si-Lijnt bereid te zijn hef: plan te sfeunen. Petts Wood zou door haar in beheer gegeven worden aan de commissie van ibelieer van het ge- meene land. die in 1888 is ingesteld en baar taak tot allsï vm- 00ST-yLAAMDEREH5 Zooals wij gisteren meldden zijn onze Bedevaarders Vrijdag namiddag m hunne haardstede teruggekeerd. Dit jaar hebben zij het hoogste geluk genoten ooggetuige te zijn van een der ontelbare wonderen, door de voorspraak van O.L.Vrouw in haar geliefkoosd ge nadeoord verkregen. 't Was wel is waar geen lid van Oost- Vlaanderens Bedevaart die aldus op zichtbare wijze door de Moeder Maagd bevoorrecht werd, doch allen hebben ze de wonderbaar genezene gezien en do geneesheeren welke onze bedevaart ver gezelden. MM. Van Egroo, van Aalst, en Lootvoet van Wetteren, hebben sa men met negentien andere geneesheeren waaronder ongeloovige, (liet bovenna tuurlijke der genezing vastgesteld. Wij ontlcencii aan La Croix de Lourdes volgende bijzonderheden over (le mirakuleuze genezing. In April 1924 werd mejuffcr Germai- ne Gagneure, IS jaar oud, wonende Saint Loup-de-La Salie, aangetast dooi' JlaapAïchtige hersenontsteking (encé- phalite léthargiqne) Deze erge kwaal, die op het zenuwstelsel zware en blij vende stoornissen veroorzaakt, liet in liet organism der kranke merkbare en gevaarlijke teekenen, voornamelijk een gedurige slaapzucht, een schier onop houdend leven en het geheel der klassie ke ontaardingen welke gewoonlijk de hersenontsteking vergezellen. Het getuigschrift van den geneesheer verklaart overigens, dat deze pijnlijke toestand nooit kon gewijzigd worden, zelfs niet lichtelijk', door de öpvolgent- lijke toepassing van alle gekende heel- wijzen gebruikt in dergelijke gevallen. Mejuffer Gagneure werd liggend en "zeer verzwakt naar Lourdes gebracht, nauwelijks kon men haar voeden en zij vertoonde al de kenteekenen eener kwaal welke onmogelijk aanstonds kon genezen worden. Van af het eerste bad, Zaterdag 12 September 's morgends, voelde de zieke eene merkbare, doch niet algeheele ver betering. 's Avonds nam de verbetering no" toe en 's anderdaags was zij zoo be langrijk dat Mejuffer Gagneure -:'JU genezen verklaarde. Zij werd dan, Zondag 13 September, onderworpen aan een volledig genees kundig onderzoek, dat 's anderendaags, Maandag, voortgezet werd. 'Een twintig tal geneesheeren namen er deel aan en het onderzoek was zooveel te belangwek kender. daar een ervaren professor in neurologie er wel liad willen in toestem men aan het onderzoek van dit geval de overheid zijner uitgebreide beroeps kennis te brengen. 'Tijdens de zitting gehouden door net Geneeskundig Bureel op 15 September, oaf doktor Pelitpierrc, voorzitter, lezing van de besluitselen mét algemeene stem men door de geneesheeren aangenomen (Uit dat. dokument blijkt, dat gezien de belangrijke en plotselinge beternis, gekomen" in den toestand van Mejuffer Gagneure, er moet aangenomen worden, dat zulks niet kan toegeschreven worderi aan een natuurlijk verloop. Evenwel, daar het dringend is de be langrijkheid en den duur dezer buiten gewone beiernis, door den tijd te laten bevestigen, hebben de geneesheeren be sloten, dat het. noodig is nog te wachten vooraleer te besluiten tot eene boven natuurlijke genezing. 'Zoealsi men liet, Korden dej ZITTING van VRIJDAG 18 SEPT. De zitting wordt om 5 V± ure geopend onder voorzitterschap van M. Moyer- soen, burgemeester. Zijn afwezig MM. De Smet en Dandkaert, katholieken, Marcel, Flips en Jan Steenihout, socia listen. Er wordt onmiddelijk overgegaan, tot de dagorde. 1. Voorstel M. Bocquê. M. HAELTERMAN (soc.) naméns de socialistische partij verklaart dat zij de dagorde Bocqné strekkende om op 11 Juli alleen de leeuwenvlag op de open bare gebouwen te laten wapperen, niet zullen stemmen. Spreker somt eenige clletjes op welke in verscheidene stel den plaats hadden. Men moet de 'zaak niet te tragisch opnemen, maar zij is toch ernstig. Wij willen geen rassen- strijd. Gij wilt edhter wat afleiding in den strijd welke wij voeren voor de ver overing der arbeidersrechten. Wat moet men in den vreemde daar over denken - De overweldigende meerderheid van het land is niet zoó dom dit kleine land nog te willen verbrokkelen. Wij willen geen scheiding en doen er niet aan mee. In de demokratie ligt de redding en al les komt in orde door aan iedereen zijné rechten toe te kennen. Belgie moet een cn onverdeelbaar blijven. Eene schei ding zou ons een Vlaanderen met# kleri kale heerschappij en een Wallonië met socialistische overheersdhing geven. Wel dra zou er echter noch van Vlaanderen nocfli van Wallonië iets overblijven. Dat lacht óns niet toe en wij zullen er ons niet toe leeneri. In eene volgende zitting zullen' wij eene dagorde neerleggen vragende dat de roode vlag zou gehesdhen worden op de openbare gehouwen 'op één Mei. M. VAN SCHAMELHOUT (Daens.) is verwonderd over de veiklaring der socialisten. Zij vreezen alleen de_ terug keer der Katholieke heerschappij. De huidige toestand kan niet blijven duren. Waar twee volkeren leven in één land wordt het eene verdrukt door het ande- Wij zullen voort blijven ieveren voor Vlaamsch zelfbestuur. Zonder dat is geen Tedht mogelijk voor het volk. M. de BETHUNE (KathJ namens de Katholieke groep legt eene 'dagorde neer, waarin hij vraagt dat de motie gestemd in 1922 betrekkelijk het vieren van 11 Juli zou behouden blijven. (In deze motie was op voorstel van M. Van Opdenbosch gezegd dat de leeuwenvlag naast de nationale vlag zou prijken op liet Stadhuis) - M. BOCQTJE (Daens.ï Wij willen de leeuwenvlag alleeri. De nationale vlag er naast plaatsen is de beteekenis der leeuwenvlag te niet doeri. Spreker somt fle grieven der Vlamingen op feri zegt dat de Vlamingen enkel hun zelf beschikkingsrecht opeisdheri. De socia listen stellen de zaak verkeerd voor ën handelen uit partijbelang. Ten slotte vraagt spreker de stemming over zijn oorstel. M. MOVEBSOEN. Er zijri twee voorstellen. Volgens reglement moeten wij eerst over het laatste voorstel (M. de Bethune) stemmen. M. BOOQUE verzet zioh daartegen. M. MOYEBSOEiN. Ik heh er niets tegen u voldoening te geven. Wij zullen dan eerst over het voorstel Bocqué stem- meri. Dit voorstel wordt verwórpën met 11 stemmen tegen 4 eri 2 onthoudin gen (MM. Nichels (soc.) en Schelfhout (katli.). Het voorstel de Bethune wordt aange nomen met 12 stemmen cn 5 onthou dingen. (4 Dacns. eri M. Schelfhout) ]7. Gemeentebelastingen. Hernieuwing of veihooging wordt ge vraagd der bijvoeglijke centiemen op kadastraal inkomen^ gebruikt dek personeel, bouwingen, poorten en hek« keil. M. de SEKRETARIS zegt dat er klachten binnengekomen zijp van we- ge lastenbetalers. M. NICHELS (soc.) Er wordt bij zonderlijk geklaagd over de belasting dienstpersoneel. Men heeft ons nu ein delijk beloofd dat in den eerstvolgenden zittijd een voorstel zal gedaan worden, dat de gemeentefinancen zon opklaren. M. HAELTERMAN. Wij zullen eene dagorde neerleggen, vragende dat een minimum van 8000 fr. zou bepaald worden voor niet aan te slagen loonen. M. DE WINDT (lib.) Er zijn te vee! groote loonen die niet belast zijn. Anderzijds wegen de lasten al tc zwaait op de nijverheid en bijzonderlijk op (1e klein-nijverfieid. M. DE NEVE (Daens.)' Er was op voorstel van M. Danckaert beslist dat de taks op poorten en bekkens zou afge schaft worden. Nu staat 'bij weer op do dagorde. M. de SEKRETARIS. Dat voor stel is gedaan, doeb ik vermeen, dat M. Niehels geantwoord heeft dat er van geen taks kan afgezien worden. M. .SCHELFHOUT (Ocatlh.)" De' taks op poorten en 'hekkens en batcons is een dubbele taks, daar de gebouwen reeds betalen. Hier ontstaat ingevolge eener onder breking van Jozef Steenbout (soc.) eone woordenwisseling tusschen MM. Steen bont ën Schelfhout. M. MOYERSOEN. Geen persoon lijkheden, Mijne Heeren. M. DE WiTNDT, De taks Is niet afgeschaft. Ik vind dat bij onwettig is. M. CALLEiBAUT (Kr. Werkm.) Hij is bok onrechtvaardig. M. NICHELS. Ik vraag om. pïets af te schaffen. Wij zitten cr al ie Biecht voor. L Op vraag van M. De Windt wordt toch aangenomen, dat eigendommen van min dan 500 fr. kadastraal inko ken zouden ontlast worden. De taks öp de bouwingen wordt te ruggezonden naar de commissie en de andere worden goedgekeurd. III. Gemeentcleening. Verlenging 1916 (Het sebepenkollegie stelt voor de ver lenging te vragen tot 31 December 19301 Aangenomen. IV. Mnziefachool. Begrooting 1925 M. VAN OBDElNiBQSOH (Daens.) Daar deze bespreking aanleiding zóu kunnen geven tot persoonlijkheden, ware bet Ibest deze kwestie in Commissie te bespreken. Aangenomen. V. Kerkfabrieken. Begrooting 1926. Aangenomen. W, Bureel van Weldadigheid. Gronde, verkooping te Herdcrsem en verpach ting te Meire. M. DE NEVE (Daens) vraagt "dat het bureel niets meer zou verkoopen. M. DE WINDT. 't Ware best alles te verkoopen. Nu hebben zij slechts 1 V, tot 2 percent en door alles te ver koopen en het geld aan do stad te lea- nen zouden 6 tot 7 percent hebben. M, DE NEVE. Orfze frank staal nu maar aan 2o centiemen meer. M. DE WONDT. Gij helpt niel mede om liem te doen stijgen. M. DE NEVE. Ik betaal ruijn be lastingen (Algemeen gelach.) Verkooping en verpachting worden goedgekeurd. VTT. Schouwburg. Verordening. Politie- reglement op toonèel- en Idnemazaleii. M. BOCQUE doet eenige opmerkin gen. M. MOYERSOEN. Het geldt hier enkel toepassing van bestaande regle menten en voorzorgmaatregelen. VUL Staduuruierk op Belfort. M. NICHELS. Wij vragen een krediet van 9000 fr. voor bet plaatsen van een uurwerk, dat 7600 fr. kost zon der de plaat. M. DE WINDT. Kan ons uurwerk niet meer gerepareerd worden M. MËRTENS. Wij weten nfi nooit hoe laat het is. Den conen dag loopt zé 25 minuten voor. Men werkt er aan en 's anderendaags is ze 25 minuten achter. Men zal op die onnoozelheid van 9000 fr. niet kniezen daar we toch een góed uur moeten hebben. M.de BETHUNE. Breng ze hier bin nen, dan Zullen wij onzen trein niet meer mankceren. M. MOYERSOEN. Dat kan "niet zijri, dan zouden de leden hier te laat komen. IX. Hopmarkt. Hopwaag H opcommissie. M. VAN OPDENBOSCH klaagt dat de honboeren uitgebuit worden door de hophandelaars en zegt dat er veel mis bruiken bestaan. Zoo zouden er plam«rs hop verkocht hebben aan 450 tot opt) fr. cn nu staat ze 1200

De Volksstem | 1925 | | pagina 1