't Poolonderzoek Donderdag Oct. 1925 De oorlogsverantwoor- delijkheid De boeren-afgevaardig den onderhandelen met den heer bestuurder der belastingen Dc nieuwe pensioenwei Ministerie van Spoorwegen Nog de veiligheidskwestie Koloniale Hoogeschool Eupen-Malmédy Inkasseering der kwijtschrifleu 'I Russisch spoorwegnel Kerkstraat, 9 en 21, Aat.sï. XXXI' JAARGANG NUMMER 226 Tel. 114 DAGBLAD IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Remigiua Zon op 5,50. onder 5,30 Volle Maan den 2 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, ;13, te Brussel. Rue de Richelieu, .Pferljs, Bream's Buildings, Londres E. C. 4, ga De beteekenis der rAmundsen-ex- peditic voor. de. werenschap. Aan een artikel van den beken den dokter Bh bot in Aftenpos- teu over de beteekenis der laatste N oordpoolexpeditie ontleent de «Mab», de volgende bijzonderhe den: De schitterende daad, welke Amundsen en zijne mannen uitge voerd hebben, is een gebeurtenis van buitengewoon groote beteeke nis in de geschiedenis van het Pool onderzoek. Dank zij deze expeditie hebben we nu zekere gegevens aangaande de gesteldheid van het Poolbassin. Wij weten nu, dat er geen land ge vonden wordt boven 'liet Noorde lijkste deel van Spitsbergen, en zooals reeds geconstateerd door de «Fratn»-expeditie dat er bij den Noordpool een diepe zee is in tegenstelling met het groote land gebied bij de Zuidpool. 340 Km. ten Noorden van de Noordelijkste lijn, welke de («Fram2, gevolgd heeft op zijn be roemde vaart door de Poolzee, heeft 'Amundsen een diepte in de zee ge peild van 3750 m., In de nabijheid van de Noordpool heeft onze pla neet dus een enorme verdieping de diepte is ongeveer gelijk de hoogte van de Mont Blanc bij Cha- tnonix. Behalve dat heeft Amundsen een heele reeks observaties gedaan, wel ke een zeer waardevolle bijdrage leveren voor onze geografische we tenschap. Vooral zijn de meteorolo gische onderzoekingen op onge veer 88 gr. N. breedte gedaan van 22 Mei tot 16 Juni, van zeer groo te beteekenis. Nooit te voren zijn er gedurende zoo een lang tijdperk dergelijke observaties verricht. Nu hebben we juiste mededeelingen aangaan de temperatuur in de zomermaan den in de nabijheid van den Noord pool. Van den anderen kant zijn de ervaringen van belang, welke Amundsen en zijn helpers onder het werk om het vliegmacbien te repareeren voor den terugtocht naar Spitsbergen hebben opge daan aangaande het drijf ijs. Wat doet er dan toe, of de expe ditie het Poolpunt, niet bereikt heeft De Noordpool is alleen een matematisch punt op het groote ijs veld. dat het gelieele Noordpoolge bied bedekt. De eenë dag is dit punt bedekt met een ijsvlak', den anderen dag met een ander ijsvlak. Het eigenlijke Poolpunt te berei ken :s daarom van geen bijzondere beteekenis en daar het drijfijs waarschijnlijk voor de vliegers de mogelijkheid heeft uitgesloten, om op den Noordpool zelf te landen, moet men Amundsen gelukwen- schen, dat hij zich niet tot een on voorzichtige daad liet verleiden. Maar hoe rijk de oogst van de wetenschappelijke observaties, wel ke de nieuwe expeditie heeft opge leverd, ook moge zijn, van groote- ië beteekenis is de omwenteling Siï het Poolonderzoek door de onder neming van Amundsen. Het is niet' nood'g er aan te herinneren hoe ve le expedities over de Poolzee te leurstellingen gebracht hebben. Schepen zijn hier van geen nut, omdat ze zich geen weg kunnen banen door het drijfijs. Al zou het gelukken ze zoo in het i js geplaatst te krijgen, dat ze inct den stroom zouden meedrij ven kan nog teleurstelling volgen zooals b.v. het geval was met dej trokken zijn veel te langzame ver voermiddelen en bereiden den deel nemers al te harde beproevingen, Van den anderen kant zijn deze middelen om vooruit te komen als ze op drijfijs benut worden aan wisselingen onderworpen, wel ke door de stroomingen der zee ver oorzaakt worden. Deze kunnen ge makkelijk in de tegenovergestelde richting voeren als die, welke men beoogd heeft. Amundsen heeft nu voor altijd bewezen, welk een uitstekend werk tuig de vliegmachien is voor het on derzoek in de onbekende streken van het Poolgebied. In een vlieg tocht van 16 uien heeft hij 160.000 v.m. doorzocht, terwijl hij niet sle de en hond op het beste geval vele jaren kon duren, voor een minder goed resultaat bereikt werd. Alleen het gevaar met de lan ding op ijs begrenst de mogelijk heden van het gebruik van dit uit stekend vervoermiddel. Welk nut is er dan voor een land DuitsMand ontkent ze. Volgens een Berlijnseh Wad zullen kanselier Luther en M. Stresemann, mi nister van Buitenlandsohe Zaken, op het einde der week vertrekken naar Locarno, waar de konferencie der vei ligheid gaat gehouden worden. Verwijzend naar de verklaringen van oud-kanselier Marx, op 22 Augusti 1924, betreffend de beteekening dei- niet cenige verantwoordelijkheid van Dnitsehland aan den oorlog, beteete- nir.g die overigens nooit gedaan werd, voegt het blad erbij - De huidige regeering krijgt dien last te dragen. Haar plicht is te herha len hetgeen verleden jaar in September verklaard aan den Volkenbond, name lijk dal het aanvaarden van nieuwe we- derlancïsohe verpliehtigcn (hoegenaamd geen vrijwillige erkenning meebrengt van de zedelijke schuld van Duitsdh- land. gelegen in zulke ondernemingen 45 jaren geleden reisde ik op een prachtigen Jun'imorgen voor den eersten keer in het schoone Citris- tianaford. Noorwegen was toen nog betrekkelijk weinig bekend (in Europa. Ik spreek hier van de ge wone luid The man in the street» Men wist, dat Noorwegen een koud land was, dat de Noren klip-!] visch verkochten en dat hun karak ter zeer sympathiek is. Dat was zoowat alles wat men van Noorwe gen wist, 16 jaren later kwam Nan- sen's beroemde terugtocht als een bliksemstraal en Noorwegens naam rloog over de wereld en werd over al met eerbied genoemd. Daarna kwamen Sverdrups en Isachsens expedities, zoo de Noord-Westpa sage niet Gjea en dari Amund- sens Zuidpool-expeditie én de bewondering steeg meer en meer. Vandaag wekt Amundsens Noord- ol-expeditie overal geestdrift én bewondering, en de sympathie voor zijn land is groot. Ads Noorwegen vandaag een zoo uitstekende positie heeft over de geheele wereld, dan is dat vooral te danken aan 's lands groote Poolonderzoekers, Hun on dernemingen hébben Noorwegen in bet algemeen övèr de geheele we reld bekend gemaakt, en in het be wustzijn vail allen staat Amundsen als de incorpèratie der beste éigen- schappen. welke het Noordsche volk onderscheiden. -WV De afgevaardigden van den Boeren bond, van de Ligue Agricole van E. H. Cordier, van de U. P. A. uit Walonië, hebben Dinsdag morgen een onderhoud ge/had met M, Genin, algemeen be stuurder van de reebtstreeksebe belas tingen. De Belgische Boerenbond was vertegenwoordigd door E. H. Brussel mans volksvertegenwoordiger 'E. H. Colpaert, adv. De Vleeschhouwer, enz. De bespreking liep over de toepas sing van de overdradhttaks voor den verkoop van de landlbouwprod tikten en van vee. Herhaaldelijk werd er reeds aangedrongen op de herziening van de wettelijke bepalingen betreffende de overdrachttaks. Nu 1 de regeering een wetsontwerp beeft doen stemmen op de fiskale amnestie, wensdhen de afge vaardigden van den Boerenbond dat voor bet verleden zooals voor de toe komst de overdradhttaks zon geïnd wor den volgens een forfaitair stelsel. Bij voorbeeld wat de landbouw prod ukten aangaat, zou de overdrachtsaks bere kend worden per keklaar. r 0i hoop «bestaat dat de regeering op jviauci .bieden door 'honden ge-1 dien wenscb zal ingaan. Ziehier eenige nadere inlichtingen over de nieuwe pensioenwet Moyersoen- Tschoffen, die binnen enkele maanden van toepassing wordt Voor dc leden der Lijfrentmaatschappij en andere. Met 1 Januari 1926 vervalt de oude eu treedt de nieuwe wet van 1924 in voege. Alles wat ge tot (hiertoe gestort hdbt, blijft gestort en bet tot biertoe ver-r kregen pensioen hetwelk ge door uwe stortingen samengesteld (hebt, kunt ge ^verkrijgen aan den ouderdam dien gij zelf uitgekozen hebt, 't zij 50, 55, 60 of 65 jaar. In bet vervolg echter, 't is te zeggen, van af 1926, moet ge storten met afge staan kapitaal. Op bet voorbehouden kapitaal, uitkeerbaar bij sterfgeval, geeft de Staat geen de minste toelage meer. Nochtans wat ze tot hiertoe met voorbehouden kapitaal gestort hadden blijft ibij sterfgeval uitkeerbaar aan hunne familie. Voor alle leden der lijfrentmaatschap pij die omdat ze Staatsbedienden zijn en in die hoedanigheid hun pensioen zul len trekken, zooals priesters, onderwij-- zers, treinlbedienden, mijnwerkers en andere bedienden is het nutteloos, na 1925 nog te storten omdat de Staat voor al die menschen geen toelage meer geeft. Dus, in een woord, de oude wet en de oude manier van storten loopen ten ein: de op 30 December 1925. Alles wat gé tol 'hiertoe aan pensioen verkregen hebt blijft verkregen. Met 1 Januari 1926 komt nu de nieu we wet in werking en die voorziet voor ieder aangesloten lid. een pensioen van 720 fr. Om dit nieuw pensioen te verkrijgen meet ge vanaf 1926 opnieuw beginnen te storten. Iedereen moet storten, 't zij hij werkt, 't zij vrijwillig. Wat ge nu om die 720 fr. te trekken op vijf-en-zestig jarigen ouderdom moot storten, zal u op tijd en stond bekend gemaakt worden. Alleen willen wij van iedereen hierop bijzon derlijk de aandacht trekken. t Is dat iedereen zal moeten deel ma ken van eene lijfrentmaatschappij, iong of oud, verplicht of niet en daar de" toe loop zoo groot zal worden dat ze waar schijnlijk le Brussel door het reuzen- weik niet k.aar zullen worden, wordt aan iedereen den raad gegeven zoo spoe dig mogelijk lid te worden van lijf- rentmaatséhappijen en reeds in 1925 de minima storting te doen van 3 fr om ill 1920 niet fe laat te komen. Wanneer nu ieder lid der maatschap pij en ook dc-zen die nu nog geen lid zijn den raad volgen, dan zal iedereen die m de vereischte voorwaarden verkeert, een pensioen bekomen van ten minste 720 fr en daarbij nog het pensioen dat ze «oor hunne vroegere stortingen reeds verkregen hebben. I oor de menschen boven de 65 jaar. Alle oude mensdhen van boven de ©O jaar die reeds in het bezit zijn van hun ouderdomspensioen, en geen volle 600 fr. trekken omdat 'ze nog wat ver dienen, moeten vanaf October dit jaar naar den ontvanger der belastingen gaan om de herziening van hun pen sioen te vragen cn velen van hen znlien 6 fr O'ekken in plaats van de 400, o00, 550 fr. die ze nu hebben. Onde mensdhen van boven de 65 jaar die tot hiertoe uw pensioon niet gekre gen hebt, gij ook moet allen aan" den heer ontvanger uw pensioen gaan aan vragen en in algemeenen regel gespro ken, allen die «ee.ne eigendommen heb ben van boven rle 9000 fr. of geene 6000 fr. gespaarde eenten hebben of... geone miliionnairen zijn, zullen (het pen3i_oen. krijgen, Ingevolge van een ministerieel be sluit, zullen de aan het Internationaal turn feest, ingericht te HEERLEN (Ne derland). op 4 October aanstaande, door de «Souvenir Beige» deelnemen de Belgische maatschappijen, op de Belgische lijnen eene vermindering van 50 op de gewone prijzen der rei zigersbiljetten bekomen, zoo voor heen- ala voor de terugreis. Op overlegging van de naamlijst voorgeschreven bij het reglement be treffende het vervoer van maatschap pij leden die in groep reizen, zal de ver- trekstatie aan de belanghebbenden, welk ook het getal leden weze die op de lijst voorkomen, rechtslreeksche heen en terugbiljetten afgeven, waarin de voornoemde vermindering voor het Belgisch spoor zal begrepen zijn. TEKST VAN DE DUITSCHE NOTA AAN BELGIE. De nota, door den minister van Duitschland aari den heer Yandervelde overhandigd, luidt als volgt In antwoord op de nota, 16 Sep tember overhandigd door den vertegen woordiger van het Koninklijk gouver nement van Belgie, heeft het Duitseh goevernement de eer, te laten weten dat het zich ten volle aansluit bij 'het ver langen van de Geallieerde Goeverne- menten, de ondeihandelingen voor het sluiten van een veiligheidspaet zooveel mogelijk te bespoedigen. Het Duitseh Goevernement hoopt ook van zijn kant, dat de samenkomst van de vertegenwoordigers der bij de bank betrokken landen de definitieve regeling van de hangende problemen zal verhaasten, weshalve het akkoord gaat met het voorstel, vervat in hun no ta van 27 Augustus, om de conferentie zoohaast mogelijk te houden. Als datum voor de in 'Zwitserland te houden conferentie,, stelt het Duitseh goevernement. den 5 October voor.» 0 Donderdag 3e October aanstaande, zullen de deuren der Koloniale Hooge school van België, te Antwerpen, geo pend worden aan de 6e promotie van dit gesticht. Deze promotie, die de naam heeft gekregen van Promotie Général Thvs», bestaat uit 18 leerlin gen die voldaan hebben aan het ver- oisclit examen en voor dewelke 34 kan didaten waren ingeschreven. Hierna de namen van onze nieuwe studenten, vol gens rangschikking: Moriamé Robert; Vanden Bussche Cyrille; Augustevns René; Vanderi- broele Maurice"; Roelandts Francois] Devers Romain; Grandjeari Gillis Lemborelle Antoine; Pittoors Sady] Vauthier Daniel; Roeges Paul; Vossen Joseph; Theeuws Joseph; Schmidt Ro bert; Dc Smet Achille; Gevers Jules] Renard Jean; Van Roeschoudt Louis. Een Belg die, uit hoofde van zijn be roep vele omreizen doet in de nieuw- Belgische kantons van Eupen-Malmé- dv, gaf aan oen Brusselseh konfrater zijne meening te kennen, bij ondervin ding opgedaan, nopens de gemoedsge steltenis der bevolking in nieuw-Belgie. Zijne verklaring komt bondig hierop neer Malmédy en de omliggende ge? meenten waar de Fransdhe taal de bo venhand heeft schijnen meer en meer toenaderingsgezind jegens Belgie. Zulks komt door de menigvuldige lx» trekkingen met ons. Er blijft echter menige onverzoenbare Duitsdher waaronder gansehe familien. Er zijn ook rechtzinnige Belgen en het jonge geslacht schijnt meer en meer geneigd, in Belgie opvoeding en onderwijs te gaan zoeken, wat een goed yoorteeken is' voor de toekomst. De bevolking der overige gemeenten van 'het kanton Malmédy, waar Duitseh gesproken wordt, is vooral landelijk, en bekommert, zich meer met haar eigen belangen en welzijn, dan met politiek. Men mag niet zeggen dat zij «Belg» zijn en zij zouden zich wel eerder Dnitsehgezind toonen, echter meer uit dwarsdrijverij dari uit overtuiging. Daarin liet overigens weinig gevaar. •Malmédy toont, zich feitelijk eerder Waal3ch-gebied dan Belgisch-gezind Eupen is volledig Duitseh gebleven en laat zulks, zonder dat het lot eigen lijke betoogingen 'kome, bij elke gele* genlheid voelen. Hier weet men mins* tens ondubbelzinnig hoever men staat. De inwoners van St. Yith gaven vroe ger den indruk, meer Duitseh te zijn, nu, dan voor den oorlog. Tihans schijnt daarin eenige verbetering gekomen. '.Ziedaar de toestand, 5 jaren na do herlij ving onzer verloste broeders bij Belgie. Lncaseering van kwijtschriften A. Een koninkl. besluit, dat op 1 Oc tober in werking treedt, bepaalt: a) Op de kwijtschriften mag een per soonlijke mededeeling aangebracht worden. b) De termijn van bewaring ten kan tore van niet aan de bestellers bepaalde gewone kwijtschriften en verreken- kwijtschriften verstrijkt daags na do aanbieding, bij het sluiten van de win ketten voor geldverridhtingen. c) Het voordeel hierin bestaande daji voor kwijtschriften bij de 2e of bij de 4e aanbieding slechts het halve recht wordt gegeven, is afgeschaft. Een zelf de titel mag bijgevolg een onbepaald gel al keeren ter invordering worden afgegeven, mits het volle frankeerredlit telkens opnieuw wordt gedaan. d) Het minimumrecht voor verre- kerikwijtscbriften wordt op 50 centiem gebracht; bet staat echter den af gevers in ieder geval vrij, het kwijlsChrift op bet voorwerp zelf te schrijven of er zich bij te bepalen bet bedrag van de te in- casseeren som er op te vermelden. B. Om het voordeel van het ver- - minderd tarief te genieten, moeten de kennisgevingen van -aanbieding van 'kwijtschriften en ontvangkaarten ter zelfder tijd, dis de te incasseeren waar den aari het vnnlcet afgegeven worden. De in de bus gestoken kennisgevin gen" worden als postkaarten gefran keerd. e V Om do verrichtingen te verge makkelijken: 'dienen de afgevers vari kwijtschriften hunne titels in de volg orde der bestemmingen op 'de borderel len van aangifte in te schrijven. De onbevoegdheid der bolchevisten. De toestand op de Russische spoor wegen is verre van zoo schitterend to zijn als de officieele verslagen bet wil len doen veronderstellen. Zulks blijkt nu uit eene veiklaring van den Skom- missaris der verkeerswegen in de alge- j meene vergadering der beheerraden van de Russische spoorwegen. De uit bating door de Soviets mag (hoegenaamd niet als een voorbeeld of als een model aangehaald worden. De bevoegde volkskommissaris druk te zich als volgt uit: «Spijts de spocr dige ontwikkeling van het goedercn- trafiek, bevindt de nationale nijverheid van bet spoorvervoer zidli in een liache- l.ijken toestand, te wijten aan verschei' dene al even erge oorzaken. Alzoo moe ten bijna al de sporen volledig her nieuwd worden, daar ze (heelemaal ver sleten zijn. Maar er is geen geld in kas, Ook het rollend materiaal is versleten en men mag zeggen, dat er 118.000 tot 120.000 wagons zijn welke zylfs niet meer baten. Er moet uitgezien worden naar een reeks radikale maatregelen' om bij hoogdringendheid voor nieuw, sterk en veel materiaal te zorgen. Maar waar zal men het geld balen? Het besluit waartoe de volkskommis saris der verkeerswegen komt, is do moeite waard aangehaald: Om de maatregelen te verwezen-: lijken, zegt hij, voor de goede inrich ting van ons vervoerbedrijf, is het noo- dig ons financieel stelsel te wijzigen. Men moet voor het vervoer een finan cieel stelsel huldigen, welk de verschil lende spoornetten toelaat hun uitbating te ontwikkelen volgens de noodwendig heden der verschillende domeinen vari de algeineene ckonomie en de behoeften' der gewesten, door de spoorwegen be diend. Om hiertoe 'te geraken] stelt de volks kommissaris voor de spoornetten een zekere zelfstandigheid tc verleenerir waarbij zij hun eigen hulpbronnen zouden kunnen gebruiken in samen hang met de andere takken der natio nale ckonomie. Hetgeen de roode man voorstelt, is echter niets anders dan da terugkeer naar de metboden van het ge hate burger-kapitalism, zoo vinnig eri scherp tot hiertoe door de kommunisteri, bestreden.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1