Erge brand te Assche Bij den dans bezweken Noodlottige afloop ALLEEN m DE WERELD AUGUST SNIEDERS De con leren lie van Locarno Doodelijk aulomobiel= ongeluk te Harelbeke Erge iucidenten in Toscanen Hel doodelijk Irani- ongeluk te Gent Erg aulo-ongeluk te Mechelen Auto onder lokomolief ^vvv^ Brandstichting te Sint Truiden Erge botsing te Brussel Het gevaar der onbewaakte barreelen Altijd onvoorzichtigen Doodelijk val te Gent Een burgemeester onlvreenider Het gevaar van vuurwapens Dievegge geknipt Eenspiouna«ecoini)Sol in Polen Het drama te Meenen Hevige aardschokken te verwachten gcnstaande den vurigen wcnsch bniten alle politiek Ie blijven, zien wij ons toc'li genoodzaakt de socialistische vertegen woordigers uit alle macht te bestrijden. Zi j zijn het meest van allen, legen weik- danige vrijheid ook, gekant. 11e provinciale verkiezingen zijn aan staande. Het congres zal bepalen af wij onze houding der laatste verkiezingen zullen handhaven. Deze verkiezingen zijn van groot belang onder opzicht der te verkiezen provinciale senatoren. Spreker jbrengt verder hulde aan de werkzaamheden der versohillige afdee- lingen: Brussel, Luik, Gent en Blan ken berge, onderscheidden zich. in 't bijzonder. Onze eensgezindheid en aanhoudend doortastend optreden moet ons tot de zen uitslag brengen dat de openbare machten eindelijk buigen voor de vrij heid en hel recht. De voorzitter verontschuldigt de hoeren senatoren Libbrecht, Ligy en Lippens; de heeren volksvertegenwoor digers Pussen lier, Amelot, Buy], Wi- nandy, Huyshauwer, Buysse, Van Acker en Maenhout. De conferentie der herbergiers van Eupcn en Malmedy liet zich insgelijks ycrontsoh ul d i gen Af. Collin, vertegenwoordiger der Luiksolie afdeeling, draagt een kort rapport voor waardoor hij bepleit opdat de fiskalc amnestie ook op de gestrafte herbergiers zou toepasselijk zijn. Een voorstel zal in dien zin door het Landelijk Vebrond aan den minister van financies overgemaakt worden. VOOR. 50.000 FRANK SCHADE Dinsdag avond is brand uitgebroken iu de schuur der eehtgenooten Gierens, die op de wijk Assdhebeek, gemeente Assclie, eene hoeve uitbaten. De gendar men kwamen spoedig toegesneld, maar de ^lammen stegen reeds hoog uit het dak. Nu kwamen ook van allo kanten tic dorpelingen ter hulp, doch ondertus- •sciK n waren ook de andere afhanke lijk lieden der hoeve aan het opvlam men. Met emmer water en kluiten aaide werd het woeste element bestreden en ven macht, na vier uren hard werken, was men het vuur meester. Een deel van het woonhuis, de schuur en de stalling werden vernield. De paarden en het hoornvee waren ge red. maar de landbouwtuigen en (het beestenvoeder zijn mede in de vlammen opgegaan. Gelukkig zijn geene persoon lijke ongelukken te betreuren. De schade door vuur en water ver oorzaakt, wordt geschat, op 50.000 fr. Men kent de oorzaak der ramp niet. Men kon de vlammen op verscheidene kilometers in de ronde zien. Ter gelegenheid der kermis werd Dinsdag te Lauwe in menige herberg gedanst. De 23jarige Alina Naert, wo nende Keerstraat, was rond 5 3A ure in de heiberg van Hespeel, gehucht.. Op stal, aan liet dansen toen zij eensklaps liet bewustzijn verloor en ten gronde Blorttc. Onmiddelijk werd zii naar de woning van een geneesheer overge bracht. Alle zorgen waren vruchteloos en het meisje, door een bloedopdrang getroffen, blies weldra den laatsten adem uit. De 17jarige Gustnaf De Meyer, scho lier. wonende te Gentbrugge Ploegstraat 37. die Dinsdag 29 September op de Brussclsdhe steenweg te Ledebcrg, ter hoogte der apotihekerij Van Daele, door een auto overreden werd en daarbij eene schedelbreuk opliep, is Woensdag in het gasthuis van Ledeberg overleden. een verhaal uit onze dagen DOOR 64ste Vervolg. Wel bedankt en Dobs klopt en buigt liet hoofd om des te beter te luis teren. Het woerd «binnen» volgt niet: doch de deur wordt half geopend en voor den bezoeker staat de oude man, in zijnen kamerrok gehuld: hij staat daar met al de barschilieid die hem eigen is, met zijne neergetrokken wenkbrauwen, met zijne gespierde hand om den deurknop geklemd. Wat wilt ge? zegt hij op eenen toon, die teenemaal met die kenmerken overeenstemt. Ik wenschte, Mijnheer de burg graaf... Hoe durft gij nog onder mijne bogen tc verschijnen Ik heken. Mijnheer, dat ge dik wijls reden haclt om mij tc verdenken; doch ik heb u ook, ik hoop dat ge dit erkennen zult, groote diensten bewezen. Ik zoek te vergeefs welke f Mijne verkeerdheden maken u, Mijnheer de burggraaf, onrechtvaardig jegens mij. Gij hebt mij van uwe jeugd af met ondank beloond. Helaas, ja, ik belijd dc schuld. Later hebt gij u ton dienste ge steld" van mijne vijanden, en gij hebt HET GEMIS AAN Ol'FICIEELE MEDEDKELTNGEN. La car no, 7 ükt. Bij gebrek aan voldoende officieele mededeel in gen worden hier allerlei geruchten ver spreid over het verloop der konferentie, welke meestal geheel of grootendeels verzonden zijn De algemeene indruk blijft echter gunstig al valt, natuurlijk, in den loop van zoo belangrijke bespre kingen als deze, wel eenigc wrijvingen en incidenten te voorzien. Nagenoeg al de koiTospondenten der groote Euro- peesche pers. welke in grooten getale aanwezig zijn, klagen over het gemisi aan voorlichting en duidelijke mede deel ingen. OPTIMISTISCHE VEÏHCLAIUNG VAN DE. SCHACHT. Hallo. 7 Okt In een onderhoud met een dagbladschrijver heeft Dr. Schacht, bestuurder van de Rijksban!^ verklaard, dat het slagen van de kon ferentie tc Loearno ongetwijfeld het ekonomisdh leven in Duitscihland en in heel Europa zal aanwakkeren. Hij drukte dan de hoop uit dat de belang hebbende partijen verstandig genoeg zullen zijn om het tot een akkoord te brengen. Dinsdag rond den middag gebeurde er in de Kortrijkstraat te Harelbeke nogmaals een automobielongeval, dat het leven van een kind heeft, gekost. De drie-jarige Jacqueline Yarihaver- beke, wonende Kortrijkstraat, wilde den steenweg overloopen en werd gevat door den automobiel, toebohoorende aan M. Willems Victor van Brussel. Het kleine slachtoffer werd met ge weld ten gronde geslingerd waardoor het schedelbreuk bekwam. Het werd naar de ouderlijke woning gebracht waar het de zorgen bekwam van den geneesheer Pauwclijn. Niettegenstaande alle bewerkingen is het kind om 5 ure 's namiddags overleden. De gendarme rie heeft een onderzoek ingesteld Alen meldt uit Alilaan De bladen kregen toelating, de .be richten te publiceeren nopens erge in cidenten, welke zich dezer dagen in Toscanen voordeden. Zaterdag laatst, zoo zegt men, werd een socialistisch spoorwegwerkman, die oi ii onbekende redenen een fascist had gedood, door eene vijandige menigte omringd en in den loop van een lievig straatgevecht met. revolverschoten afge maakt. Onmiddelijk doortrokken fas cisten de stad verwoestten de buveelen van versehilligc socialisten en vrijmet selaars,en stichtten brand in enkele win kels; personaliteiten der linkerzijde werden aangevallen en mishandeld. AL Conzole, bestuurder van een so cialistisch blaadje, werd stervende naar het gasthuis overgebracht, en kamerlid P.ilati, gewezen sckretaris van het Pro letarisch Verbond verkeert in hopeloo- zen toestand. Daar het nieuws van deze gebeurte nissen zich te Livorno had verspreid, de-» den zich in die stad dergelijke incident ton voor; bureel en van drie socialisti sche advokatcn, het agentschap voor de .uitreiking van nieuwsbladen en een fa briek van macaroni werden in brand gestoken. Daar bevel werd ontvangen, de wraak maat regelen te staken, zoo is de rust t-hafis hersteld. mo nadeel toegebracht waar dit in uw vermogen was; gij zijfc de spion gewor den, die jaren lang mijne voetstappen volgde, en een bewijs voor mij dat gij mijne doenwijze zeer vervalscbt over bracht. is, dat gij meer dan eens poog de! mij de geheimen mijner tegenpar tij te verkoopen. Gij zijt een schurk! Mijnheer de burggraaf beoordeelt mij gansch verkeerdja. ik was in dienst van Mevrouw men moet toch leven op dit wereldje! maar uit ach ting voor u wilde ik u over den toesta nd inlichten. Ik heb uwe achting niet noodig. Het deed eene diepe verontwaar diging in mij ontstaan. Mijnheer, spreekt Dobs voort, als heeft hij de on derbreking "van den ouden man niet gehoord; te zien hoe onverdiend men u trachtte to misleiden. Ik heb evenmin uw oordeel noo dig; doch het was misschien ook uit achting voor mij, dat gij mij in Alei 1857. in het klooster van Temmapfes. naar de andere wereld wildot zenden. Ik, ik. ik? en Dobs legt de onene hand op de borst, en daarna diezelfde band op theatrale manier in de hoogte heffende, roept hij uit: Nooit, nooit, nooit I Gij loochent? Th denk u maar al te- wel herkend te hebben Mijnheer de burggraaf, zegt Dobs op een toon die ontroering aanduidt, verleen mij een kort onderhoud in uwe kamer: wi.i bespreken bierzaken, die wij juist hiel aan het klokzeel moeten hangen. De burggraaf aarzeltj hij sehijnt er AI. Pauline Jacobs, 07 jaar, wonende Onderbergen, die Dinsdag* morgend op dc Ncdcrkouter te Gent overreden werd door een tramlij tuig en zoo erg ge kwetst was, dat men in het gasthuis moest overgaan tot de afzetting van een been tot aan de bil, alsook een arm is Dinsdag avond aan de bekomen won den bezweken. vi Terwijl de heer Jaalk Van Tkielen, ambtenaar bij het Beheer van Bruggen en Wegen, Dinsdag 11. afmetingen deed voor liet kasteel van Brouwer, van Die penbeek, op den Antwerpsdhen Steen weg te Mechelen, werd hij langs achter verrast door een auto 'komende uit de richting van Waelhem en gevoerd door Mej. Gantois van Parijs. M. Van Thielen werd tfcn gronde ge slingerd en bekwam 'kneuzingen over heel het lichaam. (Zijp rechterbeen werd bovendien vlak onder de knie ge broken. Hij werd door Dr Rcusens verzorgd en daarna per auto naar zijne woning Vrouw van Mechelenstraat overge bracht. VVV Dinsdag namiddag werd aaa den overweg van Jemeppe-Froidmont, nabij de hoeve Herlinvaux, de auto van M. J. Legrand, veearts en bestuurder van het slachthuis van Auvelais, -door een lo komolief, komende van Gcmbloers, ge vat? De schok was ontzettend. De auto werd volkomen vernield' eii M. Legrand bleef op den slag dood. Wanneer men het lijk onder de stuk ken van den auto uithaalde, bestatigdo men dat den schedel van het slachtoffer ingebeukt was. M. Legrand was 60 jaar oud, ongehuwd en in gansch de streek gunstig gekend. De ontroering is er al gemeen Dc burgemeester van Jemeppc en Auvelais zijn ter plaats gekomen en hebben, samen met dc gendarmerie, de gebruikelijke bestatigingen gedaan. Het lijk werd naar de woonst van het slachtoffer, te Velaine-aan-Samber, overgebracht. Dinsdag morgend, rond half vijf, brak een brand uit ten woonhuize van Alaria-Leontien L., Zoutstraat te <St. Truiden. De policie, ©ogenblikkelijk ter plaatse, geholpen door geburen, ge lukten erin, zooniet het vuur uit te doo- vcn, ten minste verdere uitbreiding te voorkomen. Het vuur, ontstaan in den specerij winkel, dreigde groote uitbrei ding te nemen, en alzoo liep er groot gevaar voor do aanpalende woningen, allen oude gebouwen. De pompiers, ook ras ter plaatse, hebben niet veel moe ten werken. Het ©ogenblikkelijk onder zoek, gedaan door policie én rijkswacht, deed vermoedens ontstaan en, tenge volge liet scherp onderhoor ondergaan door L., werd deze vöorioopig in hech tenis gehouden door den bevelhebber der rijkswacht en het parket van Has selt werd verwittigd. Het parket stapte denzelfden namiddag af te Sint Trui den om het onderzoek voort tc zetten, hetgeen voor gevolg had dat L., aange houden bleef en te Hasselt in het ge vang opgesloten is geworden, daar zij bekentenissen heeft afgelegd. echter belang bij te hebben die vraag toe te staan, want hij laat Dobs binnen treden, sluit de deur :.en neemt plaats aan tafel, terwijl dc bezoeker nabij den ingang staan blijft. Recht als een standbeeld slaat de oude manstreng ziet hij den tooneelspeler in de oogen, terwijl zijne vingeren soms onbestemd over het tafelkleed dwalen, hetgeen bet oog van Dobs op een revolver geen aangename gast!doét vallen. Wat wilt ge? zegt de burggraaf. -LI spreken, over zaken, die ons reeds dikwijls tot elkander voerden. Die u tot mij voerden, wilt gij zeggen, niet mij tot u. Ge hebt gelijk, Mijnheer. Ik ken overigens die zakengij wilt mij andermaal uwe zoogezegde ge heimen verkoopen, of liever gij wilt mij uw «stilzwijgen doen koopen over punten die mijne familie betreffen. Ik wenschte enkel u datgene toe ie vertrouwen, wat mi jhe'lange en droe vige ondervinding mij ter kennis bracht. Dit alles kan u, niet mij van dienst zijn. De burggraaf ziet met blijkbare ver achting en zwijgend den spreker aan; doch Dobs beschouwt dat stilzwijgen' als eene aanmoediging. - Eu als ik dan van u mocht ver wachten... eene kleine som... eene on beduidende jaarwedde... Ik zon alsdan in dit of dat dorp, of, met uw toelaten, in het-buitenland... Maar. wat gaat mij? uw doen of la ten aan! - Ge hebt gelijk, Mijnheer de burg graaf; dat is ook maar eens manier Tussehen liet gespan van den ge naamde Edward Francois, wonende Gcntsche steenweg te St. Jans-AIolen- beek en een tram 15, heeft er Dinsdag avond een botsing plaats gehad op de Zuidlaan. Door den geweldigen schok werd de voerman op de straatsteen en geslingerd en het voorhoofdbeen geklo ven. De ongelukkige klocg ook over in wendige pijnen. De policie heeft een onderzoek geopend om de verantwoor delijkheid van het ongeval vast te stel len. Aan den onbewaakten spoorwegover gang te Landegem is een gespan ver rast geworden door een trein Oostende- Brassel. De kar werd gansch aan splin ters geslagen. Gelukkig is alles afgeloo- pen zonder ongevallen van personen. Toch neemt zulks niet weg dat de onbe waakte overwegen een bestendig gevaar opleveren. Af ad. A.Brimindkx, wonende Schaer- beeksche weg, bevond zich Dinsdag na-» middag op 'het platform van een tram, die langs de Koningstraat te Brussel, reed. Op zeker oogenblik, ter hoogte dér Wetstraat, beging zij de onvoorzichtig heid van iiet voortrijdende voertuig te springen. Zij verloor het evenwicht en werd tegen de steenen geslingerd. De ongelukkige heeft bij den val kwetsu ren bekomen aan armen en foeenen. Op den Grooten Zavel te Brussel, bad Dinsdag namiddag oen ongeval plaats dat te wijten is aan de onvoor zichtigheid van het slachtoffer, Mad. El. Dubernard van Rixensart, sprong er van een tram vooraleer deze stil stond en deed een ergen val waarbij zij ge kwetst werd aan de ledematen. Alen heeft haar ter verzorging naar het St. Jansgasthuis gebracht. Dinsdag voormiddag rond 11 ure, is Augusta Ba uter.;. echtgenoot© Theofie! Ball iu, 54 jaar, wonende Herftstraat 29 te Gent. in hare woning in den kelder gevallen. Het slachtoffer had c-ene schedel breuk bekomen Zij werd overgebracht naar liet gasthuis waar zij Woensdag morgend overleden is. Ter beschikking van het parket opgesloten. De burgemeester van Vivegnies, bij Luik, Antoine Deghaye, die tevens hqt beroep van handelsreiziger uitoefent, is ter beschikking van het parket van 'Luik opgesloten, onder de beschuldir ging van ontvreemding eener som van 60.000 fr. Graag Bergeyck, van Brussel, die voor het oogenblik zijn kasteel te La- mentzeè betrekt, was in zijn eigendom met eenigc vrienden op patrijzenjacht Bij verstrooidheid 'had de graaf in zijn geweer een kardoes van kaliber 12 en eene kardoes van kaliber 20 geschoven: Toen een vlucht patrijzen uit een bee- tenveld opwiekie, loste Al, Bergevek een schot. De twee kardoezen gingen tege lijk af en deden het geweer stuk sprin gen. De jager werd daarbij aan den rechter arm gekwetst. van spreken, van beleefd te zijn. Ge weet echter, Mijnheer, dat ik u van dienst kan zijn. Ja, gelijk de booze geest. Ik 'ben in bezit... •—....Van de geheimen van Alevrouw, die gij mij wel zoudt willen verkoopen, nadat gij reeds gepoogd hebt daaruit voordeel te trekken bij mijne tegen partij. Ik beken het, Alijnheer, veel ver keerdheden heb ik bedrevendoch iik moest leven, Mijnheer! Alen leeft niet van sneeuw en manesdhiin, Alijnheer! en er speelt Dobs een lachje om den mond. Wat ik echter wilde, was u van" dienst zijn. ten bewijze van dankbaar heid voor al de weldaden die aan mij in mijne jongelingsjaren, besteed wer den. Ik zag dat Mevrouw niet juist handelde volgens uwe denkwijze, en ik wilde u waarschuwen. Alevrouw heeft geene geheimen voor mij... De burggraaf maakt eene beweging van walg. Ge weet, Alijnheer de burggraaf, we jverden te samen opgevoedwij zijn nauw verwant... Alaar ai misdeed ik veel in mijn leven, toch was het mij onmogelijk te dulden dat ik een man zoo edel, zoo grootmoedig... .Genoeg, meer dan genoeg! Ik begrijp u, Mijnheer de burg: graaf; vergeef mij deze lofspraak.. Ik heb aan Mevrouw meer dan eens haar ongelijk voor oogen gebracht en haar aangeraden zich met u te verzoenen. Gij hebt integendeel, volgens haar, al het mogelijke gedaan om ons van* elkander te verwijderen, Ten nadeele van den landbouwer Jo zef Van Key molen, op het gehucht Hoekstraat te Kerkxken. werd er 's nachts een som van 1.950 fr. gestolen. De gendarmen van Haeltert met het onderzoek gelast, kregen vermoedens op eene 20jarige jonge dochter, die reeds verscheidene malen gestraft werd voor ontvreemdingen. Ilet. meisje werd on dervraagd en bekende den diefstal ge pleegd te hebben. Daarop werd zij aan gehouden en naar de gevangenis van Audenaerde overgebracht. TACHTIG PERSONEN AANGEHOUDEN. De politieke politie heeft in verschei dene gemeenten van Wothynie nabij de sovjet-grens bij el kaai- een 80 personen aangehouden, die tot een wijd vertakte spionnage-organisatie ten behoeve van Rusland behoorden. Onder de spionnen bevinden zich regeeringsambtcnarc-n en soldaten. De politic heeft een groote hoeveel heid correspo'ndentie en inlichtingen uit Moskou, aanzienlijke sommen geld in Amerikaansche waarden, talrijke vaische paspoorten' en enkele uit mili taire bureelen gestolen plannen en do cumenten in besag genomen. HET ONDERZOEK. Dinsdag is liet parket van Kortrijk te Aleenen afgestapt om het onderzoek voor te zetten over den moord, gepleegd door Elza Clays, wonende Pachthof- dreef. Het meisje werd door zekeren Oscar Verihaghe achtervolgd en lastig gevallen. Toen hij dronken was drong hij in huis en mishandelde haar en haar vader. Den avond der moord was Verhaeghe nogmaals in 'huis gedrongen en poogde opnieuw het meisje te mishandelen. Op het gerucht kwam de vader toegesneld en beide mannon waren weldra handge meen Elza Clavs haar vader in gevaar ziende loste verscheidene schoten op Verhaeghe die doodelijk getroffen ten gronde stortte en weldra den laatsten adem uitblies. Zij gaf zich nog denzelf den avond in de gendarmerie gevangen en werd na onderzoek drie dagen na dien in vrijheid gesteld. Het parket kwam ter plaatse en onderhoórde ver scheidene getuigen om nauwkeurig het feit en de zelfverdediging vast te stellen. vV EEN VOORSTELLING VAN PROFESSOR BENDANDI. Volgens een telegram uit Rome, heeft de Italiaansche geleerde prof. Bendandi, welke reeds met verbazende juistheid verscheidene aardbevingen voorspelde, verklaard dat eene aardbe ving te verwachten is zooals wij er nog geene hebben gevoeld. De eerste schokken zullen vreesdijk zi in en moeten zich in den herfst voor doen. De streken die meest gevaar loo- pen zijn de kom der Middellandsche zee. de kust van Algerie, zekere declen van Alidden-Italic en de Iboven-Adria- tische zee. Er zouden ook aardbevingen te ver wachten zijn in 'liet Zuiden der Chi- neosche Zee. Deze schokken zouden zich Donderdag en Vrijdag a.s. voordoen* en zullen zeer dicht bij Italië en in do Grieksclie eilandengroep gevoeld wor den. Dat is eene verkeerde beoordee- ling. Mijnheer de burggraaf. Duld dat ik u die opmerking make. Mijne op merkingen vonden echter geen ingang, want, neem mij niet kwalijk. Mevrouw was jong... Beschuldig niet, rechtvaardig u zelve. Zij beminde, bet vermaak, het geen overigens zeer natuurlijk is... Beschuldig niett roept de oude man donderend en bonst met den re volver op tafel. Ik beschuldig u onder ander op mijn leven aangelegd te heb ben Ik beken, antwoordt Dobs aarze lend en niet zonder ontsteltenis, dat Mevrouw voorstellen had gedaan niet aan mij. Alijnheer de burggraaf, ik geef u mijn woord van eerlijk man, niet aan mij. Ik zie aart uw gezicht dat ge liegt! Niet aan mij. maar aan een der Drbsen Ik beken het tot mijne schan de, ja. ik voel me rood worden, Mijn heer de burggraafmaar ik heb die voorstellen altijd willen verijdelen. Ik heb mijnen broeder willen overtuigen dat hij Mevrouw slecht verstaan had; daf zij want zij sprak dikwijls met halve woorden iets dergelijks niet had bedoeld. Een bittere lach zweeft om de lippen van den edelmanhij heeft op dit oogenblik de overtuiging, dat zijne vrouw onplichtig aan die euveldaad is. Ik wist niet, zegt de oude man spottend, dat gij een zoo edel mensdh waart. Pobsl

De Volksstem | 1925 | | pagina 2