Een schoon figuur uit de katholieke wereld Onze Bedevaart naar Rome De plechlrge sluiting van liet Heilig Jaar Leger nieuws De Frausche oorltisjsehuklen In tien Volkenbond Gebrek aau Gasthuisnonnen r*' De eerste minister van Japan levend verkoold Amerikaanscbe bandie ten en kinemaspelers Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 4 A f3-1 xxxi' "JAARGANG NUMMER" 224 - 15 CENTIEKEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüpfel-De Gbndt H. Michael Zon op 5,48. ondtr 5,34 Volle Maan den 2 Publiciteit bulten het Arr. AALST, 5 Agentschap Havas, Adolf Hlaxlaan, 13, te Brussel. r— Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Londres E. 0. 4, Dat is vast en zeker Mgr. De Clcene, hulpvicaris van Leopold- stad (Congo.) Op 15 Februari 1870 werd te Nieuwkerken Waas, als jongste lid uit een kroost van dertien kin deren, Monseigneur N. De Cleene geboren. Gekomen tot de school jaren, ving hij zijne latïjnsche stu diën aan bij de Paters Jezuiten te Aalst. Later werd hean te Sin|t Niklaas de wijsbegeerte onderwe zen. waarna hij zijne studiën vol maken ging in het groot Semina rie van Gent. Na zijne wijding tot Subdiaken; wortelde zich in hem van dag tot dag steviger vast het voornemen om over hergen en zeeën te trek ken ten einde den arme lieidensehe stammen het verlossend woord van den Zaligmaker te gaan verkon den. Om dit ideaal te kunnen berei ken, trad hij in de missiecongrega tie van Scheut, waar hij op 8 De cember 1892 zijn heilige geloften uitsprak'. Elf dagen ldjer wijdde Mgr Naya e Bontife hem tot priester en den 6n 'April van het volgende jaar vertrok hij, de ziel van opperst geluk vervuld, naar de wijdwoeste Congogebieden, naar het land zijner droomen, Het duurde niet lang, of hij werd er verheven tot bestuurder der Staatsschool te Boma, waar opgevoed werden zwarte weezen bevrijd uit de macht der Arabie ren. In 1898 evenwel, dus vijf jaren later, werd hij, om aan het alge meen kapittel deel te nemen, naar Scheut terug geroepen. Voor ech ter het jaar verstreken was, be vond hij zich terug in wat hij aan zag als zijn midden, de Staats school te Boma. Tijdens de maand September van het volgende jaar, begaf hij zich naaf Mayombe met het doel er den missiepost Sinte Maria Moll te Kangu te stichten. Tot districtoverste aangewezen, had hij alras het hart van al de ne gers uit de streek gewonnen. En! waar de 'Mamraamou» zooals de negers hem pleegden te noemen, verscheen, lieten die inboorlingen lans en sebild en krijgsbetrachtin- gen varen. Vooruitziende en begaafd met een practischen organisatiegeest, voorzag hij Mayombe van cacao plantages en van eene veekudde, In 1900 werd hij tot Provinciaal bevorderd der zendelingen van Scheut 'in Congo. Dat omvatte het zorgen voor de missionarissen ver spreid langs de boorden van Kwa en Congo, over de brousse van Kasaï, over de zompen van het Leopoldmeèr, over de woudlanden van Bangala, over de heuvelen van Mayombe. Nog het zelfde jaar zijner be noeming stichtte hij een nieuwen missiepost Sint Michiel te Kizu, het volgende trok hij naar Nieuw Antwerpen waar aldra oprezen de Missieposten Sint .lansberg te Bo- sa Modaiwla en Onze Eieve Vrouw van Goede Hoop te Mbaya, Rond het einde van hetzelfde jaar toog hij naar het Eeopoldmeer, waar de missiepost van Ivwango werd in gericht. Voor liet algemeen Kapit tel keerde hij in 1908 naar Scheut weer. Maar andermaal was hij nog hetzelfde jaar in Congo terug. Door de Baluba stammen begaf hij zich in 1911 naar Kasaï om langs het Batfltelagewest naar Leopoldmeer terug te reizen. Hij had zich de visu op de hoog te gesteld van al de missies van Scheut in Congo, kende hunne ontwikkeling, hunnen 'bloei, hun ne noodwendigheden en hunne hulpmiddelen. Hij zag de nood zakelijkheid in een klein Seminarie voor de inlandsche geestelijkheid te openen, maar eerst in 1919 kon dit voornemen bepaaldelijk ver wezenlijkt worden, te Mbata Kie- la, op een uur van Kangu. Ondertïisschen had ook hij weer,slag de oorlog, die het vader land teisterde, over Congo gewoed. Wat een woelige tijd was dat niet voor Mgr De Cleene. In 1913 was hij in gezelschap van den Z. E, P. Mortier over Rome naar Europa teruggereisd. Te Schilde richtte hij een sanato rium op voor teruggekeerde zen delingen, Tot procurator voor Congo te Scheut aangesteld, hun kerde hij er naar weer te reizen naar zijn duurbaar missieland. De oorlogsomstandigheden echter be moeilijkten dit ontwerp, Maar niets vermocht het zijn voorne mens te dwarsboomen. Het geluk te hem over Holland, Engeland te bereiken en in Februari 1915 ste vende hij andermaal over de zee naar het zwarte land. Procurator benoemd te Leopold- stad rustte op hem de materieele bereddering van al de missies in Congo van het Vaderland afge sloten. Tot in 1920 bleef hij dit belang rijk ambt met doorzicht vervullen. Dan moest hij andermaal voor t Algemeen Kapittel naar Scheut, waar men hem tot tweeden assis tent van Z. E. P. Rutten, derf nieuwen algemeenten overste be vorderde. Hoeft het gezegd te worden, dat het hem geweldig veel kostte tien jaar lang verwijderd te blijven van zijne missie? Met de mede hulp van den E. P, Potters bleef hij de procuur van Congo bestu ren. Met dit doel opende hij te Antwerpen een nieuw huis, dat er weldraverplaatst werd naar de Oude Beurs, Onverpoosd zette hij als voor drachtgever en predikant zijn missie actie voort. Gestadig wist hij nieuwe belangstelling te win nen tot hij op 12 Augustus 192-1 eene missieomreis in Congo onder nemen mocht. Het was gedurende die reis dat hij te Kinshasa zijne aanstelling tot hulpvicaris van Eeopoldstad vernam. Eindelijk werd Mgr De Cleene op 25 Februari 1925 in de Kathe draal te Antwerpen toit bisschop gezalfd door Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, bijgestaan door den bisschop van Gent, Mon seigneur Seghers èn door Mon seigneur De Wachter, Wat een voorbeeldig leven! Mgr De Cleene uit liet volk gesproten is altijd geweest de onverpoosde stoere werker, die nooit terug schrikt voor eene zending hoe ge vaarvol en hoe moeilijk zij ook wezen mocht. Dank aan zijn gestadig optre den vermocht hij het, bijgestaan doof zijne medemissionarissen, aan duizenden en duizenden arme negers heeling voor hunne licha melijke ziekten, toeneming van stoffelijke welvaart en redding voor hun ziel te bezorgen. Ook heeft Mgr De Cleene de dankbaar heid van het Belgisch Katholiek volk verdiend, Rome. 26'Sept. (Reuter.) Z. II. de Paus heeft be paald, dat er na de sluiting van de Heilige Poort, op 24 December a.s. een grootsche plechtigheid tot sluiting van 't Heilig Jaar zal plaats 'hebben. De Paus zal het Te Deum aanheffen en de Sociale Heerschappij van Jcsus Chris tus verkondigén. Dit feest zal in den kalender der Kerk worden opgenomen, en de Opperherder zal kort voor de sluiting van 't Heilig Jaar te dezer za ke een Encvdiek uitvaardigen. Onderofficieren bij den minister. De raad van beheer van de Onderlin ge Vereeniging der Belgische Onder officieren, de Mi. Roéher, voorzitter, Deschuytener, Hemmer en iSehoeffer ondervoorzitters en Wardenier, sekreta- ris en penningmeester, werd gisteren ontvangen in het Ministerie van Lands verdediging. Tijdens die ontvangst ïeeft de Mi nister van Landsverdediging zijn wel willendheid willen betoonen aan'het onderofficierenikorps, door spontaan, het hem aangeboden Eerevoorzitter schap te aanvaarden. De jao.rldcissc 1925. Dc dienstplichtigen der jaarklasse 1925, behoorende tot de volgende een heden, worden op 30 September a.,s. onder de wapens geroepen: de 7e voet-: voïklbatterij, de insehietdienst der artil lerie. de n d mini stratie-kom pagnies van het wapen fabrikaat, van de koninklijke' gieterij der kanonnen, het arsenaal van konstruktie en het instituut tot het op maken der militaire topografische kaarten. De eerste helft van de le, 7e, e, 9e, 13c,: 14e liniereg., le en 4e on bereden jagers. Ié en 2e 'karabiniers, le en 2e grenadiers. 4e, 6e, 8e voetvolk- •fea-ttn-iijen. -le^cu-Yu'Cii öu rrrlcraljlatcvf bataljons. 3e en 4e genie. 3e voerwe- zen (auto's)le en 2e gidsen, le en 2e bereden jagers, 4e lansiers, jagers- wielrijders. reg, bereden artillerie, ge nie-wielrijders mitraljisten, auto-ka nons, lc, 2e. 5e reg. leger-artillcriè, vliegkorps* seintroepen, reg. van den spoorweg, der aanvalswagens, van liet legervoerwezen (auto's), torpedisten en matrozen, pontonniers-bataljons, troe pen van den gezondheidsdienst, inten- dentiedienst, groot legerpark, leger- jeniepark, administratie-kompagnie van het vervoer per auto. HET FRANSCHE VOORSTEL L Frankrijk erkent formeel en is be reid terug te bel alen de oorlogsschuld van 2 milliard 933 millioen dollars. 2. Frankrijk stelt voor bij het hoofd bedrag der schuld te voegen de oor- lcgsstocks aangekocht tegen 407 mil lioen dollars in 1919 en terugbetaalbaar in 1929. Het bedrag der Fransche schuld beloopt dus tot 3 milliard 340 millioen dollars. 3. Frankrijk aanvaardt het tijdperk van 62 jaar bepaald door het Ameri- kaansrili congres om de betalingen te vcrdeelcn. 4. Frankrijk vraagt geen morato rium. Een moratorium is goed voor de overwonnen volkeren of de bankroe tiers. Frankrijk is geen van beiden alleen is het arm en kan -het slechts geringe betalingen doen. 5. Frankrijk vraagt dat uit voor/ zorgmaatregel zijn betaal vermogen steeds zou nagegaan worden en dat liet betaaltermijn zou verlengd worden in dien het niet betalen kan op den ge stelden tijd. Frankrijk' stelt dus voor te betalen gedurende 5 jaren 25 millioen dollars er in begrepen de .20 millioen' voor in tresten van de stocks die het reeds her taald en gedurende vijf jaren 30 mil lioen. Gedurende de tien volgende ja* ren zou bet 45 tot 50 millioen dollars betalen. Van af 1946 en gedurende de 42 laatste jaren' zouden de betalingen regelmatig tot 80 millioen dollars per jaar stijgen. In eene voorafgaandelijke nota stelt M. Caillaux vast wat het kan en niet kan doen M. Caillaux zal vooral trachten tweo punten te verwezenlijken. Frankrijk gedurende 10 jaren een financieelen rust te bezorgen en beko men dat zoo het na die 10 jaren Frank rijk geen voldoende (betaalvermogen had, de overeenkomst kan gewijzigd gorden,; De Bedevaart trein Zaterdag namid dag uit- Aalst vertrokken, is Zondag morgend. nog voor 7 ure, in het heer lijke Luzerne (Zwitserland) aangeko- men. AI spoedig was iedereen naar het ho tel en na zich wat opgefrischt te heb ben. begaven de bedevaarders zich naar de Hofkirche, of Katholieke Ivei'k, toe gewijd aan den H. Leodegar, om er de H. Mis te hooren. In den namiddag werden de merk waardigheden der stad bezichtigd, zoo als de Gletschergarten, bet Leeuwen denkmaal. enz. Eene groote groep medereizigers' ga ven echter de voorkeur aan eene be klimming van den beroemden Pilat lis berg, ten Zuiden der stad, om er het overprachtige panorama der Zwitser- sche Alpen te bewonderen. Daar het weder overheerlijk helder waS, konden zij er ten volle van genieten. Anderen deden een vaartochtje op het Vier Woudsteden meer tot Vitznau, Brunnen of Burgenstock naar 'keus. Maandag morgend zou de reis voort gezet worden per boot naar Fluelen en van daar dan weer per trein naar Genua. HE DEBATTEN VAN GENEVE GESLOTEN. Genève, 26 September. (Havas). Maandag zal de laatste zitting van den Volkenbond plaats hebben, onder voorzitterschap van M. Paul Boncour. In haar zitting van heden morgen,, heeft de vergadering zonder debat het jaarlijkscth budget gestemd van dein Volkenbond,, dal een totale som van 22.980,633. goud-frank bedraagt. Hel is niet van belang ontbloot, te weten dat de toelage van de Staten, berekend per eenheid, als volgt is verdeeld: Groot-Brittan je stort 105 .eenheden (dat is de hoogste bijdrage), Frankrijk stort 7U eeuuecwn, üapaji- eo heden, en Zwitserland 17. De vergadering 'hield zich verder be zig mei; de kwestie der Romenischo Inch telingen. DE DEBATTEN GESLOTEN. Genève, 26 vSept. (Havas). De heer Dandurand, voorzitter, sluit met een sefhoone rede voering de debatten der Zesde Verga dering. en geeft een overzicht van 't daar verrichte werk. Hij komt op tegen de bewering van sommigen, dat de ver gadering van luttel beteefkenis was, en tracht aan te toonen. dat men hoopvol in de toekomst mag blikken. Na de sluiting van de Vergadering hield de Volkenbondraad onmiddclijk een openbare zitting, die geheel was gewijd aan de aangenomen resoluliën en aan de gevolgen, die zij moeten hebben. De Raad zal Maandagmorgen een laatste zitting houden, waarop hij de Kommissie zal benoemen, die naar de Tuiksch-Trahsche grens moet gaan, om ter plaatse-zelf de beschuldigingen, die de twee gouvernementen elkaar naar 't hoofd wei-pen, te onderzoeken. /l.lA ONZE JONGE MEISJES. Wij kregen dezer dagen in een ka tholiek blad «Het Nieuws van den Dag», eenen oproep te lezen tot de ka tholieke jonge meisjes om, wanneer zij roeping tot den kloosterlijken staat ge voelen, zich te wijden aan de zorg der zieken) en nemen er met voorliefde eenige zinsneden uit over. Er is gebrek aan gasthuisnonnen. Om de liefde Gods, schreef een priester aan dit blad, doe een beroetp op den zieleniever der edelmoedige jeugd: zeg aan allen, die uw door en door katholiek dagblad lezen, dat onze liefdadige slichtingen gevaar loopen, en dat het getal onzer dappere zusters on toereikend is geworden. Bij de sponde der kranken zijn er sdhoouere lauwe ren te winnen dan op hei bloedige slag veld en wie voor God en de zielen ar beiden wil, hoort er dagelijks de stem des Heeren, die tot zelfopoffering aan spoort, en die gezegd heeft: «Wat gij aan den minste der mijnen deedt, dat deedt gij aan miji» Allen die de oorlogsherinneringen van gewezen strijders hebben gelezen, zullen' met ontroering zich de helden daden der zusters herinneren: verre van den huiselijker, haard, vonden de gekwetsten eene moeder weder, die met eene fijngevoelige kieschheid de kran ke jongens als geliefde [kinderen be handelde. '«Zuster, zegdo een ster* ver.de karabinier, onder uwe hoede ga ik gerust heenzult gij aan moeder la ten wetcr» dat ik als een kristen jon gen gestorven ben?» Doch de oorlog heeft vrceselijk in do rangen der zusters gemaaid, en veel of fers geëisdht. Dc gezondheid van an deren is door den overlast en den nachtwaak geknakt; en (het aantal der- gene, wier lichamelijke (krachten op do hoogte zijn van hunnen heldenmoed, vermindert van dag tot dag en dit ia voor hen. die de geestelijke hulp in do ziekenhuizen den oorlog verklaarden, eene aansporing tot propaganda voor verwereldlijking. En dat mag niet: eene edelmoodigo jeugd zat dit heerlijke liefdewerk in handc-n nemen, en de redding aan brengen. De lichamelijke barmhartig heid, die hier met de geestelijke ge paard gaat, is sleehts een eerelijst ge weest voor ons katholiek Bdgieen zij zal het blijven. Het mangelt in ons land niet aan edelmoedige toewijding en aan kloof» terlijke roepingen; maar, gelijk wij hooger zegden, het bcwonderenswaar dig leven onzer gastkuiszustera is tL weinig gekend, of liever, wij zijn er zoodanig aan gewoon, dat wij het, als een alledaagsche weldaad benuttigen,' zonder er verder op na te denken. Het is de eerc van ons Vlaamselió land, altijd vooraan geweest te zijn met hare blanke scharen van liefdezusters: sedert acht eeuwen zijn zij de engelen' onzer gasthuizen en God alleen weet hoeveel tranen zij hebben afgedroogd, en. welken rijken oogst zij hebben birr* nen gebracht. Geïoovigen en ook onge^ loövigen borgen diep_ voor de heldhaf tige maagden die niet eens op 'het ge vaar letten en de zelfopoffering als hun dagelijks brood aanzien. Heldenmoed en zelfverloochening zijn niet alleen op het slagveld te huis en de dapperheid, die niets ontziet, moet niet altijd verre streken zoeken om wonderen te verrichten. ITet lastig apostolaat bij verlatene heidenen op vrt-eiirae suimraen is mee ;iicc eomg Ken merk der katholieke kerk. De^ hospitaalzalen zijn ook oen glo rievol slagveld, waar de slachtoffers dei' e/kristenc naastenliefde talrijk zijn, en menige gasthuisnon heeft 'hare toewij ding tot de zieken en !hun zalig afsterf ven. met haar eigen leven bezegeld. Wie zal door daden, en met de gave van zijn eigene jeugd, beseffen dat" het gasthuis voor de arme bevolking on zer steden het portaal van den hemel blijven moet? Wij danken het hooger genoemd blad. ons gelegenheid -te hebben gege ven mede le lielpen aan het verspreiden" van zijnen oproep. Met vreugde hebben' wij die eenige zinsneden er uit overge- nemen, overtuigd dat de hulpkreet in menig jonge meisjeslhart weerklank zal vinden. 'Baron Hamao, voorzitter van den' Japahsohen ministerraad is te Tokio op tragische wijze aan zijn eind gekomen. De eerste minister nam er deel aan een volksfeest, waar een vreugdevuur aan gestoken werd. De minister naderde tcF dicht bij het vuur, zoodat zijne kleede ren in brand schoten. Opi een oogwenk;- geleek de minister op een laaiende toorts De ongelukkige werd levend verkoold. EEN DOMEIN BELEGERD. Het domein van Beverly Hills, nabij Los Angeles, in Amerika, waar dc kD nemaspelers Douglas Fairbank en Ma ry Pidkford verblijven, is door eene' bende bandieten belegerd geworden'. Het noodsein werd gegeven door een, nachtwaker, die zijn revolver in de richtiDg der bandieten afvuurde. Deze schoten terug en omsingelden het do1 mein. Weldra was heel liet personeel tè been en werd eene hardnekkige verde diging ingericht. Geruimen tijd (knet terde een geweldig geweervuur. 't Was dezen keer een echt avontuur 'uit. het Amerikaansch Far-West. Dou glas Fairbank eri Mary Pickford heb ben dergelijke tooneelen zoo dikwijls reeds voor de kinema gespeeld, dat zij nu ook' eens in werkelijkheid zulk avontuur mochten beleven. En zij heh- ben zich even goed uit den slag 'getrok ken' als iri de kin'ema. De bandieten moesten 'de belegering opgeven. Zij hebben geen andere sporen achterge laten 'dan ocnigo bloedvlekken, wai doet "vermoeden dat ëf 'een 'of meer tie'-] legeraars gekwetst Kfoeteü geweest fcijrL;

De Volksstem | 1925 | | pagina 1