Prinselijk huwelijk in Ilalie Bescherming der Landverhuizers ALLEEN V4 DE WERELD AUGUST SNIEDERS Naklank van de zaak De Man Dammen of dijken tussclien Frankrijk en Engeland Auto in een sloot gereden De fabriek brand te Verviers Git de gevangenis gebroken Gestolen goed aangeslagen Juwelier bedrogen Hartelooze kerel Eene goede vangst Gauwdieven op de Bs usselsche trams 400 gevangenen in opstand Een modelhediende PRINSES MAFALDA EN PRINS PHILIP VAN HESSEN. In liet koninklijk kasteel van Raeco nigi, in Piéniont, heeft Woensdag de huwelijksplechtigheid plaats gehad van prinses Mafalda tweede dochter der Ita- Jiaansche vorsten met prins Philip van Hessen, neef van den gewezen keizer van Duitsc.hland. Maandag en Dinsdag hebben te dier gelegenheid te Raeconigi allerlei feeste lijkheden plaats gehad. De Italiaansche vorsten haddon Maandag een groot /eestmaal geboden aan 2.500 arme lie den der streek, waarbij de moeders en de weduwen der gesneuvelde soldaten. Dinsdag avond werden in bet kasteel van Raeconigi de offieieele f eestelij kil den ingezet met eene grootsdhe ont vangst ter eere van bet bruidspaar. Na eene galavertooning en een diner, bad er op bet meer van bet park een toovcr- achtig nachtfeest plaats. Gansch. bet park was prachtig vcrlioht. Dit feest werd bijgewoond door de Italiaansche Vorsten, door den eersten minister M. Mussolini, talrijke prinsen en prinses sen 'en booge personaü feiten Woensdag voormiddag had in bet kasteel de burgerlijke Ihuwelijksplech- tigheid plaats. Deze gesdhiedde in de marmeren zaal en was voorgezeten door M. Mussolini, die Ihet ambt van notaris der kroon waarnam. Onder de genoo- digden en bet gevolg van bet. bruids paar bemerkte men H.K.H. prinses Maric-José van Belgie de gewezen ko ning Joris van Griekelandprins Carol van Rumenië; prins Danilo van Mon tenegro prins Paul van Yougo-Sla- vië; prins Ohristophe van Griekenland; aartshertog Frans-Jozefde prinsessen Franeoise en Anné van Orleans en tal- T jke vertegenwoordigers van den Ita- Jaansche adel. Xg 'het sluiten van bet burgerlijk hu- jMijfc, bad in de kapel van bet kasteel ëe inzegening plaats. k Eeiie algemeene bijeenkomst van private vereenigingen tot bescherming van de landverhuizers, dewelkë zitting gehouden hebben te Geneve op 8 en 9 dezer maand, bad (haren ofpfroep beant woord gezien door afgevaardigden van 49 liefdadigherdsvereenigingen* De maatschappij Ezra van Ant werpen had baren voorzitter, M. Isidore Tolkowsky, alsmede baar eere-secretaris, M. Ifenri Sthulrihger,' afgevaardigd. Zij hebben er een omstandig' verslag voorgelegd over de werkzaamheid der «Ezra die de oudste bleek te zijn van de te Genève bijeengeroepen vereeni- gingen. fn de landen waar maatschappijen tot bescherming der landverhuizers be staan, zijn deze laatste, uit hoofde van hunnen dagelijkschen omgang met den landverhuizer en van de grondige on- dervinding daardoor opgedaan, bijzon derlijk aangewezen om als raadgevende lichamen op te treden bij de onder scheidenlijke regeeringen in de voorbe reiding der wetten en verordeningen op de landverhuizing. Do nieuwe internationale maatschap pij die te Genève bepaaldelijk komt ge vormd te worden, is geroepen om een gelijken rol Ie spelen hij den Bond der Naties, en ook gebeurlijk bij het inter nationaal bureel van arbeid. Ondanks de uitstekende arbeid gele verd door de gemeentelijke en regee- ï*jngsinstellingen van zekére landen, be schouwen de liefdadigheids maatschap- een verhaal uit enze dagen DOOR 52ste Vervolg. y> Dè huwelijksdag was Juist niet zeer aantrekkelijkhet slofregende ge durig; de ruiten van bet buitengoed mijner tante .waren en bleven bewaasd, en dat maakte de kamers somber; de officier van den burgerlijken stand, die ons de verordeningen dos huwelijks voorlas, stamelde; de pen. waarmee ik tceken.de, gaf ie veel inkt en er viel een i'nktplck tusschen mijnen naam en dien des burggraafs; op den weg naar de kerk was niemand te zien dan een paar arme mensclien, die zich onder een versleten katoenen paraplue verborgen; de koster stiet liet wijwater om en de hand van den ouden priester", die de ringen wisselde, beefde zoodanig dat mijn ring tingelend op de grafzerken viel. ii Dat alles merkte ik op. Kinderach tigheden! zult gi j zeggeiidoch alle die niettige voorvallen maakten mij toch zwaarmoedig, en ik beken dat onder do plechtigheid het zweet op mijn voor hoof»! nerelde. Toen ik zijdelings een oogslag op mijnen bruidegom wierp, dacht ik dat op zijn bleek gelaat zich bedroog ik mij een gevoel van verve ling afteekende. Toen wij uit de kerk terugkeerden, £égde ik hem andermaalWat er ook gebeure, Mijnheer de burggraaf, ik zal pijen het landvenhuizingsproblema van uit een ander standpunt. Inderdaad zijn zij gedurig in aanraking met den landverhuizer, in een woord, zij verte genwoordigen, zooals in Belgie, samen met de overheden der landverhuizing, de belangen van den landverhuizer in de geschillen die oprijzen met de zee vaartmaatschappij en Het was noodig deze liefdadigheids instellingen samen te voegen in een ge nootschap met een bestendig 'bureel. Twee jaar geleden was eene private vereeniging gevormd geworden, onder voorzitterschap van M. Varlez. Thans heeft zij bij de zoo pas gehouden confe rentie bepaaldelijk vorm gekregen van bestendige instelling en werden hare standregclen ontworpen. Het comiteit, voorgezeten door M. Clouzofc van het internationaal Rood-Kruis, is samenge steld uit 14 leden behoorend tot veree- ningingen verspreid over de gansche we reld. M. Albert Thomas heeft de beraad slagingen bijgewoond en heeft eene re de uitgesproken, waarin hij deed uit schijnen dat de nieuwe vereeniging weldra officieel zou aangesloten worden bij bet internationaal bureel van arbeid. Eene internationale maatschappij tof bescherming van delandverhuizers is thans van het allergrootst belang. Zij zal genootschappelijk de meeningen groepceren van welingelichte personen, wier samenwerking bij de studie der la ndverhuizi ngsvraagsfcukken zich tot hiertoe niet met de gewensefhte draag kracht op internationaal gebied beeft kunnen uiten. De volgende bijeenkomst dié men deukt in December a.s. te zullen houden, zal zich. na vooraf de meening der toe getreden vereenigingen ingewonnen te hebben, bezighouden met de vereenvou diging van het toezicht der landverhui zers aan boord dor transportechepetf. De raadsheeren van het Hof van Be roep van Gent, komen een proces in te spannen tegen het Antwerpsoh nieuws blad De Schelde naar aanleiding Van kritiek door dit blad ter gelegen heid van het proces De Man. De magi straten eischen 1 frank schadevergoe ding en inlassching tot een bedrag van 25.000 frank. Dit proces zal ongetwijfeld veel be langstelling uitlokken. Londen, 22 Sept. (Reuter)1. De Daily Sketch meldt Een Zwit- scrsch ingenieur zou onlangs aan de Londenschc Kamer voor Koophandel aan verschillende Franscke en Zwitser- sche handelsondernemingen en aan lord Derby, voorzitter van de Vereeni ging Frankrijk-Groot Brittanie, een ontwerp toegezonden hebben, bestemd om Frankrijk en Engeland te verbinden door twee evenwijdig, loopende dammen of dijken tusschen Calais en Deal ie dere dam zou een dubbele spoorlijn heb ben en een baan voor gewone rijtuigen en wagens en voor auto 's. De ontwerper van het plan, dat in de plaats van het ontwerp tot aanleg van een tunnel onder rt Kanaal zou treden, beweert dat de kosten 75 miljoen pond sterling zonden bedragen dus minder dan die van een tunnel. Het zou boven dien den Engclschon alle veiligheid ver sahaffen, want. die dubbele «brug» zou rechtstreeks onder toezicht van hun schepen staan. uwen naam met eerbied en ontzag dra- 'genl De lezeres houdt een oogenblik op. Ga voort!, zegt de oude man, zonder van houding te veranderen en nog altijd met gesloten oogên 1 uiste- rend. iv De burggraaf glimlacht welwillend. Hi j was nu opgeruimder, misschien omdat -alles afgeloopen was, want hoe wel in den grond van zijn karakter aan zijn caste gehecht, was hij geen vriend van plechtigheden, waarin hij persoon lijk eene rol te vervullen had. Ook bij mij ging de slechte indruk, die ver schillende omstandigheden op mij ge maakt, hadden, eenigszins voorbijik vergat daarenboven den angst, die mij geen oogenblik verlaten had, dat hier of daar aan de kerkdeur of achter een dér pilaren, het onbeschofte gelaat van een der Dobsen zou verschenen zijn. Wij vertrokken. Hoe verder wij ons van de Belgische grenzen verwij derden, hoe vriendsohappelijikér mijn echtgenoot werd. Hij had al de herin neringen en gevoelens, die hem in zijn land kwelden, afgeschud, en herleefde wanneer hij in den vreemde zijne jon ge vrouw zag vereerd worden en haren rong handhaven. Indien wij in den vreemde hadden kunnen blijven, waren wij misschien gelukkig geweest; te Venetië ontmoet ten wij een landgenoot uit den hoogen stond, en als de man ons hartelijk ont ving. dan tocli was dit het geval niet met dc vrouw, die zich yiterst stijf DRIE GEKWETSTEN. Gisternamiddag had een pijnlijk on geval plaats op don Gentsdhen steenweg, te Assche-Brookeghcm. I)e autovoerder Theophiel woDende te Schaerbeok, reed den Gentschen steenweg op in de richting van Brussel. Juist buiten As- sdhe-Brookeghem, week hij uit voor een auto-vrachtwagen, komen uit tegenover gestelde richting.... Om eene botsing te vermijden, draaide hij bruusk het stuur met het noodlottig gevolg dat de auto in de sloot terecht kwam. Dank zij de koelbloedigheid van den autovoerder, die onmiddelijk uit alle kracht had ge remd, werd eene ramp vermeden. De auto bleef in het slijk vastzitten. De autovoerder en zijne twee kennis sen klagen van inwendige pijnen. Na verzorging konden zij echter hun weg naar Brussel voortzetten. De afgebrande bloemmolen, welks vernieling wij meldden, besloeg een vierkante oppervlakte van 28 meters lang en 22 meters breed. Het gebouw was 12 meters hoog, stond in eene smal le straat en was met huizen ombouwd. Korts na half 12 's nachts werd de moeder van M. Wetgels, eigenaar der maalderij uit den slaap gewekt door het springen der ruiten harer slaapkamer. De derde verdieping van 'het groote ge bouw aan den overkant der straat brandde reeds en M. Wetgels snelde er heen met eenen branddoovermaar het middel was gansch nutteloos. Middelerwijl waren de pompiers op geroepen en op het oogenblik dat deze ter plaats kwamen brandde het dak reeds. Hun strijd tegen het vuur met twintig lansen te gelijk baatte niet; het geheele gebouw was na vijf uren gansch vernield. Maai' de pompiers hadden de aangrenzende 'liuizén kunnen redden. Naar de eerste schatting zal, gelijik wij reeds meldden, de sohade ruim 3 mil joen bedragen, gedekt door verzekering. Het werkpersoneel bestond uit een 30tal personen. TWEE JEUGDIGE AUTODIEVEN ONTVLUCHTEN, MAAR WORDEN OPNIEUW, GEVAT. Twee netgekleede jongelingen wa ren in een hotel te Trouville afgestapt en maakten er groot -verteer. Ze waren per auto aangekomen, doch hadden geen reisgoed bij zich. Zulks kwam den hoteleigenaar zeer verdacht voor, te meer daar hij in de kamer der beide heerschappen een bos sleutels opge merkt had van meer. dan gewone afme tingen. Hij verwittigde dan ook den kommissaris van pplitie, die de twee kerels bij zich ontbood en ze tijdens een kruisverhoor deed bekennen dat ze de auto waarmee naar Trouville ge komen waren, gestplen hadden te Pa rijs en dat ze van zins waren te Trou ville een slag te slaan. In het. bezit van een der kerels vond men een geladen browning. De twee boosdoeners, 17 en 18 jaar oud, werden in de gemeentegevangenis opgesloten, waaruit zij echter wisten te ontkomen. De rijkswacht werd onmiddelijk ge waarschuwd en slaagde er in de twee vluchtelingen 1e ontdekken en aan te houden te Honfleyr. Zi j hadden zich intusschcn schuldig gemaakt aan een nieuwen diefstal in het winterverblijf van een notaris. hield er» den burggraaf gewis wilde te binnen brengen, dat'hi j een huwelijk beneden zijnen rang had aangegaan. )i In het laatste van den winter, keer den wij in het voorouderlijk hotel der d'Engelgraye's, te Brussel terug. Er was tusschen ons beiden een zekere graad van vertrouwen ontstaan, zelfs in zoovcre dat ik meende de toekomst min der zwart tc mogen inzien. i) De burggraaf was, ik zaT niet zeg gen, voorkomend, doch zeer inschikke lijk* ons huwelijk werd meer en meer een huwelijk van redeneering en Mijn heer d'Engelgrave zórgde onrecht- streeksdh en meer dan vroeger voor de Dobsen, welke familie ik in zijne wel willendheid had aanbevolen. Op een December avond kreeg ik bericht, dat mijne moeder zeer ziek was en verlangde mif te zien. Misschien, deed een der Dolden die de tijding bracht, verstaan, zal het de laatste maal zijn. De burggraaf1 glimlachte ongeloo- vig; hij vermoedde andermaal een strik van de zijde dezer intriganten, en de wijl ik onze bedienden niet in mijne familie-geheimen wilde inwijden, ont bood ik een huurrijtuig om mij naar het huis mijner moeder te laten voeren. Ditmaal had men waarheid gespro- kou: mijne moeder was den dood nabij. Zij leg, door de grootste onverschillig heid omringd, op haar lijdensbed. De oude Dobs zat in den hoek en bij de kachel zijne pijp te rcoken; de oudste zooö van Dobs leunde onbeschoft met zijne ellebogen op tafel, en scheen meer acht te geven op mijnen mantel met De Antwerpsche politie is met een bijzondere afdeeiing overgegaan tot ver scheidene huiszoekingen te Deurne, op de Franschelei, te Borgeihout, alsook in huizen der Breda-, Huik-, Zwart-Zus- ters-, Herder-, Lazarus-, en August- Snjedersstraten, en de Burchtgracht. In verscheidene woningen werden gestolen weefsels ontdekt. Bij sommigen waren de stoffen reeds verwerkt in kleeding- stukken. Uit het ingesteld onderzoek is geble ken dat de gestolen weefsels in koepons verkocht waren geworden. Ook op een liéhter gemeerd in de dokken, werd eveneens een partij gesto len weefsels ontdekt en in beslag geno men. Al deze koopwaar 'komt voort van diefstallen gepleegd aan de dokken, o. m van de lading van het Fransche ss. Herta, waarvan de scheepsoverheid de ontvreemdingen aan de politie kenbaar maakte. Het gestolene heeft een zeer groote waarde. Het onderzoek wordt met den grootsten ijver voortgezet. De juwelier M. Govaerts, woonachtig Carnotstraat te Antwerpen, kreeg het bezoek eener dame vergezeld van eenen heer', die hunnen keus lieten vallen op eenen ring versierd met brillanten en fijne paarlen, voor eene waarde van 5300 fr. Daar ze-ook nog eene barctte wilden 'hebben, die met den ring samen ging, zouden ze den volgenden dag weerkomen. Zoo gebeurde het ook. Doch toen het op betalen aankwam, hadden ze geen geld genoeg bij, daar de bank reeds gesloten was, doch gaven in betaling eenen wissel, ten bedrage van 11 800 fr. de waarde der twee juweelen. Zonder argwaan werd de wissel aan genomen, doch toen de juwelier op de bank kwam, deelde men hem mede, dat er hoegenaamd geene loopende reke ning bestond. De politie die klacht ont ving, stelde dadelijk een onderzoek in, en wist te ontdekken dat de bedriegster zekere Leopoldina Dé V. is, gewoond hebbende Statielei, 237. Het bedriegerskoppel wordt opge zocht. De inwoners der Dekenstraat te Leu ven, werden reeds eenige nachten uit hunnen slaap gewekt door liét 'aan houdend blaffen en eentonig huilen van een hond. Te vergeefs werden op zoekingen gedaan om het dier te vin den. Dan hoorde men het beest in het begin der straat, dan weer op het einde, totdat men het eindelijk, langs een duiker, bij den ingang der fabrieken Van Diest-JEngels heeft kunnen van gen. Het dier werd, volgens het schijnt, door een der inwoners, in den stadsdui- ker gestoken omdat het leed aan eene ongeneesbare kwaal. Natuurlijk zal de cigéuaar nu met de policie af te reke nen hébbon. Een persoon uit lieverlee bood zich op liet bureel van den burgerlijken stand aan om zijn identiteitskaart af te halen. De beambte, mistrouwig geworden door de zonderlinge handelwijze van zijn kliënt, ging den' bestuurder onder vragen van de auto, welke den kerel ter plaatse gevoerd bad. Zoo vernam hij dat de aanvrager der identiteitskaart een medeplichtige was van een oplichter, reeds lang door het parket van Brussel opgespoord en ver der dat de ruan in een koffiehuis te pels omzet, dan op de kermende vrouw." In de kamer zelve vodht. twistte, stamp te en woelde een mierennest van Dob sen. De. hoop alleen dat ik bij mijn heengaan klinkende munt zou achter laten, deed den oudsten zoon 't huis blijven; de vader dadht evenzoo, doch die had nog altijd de pretentie van een «welopgevoedii man te zijn, en toonde, door het. uitdeelen van eenige wel toe- gerichte oorvegen, dat hij eerbied en stilte eisdhte.- Men had zoo min aan een geneesheer als aan een priester gedaeht. De Dobsen hielden niet van «zwartrokken» cn dat verwonderde mij niet. Ik zond het rij tuig om spoedig dezen cn genen tc ha len, cn verzocht, dat men de huilers en schreeuwers verwijderen zou. Me? vrouw de burggravin wil rust.hebben!» schreeuwde de oude Dobs. Nadat hij ziju kroost letterlijk buiten dc deur hact gevochten, hoorde ik sdhier den gnn- schen avond dat jaühgel. in de naburi ge kamers op de muren kloppen, schreeuwen, tieren cn vechten, of schoon cle oude Dobs telkens buiten de kamer ging om stilte te gebieden. Ik gaf een goudstuk aan den zoon van Dobs, om in de beurt het een en ander te gaan halen voor de ziekedoch de knaap kwam niet terug; ook de zie ke verlangde niets dan een priester. Er was geen kruisbeeld, geen gewijd was licht in huis; er was zelfs geen zuiver ammelaken om dit over de tafel te spreiden toen de priester met het Vcne- ïabel kwam. De oude Dobs was blijk- yerlegen; hij wist niet waar hij Leuven door verscheidene personen; werd opgewacht. De politie werd gewaarschuwd en' een inspekteur der speurpolitie te Brus sel werd er op afgezonden. Toen deze te Leuven aankwam, ging men in liet aangeduide koffiehuis on middelijk over tot de aanhouding va» zekeren J. D., 28 jaar, van Kessel-Loo," van beroep orkestleider, die sedert 1923 wordt opgezocht voor het aftruggelen van 109.000 fr. aan titels. V Dinsdagavond had Michel Guillaume wonende in de Petronilla-steeg, 6, te Cu- reghem, plaats genomen op het balkon van tram 56, om huiswaarts te keerc-n. Onderweg pikte een gauwdief zijn portefeuille met 390 fr. en verschillende papieren. De bestolene heeft er niets van gevoeld, hoewel een gedeelte van zijn binnenzak was opengescheurd. Marie Moussef, wonende op -de Evrard-laan, 3 2, te Vorst, wilde voor de Beurs plaats nemeu op het balkon van tram 51, toen. een kerel haar tegen liet lijf stiet. Kort daarna bemerkte zij dat 'haar tascbje open was, en dat een gauw dief haar zilveren beurs met 50 fr. had gestolen. De politie zoekt natuurlijk naar den schelm. VERBITTERD GEVECHT. 25 Gevangenen gedood. Vele ge- 'kweUten aan beide zijden. In de strafgevangenis in de buurt van Kielce (Polen) heeft een deel van de gevangenen een oproer ontketend. Toen een afdeeiing gevangenen naar de badkamer werd gebracht, wierpen zij zich plotseling op hun beide opzichters, ontwapenden dezen en drongen daarna de bureelen binnen, waar zij wapenen bemachtigden. Daarna ontstond een strijd met de cipiers, die zoo lang duur de, tot dat de inmiddels ontboden poli-» cie de gevangenen overweldigde. 1 Bij het gevecht zijn de bestuurder van de gevangenis en eenige cipiers ge wond cm twdntig gevangenen gedood. Een cipier werd insgelijks gedood. De gevangenen die ontsnapt waren, weiden door de soldaten achtervolgd. Allen werden terug gevangen genomen, nadat eerst nog vijf der vluchtende op standelingen gedood en elf gekwetst werden. - De huisbewaarder D. R., van eene firma op de Meir te Antwerpen geves tigd, moest Dinsdag voor dc firma geldomhalingen' doen. De man heeft zich daarvan wel gekweten, en zoo on geveer 20.000 fr. ontvangen. Dit moet hem eene eenige gelegenheid toege schenen hebben, want hij is op de mid daguren thuis gekomen, heeft zijne vrouw meegenomen en samen zijn ze met hunnen buit op den loop gegaan. Woensdag morgend ontvingen do ouders der vrouw eenen brief van hun ne dochter, waarin deze verklaarde dat haar man, onder doodsbedreigingen haar gedwongen had met hem dc vlucht te nemen. Thans, aldus luidt de brief, wil hij naar Jt buitenland ver trekken eh mij dwingen met hem mee te gaan. Zij smeekt haar ouders de po litie te verwittigen', daar zij vreest dat haar man tot het uiterste overgaan zal indien zij w7eigert met hem mee te gaan. -VN/V ONZE LEZERS AAiïBËVOLPN ft Extra suikerljpeeën örape&n 9387 zou gaan of staan, toen de geestelijke gekomen was. Al wat er in dc kamer geleurde was hem blijkbaar vreemd. Hij wilde echter zijnen iever toonen met van tijd tot tijd huiten de kamer te stormen en daar klinkende bestraf fingen uit te deelen, want de jongo Dobsen bonsten nogmaals op de deur, en riepen dat zij wilden zien wat er in de kamer, gebeurde. Dobs wilde wel opgevoed zijn; hij knielde als ik knielde, en volgde bleek cn met een on rustig oog elke beweging des priesters. Misschien dacht hij; voor de eerste ïfiaal sedert jaren, aan de dood! Mijne arme moeder morde niet: zij had veel zeer veel geleden, en toch was .hare laatste bede dat ik het talrijke huisgezin der Dobsen zou bijstaan en, zoo mogelijk, door de wereld helpen. Zij had op haar doodsbed alles verge* ven. alles vergeten... Het was laat in den nacht toen mif* nc moeder stierf. De oude Dobs was do eenige van gansch de familie, die bij het doodsbed aanwezig was. Hij ween de, en bad voor het afsterven om vergif fenis voor al Giet leed, dat hij de diep verongelijkte had aangedaan en laten aandoen. Ditmaal was Dobs tent minste oprecht, want toen ik heenging, deed hij geen beroep op mijne beurs iets. wat hij.in ander geval nooit ver geten had. ii Wat was ik diep ongelukkig om ar hetgeen ik daar in die verwaarloosde huiskamer, gezien had! Men vormt zich geen denkbeeld van het diepe zedelijk0 verval," dat tusschen die vier enge mu^

De Volksstem | 1925 | | pagina 2