De bankier van Europa 14 Woensdag Oct. 1925 Veel mossels naai* lïelgie Ministerraad Ze zijn tegen den godsdienst niet Het Belgisch financiewezen PAUL KRUGER XXXI' JAARGANG- NUMMER 237 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. \U -DAGBLAD 8 5 CEHTfEMEW WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Tan Nuffel-Pb Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf SVlaxlaan, 13, te Brussel. Bream's Buildings, 8, Londres E. C, Rue do Richelieu, Parijs. II. Calixlu» Zon op 6,10. onder 5,03 Nieuwe Maau den 17 Dat is Amerika. De Vereenigde 'Staten zijn op het oogenblik het reusachtige verzamelbekken ge worden, waarin de Europeesche Staten, de eene voor, de andere na, hunne bedragen voor rente en af lossing, ieder jaar, soms meer dan zestig jaren lang, gaan storten, Het is natuurlijk gemakkelijker te ontvangen dan te storten, maar toch zal zoowel 't eene als 't andere moeten gebeuren zonder dat het van invloed wordt voor den stand van het inlandseh ruilmiddel. Want het springt in 't oog. dat de geweldige internationale kapi- taalverplaatsingen, die tegenwoor dig plaats hebben, een noodlotti- gen invloed uitoefenen op de stabi liteit der wisselkoersen, Reeds bij de regeling van de Dawesovereen- komst werd voorzien,dat de stroom, hoewel gecanaliseerd, van Duit- sche herstelbetalingen aan de bondgenooten, invloed kon uitoe fenen op den wissel. Dergelijke storingen moeten voorzien worden bij de kapitaalverplaatsingen, waar Frankrijk en Italië zullen voor komen te staan, wanneer zij zich voor goed zullen verstaan heb ben te I.ouden en Washington. A! die kapitalen nemen ten slot te, soms via Londen, den weg naar Amerika, Hier hebben in de laatste jaren de groote debiteuren hunne schulden beginnen aan te zuiveren en al het beschikbare goud over den Oceaan gestuurd. Men begint in Amerika stilaan, in te zien, dal het voordeel van goud te bezitten eene grens heeft, en dat, als men er 'te veel heeft, zorgen ontstaan, die men vroeger niet kende. Uit dien overvloed'van goud is in de Vereenigde Staten ontstaan de grooter wordende belangstel ling voor het economisch herstel van Europa, het deelnemen aan Europeesche ondernemingen en het inschrijven op leeningen. Dit heeft niets te maken met eene sympa thiebeweging ten onze gunste, het is enkel de noodzakelijkheid, om een gedeelte van den sterk gezwol len goudstroom uit Amerika naar het buitenland af te leiden. Deze goudtoevoer is eigenlijk al sedert een jaar aan den gang,waar door de toestroomiug van goud naar de Vereenigde Staten geregu lariseerd werd. Zooals men weet, heeft het Dawesplan voor Duitsch- land een belangrijk bedrag uit Amerika teruggevoerd, in verband met de reconstructie van de Reichs- bank Andere goudzendingen uit Amerika volgden voor andere lan den, Zelfs Relgie ontving eene leening in dien tijd van 100 mil joen dollar. Nu feitelijk is op die bankiers- politiek van Amerika niet veel aan te merken. Onze bankiers doen in het klein wat Amerika in het groot doet. Wij hebben het ongelijk ge had elkander in Europa vier jaren lang te verscheuren en al ons bezit in munitie en wapenuitrustingen té verteren en op den hoop toe er nog reusachtige schulden te maken, voor twee menschengeslachten na ons. Dat moet nu betaald worden.Zoo gaat het bij iedereen, die zijn cen ten versnoept. Die moet 's anderen daags op droog zaad zitten of lee- nen. Nu zou er ook wel voor ge werkt kunnen worden, want Euro pa :s een nijvere bijenkorf. Maar dat houdt onze hardvochtige Ame rikaansche bankier tegen door zijn grenzen te sluiten. Dat Ameri- kaansch protectionisme, waardoor buitenlandsche goederen geweerd werden, is overdrevenDat is ten zeerste af te keuren, En nu. ter verduidelijking van den toestand, een paar cijfers. In dien de schuldregeling van Ameri ka met de bondgenooten is afgeloo- pen, en men is er flink mee op weg, dan zouden de Vereenigde Staten teder jaar eene buitenlandsche be legging te zoeken hebben voor on geveer 130 miljoen pond in het bui tenland. Dit is een bedrag, dat bij den F.uropeeschen erediethenger zonder moeite plaatsing zal vinden. De credietverleeningen van het vo rige jaar hebben voldoende bewe zen, dat dit mogelijk is. Maar daarmede is niet alles ge zegd, Die kapitalen brengen inte rest op. En om deze te betalen moet er gewerkt worden. Met het ge volg, dat half Europa voor de V.S, op den duur aan 't werk zal zijn. Ziehier hoe een man van gezag, Sir Jos, Stamp, bestuurlid van de Rank of England en oud-lid van de Dawes commissie, er over oordeelt Hij wijst er op, dat het pro bleem al dadelijk wordt verwikkeld door het feit, dat men niet alleen te doen heeft met de bovengenoemde vorderingen, maar ook met de ren te, die zij bij uitleening moeten af werpen en de rente van deze rente, waardoor het bedrag spoedig en orm zal stijgen. Wanneer men uitgaat van het cijfer van 130 miljoen pond, en aanneemt dat dit verder onveran derd zal blijven, behoudens deze samengestelde rente, dan zal men toch reeds voor het feit komen 'te staan, dat na twintig jaar onge veer 32.5 miljoen pond per jaar op deze wijze in het buitenland belegd zou moeten worden en dat het tota le bedrag der Amerikaansche be leggingen elders dan reeds tot 4300 miljoen pond zou zijn gestegen. Nog tien jaar later zou het jaar lijks te beleggen bedrag zijn opge- loopen tot 535 miljoen pond cn de totale belegging tot 8.600 miljoen pond. Na een halve eeuw, wat niet eens zoo'n langen tijd is, wanneer men bedenkt, dat dc Fransche en Engelsche schuldregeling voor een tijd van 62 jaar worden aange gaan, zou men tot de reusachtige jaarlijksehe Amerikaansche kapi taalbelegging in het buitenland zijn gekomen van 1-101 millioen pond, indien alle bedragen, die de Unie te vorderen heeft, terstond, weder uitgeleend moeten worden, terwijl het in het buitenland beleg de bedrag dan gestegen zou zij n tot 27.000 miljoen pond. Daarbij is dan nog geenerlei rekening gehouden met de moge lijkheid dat de Vereenigde Staten ook overigens geld in het buiten land zouden wensclien te beleggen uit het' overschot van hun eigen ka pitaalvorming. waardoor de sneeuwbal natuurlijk nog veel grooter zou kunnen worden. Ü5 Theoretisch is dit allemaal juist, Maar of die sneeuwbal nu juist zoo zal rollen, hangt af van de poli tieke gebeurtenissen en van de al tijd mogelijke conflicten. En die zijn in eene halve eeuw tijds niet te voorzien. Men moge nu onzen Amerikaan sche bankier hardvochtig vinden. Dat is een gevoelszaak. Daarover willen wij hier niet disculeerén, Maar wat wij, de gevoelskwestie ter zijde gelaten net kunnen goed keuren, dat is zijn bijna prohibitief protectionisme tegen onze. nijver heid. In de Middeleeuwen lieten de heeren toe. dat een schuldenaar, die niet kon betalen, voor hen werkte, en sloten hem niet van zijne bezit tingen uit. De mossclhandel tusschen Holland en België is op liet oogenblik drukker dan ooit. We vernemen dal wekelijks 35 tot 40 booten mosscis alleen uit Ierseke naar Antwerpen komen. Dit is de samenvatting van de be raadslagingen welke Maandag namid dag op de vergadering van den minis terraad, onder voorzitterschap van M. Poullet, werden gevoerd. M. Janssen, Minister van Financien, stelde zijne colleges op dc hoogte van den uitslag der onderhandelingen te Londen, te Amsterdam, te Bazel en in de Skandinaafsehe landen over de mid delen tot gezondmaking van den Bel gischen frank. Het optimisme over- heerscht over 'heel de lijn en dc regee- ringsleden zijn dan ook eensgezind om het plan van M. Janssen goed te keuren. De 'hulp der landen met hoogen wis selkoers zal dus worden verschaft onder den vorm van een leening tot dekking van de ffoudreserve der Nationale Bank. Het bcch *ag van die leening zal nage noeg 150 millioen dollars bcloopen. Men heeft bezwaren geopperd tegen dc uitgebreide macht welke eventueel aar. de Nation aio Bank zal worden ver schaft. Doch het is wel verslaan dat do Nationale Bank met de uitersle voor zichtigheid zal te werk gaan bij hare pogingen om den frank te stabilisecren. Trouwens de Nationale Bank zal vooraf bij iedere verrichting welke haren in vloed op den frank zal uitoefenen de goedkeuring van de regeering moeten wegdragen. Dc Nationale Bank zal den koers voor den aankoop van vreemde munt waarden vaststellen, doch dit zal enkel een stabilisatie zijn van den geldenden marktprijs. De Belgische afvaardiging zal Woensdag naar London vertrekken, ten einde er de rfndeithandclingen voort te zetten. Van daaruit vangt de reis aan naar de Vereen .Staten. De afvaardi ging zal te Brussel terug zijn bij de her opening van dc Kamer. M. Poullet heeft lezing gegeven van het verstag over de onderhandelingen te Locarno, welk door M. Vandervelde was toegezonden. M. Vander vel de drukt de hoop uit dat hier gunstige uitslagen zullen bereikt worden. Met de houding van M. Vandervelde, to Locarno, heeft de regeering hare eensgezindheid be tuigd. De zit ling werd hoofdzakelijk in be slag genomen door de bespreking over het financieel clan van de regeering cn van een wetsontwerp van M. Tschoffen op de vermindering van het aantal ma gistraten M. Tschoffen ziet geen ander middel om bezuinigingen te doen. dan de vermindering van het aantal magi straten, waarvan er velen naar het schijnt geen half uur per dag hebben te arbeiden. Zoo zal dan ook het aantal der vrede rechters met de helft worden vermin derd. De minister gaat van het stand punt uit dat eeu vrederechter b.v. zich thans gemakkelijker verplaatsen kan en dat hij dan ook naar de «klanten» moet gaan in stee dat de klanten tot hem komen. Het arbeidsveld van een vrederechter zal dus worden uitgebreid. Er zal dus geen vredegerecht mec-r zijn te March e en te Bastenaken b.v. doch enkel te Marchc. De vrederechter van Marche zal tevens gaan zetelen te Bas tenaken. En zoo in tal van andere plaat sen. Daar evenwel de magistraten voor het leven benoemd werden, zal men liet ovcrtallige aantal op wachtgeld stellen. Telkenmale er zich een vacatuur zal voordoen zal een der opwac.htgestelde magistraten tot den werkelijken dienst werden teruggeroepen. Het wetsontwerp van M. Tsc/hoffen slaat op de vrederechters, do voorzitters van de rechtbanken van eerslen aanleg, de raadshecrcn bij de Beroeps- en Ver brekingshoven. M. Tschoffen is overtuigd dat de Ka mer dit wetsontwerp zal goedkeuren. Over dc zaak Joset, de amnestie en de Braban^onnc-wet werd niet meer ge sproken. Het wetsontwerp op de am nestie wordt voort ingestudeerd. Het wetsontwerp is gereed grondig ge wijzigd natuurlijk en zal bij de ope ning van de Kamer worden ingediend. Wat de legeruitgaven betreft, aan merkelijke bezuinigingen gullen hier worden ingevoerd* De gekende papenvreter van Char leroi M. Ernest heeft een verslag opge steld van niet. minder dan 13 groote bladzijden der parlementaire documen ten, dit alles om den aanbiddelijken naam van God uit onze gerechtshoven te weren Hoe schappelijk en hoe opportu nistisch men ook aangelegd zij, men zou, ons inziens verraad plegen jegens onze hoogste princiepen, indien katho lieken dit voorstel ook maai' zouden be spreken. En dan, de argumenten van reeds genoemde zijn zoo erbarmelijk moge lijk. Hij zegt dat de godsdienstige eed onvereenigbaar «schijnt» te zijn met de Grondwet. Waarom? Omdat de Grondwet zegt dat «niemand mag gedwongen worden op eenigerlei wijze deel te nemen aan de oefeningen en plechtigheden van eenen eeredienst.» Het gerecht zou dus een «oefening of plechtigheid zijn van een eere dienst» Verder nog gebruikt de wetenschap pelijke lieer nog herhaaldelijk de uit drukking: «Het schijnt dat...» De eed is zoo weinig tegen de Grond wet dat deze zegt, artikel 127Geen eed kan worden opgelegd dan krach tens de wet. Deze stelt het formulier daarvan vast.» In hel optreden van genoemde socia listische parlementsleden vinden wc bovendien een onweerlegbaar antwoord aan de roode kameraden, die in ons Vlaamsche land overal het refrein gaan rondzingen«Wij zijn tegen' den gods dienst niet.» TERUGKEER NAAR DEN. GOUDSTANDAARD. De correspondent van de «West- minster Gazette» te New-York zegt dat men in Wallstreet overtuigd is tot den goudstandaard terug te koeren. De meening is gesteund op het plan tol werving van groote kredieten. De bevoegde mannen in Amerika zijn van oordeel dat de Belgen niet lan ger willen dat de Belgische frank blij- ve schommelen in sympathie met den Franschen frank. Men weet, van den anderen kant dat heeren ministers Janssen en Van de Vyvere, alsook M. Hautain, gouverneur der Nationale Bank, dezen avond te- rugkeeren naar Londen, waar zij een nieuw gesprek zullen hebben met de groote bankiers van de Oitv. MM. Van de Vyvere en Hautain, hij wie zich M. Van Zeeland zal voegen, zullen niet naar Brussel terugkeeren docli onmiddeiijk doorreizen haar New-York, waar zij nieuwe belang rijke slappen zullen doen voor het wei- gei ukken 'hunner zending. Zij zullen tc Southampton inschepen op de «Lapland» en hopen 10 Novem ber te Brussel te zijn teruggekeerd. Een telegram uit Stockholm, Maan dag morgen toegekomen, meldt het welslagen der onderhandelingen van de afgevaardigden der Nationale Bank met de regeeringen en Banken der Scandinaafsehe landen, die toegestemd hebben in al de krediet-aanvragen van Belgic. Op dit oogenblik is dus aan de com; bi natie der Belgische regeering en dei' Nationale Bank de hulp toegezegd van Engeland. Nederland, Zwitserland cn de Scandinaafsehe landen. DE DUURTETOESTAND. De «Courrier de la Bourse» schrijft": Buiten de speculatieve groep biedt de comtant markt geen het minste be lang meer op. Het publiek blijft zich te recht onthouden. Wanneer wij het door He regeering Uitgekozen wisselpeil, tot verwezenlij king barer muntsfalbilisatie zullen 'be reikt hebben, dan zal de toestand opge helderd zijn cn zal het Beurswcrk op vasten bodem 'kunnen hervat worden. Wij zijn' vermoedelijk niet ver meer verwijderd van die nivelleering, daar liet pond Maandag aan 105.95 stond, en de Fransche frank aan 100.82. Nu weet toch iedereen dat de afschaffing der premie op Parijs sedert altijd het eerste punt van het programma der Nationale Bank' is. 3825 OCTOBER 1923 Gisteren was het honderd jaar gele den dat wijlen President Kruger gebo« ren werd. Dit eeuwfeest is in Nederland alge* meen herdacht cn de meeste bladen wijden dpstellcu aan de nagedachte nis van de wereldberoemde man. Zij ceren den vrocgeren President der Zuid- Afrikaansche Republiek als een onverschrokken nobel strijder voor Vrijheid en voor Reelit. Wat hem heeft onderscheiden, schrijft Dr Kiewit de Jonge in de «Te legraaf», was deels ook wel zijn buiten ge wore lichaamskracht en roekeloozo dapperheid, maar vooral lijn iunige Godsvrucht, zijn onbegrensd bevat tingsvermogen er. zijn wondersterk geheugen. Hij begreep en onthield let terlijk alles; geer wetenschap of hij zou er in hebben kunnen uitblinken. Onmiddeiijk zag hij de kern zelfs van de ingewikkeldste vraagstukken. Toch hield hij niet van boekenzijn Bijbel was de cenige in zijn Bijbel vond hij richting en doel. Zijn daden kunnen dan ook altijd op het Bijbelwoord wor den getoetst. Van '77 af dagtcckent Krugers we reldbekendheid Tweemaal bezocht hij als Vice-President Europa, de derde maal, in '83, ging hij als President der fciid-Afrikaansene Republiekvoor taan is zijn naam en die van zijn volk niet van den j^olitieken hemel. Een ander schrijver getuigt: 't Is niet alleen de grootheid van den'i man die wij heden eeren, 't is ook dv onuitroeibare zuclit tot vrijheid, de zelf standige wil tot handhaving van eigcui volksbestaan, die vereerenswaard is. In Nederland i.s vrijheid van land en volk immer een der ideale goederen geweest en de grootste kamp voor dezo ideale waarden door de Bóeren-natie in het begin dezer eeuw heeft onze har ten doen ontvlammen. Ook ondergang kan schoon zijn. als 't ondergang is voor 't beste, wat men te verdedigen heeft Zijn grootheid bereikt de President, als het conflict met Engeland nadert. Tot het uiterste tracht hij den oorlog tegen te houden, gesteund door presi dent Stevn, maar als 't noodig is gaat hij den oorlog met groot geloofsvertrou wen in. 'Een beslist geloofwaardig oog getuige heeft hem gehoord na een der groote nederlagen, God als het ware op vorderende om zijn beloften gestand te doen. Maar, toen toch de nederlaag kwam, bleef hij geloovend vertrouwend. Paul Kruger trouwde in 1S42 met aria du Plessis, die met haar Kindje Januari 1846 overleed. Hij her trouwde met Gezina Suzanna Frederika Wilhelmina-du Plessis, die hem 9 zo nen en 7 dochters schonk en hem haar geheole leven trouw ter zijde stond. Als «Tante San na» is zij algemeen gekend geweest. Terwijl Kruger als balling in Holland leefde, is tante Sanne overle den. Ook deze slag is den zwaar be proefden man niet gespaard gebleven. Het eeuwfeest van President Kitigcr brengt nu de gebeurtenissen van No vember-December 1900 in herinnering, namelijk de reis van" President Kruger naar Europa, toen koningin Wilhelmi na, in een edel gebaar, liem den kruiser «Gelderland» aanbood om hom van Lourencö Marqucz naar Marseille to vervoeren. Men herinnert zich de geestdriftige ontvangst te 'Marseille, dc zegepralende intrede te Parijs, de triomftocht toen Ivrnger, met een eskort kurassiers naar het Elysée reed om President Loubet le begroetenhet groetsch onthaal te Keu len. 'En dan de grievende, vlijmende, bit tere teleurstelling, toen-keizer Wilhelm, de man van het telegram bij Jameson's verraderlijken inval, hem liet weten dat het onmogelijk was dat Kruger dc reis naar Berlijn voortzette, aangezien luj liem tot zijn spijt niet zou kunnen ont vangen. Tn Nederland, waarheen hij dan te leurgesteld zich begaf, werd Kruger als een vorst, ontvangen. Maar, wat had de President aan al die ontvangsten? Alle volkeren waren op dc hand der Boeren, maar de regecririgen lieten don onder gang der Zuid-Afrikaanschc natie vol trekken. En daarom, ör-.'danks alles, stennon wij de Voïkcnbonds-idèalen, om don terugkeer van zulke handelingen voor taan onmogelijk tc maken, al erkennen wij ook de wijsheid cn gematigdheid waarrace Engeland van zijne overwin ning gebruik heeft gemaakt.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1