De Zilveren Bruiloft van ons Koningspaar Nog Klerikale fabels Onze Bedevaart naar Rome Voor dè landbouwers Eene bekentenis De conferentie van Locarno De ramp van de S. XXXI* JAARGANG NUMMER 227 Kerkstraat, O en 21, Aai.st j Tel. 114 -DA.GBL.A.D 15 CENTIEMEN KERELHKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gbndv H. Engelen Zon op 5,52. onder 5,28 Volle Maan den 2 Publiciloit buiten het Arr, AALST J Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4, Onder de lioofding Clerikale T'abels drukten vcrscliillende so cialistische bladen onzer streek een artikel waarin de katholieken en in 't bijzonder het in meerderheid ka tholiek provinciebestuur van Oost- Vlaanderen er van beschuldigd werd voor den landbouw nog min der te doen dan het in meerderheid Socialistisch provinciebestuur van Henegouwen. i «r De Gazet van 'Antwerpen en enkele katholieke weekbladen onzer provincie gaven daarop een ant woord dat onze roodjes geen deugd moet gedaan hebben. Inderdaad enkele dagen nadien verscheen in Vooruit een wederantwoord waarin duidelijk te Zien is dat de man die het in elkaar knoeide ver vaarlijk het bloed naar het hoofd geschoten moet zijn. De man scheldt, liegt, goochelt met cijfers en maakt bokkenspron gen als een bezetene, Heel kalm staat de 1 Gazet vanl Antwerpen den razenden penne- voerder te woord. We stippen uit dit antwoord de voornaamste deelen aan, De Gazet van Antwerpen» be gint met den man er aan te herin neren dat zij nooit geschreven heeft dat er in het Roode Hene gouwen absoluut niets voor den hoer gedaan werd 'Wel zegt ze, heeft ze betwist dat door deze pro vincie meer voor den landbouw zou gedaan worden dan door het Oost- Vlaamscli provinciebestuur. De socialisten troefden vooral met de toelagen van Henegouwen aan het landbouwonderwijs. Hene gouwen zou namelijk voor liet land bouwonderwijs beel wat meer uit geven dan Oost-Vlaanderen. De waarheid is dat Oost-Vlaanderen 1.2.50.000 fr. geeft en Henegouwen slechts 085.000 fr. Gelogen, buldert onze roode pen- neridderlEn ik zal bet bewijzen en woedend gaat hij aan 't becijferen. Besluit Henegouwen geeft per hoofd 4.80 fr. uit voor het land bouwonderwijs en Oost-Vlaander ren 5.40 fr, Maar pas is hij tot de ontdekking gekomen dat hij ten slotte bewijst, op een andere manier, wat wij be weerden nm. dat Henegouwen toch mrider geeft, of de man krabbelt achteruit en en beweert dat de cij fers voor Oost-Vlaanderen aanger geven overdreven zijn. Zij bevat ten ook buitengewone uitgaven, limit bij Die voor Henegouwen ook beste jongen. En waarom, in Gods naam, moeten we ons alleen bij de gewone uitgaven houden I De ff Gazet van Antwerpen Stelt verder vast dat hef raaskal lend socialistisch antwoord de twee aanzienlij kste vergelij kingspunten nl. de kredieten' voor de Verbete ring van het paarden- en liet run- derïas geheel ter zijde laat. Dat stilzwijgen is teekenend 1 Zooveel te meer veelsprekend is Vooruit over het kredietje van 25.000 fr. (eigenlijk 20.000 fr.) ten bate eener toezichtscommissie op de levensmiddelen. Terecht had de G.v.A, v hier omtrent geschreven dat zij liet be lang van dit kredietje liier, waar het gaat om in haar groote lijnen de landbouwpolitiek van twee pro vinciën te vergelijken, niet be greep. De socialistische pennerid- der leest daarin tusschen de re gels, zegt hij dat toezicht op de j levensmiddelen absoluut niet noo- dig is, naar ons oordeel. Het antivoord is kort en klaar; tusschen de regels leest ieder wat hij liefst leest De G.v.A. had natuurlijk niet verwaarloosd ook een vergelij king te maken tusschen de taksen welke in beide provinciën hoofdza kelijk de landbouwers treffen. Hieruit bleek dat die taksen voor Oost-Vlaanderen 525,000 fr. en voor Henegouwen 2,320.000 fr. bedroegen voor het dienstjaar 1925, Toe te geven dat dit inderdaad, zoo is, ware natuurlijk de genade slag geweest voor het socialistische kraam De roode pennevoerder vindt dan ook niets beters dan maar bru taal te loochenen. Die taksen be staan niet liegt hij, komen zelfs niet voor in de begrooting De G.v.A. haalt even haar schouders op en verwijst den man naar hl, 11 van het provinciaal bud get van Henegouwen voor het jaar 1925, waar zwart op wit gedrukt staat f Art. ÏT, (We vertalen letter lijk) Taks op paarden, muilezels én trekossen 720.000 fr. Art. 22. Taks op rundefs en zwijnen ï.600.000 fr. Op de zoetgezoute opmerkingen dat alle paarden geen landbouw- paarden zijn, antwoord de «G. v. A. dat zulks ook wel in Oost-Vl. het geval zal zijn. Overigens uit de besprekingen in den provincieraad blijkt duide lijk dat ook in Henegouwen de taks op de paarden wel degelijk in hoofdzaak een landbouwtaks is. Is het waar dat op dit öogenblilc taksen als hierboven vermeld ver boden zijn, dan is dit te danken aan onze katholieke volksvertegenwoor digers, die na heftige debattén bet geweldig socialistisch verzet tegen dit verbod konden overwinnen, W Dë «G.v.A.» had tegenover el kaar gezet de totale uitgaven voor den landbouw door beide provin ciën gedaan. Deze vergelijking gaf de eerste plaats aan Oost-Vlaande ren met een half milj oen vooruit op Henegouwen. De socialistische penneridder stelde er tégenover een, berekening der uitgaven per hoofd en komt tot bet besluit dat Hene gouwen 1 fr. per hoofd meer U't- geeft. Het antwoord lag voor de hand. Het komt er hier op aan na te gaan niet wat de laiidbouwers maar wat den landbouw, wat de zaak ten goe de komt. Hoofdelijke cijfers heb ben hier geen zin. De G.v.A.» schrikt evenwel niet terug voor een vergelijking ook van deze cijfers. Voor dergelijke secure operatie was het natuurlijk noodig de totale uitgaven alle en volledig in reke ning te brengen, wat zij bij de ver gelijking der globale cijfers niet gedaan had. Hierbij immers had ze voor Oost-Vlaanderen geen re kening gehouden met al de kredie ten van eenigszins gemengd karak ter. De berekening per hoofd opge maakt volgens de herziene cijfers geeft 7.50 fr. voor Henegouwen en 8 fr. voor Oost-Vlaanderen. Als we nu ook de berekening ma ken van hetgeen per hoofd ge vraagd wordt onder vorm van de belastingen dan komen we tot vol genden uitslag Voor Oost-Vlaanderen 2,25 fr. Voor Henegouwen 18.00 fr. Besluit Oost-Vlaanderen geeft len .bate van den landbouw netto 5,75 fr, per hoofd, wijl Henegou wen 16,60 7.60 9 fr. meer vraagt aan belastingen dan het on der vorm van kredieten op zijn be- groating geeft. Dat is de toestand Terecht besluit dan ook de «G.v, A.» dat de zoo luid bezongen land bouwpolitiek van het socialistisch bestuur van Henegouwen, socialis tisch boerenbedrog is van het vuil ste water, verkapte aftruggelarij in den waren zin des woords. Menschen die dergelijke politiek verdedigen en bet bovendien doen op de manier van den penneridder van Vooruit deden best over eerlijkheid hun mond dicht te hou den. Na eene genoeglijke en uiterst aan gename reis, eerst per stoomboot, dwars door het Vier Woudstedenmeer,dan over Fluelen, Altdorf, Ertsfeld, Goeschenen, door den 15 kim. langen St. Gothard- tuneï, over Paido, Bellinzona, het meer van Lugano, Capolago, kwam men om 1 ure 10 Maandag middag, aan de Ita- liaansche grensstatie Ohiasso. Laar kregen do deelnemers aan do Bedevaart hun mandje mondvoorraad, dat onder de reis zou opgepeuzeld wor den, vermits de reis nog tot Genua liep den zelfden dag. Nu ging/het over Co- mo, Milanen, Bavia en Voghera en om* streeks 19 ure S min, kwam de bede- vaarttrein te Genua binnen. In korten tijd waren allen naar de lien aangewezen hotels gebracht en na een weinig toilet en een goed avond maal, begaf iedereen zich ter ruste, om 's anderendaags 's morgends vroeg te been te zijn, ten einde de merkwaardig heden vaD Genua te gaan bewonderen. Niet ten onredhSe immers wordt Genua de prachtige stad genoemd. Onder de bijzonderste kunstwerken dienen aangestipt: de kathedraal San Lorenzo, de kerk der Annunciaden, overheerlijk mot hare rijke verzamelingen, het Ko ninklijk Paleis, (het stadhuis, de mu seums en voornamelijk het Campo San to, het kerkhof, alwaar een onschatba re verzameling marmeren beeldwerken, op verre na de rijkste van heel de we reld, een onvergetelijken indruk laat op alle bezoekers. Reeds in den namiddag wordt «appel» gemaakt en om 17 ure 40 vertrekt men uit Genua naar Rome de Eeuwige stad, alwaar men na eene voorspoedige reis, "Woensdag mtfrgend om 7 ure aan landde. HOE HET ALAAM BEWAARD TEGEX ROEST. Ploegen, houweelen, sdhuppen en an der alaam worden gemakkelijk tegen roost gevrijwaard, cloor ze met een laag vei tc bestrijken, hetwelk de werking verhindert van de zuurstof in de lucht. Met dit doel wordt spek gesmolten met pek (3 deelen spek en een deel pek) en men wrijft liet ijzer in met dit mengsel, bii middel van een en horstel of doek. tiet fijn zooals het grof alaam, 't zij in staal qin ijzer, worden ten volle be waard door dit middel. Dit mengsel zou altijd bij dc hand moeten zijn en hijzon der bi j hef aanbreken van den winter, wanneer het alaam wordt weggeborgen. Een Engelsch blad stelt vast tc De Boomëch Katholieke Kerk in Amerika blijft voort aangroeien en wij zijn gccnerwijze zeker dat zulks niet het minst beduidend feit is in de moderne geschiedenis. Hier is een beteekenïsvolle bekente nis, aan den schrijver afgedwongen, als het ware door feiten die hem onder de oogen vielen en die hij niet kon ver duisteren, wilde hij eerlijk de waarheid zeggen. Tn Amerika, waar men zegde dat dc Katholieke Kerk nooit lang kon duren daar ze immer leefde van dwin gelandij in dat land waar men zegde dat het licht der rede en der weten schap hare doodknel zou wezen, vermits do macht dor Kerk gebouwd was op de onwetendheid des volks in Amerika groeit ze en 'bloeit ze weelderiger dan ergens anders; Avordt ze geeërd door al len; vreest zo niets van niemand. Dat feit is btJTic.'kensweerdig, niet min dan de opens bekentenis van den schrijver, die het aan zijne protestantsche lezers voorhoudt* -1SOO 2 OCTOBER 1925 Heden zal het gansclie land willen, deel nemen aan de feest vreugde onzer Koiiinklijke Fami lie. Alle. Belgen zullen op 2 Oktober, door het bevlaggen hunner woning getuigenis afleggen van hunnen eerbied en van hunne gehechtheid voor onze Vorsten, die aller harten wisten te winnen, en wier popula riteit gevestigd is op dezen eerbied en op die gehechtheid. Het zal tevens een blijk wezen van de bewondering die wij koeste ren zoowel voor den Koning als voor de Koningin; voor den Ko ning-Soldaat, wiens edel gedrag gedurende den oorlog legenda risch zal blijven en voor de Konin gin-Moeder. wier moederlijk èn roerend optreden hij onze jongens een heldere straal zal blijven in de duisternis der oorlogstragedie. Prins Albert van Belgie en prin ses Elisabeth van Beieren, traden in den echt te Munchen op 2 Octo ber, en zoowel in Belgie als in Beieren werd deze echtverbintenis met een waren volksjubel begroet, De plechtigheden van het kerke lijk en burgerlijk huwelijk wer den luisterrijk gevierd, maar niet zoo zeer de pracht der feesten blijft in de herinnering voortleven, maar wel de ondubbelzinnige sym pathie waarmee door de bevolking de echtverbintenis werd toegec juicht. b?T- Op 6 oktober 1900 deden prins en prinses Albert hunne blijde in trede te Brussel, te midden van de uitbundigste ovaties der inwoners van de rijk bevlagde en met eere- bogen versierde hoofdstad. In de Noord static werd de j on ge vrouw van den troonopvolger door Koning Eeopold II, en Ko ningin Henriette ontvangen en verwelkomd namens de hoofdstad en de groote steden door burge meester De krot. En op 8 October deed het jonge paar, dat dien dag ten stadhuize werd ontvangen, een triomfalen sel„ Zoo overweldigde de jonge prinses onmiddelijk, door hare be valligheid en aangeboren eenvoud 't hart barer nieuwe landgenooten. Sedertdien zijn 25 jaar verloo- pen en veel is er dan ook voorge vallen wat het bruidspaar van 2 October 1900 torenhoog heeft doen stijgen in de achting en de liefde der bevolking van dit land. I De geboorte van drie kinderen, waartusschen twee zonen, verze kerde de voortzetting der dynastie, wier lot binnen enkele jaren gedu rende een eeuw aan dit van Belgie onverbreekbaar is verbonden. Opvolger van Koning Eeopold II, die in December 1909 het tij delijke met het eeuwige verwissel de, heeft Koning Albert, terzij gestaan door zijne gemalin, op voorbeeldige wijze zijn ambt van Staatshoofd, boven onze Staatkun dige geschillen staande, weten waar te nemen. De houding des Konings bij het uitbreken van den oorlog; de hou ding van het Vorstenpaar gedu rende de vier jaren van derrbloe- digen strijd, hebben heiden gé- maakt tot figuren, die in de wereld geschiedenis voor altijd eene plaats zullen innemen, Vandaag herdenken zij, in heï afgelegen Indië, hun zilveren brui loft, de 25 jaren huwelijksgeluk, waarop alleen de oorlogsjaren eene droevige schaduw werpen, op hun leven zooals op het leven van al hunne landgenooteri. Doch laat ons énkel de zonnigé dagen herinneren én uit ganschef hartë ons aansluiten hij de hulde die het gelieele land vandaag aan onze Vorsten brengt. Dat iedereen dus morgen, Vrij dag 2 October, de 'dne-ldeureivvlag 'late wapperen ter 'eere van 't Ko ningspaar t'er eere van heil die wij in zonnige dagen hebben leererl waardeeren, én in droevige dagèrt hebben leëreri beminnen, Koning Albert als Vorst van Eer en Plicht, Koningin Elisabeth, als omrit door de straten van Brus-Moeder der Soldaten. DE GBDACHTEWIS8ELINGES TE BERLIJN. Men meldt uit Berlijn De Rijksminister van buitenland- sche zaken had een lang onderhoud met de Franscfhe, Engelsche en Italiaansclie consuls. De besprekingen rolden over de vragén van de veiligjheidsconferen- tie. DE TOEBEREIDSELEN. Volgens berichten uit Genève hebben de verschillende afvaardigingen in de hotels van Locarno reeds de nootiige ver* trekken besproken. Daarentegen is het evenwel twijfelaohtig geworden, of de conferentie inderdaad op 5 October reeds kan aanvangen en is liet mogelij-, dat de opening eenige dagen later zal plaats vinden Tegelijkertijd verneemt men dat, de publicatie der nota, welke oorspronke- j lijk Dinsdag zou geschieden, eerst Woensdag zal plaats vinden, ten gevol ge van den wensöh der Westelijke mo- gendheden om nadere toelichtingen to ontvangen ten aanzien der 'bij de Duit- ;che nota door de Duitsche gezanten in LoDdën. Parijs en Brussel opgeworpen kwesties, waaronder in de eerste plaats die van de schuld aan den oorlog. Dc Engelsche en Fransehe gezanten te Berlijn, d'Abernon en De Margerie, hebben reeds stappen gedaan in de Wil- hclmstrasse te Berlijn. De verklaringen der Dnitsche gezanten en ?t door do ge allieerden ingenomen standpunt vorm den het ontwerp der besprekingen. Vol gens de in diplomatieke kringen 1>ecr- schehde opvatting bestaat er geen aan leiding voor een pessimistisch oordeel. Van de schuldkwc§ti.Q is op dezelfde wijze sprake als in het memorandum van de regeering Marx aan den Volke renbond, met toevoeging echter thans van den uitdrukkelijken wenserti dat op voet van gelijkgerechtigdheid zal worden onderhandeld. In denzelfden vorm wordt van de on truiming Aan den Keulsdhen sector ge sproken. De nota der Duitsche gezanten heeft te dien aanzien slechts datgene herhaald, wat door de regeering ook reeds bij vroegere gelegenheden i3 ver klaard, namelijk dat de vaststelling detf ontruiming het afsluiten van het Vei ligheidsverdrag aanmerkelijk zou Ven gemakkclijkc-n en beArorderen. DE POGINGEN OM IIET SCHIP TE LIGHTEN. New-York, 29 Sept. Een groote Amerikaarische stoomkraan, de Mo narch die een hijsehvermogen vail 200 ton heeft. kwam gisteren ter plaat se aan en heeft pogingen gedaan om do «S. 51» naar boven te brengen. Een minder krachtige kraan, die vroegeü reeds had beproefd den achtersteven op te heffen, kon daarin niet slagen. Nader meldt men, dat twee kranèri öp liet oogenblik pogingen in het werk stellen, om de gezonken onderzeeboot öp ie halen. Mocht dit niet "gelukken, dan ïs het voorgesteld, dat een duiker, die zich vrijwillig heeft aangeboden, zal trach ten langs een der torpedolanceerbuizeil in het vaartuig te komen. EEN LIJK OPGEHAALD New-Londen (Connectricut)29 Sept. Het lijk van' een mekanieker ia Dinsdagochtend door ceri duikelaar uil het AA-rak van dq gezonken duikboot ojh g-chnald.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1