Groote Missiedag Vóór en na de kiezing Zondag 27 Septem. Maandag^28 Sept: Postovereenkomsten sen- We hebben een kolonie noodig De onbewaakte overwegen Een politieke ommekeer in Duitschland De H. Tftersssa vast hel Kind Jezus Een Passelijk schrijven De Belgische schuld aan Frankrijk Weer een auto gesteled le Brussel De begrsöllag der spcerwegen FilStseke bespreking De diefstallen in den trein Belgische oorlogsvloot Een Held Onze Vorsten en prins Leopold De Gertrude vergaan DE VOLKSSTEM XXXI* JAARGANG NÜMMER 223 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GrBLjA.D I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 L'itgcver: J. Van Ncffel-Db Genot Publiciteit buiten het Arr. AALST Aflentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Londres E. C. A. H. Cosnins Zon op 5,35 onder 5,38 H. Wenceslas Zon op 5,46 onder 5,36 Volle Maan den 2 DE SOCIALISTEN EN HET KOSTELOOS PENSIOEN, Iedereen weet, dat de socialisten tij dens den kiesstrijd welke de Wetgeven de verkiezingen van 5 April voorafging, er 'hun stokpaardje van gemaald; had den, het kosteloos pensioen te zullen doorvoeren, indien zij aan 't bewind konden komen. Daarentegen verklaarden de katholie ke leiders en schreven de katholieke bladen, dat gezien de al te zware lasten welke het kosteloos pensioen meebren gen zon, dit eene onmogelijke zaak was, toon voor het huidige oogenblik ten •jninste. De Wetgevende kiczingen zijn nu achter den rug, reeds bijna zes maand. Iedereen herinnert zidh nog hoe na een tweetal andere kabinetten, wij nu aan een katholiek-socialistisch, geraakt zijn. Degenen die hun vertrouwen ge schonken hadden aan het socialistische woord, mochten dus hopen, dat, gezien de demokrat ische strekking van het ka.- binet, er iets van de roode beloften zou in huis gekomen zijn. Die beloften luidden rf KOSTELOOS ouderdomspensioen, minstens 5 frank per dag KOST'ELOOZE vergoeding voor on vrijwillige werkloosheid KOSTELOOS pensioen wegens vroegtijdige werkonbekwaamheid r; KOSTELOOZE vergoeding in geval yan ziekte. Zij zijn echter zeer teleurgesteld en ontgoocheld geworden. Inderdaad, de socialistische leiders handelen nu met (hunne 'belofte aan gaande het kosteloos pensioen, juist zoo* als zij gedaan hebben met hun gegeyen Woord betrekkelijk het Vrouwenkies recht voor de Provincie Het kan niet )tijn 1 Verleden Zondag werd le Brussel een Congres der Socialistische Mutualitei ten gehouden en een der voornaamste, Zooniet de bijzonderste woordvoerder Was gezel Wauters, socialistisch minis ter van Nijverheid en Arbeid. Minister Wauters, die een der hevig ste bestrijders was geweest van de pen sioenwet Moyersoén-Tsdhoffen verklaar de nu. dat men in zake pensioen de werklieden de waarheid moest voorhou den, dus ze niet bedriegen, noch ze met looze beloften paaien. Hij voegde er on- middelijk bij Dat hot kosteloos pensioen waar- Van de onmiddclijke invoering voor de kiezing was beloofd niet kon uitge reikt. worden. De Minister zegde waarom dit niet kon. De huidige wet, verklaarde 'de Mi nister, schenkt aan de mutualiteiten reeds 400 miljoen jaarlijks; verder kan de Regeering niet gaan, willen wij on zen frank uiet in gevaar brengen. Moesten wij de sociale verzekerin gen verder uitbouwen, 't vergde een nieuw crediet van 400 tot 500 miljoen, en dat is niet bijdeihand De wet schrijft voor dat er moet betaald (door de belanghebbenden) en dat is maar goed ook; de mijnwerkers doen het, waarom zouden de andere werklieden het niet doen En meteen verdedigde de Minister de wet Moversoen-Tsdlioffen de zoo gesmade en stelselmatig verdraaide ka tholieke pensioenwet er nadruk op leggende dat, onder meer, die wet o-sjc deze uitstekende zaak bevat T ze voor ziet een pensioen voor weduwen en wee zen. En hij voegt er bij Als demo craten zijn wij gehouden" die wet te eerbiedigen.» Dus wat voor de kïezlng niet docht, tvat in het Parlement zoo fel bestreden werd door de socialisten, dat is nu al mot eens schier eene ideale wet gewor den. De roode leiders hebben niet eens het Voordeel te kunnen zeggen, dat zij ver anderd zijn van gedacht, na de wet in werking gezien te hebben. Inderdaad do 'oude pensioenwet vervalt slechts op 1 Januari 1026 en 't is eerst dan dat de wet Moversoen-Tschoffengestemd in 1024. in voege treedt. 't Is de eerste maal niet dat de róodjes betrapt worden op kiezersfopperij en.... 'f zal wellicht ook de laatste maal nog iiiet zijn. Laat ops hopen, dat de oogen der ge- hen die zich aan hunne kiesbeloften lie ten vangen toch eens zullen opengaan. Wereldpostvereeniging Congres van Stockholm 19*24. De «Moniteur» bevat de volgende bescheiden 1Wereldposiovereenkomst 2. Bijzondere overeenkomst betref fende den dienst der invorderingswaar den* v 3. Bijzondere overeenkomst betref fende de uitwisseling van (brieven en doosjes met aangegeven waarde. 4. Bijzondere overeenkomst betref fende de abonnementen op nieuwsbla den en tijdschriften. 5. Bijzondere overeenkomst betref fende den dienst der postwissels 6. Bijzondere overeenkomst betref fende den dienst der postoversdlm j viiy- 7. De wijzigingen aan de posttaneven voor binnenverkeer. 8. De wijzigingen aan de posttarieven voor het buitenland. 9. De posttarieven voor Belgisch- Oongo; 10. De wijzigingen aan de reglemen ten en tarieven voor kwijtschriften, handelseffecten, postwissels en önt- vangkaarten": 11. Het gewijzigd reglement 'op de verpakking van nieuwsbladen, druk werken en postkaarten. Wij komen op die documenten terug. Wanneer men de handelwijze der Staatslieden der andere landen nagaat, ziet men dat de leiddraad van allen is het eigenbelang der betreffende landen. En dit behoort ook de houding te zijn van degenen die de leiding, hebben on zer internationale politiek. België heeft zijn Congokolonie abso luut noodig en behoort dus alles te doen om ze te behouden. De bevolking van ons land groeit van jaar tot jaar aan. Binnen tien jaar bedraagt deze meer dan acht rnillioen inwoners. Men kan reeds den tijd tegemoet zien dat, even als in Italië, vele duizenden landgenoo- ten verplicht zullen zijn naar ander streken uit te wijken. Doch men weet welk een ingewikkeld vraagstuk de emi gratie is, daar vele landen, o. a. de Ver- eenigde Staten, slechts een zeer beperkt aantal immigranten toelaten. Met onze Congokolonie beschikken We steeds over een afzetgebied voor een eventueele overtollige bevolking. De Congokolonie is ook van het grootste nut voor 'onze nijverheid en handel. Vooral een industrieel land, als het onze, heeft aan een kolonie, met zijn menigvuldige grondstoffen, een dringende behoefte. Al wie per auto door het land trekt kent den gevreesden last van de onbe waakte overwegen. Sedert begin 1919 tot 9 Juli 1.1. bedroeg het aantal onge vallen 245. In dat getal zijn ook de on gelukken begrepen aan gespannen, vee, enz. overkomen. 66 ervan zijn doode- lijk voor personen geweest en 42 heb ben ernstige wonden tot gevolg gehad. AAA- DE REGEERINGEN EN DE NA TIONALISTEN ZIJN HET EEN&. Men meldt uit Berlijn aan den «Pe tit Parisien In de houding der Duitsche 'nationa listen is een plotselinge omteer geko men waarvan wij de bijzonderheden eerst later zullen kennen: de nationa listen hebben opgehouden zich te ver zetten tegen de regeeringspolitiek in zake veiligheid en ontwapening. Het was voldoende dat M. Sehiele, ministerj-an binnenlandscbe zaken een redevoering uitsprak voor de leden van het voorzitterschap der partij en de ar rondissementsafgevaardigden opdat men eensklaps bemerken zou dat de re- reering en de nationalisten geheel 't ak; koord waren. Cabinet en-reactionairen handhaven inlegraat de nota van den 20 Juli als basis van de onderhandelingen te Lo- earnc. De oppositie der nationalisten zal niet gericht zijn tegen het westelijk! verdrag: maar enkel tegen de gebeur lijkheid van de gelijktijdigheid van Westelijke cn Oostelijke besprekingen. Toen het rijkskabinet zieh beslist de formuul toeeigende: de handen vrti in het Oosten, werd de oppositie onmiddc- lijk gestaakt. GROOTSCHE FEESTEN TE LISIEUX. De grootsche feesten der heiligverkla1 ring van zuster Tlieresia van het Kind Jezus zijn Donderdag te Lisieux beg0^- nen. Van Woensdag reeds waren in de stad tallooze 'bedevaarders aangekomen uit al de streken der wereld. Men hoort er al de talen spreken. Al de huizen zijn versierd en bevlagd cn in al de straten zijn masten en praalbogen opgericht. 'Z. Em. Mgr Vico, prefekt der H. Kongregatie van de Riten, aanlegger der zaak van deH. Tlieresia en legaat .van Z. H. Paus Pius XI, is Woensdag avond te 7 ure te Lisieux aangekomen. Hij werd in de statie ontvangen door Mgr Lemonnier. bisschop van' Bayeux en Lisieux, omringd door een talrijke geestelijkheid, onder welke Mgr Lebou- ober; E. H. Germain, bestuurder der bedevaarten; E. H. Travert, aalmoeze nier van den Kannel. Een groep geloovigen bood Mgr Vi co een bloemengarf aan. Z.Em. was ver gezeld door Mgr Dante, pauselijke cere> moniemeester, eu door ridder Lugari, Romeinso'h edelman. Hij begaf zich on- middelijk naar de kapel van den Kar- mel die schitterend verlicht was. Mgr. Lemonnier stuurde hem van uit den kansel het welkom toe, waarna het plechtig lof gezongen werd. Ook kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, is Woensdag te li sieux aangekomen. Donderdag heeft hij de H. Mis opgedragen in de kapel van den Karmel, waar de Schola Cantorum van Parijs de zangen uitvoerde. De godsdienstige plechtigheden zullen zeven dagen duren. Steeds talrijker ko men de bedevaarders aan en men zou zich terug denken op de groote dagen uit do middeleeuwen. Den 30 Septem- ber, verjaring der dood van Zuster Treesje, zal kardinaal Vico, na een pon-* tifikale mis, pa si- de. kapel der Rij ve een gouden roos dragen, geschenk van Z. H. den Paus en die moet neergelegd worden bij het beeld der Heilige, 's Na middags zal een onafzienbare processie met de relikwiën door de straten der stad trekken cn, na afloop ervan, zal in den openbaren hof van Lisieux, overge gaan worden tot de wijding der rozen, de geliefkoosde bloemen van het heilig zusterken, rozen waarmede de menigte de luisterrijke processie zal gevolgd heb ben. Mgr. Gasparri heeft, namens Z. H. den Paus, aan M. den Staatsminister Segers een zeer hartelijk sdlmjven ge zonden, als dankbetuiging voor het te? legram den H. Vader gezonden, ter ge* legenheid van den 52e zittijd van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen van Belgie. Zijne Heilig heid verheugt zidh grooteTijks te 'zien hoe diep verknooht de leden van het Verbond aan de katholieke grondbegin selen zijn, en hij schenkt lien van harte, zijn bijzondere zegen. BETALING VAN 40 MILJOEN. De Belgische schuld aan Frankrijk bedroeg de som van 120 miljoen frank. Over eenigen tijd heeft ons land een eer ste terugbetaling' gedaan van 80 mil joen. Er bleven dus nog 40 miljoen te betalen. Deze som is Vrijdag gestort ge worden, zoodat onze schuld jegens Frankrijk nu volledig afbetaald is. Er valt op te merken dat deze sdhuld van 120 miljoen niets gemeens heeft met on ze oorlogsschuld jegens Frankrijk, waarvan de betaalwijze nog niet gere geld is. De heer B., wonende Paasohblocmcn- siraat, te Schaarbedk, liet Donderdag tusschen 3 en 5 uur zijn auto onbo- waakt staan voor een inrichting van de Wolvengradht le Brussel. Een stoutmoe dige dief nam de gelegëhcid te baat, om aan liet stuur te springen en met liet voertuig te verdwijnen. De politie van de 4e wijk heeft de beschrijving van de auto, een Citroen w-torpedo. vier plaatsen, grijsgroen geverfd, waarde 19.000 frank, ig alle riohtingeii rondge stuurd. in de PAROCHIALE KERKEN van AALST OP ZOKDAG 11 OCTOBER ten voordeele van de Missie van E.P. Maur. de CLIPPELE Aalst heeft een groot Missionnaris E. P. Maur. de Clippele. Acht en zeven tig dagen gevangenis in handen van rondvluchtende roovers hebben noch zijn moed gebroken, noch zijn kloek ge stel geschokt. De ziel van den Mission- Daris is door de bepro^ing gelouterd en versterkt en verlangt niets vuriger dan het begonnen werk voor te zetten. Aalst heeft zijn heldhaftigen mede burger, bij zijne blijde terugkomst gul hartig verwelkomd en triomfantelijk naar zijn thuis begeleid. Aalst mag het werk van E. P. Maur. de Clippele niet vergeten. Daarom zal op 11 October een Groote Missiedag ge houden worden in de Parochiale Ker ken der Stad ten voordeele van de Mis sie van E. Ik de Clippele: I. SEP MO EN EN over Missie en Mis- actie in al de Missen der drie Parochie kerken door EE. PP. Missionarissen van Scheut die onder de Missen eene om haling zullen doen. Naar het schijnt werd voor de jongste begrooting van spoorwegen een deficiet voorzien van 5 miljoen. In werkelijkheid zou het tekort 120 miljoen bedragen, hetzij 24 maal ineer. Dit deficiet vloeit voort grootendeels uit de perequatie der jaarwedden en ïooncn. Darde aan besparingen, vooral op do kolen zou M. Anseele er toe gekomen zijn het deficiet te brengen op 65 mil joen. Ongelukkiglijk bleven de ont vangsten tot thans toe 70 miljoen bene den het voorziene cijfer. Dit alles zou pene nieuwe verhooging der spoorwegtarieven voor gevolg heb ben. Of dit wel remedie zal brengen aan den toestand is eene andere kwes tie. De heer baron Rolin Jacquemyns, minister van binnenlandscbe zaken en generaal Kestens, minister van lands verdediging, hadden Vrijdag morgend een lang ondeihoud met M. Vandcrvel- de, minister van buitenlandsche zaken. Naar men vermeent zou liet onder houd vooral als voorwerp hebben gehad de dagorde gestemd door de socialisti sche Federatie van Brussel en de bewe ging (he zidh schijnt te zullen voor doen onder de socialistische mandata rissen ten gunste van den onmiddelijken legerdienst van zes maanden, verminde ring van kredieten op de begrooting van landsverdediging, en tegen het wetsontwerp van den minister van bin nenlandscbe zaken, tegen den smaad van het nationaal lied. De EngelscLman John Frederick West, uit Manchester, die van Dover kwam en zidh naar Duren begaf, had te Oostende in een 1ste klasse-rijtuig plaats genomen. Onderweg begaf hij zieh naar den eetwagen. Toen hij terug kwam, stelde hij de vermissing vast van een reiszak, die hij in den koepee had laten liggen. De diefstal moet tusschen Oostende en Gent iplaats gehad hebben. De Engel-' man diende c-erst in het Noordstation te Brussel een klacht in". De kommissie der Belgische militai re marine hield hare laatste vergade ring op 27 Maart 1925. De leden, deelmakende van dit orga nism. werden opgeroepen tot eene nieu we samenkomst op 9 October, Aan 'de dagord? staan de twee vol gende punten: 1. Vervolg en sluiting van 'het debat over de kwestie: Moeten de elementen der thans bestaande oorlogsvloot be houden blijven? 2. Stemming. Wij zullen dus na 9 October welen of de oorlogsvloot zal leven en het land doodgaan, ofwel of men de millioencn en milliarden in plaats van ze in 't wa ter te gooien, wil besteden aan de her- opbeuring en 't herstel van België. ,De regeering zal buit-en twijfel in gaan op de besluitselen de£ kommissie. E. P. de Clippele zal prediken in dé kerk van O. L. V. Bijstand onder de MLs van V2 Sin de St. Jozefskerk on der de Mis van V2 9in de St. Marfci- nu^kerk onder de Mis van 11 u. II. VOORDRACHTEN MET LICHT* BEELDEN OVER DE MISSIËN, VAN SCHEUT. m* Op O.L.Vrouw van Bijstandt JMijH beek in den Werkmanskring, om 5 uur/ door E. P. De Wilde. j Op St. Jozefsparochie in den Volks-' kring, om 5 uur door E.P. Van Hau- wermeiren. Op St. Martensparochie in den Werk manskring, om 5 u. door E. P. Schot te. 1 Gedurende de voordraoht zal eene om haling gedaan worden ten voordeele van de Missie van E.P. de Clippele. Gansch de slad toone op Tl October dat zij het Missiewerk van E.P. de Clip pele bewondert en steunt I H. Coppieters, Pastoor-Déken van St. Martinus. St. Lauwerys, Past. van O. L. Vr.,7 A. Van Herrewcge, Past. van St. Jozef. VEREERD MET HET KRUIS VAN HET EIERELEGIOEN. Een inwonend leerling in dc genees kunde van de gasthuizen van Parijs, ia Donderdag in het gasthuis Saint-Louis, vereerd geworden met het kruis van het Eerelegioen wegens zijn moedig gedrag bij eene heelkundige bewerking. De nieuwe legionnuris, M. Henri Va- don, is slechts drie en twintig jaar oud. Ilij word geboren te St. Louis, in het Vardepa riem ent. ITij deed zijne mid delbare studies te Cannes en begon zijne geneesbare studies te Parijs, waar hij in 1922 in den prijékamp van het exter-: naat en in 1924 in den prijskamp van het internaat werd aangenomen. ITij was nog niet inwonend leerling, toen' hij, aan eene heelkundige bewerking helpend, gekwetst werd aan de linkeri hand; hij bleef liever op zijn post dan de operatie te onderbreken om zich lo verzorgen. Dodh zulks had 'voor gevolg dat het vuur in de wonde kwam en de iinkerarm moest afgezet worden. De be stuurder van den Openbaren Bijstand had voor dit feit de hooge onderschei ding gevraagd ten gunste van den moe digen student, onderscheiding welke be komen werd. Het kruis werd hem doo? zijn professor op de borst gespeld in aan wezigheid van het personeel yan het gasthuis. Koning Albert en koningin Elisa beth, uit Indie langs Egypte terugkee- rende, hebben het verlangen uitgedrukt dat Prins Leopold, bij zijn terugkeer uit Congo zicrh bij (hen op de thuisreis zou aansluiten. De ontmoeting zon plaats Rebben ofwel te Dar El Salain, om langs de kaap miar Boma te reizen, ofwel zouden de Koning en de Koningin den Nijl opvaren om langs daar Stan leyville te bereiken en verder Kinshasa, Matadi en Boma. Wij meldden reeds dat de familie van een der leden der bemanning van de Gertrude een postkaart ontvangen had. Zij werd verzonden 'door den stoker Jah Adams, wiens familie in de Kluis- straat, 204, lo Merxem, woont. De kaart draagt den poststempel van 20 Augus tus, en Adams schreef Neem het niet kwalijk dat ik zoo weinig schreef £k ben steeds op zee ge: weest. 'k Zal geld zenden. Schrijf terug Belgiscji Consulaat Van Couver, Cana- da Nader w ordt vernomen, 'dat nog 'dé vrouw van ccn ander lid der beman; ning, Jules Cnaepkens, die als "donckey- man monsterde, den 8 September eert, zending van haar man ontving. In een aanbevolen omslag (kreeg zij een check, echter was hij van geen brief of ander sehrift vergezeld, wat wel eigenaardig mag genoemd worden. Wij vernamen dat de omslag verloren gegaan is, maar de vrouw Cnaepkens is van meening dat het adres wel degelijk door haar man geschreven werd. De datum van verzen* ding was ook den 20 Augustus. Deze beide niededeelingcn lossen duf het geheim van de Gertrude niet op/ integendeel, maar zij laten toch /veer,' wat ruimte vooi; 'hoop overdoe klein. dan ook ffezcv

De Volksstem | 1925 | | pagina 1