iet tegen den Godsdienst Vrijdag Sept. 1925 Het wettelijk uur lij overeenkomst bepaalde wisselkoers Katholieke ïloogeschool van Leuven Belgie's financieele toestand Groote opslag van den prijs van het papier Kandidaten voor het Zothuis Ouderdomspensioenen De ontruiming der Keulsche Zone Lof der katholieke Missionarissen De ramp van de u Shenandoah "j XXXI- JAARGANG NUMMER 221 Kerkstraat,' 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-Ee Gendï H. Firm ia us Zon op 5,42. ondor o,42 Etrsle Kwartier den 25 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf iïlaxiaan, 13, te^ Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, r—Bream's Buildings, Londres E. C. 4. DE SOCIALISTEN TEGEN HET CHRISTENDOM, Een algemeen erkend feit is Het dat Het cliristendom een weldaad is geweest voor liet mensclielijk ge slacht. De volkeren die in den loop der eeuwen beurtelings de leer van het Evangelie hebben aanvaard, hebben zich langzamerhand we ten op te werken. Het klein Euro pa, met zijn vier-honderd millioen inwoners, stelt de wet aan de ove rige werelddeelen en heeft een be schaving waarmee die der Asiati- sche of Afrikaansche volken nog niet eens kunnen vergeleken wor den. Hoe traag rolt de wagen van den vooruitgang in de landen waar Boedha wordt aanbeden, evenals bij de volgelingen van Confucius. -Wat hemelbreed verschil tus- sclien de bewoners van Midden- Afrika en ons vasteland. De in boorlingen liebben daar sedert vier-duizend jaren geen stap voor waarts gedaan. Een vijftigtal hut ten, in het bosch of in de vlakte verspreid, vormen een negerdorp, beden, zooals wellicht duizenden jaren geleden. Van alles wat den mensch hoven het stoffelijke verheft: geen spoor. Van alles wat kunst is, is daar geen spraak. In een land waar de zon -haar verblindend lielit rijker lijk uitstort, heerscht volslagen duisternis in de geesten en onbe grip voor alles wat edel en grootsch is. Steeds beeft daar, en nu nog, al hoewel in geringe mate, de mensch- onteerende slavernij geheerscht. Zooals men weet heeft liet Chris, tendoïn steeds voor de afschaffing van de slavernij gestreden. In het heideiïsdhe Rome was de slaaf vol ledig de eigendom van zijn mees; ter. Een mensch dus die aan een anderen mensch toebehoorde. De eigenaar kon over zijn slaven be schikken, zooals over een kudde. Oude slaven werden vaak als aas geworpen aan de dieren, in de vij vers der tuinen vail de Romeinsche patriciërs. Diep was de slavernij in de ze den van het heidendom ingewor teld en lang heeft het christendom moeten kampen tegen deze instel ling in dc tweede helft der negen tiende eeuw was de slavernij nog wettelijk erkend in verschillende landen en 't is slechts in 1889 daü er een einde werd aan gesteld in Brazilië. Ecii der grootste Verdiensten Van het christendom is wel geweest dat liet de waardigheid van het mensclielijk bestaan in eere beeft hersteld. y< BESCHIMPINGEN TEGEN DE CHRÏSTENE LEE RING, Onze Belgische socialisten den ken echter over dit alles ganseh an ders, zooals blijkt uit een boek ge schreven door den socialistische leider Vandervelde, in samenwer king met de genoemde Clara Ba- ril. In dit hoek «Le livre rouge», worden citaten aangehaald van re volutionaire voormannen, o. a. van don Eranschen socialist Proudlion. 't ls wel waar, zoo lezen we, dat ik van twaalf tot twintig jaar een beetje gek heb gedaan. De schuld daarvan lag niet bij mij, doeli wel bij de cliristene leering, die steeds tegenwerkt ea den meiiseh beeft veranderd met hem gekunstelde gevoelens op te leg gen, in db plaats der gevoelens die hem door de natuur werden gege ven.» Degene die dit schrijft loochent al de weldaden die de wereld van het christendom ontving. De leer van Christus beteugelt zekere in stincten, zekere natuurdriften, doch is dit niet absuluut noodig? Behoort bijvoorbeeld, bet instinct van een slavenhandelaar niet be teugeld te worden? Toen sommige industrieelen, wanneer de wereld encycliek «Rerum No varum» nog niet was verschenen, him arbei ders, ook vrouwen en kinderen twaalf en vijftien uren deden wer ken voor ontoereikende loonen, gehoorzaamden deze industrieelen ook aan hun natuurdrift. Mogen deze en andere instincten dan niet bestreden worden? Waarheid is dat, indien de men- sebelijke waarde van den werkman in eere is hersteld, zulks te danken is aan de grondbeginselen van liet christendom. In hetzelfde boekje komen nog meer andere teksten voor, waarin de christenè godsdienst openlijk wordt aangevallen. Menschen als Luther worden daarentegen voor gesteld als helden en verlossers. ZE ZIJN TEGEN DEN GODSDIENST NIET. We vinden bovenstaande tekst ill een dagblad uit Bergen, Le Progrès hetwelk zegt dat' be doeld boek als prijs wordt uitge deeld in de gemeentescholen van Henegouwen, waar de socialisten de meerderheid hebben. Dit boek valt dus in handen van al de kinde ren die naar de scholen gaan, en die volgens de verklaringen der socia listen onzijdig moeten zijn. De denkwijze van alle kinderen be hoort immers in de gemeenteschool geëerbiedigd te worden. En ziet, die socialisten schamen zich niet boeken waarin de christene gods dienst op de schandelijkste wijze wordt behoond en bespot, in de handen te geven van hen die heil worden toevertrouwd. Dat Vandervelde zelf dat boek heeft opgesteld, maakt het feit nog zooveel te erger. Het geldt' hier een berekende daad, komende van iemand die zeer wel wéét wat hij doet. Men zal zicli herinneren dat de socialisten in den laatsten kies strijd bij hoog en bij laag beweer den dat ze niet tegen den gods dienst zijn!? En thans stellen ze zich reeds al even hatelijk aan als de onzalige combisten in Frank rijk, een vijftiental jaren geleden. Ze' beschimpen het christendom en beleedigen de heiligste gevoelens van een groot gedeelte der bevol king. Zal minister Huvsmans, die te Antwerpen den selioolvredé wist te bewaren, toelaten dat de ge meente scholen van Henegouwen aanleiding geven tot nieuwe onee- nigbeden op schoolgebied. Het Staatsblad brengt bet (koninklijk' besluit waarbij op voorste van den Mi nister van Binnenlandscbe Zaken en Volksgezondheid het wettelijk uur in den naeht van 3 op 4 October, te 24 u., 60 minuten wordt achteruitgezet. De wisselkoers toe te passen bij het vaststellen van den prijs (in fransche' franks) der van 1 tot 15 October 1925 af te geven internationale samengestel de reisbiljetten is de volgende 1 dulden of 8,54 franscho franks. 1 Zwitscrsehc frank of 4,10 fransche fr. 1 lire of 0,87 fransche franks. 1 shelling of 5.14 fransche franks. 1 penning of '0,43 frarisefhe fr. 1 deensche kroon of 5,23 fransdie fr. 1 tjecko-SIow. kr. of 0,63 fransche fr. 1 Zwcedsdhe feoon of 5/70 fransdie fr. SCHOOL VAN PEDAGOGIE EN PSYCOLOGIE. TOEGEPAST OP DE OPVOEDING. De vacantieleergangen, in liet begin van September door de Pedagogie-school der I.euvensclhe Universiteit georgani seerd, werden met den besten, uitslag be kroond. De lessen werden gevolgd door meer dan 160 personen leeraren van normaalscholen, schoolbestuurders, in specteurs, onderwijzers, regenten. De Voornaamste vrije normaalscholen en eenige officieele normaalscholen waren cr vertegenwoordigd. Deze leergangen leiden tot nauwer contact tusschen het hooger onderwijs en het middelbaar en lager onderwijs, en doen een zeker aan tal huidige pedagogische opvattingen kennen. In Juli 1.1. heeft de Lcuvensehc Pe- dagogiescbool haar eerste doctors diplo ma uitgereikt aan de Eerw. Zuster Jean ne-Marie der Zusters van den H. Jozef, van Saint Paul (Vereenigde Staten). Na den graad van Master of Arts ter Universiteit van Minnesota ontvangen, en eenigen tijd aan een Amcrikaansche Hoogeschool voor jonge meisjes gestu deerd te hebben, kwam deze religieuse te Leuven een jaar doorbrengen, om et hare pedagogische, psychologische en wijsgeerige studiën te voltooien. Zekere leergangen' der Pedagogie- school, die vooral voor leden van het onderwijzend personeel van belang zijn, zullen voortaan 's Donderdagsnamid dags gegeven worden. Ziehier de uurta- bel Eerste semester van half drie tot half vijf, de heer Buyse Bijzondere Methodologie van bet lager onderwijs. Van half vijf tot half zeven, de heeï HET OORDEEL VAN M. JANSSEN. In een hitervieuw (heeft de Minister van Geldwezen medegedeeld dat hij op timistisch gezind blijft ten opzichte van het financieel herster van Belgie. Daartoe zal niet noodig zijn, voegde hij erbij, de belastingen te verhoogen en evenmin den frank te stabiliseeren. Veeleer zullen hier en daar de begroo- tingen moeten besnoeid wordeD vooral de begrooting van Kunsten en Weten schappen en die van Landverdediging. In 1926 zal door Belgie een nieuwe leening worden aangegaan, om nieuwe uitgaven te dekken. Wel zal in het bui tenland een leening worden aangegaan ten einde den frank te consolideeren. De minister deelde mede dat hij tracht de 3.500 thans nog iri dienst zijn de tijdelijke Staatsbedienden door te zenden. Ten slotte drukte de minister de meening uit dat de Belgische frank eerlang in waarde stijgen zal. Immers Belgie betaalt zijn schulden, De Zwitsersche schuldvordering van 100 miljoen frank is afgelost. lieden Vrijdag zal Belgie het - saldo van 40 miljoen frank van de Fransche schuldvordering van 120 miljoen frank vereffenen. De groote papierfabrieken van' het land liebben zoo even den prijs van het gazettenpapier voor den derden trimes ter van 1925 vastgesteld. Die prijs overtreft ongelukkiglijk de meest pessimistische vooruitzichten 30 centiemen per kilogr. méér Men zal het belang van dezen optelag Fauville Individueele psychologie en;ybest begrijpen als men zich wil herinne ren dat voor den oorlog, het papier 23 geestestesis. Tweede semester van half twee tof half vijf, de heer Fauville Pedagogi sche psychologie en Kinderpsychologie.. Van half vijf tot half zeven, de heer Buyse. Organ watte van het onderwijs. ENlGELSCIIE PERSSTEMMEN De Westminster Gazette (libe raal) schrijft, dat de Volkenbond zich in een moeilijke positie bevindt. Slechts dan. wanneer de tegenover elkaar staan de partijen beide bezield met 'fc verlan gen om tot een okkoord te komen, biedt de bemiddeling van den Bond eenige kans van slagen. Hij zou ongetwijfeld een der partijen kunnen veroorloven, de andere, die weigert, zich aan de uit spraak te onderwerpen, aan te vallen; maar dan zou de Volkenbond de oorlo gen bevorderen, en dat ligt heelemaal niet op zijn weg... Maar de oorlogskwesr tie ter zijde gelaten de regeling mag niet berusten op zedelijkcn dwang, want dan zouden er onophoudelijk twisten uitbreken, en zouden Enge- land's petroleumbelangen mis schien nog erger in 't gedrang komen, dan als er oorlog was geweest. De Westminster Gazette stelt voor: Men neme Turkije op in den Vol kenbond, en verzoeke het dan, Mesopo- tamië ie eerbiedigen, in ruil voor de grenzen, in zijn profijt voorgeslagen. De Daily New (liberaal) schrijft in een hoofdartikel, dat het niet noodig is, de bedrijvigheid van den Volken bond te temperen. Er zijn mensdien, die de l iga verwijten, niet dat ze over ijld te werk gaat, maar ze heelemaal uiets ontziet. Ten gevolge van ongeluk-- kige omstandigheden laadt, nu Enge land den schijn op zich, dat het al 'fc mogelijke doet om den Volkenbond in zijn bewegingen te belemmeren. De correspondent van de Daily News Y> te Genève somt een reeks han delingen op; door welke de Engelsche delegatie ie Genève een obstructie rol schijnt te willen spelen. Het blad spoort bet conservatief gouvernement aan, ten opzichte van den Volkenbond een zoo danige politiek te voeren, dat het bui tenland den Engelschen niet. kunnen verwijten, dat. ze met opzet liet rerntoe- stel doen werken. De r« Daily Mail W (conservatief) schrijft, dat, sinds het besluit van deri Volkenbon draad. Groot-Briitanje niet meer het minste recht op Mossoel heeft. De cc Daily Express (conservatief) verwijt den Engelschen' minister van Koloniën, dat hij voor die leelijke af faire van Mossoel noch het Engelsch Parlement, noch do Parlementen der Dominions heeft geraadpleegd. De En gelsche belangen raken in hot gedrang. Men kan niet aan biiitenlandsc.be ju risten de zorg overlaten, een beslissing te nemen in een kwestie, waarbij uiterst gewichtige belangen van Groct-Brit- tanje gevaar looped*; centiemen per kilogr. 'kostte. De prijs voor den derden trimester was 1 fr. 55 zoo als hij sedert een jaar stond hij is nu gebracht op 1 fr. 85, 't zij ccnc vermeerdering van 20 Welke is die oorzaak van dëze 'prijs- verhooging Men kan haar niet ten las te leggen van die hooge koersen van hel Engelsch pond, vermits wij in Maart 1924, toen het pond 132 stond, het pa pier 1 fr. 57 betaalden, en het pond nu aan 110 staat. 'fc Is de koers van de Noorschë kroon die nu aansprakelijk is. Welnu, die kroon is in den laatsten tijd geweldig geklommen, want zij stond in Juni 1.1. 358 en is nu in September geklommen tot 488. Die rijzing van 125 punten Is abnor maal en de cc Peuple ziet er maneu vers van de cc haute finance in, voor al de financieele strategie der Amerika nen. 1 Zonder op die beschouwingen Iri te gaan en de gegrondheid er van te_ er kennen of te ontkennen, stellen wij eri- kel de prijsverfoooging vast. Zij kan niet nalaten de voorwaarden van uitbating van het dagbladbedrijf, dat reeds met. groote moelijkheden te kampen heeft nog bezwaarlijker te ma ken. Een Canadeesch meisje, té Parijs, Miss Palpho Bill, ging een wedding schap aan dat zij zich in een ton zou la ten inspij keren cn daarna de trapp'en van Monlmartre zou laten afrollen. 's Morgcnds vroeg was zij op den top van den heuvel aanwezig met een groo te ton, die aan de binnenzijde in het geheel geen cc comfort bood in den vorm van eenige bekleeding of iets dat het schokken en stooten dragelijker zou kunnen maken. Op het laatste oogen- blik maakte een policieagent een einde aaü haar voorbereidingen, op grond dat voor deze onderneming geen toestem ming was verleend. Onmiddelijk daarop sloot Miss Bill een andere weddenschap, waarbij zij aannam, in haar ton van de Place de la Concorde naar de Bond Point des Champs Elysées te rollen. Eer iemand tusrc'hcn Icon komen, was zij iri de ton verpakt en werd zij, getrokken door een taxi, van de Place de la Concorde naar 't bewuste punt voortgerold. Het was blijkbaar geen plezante reis, want na afloop bleek de zonderlinge jonge dame baar bewustzijn verloren te hebben. Zij kwam echter spoedig bij, waarop zij on middelijk het geld, waarom de wedden- schcp ging, in ourfvangst nam. Een andere rare juffrouw is de jonge Amerikaansdhe danseres Gmsilla Tag- gart. Deze wil een record behalen, door den Eifeltorcn aan de buitenzijde te be klimmen. Dagelijk§ pQfcnt het moisjo zich cn zij heeft het reeds tamelijk ver gebracht. Hoe langer, hoe zotter. M. Wauters, minister van nijverheid en arbeid, heeft zijn inzicht te kennen gegeven de twee stelsels van het koste loos pensioen en van het pensioen door stortingen van vooruitzicht aan elkan* der aan te passen. •••••••-- - Er blijkt uit de verklaringen Van deiï minister dat de verplichtende stortin gen, voorzien bij artikels 5 en 5 der wet van 10 December 1924 zullen behquderi blijven. Het aandeel der tusscherikomst vari den Staat, in de vorming der ouder-* domsrente, zou op een tninumuin ge bracht worden van 720 fr.a) geduren de 'het bepaald tijdperk, dus 7*20 fr. iri plaats van 240 fr.b) gedurende het overgangstijdperk, dus 720 fr. in plaats van de afnemende verhooging van 720 fr. tot 40 fr. De gratis-toekenning, wegens öuV derdom, door artikel 33 der wet gé bracht van 600 fr. op 360 fr., zou gé< bracht worden öp 720 fr. Daar de verplichtende stortingen be-* houden blijven, doet men wel zich öhV verwijld te laten inschrijven bij eeriq pensioenkas erkend door den Staat. 1 Eene storting van 3 fr. volstaat dit jaar om in regel te wezeri. Men k'ari ook' een storting aanraderf' van 15 fr. voor 'de persöricn geboren Iff 1870 eri vari 24 fr. voor deze geborèïï voor 1871. Deze stortingen geven rechf op alle toelagen. MIDDEN NOVEMBER '7 Eenigc-ri tijd geleden heeft een BelV lijnsch blad gemeld, dat op een bijeen-' komst van de ministers van' buitenland» scihe zaken van Frankrijk', Engeland git Belgie té Genève, afspraken waren' gei, troffen over de ontruiming vani dé Iveulsclie zone. -h-uwj Het. Berliner Tageblalt 5 beeft valt dit bericht een bevestiging ontvangen.- Het zegt, uit de allerbeste bron- bij de Rijnlandcommissie te Koblentz vernö» men te 'hebben, dat dé ontruiming vaii de Keulsehe zone öp zijn laatst midden* November zal zijn voltooid. VVV Het Fransche blad Victoiré schrijft- wat volgt over de aktie der ka« tholieke missionarissen in den vreemde"! Men weet hoe heel het Uiterste Oosten door een vlaag van zoogezegd na tionalism gesoliud wordt. Men weet ook' hoe weinig talrijk de Fransölien zijn iri China, bijvoorbeeld in de vijf kolonies of protektoraten. In Codhindhina zijn' 8500 Europeanen tegen 3.700.000 in landers en 225.000 Chineezen. De in boorlingen verkeeren er in een revolii- lionnairen geestestoestand. Het eenig werk ter konsolideeririg an den Fransche invloed in die verre stroken, werk gericht tegen den revolu- lionnairen geest, wordt gedaan door dc missionarissen, onder de leiding him- ner Fransche bisschoppen. Niet alleeiï ziin zij er in gelrikt in eenige jaren tijd 1.200.000 inlanders tot den katholieken.' godsdienst te bekeeren, maar or zijri ginder nu ook 904 inlandsdhe priesters die, ónder hun rasbroeders, de beste steunen zijn der orde en van den Fran sche invloed. Zulks is nog een der velé' bewijzen van het nut der priesters cri kloosterlingen-missionarissen. Wanneer dan zal de Fransche regeë- ring begrijpen dat zij er alle belang bijt heeft de aanwerving der missionari.sscrf;j zoo moeilijk gemaakt door de wetten1' tegen de kloostergcmëenten, öp allo. wijze te begunstigen LakeKurst (N.Y.)', S3 Sept. - D'ö, kommissie van Onderzoek naai- de oorzav ken van bet vergaan van bet liidhfschijS' Shenandoah Zet (hare laa.kj voort,-; Onder dc getuigen die gdhoord werden,, bevond zidh in de eerste plaats kolonel Mitchell, Wiens kladliten tegen bet de-, partemont van ludhtvaar't .aanleiding tot het onderzoek gaven. Oofk' de overle venden van de bemanning behoorden!', tot de eerste getuigen. -v. In verband met de sdlierpc aanvallen! van den kolonel beeft bet departement van oorlog cn Marine besloten hem uit den wenkelijkcn dienst te ontslaat. Hij zal ook voor den krijgsraad lyorden gé«.: daagd,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1