50 üe groote Vredesgedachte Woensdag Sept. 1925 scheidsgerecht: Ministerie van Spoorwegen Verbond der Katholieke Yereenigingen &Kri«gen Nieuwe dijkbreuk in China Na den katholieken dag te Gent Het Amerikaanseh goud Een muzikale kluizenaar Naar Tuin laatste rustplaats Het vergaan van den Amerikaansche duikboot Koloniale Jaarmarkt Korkstraaf, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 3D^3-3 XXXI* JAARGANG NUMMER 225 !T A T~> 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel 6, Londres ,-De Gendt H. Sophia Zon op5,4P. onder 5,33 Voile Maan don 2 Publiciteit buiten het Arr. AAL8T Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, PjM-IJs. Bream's Buildings, E. C. 4, yEIJilGHEID EU ONTWAPENIN G: A!a(ir een tweede ontxeapewigs- conferentie. De vergadering van den Volken bond heeft de besprekingen over de vraagstukken van scheidsge recht, veiligheid en ontwapening beëindigd, Allereerst werden de verslagen voorgelezen van MM. Rollin (Bel- gie) en Bénès (Theco-Slowakije) over de verschillende te dezer zake ingediende ontwerp-resoluties, na melijk die van de Spaansche, Zweedsclie, Belgische en J apansche afvaardigingen. Naar aanleiding hiervan is een debat ontstaan, waarbij allereerst Robert Cecil (Engeland) het woord voerde. Deze heeft nogmaals uitüng gegeven aan het verlangen der Britsche regeering, alles in het werk te stellen, dat kan bijdragen tot bevordering der politiek van ontwapening. Spreker herinnerde onder meer aan hetgeen Engeland reeds in de ze richting heeft gedaan. Ontwa pening vervolgde Cecil, is het grootste belang voor de wereldwel vaart en het is de hoogste plicht van den Volkenhond deze te verzeke ren. Ontwapening moet, zal zij ef fectief wezen, algemeen zijn, doch dit is onmogelijk zonder veiligheid. Deze twee kwesties zijn onverbre kelijk met elkaar verbonden Ten slotte noemde ook deze spre ker een aanvalsoorlog nogmaals een internationale misdaad. Dc verslaggever Bénès verklaar, de dat zoo deze vergadering al niet den weg heeft ingeslagen, waartoe zij zich verbonden had, zij toch in ieder geval de in vorige jaren ge nomen besluiten heeft bevestigd. Hij noodigde dan ook de veréadé- i-ing uit, zich voor te bereiden op een opmarsch in het volgend jaar. Hierop kreeg de Fransche afge vaardigde Henry de Jouvenel, hef woord. Deze begon met te verkla ren, dat het protocool nog de grond gedachten ervan, arbitrage, veilig lieid en ontwapening behouden heeft, doch ook de verschillende verdragen welke op het bogenhlik een voorwerp van bespreking uit maken. geïnspireerd zijn op dezelf de grondbeginselen erf volkomen passen in het kader van een .alge meen protocol. Vervolgens verklaarde dé Pool- sche afgevaardigde Sokal, dat zijn regeering volkomen instemt met de betreffende voorstellen, Welke naar haar oordeel een aanwijzing zijn, dat de vergadering de conti nuïteit van het Volkenbondswe rt wil verzekeren, De volgende spreker was de Ita liaan Coppola, die een uiteenzet ting gaf van de redenen, waarom de Italiaansche regeering van mee- ning is, dat de voorstellers der ver schillende besluiten niet voldoende rekening houden met de werkelijk heid. Italië, verklaarde hij, is, wat ontwapening betreft, van oordeel, dat de methode, volgens welke groote enkwesten aan een uitge breide inrichting worden toever trouwd, nutteloos en zelfs gevaar lijk is, vooral wegens de groote ruchtbaarheid die er wel aan moet worden gegeven. Hierop deelde de Belgische af gevaardigde Hymans mede, dat zijn regeering de ingediende reso luties gaarne onderschrijft en hem volmacht heeft gegeven, de faculta tieve bepaling van art 36 van het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie (de obligatoire jurisdictie), te ondertee- kenen. Voorts voerde nog de Zweed- scbe vertegenwoordiger Lof grew, en die van Spanje, Palacios, het woord die eveneens een uiteenzet ting gaven van de redenen, waarom hun regeeringen voorstanders zijn van de ingediende resoluties. «Aaneming van het Spaansche be sluit, besloot de laatste be teekent erkenning door de Vergadering van de internationale realiteiten. Na afloop van het debat heeft de Vergadering ten slotte een resolu tie aangenomen, waarin nog eens vastgelegd wordt, dat een aanvals oorlog als een internationale mis daad behoort beschouwd te worden en voorts met voldoening kennis genomen wordt van hetgeen door zekere naties is gedaan ten einde in afzonderlijke verdragen de proto col-gedaclite vast te leggen. Voorts stelt de Vergadering vast, dat dergelijke accoorden niet tot bepaalde gebieden beperkt behoe ven te worden, doch uitgebreid kunnen worden tot de geheele we reld. Vervolgens is de raad uitgenoo- digd, een voorbereidende studie, te maken van-de inrichting eener com- ferentie voor de beperking der be wapeningen, opdat, wanneer, uit een oogpunt van algemeene veilig heid, de toestand bevredigend zal zijn, een dergelijke conferentie terstond bijeen zal kunnen worden gteroepen en beperking der bewa pening worden doorgevoerd. De ontvangsten op de Spoorwegen tijdens de maand Augustus. Vergeleken ibij den toestand van liet vorige jaar blijven de ontvangsten op de Spoorwegen steeds nadeelig. In de maand Augustus bereikten de ontvang sten 148 miljoen G76.000 fr. tegen 155 millioen 338.000 fr. in Augustus 1924. Het reizigersverkeer beeft 53.32"2.000 fr. gegeven tegen 53.156.000, of eene lichte ver'hooging van 155.000 fr. Het goederenvervoer is in vermindering van 3.587 000 fr., daar de ontvangsten 59.924.000 fr bereiken tegen 93.511.000 fr. De buitengewone ontvangsten zijn met 3-millioen verminderd. WV BRIEF VAN Z. II. DEN PAUS. Heer Staatsminister Segers ontving volgenden brief van Z. H. Mgr Gaspari, als antwoord op bet telegram, gezonden aan den II. Vader, bij de 52e zitting van bet "Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen et De Opperherder beeft met vader lijke welwillendheid het huldeblijk aan vaard, hetwelk gij hem toegestuurd hebt, in naam van geheel bet Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigin gen, ter gelegenheid der 52e zitting^ te Niivel. De gevoelens van onwankelbaar ge loof in, cn van onaantastbare getrouw heid aan de leerstelsels der Kerk, even- al? de algeheel e onderdanigheid aan den Apostolischen stoel, welke gij belijdt, zijn voortaan traditioneel bij u, en de" itVader is gelukkig vast te stellen dat die gevoelens uwe weitkzaamheid rege len en dat ze de reden zijn van 't goed, in Belgie teweeggebracht door de Ka tholieke Kringen en Vereenigingen. waarvan gij de ieverige voorzitter zijt. Z.H. de Paus is grootelijks ver heugd om uwe gehechtheid aan de ka tholieke beginselen en uit ganseher har te drukt Hij u zijn vaderlijke gelukwen- schen uit. A an. den Heer vragende uwe wer king te zegenen, tot heil van het volk en van de Belgische natie, schenkt de Op perherder aan u en aan al de leden van uw Verbond, een bijzondere Apostolir schen zegen. Aanvaard, lieer voorzitter, de her- nieuwe uitdrukking van onze verkleef de gevoefens in O. II. Jesus Christus. (get.) Cardinaül Gaspari. Peking, 28 Sept. Gemeld wordt dat zich, langs den Gelen Stroom, een nieuwe dijkbreuk heeft voorgedaan.. Het blijkt de geweldigste overstrooming te zijn sedert 1887. Het overstroomde gebied is duizenden vierkante kilome ters groot. Het aantal geteisterde oever bewoners bedraagt verscheidene dui zenden. Honderden menschen zijn om gekomen. Door de internationale kom missie van bijstand wordt een ihulpko- lonne u itgezon den JEUGDORGANISATIE. Dc jeugdseetie van het katholiek Congres te Gent had onder algemeene instemming besloten tot 'het vormen van een actiecomiteit dat voor de jeugd werken in het Bisdom Gent een her nieuwde werking zou inleiden. Het is niet bij" wenschen en besluiten geble ven, maar het Actiecomiteit is er eii 't heeft reeds zijne algemeene gedragslijn vastgesteld. Hier het voornaamstehet A. C. staat absoluut buiten de politieke actie, het zal zich niet mengen in de leiding der bestaande jeugdverbonden. Het heeft voor doel het opwekken, steunen en in- voelingbrengen met mekaar aller wer ken die het vormen onzer jeugd in christen zin helpen bevorderen. Er is dus geen spraak van inmenging in het geen bestaat; wel wil het 't bestaande leeren kennen, tusschen het bestaande voeling brengen., om door die kennis en met die voeling nieuwe initiatieven te verwekken. Met dit doel is het A. C. dan ook in gericht als een soort jeugdparlement waarin elkaar ontmoeten de EE. HH. Bestuurders der Maatschappelijke "Wer ken piet afgevaardigden uit hun ge west. vertegenwoordigers van alle pro vinciale verbonden voor jeugdverrich tingen paVrrWKiten, Vlaanderen» Tu ra- gouw. Diocesaan Sportverbond. gouw- land der studenten, onderwijzers, enz. samen met de afgevaardigden der cen trale organisaties voor vrouwen, arbei ders- boeren- en middenstandsjeugd. -Zoo dikwijls de omstandigheden bet vereischen kan dit A. C. in algemeene Vergadering worden bijeengeroepen. Maar hoofdzakelijk wordt het werk ge lold door het bureel dat de spil moet zijn van een onverpoosde actie. En hier heeft onze hoogste geestelijke O veiheid getoond hoe zij de jeugdwerking ter narte neemt en uit alle kracht aanmoe digt: Z. H. Mgr'de Bisschap van Gent is door een eigen afgevaardigd^Jbij het bureel vertegenwoordigd, en stelde een priester aan als secretaris. Het bureel is als volgt samengesteld: A fg,".vaardigde van Z. Hw. Mgr. Sc ghers. Z. E 11 Kan. Coppens, dioce saan bestuurder der Maatschappelijke Werken. Voorzitter Heer Adv. A. E. Dc, Schrijvert Gent. Secretaris E. IT. E. Vercruyssent leeraar, Klein Seminarie te St. Niklaas.' Zal het A. C. lukken in zijn kieschc ik Ja, als elkeen meêwil, als men de taak nieuwe werking met vertrouwen wil bejegenen, als men aan (het secretariaat steun cn inlichtingen niet ontzegt als men niet aarzelt het bureel lastig te vallen om alle gewensdhte hulp, en als men ^eel bidt om zegen over het apos- telwerk der jeugdbeweging. Aan alle medewerkers en aan alle centrale jeugdinrichtingen die hunne publicaties geregeld als documentatie aan den secretaris willen bezorgen, zegt liet Actiecomiteit uiteihartc dank. HET SCHAADT HEEL i>E WERELD. M. Coland Wil ley, de voorzitter van de «Federation of Brith Industries», in New-York aangekomen, verklaarde in een interview, dat het feit, dat het Ameri'kaar.sclic goud werkeloos ligt, geleid lieeft tot een volledige ineenstor ting. Hij zegde, dat zijn' komst ten doel had. te spreken met Amerikaansché nijveraars, ten einde te komen tot een betere samenwerking tusschen Britanje en de Vereenigde Staten voor de ekono- misclie verbetering van de wereld. Hij besloot met te zeggen dat Ame rika de keuze (heeft tusschen twee din gen: het (kan of zijn goudvoorraad weer naar Europa terugsturen, of liet voor- oorlogscli voorbeeld van Engeland vol gen cn leeningen aan bet buitenland verstrekken, ten einde den wereldham del en daarmee de wereld gezond te hoüdepv NA ZIJN DOOD KOMEN ER ZON DERLINGE FEITEN AAN HET. LICHT. Londen, 28 Sept. Een der meest zonderlinge figuren uit de Engelsdhe hoofdstad komt zoo pas te overlijden. Sedert meer dan twintig jaar was de arme grijsaard "s avonds te vinden aan don ingang van den cenen of anderen nachtkar, hoofdzakelijk door rijkelui bezocht. Dc zonderling sprak nooit een woord en over zijn gelaat lag steeds een oneindige droefheid. Dc man woonde in een onaanzien.ij- ke krocht aan bet uiteinde van een der Londcrsche voorgeborekten. Hij bleek een groot muziekliefhebber en een uit stekend beoefenaar van die kunst te zijn. In zijn ellendige en armoedige wo ning had bij een klavier, waarop bij ge vegeld iederen dag met veel talent eeni- gc stukken van de grootmeesters der muziek ten beste gaf. Sedert vijf dagen nu liet het klavier zich niet meer hooren. De buren, onge rust geworden, drongen in de woning van den bedelaar binnen en vonden er den rampzalige levenloos met het hoofd op het speeltuig. Een huiszoeking in de woning van den overledene bracht be langwekkende bijzonderheden aan het licht. Men vond benevens een belangrijke hoeveelheid sigaren, een som van meer dan 2 000 pond sterling, verder vernam men dat de man een bankrekening bad en eigenaar was van een grooten krui denierswinkel en een druk bezocht theehuis. Men vernam bok dat de bedelaar vroeger ben zeer plezierig leventje ge leid had eri samen met zijn 'zuster, een bekende Engelsclie schoonheid, een kasteel bezat waar de higklife zicli ren dezvous gaf. Men .vraagt zich' af, wat den ongeluk kige er toe aangezet heeft, een zoo ellen dig bestaan te gaan leiden. Overbrenging van 104 Belgische solda- tenlijken naar het Pére-Lachaise-kerk- hof te Parijs. Parijs, 28 Sopt. De lijken van 104 Belgische soldaten, die tijdens den oorlog in verschillende gezondheidsin stellingen van Parijs overleden en op verschillende kerkhoven werden begra ven, zullen naar het Pére-Lachaisekerk- hof worden overgebracht. De overbrenging der 104 lijken, als volgt verspreid over de verschillende kerkhoven der Fransche hoofdstad Vaugirard (24), Saint (5), Ivry (19), Bagneux (46), Pantin (10), zal 20 da gen duren. De Evening News meldt nog naar aanleiding van het gebeurde, dat de schepen van de bewuste S-klasse buiten gewoon veel ongelukken hebben gehad. In 1920 werden 37 man van de «S.5» eerst gered, nadat zij gedurende veertig uren in de boot waren opgesloten ge weest en in 1921 werden 30 man van dc «6. 48 gered, nadat zij twaalf uren op den bodem der zee hadden doorge bracht. In October 1923 vond er een ontplof fing plaats aan boord van de «S.37», die den dood van 3 leden der bemanning tengevolge had en waarbij 7 anderen verwondingen opliepen. Op 13 Januari 1925 strandde de «S. 19 en werd zwaar beschadigd. Veer tien dagen later liep de S. 48 op de rotsen bij Portsmouth Harbour. Latere mededeeling van het Ameri kaansche departement van zeewezen melden nog, dat de bemanning wel licht in staat zal zijn, het van twaalf uur tot een week in de boot uit te houden. Hoelang juist kan men niet zeggen, daar men' niet weet, in hoeverre de boot be schadigd is. De bemanning is voorzien van de gebruikelijke luchtvoorzienings- toestellcn en er is een ruime voorraad voedsel on drinkwater aan boord. De duikers zijn reeds aan den arbeid gelo gen. De commandant van derf "onderzeeër, luitenant Dobson, is de jongste gezag voerder der Amerikaansche vloot Zoodra de marine-overheden bericht Van de ramp ontvingen, werden vijf torpedojagers, een slagschip uit New port en nog 'een uit Brooklijn' naar het toonecl van de ramp gezonden, dat zij op voll*? snclhbid varende spoedig be reikten. De noodige toestellen tot het lichten van den onderzeeër werden even-* eens met volle snelheid van de onder? zcobootbasis te New-Londen aange* bracht. Reeds werd te Londen draadloos be richt uit New-Yoitk ontvangen, dat de- eerste pogingen om voeling met de be manning van den gezonken onderzeeër te verkrijgen, volkomen mislukt zijn. Tntusschen heeft men kunnen vast stellen. dat een groot gat in de bak boordszijde der duikboot is geslagen. Men vreest dan ook thans, dat de geheet Ie bemanning om het leven is gekomen. Belangrijke beschouwingen over Congo door den heer Carton, Minister van Koloniën. Kaar aanleiding der opening van de tweede koloniale jaarbeurs, hield de 'heer minister van koloniën,Carton, een'; korte aanspraak, die een beknopt maar zaakrijk overzicht daarstolt van den toe-! stand in Congo. (1 De kolonisatie is voor alles een werk; van beschaving en Leopold II verklaar* de hij, zegde terecht dat deze kruistocht^ cene eeuw vooruitgang waardig is. Wil men vruchten oogsten van waf gezaaid werd, dan moet men bij de jeugd het ideaal doen oplaaien Dit is de waarborg van het werk. 'i Maar zooals M. Sarraut, gewezen mi-* nister van koloniën in Frankrijk', helt eenmaal uitschijnen deed, het is recht vaardig dat een koloniseerend volk nui trekt uit zijne koloniën. En de produk^ ten van de nog onbeschaafde streken' aan de nijverheid bezorgen, is voor die landen zeiven steunend werk verrichten"/ Zulks verschaft uitwegen aan de kolo niën. i Tentoonstellingen'als deze geven wel eens aanleiding tot eigenaardige vasf- stelingen. Zoo heeft die thans in het mi nisterie van koloniën gehouden, toegëi laten vast te stellen' dat aan 'onze nij verheid en Hit na eene merkelijke winst- name. door den vreemde oro, grondstof-- fen uit onzen eigen Congo Voortkomend^ verschaft worden. Spreker wees er op 'dat het ïnri(fli> tingseomiteit gelijk had met öp kolo niaal gebied de jaarbeurs meer te ver- algemeenerf. Zoodoende zal aan derf vreemde aangetoond worden wat België op kolonisatiegebied presteerde. "Wij mo gen fier wezen op wat reeds bereikt werd. De diamant uit Kassai voortkomend, bereikt elk jaar eene waarde van 20 miljoen frank. De goudmijnen bezor gen aan de koloniale schatkist ieder jaar 25 tot 30 miljoen. Onlangs nog werd eene goudstorting in de Nationale Bank gedaan. Per jaar levert Katanga' 80.000 ton koper, zoo goed als geheel zuiver. Congo voert per jaar 300.000 kil. ivoor uit. Onze kolonie is zoo rijk' aarf radium dat al de radium fabrieken over de wereld ook verspreid, op die van' Ooien na, sluiten moesten. En dan voert Congo nog uit ijzer, kolen, copalt. cacao koffie ën katoen. Wie zegt dat Belgie, dat voor dit laatste product zoozeer van den vreemde afhangt, niet eenmaal onafhankelijk worden zal. Bir.nen enkele jaren wanneer de ver keersmiddelen in Congo tot volle ont plooiing zullen gekomen zijn. zal de ko lonie baar waar rendement bereiken. Nu reeds beschikt men er over 14.000 km. bevaarbare wegen en 3500 km', spoorwegen. Verder moet gewezen wor den' op de buurtspoorwegen, de banen en het autoverkeer. En nu dat de autocamious door houf- gaS kunnen gestookt worden en de ko lonie niet van den vreemde afhangt, zal dit vervoermiddel eene onvoorziene uit-1 braiding kunnen nemen cn zal men tot in gebieden doordringen tot nu toe ver-, laten. Er is evenwel een donker punt. Er zijn geen voldoende uitwegen voor den uitvoer. Rustig móet men 'derf toestand in zien. Men moet vertrouwen stellen in de leiders en in de technische diensten. Klachten helpen tot niets. Gezorgd' moet worden voor een toename aarf s werkkrachten, aan kaaien' en aan spoor wegen. <Zooicts geschiedt 'niet In een óóg en- blik. Men heeft slechts na te gaan wat er in Belgie gebeurt óm zich daarvan te' overtuigen'. Bovendien zijn' de 'werken in Congo ontworpen veel grooter dan die ten 'on zent. Maar binnen' benige jaren zaT aan Belgie de volle uitbreiding ten goede ko-i men der ontginning van onzen Congo\-

De Volksstem | 1925 | | pagina 1