Het Int. Euch. Congres te Chicago De spoorweggids Antei'ikaansehe duikboot gezonken Vreemde opruier Terugkeer tot den normalen tijd Moordpoging te Baasrode Auto tegen tram te Brussel Drama te Brussel Het jachtmisdrijf le WuestvTezel Zwitserland levert oplichters uit ALLEER m DE WERELD AUGUST SNIEDERS Hij beslool zijne weldoenster Doodelijk spoorweg ongeluk te Lokeren De gauwdieven op de Brusselsche trams Een wielrijder onder een |auto Oude man verongelukt te Stechelen Schrikkelijk ongeluk te Wareaem Ernstig tramongeval 150,000 frank verduisterd te Parijs Qgarettes Mm In samenwerking met de St. George- riders werken 17 komiteiten van 2.50 parochies aan de voorbereiding van liet a. s. congres alhier. Uit alle deelen der wereld zijn reeds aankondigingen van pelgrimstochten ontvangen. Zoo 'komt o. a uit Duitsdh- land kardinaal Faülhaber. de aartsbis schop van Muuehen met 2,000 belang stellenden. Alleen om biecht te liooren zullen 3.000 priesters aanwezig zijn. Men treft ook maatregelen, om den niet-katholieken gelegenheid te geven ongestoord de pontificale hoogmissen en godsdienstige plechtigheden bij te wonen. Te Rome zal, naar verluidt, de H. Vader aan de kardinalen en prelaten der Curie voor de maand Juni 1926 een buitengewoon verlof geven, tenein de hun een deelnemen aan het congres mogelijk te maken. Niettegenstaande de laatste staking in (het boekwezen, zal de uitgave van 4 October eerstkomende van (het trein boek, van moeilijken druk en met eene oplage van meer dan 100.000 exempla ren, voor dezen datum verschijnen. Om echter, tot dezen uitslag te to rnen, heeft liet Beheer van Spoorwègei) de uurtabelen van de* buurtspoorwegen en dc algemeene inlichtingen uit bet treinboek moeten weglaten. Dit gedeelte van 'het treinboek wordt eerlang afzonderlijk uitgegeven. (Medegedeeld.) NADERE BIJZONDERHEDEN Volgens een radio van een der tor pedobooten, did zich op de plaats van het ongeluk berinden, 'heeft een dtiiker ontdekt, dat de «S.5I» een wijde eobeur heeft naast den waarnemings toren. OMSTANDIG VERHAAL VAN D® RAMP. AANVARING MET EEN SCHIP. SLECHTS DRIE MAN SCHAPPEN GERED. De kapitein van de «City of Rome», verhaalt dat hij, rond 10 u. 30. plots een dui'k'boot zag versdhijnen op korten afstand van het sdhip. Hij gaf bevel om de vaart te vertragen en achteruit té Etoonien. Maar niettegenstaande hejj noodgefiuit bleef de duikboot met alle snelheid, vooruitkomen. Een sekonde •lutu» JWM Jv viuIL.Vvut> vuii TUiern raaikt, didht bij het observatietorentje. Een minuut later was zij in de golven Dadelijk werden de reddingsboeien uitgeworpen en gingen de reddings schuitjes in zee. Tot overmaat van ongeluk doofde op dit oogenbliik de electrische schijnwer per aan boord uit. De drie manschappen die wij op< pikten», heeft de kapitein van de «City of Rome» verklaard, «zijn de eenigen die wij op de plaats der ramp hebben kunnen bemerken. De ramp had zoo bliksemsnel plaats dat wij den tijd niet vonder oiii er alle omstandigheden van te begrijpen. Ten andere de buikboot had slechts één licht, een wit licht. Op het oogenblik als ik dit vuur zag. gaf de stoomfluit een noodkreet, maar het was te laat». DEELNEMING VAN FRANKRIJK Bij het vernemen van het verlies van een Amerikaansdie duikboot, zond de voorzitter der Republiek een telegram van deelneming aan den voorzitter der Vereenigdc Staten. Beweerd wordt dat de beruchte Rus sische bolchevist Radek, een der 'kop stukken van de Il'Ie Internationale, te Antwerpen geweest is. Hij zou daar overgegaan zijn tot de stichting van een .verbindingscenter der commu nistische inrichtingen welke langsheen den Rijn bestaan, vanaf .Zwitserland tot in Nederland. Spijtig maar dat zoo een vreemde opruier hier in 't geheim zijn noodlot tig werk heeft kunnen verrichten en men hem niet bij de lurven heeft kun nen grijpen. Als 5t natuurlijk waar is dat Radek hier is geweestl l'n den nacht van 3 qpi 4 'October zullen wij terugtomen tot den norma len tijd. De dag van 3 October zal dus bij uitzondering 25 uren duren, en van het 24e af, zal men op de wijzerplaat der klokken en zakuurweiken lezen: 24 u. 1,24 u. 2,24 u. 3,24 u. 59. Een minuut na 24 u. 59 van den dag van den 4n zullen de wijzers van de klok ken, pendulen en zakuurwerken een uur achteruit worden gezet, dus op middernacht. Al de in den nadht van den over gang loopende treinen zullen om 24 u. of gebeurlijk een beetje vroeger, stil houden in de statie die open ligt, en er zoo lang blijven als noodig is om den tijd van het nieuw regiem te nemen. De genaamde Anneman, van Baas rode, die in oneenigjheid leefde met zijne vrouw en zijne kinderen, kwam gisteren zijn zoon en zijn schoonzoon tegen en loste opeens twee revolver schoten op hen. De schoonzoon werd getroffen aan den (hals, gelukkig niet erg. Bij toeval kwam daar juist M. Stas voorbij, politiekommissaris te Dender- monde. De moordenaar werd ontwa pend en gevankelijk naar Dendermon- de gevoerd. ZEVEN PERSONEN VRIJ ERNSTIG GEKWETST. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, rond half-een. reed de chauffeur xa>u. xiaesaeir, wonende Kapelstraat, te Gorten berg, met zijn auto langs de Zuidlei te Brussel. Ter hoogte van de Zuidlaan liep de man met zijn motor wagen op een stilstaande tram. Ver scheidene persouen, die in- en uitste gen geraakten tussdhen de twee rijtui gen bekneld. Zeven onder hen werden vrij ernstig gekwetst, 't Zijn de ge- naamdenMevr. M. Liefman, op door reis in de hoofdstad, en die een been verwonding opliep; Cam. Burny, wo nende Vanden Broeckstraat, 25, te 'El- sene, gekneusd over gansoh het li dhaam Mej. J. Goovaerts, uit de Victor Rautcrstraat, kloeg over inwendige pij- jnen; Alfr. Mil. gehuisvest Vesalinus- straat, te Brussel, werd het rechterbeen gebrokenP. Soetens, woonachtig Mo lenstraat, te St. Joost-ten-Nbode, werd gekwetst aan het hoofd; Mevr. Sopih Delblanche. uit de Brogniezstraat. te Anderlecht bekwam wonden aan bee- nen en voeten: M. Kuhn, wonende Dakgoot straat, te Brussel, liep eveneens verwondingen op aan het hoofd. De slachtoffers werden ter verzorging naar }fc St. Jansziekenhuis gevoerd. De auto zwaar beschadigd. De politie der tweede af deeling heeft de zaak in handen. Ze heeft op staanden voet beslag gelegd op den motorwagen, die ter beschikking van 't parket wordt gehouden. -V /Zaterdagnamiddag had zekere Joris Crybeeke, 46 jaar oud, losse werkman, Wonende in de Radij zenstraat, 10, he* vige ruzie met zijne vrouw, Elisa Li& nart, op wie hij twee revolverschoten loste. Zij werd gelukkig niet getroffen* Op liet geknal van de schoten kwam de politieagent Legendre toegeijld. Hij wilde zich meester maken van 'den moordenaar, maar deze dreigde den agent met zijn wapen. Ziende, dat zijn leven gevaar liep, trok de agent zijn eigen revolver en vuurde op Crybeeke, die in de borst werd getroffen en tegen den grond, sloeg. Men bradht hem over haar 't Sint-Jansgastihuiszijn toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Hij schijnt niet in liet volle bezit van zijne geestesvermogens te zijn. Deze zaak schijnt heel wat uitbrei ding te nemen en gansch ten ongunste van boschwaehter G. te keeren. Het parket werd thans verwittigd dat een getuige gevonden is die gansch het voorval heeft medegemaakt en zeer be- langrijike getuigenissen heeft afge legd. Met deze gegevens in handen zal bet parket zich Maandag morgen naar Wuestweze! begeven en er tot de hersa- inenstelling van het dramatisch voorval overgaan. Het is heer onderzoeksrech ter Mecbelynck die de zaak zal leiden hij zal vergezeld zijn der heeren Du- pont. griffier, De Coster, wetsdeskun- dige, en een officier en agenten der ge- rechterlijke brigade. een verhaal uit onze dagen DOOR 55ste Vervolg. Op dat oogenblik had ik wellicht het trotsehe lloofd, neen, zeifs de knieën gebogen, maar de burggraaf wierp mij andermaal dat afschuwelij ke, dat krenkende, dat eerroovende wcord toe. Al 'het weerbarstige van mijn karakter moet zidh op dat oogen blik in mijn donkeren (blik, in den misprijzenden trek rond mijne tooge- nepen lippen, in mijne gebalde vuist vertoond hebben.. Ik heb mij niet, zegde hij, door uwe schoonheid laten verblinden. Ik zweeg. Ik heb u uit de vernedering willen opheffen, waarin gij u bevondt. omdat ik dacht dat gij goed waart. Ik zweeg nog. Ik heb u met rijkdommen en weelde ovevladenal mijne goedheid voor v. uitgeput. Nog altijd zweeg ilk; want ik ge voelde 't beneden mij op dit alles te antwoorden. En gij hebt mij met verdriet èn schande overladen, want gij hebt mijnen naam niet geëerbiedigd. Gij liegt! was mijn antwoord ën ik vloog hem gloeiend van veront waardiging onder de oogen. Gij liegt j herhaalde ik. Gij liegt l De Bondsrechtbank heeft de uitleve ring toegestaan van zekeren Isnard se nior en zijn zonen Philippe en Pier re, die bewerom Engelsche onderdanen te zijn. maar door Frankrijk werden opgeeischt; zi j worden beticht van op lichterijen, verduisteringen, enz. De uitlevering van Isnard senior werd ook aan België toegestaan, eveneens we gens opi MnerTJcnI>i- ifnlrs i uUan.lr moet nu beslissen, aan welk land Isnard senior zal worden uitgeleverd. Te Marchienne au Pont kwam een kerel aan de poort van het gasthuis van het II. Hart, eene aalmoes vragen. De Zuster verzocht hem binnen te komen, ging bij de Moeder-Overste de aalmoes halen en overhandigde deze aan den bedelaar. De kerel, vertrok. Eeuige oogenblik- jken la! er bestatigde de Zuster de ver- dwijning van eene dops met tafelge- irief. Zij liep den deugniet achterna, 'roepende: «Houdt den jdief». Voorbij- J gangers gelukten erin den dief aan te houden. - Het is een genaamde Octave Bé- ghien, geboren te Pirondhamps in 1884, wonende in de Hamerstraat te Brus sel. Men heeft hem ter beschikking van het gerecht opgesloten. 't Is genoeg, liet hij er koud, ijskoud op volgen, wendde zidh om en verliet liet vertrek. Wat was zijn besluit? Ik wist het niet. Had hij zidh door mijn 'krachtig protest laten overbluffen? Was hij ten einde vau den strijd, onwankelbaar in een genomen besluit, meester van zich zelf, voortaan onverbiddelijk als mar mer, hard als staal? Tranen van woede en spijt ontsprongen mijne oogen, eene kin derlijke razernij greep mij aan ik zeg kinderlijk, want ik wilde mij op alles wreken dat van hem kwam. Ik wierp den armband met het juweelen naamcijfer over den vloer; ik traple hel diamanten halssieraad onder den voetik scheurde de kanten van mijn kleed en verplukte de bloemen in hot haar. Hel lamplicht kampte nog vruch teloos met het daglicht, dat langs de geopende gordijnen van het venster in dc kamer viel. Ik deed het venster jopen en de frisehe koude morgendluoht stroomde binnen. Het venster gaf uit- i zicht op den hof en verder op dé daken j der huizen, en boven deze verhief zich i in de verte de toren eener kloosterkerk. waarvoor de vroegmis geluid werd. Die verwijderde klanken, oproe pend lot Let gebed, wekten ook in mijn andere gevoelens dan die van haat en wraak op gevoelens van verzoening, j onderwerping, rechtvaardiging. Oip hetzelfde oogenblik zag ik den burg graaf met een valiesje aan de hand. buiten het huis treden en over de bin nenplaats gaanik hoorde de koets poort openen en deze weer toeval!^,] Sorakeloos staarde ik h<pn achterna. Hij, de eigenaar, de:erfgenaam van liet huis zijner vaderen, verliet dit als een vreemdeling, vroeg in den morgera! Geen knecht stond met den hoed in de hand. om de deur te openen en hem eeilbiedig door te latenliij ging (heen als een weggejaagde dienstbare! Dat trof mij Ik had nog altijd een goed voornemen in mij, dat mij van den klokkènklank was overgebleven; doch valsehe schaamte hield mij tegen: do booze had zich van mij meester ge maakt. Ach, had mijn echtgenoot zelf maar cén enkel goed woord gesproken! Het gevoel van verzoening maakte in mij plaats voor den L'evigsten wrok, toen ec-n knecht, zooals ik reeds zegde, mij in zijnen naam "kwam berichten, dat zijn meester niet meer terugkeeren zóu. en de laatste sprankel van toege vendheid doofde in niyji gemoed uit, toen ik bemerkte dat.;diezelfde knecht later zoo beleodigend op: mij neer zag. Die persoon was no£ slechts korten tijd in onze dienst; zijn familienaam is mij zelfs onbekend gebleven; doch zoo kruipend als hij vroeger was, zoo aanmatigend stout was-hij nu. Hij ver liet. het huis. doch achtervolgde en be spiedde geruimen tinmijnen handel en wandel. Tk heb de overtuiging dat die man" van twee zijden betaald werd: van de zijde der familie d'Engelgra^e en van die mijns mans, wiens schaduw hij later werd, of liever wiens booze geest- hij was. want hij verliet hem niet meer....» De lezer staakt plotseling zijoe etiflp EEN MAN AAN STUKKEN GEREDEN. Zaterdag morgen rond 9 ure heeft een verschrikkelijk spoorwegongeluk de wijk Dorslaer in opschudding ge bracht. 'De genaamde Arthur De Wilde blok maker, wonende op de wijk Dorslaer en Werkzaam bij zijn broeder, had rond gemelden tijd zijn weik verlaten. Op ongeveer 180 meter - voorbij den be waakten spoorwegovergang het Spoe- leken», was hij door de haag gekropen en had zieh op de spoorbaan begeven, Waar hij doen- den trein, die te 8,52 ure uit Lokeren naar Dendermonde ver trekt, letterlijk in tweeën werd gereden. pe machinist en de stoker van den trein hadden niets (bemerkt. Het is slechts geruimen tijd later, dat het per soneel van den goederentrein, die to 9 Vo ure te Lokeren aankomt, het slachtoffer zagen liggen en aan spoor- wegwerklieden een teeken gaf. Deze laatsten snelden ter plaats van het on heil en ontdekten er De Wilde, wiens ingewanden 4 tot 5 meter in het ronde waren gespat. Het stoffelijk overschot werd door de zorgen der politie, naar het doodenhuis overgebracht. Men had bemerkt dat het slachtoffer sinds eenigen tijd zeer diep zinnig was. Een akelige bijzonderheid is, 'dat de vader van het slachtoffer, dertig jaar geleden op dezelfde manier aan zijn einde kwam, door den trein Lokeren- Antwerpen. De heer Gabriel Andrieux, Dij veraar te Bergen, werd 'Zaterdagavond op 'het balkon van de autobus Noord-Zuid door een gauwdief van zijn portefeuille met 2.100 frank en verschillende papieren «ontlast». Dergelijk avontuur overkwam ook den heer Stievenart, uit de Paleizen- straat. op de tram Beurs-Liedtsplein. Te zijnen nadeele werd door een zakken roller een portefeuille met 650 frank buitgemaakt. De wielrijder Florent Depauw, 17 jaar oud; wonende in de Lausaunestraat, werd Zondagmorgen bij de 'Naamsche Poort omvergeworpen door een auto. be stuurd door'den dhauffeur Vercammèn. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan een defect aan de auto. De arme De- pauw kreeg een der raderen van de au to over het lijf; zijn linkerbeen werd verpletterd. Hij werd ook aan 't hoofd gekwetst, en moest in deernis wekken- den staat naar het St. Jansziekenhuis overgebracht worden. Zaterdagmorgen trof de vrachtvoe- der Gandries, uit de iZeelstraat, zijn 63- jarigen gast August Van de Hube le venloos aan, aan den voet van de trap, die naar de slaapkamers leidt. De onge lukkige droeg eene gapende wonde aan bet voorhoofd. Verondersteld wordt cïat hij 's nachts is opgestaan en door de duisternis misleid, met het hoofd voor over tegen steenen vloer is terecht ge komen. Zijn stoffelijk overschot werd door de zorgen der politie naar het ste delijk doodenhuis overgebracht. lezing; hij laat liet manuscript op het deksel vaïlc-n en staart strak voor zich uit. Dan helt het hoofd achterover en blijft hij geruimen tijd op de zoldering staren. Wat deert u. vader? vraagt de Zuster zacht en zich over -hem heen bui gende. Zijt ge vermoeid? Neen, ik wil een oogenblik rustig nadenken. Niets stoort de stilte in de kamer; de vader schijnt zich soms geweld aan te doen om te spreken. Eindelijk zegt hij, en er is wel iets welwillends in den toon der stem: Herinnert ge u, Theodora, wat uwe moeder schreef over dien knecht, die mij op mijne zwerftochten volgde? Ja, dat herinner ik mij wel. Zij zegt dat hij mijn booze geest Was. Juist. Welnu, ik geloof dat zij gelijk heeft. Tk dank u, ik dank u voor die be kentenis, vader! Die rnan volgde mij naar Amerika; ik had. soms een diepen afkeer van hen\. en toch kon ik mij niet van hem ont maken. Hij kende al mijne geheimen; in al de bijzonderheden der scheiding Was hij handelend opgetreden en had altijd, door duizende inlichtingen, den haat togen mijne vrouw in mij wakker gehouden. In de laatste dagen zijns le- vcds werd 'hij somber, zwaarmoedig, akelig zelfs, en soms versoheen hij met zoo'n holle oogen, zoo'n verwrongen trekken voor mij, dat ik 's nachts uit voorzorg de deur mijner kamer voor hem sloot,. Hij beweide yeleens dat EEN LOODGIETER9GAST ERG GEKWETST. Vrijdag namiddag had in het werk huis van den loodgieter M. Ac'niel Van Thuyne, wonende Stormstraat, te Wa- regem een erg ongeluk plaats. De werkman Alois De Ketele, van Noekcre, die om 1 2/> uur aan t werk was gegaan, moest een ledige naphte- reservoir, waar een lek in was, stoppen. Hij 'had natuurlijk daarvoor een sou- deerlarnp noodig; eendklaps, misschien wel door de groote. hitte van de lamp en de gaspering die nog in den reservoir was, had een schrikkelijke ontploffing plaats en sloeg den zijkant van den re servoir naar omhoog, vlak in het aan gezicht van De Ketele. De werkman stortte ten gronde erg bloedende. De vrouw Van Thuyne die den slag had gehoord liep naar het werkhuis, trok den knedht van de plaats weg, daar zi j vreesde dat door de lamp nog groo- tei' onheilenzouden hebben plaats ge had. Zij bracht het slachtoffer naar do keuken aan dokter Van Ackere, die in middels was ontboden den ongelukkige verzorgde. De Ketele is zeer erg gesteld: zijne lippen zijn gekloven, liet neusbeen mï- sdhien gebroken en nan het voorhoofd eene gapende wonde dip door den ge neesheer werd toegenaaid. Gelukkig zijn de oogen van het slachtoffer niets geraakt; het aangezicht Vormt echter ééne wonde. Zaterdagavond/beging Pierre Loison, wonende in de Qninanxstraat. 27, .Schaarbeek, de onvoorzichtigheid, op het Gemeenteplein te Laek'en van een tram in volle vaart te springen. Hij had zijn sprong slecht berdkend, viel onder het tweede rijtuig en moest zeer gevaar lijk gekwetst naar (liet Brugman n-zie- kenhuis overgebracht worden. DE SCHULDIGE AANGEHOUDEN TE BRUSSEL. De Fransehe 'geheime politic had do aandacht van de Belgische justitie ge vestigd. op zekeren Ludovic Góraud, ge boren te St. Pierre-le-Corps, in 1885, beschuldigd vau verduistering van een som van 150.000 fr. ten nadeele der Federation des Cooperatives, de Fran ce waar hij boekhouder was.De Fran sehe politie wist met zekerheid, dat Gé- raüd tc Brussel eene schuilplaats had gezocht. Nu is het gisteren de rechter lijke brigade van !t Brusselscli (parket gelukt, Géraud te snappen in een 'hotel bij de Beurs, waar hij onder den val- sclien naam Joseph Dupuis zijn in trek had genomen. Géraud heeft ver klaard, dat het verduisterde geld is ver kwist. Hij was sinds Frebuari voortvluchtig, en zit nu te Vorst achter slot en grendel, in afwachting dat de uitleveringsforma liteiten zijn vervuld. Vraagt' prèmiecatalogus Voarlelruat, Brurael. men hem vervolgde, dat er 's nachts bloedige spoken rond zijn bed dreven, dat hij ze 'bij clage op zijnen schouder Voelde leunen en aan zijn oor hoorde fluisteren, zonder hen te zien. Was het eene geest es verzwak k i ng, ten gevolge van zijn woelig en soms al te onstuimig leveu? Ofwel waren het herinneringen uit vroeger dagen die hem kwelden?... Hij werd vroeg grijs, Nfcrk, graatma ger en afschuwelijk; de geneesheeren haalden de schouders op of beweerden dat hij aan eenezielezickte leed. en door een erugkecrnaar Europa zijne diep gekrenkte gezondheid kon worden opgebeurd. Hij weigerde echter hard nekkig die terugreis aan te nemen, en ik was verplicht hem deels in zijnen slaap en deels met verrassing, aan boord te doen voeren Toen wij de Europeesche knst naderden,maakte zich een onbeschrijfelijke angst van hem meester: die man was letterlijk razend zou men gezegd hebben. Wanneer ik hem tot bedaren poogde te brengen en vroeg wat hem zoo hevig pijnigde, ant woordde hij mijDat ligt hier begra ven!» en hij sloeg barscli op zijn hart. voorsteven en sprong in de schuimen- bi ik, snelde de rampzalige naar den voorsieevn en sprong in de schuimen de zee. Het vaartuig sneed over hem heen en toen ik gansch ontroerd op den afgëlegden weg staarde, zag ik hem nu eens op de gólventopjpen ver schijnen, dan weer verdwijnen en ein delijk verloor ik hem uit het gezicht!» De Zuster heeft met een angstig® uitdrukking op het gelaat naar dat verhaal geluisterd.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2