24 Het nieuw politiereglement op het vervoer en verkeer Donderdag Sept. 1925 Onbewaakte barreelen Landbouwbelangen Onze Vorsten De oorlog in Marokko Té veel leerkrachten Rijkstuinbouwschool Vilvoorde De glasnijverheid in Vlaanderen Schrikkelijke braud te Kruisdorp H. Gerardin Zon op 5,40. onder 5,44 Eerste Kwartier den 25 Publiciteit buiten het Arr. AA4-8T Agentschap Havas, Adolf IKaxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu, E&rljs, Bream's Buildings» 0, Londres E. C, 4, Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendï XXXI' JAARGANG NUMMER 22 O Kerkstraat, 0 en 21. Aalst. Tel. 114 r>A.GS3LiJLD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 ïn liet Staatsblad is het nieuwe poli tiereglement op vervoer en verkeer ver schenen. Dit reglement belangt ieder een aan: voetgangers, autobestuurders, koetsiers, voerlieden, fietsers, ruiters, in een woordal wie gebruik maakt van den openbaren weg. Wij laten bier de voornaamste bepa lingen volgen van dit politiereglement, dat sedert Dinsdag van kracht is: Voorafgaandelij Jee bepaling. a) De vroegere koninklijke besluiten fcijn ingetrokken: - b) De politie van bet vervoer en bet verkeer op de openbare wegen te lande Wordt beheerd door de volgende alge- jmeene bepalingen, onafhankelijk van maatregelen door de plaatselijke over lieden genomen, kradhtens bun recht Van politie der openbare veiligheid. Deze bepalingen beheeren ook de openbare en regehnatige autobusdiens ten. alsook de vervoerdiensten per auto, ingericht door de Nationale Maatschap pij der Buurtspoorwegen. Nochtans mo gen de akten van toelating, betreffende deze diensten, afwijkingen voorzien van de artikelen 18, 19 en 37 van on derhavig reglement, voor rijtuigen be stemd voor het publiek. De bepalingen van dit reglement zijn niet van toepassing op de rijtuigen op sporen die op de openbare wegen rijden wegens bijzondere toelating of akten yan vergunning. Voorzichtigheid. Art. 1. Iedereen die den openba ren weg gebruikt,, moet zulks met aan dacht en voorzichtigheid doen. Stopplaatsen. Art. 2. Degenen die de openbare Wegen gebruiken moeten op elke vor dering van een beVoegden agent, die het kenteeken van zijn ambt draagt, stil houden en blijven stilhouden geduren de den ti jd dien hij noodig acht voor de veiligheid van het. verkeer of om de politie- of toezichtmaatregelen te ver vullen, die krachtens dit reglement aan de overheid zijn opgelegd. Worden be schouwd als vordering voor de toepas-1 sing dezer bepaling, de teekens door den bevoogden agent gedaan, zooals uit gestoken arm en fluitsignaal. Het is verboden een op marsch zijn de legertroep, een lijkstoet, een proces sie of een door de plaatselijke overheid behoorlijk toegelaten stoet door te bre ken. Snelheid Art. 3. De geleider van voertuigen of dieren moet bun snelheid derwijze regelen, dat zij nog gevaarlijk weze voor liet publiek, noch hinderd voor het ver keer. Ieder bestuurder van een voertuig moot. voortdurend van zijn snelheid meester blijven. Hij moet deze derwij ze regelen, dat bij voor zich een vol doende vrije ruimte behoude om voor een bindernis tijdig te kunnen stoppen'. Zonder afzonderlijke toelating van den burgemeester zijn alle snelheids wedstrijden waaraan voertuigen of die ren deelnemen, op den openbaren weg verboden. Bestuurders en Helpers. Art. 4. Ieder voertuig moet een bestuurder of geleider hebben. Noch tans, voor de aarihangvoertuigen wordt deze bepaling vervangen door deze voorzien in artikel 16. Wanneer het aantal ingespannen 'dieren meer dan vijf is moet er een hel per aan den bestuurder van het,voertuig worden toegevoegd. Niet ingespannen last- of trekdieren 'of vee mogen niet zonder geleider op der openbaren weg verkeeren of vertoe ven. Art. 5. -De bestuurder blijft voort durend bij liet gespan, de te geleiden dieren of den motor van een voertuig dat gangvaardig is. Ieder motorvoertuig wordt aanschouwd als zijnde in gang- vaardigen staat, wanneer de rem niet gesloten is ofwel wanneer de motor in gang is. De bestuurder moet in staat zijn te besturen, de vereisohte lichamelijke boedanigheden hebben en dc noodige v kennis en bekwaamheid bezitten. Slechts personen die ten volle 18jaar oud zijn, mogen een motorvoertuig be sturen. j De bestuurder van een motorvoertuig mag het stuur van .de loopende machine niet loslaten. De wielrijders mogen bij het. rijden het stuur niet loslaten en moeten de voeten op de trappers bonden. Het ia bun verboden zich van achter aan een voertuig vast te klampen en zich aldus ,lo laten -voorttrekken. Identiteitskaart. Art. 6. De geleider van een voer tuig moet voorzien zijn van de identi teitskaart ingevoerd bij koninklijk be sluit van 6 Februari 1919. Rechts houden! Art. 7. De rijtuigen en dieren moeten rechts houden, maar in dezelfde richting links voorbijrijden. Wanneer de baan vrij is en zoo geen plaatselijk reglement er zich tegen verzet, mogen de rijtuigen in het midden van de baan rijden, maar de bestuurder moet rechts afwijken zoodra hij gewaarschuwd Wordt van de nadering van een ander rijtuig. De bestuurders moeten alvorens voorbij te rijden, er zich van overtuigen dat de baan links vrij is. Zou gouw mo gelijk moeten zij dan weer rechts hou der*. De bestuurder van het voorbijge- reden voertuig moet zoo noodig vertra gen om 't voorbijrijden te vergemakke lijken. Voetgangers eri fietsers. Art. 8. Uitgezonderd op de gedeel ten van de baan die hem uitsluitend voorbehouden zijn. moeten de voorbij gangers zich op zij houden om dool tocht te laten aan de rijtuigen, aan de trek-, last- cn bereden dieren. Tn geval van veikeersbelemmering moeten de wielrijders afstappen. Kruispunten. Volgens art. 11 moeten al de be stuurders van voertuigen de volgende voorschriften naleven 1. Bij een kruispunt rechts houden en vertragen] doorgang laten aan bet rijtuig dat van rechts komt aangereden. Wie van een kleineren verkeersweg op een grooten rijdt, moet zich eerst verze keren of deze laatste vrij is. 2. Bi j bet naderen moeten de voor bijgangers gewaarschuwd worden. 3. WaDneer een hindernis op zij van den weg- moet voorbij gereden worden, moet het voertuig een ruimte van ten minste een meter laten voor de voet gangers. Zoo dit onmogelijk is, mag zijn snelheid die van de voetgangers niet overscbrijden 4. Aan tram- en treïnbaltes moet ver traagd worden en een voldoende ruimte gelaten worden voor bet uitstappen van de passagiers'. Zoo noodig moet bet voer tuig stoppen. 5. De bestuurder van een'in bcwe; gïng zijnde voertuig moet zorgdragen dat de bak van bet voertuig of de lading zoo weinig mogelijk de voetpaden in beslag neme en desgevallend nooit meer dan twintig centimeter. 6. Wanneer een ongeluk zich vol doet, moet de bestuurder van bet rijtuig stoppen om alle vereisdhte vaststellin gen te vergemakkelijken en zoo noodig hulp te bieden. Sleden, hoornen, balken. Art. 13. Het vervoer met sleden is verboden op de verbeterde wegen, tenware deze beelemaal met sneeuw be dekt zijn. Nochtans, bet vervoer per slede van de landbouwwerktuigen toe gelaten, indien dit vervoer geen schade aan de wegen veroorzaakt. Het vervoer van boomen en balken door middel van boomfhursten is toege laten onder dezelfde voorwaarden. A angan g voertuigen. Art. 16. De trekbanden dienende om bijwagens aan te hechten moeten alle waarborgen van stevigheid geven. Een bespannen voertuig mag niet meer dan een aanhangvoertuig hebben. Dit laatste moet vergezeld zijn van een eleider, wanneer het voertuig rijdt op e grooie wegen of op een buurtweg Van groot verkeer. Het aantal wagens, door een zelfbe- wegepdc- traktor getrokken, is beperkt totdrie en de lengte van den trein tot vijf en twintig meter. Deze bijwagens moeten voorzien zijn van trekbancleri die .hun richting verzekeren en van een daarbij béhoorend veiligheidstoe stel. De trein moet vergezeld zijn van bet aantal geleiders, noodig voor de vei ligheid van het verkeer. "Een hunner moet achter den trein gaan, indien de ze meer dan een bijwagen beeft. Art. 21. Het is verboden op zicht bare wijze, aan de voor- of achterzijde van een motorvoertuig, letters of num mers aan te brengen welke door de kleur of afmetingen verwarring zouden mogelijk maken met de letters of num mers voorzien bij art. 19 of met die wel ke kunnen opgelegd worden door den minister van Financiën. Art. 31. Ieder voertuig met twe^ en meer wielen moet voorzien zijn van een rem toestel. Met bet remtoestel moet de bestuurder spoedig ten minste een der wielen kunnen stilliggen bij een rijwiel of een motorrijwiel, ten minste twee der wielen, van voren of van ach ter bij de andere voertuigen, De rein; is echter voor bespanben voertuigen of stootwagens niet vereisdbt in de volgende gevallen: 1. Wanneer bet voertuig rijdt op een weg niet voorzien van een verharding, zooals gekasseide- of steenslagwegen 2. Wanneer bet voertuig zich op een gedeelte van den weg bevindt, waar de lengte helling geen drie per honderd oversell reidt; 3. Wanneer bet bespannen voertuig op twee wielen loopt, dat zijn totaal ge wicht, lading inbegrepen, niet. meer dan 1500 kilogram bedraagt en daaren boven het gespan zoo ingericht is, dat bet voertuig noodzakelijk stilvalt bij het stilhouden van het trekdier. Sieenen, afval, enz. Art. 49. Het is verboden op den openbaren weg steenen, afval of andere voorwerpen te werpen, te storten of achter te laten, die bet verkeer der voet gangers, dieren of voortuigen kunnen hinderen of hun nadeelig zijn De autovoerders van het regiement. Art. 50. Zijn belast met de uit voering van dit reglement: 1. De ingenieurs cn kondukteurs van Bruggen en Wcgdfe; - 2. Dc ambtenaren en bedienden der provincieale wegendiensten, in werke- lijken dienst, belïMve de kantoorbe dienden 3. De kantonniers en andere agenten aangesteld tot -bewaking der openbare wegen 4. De agenten aangesteld tot bewa ken of draaien der* bruggen op een openbaren weg; 5. De ambtenaren en bedienden van de redhtstreeksche belastingen, doeanen en accijnsen. wat betreft de toepassing der taksen, bij dit reglement voorzien; 6. De officieren, onder-officieren en soldaten der Rijkswacht; 7. De ambtenaren en bedienden van last met de gemeentepolitie. Tenware een tegenstrijdige bepaling bestond in de wetten of in de organieke reglementen die 'bun betreffen, moeten voormelde agenten in banden van den vrederechter van bet kanton van bun verblijf, den eed afleggen, voorgeschre ven dcor het dekreet tan'20 Juli 1831. Overtredingen. 'Art. 51. De bestuurder van een voertuig die -in overtreding bevondep wordt van de voorschriften van arti kelen 38 of van de besluiten g^homen in uitvoering der artikelen 39, 40 of 44. moet in de naastbij gelegen gemeenten lossen of uitspannen: zooniet kan bet voortuig op zijn kosten en risico en op die van de burgerlijke verantwoorde lijke personen worden opgehouden. Art. 52. De bestuurder van een voertuig, waarvan bet wagenstel óf de lading niet overeenstemmen met do voorschriften der artikelen 14, 28, 29, 34, 35, 37, of 43, kan belet worden zij ne reis voort te zetten en gedwongen worden naar de plaats van vertrek terug te keeren langs den weg waar zijne reis met de minste bezwaren kan ge schieden. Dit alles, onverminderd de straffen, door de wet uitgeschreven. N/W Een bevoegd ambtenaar zegt Twee zaken zouden veel kunnen bij dragen om dc ongelukken bij de onbe waakte spoorwegbarreelen te verminde ren. De eerste voortdurend werken door allerlei middelen, om de opvoeding der bevolking dienaangaande te verhoogen De tweede zorgen dat men van af de wegen welke over de onbewaakte barree len loopon, op den spoorweg, een vrijen blik beeft. Dit zou kunnen door een deel struikgewas niet te boog te laten groeien. Naar onze meening is dit laatste 'een nieuwe gedachte, en diende dan ook in ernstige overweging genomen te wor den. Tot daar de mededeeling van een correspondent. De tweede gedachte is 'zeker uitste kend, ïnaar kan worden veralgemeend en omvatten alle soorten van belemme ringen wat betreft den vrijen uitkijk op de spoorbaan. Immers terwijl de gewas sen slechts eenigc maanden in 't jaar, door bun gebladerte den uitkijk uit sluiten, wat gezegd van de gebouwen- ooniplezen dichtbij de barreelen of aan den draai van overwegen Waarom ook niet, in navolging van 'hetgeen er in bet buitenland gebeurt en waarmee ook hier in België, te Brussel in de rue Belliard en in sommige Waal- sche provincies aanvang werd genomen, het stelsel der automatische klokken ver algemeend Bij 't naderen van een trein klinkt de klok tweern aafcvijf slagen en is ze een doelmatige waarschuwing voor voet gangers en yoerliedenM LA NDB O U WONDER WIJS. Frans. Dag Jan, ik ben blijde u te ontmoeten, vriend, want er is nieuws dat u aanbelangt en ik wil bet u spoe dig meedeelen. Tan. Zoo Frans? En wat is er zoo al te vertellen? Frans. Luister, vriend. Te begin nen van den 3e November gaan we elke week twèe avonden landbouwlessen ont vangen, van 6 tot 8 uur, en dat van een knap voordrachtgever. Jan. Ja. daar wist ik niets aft Frans. Hoe? En de plakbrieven hangen overal uit. Hebt gij ze niet ge lezen Jan. Volstrekt niet, Frans; ten andere, wat is er daar al veel te leeren. Ik ga daar mijnen tijd niet verslijten, boor! Frans. Uw zeggen verwondert mij grootelijks Jan. Dat begrijp ik niet van uwentwege. Weiboe, 'hoe dikwijls reeds hebt ge mij niet geraadpleegd over 'bet gebruik van, meststoffen, als zwavelzuren ammoniak', superfosfaat, potasckmesten enz., op allerlei gewas sen Jan. Dat is waar Frans, eri ik zal het nog doen. Frans. Goed zoo! maar nu hebt ge de gelegenheid dat alles eens goed te hooren uitleggen en verklaren. Gaat gij die gelegenheid nu laten voorbij gaan? En hebt ge niet dikwijls de erva ring opgedaan dat het gebruik van scheikundige meststoffen, zooals ik uit legde, veel winsten gaf. Jan. - Voorzeker Frans. Dat is on betwistbaar, maar ik vrees dat ik' dit al les niet goed zal verstaan. Frans. Wees gerust, vriend. Ge moógt altijd opheldering vragen als e£ iets is dat ge niet begrijpt. De leeraai' is zeer gedienstig"; ten andere, dan ben ik nog daar om de zaak met u te bespre ker». Van den anderen kant zult ge daar nic-t alleenlijk leeren hoe ge op doelma tige wijze bij de verschillende teelte'n zwavelzuur ammoniak, ijzerslakken, en andere fosfoorznur- en potaschmesten moet aanwenden, maar ook welke de beste variëteiten zijn. hoe men de ziek ten bestrijdt: enz. enz. Wat dunkt u er van, Jan? Jan. Ik versta u, Frans, 't ïs goed, ik ga meetot den 3enNovember. boor DIXI. Wanneer HH. MM. koning Albert en koningin Elisabeth van hunne omreis in Indië naar Europa zullen weerkee- ren, is het bijna zeker dat zij in Egypte aan wal zullen stappen en een officieel bezoek zullen brengen aan koning Found I. Onze Vorsten zullen ook een bezoek afleggen in de boogescbool van Kairo, waar verscheidene Belgen als professors werkzaam zijn. VERRAAD IN DE BAAI VAN ALHUCEMAS. HOE AB-EL-KRIM DE DEELNE MERS ffTRAFTlE. Volgens Riffi. die onlangs van Ajdir te Tanger aangekomen zijn, schrijft Abd-el-Krim de gelukte Spaansche lan ding toe aan verraad, gepleegd door in vloedrijke Riffi en ook door een deel van Boekoja-stammen, tot welk gebied Moro Nueva, de plaats waar de Spaan sche landing geschiedde, behoort. Abd-el-Krim heeft zekere gezagheb bende personen gevangen genomen en strafte op zeer ernstige wijze de 'om liggende Boekojadoirpen"; bij deelde aan die stammen mede, dat zij bij het vol gende gevecht tegen de Spanjaarden in de voorste linies geplaatst zullen wor den en dan vlak achter zich leden van Abd-el-Krim's eigen stammen krijgen, die opdracht hebben', de Boekoja's neer te schieten, als zij weigeren tegen de Spanjaarden te vechten. De zegslieden verklaren verder, 'dat bet complot om de Spanjaarden te laten landen, verraden is door een Moorschen telefonist, die het hoofdkwartier van Abd-el-Krim opzettelijk verkeerd in lichtte over de plaats waar de Spanjaar den 9 September landden. De telefonist werd gevangen genomen, maar op vrije voeten gesteld en begenadigd, toen bij zijn medeplichtigen verraadde. Verder wordt beweerd, dat Abd-el- Krim zich niet. over den toestand be zorgd maakt. Hij zou gezegd hebben te wenscheri, dat de Spanjaarden maar zooveel mogelijk oorlogsmateriaal aan .land brengen, omdat dit hem later toon in jianden valt. In 't land zijn er duizenden leer krachten te veel, vooral onderwijzeres sen. Als oorzaak daarvan worden drie voorname redens aangegeven 1. De geboorten dalen zoodat dó schoolbevolking niet meer stijgt, en er dus geen nieuwe klassen meer geopend worden. 2. Een aantal onderwijzers wachten op de perekwatie der pensioenen om ontslag te nemen. Aldus vallen min plaatsen open. 3. De normaalscholen zijn overbe volkt, voor onderwijzeressen nog in veel hoogere mate dan voor onderwijzers. Men heeft niet alleenlijk meer nor maalscholen vóór juffrouwen dan voor hoeren, maar ieder der juffrouwen-nor maalscholen is veel talrijker bijgewoond dan deze voor mannen. Tot een bevoegd man in opleiding eri schoolzaken stelden wij de volgende, vraag r! Zouden wij de ouders aanraden hun kinderen van het normaal onder wijs af te houden Het antwoord luidde 7' Neen, daar dit onderwijs de baan ópen inaakt naar veel verscheidenheid yan posities. Maar 'daar men niet zeker is in bet onderwijs ëene' plaats te beko men, dient men de mogelijkheid tot bet bekleeden ëener andere plaats vooruit te zien. Van 'de ouders vestigen wij hierop de aandacht. - Landwacht. BIJZONDERE LEERGANG OVER KOLONIALE TEELTEN. De 45e zitting zal geopend worden ie het lokaal der sdhool op Donderdag 2ï October te 14 u. De leasen worden alB Donderdagen gegeven van 14 tot 18 u Ze zijn kosteloos en gaan over onge veer 6 maanden. Voor inlichtingen en inschrijvingen zich wenden tot den Bestuurder der school. Voor deri oorlog, aldus het Vlaamsch Ekonomisch Tijdschrift Onze Han del was de glasn ij veiheid uitsluitend in bet Walenland gevestigd. Thans breidt de nijverheid zich uit over Vlaan deren. Onze voornaamste glasafnemers zijn Engeland, Nederland, Zuid-Ame* rika, China en Denemarken. De glasnij verbeid-centra Iiï Vlaan deren zijn Moli (Gompel), waar in 1.923 een vensterglasblazerij is opgericht waar 900 arbeiders werkenverder is er te Moll (Donk), sedert 1922, nog een Flesschenfabriek. Lommei met een flesschenfabriek waarin 400 werklieden arbeiden, die per dag 60.000 flesscheri maken Merxem met drie ovens voor bet maken van groene flesscheri 'Schelle-bij-IIemixera bezit sedert' 1921 een glasblazerij voor gloeilamp- glaasjes. met een 60-tal werklieden Deurne bezit ook een glasblazerij voor gloeilampglazen St. Genesius-Jvhode met eeri fles schenfabriek, die werkt sedert 1921 en waar ëeri 50 Nederlandsche glasblazer^ zijn aangeworven. Seteate fabriek van bijzonder glas"] Zeebrugge waar thans de laatste band aan de glasblazerij wordt gelegd, een der voornaamste nijverheidsinrich tingen van bet land, en waar men 3000 arbeiders zal kunnen gebruiken. Tien paarden, het vee én de zwijnen' doodgebliJcscmd. In bet dorpje Kruisdorp, gelegen op de Nederlandscli-Belgisdhe grens, heeft bet onweder eeri schrikkelijke ramp veroorzaakt. Aldaar stond dë 'uitgestrekte hoevé van het landbouwersgezin St-allaert. Dë bewoners waren reeds te bed, toen bet onweder over die streek losbrak. Dë bliksems waren zoo vreeselij'k en zoo tal rijk, dat heel het geluchte in brand scheen. Het hemelvuur sloeg ïri de stallingen der hoeve Stallaert en wel zoo verschrik kelijk, dat tien paarden, het vee en dó zwijnen dood geslagen werden en heel liet gebouw in lichte laaie werd gezet. Do' bewoners hadden nauwelijks don tijd to vluchten. Gansch de hoeve, met den oogst §n hot glaam jY§rd in asch gelegd.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1