7 Het schipjeiu Ds Italiaansclie Prinsessen Woensdag Oct. 1925 De conferentie van Locarno Mee de hoogte in Voor het onderhoud onzer wegen Nieuwe vliegers Vreeselijke brand (e Halle Het derde internationaal lucht vaarlcongres Invaliedencongres te Gent XXXIJAARGANG NUMMER 231 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 -HAGTBT...AD - 8 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De GEtftt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, Londres E. C. 4, II. S;rgius Zon op 5,59. onder 5,17 Laatste Kwartier den 17 Gij zult mensclienvUsclier zijn. Dat wil zeggen dat Petrus' sdiip je of bootje immer schip je blijft. ïlet schip je... en niet bet lust schip, zooals, eilaas' er sommigen het zich inbeelden en voorstellen; Want tegenwoordig zijn er ge- doopten voor wien de Kerk slechts een gemakkelijk schip is of beter als dusdanig genomen wordt. Om er in te geraken, hebben hunne ou ders zekere formaliteiten vol bracht... Zij zelf in persoon onder wierpen zicli aan zekere voorschrif ten en kerkgebruiken..., betalen zekere kleine rechten... En daar mee in regel (mieenen zij), vreug- dig en content van hun eigen zacht en zaehtzoekend persoontje, is hun hartelust voldaan, gestreken op de net gevulde kussens van verwijfd-, beid, traagheid, lauw- en flauw heid en onverschilligheid, denken zij wel aan te landen in de haven van zaligheid. Doch daarboven, waclit op hen de ruwe sehipper-martelaar. Daar? boven zullen ze ondervinden hoe Deerlijk zij het misophadden... dat hun schip het bootje van Petfus niet was... sehipje zoo hard. zoo taai, zoo ernstig, gelijk al de schip- jes waarmede men ter vischvangst ustzeilt... Sehipje waarin iedereen moet werken en iedereen het zijne bij en opbrengen, 't Is lastig, o toch zoo lastig, dat visch.vangen, op die enkele planken door de golven gramschap heen en weer geslingerd... De zeilen zijn zwaar, de netten somtijds scheu ren, de visschen zoo slim en schuw, liet weder zoo ongunstig. En het menschen-, het zielenvis- schen en opnemen!... Wie kent er zijne strengheid, zijne moeilijkheid en op sommige dagen, zijne verveling en zijn ver moeidheid De met opwerp ingeri volgeprop te koppen verlichten..., de herten winnen, dikwijls in schijn ten minste zoo afkeerig... zuiveren de gevoeligheid en de aandoenlijk heid welke slechts nog trillen om en door wat menschelijke liefde... O zeker, harde arbeid! en niet gemakkelijk werk! Nochtans 't is 't werk dat er te deen staat... werk voor 't leven of dood voor uwe broeders en voor u zeiven. En de eerste vraag die Petrus, de schipper, u zal stellen wanneer ge zijn sehipje zult verlaten en aan wal stappen Hoeveel mensehen vischtet os op?... Vergeefs zult ge antwoorden met uw handen vol mos, bloemen en kunstzaakjes te toonen. Hoeveel zielen redde t gij De overgevoeligheden en de uit wendige oefeningen zullen slechts hunne beurt krijgen na bet hoofd zakelijke antwoord Hoeveel zielen reist) ge te winnen voor den Hemel? Want niemand mag hopen voor zijn eigen tenzij bij, en in de maat dat hij. medegewerkt heeft ten voor- deele der algemeene vischvangst. En om deze onder alle lioofdza kelijkc waarheden te herinneren, draagt de opvolger van den eersten schipper een ring dat niemand an ders liet recht heeft te dragen... 't Is de Visschersring. Gij allen die dit thans hebt gele zen en wel een weiriigje hebt over wogen... gij die op zijn sehipje vaart, stelt u de vraag welke u wel haast p.al opgeworpen werden. Hoeveel zielen redde ik reeds? En verheft het hoofd dan vol dankbaarheid... Of wel buigt diep uw kop met schande, schaamte, verlegenheid en onrust... volgens het antwoord van uw geweten in dezen droeven tijd die wij beleven en wanneer we kost wat kost moe ten voelen den wind der afgronden langs welke wij heen varen. X HET GEBOUW. WAAR DE CONFE RENTIE ZETELT Locarno, 5 October. Zooals men wedt zetelt de conferentie in 't Justitie paleis van het kanton Tessino. 't Is, zoowel van buiten als van bin nen, een stijlloos gebouw*. Een eeretrap leidt van de Palmenstraat, waar bet ge legen is, naar de gelijkvloersóhe ver trekken cn die van de eerste verdieping. Boven den ingang zijn de vlaggen aangebracht van de zeven Mogendhe den, die deel nemen aan de Conferen tie. iDe delegation werden (bij bare aan komst ontvangen door den burgemees ter der stad. M. Chamberlain dankte in naam van den gedelegeerden den bur gemeester voor zijne begroeting en voor de verleende gastvrijheid. Toen maakte de Conferentie onmid- delijk een aanvang met bare werkzaam heden. ,DE EERSTE ZITTING. Locarno, 5 October. De eerste zit ting der conferentie was om 12 uur 15 m. afgcloopen. Na de proceduren der werkzaamhe den geregeld en onder meer besloten te hebben, dat er geen voorzitter en li tre aan 't hoofd der Conferentie zal staan, maakten de gedelegeerden on= verwijld een aanvang met bet eigen lijke debat. Het ontwerp-Rijnpact werd artikel voor artikel voorgelezen, zooals bet te Londen door de geallieerde en de Duit- ehe juristen is opgemaakt. De vertegenwoordigers van bet Rijk hechtten hunne .goedkeuring aan bet meerendeel der artikelen. Een zeker aantal daarvan, in beginsel aangeno men, zullen worden geredigeerd. Eepi- gc andere artikelen werden in bun ge heel voorbehouden. Het juristenkomiteit zal dezen na middag bijeenkomen, en de conferen tie zal morgenvoormiddag weer eene zit ting bonden In den loop van den dag zullen de gedelegeerden afzonderlijke besprekingen onder elkaar hebben. De eerste indruk is gunstig. De Duit- sche -afvaardiging beeft wat men aanvankelijk vreesde niet de bemer kingen, enz., herhaald, die door de Duitsche gezanten werden voorgebracht. Trouwens, er beeft dezen morgen geen algemeene discussie plaats gehad, die gelegenheid kon bieden om de eene the sis tegenover de andere te stellen. Deze prinsessen, de genoodigden van prinses Marie-José hebben Zondag na middag een bezoek gebracht in het his torisch kasteel van Gaasbeek en met veel belangstelling de rijke verzamelin gen, een geschenk van de markiezin Arconali Visconti bewonderd. EEN TWAALFJARIGE JONGEN AAN EEN TOUW MEEGESLEURD DOOR EEN LUCHTBALLON. Zaterdag middag 1 uur zou de luchtvaarder Van Pottum op bet ter rein aau de Lammermarkt te Leiden, in verband met de viering van de 3-Oc- t ober feesten aldaar, opstijgen met zijn ballon. Op bet oogenblik dat bij op steeg geraakte een 12-jarige jongen, die zioh onder de toeschouwers bevond, hoe wel het terrein geheel door een bouten omheining was afgesloten, in een lus ankertouw vast, dat op het afgesloten gedeelte lag. De jongen ging mee de hoogte in, doch hield zich stevig vast en ging mot den ballon ontzagelijk snel naar boven in Noord-Oostelijke rich ting. Verschillende vrouwen onder het publiek vielen flauw. De luchtvaarder bemerkte spoedig liet voorgevallene. Hij nam dadelijk maatregelen om de dalen wat echter, aangezien hij zich boven een met 'hui zen dicht bezet stadskwartier bevond, niet oogenblikkelijk kon geschieden. Achter het station van den Heercsin- gol is hij echter geland. De jongen bleek ongedec-rd te zijn'hij had alleen een opgezwollen arm tengevolge van de om strengeling van het touw cn was nat doordat hij door een sloot was getrok ken;, MOET DE VOORGESTELDE TAKS DE AUTOS TREFFEN OF HE'J BENZINE VERBRUIK Over deze kwestie brengt de bouw* kronijk de volgende beschouwingen in het midden r Dat er naar nieuwe uitkomsten wor de uitgezien om ons wegennet naar be lmoren te kunnen onderhouden, is be grijpelijk, en bet is maar logisch dat deze inkomsten in de eerste plaats ge vraagd worden aan de autobezitters, die toch de grootste verslijters onzer wegen zijn. Doeli e&zou, onzer inziens, een on derscheid dienen gemaakt te worden tiisscher. de autobezitters, niet alleen naar gelang de paardekraebt van hun motor, maar ook naar gelang de afstan den die zij afleggen en de benzine die zij daartoe verbruiken. De bestaande laks op de auto's is be rekend volgens het aantal paardekracht van den motor. Deze wijze van taksce ring is alles behalve volmaakt; immers, de waarde eener auto ls niet altijd naar verhouding der .paardekrachter zijn auto's met 10, 15 of 20 P.K., die maar 20.000 fr. kosten, andere die 35.000 en tot 50.000 fr. kosten; het is dan ook niet billijk dat (b.v. eene 15 P.K. van 20.000 fr. evenveel taks moet betalen als eene 15 P.K. van 50.000 fr. waarde (Eene verzwaring der beslaande taks zou dus eene verscherping van deze on volmaakte takseering (beteekenen. Daarom ware 'bet wellicht logischer en doelmatiger de nieuwe taks tc heffen onder den vorm eener belasting op do benzine. Dit ware immers bet beste en bet eenvoudigste middel om de belas ting te meten naar verhouding van bel gebruik dat elke auto van ons wegen net maakt. Gewis zijn ct aan deze belasting op de benzine wel eenige bezwaren verbon den, doordien aldus odlc de nijverheids- motoren, die met benzine werken och voor nietó ïrt de slijtage onzer we gen zijn, een zwaardere lol zouden te be talen hebben Doch daaraan kan in greote mate verholpen worden door eene verlichting van de bestaande taks op deze motoren. Ook de taks op de nij verheids- en handelsauto's zou wat kun nen verlicht worden, ten einde biervoor geen onderscheid te moeten maken bij de belasting op de benzine. Met dergelijke correctieven opgelat, zou eene belasting op de benzine zonder mopperen aanvaard worden en zou de Staat er zonder noemenswaardige in ningskosten, eene belangrijke bron van inkomsten in vinden, om te allen tijde in 't onderhoud onzer wegen te kunnen voorzien. Het 'brevet van militaire vlieger werd afgeleverd aan de luitenanten Lueien Leboutte, Lucien Lalhaye, Willem Ma rie! cn Georges Gobertaan de sergan- ten :Léon Gobert, Paul Burniat en Fernand Limmery', en aan de kopo- raals Auguste Baert, Louis De Keyser, Isidore Garijn en Fernand Scheepers. Het aanvangsbrevet van loods is toe gekend aan de koporaals-leerlingcn Van de Vorst, Regel, Vankeerbergen, Van Reeth, Palmers, Ddhalleux, Corns, Claert, Demoni, Bastyns, Verton. Lam- brecht, Poffe, Bogaert en Delabastita. 60.000 KG. MOUT DE PROOI DER VLAMMEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag luidde te Halle de noodklok plots even na middernacht, lntusschen was er een vreeselijk schouwspel aan de Mei boom, de Van den Eeckhoudt- en de Pariisstratende mouterij Van Roy stond te laaien en was in een ontzagge lijken vuurpoel herschapen. GO.000 kgr. mout was samen met al de grootc en uitgebreide gebouwen één vuur: klomp. Echt kranig was bet optreden van de pompierskorpsen van Halle eii Anderlecbt. Aan bet moedig werk van de leden van-het korps van Halle is bét te wijten dat al de gebouwen van dc Van den Eeckhoudtstraat, er inbegre pen bet uitgestrekte houtmagazijn van den beer Torducr, van de vlammen be vrijd werden. Rond 6 uur 's morgens was alle ge vaar geweken. Het beloop der schade cnlccle hon derd duizenden frank cn de oorzaak van den brand kunnen tot biertoe niet. met juistheid worden bepaald. Het derde internationaal luchtvaart- congres zal .van G tot 10 October aan staande te Brussel gehouden worden. Meer dan 400 congressisten zul Ier er deel aan nemen. Officieel zullen c-r twee-en-lwintig mogendheden op eer legenwoordigd zijn. Deze mogendheden zijn Argentinië Belgic, Brazilië, Spanje, Vereenigde Stalen, Denemarken, Finland, Frank rijk, Engeland, Griekenland, Holland, Italië, Japan, Noorwegen, Polen, Por tugal, Rumcnic, Rusland, Servië, Zwe den, Zwitserland en Tcheeo-Slovaikijc, Gaiïsch de wetenschappelijke wereld van de luchtvaart zal dus te Brussel bij eenkomen. Het eerste lucht vaartcongres werd in 1021 te Parijs gehouden, bet tweede tc Londen in 1923. Andere beperkte in ternationale congressen werden gebon den te Parijs in 1889 en 1900, to Chi cago in 1893, to Milaan in 190G, te Nancy in 1909. Het inrichtingseomiteit slaat onder het "voorzitterschap van den heer gene raal-majoor Van Oombrugge. Een uitvoerend comiteit staat onder dc leiding van AI. Jacobs van don Bel gischen Aeroelub. De openingsplechtigheid zal plaat- vinden in de zaal der Academiën op Dinsdag 6 October* te elf ure, onder liet voorzitterschap van den heer minister van spoorwegen en zeewezen. Zondag morgei had te Gent het zes de jaarlijksch congres der Oost-Vlaam sclie invalieden plaats. Deze vergade ringen brengen steeds een groot aantal krijgsverminkten samen, die dan geza menlijk hun belangen onder alle oog punten bejialen en verdedigen. Div STOET. Rond 10 ure vormde zich aan de Znidstatie de gebruikelijke optocht. Dc stoet werd geopend door een af- deeling politieagenten onder het bevel van adjunct Baqué. Dan volgde de harmonie der Z.A.B., waarna de verschillige afdeelingen der provincie. Zoo konden we o.a. bemer ken de vaandels der afdeelingen Meet jesland, Lokeren, Moerzcke, "VVet teren, Temsche, Geeraardsbergen, Sottegem, Aalst, Dcinze. Oudenaerde, enz. Iedere afdeeling was gevolgd door eene talrij ke vertegenwoordiging. De zwaar verminkten hadden plaats genomen in rijtuigen of autos, bereid willig door particulieren afgestaan. De auto-camionelte Ford van den beer Van der Smissen vervodrde een twintigtal verminkten. De afdeeling Gent werd door de har monie der Gentsdhe F.N.C. voorafge gaan. Deze sectie was bijzonder talrijk vertegenwoordigd. Een paar honderd invalieden volgden 'liét. bondsvaandel. De stoet werd van af den stoep van t stadhuis in oogenschouw genomen door de gemeenteoveiheid en. door de weledele gravin de Merodè, voorzitster van liet Nationaal Werk der Oorlogsin- val ieder, terecht geroemd als de moe der onzer invalieden. OP 'T STADHUIS. Een officieele ontvangst bad plaats ter. stadhuize. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de heeren Van der Stegen, burgemeester De Muti ny nek, schepen; Verstraeten, Gabriël, Fobe cn andere gemeenteraadsleden. Op bet verboog bad benevens -Me vrouw gravin de Merode. ook 't volledig bestuur der Gentsche afdeeling plaats genomen. De heer burgemeester verwelkomde de invalieden en verontschuldigde de afwezige schepenen en gemeenteraads leden, waarna de heer Ruisdorff, secre taris der Nationale Federatie van Inva lieden, bet gemeentebestuur van Gent om dé ontvangst bedankte.^ Onder bet spelen van Naar Wijd en Zijd nam de bijeenkomst een einde rond den middag. DE ALGEMEENE VERGADERING De stoet werd nadien hervormd en richtte zicli langs de bevlagde straten naar het lokaal der invalieden in de Savaenstraat. In de nochtans zeer ruime zaal was het onmogelijk al de deelnemers te plaatsen. Op de .voorste rijen hadden de beer senator Eylenbosch en volksverte genwoordigers iluvshauwer en Vereair* men plaats genomen. Do'heer Lippens, eerevoorzittcr der afdeeling Gent, bracht eerst een ontroe rende hulde aan Mevrouw gravin de Merode en onder dc donderende toejui chingen der honderden toehoorders werd haar een prachtige blocmenruikcr. aangeboden. Zichtbaar ontroerd nam Mevrouw do gravin nadien bet woord en dankte op de getuigde hulde. Zij deed uitkomen dat zij niets dan baar plicht deed met dc invalieden ter zijde te staan. Zij meldde terloops dat het nationaal werk der oorlogsverminkten nieuwe plannen, aan 't uitwerken is om nog meer cu beter in de noodwendigheden der krijgsverminkten te voorzien. Ten slot te zegde zij dat dc invalieden steeds op bare hulp zullen mogen rekenen. De beer De Fauw, voorzitter der af deeling Gent Gent, na Mevr. de gravin.' bedankt te hebben om de bemoedigende woorden, handelde over de kwestie der invaliedcnpensioenen. Spreker 'haalt verschillige voorbeel den aan waaruit blijkt dat het toepas sen van het percent der invaliditeit zeke re wijzigingen zou dienon te onder gaan. Men diende hier rekening tc hou-» den met den stiel door den .verminkte uitgevoerd. Een voorstel is ten andere in dien zin door de Nationale Federatie bij de regeering ingediend. De pensioenen moeten enkel dienen om de geleden schade te vergoeden. Het is volkomen rechtvaardig dat de krijgs verminkten Ibesehikke over een inko- men dat liem tegen ellende vrijwaart. Het bedrag der pensioenen zou ook «moeten gerecht worden naar de levens duurte of verbonden aan bet indexcij fer. De regeering heeft die punten in' behandeling genomen sinds... 1 Januari 1924 en naar een bevoegde commissie verzonden. Die commissie ondeihandelt nog.... Hadden wij in 1914 ook twee jaar van noodo gehad om op te rukken, het zou er heel anders uit gezien hobu ben. .Men werpt ons op er is geen geld l Welnu, ik ben misschien brutaal, maat. toch zeg ik het volgende er was geld orn den oorlog te voeren, er moet geld zijn om de invalieden te voldoen if: (Toej.) i' Spreker doet een oproep tot alle po litieke partijen opdat zij de zaak der in< valieden zouden steunen. Volgende dagorde wordt goedge keurd A De provinciale afdeeling van Oost- Vlaanderen van den Nationalen Bond der invalieden van den oorlog, in jaar lijksch congres te Gc-nt verecnigd op 4 October 1925; Overwegende dat de pensioenen iri 1919 toegestaan een minumum verte genwoordigen cn dat. zij slechts op ge ringe wijze de door de invalieden gele den schade vergoed; Overwegende dat de koopwaardc varï den frank sindsdien belangrijk is ge daald en dat de invalieden met angst bun pensioen zien wegsmelten Stellen vast dat er tot nu toe nog geë- ne voldoende oplossing is getroffen in; zake verbooging der pensioenen Stellen vast dat de zaak niets ge meens heeft mét de verhooging der au ric re ouderdomspensioenen r; Teekent protest aan tegen het feit' dat de oplossing dier (kwestie aan ocü' commissie wordt toevertrouwd I En wijst er on dat zij sinds 1 Januari 1924 op een definitieve oplossing wacli- ten 7 En vraagt eerbiedig aait de regeering zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp neer te leggen welke rekenschap houdt met de vermeerdering der levensduurte sedert 1919, ontwerp dat door den Na tionalen Bond werd neergelegd en het welk overeenstemt met dit door het mi nisterie van landsverdediging opge maakt. De heer De Vi spel acre spreekt na dien over den toestand der invaliedcn- Staatsagenten, wien men hun pensioert als verminkten tracht te ontfutselen. Dc heer Dc Clcrdk, voorzitter dér afdeeling Eekloo-cn ondervoorzitter der Oost-Vlaamsehe Federatie, neemt na dien liet woord cn spreekt op een' ont roerende wijze over het lot der krank zinnige makkers en in 't bijzonder ove? dezen opgesloten' in het geslicht, te Sel- zaete, waar S0 invalieden verblijven. Spieker drukt den wensch uit dat dc regeering in 't bijzonder aan het lot dief. ongeluktigorï zou .denken. Dc wetten gemaakt voor 'óns moeten ook' toepasselijk zijn op de krankzinni ge verminkten. Een dagorde wordt in 'dien zin góed- gekeurd. Zij drukt tevens den wenscüi uï dat al dc' dossiers der krankzinnige zouden herzien worden.' Na een paar woorden door den al gemeen cn secretaris heer Ruisdorff, wordt de vergadering rond één uur op geheven. Deze wegel iiktc invalieden dag werd besloten met een gezamenlijk noenmaal; in het hotel TJniversel

De Volksstem | 1925 | | pagina 1