De conlerentie van Locarno 8 De Bedevaart der Bisdommen Gent Brugge naar Rome Donderdag Oct. 1925 De ramp van 4tVenerio Na de Fransch^Ainerikaansche onderhandelingen Het Schoolschip De «n-ootste hoornen der wereld XXXI' JAARGANG NUMMER 232 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33AGBLA.D I S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST 1 Agentschap Havas, Adolf Max laan, 13. te Brussel, Rue de Richelieu, Parijs, <r—Bream's Buildings, 6, Londres E. 0, 4, H, P.rigilta Zon op 6,01. onder 5,15 Luatate Kwartier den 17 Locarno, liet kleine Zwitserselie stadje aan den Noordelijken uit hoek van het Lago Maggiore, is aan de toeristen even goed bekend als Palanza, en het Zuidelijk gele ges Arina even goed als de Borro- meïsche eilanden op het meer. Waar de Maggia neerstroomt van de berghoogte en uitmondt in het meer, daar klimt van den oever de districthoofdstad Locarno den bergrug op. Een stadje van 10.000 zielen, waar zoo menige door ziek te verzwakte menscben genezing komen zoeken en waar nu Europa haar genezing zoekt. Het plaatsje, dat geen andere dan eene toeristische faam bezat, heeft nu eene wereldfaam gekre gen, want het werd uitverkoren als de zetel der Internationale Confe rentie die er gisteren geopend werd. Heeren diplomaten en verte genwoordigers der mogendheden weten de plaatsen uit te kiezen voor hunne beraadslagingen; Santa' Margharita, aan de Genueesehe riviera, deed aan schoonheid niets af aan Locarno, en palabers mogen fcr gerust eenige weken duren, zelfs in October, zonder dat men het be raadslagen langdurig vindt. Locarno zal een bijzondere plaats in de reeks conferenties blijven in nemen; 't is de eerste Conferentie sinds den oorlog op dewelke Duitschlund op gelijken voet de geallieerden ontmoet. Het doel der beraadslagingen is de Veiligheid en de ontmoeting dankt haar ontstaan aan het initia tief van Duitseliland, toen het voorstellen vooruitzette voor het sluiten van een Pact, dat de positie in Westelijk-Europa zou stabiel maken. Frankrijk kan evenwel niet han delen zonder rekening te houden van de belangen van Polen, zijn bondgenoot in het Oosten. En zoo zal die conferentie voor de veilig heid in West-Europa vooral be lieerscht worden dopr het Ooste lijk vraagstuk. Te elfder uur. juist toen de ge volmachtigden hunne valiezen in pakten verscheen op het tooneel M. Tsjitsjerine, de Russische commissaris voor buitenlandsche zaken en werd de mysterie-mai} van de Europeesche diplomatie. Hij viel binnen te Warschau, klaarblijkelijk met het doel om vriendschappelijke betrekkingen te bevorderen met Polen, het eeuwenoude slachtoffer van Rus land. T)c Polen zien nu juist met geen gerust oog naar wat er te Locamo wordt bedisseld en 't is daarom mogelijk dat Tsjitsjerine te War schau een warmer onthaal heeft ontmoet dan anders liet geval zou geweest zijn. Van Warschau trok hij naar Berlijn en wat daar is gebeurd maakt de wolk der geheimzinnig heid nog iets wat dikker, Wat er nu van zij men is het eens om te erkennen dat de confe rentie van Locarno aan gevolgen belangrijker kan zijn dan al de tot nu toe gehouden Conferenties. In deze laatste besprak men de gevolgen van den. oorlog en de maatregelen van toepassing en uitvoering van liet verdrag van Versailles, hetwelk den oorlog be sloot. Nu is het doel een nieuwe status voor Europa op te maken, met het doel den Vrede voor de toekomst te verzekeren, Het voorstel gaat van Duitsch- land uit. Is dat een reden om op voerhand wantrouwig te zijn? Over die kwestie kunnen de mee ningen verdeeld zijn. alhoewel de toestand van Europa vraagt dat wij stilaan alle vooroordeel gaan afleggen en niemand meer mogen uitsluiten bij het werk van ophouw, dat alleen door gezamentlijke krachten kan tot stand komen. Restaat er wantrouwen, dan komt dit evenwel grootendeels voort door de schuld der Duitsche regeering die niet eer naar Locar no wilde gaan of ze moest nog eens de kwestie der verantwoordelijk heid op het tapijt brengen, Men kent het antwoord, o. a. dit van M. Vandervelde, den Bel gischen' minister van buitenland- -selie zaken, die ons land te Loeamo gaat vertegenwoordigen, en die daar enkel figuur kan maken als hij het vertrouwen van al zijne landgenooten bezit, He kwestie der verantwoorde lijkheid is geregeld te Versailles en zij kan niet weer te Locamo te berde komen. Wat Duit'schland te zeggen heeft is hoe het Vrede ver staat;. Vrede wil, en of het Vrede verlangt, zonder beperking, zon der nevenbedoeling, eerlijk en op recht. Van geallieerden kant. van Bek gisclie zijde vooral, wensclit men vurig dat de besprekingen te Lo- carno zooveel aarde mogelijk op den Vredesdijk mogen aanbren gen en aan Europa terug vertrou wen mogen schenken. Het mag er aan geen goeden wil ontbreken, van het oogenblik dat men gewaar wordt dat Duitsehland ook door goeden wil wordt bezield. Ondervindt men evenwel dat de Duitsche regeering schippert, on der den invloed van binnenland- sclie politieke aangelegenheden, dan wordt voorzichtigheid de bood schap en is sentimentalisme de meest ongewenschite van alle ei genschappen. Wat er ook van zij, het uur is niet alleen ernstig voor de Geal lieerden, het is ook ernstig voor de Duitschers die nu voor de eerste maal te Locarno als gelijkberech- tigden kunnen zeggen hoe zij Vre de verstaan en welke de nieuwe weg is die de wereld moet inslaan om tot een zonniger toekomst te geraken, Er klinke vandaag dus geen en- onberedeneerd woord, dat de sche mering van hoop op betere tijden zou kunnen komen bewolken. Door de Capena geramd. Het Italiaansche petrool-tanksdhip «Ca pena» van de «Societa de Navigazione» te Rome werd bij aankomst in Enge land, op verzoek van den Italiaanschen gezant naar liet droogdok te Tilbury ge bracht om te worden onderzocht. In het dagboek van het schip werd 1. vermeldt, dat het vaartuig op een hindernis onder water was gestooten. Het bleek, dat plaats en tijd overeen stemden met die van het- zinken van den Italiaanschen duikboot «Venerio»; die met 51 man is vergaan na een aan varing. Re Italiaansche overheden gelooven, dat het de «Capena» is geweest, die den duikboot, beeft geramd en den ka pitein wordt verweten, dat hij van het gebeurde geen verslag uitbracht. Nadat het onderzoek, dat in tegen woordigheid van den marine-attaché bij het Italiaansche gezantschap plaats had, dit vermoeden had versterkt-, werd de kapitein geschorst, met hot bevel, naar Rome te vertrekken voor een ver der onderzoek, DE TELEUIÏSTELLINÖ IN ITALIË Re onbesliste afloop van de Eransche scliuldbesprekïngen te Washington heeft in italic algemeene verbazing en teleurstelling verwekt. Men beschouwde de Eransche onder handelingen als het voorspel van de eerlang te beginnen Italiaansche be sprekingen en de hoop op een gunstige regeling daarvan werd aangewakkerd door de berichten uit Amerika over de inschikkelijkheid der Amerikaanscihe commissie. Re Italianen zien thans evenwel, dat Amerika veeleer bewijzen heeft gegeven van een onverbiddelijke houding en nu Washington doof is gebleven voor het pleiten van Caillaux, is er weinig hoop dat het pleidooi van den Italiaanschen afgevaardigde, graaf Yolpi, een gunsti ger onthaal zal vinden. Re liberale «Giornalc dT.talia» be-» treurt in een commentaar, dat Ameri ka niet veel gewicht schijnt te hechten aan de moreele argument-en van de Fransöhe afgevaardigden, wier aan dringen op een veiligheidsbepaling ook belang heeft voor Italië, dat geen ver plichtingen kan aanvaarden, welke ha derhand boven zijn 'krachten zouden bli jken te gaan. ïlet nieuwe fascistische blad, de «Po- polo di Roma»: waarschuwt Amerika niet het onmogelijke te verlangen van zijn schuldenaars. Het zegt, dat de Iaatsten door de betaling van de schul den dankbaarheid willen toonen voor de hulp, tijdens den oorlog van Ame-r rika ontvangen, maar, zegt het blad ten slotte, wat kan Amerika doen om ons tot- betaling te dwingen? Een strafexpeditie kan het tegen ons niet uitzenden. Amerika kan ook de deuren niet sluiten voor Europeesche handelswaren en immigranten, want daf deed het reeds. Amerika kan ons verdere credieten weigeren. Welnvk wij kunnen het zon der die wel stellen, roept de «Popoio» uit In officieele kringen te Rome ont kent men. dat wTcgens liet mislukken van de Fransoho onderhandelingen de Italiaansche afgevaardigden hun ver trek naar Washington hebben uitge steld. In deze kringen rekent men er op, dat Amerika de bijzondere positie van Italië in aanmerking zal nemen'. Re nijveraars en handelaars die wen- schen hun firma in Australië te doen kennen, kunnen deelnemen aan de ca talogus der Rrijvende Tentoonstelling ingericht aan boord van het schoolschip li' A venir Re belanghebbenden worden ver zocht zich te wenden tot de Association Maritime Beige, Jordacnskaai, 25 Ant werpen. Inschrijvingen voor deelneming aan dezen catalogus, worden ontvangen tot 15 October 1925. CA J. J. Vliegen te Maestrichfc, Re hr. schrijft In dc L-.K. van Zaterdag 1.1. komt onder «Wetenswaardigheden» oen be richt voor, volgens welk men de groot ste boomen zou vinden in Callforiiië. Ik kan verzekeren, dat ik groolere, althans wat omvang betreft, gezien heb. In 190G was ik ingedeeld bij het de tachement artillerie, dat de toenmaals pas voltooide forten der Freanger-stel- lirg moest bezetten. Bij dc voorberei dende werkzaamheden der artillerie behoort o.a. ook het plaatsen van hulp- richtpunten. Bij zulk een gelegenheid vonden wij op de Goenoeng Mandal ai wang, een berg van 16G0 |M. hoogte, in een ondiep zadel tiysohen twee berg toppen, een groep boomen van reusach tige grootte. Eene ervan, den grootste, hebben wij gemeten; wij waren met zeventien man, gingen allen met de borst tegen den boom staan en gaven elkaar de hand: toen bleef er nog een opening van plm. 10 centimeter over. Thuis hebben we de lengte nagemeten en toen bleek do boom een omtrek te hebben van 25.90 meter. Later heb ik door middel van driehoeksmeting de hoogte bepaald; die bleek 96 meter te zijn. Re omvang der kroon was zoo ge weldig groot-, dat ik stellig geloof, dat, als die boom op de plaats van het Maastrichtsc/hc stadhuis stond, het gc- hecle marktplein zou overschaduwd worden. Boomen met een omtrok van 10 me kt zijp, dap geen zeldzaaipboi^» HET PAUSELIJK GEHOOR. Zaterdag namiddag werden onze be devaarders door den II. Vader ontvan- g«L Reze ontvangst had plaats in de schoone zalen van het le verdiep van het Vatikaan. nabij de Sixtijnsche en Pauliinsehe kapellen. Re rood-fiuwee- len en met gouden tooisels versierden troon van den Paus was opgericht tegen den achterwand der Hertogelijke zaal. Re priesters der bedevaart stonden ge rangschikt langs weerszijden 'het eerste gedeelte van deze zaal; verder hadden de mannen post gevat, terwijl de da- men zich in de Koninklijke zaal bevon den. Aan het hoofd der priesters ston den de Z.E:H kanunnik Van dop Ghevn, geestelijk bestuurder en afge vaardigde van Z. R. H. Mgr. Seghers, bisschop van Gent; de Z. E. H. kanun nik Re Meester, afgevaardigde van Z. R. H Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge en de Z. E. H. Coppieters, pas toor-Reken van Aalst. Onder de aanwe zige potabelen bemerkte men M. Moyer- soen, burgemeester van Aalst en gewe zen minister, vergezeld door zijn zoon M. Ludovic. Het was 1 V* ure, wanneer Z.H. de Paus die in de aanpalende zaal der Parament! de Spaansche bedevaart had ontvangen op den drempel der Her-, togelijke zaal verscheen. Geestdriftig gejuich steeg uit de Belgische rangen op. Re H. Vader groette glimlachend. Hij was vergezeld door Mgr Caccia-Ro- minioni, kamermeester, en door Mgr CaUori di Vignale, geheim kamerheer, evenals verscheidene officiers der pau selijke korpsen. Re Z. E. H. kanunnik Van den Gbeyn naderde den H. Vader om Hem de hulde en de offerande der bedevaart te overhandigen Re Paus aanvaardde minzaam deze huldeblijken en daalde dan van zijn troon af om dc; ronde van de zalen te doen, de bedevaarders te ze genen en hen tot den ringkus toe te laten, terwijl Mgr CaUori di Vignalc aan ieder de pelgrimmedalie overhan digde. Wanneer Z. H. in de koninklij ke zaal vdrschecn, werd hi j door de da- men op bijzonder geestdriftige wijze toe gejuicht. REDEVOERING VAN REN PAUS. Re H. Vader nam terug plaats op den troon, terwijl de bedevaarders zich rondom hem schaarden om de redevoe ring te hooren, welke Z.IT. ging uitspre ken. Het is met een bijzonder genoegen en grooten troost, zegde Hij. "dat wij hier onze beminde kinderen van Belgie zien. onze zeer beminde kinderen, en dat wij u hier begroeten zooals een va der dit verlangt te doen jcgen3 al zijne kinderen, die uit al de werêlddeelen "tot hem komen. - - Het is, zegden wij, met genoegen en troost dat wij u ontvangen. Voor eerst, omdat gij uit Belgie komt, en dat Belgie niet aan de poorten van Rome, noch in de nabijheid van Italië is gele gen, zooals dit het geval is voor vele be devaarders, die tot ons komen. Bij eene eerste gedachte kan die be schouwing van stoffeliiken aard lijken, maar zij heeft ook eene zedelijke betee- kenis Want gij hebt talrijke moeilijk heden van een lange reis moeten over winnen, om te komen in het huis van den Paus, in het huis van den Vader al ler geloovigen. Zonder twijfel leveren op onze dagen de reizen niet meer de moeilijkheden op van de reizen der be devaarten uit vroegere tijden, inaar zij veroorzaken nochtans veel vermoeienis, en moeilijkheden aller aard, en 't is een groote verdienste deze gedragen te heb ben om tot hier te komen. Wanneer wij aan dit alles denken is onze troost dan ook des le groot er en onze ontroering des te dieper omdat wij rondom ons kinderen zien, bezield met zulke groote kinderlijke liefde voor hunne gemeenschappeli jken Vader en hunne Moeder, de H. Kerk. Uit Belgie komen, foeteekent dat gij Belgen zijt, wat in onze oogen van nog grooter belang is. Roor eene reeds lang gcieden ondervinding, bij gebrek der- welke de ondervinding van dit Heilig jaar ruimschoots zou volstaan, weten wij welk vurig geloof de Belgen' bezielt en met welke diepe godsvrucht dc Bel gen zich hier komen verrijken met de groote genaden van het H. Jaar. Wij weten in welke deftige houding van uit muntende katholieken gij door de stra ten van Rome hebt gewandeld, in de Basilieken hebt gebeden cn alles hebt verricht wat noodig is tot het bekomen van den aflaat van liet II. Jaar. Wij wenschen u geluk om de gcna« den, welke gij aldus voor uwe zaken hebt verworven; wij wenschen u geluk om de diensten welke gij elkander hebtf; bewezen en oni het goede voorbeeld datf' gij hebt gegeven aan allen, die gij door, uwe godsvrucht hebt gesticht. Wij wenschen u ook geluk om dd schoone plaats, waardig van uw geloof; waardig van uwen zoo diep katholieken- Belgischen geest, welke gij hebt ingenoi men in dit heerlijk schouwspel van hetj H. Jaar. Op dit tijdstip zijt gij gekomen op een der gunstigste oogenblikken voor het getal en de stichting der bedevaar ders, die voor heel de wereld getuigenis afleggen van de eenheid, de katholiek teit en dc heiligheid der Kerk, zoo op recht en zoo heerlijk schoon. Bij dit schouwspel kan uwe liefde Voor do Kerk nog slechts aangroeien; Gij kunt, gij moet in uw land wcerkee- ren, verkondigende hoe schoon, hoc groot gij uwe Moeder de H. Kerk licbt genen. Wij twijfelen er niet aan. of gij zult in uw land weerkeeren met eene vuriger liefde voor den gemeenschappelijken Vader der geloovigen, den stedehouder van Jesus-öhristus, den Paus. 'Gij zijt hier in het huis van den Vader, met den Vader, bij den Vader, en dat alleen zou reeds voldoende^ zijn tot de versterking van uwe liefde jegens den stedehouder van Jesus-Ghristus, Wiens zending de apostoliciteit voegt bij de andere kentcekens, die de grootheid der Kerk uitmaken. Het is inderdaad de opvolger van den prins der Apostelen, die tot u spreekt welke naam hij ook draagt, hij vormt de laatste schakel van 'de gul den keten, welke hij hecht aan dc Kerk, uwe Moeder, zooals zij - is ontsproten uit het hart van Jesus-Christus, zooals zij is gebouwd op de steenrots, die Petrus was. In uw land weergekeerd zult gij zeggen Wij hebben den Vader ge- kien, wij hebben de Moeder gezien Gii hebt ze gezien öp een oogenblik waarop al het goddelijke, het grootsché en het machtige in den opvolger van den H. Petrus met eene 'zelden bereikte praal veropenbaard wordt. Wij wenschen u nogmaals geluk om dit alles, en 't is in deze troostrijke gedachte dat wj.j u den apostolieken fee gen schenken, welke gij hier zijt komen vragen. Wij schenken u dien zegen zooals gij hem verlangt. Zeker verlangt gij hem als de bekroning van uw zieloheil, als de bekrachtiging der goede "voorne mens, welke het Heilig Jaar in uwe harten heeft gelegd, ten einde sleeds le streven naar eene grootere levensheilig heid, welke beantwoordt aan het doel Van het H. Jaar. Wij schenken u dezen zegen aan nllen en aan ieder, zoowel voor uwe on dernemingen als voor de personen die u lief zijn. Wij zegenen uwe personen, uwe families, uwe bisdommen, uwe her-: ders, die in uwe harten deze uitnoodi- ging tot het H. Jaar hebben ge^gd, wel ke onze uitnoodiging was. en welke gij zoo vuriglijk hebt beantwoord. Wij zé genen uwe geestelijkheid, al deze pries ters van den Fleer, waarvan wij hier zulk een talrijke afvaardiging zien, en die. onder de leiding van hunne bis schoppen, ïeveren tot het zielenheil. Aan deze priesters, die hier zijn, en in 't bijzonder aan de pastoors die eene geestelijke familie hebben te besturen aan allen, die aan 't hoofd staan eener kerk. eener groep of van eene werking, schenken wij niet alleen onzen zegen, maar dragen wij de zending op dien 'ze gen mee te deelen aan allen, die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Ten slotte zegenen wij uit ganscher harte heel uw Vaderland, dat ons zoc nauw aan 't harte ligt, uw en ons Bel gie Re II. Vader zegende vervolgens de Belgen en nam dan afscheid, begroet door nieuwe ovaties, welke nog dreun- denGang na dat de H. Vader was heen gegaan. Re bedevaarders verlieten dan het Vatikaan, in hun hart een onuitwisch- baren indruk meedragende van deze zoo vaderlijke ontvangst. In plaats van Maandag morgond zoo- ak eerst geschikt was, hebben de Bede vaarders "reeds Zondag avond Rome verlaten, met- bestemming voor Floren- tie. te recht genaamd de Bloementuin van Italic. Zoodoende konden zij ook daar genieten van den rijkdom der kunstschatten cn denkmalen welke ér letterlijk opgestapeld zijn, Dinsdag na middag werd de reis voortgezet naar VenetiC; alwaar men rond 8 Vq ure 'a avonds aankwam*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1