Pastoorke La mal treedt in zijn honderdste jaar Belangrijk diefstal te Leuven Een oude diefstal Aan onze lezers van Erembodegem - Ter joden KerltxhenIlaeltert en Nieuwerkerken Incident in den Volkenbond De wraak van den afgedankte Erg ongeluk aan een bouw ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNÏEDERS Bet geheim van de u Gertrude Bandieten geknipt Erge botsing te Wommelgliem De haringvangst -V II. Janssen onderhan delt met de bankiers Bestolen op den trein ELECTRIC-KAM Elixir De Kempenaar Ongewensehten te Antwerpen (ffiterat yoörTgëïtfk Hel te Mechelen zeer (bekende pas toorke Lamal is sinds 27 dezer zijn bomïerste jaar ingetreden De eerbied waardige priester werd inderdaad op 27 September 102(3 te Campenhout gebo ren. Zijn vader was geneesheer en te Me chelen gevestigd De kleine Jan Ed ward, later paétooiken Lamal, werd drie weken na zijne geboorte naar Me ubelen overgebracht. Op 2 October 1847 werd hij inge schreven op het Seminarie en drie jaar liter op 21 December 1850 werd hij reeds priester gewijd. Op 21 December 1925 zal hij dus de 75e verjaring van zijn priesterschap - mogen vieren. Dit is voorzeker een heugelijke en eenige gebeurtenis. Vi jf jaar geleden had de brave pries- ter geweigerd de 70e verjaring van zijne priesterwijding te laten vieren; ook zijn gouden priesterjubileum had niet plaats Slechts de inwoners van Thissclt hadden het geluk het zilve ren jubileum van 'hun pastoor te vie ren,.... NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN De moeder vanvZ. E. H. Lamal sloot de oogen in zijne pastorij te Thisselt op 93 jarigen ouderdom. Zijn vader werd 79 jaar oud Een zijner broeders werd zoo oud als zijne moeder. De aanstaande honderdjarige was achtereenvolgens onderpastoor te Steen- oekerzcel en in St. Gertrui te Leuven; in Maart 1874 werd hij benoemd tot Pastoor te Thisselt. Op 75 jarigen ouderdom vroeg en bekwam hij zijn ontslag en ging hij zich te Meohelen vestigen. Onj zoo oud te worden als hij, zoo zegt hij, moet men vroeg opstaan, niet te laat slapen gaan en regelmatig zijn in alles. Mad. De Vvver, wonende Justu3 Lip-: siusstraat to Leuven, had over eenige lijd den sleutel van haar lavabo verlo ren. Zi j had de lade doen openmaken en had sedert dan den inhoud niet meer nagezien. Nu heeft de vrouw de lade onderzocht^ en stelde vast dat een bun del sohatkistbonsN en staatsrentetitels. voor eene waarde van 10.000 fr. bene vens juwcelen, er uit verdwenen waren. Het parket heeft- een ieverig onderzoek ingesteld. -vV AANHOUDING van ElEN MEDE- -PLICHTIGE TE LEUVEN. Eenigen tiid geleden werd gemeld dat te Parijs een Belg, niet name Bar- fo, was aangehouden. Hij had getracht, in een bank voor 40.000 frank aan ef fecten, waarop beslag was gelegd, te verkoopen. De effecten waren af komstig van een diefstal, gepleegd in 402*2 teii nadeele van mevr. ,Saint-Jean, Olmstraat te Etterbeek. Bnrrö was vergezeld .van een persoon, zoo genaamd 'zijn secretaris, die spoor loos kon verdwijnen. De politie te Pa rijs dacht dat het een Duilschcr was. De Brusselgche politie is er echter in geslaagd zijn identiteit vast lo stellen. Het is namelijk een zekere D'Hondt, 35 laar oud, afkomstig van Leuven. Deze ts Zondagavond door speuragenten aan- recht Onze verkooper, Camiel Van Vae- renbergh ziek zijnde, verzoeken wij onze lezers van bovenvermelde ge meenten eenige dagen geduld te hebben. - Maandag morgend hield de Raad van den Volkenbond zijne laatste zit ting, onder (liet voorzitterschap van M. Paid Boncourt. Er gebeurde een inci dent zonder voorgaande. Voor de eerste maal sinds den Raad vergadert, heeft de vertegenwoordiger van Lithuanië, die de toelating beko men had aan de Raadstafel plaats te nemen, zijne papieren bijeengeraapt, is opgestaan en (heeft de zaal verlaten', om te protesteeren tegen het feit dat de Raad zijne zienswijze niet deelde. De oorsprong van dit. incident is eene (klei nigheid Er was spraak van het statuut van Memel, dat, zooals men weet, eene stad geworden is die door Litlhuanië beheerd wordt, volgens eene overeen komst, gesloten met de groote geallieer de mogendheden. Lithuanië vroeg dat de kladhfen der minderheden, die te Memel beslaan, door den Raad van den VolkenbonS niet in aanmerking zouden genomen worden. Lithuanië Ibetwist aan den Vol kenbond 'het recht aan deze klachten gevolg te geven. De reden, opgegeven door M. Galva- nauskas, die Maandag morgend Lithua nië in de Raadszitting vertegenwoor digde, is dat, zoo de Raad de klachten van Duitsche of andere te Memel be staande organisaties aanhoort, het be stuur der stad onmogelijk zou worden. M. Scialoja. vertegenwoordiger van Jtalië, en M. Huymans, vertegenwoor diger van België, weerlegden kalm, on der rechtskundig oogpunt, de meening van M. Galvanauskaswaarna lord Ro bert Cecil, vertegenwoordiger van En geland. beslist voorstelde dat de Raad het gedacht, door den vertegenwoordi ger van -Jthuanië vooruit gezet zou verwerpen. M. Galvanauskas protesteerde in nogal vinnige bewoordingen en verliet, met veel beslag de Zaal. 'Zonder een oogenblik' zijne kalmte te verliezen, zotte de Raad de bespre king voort eri keurde, met algemeene stemmen, een besluit goed, in den zin door lord Robert Cecil uitgedrukt. De genaamde Jean Dubreuil, 35 jaar. geboren te Jumilbae, knecht bij de eigenaars M. en Mad. Bost. van Bas- Bslevrac (Frankrijk), werd dezer dr« gen door zijn meesters afgedankt en besloot zidh te wreken. Hij legde zich op loer met een geweer en schoot Mad. Bost dood. M. Bost zag den moord on der zijne oogen gebeuren. Hij sprong op den dader en ontrukte iliem het ge weer. Dubreuil nam de vlucht doch kroeg een kogel uit zijn eigen geweer in f lijf, zoodat hij viel. Maar. slechts liohf gekwetst zijnde, Maandag heeft een erg ongeluk plaats gehad in eenen bouw der Lange Elzenstraat. te Antwerpen, waar een nieuw werkhuis ivordt opgericht. Een zwaren ijzeren dwarsligger moest bin nengebracht worden, waaraan verschil lende werklieden voor gebezigd werden. Plots ontglipte het zware stuik hunne handen, met het gevolg dat drie wérk- liedcn er door getroffen werden. De ergst gekwetste is de genaamde Jos. Van Nieuwenhuyze, 31 jaar oud, van Den- dermonde, die met gebroken rechter been en erg gekneusde knoesel weid op genomen. De twee anderen waren Hip. Van Damme, 29 jaar oud, van Mortsel, die aan de knie gekwetst werd en Lod Leys, 30 jaar oud, gekwetst aan den schouder. Alle drie werden dadelijk naar de kliniek der Kipdorpvest gevoerd, waar ze noodige verzorging verkreeg. De eer ste werd in verpleging gehouden en de twee anderen konden huiswaarts kee- sprong hij weer v.' "r1 reran, en wilde weg loopen. Daar M op een terras van j Bost hem achterna zette, wiovp Du- oen koffiehuis te Leuven was gezeten, breuil zich in de rivier en daar lui niet Hl.l IS ongesloten m afwachting .wemmen miJ u;; ,1.2.1 Hij is opgesloten in afwachting van k^'^mën v-ond h j der Zd'in de urtlevenng van zijn medeplichtige 't water. Men heeft zijn Wk nog niet kunnen ophalen een verhaal uit onze dagen DOOR 56ste Vervolg. Bat alles was mij schier uit liet ge heugen gegaan, gaat Golden voort; nu staat het weer levendig voor mijnen geestdoch onder een geheel anderen vorm dan destijds. Ja, ik geloof dat ik mijn vertrouwen in een aartsschelm bad gesteld, wien ibij zijnen terugkeer in Europa juist geen vriendsdhappclijk onthaal vanwege het gerecht te wachten stond. De kerel moet een van alle zijden bezwaard'geweten gehad hebben... Het was echter onder den naam van dien man, want zijne papieren waren in mij ne banden, dat ik jaren lang, nu hier dan daar verbleef. Van hem ontleende ik don naam van Thomas Golden, als of zijn eigenaar mij, op bet verdere le venspad, nog moest blijven bijstaan alsof do hand van den doodc zidh nog van gene zij des grafs aan mij vast klampte Was bet aoor hem, door zij nen geest, dat ik de mensdhen haatte, dat i'k mij van alle verzoening, van allen kristclijken geest vervreemdde De laatste woorden heeft de vader schier gemompeld. Noem mij niet meer Thomas Gol den. valt liij plotseling uit. Hoort go dat I'k wil niet meer dat gij mij dien verdoemden naam geeft en onder h§t uitspreiken dezer woorden erlangt zijn gelaat weer den scherpen trek, dien wij zoo dikwijls m hem moesten" opmerken. Geruimen tijd blijft de stilte in de kamer beerschen. Eindelijk neemt de vader het manus cript weer op en. leest verder Die kamerknecht was, uit lage heb zucht mijn' vijand geworden van de zij de der grafelijke familie een andere vijand stond aan mijne zijde. De Dob- ser. hadden zich door hun onwaardig gedrag al de gunsten van den burggraaf zien onttrekken; docfh zij waanden im mer dat ii- hun gunstig gezind was. Ook dai denkbeeld beheerschte den burg- graaf. V aar is bet dat ik den oudsten Zoon heb gebezigd, om op te sporen waar mi in echtgenoot zich bevond; doch ik van mijn echtgenoot een of meer van die vampiers. Ging ik naajr een feest, een der Dobsen stond soms in livrei kleed aan den ingang der zaal, knikte mij soms onbeschaamd toe, of zegde hoorbaar aan zi jnen kollega Dat is mijne zuster Ging ik op reis, een an der der Dobsen was do jeneverachtige koetsier van het huurrijtuig, dat mij naar het station bracht. Op een diner was oen derde tafelknedht, en toen ik in een winkel trad. werd: ik geriefd door ëene der vrouwelijke Dobsen. Vandaag Verdwenen zij, morgen verschenen zij weêren- intussehen hadden zij in bet bedelaarsgeeticht, in het tucht- of verbeterhuis; of in de meest verdachte maatschappelijke po- siliën Tilaals genomen. Die onophoude lijke vervolging, die vernederende ont-. moetingen deden mij eindelijk Brassel 1 i'cb nu de overtuiging dat hij mij verlaten, en, na een lijdelijk verblijf in HET OORDEEL VAN DEN AGENT TE VANCOUVER. De zaak van den dheck en de post kaart heeft natuurlijk nieuwe (hoop doen ontstaan bij de familieleden der manschappen van de «Gertrude». Wij vei nemen nog, aangaande den check, dat deze door de Bank of Italy te San Francisco verzonden werd en 1000 fr. bedroeg. In een brief in Mei gesdhreven had de ópzender van het sturen van deze som gewag geniaalst, zoodat 'het blijkt dat dit geld eerst met drie maan: den vertraging verzonden werd. Het schijnt wel dat het dezelfde per soon was, die de kaart alsook de dheck verzond; Terminal Island, waar de postkaart gestempeld werd, is dicht ibij San Francisco, zoodat het verzenden van beide stukken goed door een en der.zelfdcn persoon den 20 Augustus kon gedaan worden. In afwachting dat het ministerie van zeewezen er toe besluit, een officieel on derzoek, door tiisschehkómst van het ministerie van buitenlandsche zaken en onzen diplomalischen dienst in Ca nada en de Vereen igde. Stalen, te la ten doen, heeft de reeder van de «Ger trude». de heer Van der Eb. reeds het noodige gedaan opdat op heel de West; kust van de Vereenigdg'IStaten en Car ïiada, door de scheepsagenten zou na gegaan worden of er niet eenig nieuws van de verdwenen boot te' bekomen is. Het bevel om dit grondig onderzoek te beginnen werd telegrafisch gedaan, en de agent der firma te Vancouver heeft er telegrafisch op geantwoord dat het noodige gedaan jyerd, maar dat- zijn oordeel was, dat de «Gèrtrude» niet •crloren is maar dat zij ■zidh ergens op houdt of verbergt. Wij weten natuurlijk'niet op welke gronden de agent steunt om deze opinie uit te brengen, maar men mag evenwel niet vergeten dat geen énkel der man schappen sedert Mei nog iets geschre ven heeft naar zijne familie. Welke aanneembare reden zou er wel kunnen wezen, die negentien manschappen, den kapitein inbegrepen, aanzet of ver hindert eenig feeken van leven te ge ven? Men vraagt liet zich te vergeefs af. Vooraleer de laatste (hoop op te ga ven. hoeft, men in alle geval de uitsla gen van het grondig onderzoek af te wachten dat thans aan den gang is. Den 9 Augustus laatst had een ge naamde D wonende te llofstade, op de foor der Zuidlaan te Brussel, kennis gemaakt met tweo kerels, met dewelke hij verscheidene koffiehuizen bezocht. Rond middernacht leidden de onbeken den hem langs de vaart van Charleroi, te Anderleclit. Op zeker oogenblik vie len zij hem" aan en beroofden hem van zijne brievontesch, ongeveer duizend frank bevattend. De aanranders waren kunnen wegvluchten. Nu drie weken geleden hielden, de rechterlijke agenten van de brigade van het parket een der schurken aan een genaamde Frans B., wonende te Anderleóht. Zondag avond' hebben dezelfde policiemannen den me deplichtige aangehouden. Het is een ze kere Joseph D... wonende in de Ruys- brceckstraat. Men heeft hem ook in het gevang van Vorst opgesloten, Maandag voormiddag, rond half elf heeft een erge botsing plaats gehad op het grondgebied van Wommelghem, 't is te zeggen, op het kruispunt van dén Krijgsbaan en den weg naar Wommel ghem. Een auto gevoerd, door M. Bayens, technische bestuurder van den automo- bieldienst Turnhout-Antwerpen, is te gen den stoomtram gebotst en werd een heel eind over de baan geslingerd. De voerder, alsook zijn .mecanicien, die ne vens hem gezeten was, kwamen op de straatsteen en teredht. M. Bayens, werd zwaar gekwetst aan liet hoofd opgenomen en naar het gast huis gevoerd. De ongelukkige is wel drie uren buiten kennis gebleven. jZijn toestand baart onrust. Zijn mecanicien, kwam er beter van af en had slechts lichte kwetsuren V^V sléchts in zooverre inlichtingen* gaf. als deze konden dienen om alle toenadering tussehen man en vrouw te beletten. Die familie van knaagdieren want dat is de naam die zij met recht draagt hoopte door de verwijdering des te dich ter bij de geldkas geplaatst te zijn. De Dobsen beweerden immers altijd dat ik van hunne familie was en verplicht hen voort tc helpen. Mijn echtgenoot 'dacht dat ik mij- hen stand niet wist te «handhaven en gedurig in dat rattennesfc zooals hij die. familie noemde, terugviel. Ik heb ze echter altijd vermeden, en mijne kin deren 'zijn er vreemd aan gehlovop. hot Luxemburgsche, heb ik een schier zwervend leven geleid. Tot dit laatste gaf ook het gedrag van eenen persoon aanleiding, die och ter geroepen was mij eene zekere bescherming te verleen en. De burggraaf onderbreekt 'andermaal de lezing. Dobs mort hij. Dobs... Herinnert ge u wat er liier over de Dobsen geschre ven staat De Zuster knikt. - Welnu hier ónthrdkëh eenige ge wichtige bladzijden in het dagboek en niet zonder reden. Mevrouw erkent wel voegt bij er bitter bij, dat zij den Overal ontmoette ik,na de venvijderingj oudste zoon van Dobs bezigde als spion, De haringvangst, die ieder jaar duurt van Augustus tot half November, is nu volop aan den gang. Toch wordt er té Oostende merkelijk minder van dien visck binnengevoerd dan de voorgaan de jaren, wat voor gevolg heeft, dat de prijzen zeer hoog blijven. Vrijdag nog ging hij tot 190 frank de mand. Over 't algemeen is de prijs bijna dubbel van die van verleden jaar. zoodat de op brengst toch nog hooger zal zijn niette genstaande een veel geringeren a voer-; - Deze mindere aanvoer is hieraan te wijten, dat vele reederijen, aangelokt door de hóogcre prijzen, hun visch in Engeland gaan afzetten. Het is dan ook bedroevend, na de schoone verklarin gen, die we mochten hooren óp het con gres voor vischvangst einde Angelus, in Oostende gehouden", over den plicht van de regeering en de bevolking de iri- landsche vischnijveriheid te bevorderen. En nu zien wij misschien wel door die genen, die nog het meest do houding der bevolking schandvlekten, een" groot deel van hun visch in den vreemde aan den man brengen. Nochtans, tegen de huidige prijzen zon de veikoop hier ook wel loonend zijn". Over 't algemeen komt de baring, die nu aangebracht wordt, uit het kanaal van Bristol en is groot en vet hij wordt ofwel onmiddelijk verbruikt, of wel licht gerookt. Het is een gansch an der «oort dan deze die in de Noordzee wordt gevangen en veel kleiner is. Maandagmorgen werden tal van ban kiers en financiers door minister Jans sen ontvangen. Waren er aanwezig do heeren Desprct, van de Banque de Bru- xelles; I.opreux van de Nationale Bank van Belgie; De Roover, algemeen be stuurder van de Spaarkas. Aan de pers werd er geen enkele me- dedeeling gedaan Doch wij weten dat' M. Janssen, die tc voren onderhandeld had met MM. Van de Vyvere, Vander- velde en Waliters, de vertegenwoordi gers van hel Belgisch Bankwezen op de hoogte gesteld heeft van den geïdelijken toestand van hel land en van de maat regelen welke de. minister treffen zal opi dien toestand nog te verbeteren Onge twijfeld heeft de minister met de afge vaardigden van de bankinriehtingen ge sproken over de middelen om de Belgi sche Rente naar omhoog te helpen. De finaneieele maatregelen van M. Janssen zullen op den Ministerraad van heden Woensdag besproken worden. M. Price Leuwis, een Engelse!»man, wonende te Londen, die te' Luik Dlaafs had genomen in den sneltrein voor Brussel, werd tijdens de reis, door een behendige pick-pocket, uit den binnen zak van zijn veston, eene portefeuille gestolen, inhoudende eene groote som geld en zaakpapieren. IS DE BESTE KAM DER WERELD C10 Jacques Neefs, Antwerpen. 29573-2 maar zij verzwijgt dat die schurk eens op mijn leven aanlegde. Theodora verschrikt. Dat kan mijne moeder nooit ge weten hebben zegt ze, beschuldig haar niet van iets zoo laags en lafs I Er zweeft den ouden man een akelig glimlach om de lippen; toch laat hij er weldra op volgen lk beschuldig haar niet. Die Dobs kan wel, zooals het dagboek zegt, een persoonlijk doel gèhad en dus uit eigen beweging gehandeld hebben, omdat hij vrec-sde dat mijn terugkeer een einde aan zijne afzetterijen stellen zou. Wie weet Onze moeder heeft op haar gewe ten verklaard, dat zij in dit geschrift niets verborgen hield. Wie weet herhaalt dc oude man. die.blijkbaar onder den invloed van Zuster Theodora tot eene zachte en wel willende gemoedstemming overgaat. Wie weet J er was een laffe Golden, met des te meer reden kon er een laffe Dobs zijn Die jonge schurk was de laatste dien ik zag, toen ik aan boord der stoomboot stapte, om Europa te verla ten, hij was ook den eerste dien ik ont moette, toen ik weer voet aan wal zette. Ieverig was hij wel, die deugniet Pas was ik, bij mijn terugkeer uit de nieuwe wereld, in een hotel afgestapt, of hij bood zich aan en verlangde een onder houd met mij. Hij had een liederlijk uiterlijk zijn dronkemansgezicht, zijn geblutste hoed, vette jas en scheef ge- loopen schoenzolen, deden op mij het uitwerksel of ik een pad op mijnen Reeds verscheidene malen werd er o(j gewezen dat aan de dokken te Antwer-. pen een vol'kje rondslentert dat daar de buurt onveilig maakt. Het zijn gewoon lijk vreemde scheepslieden, die er do hand niet voor omdraaien, een mensel» neer te slaan om hem van zij ii geld te ontlasten. •Zoo werd thans deze vaststelling eens te meer bewezen door de twee volgende aanrandingen aan de dokken. Zondag nacht werd de genaamde Ern. Collier, wonende Kempische Dok, doof twee kerels aangevallen. De man riep om hulp en de aanranders werden dooi toegesnelde personen aangehouden. D« nachtridders zijn de genaamden John L... 26 jaar óüd, en R. S.., 31 jaar-oud. Beiden zijn Zweedsche zeelieden zonder vaste woonst. Zij werden ter beschik king van den Prokureur des Konings opgesloten. Zondag nacht lag op het Van Schoon- bckeplein een dronken zeeman. Twee mannen namen hem op en sleurden den man, die op zijn beenen niet meer staan kon verder, wijl zij zonder ophouden zijne zakken aftastten. In de August Miehielsetraat sleurden zij hem eene herberg binnen. Hunne doening werd gadegeslagen door twee policieagenten, die de herberg .binnen sprongen en de* twee mannen aanhielden, 't (Zijn twee Ohileesche zeelieden zonder vaste Woonst Arubal Leyala, 34 jaar oud en Aruveno. 26 jaar oud. Dc rakkers wer den ter beschikking van het gerecht op gesloten: In de herberg hadden de (kerels een Uurwerk' weggesmeten, waaraan nog een stuk ketting gehedht was. Het was met geweld van de ondervest van de zeeman gerukt. De dronken zeeman, slachtoffer van deze aanranding is spoorloos verdwe nen. weg kruipen zag Dobs trok een smeerig zakboekjen uit en vroeg mij hoeveel het mij waard was te weten, wat mijne vrouw, sedert mijne afwezigheid, ge daan had Dat is mij, antwoordde ik hem, geen duit. waard, omdat (het. van n komt. Ik weet, dat gl} in dienst zijt bij Mevrouw, pn gij dus een schurken streek begaat, met hare geheimen aan mij te willen verraden. -En ge denkt nog dat die man op gestookt moest worden, om eene zoo af schuwelijke daad te plegen onder breekt de Zuster. Luister Dobs sloeg, bij het hoo ren dezer woorden, een hoogen toon aan. Hij dreigde mij met (het openbaar maken van familiegeheimen, in een dagblad waarin hij zegde de hooge (hand te 'hebben en dat geroepen was de ge krenkte zedelijkheid te wreken. Hij dreigde met de wraatk des volks, die, ver klaarde 'bij, op bepaald oogenblik, in j liet donkere, de staatkunde en de zeden wist te treffen. Ik zag dien kerel koel in de oogen, en om te zien hoe diep die wreker der zedelijkheid vallen zou, wierp iik hem een goudstuk in liet aan gezicht. Dolbs brulde, dodh toen «hij heft goudstuk zag dat van zijne wang op het tapijt viel, bedaarde hij, raapte het geld jop, stak het in zijn zak en met een «uw dienaar» ging hij heen wel ziendo wat mijn voornemen was toen ik naar de belkoord greep. Er ligt eene bittere spotternij óp beft; gelaat van den ouden man te lezen.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2