Een kunststuk 9 Vrijdag Oct. 1925 Ministerie van Lands verdediging Landbouwhoogeschool van den Slaat te Gent Bij de Belgische socialisleu Aan den Onbekenden soldaat Eügelsclie duikboolen le Antwerpen Onze schuld san Amerika De kweslie van de amnestie De oorlogsschade Eventallige commissie van S. Z. P. en T. Bij overeenkomst bepaalde wisselkoers Congres van den Belgi schen Herbergiersbond te Gent XXXV JAARGANG NUMMER 233 Kerkstraat, O en 21. Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rua de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Dionysius Zon op 6,02. onder 5,13 Laatste Kwartier den 17 'k Zou het niet beschrijven of zelfs niet melden, doch 't is te prachtig, te puik, de oog uitste kend, te merkwaardig om er geen gewag van te maken, en daarmee en daarom stel ik het Ued. voor: Ge weet of ge weet niet dat de stichter der Paters en der Zusters van het H. Sacrament alsook de verwekker van het werk der aan bidding voor de geloovigen en der Priesters-Aanbidders dezen zo mer met luister in St. Pieter te Ro me werd zalig verklaard. Een Ca- nadeesch voornaam en vooraan staande katholiek; vurig aanbidder van het Allerh. Sacrament, en be wonderaar van den persoon en van het grootsche godvruchtig werk van Zal. Pater Petrus Julianus Evnard heeft aan de geestelijke zonen en navolgers van voornoemd uitstekend priester en ordestich ter te Montreal een geschenk wil len opofferen dat bestaat in een missiekelk. Die kelk, een juweel, een kunst stuk heeft tot hiertoe zijns gelijr ken niet op den aardbol. Dat mo nument van kunst, rijkdom en godsvrucht heeft eene waarde van 180.000 franken of zelfs daarbo ven, want zulke sltiukken Zijn on-, schatbaar. Hij werd vervaardigd uit massief of louter goud dat in brutogewicht 18.000 franken kost te. De edelgesteenten van alle kleur, grootte en fijnheid zijn 150.000 fr. weerd. De kelk in ro- maansclie stijl beeft eene hoogte van 21 centimeters en de schaal meet 14 centimeters doorsnede. Mr. Henry Holemans, goudsmid in de Viaducstraat nr 122 te Else- ne ondernam het werk op de gege vens van den Overste der Paters van 't II. Sacrament, Raoul TJ1- leitó de Schooien, Waversöhen Steenweg, 205 te Brussel. Die kelk is bewonderingswaar- dig niet alleenlijk om het bijzon der kunstwerk dat de goudsmid of juwelier er op aanbracht, maar nog om zijne twaalf medaillons in goud gewrocht die er op voorko men. Op de schaal of kuip zijn afge beeld de vier doeleinden van het H. Sacrificie Dc 'Aanbidding door bet Sacri ficie van Abraham, die zijn zoon Isaac gaat offeren en de tekst: <f Pnstquam adoraverimus rever- tcmur ad vos.'Na aanbeden ie hebben zullen we lot u •meerheeren! De Dankzegging door het Sa fcrificie van Melchisedech en de tekst: Ft ait Melchisedech: Re- nedictus Deus En Melchisedech sprak: Gezegend zij God-' De uitboeting of verzoening door het Sacrificie van Noe en de tekst: Nequaquam ultra maledi- cam terrae Ik zal de aarde niet meer ten onder brengen! Het Gebed door het dagelijksch Sacrificie van het Lam en de tekst: Offeretis mane et vespere Draag het offer op 's morgends en 's avondsI Op den voet van den kelk insge lijks vier medaillons welke voor stellen. De eerste: de Gelukzalige Ev- mard in de Glorie. De tweede: De eucharistische zending in de vijf werelddeelen. De derde: De Zalige Petrus Julianus met den H, Pastoor van Ars. zijn vriend. De vierde: Sint Gabriel der ze- ren Weeën, van de Orde der Pa ters Passiomsten, patroon van liet proces ter zaligverklaring. Op den knoop in 't midden van den kelk of op het handvat'sel als ge wilt, staan afgebeeld: De kerk van I.a Mure en de wapens der stad, met zeegras of wieren daar- rond, zinnebeeld van 't water en vertoonende de gedachtenis van het II, Doopsel dat de Zalige in die kerk ontving. De tekst luidt hier La Mure ubi bapihatus; La Mure waar hij gedoopt :::crdi De hoofdkerk van Grenoble met de wapens van Mgr Philibert de Bruuillard die de gelukzalige tot priesters wijdde,versierd met wijn ranken, zinnebeeld van het pries terdom. De tekst luidt: Graiianopolis ubi fincris initiaius Grenoble waar hij de II. H. wijdingen ont ving. i De praalkerk of bazüiek van Fourvière (Lyon) waar de Pater zijn roeping en zending ontving. De wapens der Maristen versierd met appelbladeren, zinnebeeld der vruchtbaarheid zijn hier te bemer ken. De tekst luidt: Foro vfibre ubi vocatus; Oud Forum of Four- vières waar hij geroepen werd. De wereldkerk van Sint Pieter te Rome met het blazoen der Pau zen en lauwerbladeren, zinnebeeld der overwinning. De tekst staat ei rond: Rome ubi inter bcatus rela ties; waar hij onder de Gelukzali gen werd opgeschreven: Waarlijk 't was een feest voor bogen, kunstzin, godsvrucht en hert zoo een wonder van een kelk te mogen aanschouwen, te overwe gen en te smaken. Bij 't buitentreden wit het werk huis van den verdienstvollen kunstenaar-juwelier ('t ziet er een man van 't vak uit en meer dan dat) deed hij ons opmerken een nieuw altaar in zijn atelier ver vaardigd voor de Koninklijke huis kapel onzer Vorsten. t Bestaat uit verguld massief koper en onze Koning zal 't uit zijn eigen zak een 30.000 fr. beta len voor 't koper en 't werk alleen Het lieele altaar met tabernakel en kandelaars, trappen en verhoog in marmer en vergulding zal 80.000 fr. kosten. Eens te meer dachten wij aan Albert's christenzin, aan zijne fij ne goesting en smaak, aan zijn kunstzin welke met deze van zijn voarzaten Aibrecht en Isabella uit het begin der 37e eeuw te vergelij ken is. MARC. Omruilingen cn overplaatsingen naar andere korpsen. De Minister van Landsverdediging herinnert eraan dat omruilingen tus- sehen miliciens en overplaatsingen naar andere korpsen niet meer geoorloofd zijn en dat de ingediende aanvragen niet kunnen ingewilligd worden. Op dozen regel lean alleen uitzonde ring gemaakt worden ten voordeele van do miliciens, die ontegensprekelijk recht, hadden op de keuze van wapen of garnizoen en deze ten gevolge van ver gissing. onwetendheid of vergetelheid, in de AVervingscommissies niet gekre gen hebben. UITSLAGEN DER EXAMENZIT TING VAN OCTOBER 1925. Üe Studiejaar r -le proef van het exa men van Candidaat Ingenieur Agro noom Met voldoening Bal E. van Berchem-AntwerpenCelen Bené van Kessel-Lier; Delamane van Gent. 2e Studiejaar 2e en laatste proef van 'het examen van Candidaat Inge nieur Agronoom Met onderscheiding Art. G. van Ledeberg. Met voldoening De "Witte Jeroom van Oostende; üyttendaele Stefaan van Gent; Ghijg Jozef van St. Lievens-Es- sche. 4e Studiejaar 2e en laatste proef van het examen van Ingenieur Agronoom (Afdeeling Waters en BosscJhen) Met de grootste onderscheiding Del fosse Ger main van Gent. 4e Studiejaar 2e en laatste proef van het examen van,Landbouwscheikundig Ingenieur Met onderscheidingHeun- gens Ed. van Wijnkei St. Kruis. Met voldoening Ponei; Gerard van Aaidenaerde Philips Albert van Tlhielt 4e Studiejaar 2e en laatste proef .van liet examen van Ingenieur Agro noom Met voldoening Lelcu Pieter van Nederbrakel. De tweede zitting voor het afnemen van het ingangsexamen zal plaats heb ben op Maandag 12 October a.s., voor dezen die niet in bezit zijn van een be krachtigd getuigschrift van volledige humaniorastudiën. De leergangen hernemen op Dinsdag 20 October aanstaande. De Algcmc-ene Baad en de Syndika- !e Kommissie der socialistische partij heeft Dinsdag te Brussel eene vergade ring gehouden onder het voorzitter schap van M. Louis de Brouckere. Aan de dagorde stond het onderzoek van de politiek welke gevolgd is geweest sedert de samenstelling van de regeeiing Thul- lct-Vandcrvelde. De cciste redevoering werd uitgespro ken door M. Hubin, die handelde over de financieele kwestie. Zijns inziens moet er geicverd worden tot de stabili satie van den frank, wil men uit den hui di gen onzokeren toestand geraken. M. AVauters, ministei van nijverheid en aibcid; legde vervolgens den politie- ken toestand bloot. Hij onderlijnde wat de socialistische ministers reeds hebben verwezenlijkt terwijl de Kamer in ver lof is cn somde de verschillende wets ontwerpen op, welke bij de heropening van den parlementairen zittijd zullen neergelegd worden. Daarna lmd er eene bespreking plaats over den diensttijd in het leger en over liet duur 'leven. Deze besprekingen zul len toekomende week voortgezet wor den. De voorzitter der Kamer van Cuba, die tihans te Brussel verblijft, heeft zioh naar bet graf van den Onbekenden Sol daat begeven cn er eene bloemengarf neergelegd. Dr Zaydin drukte zich als volgt uit: 't Is met dien ontroerd hart dat ik op deze grafstede 'le hulde neerleg van mijne eerbiedige bewondering voor de Belgische Helden van den grooten kruistocht, voor de dappere Soldaten die wisten te sterven als martelaars, recht op de bres, voor de verdediging der beschaving en de overwinning van liet recht. Aan de mannen die aldus bet toppunt van roem wisten te bereiken is de erkentenis der wereld verzekerd. Mo gen deze bloemen hun ganseh het aan denken zeggen van mijn verre vader land, terzelfder! ijd als mijne sidderen de bede van liefde en eerbied.» Heerlijkc-r wéder dan Dinsdag mid dag, kon men moeilijk wenschen voor de aankomst van de Êngelsflbe duikboo- ten. welke eene menigte volk naar dc Antwerpsohe kaaien gelokt bad. Het was lu20 toen de «Fermoy», die de duikbooten begeleidt, en deze voor afging om haar, don weg te toonen geloodst door den heer Cappaert, Schel- deloods van le klas van achter den hoek verscheen. Op dc Jordaenskaai, die zooveel mo gelijk van goederen bevrijd was, merk ten wij de volgende personaliteiten op: kapitein-commandant Maes, van het 5e linicregiment en luitenant Champa van het 2e genieregiment, die beiden aangewezen werden- om aan de officie ren van de duikbooten gedurende hun verblijf alhier, toegevoegd te zijn, vès? der nog den Engelschen onder-konsul Pappersen, en de hoeren Bollengier, in genieur der stad en Stoeter, havenka- pitein. Een voor een, met een iussdkenrmm- te van ongeveer een kilometer op elkaar volgend, kwamen de duikbooten naast elkaar aan 'de Jordaenskaai liggen. De '«M.8» legde na de «Fermoy» het eerst aan. Deze M-booten voeren een ;root kanon op het dok. De aanwezigen gingen aan boord van de «Fermoy» wier gezagvoerder nog in den loop van den namiddag een bezoek ging afleggen bij dc militaire cn bur gerlijke overheden. 'De Engelsche duikbooten zullen ver scheidene dagen t$ Antwerpen verblij- NIEUWE BESPREKINGEN TE NEW-YORK. DE MINISTERS VANDEVYVERE EN JANSSEN NAAK NEW-YORK Londen, 7 Oct. In verband met 't bezoek van de Belgische ministers schrijft de Financial News dat de hoeren Vandevyvc-re en Janssen waar schijnlijk in den loop der volgende weck naar New York zullen vertrekken, om er over de consolidatie van de Belgi sche oorlogsschuld te onderhandelen. "De heer Janssen beeft gezegd Ik ben langen tijd voorzitter van het fi nancieel komiteit van den Volkenbond geweest, en moest mij bezig houden met de financiën van Oostenrijk, Hongarije en Dar.tzig: gij (begrijpt dus, dat ik zoo spoedig mogelijk wil terugkeeren in mijn iand om er bezuinigingen in te voeren. De leden van het gouvernement werdén gesteund door de conservatie yen en de socialisten, die allen finan.- cieele stabiliteit wensdhen. 't Geldt hier geen partij kwestie, maar een nationale kwestie van allerhoogst belang, en het bewustzijn dat ik gesteund word, maakt mij te sterker. Ik ben overtuigd, dat al les voor 10 November geregeld zal zijn op dien datum moet ik bij 't bureel van de Kamer de begrooting 'i 925-1926 in dienen. Een correspondent meldt nog over liet :bij de regeering in voorbereiding zijnde amnestie voorstel, dat het liuidi- kabinet bereid blijkt in ruime mate administratieve amnestie te verleencn aan de ambtenaren en 'bedienden die na den wapenstilstand vaak zonder eenige verdediging wegens zoogenaamd acti visme of alleen maar omdat zij tijdens de bezetting op him post bleven, uit den staatsdienst werden ontslagen cn geheel broodeloos gemaakt. Vele Vlaamschgezinde ambtenaren, die niet eens een veroordeeling oplie pen. werden aldus getroffen. Na het zomerreces, bi j de hervatting der parlementaire werkzaamheden, zal de Middenafdecling der Kamer welke zich reeds vroeger met de kweslie der administratieve amnestie had in te la ten. nogmaals bijeengeroepen worden. Ook is de minister-president van plan. in samenwerking met den minister van justitie, een bijzondere commissie van rechtsgeleerden en ambtenaren samen te stollen, welke ieder geval afzonderlijk zou onderzoeken. Dinsdag namiddag wérd eene afvaar diging van een tiental leden, deel uit makend van het bestuur van liet Ver bond der Geteisterden, door M. Pouilct. eerste minister, ontvangen. Verscheide ne burgemeesters bevonden zich tus- schen dc afgevaardigden. Het onderhoud duurde ruim twee uren lang. en, na afloop deed M. Bu- taye de volgende mededeeling aan de Drukpers Wij protesteeren tegen den laatsten bestuurlijken maatregel, krachtens wel ke de betalingen voor oorlogsschade in geld afgeschaft zijn. Men vervangt de betalingen door aangifte eener onver koopbare obligatie aan 5 Het is niet met dat papier dat wij onze bouwon dernemers 'kunnen betalen of meubelen koopen. En hoe zullen wij kunnen vol doen aan de verbintenissen die wij aan gegaan hebben? De Spaarkas stemt in voorschotten toe, doch zij cischt een in trest van 6 3/2 Daarbij, de titels die men ons geven wil, zullen eerst binnen tien jaar gekwoteerd worden. Aan wel ken prijs? Mogelijk aan de helft hun ner waarde! Geen enkele geteisterde kan zulke fopperij aannemen. De be sturen van 41 gemeenten op de 43 die het arrondissement Yper telt, hebben besloten 'hun ontslag te geven indien de maatregel niet ingetrokken wordt. De Staat kan dan maar zelf de gemeenten besturen Het is niet aan te nemen dat wanneer de Staat geen geld heeft, het altijd de geteisterden zijn die de gevol gen ervan moeten dragen.» M. Poullefc heeft de. afvaardiging verzocht kalm en geduldig te zijn, doch hij heeft aan de afvaardiging, naar 't sdhijnt. niet kunnen beloven dat de maatregel in kwestie zou ingetrokken worden. De afvaardiging heeft don minister voorgesteld van binnen veertien dagen eene nieuwe bijeenkomst to beleggen, om hem toe te laten den minister van financies ie raadplegen. Laat ons hopen dat alles op zijn bes te aflcopcn zal. De eventallige Commisèie van Spoor wegen, Posterijen, Zeewezen en Tele? grafen, samengesteld uit 27 leden, waar van 14 afgevaardigden van het beheer en 13 van de Syndikale personeelver- eenigingen, vergaderde AA'oensdag mor- gend, onder het voorzitterschap van ML nister Anseele. De Commissie heeft kennis genomen! van de verslagen Her vier ondcr-conv missiën, aangaande het onderzoek dat zij in de verschillende diensten hebben ingesteld, ten einde de mogelijkheid na te gaan besparingen te doen en de voortbrengsl te vermeerderen, zoodanig dat aan het werklieden-personeel, zon der de uitgaven te verhoogen, een jaar lij ksch verlof van 6 dagen zou kunnen toegestaan worden. Deze onderzoeken zijn nog niet ge ëindigd. Maar de onder-commissiën van Posterijen, Telegrafen. Telefonen en Zeewezen zijn, bij hunne nasporingetej van nu af tot het besluit gekomen dat de besparingen, die zc kunnen aanwij zen, merkelijk het minimum overtref fen,. door den heer Minister vereischt om het jaarlijksch verlof van 6 dagen te ycvleenen.Anderzijds is het waarschijn lijk dat 'het meer ingewikkeld onder zoek in den IJzeren weg tot een zelfde uitslag zal leiden. De onder-commissiën zullen hunne nasporingen voortzetten. Het was wel te verstaan dat deze niet alleen voor doel zouden hebben het tekort, effen te ma ken dat. tengevolge van het jaarlijksch verlof aan de werklieden, zou onstaari', maar ook al de mogelijke besparingen te verwezenlijken. i De eventallige Commissie was heli eens om te zeggen dat alle krachten zul len worden ingespannen om met de on derzoeken gedaan te krijgen, ten eindo de bepaalde verslagen te kunnen indie nen, der wijze dat het jaarlijksch be taald verlof van zes dagen aan dc werk lieden, van 1 Januari 1926 af, zou kun-» nen toegekend worden De Minister beeft met genoegen vast gesteld dat volkomen verstandhouding blijft .(bestaan tusschen de verscliiHondo leden der eventallige Commissie. De wisselkoers toe'te passen bij het vaststellen van den prijs (in fransdie franks) der van 16 lot 31 October 1925 af te geven internationale samengestel de reisbiljetten is de volgende 1 Gulden of S.55 Fransche franks. 1 'Zwitserscho frank of 4.10 Fr. fr. 1 lire of 0,S6 Fr fr. 1 schelling of 5.15 Fr. fr. 1 penning of 0,43 Fr. fr. 1 deensche kroon of 5.12 Fr. fr. 1 tjecko-Slowaksche kr. of 0,63 F. fr. 1 zweedsche kroon of 5.71 Fr. fr. Het landelijk Verbond der Belgische Herbergiers heeft Dinsdag te Gent zijn 5de jaarlijksch congres goh ouden. De vergaderingen hadden plaats in de bo venzaal van het notarissen huis Vele afgevaardigden der versehlllige aange sloten bonden waren tegenwoordig, o.a. uit Gent, Brussel, Antwerpen, Luik, Blankenberge, Namen, Doornik. Brug ge, Charleroi, Knocke. Heyst, Ypercii, Bergen, Wavrc, enz. Het bureel was als volgt samenge steld: M.M. G. Dctiège, voorzitter der Landelijke Federatie; AThomas en P. Collin, ondervoorzitters; E. Boinou, secretaris; Th. Collin, secretaris der af deeling Luik: Steenbcke. voorzitter der Gentsche afdeeling; Leon Van Waes, cere-voorzitter der Gentsche sectie; Destrebecq, voorzitter Doornik Eticn- ne, A'oorzittcr Namen cn Moreels, voor zitter Brugge. Ten 11 ure had de openingzitting plaats. De heeren Steenbcke en Van Waes verwelkomden, beurtelings in 't Vlaamsch en in 't Fransch, dc vreemde afgevaardigden. De heer voorzitter Deticge sprak de openingsrede uit. Na een liuldewoord ter nagedachtenis der afgestorven leden van het bureel, gaf hij een kort over zicht over de werkzaamheden van liet Verbond gedurende het verloopen jaar. Spreker somt do versdhillige punten on die op liet kongres zullen behandclïï worden: alkoolwct, commerciale eigen dom, provinciale verkiezingen, liet kleine hotelwezen, het optreden der agenten van den fiskus, enz. Spreker handelt terloops over de laat ste wetgevende verkiezingen. Niette*.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1