15 Te Ars Dinsdag Oct. 1925 Vergiftiging Schoolschip tiL'Avenir" De socialistische burge meester van Vivegnis De intresl wegens achter» stallige belastingen Een nieuw geneesmiddel legen suikerziekte Het voertuigenverkeer te Parijs Onze Vorsten in Indiö Provinciale verkiezingen Huizen in een week gebouwd Hel fascism in Italië f XXXI* JAARGANG NUMMER £36 Tel. 114 T-> A <T-1=8T A T~> |g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel- Rue da Richelieu, Parijs, r— Bream's Buildings, Londres acaosas Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, fco Brussel. De Gendt E. C. 4, II. Eduardu» Zon op 6,08. ondtr 5,05 Nieuwe Maau den 17 We treden !Ars binnen langs 'den diepen weg tusschen het kreu pelhout en den wedderigen was dom der Domhesstreek en we blij ven een oogenblik staan op de plaats waar de heilige Jan Marie Vianney neerknielde toen hij voor de eerste maal in 1818 zijn nieuwe parochie in 't zicht kreeg, 't Was immers daar in dat schilderachtig hoekje dat het eerste gebed van den zoo ieverigen priester voor zij ne kudde werd gestort. 't Is ook al winkel en magazijn dat we ontwaren in de kom van 't dorpje... en voor de ruime vens ters staat het beeld van den heilige in alle grootten., in alle kleuren, in "t marmer, in 't kalk, in 't brons, in carton-pierre en wat weet ik nog. Daarbij, daarrond, daarnevens andere gedachtenissen en andere heiligenbeelden... Doch 't portret van dei: pastfoor bespeurt ge meest van al. Niet te verwonderen thans, nadat Rome Hém heeft hei- ligverklaard, is 't met recht en re den dat zijn beeltenis verkocht en verspreid wordt, aangezien reeds binst zijn leven zijn portret alhier in de winkels voorhanden was, 't Gaat toch verre, zegde hij dik wijls, men verkoopt nu mijn arm bespottelijk afbeeldsel. De Pastoor van Ars bestaat nog, wel te verstaan dood en begra ven, maar toch in vel én vleesch,, Kijkt daar in die gouden relikwie- kas ligt zijn cadaver, zooals hij het zelf noemde. Dat werktuig van zooveel deugdendefenen is niet vergaan tussclien de naakte planken eener doodkist. Immer blijft hij in zijn kerk, waar dat hij binst zijn leven den dag en den nacht overbracht. Ge kunt zijn hand aanraken... die hand die zoo 'dikwijls het verlossingsteeken maakte over zoo talrijke zondaars en zondaressen. Na zijne dood begroef men de geëerde priester in zijn kerk voor een der altaren niet wijd van zijn biechtstoel, waarin hij zestien uren per dag vertoefde om vergiffenis en genaden te schenken. In 1905 ontgroef men het lijk ën het lichaam bleek ongeschonden na 46 jaren in het steenen graf ge rust te hebben. Die zelfde over blijfsels, eene monie geworden, aanschouwt men "dan met eerbied... zij dragen de priesterlijke gewa den en een wassen aangezicht dat op het hoofd is aangepast. Binnen enkele weken zal men een nieuwe rijke reliquieënkast deze van den heilige het huidig schrijn van den zalige vervangen. En de tegenwoordige kast zal naar Pa rijs gezonden worden om er de overblijfsels van den Zaligen Pa ter Eynard, een boezemvriend van den H. Pastoor, te laten in rusten, De aalmoezen van de 4000 fran- sehe pastoors en def priesters van gansch de wereld hebben de nieu we aangekocht tot meerdere ver tering van den patroon der paro chiepriesters, Op den dag der heiligverklaring van Joannes Baptist Vianney, knielden al de parochianen van Ars rond de relikwie en ze ween den van aandoening en blijdschap bij 't beschouwen van hunner, ge wezen herder. Te Rome vertolkte en verheer lijkte de grootsche plechtigheid van dien dag de eenvoudige, nede rige doch zoo verhevene werking der huitenpriesters. Daarom ook werden honderd arme fransehe pastoors gratis naar de heilige stad geroej>en en vervoerd om met wit koorhemd en rooden stool ('t was immers op Sinxendag dat de heiligverklaring plaats greep) de geestelijkheid van Rome in den Pauselijken stoet vooraf te gaan en de ceremonieën bij te wonen. Ja de heilige Pastoor van Ars leeft nog voort daar waar hij zijn heilig ministerie uitoefende gedu rende zoo talrijke jaren en met zooveel vrucht. Daar komt men nog menschen tegen die Hem ge kend en bemind hebben. Mr. F. Crozier. zijn gewezen misdienaar sprak zijn lof uit en eerw. Heer Monet. wiens priesterroeping door den heilige Vianney gezegend werd kon er niet van zwijgen, Hoe gelukkig zijn thans al die overle venden niet! 'K weet het wel 't zijn oude menschen geworden (de H. Pastoor stierf den 4 October 1859) doch hun hert is jong gebleven en zij ver jeugdigden bijzonderliik als men hun ondervroeg nopens hun herder van voorheen. Ze we ten u te vertellen van de geneziu- gen. de bekeeringen, de wonderen die de heilige priester uitwerkte door Godes macht en zoo zegde hijdoor de tusschenkomst van Ste FJiilomena, zijne lievelingsheilige. Na meer dan 60 jaren van deze wereld heen gevlogen te zijn, schijnt het dat de zoo minzame en vreedzame, de zoo vurige en be minnelijke geestelijke zijn stem nbg verheft en zijn sermoenen en catechismusonderrichtingen met gebroken doch klare stem nog laai: hooren. Da's wat men in 't heilig dom van Ars thans gewaar wordt, ('t Vervolgt.) MARC. Vijf personen ziek gevallen Zaterdag werd de Aniwerpsdhe po- lieie verwittigd, dat in een huis der Londenstraat, vijf personen plots wa ren ziek gevallen,- zonder dat de bijge roepen geneesheer eenige reden kon op geven. Volgens de zieken zelf kon het niet anders vootikomen. dan van het vleesch, dat ze allen gebruikt hadden. Als gevolg van dit uitgebracht vermoe den. weid bij v eenen beenhouwer der wijk, waar het vleesch gekocht was. eene paitij. aangeslagen en naar het stedelijk gasthuis gebracht, waar het zal onderzocht worden. Het Schoolschip «L'AVElNIR», zal Zaterdag, 10 dezer, ongeveer 9 uur, uit de Royerssluis vertrekken met bestem ming voor een haven van Zuid-Austra lië (Melbourne -vof Sydney). Vandaar zal het schip weerkomen met een la ding graan De Staf is als volgt samengesteld: M O. LEMAITRE, Bevelhebber M. J. DELSTANCHE, Kapitein. M. R VAN DE SANDE, 1ste stuur man. M. J. LEJEUNE, 2e stuurman. M. J. GESQUIERE, 3e stuurman. M. R. BtBCU, 4e stuurman. M R. GAYE. 6e stuurman. M. R. GAYE, 5e stuurman. E. H. BTJEI/EENS, aalmoezenier. M. J. FIVEZ; geneesheer. M. A. VEN DELMANS. marconist. M. M. BOEI, leeraar en tevens ge last met een wetenschappelijke zen ding. Er zijn 47 kadetten aan boord, als mede een 20tal leden der ondergeschik te bemanning. De gedenkplaat, ingehuldigd den 8 dezer, is geplaatst aan den trap van het salon van den komman da nt Zij geeft er een goed effect. Onder de bloemen en Ikronen die aan den voet van het gedenkstuk werden neergelegd werd bijzonder opgemerkt een bloementak in gesmeed ijzer, kunst gewrocht vervaardigd door den ge'ken- den artist Van Boekei van Lier. Dit kunststuk werd afgegeven door Heer Oistian SLaid, als vertegenwoordiger der Vereeniging der Belgische Reeders. Drijvende Tentoonstelling. Talrijke colis zijn aangekomen be stemd voor de tentoonstelling in Austra lië. 146 Belgische firmas zullen hun producten uitstallen. Deze firmas verte genwoordigen 123 verschillende takken onzer nationale nijverheid^ Ontvreemding van SG.000 fr. Antoinc Leghaye, burgemeester van Vivegnis (provincie Luik), die, zooals wij gemold hebben, aangehouden werd onder betichting van ontvreemdingen, heeft de hem ten laste gelegde feiten bekend. De man was door de «Centrale Mijn werkers de taak opgedragen, om de gelden der syndikalc stortingen in ont vangst te nemen. Reeds in Juni laatst hadden de kop stukken van het socialistisch syndicaat vastgesteld, dat er een aanzienlijk te kort in de kas was. Deghaye moest uit leg geven en vertelde dat hem in een slecht befaamd huis der rue du Mont- de-Piéte te Luik, eene som van 35.000 franks ontstolen was. De syndikaatbazen schenen aan die verklaringen geloof te hechten, en er werd overeengekomen, dat het slacht offer gezegde som zou terugbetalen door maandolijksche afbetalingen. Intusschen (bleef de burgemeester de- syndikale bijdragen in ontvangst ne men. Van de terugbetaling der 35.000 fr. kwam echter niets in huis. Een on derzoek der boekhouding bracht aan het Jicht, dat er zelfs meer dan 35.000 fr. in de kas moest ontbreken. Daarop bekende Deghaye, dat hij nogal diep in dje kas getast had en 't geld had gebe zigd in zijn huishouden. De man is inderdaad vader van 7 kinderen. Het volledig bedrag der ont vreemding zou op 86.000 fr.Jbeloopen. De werkstaking in de Drulinijver- 'heid heeft aan cle afkondiging van de parlementaire dokumenten eene wer kelijke vertraging doen ondergaan. Zoo ontvangen wij pas het belangrijk verslag, namens de Middenafdeeiing door M. Pussemïei; uitgebracht over het wetsontwerp tot verhooging van den in trest wegens vertraagde belasting in fiskale zaken. Wij vinden er in de vol gende beschouwingen over den maat regel die sinds 1 Augustus,, door het stemmen van het wetsontwerp, van toe passing is: Artikel 10 der Begrootingswet van 20 Augustus 1921. heeft den intrest wegens vertraagde betaling in fiskale zakep. verhoogd en gebracht op 6 t. h. De Regeering, die een bepaling over neemt van het wetsontwerp van 1924, waarbij nieuwe belastingen werden in gesteld, stelt op hare beurt vast dat. de vertraagde betaling der belastingen meer .en meer voorkomt. (Zij was dus van meening een nieuwe verhooging der interesten wegens uitstel te moeten voorstellen en vroeg dat, vanaf 1 Au gustus, een interest van 8 t. li. zal ver schuldigd zijn in geval van vertraging in de betaling der belasting lioe ge naamd ook. De Middenafdeeiing heeft aan het wetsontwerp niet zonder voorbehoud hare instemming verleend. Inderdaad de leden van de Midden afdeeiing zouden, zonder aarzelen, de verhooging van den interest wegens uitstel hebben gestemd, indien de be- 1 astingsschuldige tot de laattijdige be taling van de belasting werd genood zaakt omdat de rentevoet van den fis- kalen interest lager is dan de inkom sten welke de belastingschuldige trekt of 'hoopt te trekken hetzij uit beleggin gen, hetzij uit spekulatie. Doch dc laattijdige betaling kan soms verklaard worden De tot nu toe voorkomende bezwaren door toepassing van de inkomstenbe lasting, de betreurenswaardige ver plichting aan liet beheer opgelegd van de schafplichtigen van rechtswege tot betaling te manen, hebben geleid tot het zenden van waarschuwingsuittrek sels uit het kohier op gelijk welk tijd stip van het jaar. De schatplichtige, vooral hij die aan de supertaks onderworpen is, kan dus onverhoeds worden verwittigd van het bedrag zijner belastingschuld en ver plicht worden te betalen zonder de ver- eischte beschikbare gelden te bezitten. De Middenafdeeiing heeft echter het wetsontwerp niet gewijzigd, hoewel sommige leden zich gunstig uitspraken voor der; terugkeer tot de vroegere praktijk aangenomen voor de betaling der belastingen in deelen. Doch eener zij ds.denkt zij dat het onderzoek van de/c laatste kwestie op meer gepaste wijze za! kunnen aangevat worden wan neer zal behandeld worden de defini tieve aanpassing van de organieke bet lastingwet en zij meent te weten I 1. Dat de «maning var. rechtswege» praktisch opgehouden heeft te bestaan; 2. Dat de toepassing van de wet op de inkomstenbelasting genoegzaam vol ledig is om kortelings toe te laten waar schuwingsuittreksels uit het kohier op bepaalde tijdstippen te verzenden. 3. Dat do schatplichtige, door de er varing der vorige jaren geleerd, nage noeg zijn fiskale schuld kan ramen en du- zorgen de vereischte gelden be schikbaar te hebben. Anderzijds, denkt zij ook dat ministerieele onderrichtin gen de betaling der belastingen zouden kunnen vorderen. Alzoo, bij voorbeeld, waarom niet toelaten de betaling der supertaks te doen plaats hebben cp het oogenblik van de aangifte van het in komen De rechten van den Staat zouden echter altijd zijn gevrijwaard, indien, op dit oogenblik, de schatplichtige een voorschot kon geven, de helft of de drie vierden van de hem voor liet vorige jaar opgelegd belasting Alzoo nog, wanneer de belasting schuldige en de fiskus redetwisten, niet over het beginsel van eene belasting op iemands rekening in te schrijven, maar over het bedrag, waarom dan niet toe laten de som te storten over welks be loop de partijen het eens zien? Waarom,in die gevallen beslissen dat, middelerwijl, de interest verschuldigd is over geheel het bedrag cler belasting als wanneer 'hij redelijker wijze slechts over het bedrag der van het betwiste gedeelte zou kunnen geëischt worden? De vervroegde betaling van de be lastingen. de storting van het aangeno men gedeelte cler betwiste belastingen hebben niets wat onwettig is. De Middenafdeeiing dringt aan op dat het beheer de nakoming van den fiskalen plicht zou vergemakkelijken met, namelijk, den schatplichtige too te laten zijne rchuld bij vervroegde termijnen aan te betalen.» Welnu daar zijn daar wenken «in, die nog altijd kunnen in aanmerking ge nomen,- en clie mogelijk in het aan staande Wetgevend jaar zullen te pas gebracht worden. <o Naar den Engelschc draadlcoze dienst melclt, is er eon preparaat gevonden dat eer verbetering moet zijn va»-de insu line, het bekende geneesmiddel voor suikerziekte. Dr Rabinowitdh, een Ca nadees, heeft dit nieuwe middel gevon den, dat het voordeel heeft dat het niet ingespoten behoeft te wofden, doch kan worden ingenomen. Het preparaat is een zoete stroop, be reid uit glycerine, waarop zékere bac teriën zijn gekweekt. Het heet diexya- ceton. Men verwacht dat het in gevallen van suikerziekte, die nog niet te ver zijn gevorderd, even werkzaam zal zijn als insuline. Er liepen in Frankrijk, op liet einde van 1923, 447,915 autorijtuigen. Dit getal was op het einde van 1924 geste gen tot 574,936, 't zij met 127.021 een heden. of, wanneer men de Zondagen en feestdagen afrekent, 417 nieuwe autoradbielen per dag, in gebruik ge steld. Die cijfers omvatten: 352,548 toeris ten rijtuigen, 200,000 cannons en ca- mionnetten. 19.000 vradhtautos en meer dan 2500 autobussen en voertui gen ten dienste van 'het publiek. Voor dat getal voertuigen komt het decartement der Seine, Jt is te zeggen liet eigenlijke Parijs in aanmerking voor meer dan een vijfde van het ge- heele voertmgenverkeer in Frankrijk. Dan volgt het Noorderdepartement met 25.000 voertuigen. De Rhone, 17.000; de Seine et Ooise 16.000; Alpes Mariti- mes 15.000: Hautes Alpes 632; Lozere heeft er slechts 372. Terwijl Frankrijk", op 1 Januari 1923, 574,936 autovoertuigen telde', vond men er in Groot Rrittanje 888.000 en 150.000 in Belgie. 432.000 in Duitscliland en slechts 100.000 in Ita- lie. In de Vereenigde Staten echter die er zoo op gesteld zijn hunne schulde naars 't vel af le doen, loopen er niet min dan 17.438 000 automobielen. Parijs, op zijn eigen telt er 112.883. Wanneer men voor elk voertuig eene gemiddelde lengte rekent van 4 meters dan zou eene rij van al de autos ach tereen geschaard ons brengen tot op ruim 300 kilometers van do Fransehe hoofdstad,. De Koning bergbeklimmer. De Koning en de Koningin der Bel gen zijn, volgens oene depeche uit Simla, den 9 dezer van daar naar Pes- havur vertrokken, waar zij denkelijk Her dagen zullen verblijven. Dan zullen zij hunne reis voortzetten po Bombay, op weg naar Colombo. Den Ssten had,, in de residentie van den onderkoning, ter hunner eere een groot officieel dansfeest plaats. Gedurende het verblijf te Simla heeft de Koning twee bergbeklimmingen ge daan onder de leiding van M. Eubank, een ambtenaar van het Indisch be stuur Zij beklommen dc-n eersten dag een steile helling van 600 meters alvo rens den bergrug van 3000 meters hoogte te bereiken, en den volgenden dag deed de Koning eene wandeling van 20 kilometer in het Iïattugebergte. Donderdag bezocht de Koningin het vrouwenhospitaal opgericht door Lady Reading. DE HUIDIGE SAMENSTELLING DER PROVINCIERADEN. De provinciate verkiezingen, die op 8 November a. s. plaats hebben, zul len de huidige provincieraden vervan gen. Deze bestaan uit vertegenwoordi gers van de drij partijeu on van 'een paar onafhankelijke groepen: Lib. Kath. Soc. Onaflk. Antwerpen 14 38 26 2 Brabant 27 36 27 2 West-Vl. 12 52 15 1 Oost-VI. 14 51 24 1 Henegouwen 15 26 49 0 Luik 17 22 41 *1 Limburg 10 49 1 ,0 Luxemburg 14 30 6 0 Namen 10 32 18 0 Zoodat er in het géheelc land 133 liberale mandatarissen zijn tegen 335 katholieken, 207 socialisten en 5 pn- afb ankelijken. De aldus samengestelde! prvoincic- raden hebben 40 provinciale senatoren aangeduid, waaronder 7' liberalen, 21 katholieken en 12 socialisten, name lijk: Antwerpen 1 lib. 2 katiho. 2 soc Branbant 2 lib. 3 kath. 2 soc. .West-Vlaander. 0 lib. 3 katih. 1 soc. Oost-Vlaander. 1 lib. 3 katih. 1 soc. Henegouwen 1 lib. 2 kath. 1 soc Luik 1 lib. 1 kath. 2 soc. Limburg 0 lib. 3 katih. 0 soc. Luxemburg 1 lib. 2 katih. 0 soc. Namen 0 lib. 2 katih 1 soc Het aantal* kiezers voor de provincia le verkiezingen bedraagt 2 millioen 592.029. Zooals men weet zijn in Engeland gedurende liet laatste jaar vele proef nemingen genomen met stalen huizen. Manchester kan de bakermat, dezer jonge nijverheid genoemd worden. Hier werden de eerste huizen met stalen vakbouw gezet en het gemeente bestuur heeft veel belang getoond van den aanvang af voor de mogelijkheid van dezen bouw. Een dezer dagen is men te Bromley Hill bij Londen begonnen met 'het zef- teif van twee buizen, volgens dit systeem, welke de eerste van deze soort in Londen zullen zijn. Men verwacht, dat in adlit dagen tijds bet werk voltooid is en dat beide huizen aan het einde der volgendo week bewoonbaar zullen zijn. DE VRIJMETSELAARS IN ACTIE In een omzendbrief aan alle,Juliaan se he loges zegt do grootmeester der vrijmetselaars, na te hebben gespro ken over wat hij de week van rouw in Toscane noemt, dat hii ziëli tot de re- o-eering heeft gewend om zidh ic be roepen op den eerbied voor de wet ten bafe van de vrijmetselarij, maar in af wachting van de aanneming door bet parlement van de wet op de vereem- eingen en de vrijmetselarij gelast de grootmeester de schorsing van do werkzaamheden en vergaderingen vaii alle Italiaansdlie lcgés. Staatstoezicht op da Syndikalcn De Fascistische Groote Raad te Ro me vergaderd onder voorzitterschap Yan Mussolini, besloot dat de syndilea- ten van werknemers en werkgevers on der Staatstoezicht zullen gesteld wor- den. "Werkstakingen zullen verboden jen 'bestrgft worden.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1