VervaJseliing''door middel van llargarine mm \H DE WERELD AUGUST SNIEDERS Manoevers der bolsjewisten Vertrek van de u Tliysville De stabilisatie van den frank Dc conferentie van Locarno Doodelijk ongeluk te Turnhout Een goede vangst Erg tramong^Suk fe Gent Doodelijk auto-ougeval te Macheleu Geheimzinuige verdwijn ïiing le Baelen Erg aulomobielongeluk te Luik V Doodelijke val te Couillet Levend verkoold Altijd onvoorzichtiger. Treinbotsing in Frankrijk Eene Duitsche Freiherr-moortlenaar {communistisch komplol in R umonsë Het wetsvoorstel Maenhavt. Zaterdag wérd aan de Parlcmentsle- leoen en de Pers de toelichting gezon den van het wetsvoorstel, den 10 Juli 11. door MM. Maenlr/il, Mostaerd, Brussel- mans. Houssiau\ David en 8tanlaert ter Kamer neergelegd cn lot doel heb bend de svet van 12 Augustus 1003 te wijzigen, waarbij liet door middel van margarine geploegd bedrog wordt be teugeld. De regeling van den handel in boter en.margarine, welke dagteekent van 11 Maart JS85, werd herhaaldelijk gewij zigd door wetten en Koninklijke beslui ten. De wet, die heden van kracht is, Werd afgekondigd op P2 Augustus 1903; zij werd aangevuld door Konink lijke besluiten van 20 October J903, 18 September en 21 November J 904. Uit dc toepassing van de wet is ge bleken dat zij ontoereikend was om de vcrvalsöhingen doelmatig te beteugelen. De Nationale Z ui vél maatschappij hield zich herhaaldelijk onledig met het on derzoeken van gezegde wet .verslagen werden -uitgebracht en besproken, reso lution werden genomen over sommige bijzondere punten doch er ontbrak een samenvattend werk over dit zoo inge wikkeld en zoo kiesoh vraagstuk, waar bij de zoo verschillende belangen van .verbruiker, bcreider en verkooper in acht moeten genomen worden. Onder die omstandigheden stelde M. Gedoelsf, van af de vergadering van 16 October 1907, voor eene Kommissie te benoemen, ten einde de boterwet in haar geheel te onderzoeken; de beslis singen dezer Kommissie zouden nader hand aan de Maatschappij onderwor pen worden ter behandeling en goed keuring. Het voorstel werd aangenomen en het bureel benoemde in die Kommissie afgevaardigden van de Nationale Zui vel maatschappij, alsmede van de maat schappijen die de boterbeteiders en <Te botei-handelaars vertegenwoordigen. Zij werd samengesteld als volgt Afgevaardigden van de Nationale Kuivelmaatsdhappij M Adriaensen E H. Berger, MM. Hoton, Maenhout, Marcas, Smeyers en J. Wanten Afgevaardigden van Zuivelbonden en Botermijnen MM. A. Collard, Bo- vy, Seghers, Domuider, Muylten, Rev- paerfc en Tourteau. Afgevaardigden van het Syndicaat van Margarinefabrikanten woonden en kele vergaderingen (bij, dooh trokken zich daarna terug. De Kommissie hield talrijke verga deringen onder het voorzitterschap van M. Maenhaut. De uitgedrukte wensohen en voorgestelde wijzigingen werden "dóór M. Iloton, sckretaris der Kommis sie, verzameld cn aan de maatschappij onderworpen ter behandeling, op hare" vergaderingen van 27 Mei en 24 Juni 1908. Dc uitslagen dezer (beraadslagingen en de genomen beslissingen maakten den grondslag uit van het wetsvoorstel dat door M. Maenhaut tijdens het zit tingsjaar 1908-1909 ter Kamer werd ingediend. Dit voorstel word goedgekeurd door de Afdeelingen der Kamer in 1910, en in 1912 mits enkele wijzigingen aange nomen door de Middenafdeeling. Doch wegens dc ontbinding der Kamers wevd het van de dagorde afgevoerd. Ter vergadering van 16 Januari 1913 'het door M. Maenhaut opnieuw voorge bracht. doch de oorlogsgebeurtenissen hebben-er de behandeling van verhin derd. V oen verhaal uit onze dagen DOOR 63ste Vervolg. Ja, gij liobt het talent het vergif Van den laster in elk uwer woorden te leggendoch ik vrees den laster niet. meer Den'laster, neen! on Dobs krenkt" hier op eene venijnige wijze het hart der burggravin, maar wel de waarheid. Wat gij waarheid durft noemen, is leugen! Dat/is nog te bewijzen; Dobs heeft voorzorgen genomen. Al ij n geweten verwijt mij niets, cn indien gij mij den voet dwars zet, zal ik u bij de policic aanklagen ik ook heb mijne voorzorgen genomen. Die laatste woorden zijn juist niet wegkom aan Dobs en de burggravin voelt instinctmatig dat zij.daar eene jmaar heeft aangeraakt, die voor het minst onaangenaam in het oor van Dobs klinkt. Indien wij elkander verstonden, zegt Dobs aarzelend. Ge weet. ik heb eene goede tong en een goed geheugen.. De burggravin zwijgt op die nieuwe bedreiging. Ik wordt van lieverlede oud In dien gij ten minste mijne lockomst ver zorgde!..Een klein jaargeld... waagt En echter zijn de voorgestelde wijzi gingen even noodzakelijk als voor vijf tien jaren tijdens het afgcloopcn jaar, heeft de Nationale Zuivelmaafschappij het vraagstuk met dc door de Midden afdeeling voorgestelde wijzigingen en den huidigen toestand, opnieuw onder zocht, en men kwam tot het besluit dat er volstrekt maatregelen dienden getrof fen te worden, die met alle bedrog te beteugelen voldoening zullen schenken aan bereiders en verbruikers, aan eer lijke handelaars en landbouwers. En deze maatregelen zijn samengevat in het wetsontwerp van M. Maenhaut en dc mede-onder toeken aars. A/W Volgens betrouwbare berichten uit Moskou zouden dc sovjet-overheden niets onbeproefd laten, om te verhinde ren. dat Duitsehland aan Russischen invloed ontsnapt ten gevolge van het afsluiten van het veiligheidsverdrag en zijn toedrèding tot den Volkerenbond, alhoewel men zich te Moskou niet ver heelt, dat er,' Weinig kans bestaat, dat het streven der sovjet-overheden succes zal hebben. Bewaerd werd dat. Tehintchcrin en andere sovjetleiders geneigd zijn, een drievoudig verbond tussclien Rusland, Duitsehland en Italië aan te bieden cn de houding door Tohitcherin te Wars chau tijdens zijn besprekingen aldaar aangenomen, zouden slechts ten doel hebben gehad, Duitsehland af te schrik ken van een breuk met Rusland. Mocht die breuk ontstaan, dan zou Rusland zich met Polen en de Randstaten moe ten verstaan. WV 'Met de vroegte, ten 5 ure 's morgens, is de Belgische stoomboot, Thysville kapitein Bosquet, naar Cóngo vertrok ken met 345 passagiers, waarvan 161 van le cn 134 van 2e klas. Onder de passagiers bevonden JJh de eerw. zusters M. Van der Veken en De Craene, van het. Missiehuis van Leu ven, de eerw. paters J. Bourbon, G. Moens de Hase. Th. de Pierpont en de eerw. broeder E. Van Aenrode, van de Missies der eerw. paters Jesuiten; de eerw. paters J. Leysen en M. Van Hoof van de Abdij van Tongerloo, de eerw. broeders M. Van Medhelen en M. 8a- mvn, van de orde der Christelijke Scho len. r Zooals gewoonlijk had het schip eene volle lading allerhande waren, tot zelfs op het dek. was een vlicgmachir<i en zware kassen machineriëri geplaatst*. vV De korrespondent van dc Daily Te legraph zegt dat de Belgische minis ters/die Londen bezoeken, het inzicht hebben, 10 miljoen pond sterling in Engeland en honderd miljoen dollars in de Vereenigde Staten te leenen, om den Belgische frank te verstevigen. De Belgische regeering zou mis schien, volgens dezelfde korrespondent meent, hare schuld aan de Nationale Bank vereffenen, ten einde door de tus- schenhomst van deze laatste en van pri vate Banken, de Belgische nijverheid ter hulp te komen. MM. Janssen. Van de Vyvere en Hautain keerden Dinsdag zeer voldaan van hunne reis terug. Zij weigerden eene andere verklaring af te leggen. Dobs te zeggen, die allengs al nederiger wordt. -Ik heb den last, mij door mijne moeder op haar sterfbed opgedragen, méér dan ruimschoots volbracht; uwe familie, die niet de mijne was, heeft duizenden verzwolgen en mij met den zwartsten ondank beloond. Ik heb niet de minste verplichting aan u of aan de uwen. En nu, ga heen. Is dat uw laatste woord? Het laatste. Onherroepelijk het laatste?... Ja. ik zeg u, 'het laatste. -Gedenk wat ik, een oogenblik ge leden zegde: ik heb eene goede tong en een goed geheugen. Ilc vrees u niet. Pas op. Men zal wel verwonderd zijn te vernemen, dat de burggravin d'Engclgrave, de halve zuster is van ]><•)-».< den kluchtspeler op de tooncel- i planken van Dobs, den barakspeler op dc kermissen: van Dobs, die misschien morgen kan gedwongen worden in de kroegen tc bedelen, terwijl hij, voor oen kV:in jaargeld, zich op een afgelegen dorp cn zelfs builen *'s lands verwijde ren zou. Ga 'neen. zeg ik u! Maar ik begrijp niet hoe ik zoo veel geduld met u aan den dag leggen kan valt Dobs plotseling opgewonden, en eene theatrale houding aannemen de, uit. Of denkt ge dat mijne goedheid niet uitgeput wordt? Hoe, wij hebben n in mijns vaders 'huis jaren lang het brood toegestoken, en nu zoudt ge mij nog. tot dankbaarheid, in de hand- bij ten? Ik zal u onder den voet trappen, HET EERSTE OFÏTCIEELE COMMUNIQUE Als basis der onderhandelingen is het te Londen ontworpen veiligheids- verdrag genomen en voorstellen, van de Duitsche, doch ook van de Fransche de legaties, welke daarop betrekking heb ben, zijn zonder debat naar de bespre kingen der juristen verwezen, die heden middag en morgen zullen plaats vin den. Over enkele der artikelen van het ontwerp waarover reeds algeheclc over eenstemming bestond, zal geen debat plaats vinden, terwijl andere voor de voltallige zitting blijven voorbehouden, bijzonder de kwestie van Duiteehland's toetreding tot den Volkenbond. M. STR'EfSEMANN IS ZIEK. MEN SPREEKT VAN VERGIFTIGING. Maandag avond is M.- Stresemann te Loearno plots ziek geworden en 's nachts lag hij met de koortsen. De ge- neesheeren konden geen uitspraak doen over de oorzaak der kwaal. In dc stad liep het gerucht dat de Reichsminister vergiftigd was geworden, doch van dit nieuws was 'het onmogelijk de bevesti ging te bekomen. De policie oefent een uiterst strenge bewaking uit rond het hotel waar M. Stresemann afgestapt is. Frans De Bie, een oppassend werk man, arbeidende in de fabriek van de firma Biermans, viel Maandag namid dag, bij zijn werk. van do trappen. Hij werd erg aan 't hoofd gekwetst en ter verzorging naar het gasthuis gevoerd. Frans De Bie is Maandag avond overleden. De rechterlijke brigade van Brussel heeft Maandag nacht in de hoofdstad een raffel gedaan in een aantal huizen in den omtrek der Noordstatie. Zes-en- twintig personen, meestal vreemdelin gen, zonder bestaanmiddelen, werden aangehouden. Ook zekere Stevens, die onder waak zaamheid der policie stond werd ge snapt. De kerel was in het bezit van een tros valsche sleutels en verscheidene zil veren stukken van 5 frank. Hij had juist een diefle gepleegd te St._ Jans-Mo- lenbeek. Zijne twee. medeplichtigen worden opgezocht. EEN OUDE VROUW OVERREDEN EN DOODELIJK GEKWETST. Dinsdag morgend, enkele minuten voor 8 ure. had op de? Nederkouter, te Gent. een erg. tramongeluk plaats. Ter hoogte van de Savaenstraat, stap te de 67-jarige vrouw1' Pauline Jacobs, ongehuwd, wonende Onderbergen, 7, die dagelijks laügs daar de vuilnisbak ken uitzoekt., van het voetpad, juist toen een. tram rij tuig, van het Justiciepa- lesi naar de Nederkouter kwam aange reden. De wattman belde onophoudend en deed alles wat mogelijk was om een ongeluk te vermijden. De oude vrouw, die hardhoorig is, werd gevat, rolde onder den tram en werd verscheidene meters medegesleept. De ongelukkige, zeer érg gekwetst, werd door de zorgen der politie van de 6e wijk, die toevallig ter plaats was, naar het gasthuis gebracht: Het slachtoffer dat erg gekwetst is aan de beeuen cn arnteii, die bijna zijn afgereden, verkeert in. stervensgevaar. indien ge mij niet weergeeft wat gij mij schuldig zijtf Dobs nadert dreigend de burggravin, die echter niet onlateld is, en hem inte gendeel zegt, terwijl rij naar de belle koord grijpt: Pas op! mijn zoon is daar en die zal niet genadig met ii zijnhij zal de policie verwittigen en not zal u berou wen hier te zijn gekorhen. Dobs houdt niet van policie; Tk zal gaan, zegt hij; gij kunt op mijn voorstel nadenkeh; maar terugko men zal ik. Dobs gaat heen, niet zooals een too- neelspeler heengaat in dat geval wa re Dobs niet te vreczen! neen, hij gaat heen, sissend en schuifelend als de slang en de woorden ik zal mij wreken! die hij tusschen de tanden naar buiten stoot, komen voort uit- een gemoed vol haat. vol nijd, Vol wraak, 't Geeft hem weinig wat men over hem denkt, maar hij is in zijne hoop bedrogen, in zijne verwachting te leur gesteld; hij voelt dat zijn rijk uit, dat de goudmijn ledig of ten. minste voor hem gesloten is. Waar put de burggravin zooveel stout heid, zooveel krachtdadigheid jegens hem? Voorzeker in de hoop op toenade ring, die tusschen haar en haren echt genoot is opgerezen. Die hoop moet ge zocht worden in de kinderen want Dobs, al is 'hij slechts den avond te vo ren aangekomen reeds volledig on- dei richt. V Ha ik zal spreken.'denkt de schurk, spreken aan de kinderen, sproken aan den oude; mijne tong zal spelen en mij ne pen, in (het vergif gedopt, zal niet EJEN 80-JAIÜGE OUDERLING OVERREDEN. Maandag avond rond 7 ure bevond zich de tachtigjarige ouderling August Huys, "wonende -wijk, Looverhoek, op de Groote baan van Kor tri jk naar Gent. dicht de 'herberg De Prins Op dit oogenblik kruisten twee auto's de eene komende uit de richting van Kortrijk, de andere komende uit Gent. De ouderling week voor den eersten auto, maar bemerkte den andere niet en werd door dezen laatste met geweld ten gronde geslingerd en bleef levenloos liggen, met verscheurde kleederen en erge verwondingen aan het hoofd. Het slachtoffer werd binnengedragen in de herberg De Prins waar Dr De Backer, inderhaast opgeroepen, enkel den dood kon vaststellen. De ongelukkige had benevens ver schillende verwondingen aan het aan gezicht en kneuzingen op het lidhaam, eene erge schedelbreuk opgeloopen, wel ke den dood oogenblikkelijk ten gevol ge heeft gehad. Dit ongeluk heeft in de streek, waar August Huys zeer gekend en geacht is groote verslagenheid te weeggebracht. Een geheimzinnige zaak houdt de be volking van Baelen in spanning, name lijk de spoorlooze verdwijning van een kind. Vrouw Verboven was hout gaan sprokkelen en had haar 2 jarig doch ter ke Marie, medegenomen, dat intus- sehen met eenige andere kinderen in het bosch aan 't spelen waren. Toen de vrouw wilde huiswaarts keeren bestatigde zij dat haar dochterke spoorloos verdwenen was. Overal werd gezocht, doch vruchteloos. Personen die in den omtrek waren, beweren op de baan een automobiel ge zien te hebben nabij de plaats, waar het kind verdwenen is. en een heer die al daar wandelde. Er zijn er zelfs die be weren het kind in den auto gezien te hebben. Een ieverig onderzoek wordt inge steld om deze geheimzinnige verdwij ning op te helderen. Is er hier eene op<- lichting in 'het spel De opzoekingen bleven tot nog toe vruchteloos. De genaamde Hubert O hotelhouder te Spa, reed per auto door de rue du Pont d'Avroy te Luik. toen hij er het 18jarig meisje Marthe.Braure omwerp, Deze. afkomstig, van BouIogne-sur-Mer, marktkraamster, voor den duur der foor verblijvend rue Sur la Fontaine, werd opgenomen met gekneusde rug graat, het lijf overdekt met wonden en de linker bil half afgerukt. Men heeft' de ongelukkige in zeer ergen toestand naar het Beierseh gasthuis overge bracht. De werkman Lucien "Winan, 21 jaar .oud, wonende te Oouillet, die aan den arbeid was in de ketelfabrieken alhier,' is van eene hoogte van rond de zeven meters op den grond gestuikt. De onge lukkige. die denkelijk den schedel ge bróken is, werd in deernisweldkenden toestand naar 'l gasthuis van Charleroi overgebracht. rusten Dobs heeft zijn besluit genomen; on der het drinken van een glas jenever en voor een der koffiehuizen aan den zee dijk gezeten, heeft hij een brief geschre ven aan Mijnheer den burggraaf d'En gelgrave. alias Thomas Golden, en met dit papier gewapend, en niet voorziep van een* koffieboon dat's overdaad, bij zooh volk denkt Dobs richt hij zich naar de villa, waar ,«de ouwe» woont, echter niet zonder, eenig achter denken. want die ouwe heeft aan den tooneelheld altijd veel ontzag, om niet te zeggen schrik, ingeboezemd. De houding, aldaar aan te nemen, is dan ook ganscli verschillend van die welke Dobs in tegenwoordigheid der burggravin aannam: hij zal nederig, ongelukkig, ingetogen, arm, bereid willig zijn om dienst te bewijzen Olaudine is benedenzij neemt den brief aan, die reeds met een paar jene- verplekken geteekend is. Ik weet niet, zegt het kind, of gij boven moogt komenmaar ik wil 'het eens gaan vragen, omdat gij er zoo on gelukkig uit ziet. Dobs is niet tevreden over dc opmer king, en Ihet hoofd omdraaiend tracht hij zich eens langs achter te inspektee- ren om te weten of hij er dan toeh zoo verhakkeld uitziet, als dat «vranke ding» beweert. «Vervallen grootheid!» mompelt Dobs, als hij de witte naden van zijn jas en zijn besmeurden vilten hoed ziet. De man is. juist niet teonemaal ge rust: hij zou schier genegen zijn st.il heen te gaan nu hij boven eene stem In de Fransche gemeenta RowuebiT- Iiere is de landbouwer Victor Drago op vreesdij ke wijze aan zijn einde geko men. De man was in zijne keuken do stoof aan 't aansteken. Eene vuurgen»» ter viel in ccn mutsaard, welke onder de stoof te drogen lag. Op een oogwenk stond de mutsaard in volle vlam en hulde 'heel liet huis in een stikkenden rook. Drago wil het vuur uitdceven. Hij stapte op den brandenden muts- aard, doch zijne kleederen vatten vuur cn weldra geleek dc man eene laaiende toorts. Vruchteloos trachtte hij buiten te löopen.De rook verblindde cn verslik te hem, zoodat de ongelukkige "heder- viel en levend verkoold werd. - De genaamde Julienne Dern.,\>7 jaar. wonende in de Ooslendestraat te St Jans Molenbeek, had plaats geno men op het platform van een tram 46 pm zich naar Anderlecht te begeven. Aan de Anderlechtsche poort beging zij de onvoorzichtigheid van het voer tuig te springen vooraleer dit volledig stil stond Zij werd tegen de steenen geslagen en gek wel st aan liet hoofd eu aan de beenen Nadat zij de liöoTtge zorgen ontvangen had heeft, men luxar op haar verzoek, naar huis gevoerd. TIEN GEKWETSTEN; In de statie van Agde, op de li in Ilendaye-Avignon, was des avonds een koopwarentrein aan 't manoeuvreoren, toen de sneltrein van Avignon aange- stoomd kwam. De machinist van het koopwarenkonvooi dacht nog bij Bids een garagespoor te kunnen bereiken, doch de express verraste hem en botste met vreeselijk geweld op den achtersten wagon. Een tiental reizigers werden ge kwetst. De stoffelijke schade is aan zienlijk Freiherr von Senden. een gekend Duitseli nationalist, is te Berlijn aange houden drie dagen na zijn huwelijk, op het oogenblik dat hij met zijne vrouw op reis wilde gaan. Von Senden is be schuldigd een jongen soldaat var. hei nationalistisch zwart leger vermoord te hebben. De Freiherr was toen opperbe velhebber dezer troepen. Het lijk van den soldaat werd in 1923 ontdekt in een bosch te - Snandau. Het droeg aan het hoofd vreeselijke (kwetsuren, doof een snijdend voorwerp toegebracht. Te bekomen bij TH. STEVENS, Wis selagent, 16, Onderwijsstraat, KAS BONS STAD ANTWERPEN 6 °\lf vrij van lasten aan 485 f/*. uitkeerbaar dén l°'1 November 1930. 1939 Tegen deri Koning en de Koningin De Rnmeensche veiligheid 'heeft doos dagen te Hotin verscheidene samen zweerders aangehouden enaldaar eene uitgestrekte schuilplaats van wapens, mitraljeuzen, granaten en bommen ontdekt. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat deze samenzweerders in betiek- kïng waren met de kommunisten van Cernovitz en een aanslag beraamden op het leven van den Koning en van de Koningin ter gelegenheid van hun aan staande bezoek te Jassy, op 11 Ocxber e. k. hoort, die meer aan een oorlogstrompet dan wel aan een harmonium denken doet doelt op het oogenblik der aarze ling, keert Olaudine terug en zegt- Mijnheer Golden zij kan zich niet gewoon maken aan dien anderen naam Mijnheer Golden is opgestaan, en wil u wel eens zien; maar hij is erg kwaad.. Dobs ziet het kind verwonderd en aarzelend aan; en vraagt half ernstig en half komiek Hij zal mij toch niet op-eten? Neen. dat denk ik niet. Ts hij alleen? Ja, want Mijnheer Golden heeft" Zuster Theodora en Adriana doen weg gaan, omdat 'liij niet wil hebben dat zij u zien. Dobs zal het. dan toch maar wagen hij gaat vooruit en den. trap op Hè, Mijnheer, zegt Olaudine, uw schoen gaapt als een gekookte mossel Dobs blijft plotseling staan en ziet uit zijne hoogte namelijk van drio trappen hoog met een boos en ver ontwaardigd gezicht op dat kleine «brutte ding» neer, dat echter hierdoor in 't geheel niet in verlegenheid komt: wel integendeel! Nu, hervat Olaudine, Mijnheer Golden is een braaf man; vraag hem maar een paar schoenenhij heeft er meer dan genoeg. Dobs kiest de wijste partij en zegt la chend: Ik hou me gerecommandeerd, kleine wijsneus! Zeg, welke deur? Die daar voor u. XVordl voortgezet

De Volksstem | 1925 | | pagina 2