Schoolboeken voor de Duilsehe jeugd Altijd de onbewaakte overwegen Een koopwarentrein in tweeën gereden GEEN.DRINKERS MEER Doodelijk spoorweg ongeluk ALLEEN IN OE WERELE AUGUST SNIEDERS De smaad aan de vlag Moordpoging te Antwerpen Valsche dollarbriefjes Erg automobielougeluk Stelling ingestort te Sweveghem De ramp van de S. 51 Een dubbele moordaan= slag te Ruddervoorde Eeu valsche gemeente- bediende Erge autobotsing Belangrijke diefstal Gauwdieven in de klem Mislukte aanranding Erg ïramongeluk China s leed Hoe men flc geschiedenis schrijft. De Berlijnsche 'briefwisselaar van" do Daily Chronicle geeft eenige aardi ge bijzonderheden over de schoolboeken van de Duitsdhe Republiek. In een hiervan wordt zonder blik ken of blozen verklaard «.Willem II regeert ons land sinds 1888. Zijn zoon, de kroonprins zal hem opvolgen Het boek is: blijkens het jaartal op de titel bladzijde. uitgegeven in. 1925. Een ander schoolboek uit hetzelfde jaar bevat een gedicht/ waarin den leer ling wordt aangeraden, ziöli niet onge rust te maken over de bedreigingen van Duitschlands vijanden. De Pruisische adelaar waakt over ons. Het geluid van zijn vleugelen wordt over den 'geheelon aardbol gehoord; naar zijn stem luiste ren alle volken der wereld Omtrent den oorlog wordt in een der schoolboeken uit het jaar 1925 het voh gendc- beoogd Openhartig en eerlijk heeft Duitsch- ïand getracht, overeenstemming en vre de mot zijn Engelsöhen nabuur te be.- reiken, maar zonder succes. Engelands eommercieele naijver was daarvoor te groot. Onder voorwendsel, de neutrali teit van Belgie te willen beschermen, verklaarde Engeland Duitscihland op 4 Augustus 3914 den oorlog. "Dat, daaraan de schending van de Belgische neutraliteit door Duitscihland was voorafgegaan is blijkbaar een klei nigheid, die niet de moeite van het ver melden waard is. De Republikeinsche opvoeders schij nen bepaalde feiten in het algemeen, al ever. weinig vermeldenswaard te vinden als het bestaan van de republiek in het bijzonder. EEN MAN VERMORZELD. Zondagavond werd aan een overweg van Snaeskcrke een man, die per velo reed. door den laatsten trein komende uit Oostende, letterlijk vermorzeld. Men vermoedt dat er wraak in 't spel is. Men vermoedt dat hij langs het spoor moet gewandeld hebben. Het lijk is onkennelijk' eri men zal nu nog moeten uitzoeken wie de onge lukkige is. Een koopwarentrein, die van Ronet haar Namen reed, is Dinsdagmorgen, rond 8 uur bij het verlaten der statie van Rouet-iSecours. door een koopwa rentrein die van Aarlen kwam, aange reden en klaar in tweeën gereden. Acht wagons met kolen eh koopwa- ror. ontspoorden. De stoffelijke schade is aanzienlijk. De sporen van 'Namen eri Charleroi waren tot vier uur van den namiddag belemmerd. V I POEDER J AN EHJO, Onschadelijk, zonder smaak. A SH1LDI6E EN ZEKERE GENEZiKG. Apotheek De Valkeneer, Esplanade, Aalst fn de statie te Gembloers, is Dinsdag morgend een schrikkelijk ongeluk ge beurd. De machinist Antoine Moureau, 52 jaar oud, moest rond 7 ure zijn werk hernemen. De man liep over de sporen om zijne lokomotief te bereiken, toen. hij door een aanstoomenden trein ver rast werd. Do ongelukkige verdween on der de lokomotief en werd letterlijk in tweeen gereden. een verhaal uit onze dagen DOOR 57ste Vervolg. Op ieder oogcnblik kreeg ik nieu we aanbiedingen van diensten, naam- looze brieven met bedreigingen. Er was olijkbaar een uitgebreid net rondom mij gespannen, waarin ik vreesde te zul len verwarren.' Ik had nergens rust meer. De Dobsen hadden zich als het ware verliendubbeld In een afgele gen dorp van den Bofinage, te Jentma- pes, leefde een mijner oudste yriendon. Hoe rijk ook in de wereld, was hij in eerie kloosterorde getreden en achtte zich gelukkig zijn leven aan het onder wijs der arme kinderen te kunnen toe wijden. Ik weet niet wat mij naar dien ouden vjiend, naar die stille klooster cel dreefdoch daar hoopte ik rust, vre de en goeden raad voor mijn gefolterd gemoed te zullen vinden. Een glimlach zweeft over de lippen der Zusier. Ik was moe gestreden, afgebeuld naar ziel en lichaam 't was of een boo- zc peest, mij op de hielen zat, en ik schepte ruimer adem toen ik alleen, niet een klein valies aan de hand, in het dorp afstapte. Wat mij echter de rurt eenigszins vergalde, was dat ik in de Men zal zich herinneren dat er on langs in den Ministerraad te Brussel een ontwerp van wet voorgelegd werd om den smaad te straffen de Braban- ?orme en de Nationale Vlag aange daan. Dit wetsontwerp werd aan de mi nisters van justicie en van binnenland- sche zaken gezonden om definitief op gesteld te worden. De twee ministers hebben hunne taak geëindigd en zullen waarschijnlijk in de eerstvolgende Raadszitting 'het ontwerp ter goedkeuring voorleggen. Er wordt verzekerd dat de socialisti sche ministers zidh volstrekt niet ver zetten tegen het feit dat zulken smaad meet kunnen gestraft worden. Zij oor- deelen alleen dat de bestaande wetten volstaan om strafmaatregelen te nemen, en doen opmerken dat er noch in Frankrijk noch in Engeland wetten bestaan die het straffen van den smaad aan de nationale vlag of aan het natio naal lied in 't bijzonder bedoelen. Over eenige jaren werd te Charleroi eene Bel gische vlag verbrand en er werden, zoo het schijnt, tegen dé daders rechterlijke straffen geveld. Dinsdag is voor eene nietigheid, ruzie ontstaan tusschen de bewoners van het eerste en tweede verdiep van het huis 65, Tulpstraat te Antwerpen. Dit ge schiedde op de kamer van Constant Van dei' Havert, die liet eerste verdiep be woont. In het hevige van den twist, liep de andere bewoner Hendrik D., 50 jaar oud; plots naar zijne kamer en kwam terug geloopen, gewapend met een broodmes. Er werd tusschen beide nog enkele woorden gewisseld, en D., bracht aan Van Havert een geweldigen messteek toe in het hoofd. Erg bloedend stortte het slachtoffer ter gronde en dokter van Geertruyen, die bijgeroepen werd, deed na eene voorloopige verzorging, de man, die 50 jaar oud is, dadelijk naar het Stuvven- berggasthuis overbrengen. Politieofficier M. Mmnaert, 'heeft ter plaatse het noodige onderzoek ingesteld en het parket verwittigd. De dader D., werd aangehouden en ter beschikking van het gerecht opge sloten. Het wapen werd aangeslagen. - Iri een bureel der Kammenstraat to Antwerpen werd gisteren ccn vulsch 20 dollarbviefje in betaling gegeven. Het Valsche briefje bestond uit twee opeen- geplakte briefjes, waarvan de teekening cjoor steendruk was opgebracht. Het waren ruw afgewerkte briefjes, zeer gemakkelijk" van de echte te onder scheiden. Om het watermelk na te boot sen. 'had men stof tusschen de briefjes geplakt. De politie die van het feit in kennis werd gesteld, begon dadelijk een on derzoek en het bleek dat het briefje door eer.en wisselagent der Pelikaanstr. was uitgegeven. Eerie aanhouding Op de Meir, werd gisteren de Pool Abraham C., 63 jaar oud, woonachtig in Duitsdhland, doch verblijvende in de Stoomstraat, aangehouden, wegens het uitgeven van valsche twintig dollar- briefjes gevonden. De vreemdeling werd ter beschikking van den prokureur des konings opge sloten. Meer dan waarschijnlijk behoort de^ ze tot de bende, die zooals men hierbo ven heeft gezien, de valsche briefjes te Antwerpen heeft uitgegeven. schaduw der huizen nogmaals Dobs had meenen te zien. De kloosterdeur viel achter mij toe en ik weende, ziek en afgesloofd, in de armen mijns vriends. Men stond mij eene kleine cel af, waarin zich niets bevond dan een eenvoudig bed, eene tafel, een paar stoe len en een kruisbeeld maar. ik was.er gerust en er daalde daar, in die een zaamheid, gevoelens in mij neer, die ik sedert jaren niet ontwaard had ik wilde terug naar vrouw en kinderen, en die nederige broeder zou de bemiddelaar tusschen ons allen zijn geweest. God was u genadig zegt de Zus ter. Ja, maar 't mocht zoo nog niet zijn... Hel was in het laatst der maand Mei 1857, dat noodlottig tijdstip toen zeker gekocht of misleid volk, voor de eerste maal in de straat gedreven werd, eigenlijk niet tegen de destijds voorge stelde wet op de Liefdadigheid, maar wei tegen de kloosterorden zclven. De kasseien beukten het hart van Belgie en sloegen het met den kanker. De storm joeg van de groote steden naar de groo te dorpen. Op den avond mijner aan komst lag ik ziek te bedde; ik sluimerde en hoorde toch,- ik was slapende en toch wakende. Een buitengewoon gedruisch ateeer in de verte op. De deur mijner cel werd geopend en mijn vriend kwam Hi men Wees niet bevreesd, zegde hij, xvij ook worden door 'het. grauw anng.n- vftllcn, ter-vergelding- misschien van. Dinsdag namiddag, rond 2 ure, werd de genaamde Gustaaf De Meyer, wo nende te Gentbrugge, scholier. 17 jaar oud. die zich per rijwiel naar school begaf, op den Brusselschen steenweg te Ledeberg, ter hoogte der apothekerij Van Daele, door een auto gevat en ten gronde geslingerd. De ongelukkige jongeling werd opgenomen met een ge; broken been en verwondingen aan de beenen en het hoofd, en in de apotheek Van Daele de eerste zorgen toegediend. Van da^r werd hij ftaar het gasthuis van Ledeberg ter verpleging overge bracht. Alhoewel hij zwaar gekwetst is, boe zemt zijn toestand voor het oogenblik geen onrust in. De politie heeft een onderzoek" geo pend om de verantwoordelijkheid vast te stellen'. Sedert verscheidene .weken is men te Sweveghem in de Ooteghemstraal aan het bouwen voor rekening eener maat schappij. Maandag morgend stonden vijf metsers en dienders op eene stelling op de tweede roostering. Eensklaps stortte de muur in,: de stelling mede sleurende. Twee der werklieden konden zich aan de nog uitstekende balken en kepers vastklampen en, bleven alzoo hangen. Maar de drie,, anderen ploften met stelling en muur ten gronde en werden onder het puin bedolven. On- middelijk kwam men toegesneld. Al fred Vandeputte. 28 jaar, wonende te Ooteghem, was verschillige ribben iri^ gestuikt en erg gekwetst; Henri Oour- tens, 30 jaar, ook afkomstig van Oote- gjhem en Th Coudijzer. van Kortrijk, waren beiden licht, gekwetst. Na ter plaats door een geneesheer de noodige zorgen ontvangen te hebben werden zij naar hunne woning overgebracht. DE REDDINGSWERKEN DOOR HET SI/ECHT WEDER ONDER BROKEN. Uit New-Londen wordt bericht dat de «N. 2» dié zich op de plaats der ramp bevindt, lichte slagen gehoord heeft aan boord van de S. 51», dat sehijut aan te duiden dat nog leden der bemanning levend zijn. De officieren van de «N.2» twijfelen echter of het gerucht die gehoord werd aan geen andere oorzaken moet toege schreven worden'. Ongelukkiglijk zijri^eté reddingswer ken moeten gestaakt worden, tengevol ge van het slecht weder Men vraagt zich af wanneer de on derzeeër aan de oppervlakte zal ge bracht worden. De 62 urén voor de kans om nog levenden aan boord te vinden, was Dinsdag avond vefstrekeg. Zondagavond lussdien 8 en 9 uur, kwramen de echtelingen Breemeersch van eene kermis terug naar hunne hoe ve Het Klokhof.» Toen zij op c*ip boogscheut van hun hóf kwamen, wer den zij achteraan aangevallen door vier kerels die zich verdoken hadden in de grachten. Op het noodgeschreeuw kwam een zekere Clybouw uit de naaste heiberg toegeloopen. De bandieten na men ijlings de vlucht doch zij hadden hunne slachtoffers in ellendigen toe stand achtergelaten. De vrouw was doorkorven met messteken, de man had zich meer kunnen verweren doch was niettemin gevaarlijk gekwetst. Zij kon den naar hunne woning gebracht wor den. hetgeen wij voor de kinderen des volks deden Heb geen vrees1. Eenige ruiten aan stukken, en dé storfn zal voorbij zijn. *Dc oude man houdt een oogenblik °P- Niet de minste ontroering maakte zich van mij meester't was of de broe der mij in een droom had toegesproken. Het gedruisch hield aan: het scheen dat de hel was losgebroken, om het klooster tc vernielen. De broeder kwam nog maals terug om mij gerust te stellen. Dat was nutteloos; mijn'hoofd was zoo ijl, dat ik geen juist begrip had van eenig gevaar. Pas had hij de cel verla ten of uit een ijselijk gdhuil, gebons en gerinkel steeg een hevig gekraak 'op de wildon der beschaafde 19e eeuw wa ren in het klooster gebroken, en weldra drong een versmachtende rook door de zoldering in de cel... Er was Ibrand ge sticht. De burggraaf strijkt -met zijne linker hand over het voorhoofd, als om zijne herinneringen bijeen te roepen. 't Was of eene vreeselijke nacht- menie mij verstijfd óp het leger uit strekte; ik hijgde naar lucht, en tracht te, mij op te richten ep te vluchten. Wat is er verder gebeurd Ik weet het niet; maar oen sterk gesmérde hand hield m».j-bij de keel. De ademtocht wns af gesneden eene blauwe lijkkleur, moét mi in gelaat owr^r^t 'hebben, on ong etwijfeld borrelden de óogen uit do hol- In den loop der maand bood zich een kerel, die zich uitgaf voor gemeentebe- ciic-nde, aan in 'het kramerij-magazijn van Mevr. Niessens, Clemenceaulaan, 29, te Anderlecht, en vroeg aan de win kelierster om op het dak te mogen klim men ten einde er de telefoondraden te mogen opnemen die over 'liet huis gin gen. Toen zijn weik gedaan was, bc: dankte hij de winkelierster en deed haar opmerken dat de pannen van haar dak in slechten staat waren. Hij beloof de dat hij zelf het dak zou komen her stellen van als hij een vrijen dag had. Maandag morgen bood de kerel zich te rug aan om het karweitje uit te voeren, 's Avonds diende hij zijne rekening in, geteekend Frans Demol, wonende Acht Urenstraat. Mevr. Niessens betaalde en de werkman vertrok. Doch weldra be merkte de vrouw dat ze met een stout- moedigen dief had te doen gehadhij had heel hare kamer doorsnül'feld en een pels van 1.000 frank, kleederen, porseleinen schotels en andere voorwer pen medegenomen. Natuurlijk was 'hij ook onbekend in de opgegeven straat. Zijn signalement is overal rondgezon den. De boodschap is: niemand tot zijne woning toelaten zonder voldoende be wijsstukken. WV Dinsdag in den vroegen morgend greep op de Kruidtuinlaan, nabij het Rogierplein te Brussel, eene geweldige botsing plaats. De chauffeur Jos. Blaes, wonende in de Fourmoisstraat te EJsene, reed In snelle vaart langs die laan, toen hij er in 'botsing kwam met een anderen automobiel, gevoerd door J. De Raedt, van de Parklei te Sint-Gillis.Het was een hevige schok twee personen welke in de voertuigen zaten werden gekwetst, liet zijn E, Vandenborre, wonende in de Vander Sti.chelenstraat te Sint Jans-Mo- lenbeek en L Sali, verblijvende in een hotel der Kruidtuinlaan. Men heeft dé gekwetsten naar het Sint-Jansgastihuis gevoerd, vanwaar zij na verzorging op hun verzoek naai' hunne woning zijn overgebracht. De twee automobiels heb ben groote beschadiging ondergaan. Maandag nacht zijn stoutmoedige dieven bij middel van braak en valsche sleutels in de magazijnen en werkhuizen gedrongen van de firma Cl... fabrikant Van witgoed, Loequenghienstraat te Brussel. De schelmen hebben er 23 stuk ken zijde, ter waarde van meer dan 35.000 frank gestolen. Zij moeten hun nen buit met een auto weggevoerd heb ben. De policie der 3e afdeeling heeft een ieverig onderzoek ingesteld. Rechterlijke agenten van den post der Koolmarkt te Brussel, welke Maan dag op het Beursplein op dienst ston den., betrapten er een kerel op 't oogen blik dat hij een brieventeséh ontstal aan een persoon, die aan de August Orts- straat op een tram wachtte. De zakken roller werd bij de kraag gevat en opge leid. Het is een genaamde Florimond C., wonende in de Aügust Ortsslraat. Men heeft hem-ter beschikking van den pro kureur des Konings opgesloten. De policie heeft Maandag avond in een grooten winkel van modeartikelen der Nieuwstraat, eene vrouw geknipt toen deze juist de hand stak in de saco- che eener dame. De diefegge werd naar liet policiekommissariaat geleid, en er herkend als zekere Jeanne L.., afkoms tig van Waver. Men heeft ha$r opge sloten. ten. Ik zag boven mij eene helsche zwar te figuur, die mij poogde te versmach ten... Ik herkende die'donkere gestalte niet duidelijk, doch alles zegde mij dat het die van Dobs was, Dolbe mijn ver volger, Dobs die omgekocht en afgezon-" den was om mij te vermoorden... De rook werd dikker en zoo (hinderlijk voor mijnen aanvaller als voor mij. Hij kuchte, hoestte en brulde; hij morde, onder 'het klemmen zijner ijzeren vuist, voor mij onverslaanbare woorden. Ein delijk liet hij mij los; hij dacht gewis dal ik dood was. Ik had de kracht niet meer mij op te richten. Er was geen licht meer in de cel, en vreeselijk I zoo veel bewustzijn had ik nog dat ik mij nen moordenaar de cel hoorde sluiten... Verschrikkelijk 1 Ik weet niet wat er later is voorge vallen. Toen ik tot het bewustzijn te rugkeerde, was beneden alles rustig de bende was met de duisternis verdwenen; de brand was in tijds gebluschfhet venster der cel stönd open en de fris.- Sehe morgenlucht stroomde verkwik"-* kend binnen. De zon scheen helder. Naast mijn bed stond mijn vriend, bleek, afgemat, ontsteld, maar toch met een glimlachop het wezen. De storm was voorbij. Th was diep verontwaardigd en 'haatte meer dan ooit de mensdhen. Helaas, de goede gevoelens die kort te vor^n in mij opwelden waren ander- map 1 yif. mijne ziel gorukk 13c meende nog altijd Dobs herkend te hebben en De genaamde J De Sorte keerde 's avonds per velo van Melsele naar Beveren-VVaas, huiswaarts. Omtrent da donkere dreef van Graaf Charles de Bergeyk, sprongen twee mannen van achter een boom naar hem toe, doch mispakten zich daar lliij snel aanreed. Wat verder kwam hij een vrouw tegen, die naar Melsele toeging, waaraan hij 't geval uitlegde Hij maande haar aan voor alle zekerheid niet verder te gaan. Hij ging toen eene heiberg binnen en. vertelde wederom het voorgevallene. Vier jonge gasten beraadslaagden, en kwamen tot 'het, besluit van hen zelf eens aan tc vallen. Een moest vooruitgaan de andere 3 man, op 'korten afstand, ver doken zich langs boomen en gracht. Als de man aan voormelde plaats was, wc-vd hij aangepakt; de drie mannen spron gen den anderen hij, en gaven de aan- vallers een duchtig pak slagen, waarna ze naar de gendarmerie gebracht wer den. Des anderendaags zijn zo naar Dendermondo overgebracht. Uit. liet Onderzoek is gebleken dat het twee Po len zijn. Zekere L. Ernest, uit, de Cellebroc- dersstraat, te Brussel, bólde Maandag per rijwiel door 'de Morisstraat te St. Gillis, toen hij op zeker oogen'blik langs bezijden werd aangereden door een tram 81. De fietser werd tegen de stee pen geslingerd en den wenkbrauwboog gespleten en het scheenbeen gebroken. Voorbijgangers namen het slachtoffer bewusteloos op en brachten liet naar het gasthuis waar zijn toestand als zorg wekkend werd beschouwd Het rijwiel is grootelijks beschadigd. DE GELE RIVIER VERANDERT. WIEER VAN BEDDING. EEN RAMP VAN ONOVERZIENBARE^ OMVANG. Nadere bijzonderheden. De overstrooming die thans China' teistert is van onoverzienbare omvang. De dijk is doorgebroken op 16 kilom. ten Westen van Shilipoe, nabij Tsaots- jowfoe; een gebied van 1500 vierkante mijlen, met twee millioen inwoners, wier najaarsoogst geheel is verwoest, werd overstroomd. Men vreest dat honderden personeri om het leven zijn gekomen. Tot overmaat van ramp blijft de overstrooming zich uitbreiden en de' ingenieur van de Relief commissie ver klaart dan ook, dat het onmogelijk is de omvang van de ramp ook maar glo baal te kunnen ramen. Men vermoedt, dat de Gele Rivier haar loop weer gaat veranderen, het* geen in vroeger tijden meermalen ge beurd is. met rampspoedige gevolgen. Het oude rivierbed dat dagteekeut van 1852, loopt tot binnen enkele mij len van de huidige dooifbraak en gaat Oostwaarts naar een plaats, aan de kust van de provincie Shantoeng, vijfhon derd mijlen ten Zuiden van de tegen woordige monding in Tclhili; ten Wes ten van Honan loopt de groote rivier oyer eeri aangesliibt vlak tot in de na bijheid van Kaifeng, en nit vroegere ervaringen is gebleken, dat de rivier in tijden van hevige overstroomingen van richting kan veranderen, door naar zee te loopen hetzij ten Noorden of ten Zuiden van de bergprovincie van öhantoeng. Op verschillende punten van 'haai4 bovenloop 9troomt de rivier tusschen oevers die aanhoudend verhoogd moesten worden, totdat de rivierbed ding steeg tot boven de oppervlakte van het omliggende land. Millioenen inwoners kwamen daardoor om het le ven, zoodat de rivier den naam heeft van «China's leed». Dobs had mij eens gezegd Zij en hij doelde pp mijne vrouw, zij zal u doen vermoorden. iZeg dat niet van mijne moeder f lk heb altijd gedadhi dat zij plic'h- tig was. Neen. neen, neen J De vader is onthutst, zóo hevig ver heft zich dat eenvoudige kind tegen do minste verdenking, die op hare moeder weegt Het dagboek zegt inderdaad, her vat de oude man, om de smart van zij ne dochter cenigszins te sussen, dat de Dobsen er belang bij dachten te hebben mij voor altijd te verwijderen. Ja, dat is wel mogelijk. Qierihaalde hij nog op mijmerenden toon. Die Golden ^heeffc, mij bedrogen die Dobs was* een verra- der en diende voor een geldstuk elke partij. Ook hier was de schijn tegen mij ne moeder Wie weet mort de burggraaf Tot dit laatste, zoo herleest de ou* de man in het manuscript gaf het ge* drag van een lafaard aanleiding, die, echter geroepen was, mij eene zekere bescherming te verleenen. Hij is gewis pliohtiger dan wie ook, omdat mijn echtgenoot hem zijn volle vertrouwen; schonk plichtiger, omdat hij een Hd, der familie was en de klove t.usscherij ons beiden niét moolit vergrooteri. Wordt voortgezet*

De Volksstem | 1925 | | pagina 2