Ecu groot man Ontduiking van belastingen Tegen de autodiefstallen Een goudsmid gefopt ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Doodelijk ongeval met den stoomtram Zonderlinge zinneloosheid Een Monseigneur, minis* Ier van Buitenlandsche Zaken in Litauen Een statieoverste vermorzeld Onhandige autogeleider Een mislukte Oude moordzaak Eene grap of eene „misdaad? eene zonderlinge vondst IN ELZAS-LOTHARINGEN. ontvluchting Verduistering van 7 5000 franks te Antwerpen De Franscbe communis ten doen van hen spreken Te schoon en te groot De tentoonstelling 1950 lievig verzet legen de politie Autorijder aangehouden Een wielrijder onder een auto Zware schilderijdiefstal 't Brood is afgeslagen en d^ roodo leiders .naken van dat feit gebruik org aan de gaaien le vertellen dat die af slag te danken is aan Minister Wau- ters. Wat groote man toch, die Wau- tersj Hij 'heeft oen prijs van het brood doen dalen, iets wat geen andere mi nister ken' Weten de sukkelaars, die Heli zoo iets 'aten wijs maken, dan niet dat de prijsvermindering van het brodo heel heelvoudig te wijten is aan dc daling van de tarweprijzen op de Amerikaansche markt? :t Is nog maar enkele dagen geleden dat de Brussel- sohe roode «Moniteur» .schreefHet is eene dwaasheid te beweren dat de re geering meester is de prijzen der eet waren te wijzigen Maar zie. als de rooden een hunner dikke leiders tot ,r« groot man willen verheffen, dan slaan ze voor hem maar eens even op de groote trom. He gaaien zijn er dan on middel ijk mede weg. omdat het, nu juist niet in de roode middens is dat men kun brein verlicht. Het 'oeroepdhof van Luik heeft uit spraak gedaan in zake de gebr Onij- veraars te Hasselt, beticht van valschê verklaring voor wat betreft de aangif te van het inkomen en vervalsching van geschriften en stukken daarop be trekking hebbend, en veroordeelde C. tol drie maanden gevangeuis en de drie anderen tot twee maanden gevan genis, benevens tot het betalen van hooge boeten. Voorwaar, eene niet allcdaagsche .waarschuwing MAATREGELEN VAN DE OVERHEID. De aanhoudende en veelvuldige auto diefstallen uit den jongs ten tijd heb ben aanleiding gegeven tot maatrege len, om dit te oeteugelen. Voortaan zal, bij de opsporing naar diefstallen, dc medewerking worden verzekerd van bet beheer van het tol wezen. Elke aulod'efstal zal namelijk on verwijld overgeseind worden aan de R. P. belast mot het opstellen van het Centraal Signalementsblad. De R. P van het Brusselscb parket, zal geregeld per .post aart de tolkanto ren nota's zenden betreffende de geval len die een onderzoek uitlokken. Do bureelen of hulpdiensten van het folbeheer zullen in deze nota's de aan duiding^ vinden van de rechterlijke overheid die te verwittigen is in geval ,van ontdekking Een goudsmid van Brussel. M. Mau rice Lesage, kreeg over een paar dagen het bezoek van eene vrouw uit Bergen, die hem kwam meededen dat zij eene 'groote hoeveelheid juweelen te koop had. De goudsmid was bereid ze te koo- pen en zou daartoe naar Bergen reizen. Donderdag kwam hij in deze stad aan. In de statie werd hij opgewacht door de vrouw, vergezeld van eon man. en het. drietal begaf zioh in eene her berg der Markt Daar werd de koop ge sloten en de guodsmid betaalde aan den man on middel ijk een voorschot- van ■25.000 fr. Deze verliet dan de herberg om de iuweelen te gaan halen. Pas daarop ging de vrouw naar den koer, waar zij aan de meid een drinkgeld van 5 fr betaalde om langs een achterdeur ie mogen heen gaan. Dc goudsmid bleef vruchteloos wach ten. Ten slotte begreep'hij dat men hem leelijk had beet genomen. Hij heeft bij de politie eene klaoht ingediend. een verhaal uit onze dagen DOOR 67ste Vervolg. Vreeselijk!.Waar wilt gi; heen? Recht vooruit! Over den steenweg naar Brissel? Neen dc wijde wereld in. en ik ïeud mijne vervloeking over deze lam lendige stad. Dobs, ge wordt erg dranal.'eh l Kom. Chiduc, konif .De beide vrienden wandelen, neen, gaan tamelijk snel voort Op den weg lijn. op dit oogenblik weinig -j geer; menschen. Rechts ligt het oude kerks* ke, met bemoste muren, ontkleurde, de irdoch het nederige huis van den goeden God is gesloten en hec is ook daar niet dat de Dobsen en Clhdue's verlichting voor hunne teleurstelling zoeken. Links snijdt de zwarte trein, met witte, golvende pluim, f'nitend door de akkers weg en de wijde wereld in. Had Dobs daar, op de vleugels van den stoom, kimner. plaats nemen Slechts eens heeft Dobs niet zonde*- eene angstige uitdrukking op het ge laat, liet hoofd omgewendhij denkt dat men hem roeptdooh neenhet waren de kreten der ezeldrijvers en (het blijde gejach der ezelrijde^essen, die Een zeventienjarige jongen A. Root hoofd van Borsbeeok begaf zich giste ren naai Antwerpen met den stoom tram Broechem- Zurenborg. Ter hoogte van Deurne gekomen vloog de hoed van den jongeling af! Deze wou hem terugpakken maar viel door de gedane beweging uit het rij tuig. De ongelukkige kwam onder de wielen terecht met het gevolg dat hem de beide beenen afgereden werden. Hij werd ter plaatse verzorgd en vervolgens naar liet gasthuis vervoerd, waar hij een half uurtje na het ongeluk stierf. De poiitie-officier M. Van den Einde stelde een onderzoek in en verwittigde het parket De bestuurder van een steenkolen- kantoor te Anderlecüht, zond zijnen be diende uit om in de bank eenen wis sel van 28,000 fr. te gaan betalen. De bediende keerde niet terug en de wissel werd niet betaald. De bestuurder ging inlichtingen ne men bij de vronw van den bediende en deze verklaarde dat haar man ten hui ze van eenen bloedverwant teekenen van zinneloosheid gaf, en men hem had moeten opsluiten. Een geneesheer werd nu met een on derzoek gelast, en dezc; den man on dervragende, bevond dat al diens ant woorden normaal waren, behalve wan neer hij van de 28.000 fr. sprak; dan was hij plots het geheugen en het verstand kwijt. Bij de in de vorige maand doorge voerde omwerking van het kabinet van Litauen is Mgr Dr Mieeys Reinys tot minister van Buitenlandsche Zaken be noemd. Van bijzondere bèteekenis is dit feit, wijl, zooals bekend, Litauc-n in verband met het Poolscho Concordaat de betrekkingen met bet Viti'kaan heeft afgebroken Mgr. Dr Reinys was voor zijn mmis te rbenoemirtg professor in de philoso- phie aan de universiteit van Kaunas. Hij staat iD zijn land bekend als een christelijk democratisch politicus en is een zeer gezien priester Zijn doctoraat in de wijsbegeerte be haalde Dr Reinys aan de hoogesehool van Leuven, van waar hij naar Straats burg ging om zich o*p de studie der apo logie toe te leggen. In 1007 werd hij priester gewijd en was nadien werkzaam als kapelaan te Wilna, als gymnasium- en seminarie- leeraar, om- ten slotte in 1908 als profes sor in de philosophic naar Kaunas ge roepen te worden. vV- Zondagmorgen bemerkte het perso neel van den reizigerstrein, die om 7u 20 de statie van Signeulx verlaat, op 50 meter afstand van deze statie, een lichaam langs de. spoorbaan. l)e machinist stopte. Men herkende den heer Piraux, statieoverste van Sig- neulx. De ongelukkige was dood Hij was een been afgereden en hacl ver scheidene wonden over heel het li dhaam. Men veronderstelt dat hij, langs de spoorlijn gaande, door een vroeg- trein werd verrast Hij was 35 jaar oud en jonggezel. VIJï KINDEREN AANGEREDEN EN GEKWETST. Rotterdam, 11 Okt.-— Te Eindhoven is gister namiddag omstreeks vier uur in de Prins Hendrikstraat een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf kinderen bijna te pletter waren - gereden, tus- sofaen een auto en een muur. De winkelier-koopman E. M. had zijn auto, welke hij nog slechts een week in zijn bezit had, uit de garage ge haald aan de Prins Hendrikstraat. Op straat gekomen, zou 'hij gaan rij den, en blijkbaar niet voldoende op de hoogte van het mechanisme van den wagen, vertrok hij zoodanig, dat de au to met ilinke vaart het voetpad opreed, tegen een vijftal kinderen, die het uit rijden van den wagen hadden gadege slagen. Zij werden door den stoot met een vaart tegen den muur van een wo ning gedrongen. Een hunner, het achtjarige zoontje van den heer Kleerekooper, bekwam een ernstige wonde aan het onderlijf. Het kind werd naar het -ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor het leven. Een ander jongetje, het^periige zoontje van den h. De Jong kreeg een zeer ernstige beenbreuk welke het afzetten van een der beentjes hoogst waarschijnlijk ma ken. Ook de drie andere kinderen, waar onder het zoontje van. den heer Gun- feld, bekwamen verwondingen welke zicli eöhter gelukkig minder ernstig lie ten aanzien. ITit het onderzoek blijkt dat het on geluk vermoedelijk gebed moet worden toegeschreven aan onkunde van den bestuiu'der. Naar men meldt werd door eenen onbekende een naamloos schrijven ge richt aan het parket te Gent onthullin gen bevattende betreffende den moord op een priester, voor een drietal iaren gepleegd. Het slachtoffer werd ver moord gevonden in den vijver zijner pastorij. Daar men geen nadere feiten desbe treffende weet, worden overal om in lichtingen gevraagd bij de politie en gendarmen. Opsporingen Werden ge daan. Het. zou hier de misdaad gelden ge pleegd in de omgeving van Aalst of DendermoDde.. den weg opkomen en weldra Dobs en Chiduc voorbij schok ken. Een dezer rijderessen is de kleine Claudine, die hare pop in den arm houdt, en zoo ge schokt is Dobs dat hij voor dat kind be schaamd wordt en het hoofd naar de andere zijde van den weg keert. Neen, hij is dezelfde Dobs niet meer! Het is een heerlijke dag in het begiu der maand Augustus. De hen el is puur, de zon verguldt den omtrek en werpt zelfs hare lichtende vlammen, stralen, stippels tot diep in de schadu wen. De vlakte is met vakken gouden koren of groen-pureren klaver bezet, en over dat heerlijk tapijt drijven vo gels en bieën, en speelt een zoei winde- ke dat de toppen der halmen en de purperen bloemen zacht schudt en tril len doet: doch de natuurrijkdom gaat der. Avandelaar niet aan. Naar gelang de twee vrienden zich van <Je. zee verwijderen, groeien er meer hoornen langs den steenweg, schaduw rijke boomen, die toelaten dat Dobs mc-t bloot hoofd en met den hoed in de hand voortgaat De eenzaamheid brengt kalmte m den ouden' cvnieker: men ontmoet niemand, geen enkel rijtuig, soms, doch zeer zelden, eene mosselkar én een hondenwagen. Dobs heeft aan Ohiduc zijne weder waardigheden vertéld': de hoop van ren tenier te worden en zicih in een af ge- Nabij Legrar.ge, in den omtrek van Metz, vond een voorbijganger deze week op een boom, aan wiena voet een reiszak stond, e?n briefje gehecht mel dend Den 7 Sept. 1925 werd hier een meisje vermoord. Zij is van Sarrebruck en haar lijk ligt achter Roehonvillers zij was 23 jaar oud. .'Ik heb haar ver moord. Rust in vrede! iZij slaat on eene fotografie, daar waar een kruisje is aangebracht. Ik ben naar Marokko Verlrokken Men vond de foto en daarop een meisje aangeduid door een kruisje, mid den een groep. De reiszak bevatte aller lei kleederen, alsook eene brelook met den naam van Anna iKrueger Men heeft vermoedens op den Pool- selien mijnwerker Fran's Crnbazyik. die inderdaad, na een diefstal te 'hebben gepleegd, de streek verliet om, zoo zeg de -hij, naar Marokko Ie gaan. Doch het lijk werd nog niet gevonden en nie mand in den omlrek kent eene Anna Krueger. Staat men hier soms niet voor eene droeve grap? Mevrouw Dobs en bjire brakken te vestigen is als een nevelbeeld verdwe nen. Wat blijft er (hem mi over? Wat andere dan in de. huiselijke (hel en in het armzalig' toeneelleven terug te kee- ren - Chiduc ook is niet lustig gestemd: hij heeft zich met de 'hoop gevleid dat Dobs in zijne onderneming zeu geluk ken en ziehet ladhte hern toe soms naar het dorp te gaan. waar de vriend Dobs zijne rentjes verteerde, daar eeni- gen tijd, natuurlijk óp de kosten van Dobs, te leven en met hem over de be schavende kunst, de toekomst en den... jenever te spreken. De student gevoelt, ofschoon Dobs niet alles zegt, dat dé zaak eene onher roepelijke noodlottige wending geno men heeft, om den cynieken Dobs zóo diep aan te grijpen. En geen middel om aan dat be roerde geld te geraken I roept Dobs eensklaps, als ten gevolge van eene lange overpeinzing. Iè het niet te ver wensdien dat, wij arme negers moeten blijven, terwijl anderen arm gaan sla pen, en rijk worden alsof de glans dei' zon die over hun slaapstee valt, in goud veranderd waal Dat geluk zal aan geestvolle mea- sdhen, zooals wij zijn, Dobs, nooit te beurt vallen 1 Tk heb, hervat Dobs, drie maan- STOUTMOEDIGE POGING VAN EEN GEVANGENE TE DUIN- KËEKE. Duinkerke, II Okt- Gisternacht poogde ?ekere Janssens. die reeds uit de gevangenissen van Le Mans en Gher- che-Midi ontsnapte, de gevangenis van Duinkerke ontvluchten. Zoo hij niet slaagde lag dat hieraan, dat hij twee an dere gevangenen Deleclusé en Maillard meesleepen wilde. Hij was er reeds in geslaagd los te komen, maar dood zijn best om de twee makkers ook te bevrijden. Toen hij daaraan bezig was. werd hij door een bewaker betrapt. Bij de opsporingsbrigadc werd, we gens eene belangrijke verduistering ten «adeele eener firma dier stad klacht neergelegd. Door 't onderzoek werd uit gemaakt, dat de verduistering, welko eene som van 75 000 fr. beloopt, b: middel van schrift vervalsching in dj boeken gedaan werd. Hierdoo* vielen vermoedens op den bediende Ei'.geen G, 30 jaar. wocende .Sterstraat. G.. die aangehouden werd, legde bekentenis sen. af. De ontrouwe bediende werd ver volgens door den prokureur des konings opgesloten. Volgens officieele inlichtingen staak ten onge veer 15 pet. van het personeel der bussen en trams. Aan de telegraaf en de telefoon wordt niet gestaakt. Bij een huiszoeking in de bureel en van de Humanité zijn eenige duizen den strooibilletten in beslag genomen, waarin de arbeiders worden opgewekt deel te nemen aan een algemeene sta king. De te Parijs door den communisti- clien vakbond uitgeroepen staking voor het personeel van de bussen en de trams heeft, niet veel beteekend. of c.hoon zij. in den namiddag inden dienst van enkele autobuslijn'êu eeuige storing bracht. •Eenige stakende chauffeurs hebben de bussen onderweg in den" steek gela len. De stakers verzekeren niets van doen te hebben met de algemeene staking van 24 uur, die vermoedelijk Maandag zal 'uitbre ken omdat die naar li an zeg gen om politieke redenen (de oorlogen in Marokko en Syrië en de duurte) wordt begonnen; terwijl de staking op de bussen en dc trams is begonnen uit protest tegen de uitsluiting van enkele deelnemers aan een vorige staking en als een betoogir.g voor de erkenning van het vereenigingsrecht Het gevolg van de staking kan ech ter zijn, dal da algemeene staking van 24 uur wordt uitgesteld. v*isn De woning te New York (stad) van wijlen senator William A. Ölark, den kopermagnaat, welke slaat aan de Vijf de Avenue en aan bouw en inrichting 7.000.000 dollar had gekost is te schoon, te groot, te duur eu daardoor volmaakt onverkoopbaar. Bekwame schatters meenen, dat de erfgenamen van Glaik al heel blij zul len mogen zijn als zij 6.000.000 dollar er voor maken Het is even onverkoop baar als «de witte olifant» van Mark Twain. Trouwens wie kan er in de te genwoordige tijden zich de .weelde ver oorloven van een particuliere woning met 31 'badkamers! legen dorp, verre van het gewoel der j den lang een stadslot gehad, rin het wil zeggen, verre van] vertrouwen gat men de 100.000 fr. ook wereld dat eens aan irnj geven zou; maar jawel f die lekker beetjes 'houden de groote hee- ren voortdurend voor hun eigen ge bruik. Zoo iets gunnen zij aan den ar men duivel niet... Een stacblot! zegt Ohiduc, niet zonder verwondering. En waar is die bron of juister gezegd die berg van za ligheid eindelijk gebleven? Het ongelukkig lot viel iu den jenever en daarin is hef als (3en klontje suiker gesmolten... Ohiduc, en Dobs staat stil gij studeert: ge zegt dat ge verstand, dat ge geniale gedachten hebt; doch waartoe dient al uw studie, al uw verstand, al uw genie als ge geen middel weet te vinden om rijk te wor den? Ohiduc staat ook stil; hij ziet Dobs schier bedroefd in dc oogen, en zegt op een nedc-rigen en wcemoedigm toon, dien hij nog nooit heeft aangeslagen Neen, Dobs, ik weet er geen. Dat is de eerste maal, Ohiduc, dat ge een verstandig antwoord geeft: maar dat had ik juist op dit oogenblik nies verwacht Ik wilde door u uit mijne teleurstelling 'opgewekt, opgebeurd eu weer door eene zoete hoop gewiegd wor den. Open mij, Ohiduc, nieuwe, hori zons, bedrieg mij, geef me visioenen van geluk! Dobs, ik ook ben neergeslagen over het onrechtvaardig ongeluk dat u treft! Geen wonden2 ChiducJ _U schopt In zijn jongste vergadering heeft het Uitvoerend Komiteit van de Maatschap pij der Tentoonstelling te Brussel 1930 den weusch uitgedrukt dat de overweg van dc spoorlijn Brussel-Gent, Konin- ginnelaan, zou worden afgeschaft, als- hinderlijk voor 't verkeer. De wenseh zal worden overgemaakt aan de .regee ring en aan het gemeentebestuur 'van Brussel. De Parklaan. achter de Kerk te La ken, zal met trofeën en lichtbogcii wor den versierd, als een triomfantelijke toegangslaan tot de Tentoonstelling. Die laan za! ook het eerste vak zijn van de laan Brus3eVAnt werpen Het komiteit heeft ook den wenseh uitgedrukt dat voor de Tentoonstelling, bij liet begin der Meisselaan an van dc laan Brussel-Antwerpen, het gedenk- teeken wordt opgericht van onze Hon- derdjarige Onafliankelij'kheid. In den nacht van Zaterdag op Zon dag waren een aantal kerels aan liet bakkeleien en veroorzaakten wanorde lijkheden op den openbaren weg in dc Zavelstr&at 1e Brussel. De policie-airent' Hammer kwam tusschenboide en maande de kerels aan, hun lawaai te staken Maar dat bekwam den agent zeer slecht De heele bende wierp zieh op hem, en sloeg er cp los. De agent gaf het alarmsein, en verscheidene col lega's kwamen toegesneld. Na een zwaar gevecht kregen zij vier van de ke rels te pakken, die naar het kommissa- riaat van de Ligne-straat werden opge leid, en van daar overgebracht naar den «amigo». Zij zullen er niet goed koop afkomen, want de agent Hammer is vrij ernstig gekwetst. De genaamde Behevdt. koopman in pluimgedierte, te Komen, reed Zater dag middag te Roncq voorbij toen hij er de genaamde Gastol Marie, winkel juffer, aanreed die van een tramrijluig stapte en den linkerkant der straat trachtte te bereiken. Eet meisje werd erg gekwetst opgenomen door haar eigen vader die van hei ongeluk oogge tuige was De geleider verklaarde het meisje niet bemerkt te hebben doch bekende niet den hoorn te hebben ge blazen. Hij werd aangehouden om ter bésdbikking te staan van 'Biet parket. Zondagmorgen kwam de wielrijder Karei Dnprez, 17 jaar oud, wonende in de Jordaanstraat te Sl. Gilles, door de Louisapoort. toen zijne machien plot seling bleef haperen. De jongeling sloeg tegen de keien. Op dat oogenblifc kwam er een taxi bestuurd door den chauffeur Teughels, wonende in de Tlhy-stiaat, aangereden. De chauffeur kon niet vlug genoeg stoppen, en Du- prez kreeg een der wielen van de auto over het rechterbeen, dat werd verplet terd. Hij werd naar 't St Janszieken huis overgebracht. Parijs, 11 Okt Op het Monfort- kasteel te Meul'es bij Orbec, behoorend aan den h. Brézi, wonend te Parijs, 15, rue Arsène LToussaze, werden verschil lende schilderijen van groote waarde gestolen: een Van Dïjck, een Velas quez, een Jordaens. een Le Brun, een Diaz, en? Al de doeken werden op L centimeter van de omlijsting uitgesne den ongemakkelijker te kunnen Aveg gedragen worden. Door de politie werd een onderzoek inges'.eld gisteren reeds niets meer over dan het blikken lapke van een blinkdoosje. De spotternij treft den student niet. die nu onder het voortgaan weer in vuur schi jnt te willen komen Rijk worden! zegt hij De tijd der feeën, die gouden haren en dia manten oogen hadden, die goudmijnen in oude kasteden en rotsen wisten lig gen die tijd is voorbij, zelfs de tijd, toen men zegde dat Satan op de aarde dwaalde, om tegen grof geld zielen op te koopen. is niet meer. Wel jammer. Dobs Ocb. wat zou Satan met zielen zooals de onze zijn, kunnen aanvan gen? Neen, Ghidnc, wees practise!) in uwe opsporingen om aan geld te gera ken. Practisch9... Indien Rothschild hier langs kwam en een bad nam, zijne portefeuille met bankbiljetten ver loor, en zij als eene monsterachtige krab boven water dreef... Dal staat gelijk met het goud der feeënRol'hsdhild is niet hier en hij draagt zijne bankbiljetten niet op zidh, en zeker niet als hij een bad neemt; want waar duivel, Ohiduc. zou hij op dat oogenblik die banknoten steken? Indien wij er eens. op uitgingen om den koning hot leven te redden... Dat geeft in onzen tijd al niet veel meer dan eene koperen of zilve ren medulie»

De Volksstem | 1925 | | pagina 2