Gevaert van Huysse 10 —15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt Zaterdag Oct. 1025 In en om SieL Parlement Onze Bedevaart naar Rome Binnenscheepvaart De incidenten in Ilaiie Een vliegeraanval op Wallstreet Congres van den Belgi schen Oerbergiersbond te Gent KSrkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 XXXI* JAARGANG NUMMER 234 Publiciteit buiten het Arr. AALST. Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, S, Loudres E. O. 4, H.Franciscu B ^ia Zon op 6,04. onu«r 5,11 Nieuwe Maau den 17 Huysse ligt daar op de hoogte als ge kijkt van op den steenweg van Gent op Audenaerde aan t Peerdeken te Auwegem.of wel van den kant van Eyne of Lede-Wan- negem op den steenweg van Deyn- ze-Cruyshautem-Audenaerde of hog van op den steenweg Neder zwalm-Cruyshautem tussehen '1 dorp Auwegejn en 't gehucht pa roehie Lozer. Zelfs van op 't grondgebied van Nazareth, een uur van daar, kunt ge dat puik dorp met zijn prachtige kerk ont waren. Zoo een heiligdom in ro- maanschen stijl uit arduinsteen opgebouwd is in ons land niet meer te bewonderen. Treedt er maar binnen en alles wat ge er zult zien zal u voldoen: de muurschildering, de ramen, de predikstoel in mar mer, de autaren, de heiligenbeel den, de godslampen en de kroon- kandelaars houden u staan en ver plaatsen u in ik weet niet welke sfc-eren. De kruisweg in 't arduin gehouwen en gebeiteld is eenig in zijn aard van rijkdom en kunst. G'hebt het bemerkt op 't kerkhof rond den Godestempel, dat levens- groote standbeeld dat ganseh de groflte plaats van Huysse ber heerscht? 't Is de patroon van 't dorp, een inboorling, een kasteel heer ten tijde van Karei de Groo te en bloedverwant van dien mach tigen Keizer, Liter abt van Corbie bij Amiens in de Sonnne (Frank rijk) waar thans nog de eeuwen oude monumentale kerk der abdij dient als parochiekerk, We bezoch ten die kathedraal met veel genoe gen en bewondering. De II, Adalardus was een der roemrijkste mannen van zijnen tijd, ook zijn heldhaftig beoefenen der deugden deed hem plaatsen op onze altaren en hij werd thans im mer nog met veel vrucht te Huys se. te Corbie en elders aanroepen. In de waarachtig schoone kerk >vas eens Frans A lignite Gevaert de voorzanger en mocht hij latei- bijdragen om er een der wellui- dendsrte en beste orgels te plaajtsen, Hij zelf, toen reeds een beroemd muzikant en bestuurder van de muziekschool of Conservatorium van Brussel, kwam tussehen om dat uitgelezen instrument te ver kiezen en te plaatsen. Wanneer hij later de- vingeren liet glijden op dat toetsenbord of klavier, bracht hij alle aanhoorders in verrukking. De grooite kunstenaar, de wereld vermaarde toonkundige werd ge boren te Huysse den 31 Juli 1828. 't Was een eenvoudig boerke of liever een buitenjongen met veel begaafdheden en kunstzin. Zijn vader deed hem den bakkersstiel leeren doch bemerkte welhaast zijn goesting voor de muziek. Gevaert bezat van kindsbeen af veel wils kracht en vroeg toen hij nog zeer klein was de toelating om op 't hoogzaal der kerk van zijn geboor tedorp voor te zingen. De koster ontving hem met open armen en gaf hem zelfs zanglessen. Op zekeren dag vond de kleine een boek dat hem de beginselen der harmonie deed vermoeden en hij begon er zich mede te bemoeien. Welhaast schreef de beginneling motets of spreukgezangen en liet zich door zijn aanleg begeleiden. Toen hij pas negen jaar oud was geworden, verwonderde hij zijn leeraar-kostcr door het schrijven van eene Mis in muziek die fel op haar pooien stond. In 1841 had de dokter van 't dorp bij vader Ge vaert aangedrongen om zijn zoon tje naar de Gentsche muziekschool te laten gaan. Hij werd er dus ont vangen bij den piano-leeraar De somer en twee jaar nadien behaal de Gevaert den eersten prijs. In 1843 volgde hij er de lessen van Harmonie door Mengal voorge houden. Nu 't ventje moest leven en daarom werd hij professor van piano en organist in 't Kappelle- ke Schrevboom te Gent. Einde lijk kreeg hij dezelfde plaats bij de Paters Jezuieten in Vlaande- rens hoofdstad. Vooraleer naar den prijs van Rome mee te dingen, componeerde hij eene vaderland- sche Vlaamsehe cantate Belgie geheeten. De uitvoering van dat stuk bezorgde 'hem den eersten prijs uitgeschreven door de maat schappij der Schoone Kunsten van Gent, In Mei 1847 behaalde Gc-vaert, slechts 19 jaren oud zijn de, den Prijs van Rome met alge- meene stemmen. Hij componeerde dan cok zijn psalm met orkest Super flumina Babylorüs die den allermeesten bijval ite Gent verwierf alsook de gelukwenschin- gen van Spohr. Zijne eerste operas of zangspelen, o.a. Hugo van So- merghem, gaf hij kort nadien in 't licht. Hij reisde daarna in 1850 naar Spanje waar hij zijn smaakvolle: Fantasia sobre motivos espano- les schreef voor orkest. Daarbij gaf hij uit een officieel verslag over den staat van het muziek in Spanje. Eerst aangetrokken door ik weet niet welke melodij, veran derde hij van gedacht toen hij de Spaausche kerkzang ten gehoore kreeg. Na zijn studiereizen in Frankrijk, Spanje, Italië en Duitschiand hervormde hij den koorzang en gaf uit in 1856 een Leerboek voor den Gregoriaan- sehen Zang De Hervormer In 1871 kwam nog een practisch boek van de pers: de Vade 3Iecum de l'Orgnniste, Gevaert verbleef te Parijs van 1852 tot 1870. Hij kreeg er ken nis met Filliaux, een boekenlief hebber, die hem de vijf meester? werken van Gluck leende. Onze artist leerde ze radikaal van buiten en zij gaven hem nog meer gedach ten. Een aantal theaterstukkeri toonzette hij binst zijn verblijf in de fransche wereldstad, In 1863 werd voor de eerste maal de vermaarde cantate Van Arieveldc te Gent uitgevoerd. Hiermede behaalde hij voorname lijk een succes. Eindelijk werd hij mnziekoverste en zangleider in de Opera te Parijs. Daardoor werd hem veel macht gegeven om effen af baas te spelen. In 1870 werd door de revolutie dat postje afge schaft en Gevaert kwam terug naar zijn geboorteland. Binst zijn verblijf te Parijs had hij vele ken nissen om niet te zeggen alle ken nissen in de muziek en zelfs in de taalkunde opgedaan. Gevaert had een uitgelezen geheugen en was een schrijver en verklaarder hui ten mate, In den loop der maand April 1871 benoemd tot bestuurder der Brusselsche Muziekschool, volgde hij Fétus op en gedurende 37 ja ren vormde hij een leger van mu ziekanten en toonkunstenaars. De grooie klassieke stukken deed hij door 't publiek smaken en hoog achten. Hij schreef of componeerde binst dit tijdstip niet veel meer tenzij eenige Koorzangen, want het be stuur van 't Conservatorium en zijn kapebneesterij namen al zij nen tijd in. In 1908 gaf hij nog een Hoogmis voor Kerstdag in 't licht. Dit stuk vervaardigde hij voor d'inhuldiging op Kerstmis der Raziliek van O. L, Vrouw de a Treille te Rijsel. Enkele weken nadien ontsliep Gevaert in den Heer juist op den vooravond van de Geboorte Chris- 'ti-.dag, DE VERHOOGING VAN DEN IN TEREST WEGENS VERTRAAGDE BETALING IN FISKALE ZAKEN. Artikel 10 der Begrootingswet van 20 Augustus 1921 heeft den interest we gens vertraagde betaling in fiskale za ken veihoogd en gebradkt op 6 t. 'h. De Regeering. die een bepaling over neemt van het wetsontwerp van 1924, waarbij nieuwe belastingen werden in gesteld, stelt op hare beurt vast dat de vertraagde betaling der belastingen va ker voorkomt. Zij is dus van meening een nieuwe verhooging der interesten wegens uitstel ie moeten voorstellen en vraagt te beslissen dat, vanaf 1 Augusti a. s.; een interest van 8 t. h. zal ver schuldigd zijn in geval van vertraging in de betaling der belasting hoe ge naamd ook. De Middenafdeeling heeft zoo pas aan dit ontwerp hare iftslemming ver leend, niet cc'liter zonder voorbehoud en stelt o. m. voor dat zou toegelaten won den dat dc schatplichtige op voorhand gedeeltelijke betalingen doe om den in terest niet op do gansche belastingssom te moeten betalen. Ook nog, wanneer de belastingschuldige en de fiscus rede twisten over hot verschuldigde bedrag, zon moeten toegelaten worden dit gèr deelte der som te storten over welks be loop dc partijen het eens zijn. De Mid- denafdeeling is van mecning dat de vervroegde betaling van dc belastingen, evenals de storting van het aangeno men gedeelte de bétwiste belastingen niet onwettig zouden zijn. Het volgend telegram werd gestuurd aan M. Laboul.'o, minister van openba re werken 0 October 1925. Wij vernemen dat bestuur bruggen en wegen zinnens zou zijn te besluiten dat binnenscheepvaart gansch zou ge stremd worden op Zondagen en wettige feestdagen op de waterwegen van Bel- gie. Zouden u dankbaar zijn ons be kend te maken of dat deze geruchten gegrond zijn. In bevestigend geval hou den wij er aan legen zulk besluit ten krachtdadigste te protesteeren zelfs te gen alle' poging van aanslag dewelke ge beurlijk aan de binnenvaartniiverheid zou toegebracht worden (Get.) Henri ADRLAEN0SENS voorzit., Schipperscollegie, Antwerpen»! TUSSCHEN FASCISTEN EN VRIJ METSELAARS. VIER DOODEN. Bij de incidenten te Florence waar over we in enkele woorden een en ander gemeld hebben, blijkt nu dat -vier per sonen het leven gelaten hebben. In het bureel van Banclinelli, een be kend vrijmetselaar, verscheen dc onder voorzitter der fascistische inrichting, Locorino genaamd, vergezeld van an dere fascisten. Zij noodigden Bandinel- li uit.hen naar den zetel der fascistische partij te vergezellen en daar enkele ver klaringen af te leggen. Bandinelli wei gerde dit te doen. Bij de woordenwisseling die daarop volgde, verscheen een bediende van Bandinelli. zekere Bacciolini.Hij schoot tweemaal op den fascist Docoroni, die dood neerviel. Bacciolini vludhttc hier op op het dak van het huis, maar werd er door de fascisten afgehaald en zoó erg toegetakeld, dat hij overleed terwijl men hem naar het gasthuis overbracht. Vervolgens bestormden de fascisten het 'huis van Bandinelli. Deze gelukte er in te ontkomen, maar zijn heele in boedel werd op straat geworpen en in brand gestoken Later werden er nog 10 tol 12 wonin gen en bureelen van bekende vrijmetse laars vernield en in brand gestoken. Tegen middernacht werd het gewe zen sociaal-democratische Kamerlid Pi- Jat i stervend naar het gasthuis gebracht, hij had twee dolksteken in liet onderlijf bekomen. Om half twee 's nachts drongen 'on bekenden in de woning van don advo- kaat Oonsolo binnen. Deze werd in aan wezigheid van zijn gezin met revolver schoten gedood. Daags nadien werd de actie der fascisten tegen de vrijmetse laars, dank zij het krachtig optreden van den burgemeester, die onderrichtin gen van Mussolini gekregen had, ge staakt Alle openbare vergaderingen te Flo rence zijn verboden. Ook in andere ste den, onder nndefe 1c Livorno, hebben naar aanleiding der incidenten te Flo rence, opstootjes plaats gehad. Heden Zaterdag keeren onze Bede vaarders dus terug in hunne haardste den. Begunstigd door een overheerlijk we der hebben zij len voIIg genoten van al liet prachtige natuurschoon en het roemvol historische dat te Rome, in Ita lië en in Zwitserland met zulke kwisti ge hand ten toongespreid werd. Doch wat vooral een onuitwischbaren indruk op al onze Bedevaarders zal la ter., is het verheven aandenken der oogenblikken doorgebracht in tegen woordigheid van den H. Vader. Daar over zij niet uit te spreken en ...met re den. Onze Bedevaarders zijn dus Vrijdag morgend uit Milanen vertrokken om 8 u. 50. Over Aroria, Stresa en Borromée- eilanden en Pallanza kwam men rond den middag aan het grensstadje Domo- dossola. Na een oponthoud van enkele minu ten ging het verder Noordwaarts op, onl weldra den Simplontunnel (19.803 me* ters) binnen te vallen. Een drietal uren later is het de beurt aan den tunnel van don Loestchberg (14.612 meters) en in den valavond doorreisde men de schil derachtigste streken van Zwitserland om rond 7 ure V2 te Bazel aan te ko men. De Bedcvaarttreïn wordt. Zaterdag morgend to Brussel (Leopoldkwartier) verwacht om 9 u. 56. te Aalst oih 10 u. 58. te Gent-St. Pieters om 11 u. 45., te Brugge om 12 u. 45. Groote -paniek. 't Waren papieren. bommen. <fli Een ware paniek heeft in Wallstreet, de financieele wijk van New-York geheerscht. Op het uur, dat alle kanto ren gesloten werden, en het dus in Wallstreet bijzonder druk was, vertoon de zich boven de verschillende bankge bouwen een vliegtuigeskader. De mensehen dachten te doen te heb ben met een herhaling van de poging in 1920 door geheimzinnige vliegers gedaan, om de Morgan-bank te bom bardeeren, c-n namen dan ook omnici de! ijk eenigszins dc vlucht. De verwarring en angst stegen tot het hoogtepunt toen militaire en poli- tietroepen zich voor de banken posteer den. Degenen, die koelbloedigheid genoeg hadden bezeten om in Wallstreet tè blijven en bovendien nog in de lucht naar de geheimzinnige vliegtuigen durfden kijken, stelden tot hun ontstel tenis vast, dat groote projectielen die den vorm van bommen hadden, naar beneden werden geworpen. Maar uit barstingen werden niet gehoord. De tragi-comedie duurde meer 3an een uur. Toen vernam liet verschrikte publiek,dat er alleen maar een manoeu- ver was gehouden. De bommen waren Van papier. ZITTING VAN DINSDAG NAMIDDAG. Rond 3 ure werd de zitting hernomen. De heer Th. COLLIN, namens de Luiksche afdeeiing. brengt een verslag voor, over de uitwerking der alkool- wet. Deze uitzinnige wet heeft aan den Staat tot op dit oogenblik reeds een zui- er verlies berokkend van minstens één miljard. De uitwerkselen ervan zijn dat het bedrag der ingekomen belastingen op den alkooi regelmatig vermindert. In tegendeel vermeerdert het verbruik van jaar tot jaar. Het is dus zeker dat deze wet de uitbreiding der göheimstokerij ;rootelijks heeft in de hand gewerkt en dit zeker ten nadecle der openbaro volksgezondheid. Spreker somt een reeks onwettige liandelingen op welke zidh gewoonlijk voordoen bij huiszoekingen of ander optreden der accijnsbedienden. Hij zet verder uiteen tot welk fana tisme de zoogezegde «puriteinen-kun nen overhellen. In Amerika heeft men van protestantsche zijde zelf getracht in de katholieke keiken het gebruik van den wijn bij het misoffer te doen ver bieden. Wij ook zijn tegenstanders van het alkooi misbruik. Men zal echter maae een degelijke oplossing vinden door do vrijheid aan iedereen te waarborgen. De verslaggever drukt, verder don wensch uit dat bij liet heropenen der wetgever.de Kamers een meerderheid in het Belgisch Parlement za! gevonden worden om deze bij uitstek slechte wet te herzien. M. VAN DF KERCKIIOVE. na mens de Brusselsche sectie, handelt over de commercieele eigendom. Deze kwestie is een der dringendsto van liet oogenblik. Tot hiertoe was het maar al te veel het gebruik dat een her bergier of hotel houder die bij een eige naar een bail houdt van een aantal jaren, en na gedurende al dien tijd zijn zaak op zul ken voet gebracht te hebben dat zij waarlijk zijn bestaan waarborgt of hem eenigen welstand verzekert, zich na verloop van dit tijdperk door zijn ei genaar op straat gezet en zijn jarenlan ge werkzaamheid tot nul herleid zien. Een wetsvoorstel om daarin te verhel pen werd door den heer volksvertegen woordiger Wauwermans ten bureelc dei' Kamer neergelegd. Spreker doet een warmen oproep tot de aanwezige congressisten voor een eensgezind optreden om het wetsvoorstel Wauwermans door de Wetgevende Ka mers te doen aannemen. De heer voorzitter DETIEGE ver welkomt nu de hoeren volksvertegen woordigers Maenhout en Buvsse, in de zaal aanwezig. Hij wijst er op hoe zij steeds de federatie in hun strijd hebben gesteund, en wensoli hun van harte ge- ïuk om dit moedig optreden. De gansche vergadering juicht recht staande en geestdriftig deze woorden toe. De voorzitter geeft verder lezing der artikels van het wetsvoorstel. Wauwer mans. De vergadering neemt na een grondi ge bespreking dit voorstel aan met al- gemeene stemmen min eeno. V olksveitegenwoordiger M A'ElNHOUT zegt aan de vergadering zijn volledigen steun toe. Hij verklaart- o.a. dat de gansche kwestie der alkoolwet alleenlijk kan opgelost worden door dc volledige vrijheid gewaarborgd voor elkeen, zoo wel voor verbruiker als verkooper. De heer volksvertegenwoordiger BUYSiSE spreekt in dcnzelfden zin. De heer LECLALRE, secretaris van het verdedigingskomiteit tegen de pro hibities, draagt een merkwaardig ver slag voor over de werkzaamheden van dit komiteit. Het bewoog zich zoowel op interna tionaal als op nationaal gebied. In La- tij nsch Europa en Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal is de vrijheid volle dig gewaarborgd. Alles gaat er naar wensch. De taksen op het herbergwezen werden regelmatig betaald, de policio verordeningen over 't algemeen stipt nageleefd. Van andere landen, waar in mindere of meerdere mate de vrijheid van het drankverbruik beperkt wordt, kan het zelfde niet worden gezegd. In Amerika waar alle drank verbruik verboden wordt is de toestand effenaf ellendig. Geen gezin is er of men heeft er bier, wijn of likeuren in huis. Maar van welke hoedanigheid De smokkel handel wordt er op uitgebreide soliaa] gevoerd. In 1922 stelde men 700.000 overtredingen vast op de bepalingen op de dronkenschap. In 1924 klom dit ge* tal tot boven het'miljoen Het doel van ons Belgisch komiteit ij het land voor zulke onheilen té b'ewéfr ren. De vrijheid van alle burgert ipoe| volledig gewaarborgd worden. Door eensgezind optreden künnëif wij enkel dit doel bereiken. M. HAIJMANiS, voorzitter der A'nt- wcrpsche afdeeiing. handelt over de wil lekeurige toepassing der sdhrijversrech ten- Hetgéne wij vragen is dat de maat schappij voor schrijversrechten niet naar willekeur het bedrag dier taksen zou mogen bepalen. Wij cischen hier voor, indien het moest noodig blijken, scheidsrechterlijke tussdhenkomst van dc wetgevende machten. AI. PESTR.EBEOQ, verlcgcrnvoordi- v van Doornik, stelt een rcelcs wen- sCiien voor, betreffende het afschaffen der alkoolwet, de wet op de commerciec- le eigendommen, enz. AT. ET1ENNÉ, vertegenwocidiger van Namen, spreekt over de bijzondero belangen van liet kleine hotelwezen. Rond G li ure wordt de vergadering gesloten..

De Volksstem | 1925 | | pagina 1