De oorlos aan het vrij onderwijs Verschrikkelijke scheepsramp Bedevaarders le veel naar Rome De Belgische stoomboot Gertrude vermist Ministerraad Afslag op het suiker In het fort van Douaumont XXX'I* JAARGANG NUMMER 219 Korkslraat, Oen 21, Aalst. Tel. 114 D A dr^-~F8T A T~ii 15 CE11T1EMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Genot H. Linus |Zon op 5,39. ondtr 3,47 E«i'st§ Kwartier den 25 publiciteit buiten het Arr. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. flue de Richelieu, P jar ij 8. Bream's Buildings, Londres E. C. 4, De heer De Vèze, volksverte- genr. oordiger voor Brussel, is, om zoo tc zeggen, de voorman der li- jbcrale partij in de Kamer. Er zijn nog wel andere libera len, die meer te zeggen hebben in de liberale partij, maar de lieer De .Vèze is hun woordvoerder, zoo in 'de liberale vergaderingen, als in de Kamer en in de liberale pers. De heer De Vèze komt in een blad de liberalen te waarschuwen, dat ze «het gevaar niet mogen on derschatten dat de dagelijks toe nemende verlamming aanbiedt welke het openbaar onderwijs on dergaat ten voordeele van het con fessioneel onderwijs dat gegeven Wordt op de kosten van den Staat». Daaruit blijkt dat de-politiek Van den heer De Vèze nog altijd op hel oude liberale standpunt dat samen te vatten is in de woorden: oorlog aan de vrije scholen en zoo aan den Godsdienst». Het eerste punt van het liberaal program blijft dus onveranderd oorlog aan de Kerk. A mie heer De Vèze, die niet schijnt te weten of ten minste niet gelooft dat de Kerk sedert 19 eeuwen bestaat, ondanks al de li beralen. die zich, door de eeuwen heen, onder verschillende vormen hebben voorgedaan. Arme liberale partij, nog niet overtuigd dat de Kerk eene rots is tegen dewelke de poorten der hel 't is te zeggen de ongods dienstige en anti-godsdienstige machten, sedert de 19 eeuwen van hot bestaan der Kerk niets tegen haar bestaan hebben kunnen uit richten niet hebben kunnen be letten dait de Kerk, ondanks alles, pal staat als eene lichtbaak, die over gansch de wereld schitterd. Maar laten wé dat daar! wet en buiten de hulpgelden van den Staat. Dat deuntje is echter zoo versle ten als de liberale partij zelf! Het recht der katholieke ouders, hunne kinderen naar scholen te zenden van hunne keus, wordt er kend in alle landen die bestuurd worden door gouvernementen die niet bezield zijn met enggeestige gedachten. Bij onze Koorderburen, de Hol landers, zegt de wet, dat de ge meenten evenveel hulpgelden moe ten geven aan de vrije scholen als er bestaan als aan de ge meente scholen niet alleen om de jaarwedden van het onderwij zend personeel te betalen, maar ook om de kosten of pachten der lokalen, schoolbehoeften, meube len en allen onderhoud te betalen. Dat is gelijkheid voor allen. In Belgie, katholiek land, zijn de katholieken op verre na zoo wel niet bedeeld. Modelbedevaartgangers noemt de Qsservatore Romano de moedigen, die om den Jubilee-aflaat te verdienen, te voet naar Rome zijn gekomen. On- 19 MAN AAN BOORD. 11 FAMIL1EN GETROFFEN Sinds eenigen tijd liepen aan den ba- dei-dezen bevinden zcih, bdkalve eenige'veötant do meest onheilspellende ge- itahacen. ook verscheidene buitenlan- - - - De heer De Vèze legt uit wat hij bedoelt. Hij zegt: Het gevaar bestaat. -- Het veropenbaart zich, zoowel als het de hoogere graden van onderwijs betreft als wanneer het de lagere school betreft, de beroepsschool en de vakschool, waarvan het belang niet ophoudt aan te groeien. Wij -- (liberalen) hebben: het recht niet, onbekommerd te blijven tegenover deze onderduim- sohe onderneming, die ons eiken dag in tegenwoordigheid stelt van stoutere aanspraken en sterkere eischen V Tot daar den heer De Vèze. De katholieken maken inder daad aanspraak op hun deel in de hulpgelden, welke de Staat aan het onderwijs besteed. Onder liet vorig tweeledig katho liek-liberaal ministerie hebben de liberalen aan die aanspraak recht gedaan, maar niet als erkenning van een recht, maar uit gedwon genheid om samen met de katho lieken een ministerie te kunnen sa menstellen. Ze hielden dan méér aan het mi nisterie dan aan hun princiep. Met de kiezingen van 5 April is dat veranderd. Ze hebben met dé katholieken 'samen geen ministerie willen vor men; wellicht omdat hun gedund troepje al te klein was geworden, en zij, redelijkerwijze, maar op een drietal zetels aanspraak kon den maken. En nu komt, de heer De Vcze met liet oude liberale stokpaardje af, dat de katholieke scholen op geene hulpgelden van den Staat aanspraak mogen maken. Dus, de katholieken buiten de Ziehier hoe het met schoolbevol king en hulpmiddelen in Belgie staat: Het getal leerlingen der offi- cieele scholen is 7 dertienden, en dat der vrije scholen 6 dertienden de Staat besteedt aan de officieele scholen ACHT dertienden van het geld dat voor liet onderwijs uitge geven wordt, en slechts VIJF der tienden worden als hulpgelden aan de vrije sehoolinriehtingen toege kend. De offieieelertcholen worden dus op de meest gunstige wijze behan deld, en zijn altijd op de meest gunstige wijze behandeld geweest, ook voor den oorlog, toen de ka tholieken dertig jaren lang zonder onderbreking aan het bewind zijn geweest. Dan hadden de katholieken het beginsel en stelsel der volledige ge lijkstelling van vrije scholen en of ficieele scholen kunnen invoeren en toepassen gelijk het in Holland bestaat bijvoorbeeld. Zij hebben het niet gedaan; ietis waarin zij ongelijk gehad hebben, meenen wij, want de libe ralen zijn hun geenszins dankbaar om hunne gematigdheid. Nochtans geven de liberalen zich uit als de eenige, ware en goede voorstanders der vrijheid op alle gebied. f- In zake van onderwijs echtej- zouden ze gaarne de officieele en natuurlijke onzijdige .school aan alle ouders en kinderen opdringen, indien ze maar konden, Daarmede durv en ze echter niet openlijk voor den dag komen en in afwachting is hun stelsel de vrije scholen alle hulpgelden van den Staat te ontzeggen, met het doel het bestaan van vrije scholen on mogelijk te maken bij gebrek aan geldmiddelen. Dc liberalen en de liberale par tij van Belgie hebben nog niets ge leerd. Door het Vredesverdrag van Versailles zijn verscheidene nieu we staten in het leven geroepen. Bij hunne stichting is bepaald dat de rechten der minderheden, in za ke godsdienst en geweten, gewaar borgd worden. De staatsmannen welke dat be paald hebben, zijn geene katholie ken er zijn er zelfs zeer weinige onder hen. Daarom bekreunen zich onze li beralen niet, voor hen moeten de Belgische Katholieken buiten de wet geplaatst worden! Onze liberale partij blijft bij haar oud stelsel, hoewel ze moet vaststellen dat de massa baar meer en meer verlaat ze blijft eerst en vooral: vijand van Paus, Kerk en Godsdienst, Men verge te dat met! Het blad vertaalt enkele zulke geval len, zoo van den 85-jarigen Hongaar Janos Keneth, die ook liet Heilige Land de reis daarheen werd ook meest te voel afgelegd heeft Ibezocht. De Hon gaar heeft alle grootc heiligdommen van Europa te voet bezodlit er. hij draagt een pelgrimsboc'k bij zich. waarin ter bevestiging, dat hij werkelijk aan een betreffende kerk een bezoek heeft ge bracht, de geestelijken dezer heiligdom men iaat teokenen. Voorts is te voet aangekomen een ou de Pool die reeds in Maart vertrokken was. Hij wilde volstrekt den Paus per soonlijk spreken, dien hij eens als Nun- cius te Warschau had gezien. Zijn har- tewenscli is vervuld, waarmede hij over gelukkig was. De terugreis maakt de oude per trein daar hij anders niet voor den Winter in Polen terug is. Een zeer ontroerende geschiedenis wordt, verhaald van een klein joodseh meisje uit Ptizzuoji Dij Napels. Het kind was te voet naar Rome ge komen kwam geheel uitgeput en met bebloede voeten aan en vond opname bij een milddadige familie. De kleine jodin vertelde deze dat zij innerlijk reeds lang christen was en geen groote ren vensch had dan gedoopt te worden, dor. Jubilee-aflaat te verdienen cn eéns den Paus te zien om zijn zegen te ont vangen. Het kind is gedoopt, heeft den H. Vader gezien, enkele vaderlijke woor den van Hem gehoord en is eenige da gen later van uitputting gestorven. AAS 'Do ministers Tiebben Maandag mor- geud opnieuw raad gel 1 ouden, in liet Ministerie van JCkonomische Zaken, on der 'liet voorzitterschap van M. Poullet Het onderzoek der bu dj ellen werd her nomen. Er was ook spraak van de pen sioenregeling. M. Janssen. Minister van Financies, beeft omstandigen uitleg over den fi- nancieelcn toestand gegeven eens te meer heeft hij op groote bezuinigingen aangedrongen. 's Namiddags hebben de ministers hunne beraadslagingen hernomen. De suikeroogst is dit jaar buitenge woon overvloedig. Ook wordt het suiker ran de toekomende fabrikalie reeds aan geboden met een afslag van 8 centiemen op den prijs van liet omgezet suiker (sucre interverti). De 9e verjaring der herovering. In het fort van Douaitmonfc, bij Ver dun. waar de Fransélie troepen met een lcgendarisdhen heldenmoed hebben ge vochten cn de Duitsehers, die het fort veroverd hadden, er in ijseli.jke gevech ten met het blanke wapen hebben ver dreven, heeft Zondag eene schoone plechtigheid plaats gehad, ter gelegen heid der 9e verjaring van deze herove ring. Oeneraal de Lardemelle en 'de officie ren van zijn staf Mgr Ginisly, bis schop van Verdun Z E. H. kanunïk Gaston, vikaris-generaal van Z. Ein. kardinaal Dubois, van Parijs; talrijke wereldlijke overlieden bezochten, de werken van het grootsch gedenkteeken, dat op hel slagveld van Douamont zal opgericht worden. Na dit bezoek werd in do noodkerk door Mgr Oinisty eene plechtige II. Mis opgedragen, bijge woond door al de ovciheden. Op de eer ste rangen bemerkte men Mevr. wedu we Mangin en hare vier kinderen. Men weet dat generaal Mangin dc held van Douaumont en Verdun was. Na liet Evangelie hield de Z.E.II. kanunnik Ga-don eene treffende gelegenheidsrede, waarin hi j eene ontroerde hulde bracht aan de nagedachtenis van generaal Mangin en van dc beldendie tc Douau mont sneuvelden. Na de kerkelijke plechtigheid werd eene vergadering gehouden, waarop ge neraal dé Lardemelle eene groote rede- Voering uitsprak. Ten slotte had een op tocht plaats naar dc loopgraaf der ba jonetten 2>i ruehten over de Belgische stoomboot Gertrude We hebben daar gecc«f ruchtbaarheid aan gegeven, om de fa- milien der opvarenden niet in ongerust heid te brengen, doch tihans zijn de toe standen van zulken aard; dat langer zwijgen overbodig is, daar men toch voor dc brutale feiten staat, hoe ver schrikkelijk deze ook zijn. IIET DROOGE AMERIKA. SMOKKELWAAR. Het schip Gertrude behoorde aan de dit jaar nog gevormde maatschappij Société Anonvme Gertrude, waarvan de söheepsreedèr M. Van der Eb, de be- stuurdcr is. De stoomboot was op 22 Februari uit onze haven vertrokken onder bevel van kapitein Gerard Nyland, een allerbest gekende zeebonk, en had voor bestem ming Van Couver, in Engelscih Colum bia, 't is te zeggen- aan de Westkust van Amerika. De lading bestond officieel gespro ken uit stukgoederen, maar bestond in werkelijkheid uit eefte hoeveelheid ru we alcool en verders voor het grootste gedeelte uit whisky, wat natuurlijk aan leiding heeft gegeven aan allerlei ver telsels. Een klein deel stukgoederen wa ren bestemd voor San-Francisco en het overige zou in zee door don bestemme ling wel afgenomen worden. Het schip, zonder dat het zelf een smokkelschip was, had toch als bijzon derste lading smokkelwaar, bestemd om in het droge Amerika, aan den man te worden gebracht. Inderdaad Vancouver ligt zoo heel verre niet van de grenzen der Verëenigde Staten. De reederij. had daar echter niets mede te maken. De be stemming was Vancouver en verder. DE REIS. Ten einde aan onze lezers juiste in lichtingen te verschaffen, hébben wij ons op de reederij aangeboden, waar de bestuurder M. Van der Eb, met de mees te welwillendheid, ons alle mogelijke inlichtingen verschafte over de. Ger trude Na bovenstaande te hebben bevestigd, zegde M. Van der Eb, dat de reederij het laatste bericht van het schip heeft ontvangen door een telegram van haren agent in Panama, toen de Gertrude op 27 Maart in liet Panamakanaal was aangekomen, om liet den volgenden dag weer te verlaten. Het schk> had dus eene voorspoedige reis gehad, had goed weder getroffen, alles was wel aan boord en met de beste vooruitzichten stak het schip den Grooten of Stillen Oceaan in. Zonder dat men verder reehtstreeksch nieuws heeft ontvangen, heeft men door latere inlichtingen vernomen, dat liet schip rond 10 tot 15 April in de baai van San-Francisco is aangekomen en daar de kleine lading heeft gelost. Dit wordt nog bevestigd door brieven, die de familieleden der opvarenden van daar hebben gekregen. De Gertrude is daar gebleven tot einde Mei, om de reis met smokkelwaar voort te zetten ZOLDER NIEUWS. Om op zijne bestemming te geraken, moest het schip nog 800 zeemijlen doen, wat eene reis is van enkele dagen. En verder vroegen we den heer bestuuöger. I an af dit oogenblik hebben we niets meer van het schip vernomen, niette genstaande de menigvuldige telegram men om inlichtingen, die we naar de verschillende kustgedeelten hebben ge zonden. En de bemanning Dat is het juist wat ons het meest bekommerde, antwoordde de bestuurder ons met getroffen stem, temeer nog, daar deze grooten deels bestond uit Bel gen. Bestaat er gëene hoop meer, eene mogelijkheid, dat bijvoorbeeld de be manning zou opgepikt zijn Hoe gaarne ik dit zou willen be vestigen, het is mij thans onmogelijk deze hoop te koesteren. Het schip had kolen aan boord tot einde Juli. Iri de veronderstelling dat het lossen wat tijd zou ingenomen hebben, 'dan had het schip reeds lang kolen moeten innemen. Dat heeft niet plaats gehad. Het ver moeden is dat in dit gebied, waar aard- uitberst ingen geene zeldzaamheid zijn, het schip door een dier onderzeesche stormen is overvallen geworden en met man en muis is vergaan. De hoop bestond echter nog "dat de be manning door het .een of ander, schip werd opgepikt, want de scheepvaart is op de kusten nog al druk. Deze hoop hebben wij thans ook moeien opgeven, want zoo y.ulk sëhip zelf.s naar China zo^i varen, hadden we reeds tijding moeten hebben. Het is eene verschrikkelijke scheeps ramp, zoo besloot M. Van der Eb. DE BEMANNING. 11 BELGEN AAN BOORD. Ziehier de lijst der bemanning, dio uit 19 koppen bestond en zooals men verder zal zien, uit 11 Belgen, op een paar uitzonderingen na uit Antwerpe naars. Men zal begrijpen welke ontroe ring dit aan den havenkant teweeg brengt. Gerard Nyland, kapitein, 53 jaar Oüd, woonachtig Geulinckxstraat, 18. Alfons Graré, 45 jaar oud, 3e stuur man, woonachtig Rhynkaai, 41- Anicdée Onghena, 23 jaar oud, lichter matroos, woonachtig Bosmanstraat, 52, te Lokeren. Hendrik Th i berm on f, 25 jaar oud, matroos, wonende de Hacrnestraat, 71. tc Etterbeek. Michel Tayemans. 17 jaar oud, liolitd matroos, wonende Lange Batterij straal, Robert Franssens, 58 jaar oud, ld mecanicien, wonende St. Aldegondis* kaai, 20. diaries Formont', 42 jaar 'oud, 2e mecanicien, wonende Stijfselstraat, 22. Leopold Vau Laer, 28 jaar oud, 3e mecanicien^ wonende Stijfselstraat, 22. Jules Cnaepkens, 41 jaar oud, clonc- keyman, wonende Duinstraat, 4. Arth. Snauwaert, 71 jaar oud, stoker, Cockerillkaai, 27. Ard. Kempenaers, tabieniboy, wonen de Prins Leopoldstraat, 6, tc Borgcr- hout. Als vreemdelingen 7 "Willem Weltevreden, 3G jaar oud, ld stuurmanwoonachtig Keizershook- straat, 88, te Contich (Hollander). Jan Adamse, 28 jaar oud, stoker, wo nende Beenhouwersstraat. Verders de Noor Hendrik L'oraas; cld Pool Henhinniande Rus Bodrofff de Rus Bryvramm: dc Duitscher Walend}' en de Rus Janson. GELUKKIG ONTSNAPT. Tot de bemanning was ook aange monsterd, de Belgische matroos Croe.^ woonachtig Nassaustraat, 3G. Op het oogenblik van vertrek echter was do man ziekelijk en kon niet mede vertrekken. In zijne plaats werd een Vreemdeling aangeworven. Hij mag zich dus als een gelukkig ontsnapte beschouwen. HET VERGANE SCHIP. Het vermiste schip r« Gertrude ïl de vroegere Campine en voorheen de Arnold Het schip is gebouwd in 1884 op de werven van G. Havaldt, te Kiel cn mat 1190 ton bruto, 1148 onder cle brug en 702 net. Het was 222.3 voet ]ang, 31.3 breed en 21.3 diep. De ma- chienen ontwikkelden 8o paarden kracht. Om volledig té zijn, kunnen wc nog bijvoegen, dat de Gertrude van de Cie Hanseatique Beige, was afge kocht voor de som van 475.000 fr. cn is met de enkele onkosten erbi j, dus voor dezelfde som,zijnde 495.000 fr.verzekerd geworden. DE SMOKKELHANDEL IN WHISKY. Het droevig einde van de «Gertrude» en het geval met de General Serre t roepen andermaal de aandacht op de Rum Running to the States '"fc is te zeggen den smokkelhandel in sterke dranken met de Vereenigde Staten. Men weet dat in de Vereenigde Sta ten het «droog» systeem bestaat, ;t is te zeggen dat distilleeren, slijten, verkoo- pen en verhandelen van sterke dranken dooi' de wet zijn veiboden. 'Nu heeft dit verbod aanleiding gege- en tot liet smokkelen in Amerika van whiskyladingen en tot avontuurlijke ex pedities, die voor ondernemende zeelie den de meest gewaagde feiten in herin nering brengen die de scheepvaart in Vroegere tijden kenmerkte. f Fortuinen worden gewonnen en ver loren Rum Row den naam van dit gedeelte van de zee nabij de Amerb kaanscho kust, waar de «Rum runners)# hun profijtelijk beroep uitoefenen. Men moet zeggen dat, als iemand in' de Rum running .«-zaak geluk heeft de profijten enorm zijn. Whisky kan in Engeland uit het vasÉi gekocht worden aan 25 shilling de kist. van 12 flesschen'. In Rum Row kant de drank worden verkocht aan 30 tot' 45 .dollars de kist de gemiddeld^

De Volksstem | 1925 | | pagina 1