0 De B. Franciscus van Assisi, de Vredestichter Dinsdag Oct. 1925 Een punt van 850,000 frank Belangrijk oorlogsfeit Katholieke Middenstand van Belgie Weldra ontruiming des- Keulsche Zone? Legernieuws Muil Islahilisa tie Een Rubens ontdekt Indrukken van een Pelgrim te Rome XXXI' JAARGANG NUMMER 230 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf IWaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, P»rlj6. Bream's B_uilding3, Londrea E. 0, 4, H. Brunö Zon op5,58. ond«r 5,19 Laatst» Kwartier den 17 1 Een groot Paus, I.eo XlUt heeft zich door het nagaan van ze ven eeuwen geschiedenis gerechtigd geacht dc. politieke en maatschap pelijke weldaden der providentiee- le instelling van Franciscus' Orde volgenderwij ze saam te vatten in zijn onsterfelijke wereldbriet' "Au spicate Aan de Derde-Orde ontloken als aan eigen stam huiselijke vre de en openbare rust,reine en vreed zame zeden, behoorlijke uitoefe ning cn handhaving van het eigen- domrec-ht. welke de hechtste steun pilaren zijn van beschaving ëri wel vaart. Het behoud van deze voor rechten heeft Europa grootendeels te danken aan Franciscus. Aan Franciscus inderdaad en aan zijne opvatting en aan zijne idealen moesten zich bezielen al de genen die er aan tillen het lot der armen, der tukkers, der arbeiders te verbeteren, willen zij hun toeleg' niet zien mislukken, willen zij hun heerlijke bespiegelingen niet zien verzwinden als fata-ntorgana. Terug naar Franciscus, haar zijn geest, den geest van Christus. De ziel van den ootmoedigen en' groote Socioloog van Assisië moet in ons midden heropgeroepente- rug naar zijn voorbeeld terug ou de- zijne hoede Een Israëliet, Sijzzati, oud-mi- hister-pfesTdenifc van Italië, voelde diezelfde noodwendigheid en be sloot zijn die.p-geleerd schrijven met de volgende aanroeping En ook heden dat velen den klassenstrijd verwoed aanvuren en hem lot een h-istoi'ieke fataliteit verheffen, dat kinderen van een zelfde land, de zonen van eenzelfde streek zich scharen in scherpe te- genoverelkander staande kampen, met van den eenen kant de grieven van den arbeid, aan den anderen die van het kapitaal, heden dat de zedelijke eenheid van het vader land wordt bedreigd, dat midden zooveel schijnglansen van liefde het is het oogspringend kenmerk onzer eeuw, de baat, in de menigten vastkankert, verschijn, rijs op, o Heilige van Assisië Zijn stralen de geest die verzwonden is, keere weder En de weelderig-rijken die zich willen opdringen met hunne fortuinen, én de armen die willen heerschen door geweld en getal, kan Franciscus de noodzakelijkheid doen inzien van vergevensgezind heid en de vertroostingen van we derei! jdschen onderstand. Hij kali de door eigenbaat versteende harten raken, er een sprankel liefde uit ketsen, en uit starre oogen een dier tranen persen die de stervelingen de eeuwige waarheid leeren der ver draagzaamheid, der liefde, der on derlinge hulpvaardigheid. Hoe zou hij ons niet vinden In de middeleeuwen volgden hem de bedroefden en verstódtenc-n, de ge- hlaseerden der wereldsche geiieuch- tenheden zouden hem volgen de door een ongenaakbaar ideaal ge- folterden, de dorstdgen naar vrede. Het gebeurde een dezer dagen te Pa rijs. dat een telegraafbeambte een Ame rikaansdien rijkaard op niet geringe kosten joeg. De vrouw van den Ameri' kaan n.l. was in Parijs en bezidhiigde bij een juwelier diens voorraad, toen zij zeei' gecharmeerd werd door een dia manten diadeem, die de luttele som van 850.000 francs kostte. Dadelijk telegra feerde zij haar echtgenoot, gaf een be schrijving van het sieraad en vermeldde „pok den prijs. Het antwoord op dit tele gram luidde: No. Price too. high (Neen. Prijs te hoog). Ongelukkigerwijze las de telegraaf beambte.No price too high. (Geen prijs te hoog).Onmiddelijk kocht de gelukkige- Amerikaansche den dia deem zeer tot genoegen van haar man. die een punt van 850.000 francs wel wat duur gevonden zal hebben. HET. SEINENSTELSEL DER DUITSCHS VLOOT GEKEND. Jn de Russische bladen wordt nu nog melding gemaakt van een oorlogsfeit van in 1914, dat later aan de Engelsohe Vloot zou toegelaten hdbben de werking van het Duitsche admiraalschap te ver lammen. Na wederzijdsbhe beschietingen maakten Russische schepen zich in 't begin van den oorlog meester van den Duitseshen kruiser Magdeburg die de kusten der Baltische Zee verontrust te. Op 't oogenblik dat de bemanning Van het. Duitsche schip te kennen gaf dat zij zich overleverde, sprong oen Duitsche. officier in zee en verdween. Eenigen tijd nadien konden duikelaars het lijk van den officier opvissehen en tusschen zijnen gordel, vonden zij een papier met het seinenstelsel der Duit sche vloot. De Russen konden zich daar door op de hoogte houden van de bewe gingen der Duitsche vloot in de Balti sche Zee. Zij stelden het Engelsch ad miraalschap ook een afschrift van het kostbaar dokument ter hand. Door dit middel zou de Engelsohe vloot, bij den grooten zeeslag van Skager-Rak'. op de hoogte gekomen zijn van het plan van den vijand, en den aanval der Duitsche vloot hebben kunnen doen schipbreuk lijden. Ook nadien zou het achterhalen der vlootsignalen groote diensten heb ben bewezen. Terwijl de wereld wijzer, de hiaatschappelij ke wetenschappen heropbouwen en wederom afbre ken. moge die dichter der deugd, die Serafijnsehe Heilige ons ver zoenen.,. en moge Hij midden den bruisenden klassenstrijd aan de gemoederen geven den inwendigen vrede, den grooten baanbreker van de maatschappelijke rust >1 EEN REGELING TUSSCHEN BERLIJN EN DE TOEZ9CHTSCOMNHSSIE Uit Berlijn worden bijzonderheden medegedeeld over de eenigen tijd gele den tusschen de Duitsdhe regeering en de in tergeallieerde toezidhtscommissio tot stand gekomen regeling. Bedoelde regeling draagt geheel het ikarakter van een vergelijk, :t is tez< gen, beide partijen hebben iets van hun oorspronkelijk standpunt laten vallen. Zoo is de toezidhtscommissie terugge komen van haar eisoh dat de kazernee ring der Sehupo opgeheven moet worden, en heeft zij de kazerneering der vijf jongste lichtingen goedgekeurd. Ten aanzien van de inrichting der Rijks weer wordt door Duitsohland re kening gehouden met den wenscih der geallieerden, dat begaafde onder-officie- i zonder meer en zonder tusschensta- dia en academische opleiding te door- ioopen, kunnen worden bevorderd tot luitenant. Hierdoor hoopt men het of ficierenkorps het karakter van een aparten stand van beroepsmilitairen te kunnen "ontnemen. Voorts heeft men de bezorgdheid der geallieerden voor een (herleving van den ouden generalen staf kunnen wegne men door het treffen van desbetreffen de maatregelen. Om duidelijk te doen uitkomen, dat de Schupo geen militaire a.fdeeling is, zal de titel van Polizeileutnant door een meer burgerlijke betiteling worden vervangen. Dit compromis was reeds voor de af zending der jongste Duitsche nota tot stand gekomen en behoeft formeel nog slechts dc goedkeuring van den gezan- tenraad, waaran evenwel geen twijfel beslaat. De ontruiming der Keulsche 'zone kan dus binnenkort worden tegemoet gezien. Waar Streseman ri in de verbale nota ook op deze ontruiming-kwestie ingaat, heeft hij dit. alloen gedaan, om de Duitseh-nationalen tevreden te stel len. Het resultaat is geweest, dat een af wijzing van de zijde der geallieerden is gevolgd, welke Stresemann had kun non vermijden^ TWEEDE VLAAMSCHE SOCIALE WEEK TE LEUVEN. Op .'Zaterdag 3 October, begon le Leuven, in de zaal Patria de 2e So ciale Week van den Katholieken Mid denstand. Een 150 tal afgevaardigden van de Middenstandsbonden uit verschillende steden des lands, waren reeds van Zater dag middag naar Leuven gekomen. Te 5 uur werden de vergaderingen geopend en voorgezeten door E. II. Cor: Iuy, algemeene secretaris. Aan zijne zijde, ten bureele hadden plaats genomen M?4* Herbert, Blavier, Clynmans, volksvertegenwoordigers; E. Hl Aïlossery (Brugge), adv. De Jagere, van Kortrijk, enz. M. Fr. HUYSMANS; voorzitter van den Burgerkring van Aersöhot, gaf de eerste les over de Noodzakelijkheid van het organiseeren van den Midden stand Spreker somde talrijke redenen otp om dewelke het meer dan noodig is om al de middenstanders te vereeni gen in hun eigen stoffelijk en zedelijk belang, en in het belang van de katho lieke zaak. De tweede les werd gehouden door don heer advokaat DE JAEGEBE. voorzitter van het arr. Verbond van Kortrijk. Spreker handelde vooral over de wij ze op dewelke dient gewerkt om eene middenslandsvereeniging in 't leven te" roepen. Hij nam daartoe liet voorbeeld van de stichting en werking van den Bond van Kortrijk. Aan 't stelsel dor vereenigingen per beroep werd „na proef voorloopig vaarwel gezegd, om over te gaan tot oen organisme voor de «algemeene belangen van allo midden- Standers zonder onderscheid. In den schoot van dit ééne organisme. \verden talrijke af deelingen ingericht. Ten slotte duidde spreker praktische middelen aan om met welslagen tot het doel te geraken en geelde de uitslagen mede door het Koftijksehe bekomen. Eene bespreking volgde waaraan ver schillende afgevaardigden deelnamen. 's Avonds ten .8 ure, werd een con certo gegeven voor de deelnemers dei- Sociale Week. de. leden van den Bond van Leuven en dezer familiën. Vrijstelling van werkelijken dienst. Ht Staatsblad van.'Zondag 4 October, meldt liet volgende De bestuurcommissie, ingesteld bij art, 57 der milicicwet brengt ter kennis van de belanghebbenden dat op heden" behoudens dc bij de wet voorziene be perkingen, van den werkelijken dienst zijn vrijgesteld a) Dc miliciens van 1925, geschikt voor den ge wapenden dienst, eerst op- geroepenen van gezinnen met meer dan tien kinderen; b) De miliciens van 1925, onkel ge schikt voor den hulpdienst, eerst opge- roepenen van gezinnen met meer dan vijf kinderen e) De miliciens van 1925, enkel ge schikt vow den hulpdienst, van wie ten minste twee broeders (bij het leger (heb ben gediend; d) de miliciens van 1925, enkel ge schikt voor den hulpdienst, van wie een broeder onder dienst overleden is of drager is van frontstrepen. e) De miliciens van 1925, enkel ge: schikt voor den hulpdienst/ van wie een broeder 'bij 't leger 'hooft gediend en die lot een gezin van meer dan zes kinde ren behooren. De Belgische regeering zet onverdro ten haar ontwerp van muntstabilisaiie voort. Zondag morgen zijn dc gisteren ver melde ministers en financieele persona liteiten naar Londen vertrokken om er den gouverneur der Bank van Enge land en groote financiers uit de City tc ontmoeten. De gesprekken zullen oen groot be lang hebben en men verwacht er te Brussel lliet Ibeste van, gezien liet be lang dat Engeland liedhl aan 't mone tair he*stol van Belgie. Wij meenen te weten dat deze stap enkel het voorspel van gelijkaardige etappen is en dat eerlang een Belgische zending zich naar Amsterdam zal bege ven om in onderhandeling te treden met M. Vissering, voorzitter der Neder- landsche Bank. De gesprekken te New-Yorik zullen gevoerd worden met den gouverneur der Federal Reserve Bank cn met; de, Amerikaansche financieele kringen. Over de reis van M. Janssen naar Londen sprekend zegt de Peuple Het doel van heeren minister is in En- Jgliland, en ook in Holland en in de Ve- reenigde Staten, eene leening te plaat sen die aan de regeering zou toelaten de nieuwe financieele politiek, waarvan zij de bveede lijnen heeft vastgesteld, uit te weiken. L>ie leeuing is voor alles bestemd om aan de Nationale Bank de groote voor schotten, door haar gedaan, terug te ge ven. Het is die al te schreeuwende schuld die den koers van het Belgisch papiergeld beïnvloedt. Het is noodig dié al te enge solidariteit tussohen de Staat en onze groote financieele instelling té breken. Het doel der huidige regeering is, traag maar zeker te geraken tot een sta bilisatie van den Belgische frauk «aan een beteren koers dan dien van heden. Dit moet natuurijk zonder schokken gebeuren opdat onze nijverheid er niet zoude door leidon. Men wil de drie groote financieele mogendhedenEngeland, de Vcreenig- de-Staten en Nederland betrekken in die verbetering en in die stabilisatie. M. Janssen en zijne collegas zullen Maandag tc Londen -vrij en vrank den financieeïen toestand van Belgie uitleg gen ais mee de nieuwe politiek dié be sloten is en de inkrimpingen, die men zinnens is op de begrooting te doen. Over het bedrag en de modaliteiten der leening hoeft men nog goen vast ge dacht M. Paul Doumer, oud-voorzitter der Fransohe Kamer en senateuv, is Zater dag namiddag te La Louvière in de Association Industrielle du Centre een rijke voordracht komen houden over den financieeïen toestand van Eu ropa. Hij onderzocht de financieele crisis- Ren der laatste tijden in de verschillen de landen ontstaan uit de ontzagelijke oorl ogsuitgaven Hi j zegde onder meet dat Frankrijk een half milliard aan mnnities op éc'nen dag heeft moeten verschieten, in den slag van La Malmaison, voor de verovering van den Oliemïn des Dames. Men moet nu in bezuiniging terug inhalen wat toen verloren is gegaan. MM. Georges Theunis; Brunei en Paul Pastur woonden de vergadering bij. tc Parijs. 4 October. Uit Rouen wordt aan het Journal gemeld Onlangs vernam dé heer Guey, be stuurder van het scliiderijmuseum te Rouen, dat zich in 't gebouw der han delsrechtbank een zeer oud en zeer vuil schilderij bevond, dat men wilde laten opfrissdhen. Hij ging naar ge noemd gebouw Het schilderij stelde een Christus aan het Kruis voor. *v;?£ Toen men het reinigde kwamen de heerlijkste kleuren aan den dag en men vond de handteekening van Rubens Het schilderij bevindt zich nu in de groote zaal van het museum. Het wordt op 2 miljoen geschat. HET COLISEUM. Zwijgende omheining, die eens weer- (Jreunde van de wellust-kreten een er bloeddronken menigte, maar in haar zwijgen van lieden overluide den zege praal verkondigt van hen die 'hier ge storven zijn reuzengebouw, vervallen genoeg om aan de tijden te getuigen van Rome's ondergang, maar terzelfdertijd ook vol doende genoeg nog bewaard om ons te zeggen hoe gr«£>l het volk was dat ten onder ging de indrukwekkendste puin der eeu wige Stad het Coliseum. Hier werden ze aangevoerd van de vier hoeken der toen bekende wereld dc koene bloedgetuigen van Christus.bleek en uitgeput van onnoemlijke ontberim gen. afgetobd en gebroken van lichaam, maar in hun blik nop; onverdoofd bewa» rend de stalen fieiheid hunner önover-, wiunelijke, onbuigbare ziel. hier kwa men ze met hun leven de groote mis daad boeten te 'hebben geloofd aan Christus en zijn troostende leer, cn Hem te hebben bemind. Hier knielden ze in een laatste gebed baden om sterkte en volharding voor lieu zeiven en hun medestrijders; baden voor de geliefde die ze verlaten hadden en die in 't verre vaderland wellicht den dag verbeidden dat ook zij voor Chris tus hier zouden komen sterven baden v(jQi de wordende Kerk en 'de bekeer ring der heidenen baden voor hun' beulen.... V Hier hebben ze een laatste maal el- kaar gekust om door wederzijdsche lief-» de sterker te staan in 't aanschijn van den dood; rijke patriciërs zag men do handen leggen om den hals van lien dio gisteren nog lam slaven waren, en on-, bekenden die zich nimmer voordien' hadden ontmoet, elkander omhelzen met een liefde die zelf de tijgerbarteu der heidensehe toeschouwers niet onge roerd liet en hun zeggen deed zio toch hoe die kristenen elkaar bemin nen Hier werden ze een laatste maal voor de onverbiddelijke keuze gesteld of wie rook le offeren aan de goden of te ster ven in de wreedste pijnen... en ze ver kozen dit laatste... Hier zijn er duizenden voor Christus gemarteld.... Daar op dit vooruitspringende logia" zat de keizer, de god van 'l roomsche rijk, op wiens wil en wenk dc wereld bej vend hoog; rond hem zijn hovehngen cn ondergeschikte waardi^heidsbeklée- ders van zijn rijk een weinig lager de vestaalsche maagden En dan, het gan- sohe amphitheater rond, dc reusachtige galerijen vol, het wellustige, wegster vende Roincrvolk dat zijn glorie niet meer dragen kon en naar niéts meer verlangde dan naar brood en spel. En voor de oogen dier duizenden, waar de gansChe wereld in vertegen woordigd was, kwamen onschuldige zwakkelingen de onmacht uitdagen van het groote keizerrijk dat koningen ei\ volken overwonnen had maar niet kon zegepralen over één enkel dezer weerloos martelaren 'kwamen ze getuigen voor de waarheid der grootsche belofte die Christus bij 't Laatste Avondmaal zijn leerlingen ten troost had gespro-» kén Kinderen, hebt goeden moed^ l ïk heb de wereld verwonnen Zij mis prezen de bedreigingen van uitgezochte martelingen en lachend gingen ze ten dood voor Christus Men denkt hier gaarne aan den grij zen bisschop van Antioohic, den heili gen- Ignatius. Te vergeefs haddeq de geloovigen zijner kudde hém gesmeekt toch te vluchten als vervolging dreigde, en genadig te zijn voor zijne grijze ha» ren. Hij begroette die dagen van gena de aldus noemde hij de vervolgingen met een zielsheffing die allen ont roerde en die geen kristen na negentien eeuwen herlezen kan met droge oogen: Het altaar staat gereed, zei hij en zijn bevende hand wees in de richting van Rome het altaar staat gercod, wat weerhoudt gij nog langer de slacht* offerande In de krist ene gemeenten der steden' waarlangs hij zou worden voorbijgeleid liep de treurige mare van zijn gevan genschap en aanstaanden dood hem' voor, en telkens was het een nieuwe, maar vruchtelooze aanval der broeders om hem aan den dood le onttrekken. De grijsaard smeekte zoo lang en zoo vurig dat ze hem met een traan aan zijn verlangen overlieten. Een uiterste strijd wachtte hem te Rome'hij kende de ge negenheid der Roomsche geloovigen en voorzag dat zij noch op hun geld, noch op hun leven zouden zien om hem zijij laatste levensdagen te sparen. Doch hij schreef hun tijdig van uit de gevangen nis deze roerende regels «Broeders ik bid u, nu 't offerlam voor 't altaar staat, misjeunt het toch den Allerhoogsten niet; nu mijn zaligheid is verzekerd, doet den tijd mijner beproeving niei langer duren... Wat draalt gij er. ver daagt gij mijn geluk Ik bon de tar we van Christus; onder de landen der leeuwen moet ik worden gemalen oir£ het waardige brood te worden van mijn' Zaligmaker. De leeuwen zal ik tege moet loopen en ze aanhitsen dat ze niet aarzelen aan mij hun werk te voltrek ken al te gelukkig dat God in zijn nooit volprezen barmhartigheid mij die hoog ste gunst voor mijnen ouden dag heeft wee gelegd... De heilige ouderling mocht zijn ziels verlangen bevredigd zien en wer4 hior; ten. jare 107 -met menigeen zijner ge loofsbroeders den wilde dieren voorge worpen, t Eén der weinigen van dewelke en kele bijzonderheden over de gevoelensi waarmede onze martelaars haar den" dood gingen tot ons gekomen zijn. Zoq er duizenden gestorven... en uit de pui- nen van dien reuzenbouw, getuige var£ hun jijden en wreeden dood, stijgt tot, ons, twintigste ceuwsdhe kristenen wieii, t kleinste offer te zwaar valt en die 'I onwaardig zijn den grond te be.tredciÉ' die zooveel heldenbloed gedronken;, heeft, stijgt, «als een zoet vermaan d stern dier duizenden die hier gemarteld werden Broeders gedenkt wat uw gén loof pns kostte L

De Volksstem | 1925 | | pagina 1