Belgie en Duilschlaud ALLEE® IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS 's Lands 13nancies Kabinetsraad De zakkenrollers op de Brusselsche trams Eene bedreiging voor de haven van Antwerpen Doodelijk Iramongeluk te Oyghem Vertrek van het Schoolschip L'Aveixir Molenbrand leHaut-Ittre Zeeramp Een Belg verongelukt ia Amerika Doodelijke val le Terhaegen '1 Wit Stoopke Financieele inlichtingen Zijné Majesteit de Koning der Bel gen, handelend zoowel in Zijnen Naam als in Naam Harer Koninklijke Hoogheid de Groot Hertogin van Luxemburg, krachtens 'bestaande over eenkomsten, eener/ijds, en de President van het Duiisclie Kijk, anderzijds, evenzeer met den wensch bezield de handelsbetrekkingen tusschen het Bel- gisch-Luxemburgsch. Economisch Ver bond en Duitschland te ontwikkelen, hebben besloten te dien einde een voor- loopig handelsakkoord te sluiten en heülben tot- hunne Gevolmachtigden be noemd. te weten: Zijne Majesteit de Koning der Bel- gen:' De heer Robert Everts, Zi jn Buiten gewoon Gezant en Gevolmachtigd Mi nister te Berlijn; Den heer Fernand Van Langenhove, Bestuurder, Hoofd van de Afdceling, Handelspolitiek aan het Ministerie van Beitenlandsche Zaken De President van het Duitsehe Rijk: Den heer Doctor Karl Ritter, Mi nisterieel Bestuurder aan Ihet Departe ment van Buitenlandsclie Zaken; Welke, na hunne in goeden en be hoorlijken vorm bevonden volmachten aan elkander medegedeeld te (hebben, overeengekomen zijn aangaande de volgende artikelen Hier volgen: le De artikelen van het ie Berlijn op 4 April onderteekend verdrag met slot- protocol. 2e De lijst der waren die, bij hun in voer in Belgie, uitgezonderd ziin van do behandeling der meest begunstigde natie. 3e De lijst der waren die, bij hun in voer in het .Duitsch tolgebied, uitgezon derd zijn van de bethandeling der meest begunstigde natie. 4e De opgave der rechten bij den in voer in het grondgebied van het Bel- givch-T-uxemburgsch economisch Ver bond. De uitwisseling der bekrachtiging had plaats te Berlijn op 16 September. De afkondiging van de Handelsover eenkomst wordt gevolgd door een Kon. Besluit luidend als volgt: Artikel 1. Ons besluit vaii 24 October wordt ingetrokken wat betreft het bij zonder tarief ingesteld ten opzichte van Duitschland. Art. 2. De uit Duitschland oorspron kelijke afkomstige goederen (bedoeld in in de bij besluit gevoegde tabel zijn on derworpen aan de bijzondere rechten Vermeld in kolommen 3 en 4 van be wuste tabel en zulks gedurende het tijdperk aangeduid in kolom 5 derzelf de tabel. Alle andere Duitsohe koopwaar blijft onderworpen aan de voorwaarden van het minimum-tarief. Art. 3. De goederen vermeld in de tabel waarvan sprake in artikel 2, maar die verzonden worden uit Europeesche landen waarvan de gelijkaardige her komsten niet aan bijzondere rechten rijn onderworpen, vergezeld 2ijn van bewijzen van oorsprong overeenkomstig do voorschriften van artikel 2 van Ons Voormeld besluit van 24 Oktober 1924. Art 4. Om onderdo voorwaarden van dit besluit toegelaten ie worden, moeten de uit Duitschland oorspronke lijke of herkomstige goederen ook ver gezeld zijn van bewijzen van oorsprong wanneer de gelijkaardige herkomst en van andere landen onderworpen zijn aan hoogere bijzondere rechten. (Volgt de onder art. 2 vermelde tabel). Beide documenten, gegeven te Cal cutta. 17 September, zijn door al de mi- n isters tegen getecken d Daarmee zijn du? de normale handelsbetrekkingen met Duitschland, sinds het ontstaan van den oorlog afge broken. opnieuw hersteld en door eene overeenkomst tusschen beide landen beheerd. een verhaal uit onze dagen DOOR 58ste Vervolg. Op den dag zelf dat mijn echtgenoot mij verlaten had, en ik mij nog altijd in dc onzekerheid bevond wat mijn lot wezen zou, diende men een lid der fa- miiie van den burggraaf aan. Zijnen naam zal ik niet neerschrijven. Laat de dooden rusten, 't Is beter dat'mijne kin deren hem niet kennen. Die man met slimme verborgen in zichten, met een 'binnenste dat door al le hartstochten verkankerd was, kwam mij het onherroepelijk besluit van zij non neef bevestigen, dat 'hij niet meer tot het huiselijk leven zou terugkoeren; dat de burggraaf hem in den afgeloopen nacht ontboden en het beheer der goe deren: de voogdij over zijne kinderen en op zeker tijdstip de opvoeding dezer laatsten toevertrouwd had. IV. ontving die tijding met koelheid, met misprijzen Die man haatte ik* juist het meest van al de familie-leden ïpijns echtgenoot? hii was iemand met veel uiterlijk, ja, maar met een bedorven ziel, een huichelaar, een losbandige en een verbrasser in het verborgen Ik behield opzichtens hem al mijne BÉN GOÜDLEENING? M. Janssen, minister van geldwezen, zal zich Zondag naar Londen begeven. Hij zal vergezeld zijn door den goevcr- nour der Nationale Bank, M. Hautain, en zal 's anderdaags een onderhoud heb ben met den kanselier der Engelséhe Schatkist, M Winston Ohurdfiill, en met den goeverneur der Bank van En geland. Waarschijnlijk zal M. Hautain op het einde der naaste week naar New- York gaan om er besprekingen te voe ren met de Amerikaansclie financiers. Nopens deze aanstaande onderhande lingen wordt te Brussel geheimhouding in acht genomen, doch men gelooft wel dat de regeering in den vreemde een goudleening zoekt te sluiten. We zullen daar spoedig meer over vernemen. vV KAAK DE BEZUINIGING. DE MINISTER VAN E1NANTIEN SCHIJNT DOORTASTENDE MAAT REGELEN TE ZULLEN NEMEN. Een kabinetsraad weid Woensdag namiddag gehouden onder het voorzit terschap van M. Poullet. M. Vandervelde, die uitlandig is ge weest en verscheidene kabinetsraden niet heeft kunnen bijwonen, legde aan zijne collegas de traetaties van Londen en Genève uit. M. Janssen, onder geldelijk oogpunt en M. Wauters, onder oogpunt van duur leven, 'betoogden de noodzakelijkheid uit te geraken tot eene gezondmaking onzer munt het eenige redmiddel in den huidigen toestand. Over den kabinetsraad meldt onze parlementaire briefwisselaar ons het Volgende Men heeft eerst besloten een telegram van gelukvvensöhen te zenden naar Ko ning Albert en Koningin Elisabeth, bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft. Dc. ministers namen vervolgens het be sluit op -2 October verlof te geven aan de bedienden der middenbesturen. De minister van buitenlandsehe za ken, M. Vandervelde, gaf vervolgens een overzicht van de betrekkingen met de andere landen, inzonderheid van den toestand onzer veiligheid. De gewone begrooting werd onder zocht. Men besloot al de pasten waarvan de uitgaven niet met een bepaalde som zijn vastgesteld terug te brengen op 50 van de uitgaven van het afgeloo pen jaar. De minister van financiën drukte de hoop uit dat. deze vermindering in het algemeen voor de gansche begrooting zon worden toegepast, Hij hc-eft vervolgens zij'n finantieel programma uiteen gezet en betoogde dat 'hij tot allen prijs het evenwicht der begrooting wil verwezenlijken". Vervolgens gaf hij uitleg over de ge zondmaking van het muntstelsel en zegde dat hij zinnens is de maiht van onze nationale fondsen vast te stellen. De andere ministers verklaarden het met 'hem eens te zijn. De handelsreiziger Simon Vercam- men, wonende op den steenweg naar Vorst, St. Gillis, had Dinsdag avond voor de Beurs plaats genomen op 't bal kon van tram nr 81, om huiswaarts te koeren. Onderweg werd hij 'herhaalde lijk tegen 't lijf gestooten door twee net gékleede heeren, die hem verschoo- ning vroegen en op de Fonsnylaan van den tram sprongen. Kort^ daarna kwam Vercammen tot de treurige ont dekking, dat zijne portefeuille met 890 frank «gerold» was. De persoonsbe schrijving van de twee gentlemen is aan de kommissariaten toegezonden. stroefheid, mijne waardigheid zoo- 'als ik destijds dacht ik liet niet de minste smart over dat rampzalig besluit kennen de falaris zegde dat ik geluk kig mocht zijn van den ouden grom- raer, zooals 'hij den burggraaf tei> slotte zelfs roemde, ontslagen te zijn, die al te oud was om te begrijpen wat eene jonge vrouw verlangde; hij beloofde mij, als bestuurder der goederen, eene zoo ruime som als ik verlangen zou; hij gaf zijnen neef, kortom, in alles onge lijk hij, die eenige uren te voren hem gewis in zijne rampzalige voorne mens stijfde. Zoo was de man aan wien mijn echtgenoot, in dien heilloozen nacht, al wat hem lief moest zijn in de wereld ik spreek niet van mij, maar van zijne kinderen en zijnen familienaam had toevertrouwd. 'Hol papier klatert tusschen de vin gers van den lezer. Hij herinnert zich den doodsehen nao'hfc, toen (bij aan dien neef zijn volle vertrouwen gufdie man trad zwijgend binnen als gedrukt onder bet. leed dat zijne familie onderging. Het wegstervende lamplicht belette zij ne trekken duidelijk na le gaan. doch zijne stem was geprangd en hij ant woordde met korte, afgebroken woor den. of met een diepe zucht op dé voor stellen die de burggraaf deed. Hij keurde alle deze voornemens goed en deelde nieuwe bijzonderheden over Me- De bestendige opslag der eetwaren verontrust niet alleen de bevolking, maar wordt ook eene erge bedreiging voor de Antwerpsche haven. ■A ntwerpen is, inderdaad een groot center van scheepsbevoorrading Op de zes of zeven honderd schepen die iedere maand uit Antwerpen afreizen, bevöor: raden zich ten minste de drie kwaart aldaar, en schepen groote hoeveelheden verscli en gerookt vleeséh, spek. reuzel, bloem, kaas, enz. in. Deze handel doet gansch eene belangwekkende bcvol? king leven, en verzekert, op breede schaal, den voorspoed van de Schelde* stad. Tot hiertoe werd deze handel door den betrekkei ij ken goedenkoop der eet: waren in Belgie bevoordeeld. Daar dq prijzen nu op onmatige wijze klimmen zullen de vreemde schepen zich elders gaan bevoorraden, en er zullen bijge volg minder schepende Antwerpen aan leggen. wat een barelen slag zal zijn voor de Antwerp9clie reederijen. die nu reeds zooveel te lijden hebben van den warboel waarin de scheepvaart versuk keld is. In de laatste maanden zijn de prijzen der eetwaren in de volgende verhouding gestegen: Arneii'kaansche reuzel, van 7 fr. 95 tot 10 fr. 25. den kilo; gerookt spek' van 9 tot 10 fr. 80;. versoh vleesdli, van 2 fr. 75 tot 4 fr..varkensvleeséh van 4 fr. 70 tot 5 fr. 30, en de Holland- sdhe kaas van 4 fr. 50 .tot 9 frank De daling van de frankwaarde is voorzeker voor iets in deze prijsstijging, maar wat zonderling mag geheeten worden is dat nu het pond aan 112 fr. stïiat het leven duurder is, dan wanneer het 130 stond. De eerste en grootste schuld van den benarden toestand is dus voorzeker de spekulatie. Talrijke tusschenhandelaars, zoo Hollanders als Belgen, werken voor de rekening van Duitschland en bieden zotte prijzen zoowel voor het vee, als voor het vleesch, het spek en de hespen. En het praktisch, middel om daarte gen in te gaan schijnt aan hooger hand nog niet gevonden te zijn. Het wordt evenwel 'hoog tijd dat men de oorzaken van het steeds duurder wordend leven wegneemt en een einde stelt aan een handel die zoo ónwettig, oneerlijk als onduldbaar is. Er kunnen voorzeker be- teugelin gsmaatregelen getroffen wor den, die tegelijk de belangen der eerlij ke kooplieden -snijwaren. Woensdag juist voor den middag had te Oyghem een schrikkelijk ongeluk plaats. De genaamde Emiel D'IIooghe, 60 jaar oud, vlaskoopman, wonende Lei kant te Desselgem, was in den vooi mid dag per rijwiel naar Wielsbeke gereden. Bij het terugkeeren gekomen aan de grensscheiding Wielsbeke-Ovghem, aan het Sas. waar de straat zeer hellend is, kwam de stoomtram Kortrijk-Aarseele met groote snelheid aangestoomd. Emiel D'Hooghe werd door de ma- chien getroffen en zijdelings ten gron de geslingerd; zijn rijwiel was aan stuk ken. Het slachtoffer werd levensloos binnen gedragen in de herberg De Fa briek gehouden door Richard Hort?, waar een geneesheer van Öost-Roosebe- ke werrl ontboden, die enkel den dood kon vaststellen. De ongelukkige DTToöghe had eene dubbele schedelbreuk bekomen waar door de man op den sl&g werd gedood. Het parket van Kortrijk dadelijk ver wittigd is in den namiddag ter plaats geweest. vrouw mee, die den echtgenoot in zijne beslissing versterkten.. Ja, dat alles staat den burggraaf nog levendig voor den geest doch is hij, die voogd, inderdaad een verrader geweest, of wordt hij door zijpe vrouw valsch be schuldigd Hij hervat de lezing i Toen hii mij belóofde, mij, niette genstaande de 'beslissing mijns eohtge- noots, te zullen bevoórdeelen, heb ik hem geantwoord Ik ben niet voldoende met dc wetten bekend, om te oordeelen of de handelwijze van mijn echtgenoot wettig is "doch wat'hij ook^ "beslis,se, zijn wil zal geschieden. Uit uwe hand wil ik' ech ter niet"; geen roodb' duit, ontvangen*'. Elk stuk gelei "dat gij mij geven zoudt, het moge dan ook' mijn eigendom of dat mijner kinderen zijn, zou mij bezoede len. Ik zal dit hotel verlaten, des noods niet mijne kinderen langs de huizen bedelen, doch fier zal ik immer zeggen: Ik ben de burggravin d'Engelrgave, die geen oneerlijk man duit tusschen baren echtgenoot en haai' zelve. Dc ellendige verliet het huis, doch hii keerde weer, altijd even kruipend cn Ik dankte mijn "dienstpersoneel af, nam datgene wat ik in rechte dacht te kunnen nemen. en maakte mij gereed heimelijk hot stamhuis der d'Engelgra- ve's te verlaten. Men had mij aangera- Het vertrek van het Schoolschip L'AVENIR zal plaats hebben op Zaterdag, 10 Oktober, rond 7 uur ;s morgens. Het schip zeilt op hallast naar een haven van Zuid-Australië, vanwaar het zal weerkomen met een lading graan bestemd voor een haven van Europa. Het publiek heeft toegang aan boord, op Vrijdag, 9 Oktober, van 10 tot 12 uur en van llViot 17 uur. DRIJVENDE TENTOONSTELLING De Belgische Tentoonstelling welke in Australië zal worden ingericht, tij dens het verblijf van het Schoolschip Ti'A'VEN1R» in dit land, schijnt een waar sukses tegemoet te gaan. Meer dan honderd firma?, en' niet van de minst belangrijke, lieten zidh reeds insohrij- ven. Daar het vertrek van het Schoolschip op 10 Oktober zal plaats hebben, wor den de inschrijvingen nog aangenomen tot In Oktober inbegrepen. De deelneming van firmas die in hun bevoegdheid hebben het vervaardi ger der luxe en gewone fleschjes, do fijne messen makerij, tapijten in ve lours, de fijne porselein.,- gestereliséerde en kunstmatige bloemen wordt ver langd. - - De deelneming is kosteloos. De be langhebbenden worden verzocht zich onverwijld te wenden tot de Association Maritime Beige, 25, Jordaenskaai, Ant werpen. AANZIENLIJKE SCHADE. Gisternamiddag, om.lhalf-zes, is een grooto brand uitgebroken in den molen van den h. Ferrières te Haut-Ittre. Arbeiders die zoo pas het groote dak van een opslagplaats met teerpapier be kleed hadden, bemerkten dat de heele loods in lichtelaaie stond. De oogst van 40 hektaron was er zoo pas in opgebor gen en werd een prooi der vlammen te gelijkertijd met een aanzienlijke hoe veelheid landbouwmachines. De brandweer van Nijvel moest met haar pomp aanrukken om de woning van den molenaar te vrijwaren. De scha de is zeer belangrijk doch gelukkig door verzekering gedekt. Naar verluidt was de verzekeringspremie in den loop van den namiddag betaald geworden. VVS De Uollandsche stoomboot A U3€^ stroom op de rotsen gelooperi. Dc Belg. st. Elisabethville redt pas sagiers en bemanning. De stoomer IJselstroom van de Holland-West-Afrikalijn is gestrand op de Zwaluwrotsen bij Cape Palmas in Liberia, een punt dat voor dc scheepl- vaart gevaarlijk' is. - Het stoomschip Helder van de zelfde maatschappijen 21 September Teneriffe gepasseerd, is onderweg naar het gestrande schip, dat men Woens dagmorgen nog hoopte te bereiken. De gezagvoerder van de Helder heeft, bericht ontvangeft, dat beman ning en passagiers van de IJsel stroom aan boord zijn van het s. s. Elisabeth v> 11e van de Comp. Beige Maritime du Congo. Dit schip zal op de Helder wachten. Men zal pogen het gestrande schip af te slepen, of althans de lading te her gen. Het schijnt echter, dat er weinig kans op behoud van het schip is. De IJselstroom behoorende aan de Hollandsche »Stoomboot Maatschap pij is 2576 bruto register ton groot en werd in 1921 te-Rotterdam gebouwd. Gemeld wordt, dat de «IJselstroom» in de herverzekeringsmarkt 20 guineas deed. den een beroep op de rechtbank te doen en de dwaze beslissing, door mijn echt genoot genomen, te breken; doch hem weerstreven wilde ik niet. De kostbaarbeden verborg ik eigen handig in de mij bekende geheime plaatsen. Niemand was mij in dit werk behulpzaam, want er was niemand meer in huis. Wat klonk liet hol en somber als ik door die eenzame gangen ging, trappen afdaalde, trappen opklom, sleu tels deed rammelen, sloten deed knar sen Wat schenen die oude familie portretten mij wonderlijk na te staren, als ik met zilverwerk beladen, hen voor- bi i trad 't Was of ik levend in een groot graf omwandelde.... Neen ik kon in dat stamhuis niet wonen, waarvan de eigenaar inij be schuldigde een onwaardige te zijn. Ik zou er in terugkeeren, ja; doch slechts gerechtvaardigd en in eere hersteld. Mijne kinderen waren reeds in een na burig klooster gebrachtde vensters en deuren van het hotel waren gesloten. Naarmate ik deze sloot, werd de scheme ring in huis donkerder, de weerklank holler, het geheel akeliger. Eindelijk was alles gedaan; ik stond voor de groote uitgangdeur ik deed mijn mantel om, liet mijn sluier naar beneden en trad buiten. De zware deur viel bonzend toe en de groote sleu tel deed het nachtslot losschieten. Acht dagen later gaf een per.soon, aan den voogd onbekend, den sleutel af. Diq Ten gevolge de hulpverleening zal d« «Elisabethville» wel met 24 of 48 uien' vertraging te Matadi aankomen. Zooals men weet 'had gezegde Congo- boot, op weg van Antwerpen naar Boma, op 26 September Daüar verlaten. De stoomboot Helder heeft giste ren Woensdag de plaats der ramp be reikt en heeft de passagiers en de be manning, die aan boord der Elisa bethville waren overgenomen. De Gazette van Detroit meldt Op Dinsdag 1 September was Peter Van der Stockt, van Detroit, Mich, met nog andere Belgen naar het werk ge gaan. Ze zaten op eenen truck die hen van den eenen job naar den anderen brengen moest. Maar de truck waarop de Belgen zaten liep op een anderen truck met het gevolg dat Peter Van der Stookt er van viel en erg gekwetst werd, zoo erg dat hij aan zijne kwetsuren be zweek Vrijdag laatst in het Henry Ford-hospitaal. Petrus Van der Stookt was nog maar' Vier jaar in Amerika. Hij kwam van Oultre-bij-Niriovè. Zijne vrouw Helena Herssens en hunne drie kinderen ver blijven in Belgie. Maandag 14 September werd Peter Van der Stoékt. begraven na een plech tige lijkdienst in -de Belgische kerk, hoek van Benson en Meidrum Aves. O Een 50-jarige schilder, vader van 8 kinderen, zekere Van Gysegenu stond Dinsdag namiddag, te 1.45 uur op een ladder en was bezig aan de schildering van een huis in de Tuinwijk te Terhae- gen. Op een gegeven oogenblik klorn de schilder tot op den bovenste sport, die plots brak, zoodat de man van 7 :rnele? hoog naar beneden plofte Bewusteloos werd de man opgenomen en naar zijne woning overgebracht. Dr Nvs diende hem de eerste zorgen toe. Het slachtoffer klaagt van hevige in wendige pijnen. Zijn toestand is zorg wekkend. JacquesNeefs, Antwerpen. 29375-1 V medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre. ELEOTRIOITE DU BASSIN DEI CHARLEROI. Tot 6 Oktober 1925 kunnen de aan deelhouders nieuwe aandeelen onder-1 schrijven in de verhouding van: EEN nieuw gewoon aandeel voor 20 oude gewone- of 'bevoorrechte aandee len. De prijs van uitgifte bedraagt 800 fr. TRAMWAYS ECLAIR AGE ELECTRIQUE DE SALONIQUE. De aandeelhouders kunnen nieuwe aandeden onderschrijven aan den prijs van 53 fr. in de verhouding van DRIE nieuwe aandeelen voor TWEiE oude. De onderséh rij ving blijft open tot 6 Oktober 1925. C1MENTS DU KATANGA De aandeelhouders kunnen nieuwe aandeelen onderschrijven van de: SOOTETE D'ENTREPRLSFS DE' TEAVAUX EN BETON AU KA- TANGA INTERTROPICAL COMFINA Deze maatschappij zal binnen kort nieuwe aandeelen uitgeven. voogd ivas immers, volgens den wil mi ins echtgenoot?, de meester Sedertt den dag dat ik het verliet, heb ik den voet niet meer in het hotel gezet. Mijne tante wilde mij niet ontvan gen, noemde onze handelwijze dwaas cu zelfs gek-overdre ?en zij gaf mij overi gens, zoo als allen, ongelijk en na eenrij gen tijd in het kldoster te zijn geble-i ven, betrok ik in een der voorsteden een klein huis, met een enkele dienstbode,,1 die echter mijn geheim weldra aan do Dobsen en aan den voogd ve2&occht, eiï( die laatste werd het ieverigste in de ver-* j volging. I j Indien men wist wat al vernedering gen eene verlatene vrouw moet onder-: staanHoe moeilijk het is haar geel den naam te handhaven Wat al strik ken haar in de wereld wórden gespan* nen Bittere dagen he(b ik met mijna kinderen beleefdten slotte mijne klein-, oodiën stuk voor stuk verpand en vorh kocht; doch ik was nog gelukkig dal ten minste mijne kinderen te jong wa* ren om ön« grievend Ongeluk te besef-rj feu. Het pijnigde mij echter diep als ikti mijn Sybrand naj'ef hoorde vrageilij waarom" wij het groote huis niet meeüj bewoonden Of zijn vader dood was 1' Waarom hi j geen speelgoed meer krecc£ niet meer in een rijtuig rijden modify slechts bij avond met mij uitging enT niet meer gediend werd door knechteql in livrei gekleed. J

De Volksstem | 1925 | | pagina 2