Verbond der Moeders en Oorlogsweduwen Hooimijten moedwillig in brand gestoken Vreeselijk ongeluk te Andenne -wv Kindje door een paard verirappeld ÊLLEEJs IN 0E WERELD AUGUST SNIEDERS Be conferentie van Locarno Bloedige kermisfeest Het jaehtmisdrijf van Weustwezel Het tekort van 2 1/2 miljoen te Antwerpen Hevige autobotsing Brussel hij nacht l Gewelenlooze chauffeur Schrikkelijk aulo= ongeluk Wanhopige aangehou* dene te Brussel Erg spoorwegongeluk te Piéton Onvoorzichtige moeder Een Belg verongelukt in Amerika Het bestuur van (het V.M.O.W. van Oost-Vlaanderen, waarvan de zetel te Gent is, herinnert aan zijne leden de belonging van den Uzcr, die plaats zal hebben to Brussel den 18 October, om onze helden te herdenken, gestorven voor de bescherming van ons dierbaar vaderland. De dames die verlangen er deel van te maken mogen zeili laten inschrijven in het lokaal van het Verbond: Meisjes- beroepsehool Peperstraat, te Gent, den Zaterdag 10 Oct, van 2 tot 4 ure. Eene vermindering van 50 zal aan de leden toegestaan worden. Om aangenomen te worden als we zenlijk lid, moet men in den oorlog, een zoon een man of een broeder verlo ren 'hebben, of ook nog moeder of we duwe zijn van opgeëischten of dcodge- sohofcenen. Al de vrouwen ingeschreven als lid tverden verzocht hunne kwijtbrieven, alsook hunne herkenningsteekens te komen afhalen in hetdohaal dien zelf den Zaterdag 10 October van 2 tot 4 ure. Ilel bestuur van Brussel zal eene zit- ting houden die zeeer nuttig en belang-, rijk zal wezen voor de leden. Voor alle inlichtingen, zich te wen den den Zaterdag van 2 tot 3 ure, Lau rent Delvauxstraat, 33. Gent. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werden te Waelhem niet minder dan drie hooimijten en een hooischuur de prooi der vlammen. Daar zij aan twee verschillende eige naars. de heeren Pauwels van Rumpsfc en Van Loock van Waelhem, toebe hoorden en zich bovendien op van el kander verwijderde plaatsen der ge meente bevonden, wordt terecht aan moedwillige brandstichting gedacht. Het parket van Medhelen werd dan bok verwittigd. Het stapte Woensdag namiddag te Waelhem af en stelde een streng onderzoek in. Algemeen wordt gehoopt dat de brandstichters die voói duizenden frank schade veroorzaakt hebben, zullen kunnen ontdekt worden. '55ES ARBEIDERS GEWOND. Tn .-le papierfabriek Godin, te Anden- öe, is men eene draaiende brug aan het oprichten, die 7.000 kilo weegt. Zes ar beiders stonden op deze brug, die men reeds tot zes meter hoogte had gdhe- Bchen. Opeens brak een kabel en het zware Btuk plofte ten gronde, de zes werklie den in zijnen val medeslepend. Vier hunner werden nogal ernstig gewond, de twee anderen, liepen lichtere kwetsu ren op. In de Donekstraat, te Born'hem, vlak voor de ouderlijke woning, srikkeldo het. zes-jarig zoontje Frans, der echte lingen Waumares onder het gespan van den Heer Frans Moons van Bornhem Het kindje werd door het paard ver- trappeld en erg aan het hoofd gekwetst. Het klaagt bovendien van hevige in wendige pijnen. Na geneeskundige verzorging ter plaats, werd het naar het gasthui? over gebracht, waar het ter verpleging werd behouden. een verhaal uit onze dagen DOOR EENE GEBEURTENIS VAN BELANG. £ooals men weet bevinden zich thans ook Duitsche afgevaardigden ter confe rentie van Locarno. M. Briand, 'hoofd der Fransohe dele gatie, heeft de gelegenheid waargeno men, om in de burnt van Locarno, te Arcona, een onderhoud tussehcii vier oogen te hebben met M. Lutfher, Duitsch minister van Buitenlanmsche zaken. Het onderhoud Briand-Lulher te Ar cona is de groote gebeurtenis van den dag voor de Duitsche pers. Zeer nauwkeurige bijzonderheden omtrent dit onderhoud verstréfcken de Waden niet. Zij verklaren dat gehan deld werd over de moeilijkheden die voorsproten uit artikel 16. Volgens de Lokal Anzeiger zou men een opheideringformuul van arti« kei 16 gevonden hebben, formuul waar; door de Duitsche onrust zou gesust wor den. Ditzelfde blad verklaart dat M. Briand afgezien heeft van zijn eerste gedacht eener unilaterale waarborg door Frankrijk van dé' verdragen van het Oosten. Daartentegen zou Frankrijk buiten die verdragen eene plechtige ver klaringen afleggen betrekkelijk de vei? ligheid van Polen. Bechtsgeleerden zouden gelast zijn die verklaring op te maken. De Vossische Zeitung beweert dat MM. Briand en Luther het in princiep eens werden omtrent de vraagstukken van een arbitrage verdrag tussehen Frankrijk, Belgie en Duitsohlancl. De Vorwaerts zegt dat het onder houd Briand-LutTier eene vordering daarstelt die verheugen moet. Voor de Deutsche Tageszeitnng is het integendeel een bewijs dat er een merkelijk meeningeschil bestaat. Het bericht in de Berliner Tage- blatfc verschenen omtrent de houding van M. Briand wordt door dezen laatste tegengesproken. M. Luther eveneens spreekt die bewering tegen. werd erg gekwetst. De stoffelijke scha de was aanzienlijk. Procesverbaal werd opgemaakt en een nauwkeurig onder zoek ingesteld. -V De Kermisfeesten te Jféghem werden bij Jt slot door eene bloedige vechtpartij gekenmerkt. In eene danstent ontstónd wist' tus sehen de genaamde Jozef Wauters en Frans Van Bompaey en alras en wer den de messen bovengehaald. Wauters ging hierbij te werk als een bezetene en kapte naar zijn tegenstrever waar hij hij deze maar vatten kou. Van Bempaey werd dan ook deerlijk ge kwetst en liep vooral twee - erge ver wondingen op aan 't hoofd. Na genees kundige verzorging werd hij huis waarts gevoerd, terwijl de rijkswachten van Hevst-op-den-Berg den. messenheld aanhielden en proces-verbaal ten zijnen laste opstelden. HET AA NHOCDING.SMANDA AT BEKRACHTIGD. Thans heeft de kamer van inbe schuldigingstelling te Brussel uit spraak gedaan betreffende de zaak ten laste van boschwachter 0., die de wild st rooper Roodere, doodschoot. Deze ka mer acht de plichtigheid van G. voor zoover 'bewezen dat zij zijn aanhou dingsmandaat "bekrachtigde. G. j werd terug naar de eelgevan ge- nis van Antwerpen overgebracht. Heer onderzoeksrechter MeChelvnck, zal thans zijn onderzoek voortzetten. Thans wordt echter nog gewacht op het voorlooj>ig verslag der deskundigen. A ANHOUDING BEKRACHTIGD. In tegenstelling met hetgeen sommi ge bladen meldden, is het Parket niet afgestapt in het wisselkantoor der Van Eycklei. Enkel een gereeh terlij k offi cier heeft nog eenige boeken in beslag genomen, noodig voor het verder onder zoek. De Raadskamer, voorgezeten door M. Diercxsens, hield zich met deze zaak Donderdag morgend onledig. Een twee lal der beste advokaten stonden den be lichte bij en hielden eene breedvoerige pleitrede. De Raadskamer behield niet- rnïn de aanhouding van Devrin. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze tegen deze beslissing onmiddelijk beroep aan teckenen. 65sIe Vervolg. Hij, mijn broeder, beweerde in- nkt* zeer wel verstaan te hebben en wilde zijn ontwerp, altijd om Mevrouw te dienen, niet laten varen. Eindelijk beloofde hij mij zulks, en oindat ik vertrouwen in zijn woord stelde, heb ik u niet verwittigdstap voor stap heb ik hem gevolgd, dodli in die dwaze bewe ging tegen die onschuldige kloosterlin gen, Mijnheer de burggraaf, 'heb ik hem uit liet gezicht verloren. Gij gelijkt waarschijnlijk spre kend op elkander? hervat de edelman. O ja, roept Dobs, die dit redmid del driftig vastgrijpt. Mijn vader zegde niet zelden.... Ik heb met uwe familie-geschie denis niets te maken. Ge hebt gelij'k, Mijnheer de burg graaf. Zoo dat gij nog altijd beweert, dat Mevrouw... O, ik wil haar niet beschuldigen! Mevrouw is met mij opgevoed en wij rijn... Laat die snaar onaangeroerd! zegt de edelman ongeduldig. Ik begrijp dat die herinnering u Woensdagvoormiddag, rond 10 uur, had een herige autobotsing plaats op het kruispunt der Dietsehe en der Leo pold Vander Kelen straten, tc Leuven, tussehen de auto van den heer Baron de Becker Remy. gevoerd door Rogge Oscar eri een auto-vrachtwagen van de maatschappij o'er autobussen, geleid door Vandeput. De botsing was zoo lievig, dat de autovrachtwagen omgeworpen werd en twee personen, alsook de bestuurder, op den grond werden geslingerd. Een der twee personen, de genaamde Lo- res.se J. wonende Dictschestraat 174 onaangenaam is, Mijnheer de burg graaf. Mevrouw was jong... had veel aanzoek tot eene nieuwe huwelijks verbintenis, en indien Mijnheer dc burggraaf mij wilde toelaten daarom trent... en Dobs last in zijnen binnen zak en haalt een boekje met viiil ma rokijnen omslag te voorschijn. Laat dat steken Ik zou mij van al die geheimen willen ontlasten, Mijnheer de burg- van lieverlede oud graaf. Dobs wordt en verlangt rust. Scherp richt de mend oog op den edelman (het vlam- tooneelspeler. Mijn heer Golden ware hem gewis in opge wonden drift toegevlogen; Mijnheer d'Engelgrave gelijkt nu niet meer aan den eerste. Wel fonkelt nu het oog, doch hel is reeds voorbij. Betrekkelijk stil, doch altijd streng, antwoordt hij Ik ook verlang naar rust; ik ook wordt oud en daarom wil ik niets meer te maken hebben met wat in uw zak boekje opgeteekend staat. Dat zou den boezen geest, die mij drie en twintig ja ren op land en zee, in de wereld en in de eenzaamheid vergezelde, andermaal doen terugkeeren Gij komt te laat, Dobs' Ik zou u. korten lijd geleden, nog eenigszins kunnen geloofd hebben/ doch nu niet meer. Dobs ziet met een ónnoozel geziebt voor zich. Ik Leb, hervat de burggraaf, se dert eenigen tijd ondervonden dat ik in mijn leven te veel naar schurken, dat waren vreemden, geluisterd heb; dat ik TWEE BAMMETENAANVALL'EN. EEN GEVAARLIJKE KEREL AANGEHOUDEN. De genaamde Deswert Lucien, wo nende Nijverheidskaai, Ï07, te Ander- iecht, werd Woensdag nacht, rond 11 u. 3/2, bij het naar huis keeren door twee kerels aangerand, die hem ten gronde sloegen en erg mishandelden. De ban/ die-ten plunderden hun slachtoffer en sloegen dan op de vlucht/ Deswert kon zich, na groote krachtinspanning, tot op het politiebureel sleuren, waar hij klacht indiende. Hij kon ongelukkig geen juiste persoonsbeschrijving geven zijner aanvallers. Een dezgr werd erg aan de hand gebeten door het slachtof fer, toen deze zich verweerde. Woensdag nacht, omstreeks 2 u. 45, hoorden de politieagehtèn^'a ndevoórde en Maekclbcrg, op dienstronde in de Vooruitgangstraat, te St. Joost-ten-Noo- de, noodkreten slaken. Zij snelden toe en ontmoetten de genaamde Suzan na R 22 jaar oud, wonende in de.,St. La zarusstraat. Het meisje verklaarde te zi jn aangerand geweest door een kerel die- haar bij de keel had gegrepen cn van 56 frank had beroofd. De agenten spoorden den dief op en ontdekten hem in een tuin der Voetgangersstraat, waar Hij zich verschool, na over den muur te zijn geklauterd. De bandiet werd door de agenten bij den kraag gevat, juist op het oogenbïik dat hij in' een kelder meende te springen, om er een betere ichuilplaats te vinden. Het is een zekere Martin Marcel, ge boren te St. Pierre les-Elbeuf (Frank rijk) in 1896. llij was te voet naar Brussel afgezakt en sliep onderweg in de bosschen. Uit een onderzoek bleek dat de kerel voor een paar dagen reeds In een groot magazijn had willen in breken, doch op de vlucht werd gedre ven. hen al te diep in mijn huiselijken haard heb laten dringen, en het vooral die wereld is die mii het leven zoo bitter heeft gemaakt. Blind wajs ik dit niet te zien J Tk beschuldig op dit oogenhlik niemand meer dan mij .zeiven. Dobs voelt allengs aJ meer den grond onder zijnen voet wegzinken. Gij vraagt mij geld om te mogen spreken, zegt Mijnheer d'Engelgrave, ik wil u geld geven om te zwijgen en nooit meer van u tc hob ren. Dobs herleeft: 't is hem volkomen gelijk op welke voorwaarde hij aan geld komt. O. ik verlang niet beter, Mijnheer de burggraaf! en het natte oog van Dobs tintelt als dat eener slang, die eene prooi gewaar wordt. Ongelukkig voor hem naderen voet: stappen de deur deze Wórdt eensklaps geopend Sybrand d'Engelgrave staat op den dorpel en naast he.m zijne moe der. -7- Ik wil niet dat die schurk ander maal mijne moeder beschuldige! zegt de jongeling met eene fierheid, die hem doet groot worden in de oogen des va ders zijn bleek gelaat met fonkelend oog, zijne tot vuist gebalde liand stem men met den nadruk,1 op welken hij spreekt overeen. Dc/bs gaat als een hond met ingetrokken staart achteruit. Die schurk, hervat de jongeling, heeft zoo even nog eene poging aange-' wend om mijne moeder geld af te dwin gen, en toen zij weigerde, heeft hij ge dreigd zich op haar te wreken met woord en penj De genaamde Vlaers Leonard, wo nende Antwerpsche Steenweg, 347,werd Woensdag avond aan de brug Van Praet te Lachen, door een auto omver geslin gerd en gevaarlijk gekwetst over ganscli het lichaam. De chauffeur was gewetenloos ge noeg zich om zijn slachtoffer niet te be kreunen en nog in sneller tempo in de richting van Vilvoorde te rijden. De gekwetste is in het gasthuis opgenomen. EEN DOODE. EEN ERG GEKWETSTE. •Donderdag namiddag, ten 3 ure, ge beurde tc Be veren-bij-IIarclbeke een ontzettend automobielongeluk. Op het gehucht «De Spriete», tegen de hofste de De Bra'bandere, rechtover de her berg De Steenbakkerij staat eene schuur van den vlashandelaar Robert Beaoit. Voor de poort ervan stond een Wagen, toebehoorend aan M. Van Dam me, ven Zulte: men was bezig lijnzaad te laten op dezen wagen, die een weinig op den steenweg stond. De gezusters Maria en Oliva De "Woerdt kwamen per moto-side-car uit de richting van Desselghem gereden. Deze gezusters drijven 'handel in likeu ren zij woonden vroeger te Kortrijk en verblijven thans te Wevelghem. Maria De Weerdt voerde de moto en achter haar zat hare zuster Oliva; in de side-car waren likeuren. Aan de voornoemde herberg geko men. zagen de motorijdsters een auto uit de richting van Kortrijk aangesnord komen. Met te willen voorbijsteken, bol sten de twee gezusters op den auto De schok was uiterst geweldig en de ge volgen verschrikkelijk. Oliva De Weerdt werd 8 meters ver weggeslin gerd, den schedel gekloven en een arm gebrokende ongelukkige bleef op den slag dood Maria De Weerdt werd met gebroken rechter bil opgenomen. Het lijk werd in een naburig huis ge dragen, ende gekwetste werd 'naar een heelkundig gesticht, te Kortrijk over gebracht. De auto. die beschadigd is, hoort toe aan M. Maurits Ide, van Kortrijk. Mev. Ide en de kinderen, die in den auto za ten werden door de glasscherven ge kwetst. De gendarmerie van Harelbeke kwam onmiddelijk ter plaats, en deed de noodige bes.tatigingen. De burge meester. cle gemeentesecretaris en de veldwachter van Beveren kwamen eveneens Het is het zesde erg auto-ongeluk dat in, deze gemeente op korten tijd te 'be treuren is. Er wordt ook nog vernomen dat Ma ria De Weerdt binnen eenige dagen in 't huwelijk moest treden. Het ongeluk heeft te Kortrijk waar de slachtoffers zeer goed gekend zijn eene groote ontroering verwekt. Eenige dagen geleden was M. Ver hoeven, wonende in de Blaesstraat, te Brussel, per auto naar Leuven gereden. Hij had zijn voertuig voor enkele oogenblikken onbewaakt laten staan langs den openbaren weg, waarvan een straatschuimer gebruik wist te irmken om achter het stuurwiel le springen en mét den auto weg te bollen. Woensdag avond deed de rechterlijke policie van het parket eene huiszoeking in een autobergplaats der Adolf Buyllei, to Elsene, en ontdekte er het gestolen voertuig alsook verschillende stukken van een anderen auto onlangs gestolen voor het 'huis van M. D.. op den Ber- genschensleenweg, te Anderleoht. Do mekaniekwerker die in de garage woont, een genaamde C.. werd aange houden en naar liet justciepaleis ge bracht. Terwijl hij daar in eene zaal opgesloten was in afwachting van het verhoor, slikte hij twee pastillen stry chnine in, welke hij in zijne klak liad verborgen. De weisgeneesheer prof. Gilbert Hcger, die zich. op dit oogen- blik nog in liét justiciepaleis bevond, diende G.. de dringendste zorgen toe, en deed hem vervolgens in allerijl overbrengen naar 'het Brugmanngast- huis. Donderdag morgend liet de too gtand van den aangehoudene schier geen hoop meer op redding. •VVV Een zwaar ongeval heeft zich rond 7 V» ure 's morgends in de statief va.n Piótor» voorgedaan De werkman, Arse- ne Winand, 23 jaar. afkomstig van Goeraardsbergen, ging uit den weg voor een reizigerstrein, doch werd door een reeks manoeuvrccrende wagons Let linker been vermorzeld en aan het hoofd gekwetst. Men heeft den onge lukkige overgebracht naar het krijgs- gasthuis van Jumet, waar de genees- hoeren hem het been afgezet Lebben. De vader fronst de wenkbrauwen: de geest van goedhartigheid en verge vingsgezindheid, die van tijd tot tijd opflikkerde, cn waaruit Dobs voordeel zou getrokken liebben, is voor hem eensklaps weer vervlogen. - Ik heb aan dien man gezegd, laat de burggraaf er op volgen, dat ik geen vertrouwen in hem had, nu minder dan ooit. Ik houd hem voor een deugniet die mii eens naar het leven stond, die mij en ook de mijnen uit eigenbaat belas terd en belogen heeft; maar ük wilde hem nog wel, zoo als ik vroeger deed, een goudstuk toewerpen. Neen, antwoordt Sybrand, want ieder goudstuk dat gi j 'hem toewerpt, schijnt te zeggen dat gij in hem een wezenlijke dienst betaalt! Gij hebt gelijk, zoon. Dobs begrijpt dat zijn toestand ge vaarlijker wordt, naar evenredigheid de gemoedsstemming, van den ouden burggraaf zich meer tot. de zijnen keert. Die bepaalde wijziging in den geest van dezen laatste, is slechts aan een toeval te danken geweesthaddc, bij liet plotseling binnentreden, Mevrouw' zelve het woord genomen, de storm wa re wellicht andermaal losgcbcrsten doch het is Sybrand die spreekt, die eischt. die schier gebiedt en Mevrouw staat slechts ter zijde en zwijgt. Van zijn zoon duldt hij dien hoogen toon, van haar niet zij heeft nu ten minste den schijn, 'het hoofd voor hem te bukken. Hadde zij dit begrepen, nu drie en twintig jaar geleden!.. Ik verlang, vader, zegt Sybran^ De kleine Theopliile Sehyns, 2 jaar oud, was in de keuken der ouder lijke woonst te Battiee aan 'het spelen. De moeder had een emmer kokend wa ter op den vloer gezet. De kleine liep tegen den emmer welke kantelde en 't heet water stroomde liet kind over het lijf. Erg verbrand is het arm slachtof fertje iets later bezweken. TVij lezen in de (.Gazette van Moli- ne», van Donderdatr 24 September: Woensdag heeft men Frank De Vriendt. 1100 3 straat, doodgevonden in het Roek Island Manufacturing Co., waar hij werkzaam was. Hij werkte aan een zandmachien, en moest op de eene of andere manier in aanraking geko men zijn met de draden die een stroo- ming' van 440 volt hadden. Hij werd gevonden door Walter S'chaffer twee uren nadat hij reeds dood was Toen Seihaffer het lijk aanroerde, werd hij ook door den ströom geschokt. Julius Vincent, die nachtwaker is, verklaarde dat. hij rond 4-0 20 heg te gen De Vriendt gesproken had. De Vriendt had een groote brand wonde aan de rechterslaap, waarschijn lijk veroorzaakt door het ligger, van zijn hoofd op een metalen deel van van maebien. Dokter Joseph De Silva werd bijgeroepen, maar hij kon slechts den dood vaststellen. Niemand weet juist hoe liet ongeval gebuerd is, daaf er geen getuigen waren. Frank De Vriendt werd den 22 De cember 1880 to Gent gelboren. Hij huwde aldaar met Freda De Meule- meester op 21 Mei 1900, en tien jaren later kwamen zij naar de Vereenigdo Staten zidh in Rock Island vestigen. Het was reeds een jaar dat Mr. Do Vriendt in de Roek Island Manufactu ring Company werkte aan het madliicn dal zijn dood veroorzaakte. fjCSUrillA rï® ■maUelijksiê en fijnste ",U VERMOUTH. A.Simken», Borgeih-ut, Antwerpen. D-127 nog, dat de man die mijne moeder be- leedigd heeft, dit huis verlate cn gij hein verbieden zult, onder welk voor wendsel dan ook, den voet nog in ouzo tegenwoordigheid te zetten. Gij hoort het, Dohs... Ik ver(veof u al het kwaad dat gij mij en de mij nen hebt aangedaanmaar indien uw leven u heilig is. ga heen Dobs sluipt met ingedoken hals naar de deur, waar Hij geen plaats zou ge- vonden hebben om naar buiten te slib beren, indien moeder en zoon niet met walg waren ter zijde gegaan. Reeds was Dobs Ibi.jna uit de lastige klem verlost, nu eensklaps de burggraaf hem toeroept: Waelit eens! Tk heb dezer dagen eenige regelen van de policie te Brus sel ontvangen, die u betreffenmen zoekt u, Dobsl 't Sdhijnt dat ge ver dacht, wordt nachtelijke bezoeken af te leggen in mijn verlaten hotel. Ik raad li ten sterkste aan uwe geheimzinnige wandelingen niet op mijn domein uit te strekken, of ik zal uw adres opgeven. Mijnheer de burggraaf... stamelt Dobs. O, ik ben tamelijk gerust. Dobs; gii zult er niet veel van waarde meer vinden. Ik was immers overtuigd dat alles ran waarde reeds lang verdwenen' en „gesmolten was! en onder het .uit spreken van die woorden, werpt da strenge man een scherpen oogslag op, zijne vrouw. 1 Dobs is weg; nu neemt Mevrouw hel woord: IKprat voortgezet,

De Volksstem | 1925 | | pagina 2