1825 Dr.Aug, Snieders EEUWFEEST - De IJzen in 1 Een prinselijk geschenk Een doodrijder Droevig ongeval Het gevaar der vuurwapens 't Drama van het Phoenixpark Erg werkongeval te Antwerpen Een officier der fascisti sche politie mishandeld Dief geknipt SLLEEM m DE WERELD AUGUST SNIEDERS Bloedig drama te Serainj» Doodelijke val Moordaanslag teWinxele Trein in eene rivier :o Msm yoorfgcML Men zal zich herinneren dat aan het hoofd der Egyptische parlementaire af vaardiging, die verleden jaar, deelnam aan de Internationale Parlementaire Handels!:onferencie. te Brussel, zieli Z. Exc. Alfred Ohammas bey bevond, le venslange senator, persoonlijke vriend .Van den Koning van Egypte en een der groole heeren van dit land. Hij ontmoette prins Leopold, oorc- voorzitter van het Internationaal Ilan- delsinstiiuut, op eene der vergaderin gen en beloofde hem een volbloed paard. Hij komt nu niet één, maar twee jonge volbloedpaarden Sadck en MLclrouk II géheeten, naar Ant werpen te doen zenden, met den opper meester zijner stallen,alsook een Araab- scbe zadel en een getuig, te Damaskus, voor prins Leopold gemaakt. T)e genaamde Lucie Pelgrims, wo nende in de August Lambiottestraat te £!ehaerbeek, is Zondag avond bij 't over ste! en van den Leuyensdhensteenweg .verrast en gevat gewerden door een automobiel, waarvan de voerder zijnen weg voortzette zonder rich om zijn slachtoffer te bekommeren. Dit laatste, dat tegen de steenen geslagen was, werd in deerniswekkenden toestand opgeno men en bij hoogdringendheid naar het gasthuis gebracht De polieie spoort den on voorzicht jgen chauffeur op. Te Brest was (Zondag uit Marokko het stoffelijk overschot aangebracht van sergeant Pol Halma du Fretey, van het 62e regiment Marekkaansche tiraljeurs, de zoon van den generaal van het reser vekader Halma du Fretey, die den 22 Augustus laatst is gesneuveld. De lijk- plcchtigheden moésten plaats hébben te Plougin. waai- de familie van den af lijvige het kasteel Lesven bewoont. De kist werd vervoerd met een lijkwagen, met twee paarden bespannen. De gene raal had nevens den koetsier op den bok plaats genomen. Bij 't uitrijden van Brest verschrik ten de paarden en gingen op hol. De lijkwagen sloeg om en beide mannen werden tegen de steenen geslagen. De generaal, die het been gebrcfen is, werd naar het krijgsgasthuis overgebracht. Wat de voerman betreft, deze is erg ge kwetst aan het hoofd. Een nijveraar van Malmédv, M. Edward Lang, was op. jacht in het Barn* bosch Hij loerde liet wild af van ach ter het struikgewas. Opeens geraakte zijn geweer in de twijgen verward. M Lange wilde het losrukken, toen het twceloopschot afging en hem trof in den rechterarm. Hij werd bovendien den linkerduim afgeschoten: Het slachtoffer werd naar het gasthuis van Malmedy overgebracht, waar de arm moest afgezet worden. De toestand van den nij veraar was zeer onrustwekkend Maandag a.s. 19 October, zal de twee de Kamer van het Verbrekingshof, na kennis te hebben genomen van het on derzoek door het Beroepshof ingesteld en van het vonnis door dit Hof geveld j op 31 11. definitive uitspraak brengen over hét verzoek tot herziening van zijn I proces door Van de Wonwer ingediend. Het verslag over de zaak zal door den raadgever van het Hof worden voorge bracht; de zetel van het Openbaar Mi nisterie wordt bekleed door advokaat- generaal, M. Jottrand. Bij het lossen van het hout. van de st. Hertbert Siemens gemeerd op n. 40 der Mexieodok te Antwerpen, had gisteren namiddag een erg ongeluk plaats. Een der dwarsliggers, waarop eenen hiisoh hout gewoonlijk neer komt. is doorgebroken, met het onge lukkig gevolg, dat de werkman. Desire Coeckx, 60 jaar, woonachtig Familie- straat, in het dok viel en den hijsoh hout op hem. Hij werd nog gelukkig ge red, doch moest met zware inwendige kneuzingen naar de kliniek der Kip- do/pvest overgebracht worden na eene voerloopige verzorging in het Noorder- verbandhuis. (Hava?)r Uit Rome wordt aan deü Petit Parmen geseind Volgens be richten uit Oagliari hebben vijf perso nen, die tot de oppositie behooivn, een officier van de nationale militie, met name Emiüo Spa no, gedurende eene voorstelling in den Bosa-Schouwburg opgesloten gehouden, en hem daarna met vuistslagen zoo vreeselijk mishan deld, dat hij aan de gevolgen overleden 'Zaterdag avond stonden verscheide ne autos, aan den inkom der Magdaic- nazaal te Brussel, waar eer. liefdadig heidsfeest gegeven werd. Terwijl de antovoerders op het gaanpad, voor de lroude trappelend heen en weer gingen, kwam er een man met goedig en eerlijk uiterlijk hen in dezer voege aanspre ken Ge kunt gerust binnen gaan om ti wat te verwarmenik ben hier om op de auios te letton.» De voerders namen het voorstel dankbaar aan, dooh wanneer zij terug kwamen was de bereidwillige bewaker verdwenen en met hem een deken uit een der autos. Een politieagent werd on- middelijk verwittigd en. eene halve uur later, werd de 'kerel aan de Beurs in hechtenis genomen, waar hij met het deken onder den arm ontmoet werd. Het is een genaamde Fierre Synaeve, reeds acht en twintig maal veroordeeld, meestal voor diefstal. Hij beweerde het, deken van een onbekende gekocht te hebben. Maandag verscheen hij voor den onderzoeksrechter en eindigde met volledige bekentenissen te doen. De antovoerders hebben nu geleerd dat schijn bedriegen kan een verhaal uit onze dagen DOOR 68ste Vervolg. Ku dat zal da dikke moeder de vrouw hun eens gereed maken, en terwijl het spek in de pan sist en de goudgele eier dooiers in de witte kom vallen, spreken de twee vrienden van 't heerlijke land schap dat zij heiben doorwandeld van don zoetc-n vrede en de stille rust op het veld, in tegenoverstelling van het woe lige koortaohtige beurs! even in de hoofdrad en het venei en de salonleven in de bads lad. !)o!>s verklaart dat hij meer dan ooit beheerscht wordt door den drift naar hot onschuldig jongens-vermaak liet zoek en van vogelnestjes, tenvijl Chi due'? liefhebberij bestaat, naar hij ver* klaart, in liet p1 ukken van kruidjes roer-mi j-niet en madeliefjes. Wat zijn dat twee lieve onschuldige jongens niet waar. lezer Dobs, hoe oud ook geworden, heeft nooit, volgens zijne verklaring, die drift kunnen beheersdhen. Zij was zijn nires- ter toen hij nog als jongen in het kas te.'! ia. dat zegt Dobsin het kas teel zijns vaders rondliep en nu nog, tot de:i mannclijken leeftijd gekomen, gaat hij ieder jaar in de borsch en. om zich aan dat onnoozel vermaak over te leveren, zoonis .bij ook plezier vindt'in het yisschen mc-t de heng?!roe en het EEN ITALIA AN DOOR, EEN HERBERGIER DOODGESCHOTEN Gisteravond wilde de herbergier Du- moulin, te Séraing, zijn drankhuis slui ten, toer. een 15-tal Italianen, die zoo pas de inrichting hadden verlaten, op nieuw7 binnen wilden. De indringers ge bruikten geweld en. zich bedreigd ach tend, vuurde Dumoufin en doodde den 32-jarigen Enrico Pacher. terwijl dezes makker, de 29jarige Enazi Geomolo, ge kwetst werd. De herbergier beweerde gehandeld te hebben m staat van wettige zelfverdedi ging Hij werd niettemin aangehouden en ter beschikking gesteld van den pro- kureur des koning?. Het parket stapte ter plaatse a.f en gelastte de lijkschouwing van 't slacht offer. Velleden Zak-rdag was de TOjarigo Jan De Clercq, een logementhouder uit do Lepelstraat, 23 te Antwerpen, in zij ne woonst van de trappen gévallen. In don beginne scheen men niets ergs te vreezen, doch zijnen toestand vererger de zocdanig, dat nten hem Maandag na middag naar het St. Elisabethgastihuis moest overbrengen, waar bij tien minu ten later overleed. Het parket van bet feit verwittigd, 'heeft de lijkschouwing bevolen. knikkeren - ja, naar het knikkeren vooral is hij verhangen 1 De man stelt zieh'dr.s voor als een kind mot vergrijzende haren; hij wil, zoo als men begrijpt, vertrouwen inboe zemen. De twee vrienden eten lustig, drinken niet minder lustig; deze eierkoek ver dwijnt na gene flesch op flesch wordt ontkurkt; men sluipt eindelijk koffie met suiker, daarna cognacjes men rookt goede cigaren 't is eene voor treffelijke afspanning en Dol»; roemt niet alteen de eierkoeken mam or'- J- MAN EN" VROUW DOOR EEN ON BEKENDE IN HUN BED GEWOND. In den nacht van Zondag op Maan- dag, had te Winxele een brutale moord aanslag plaats op de echt gen ooten De Winter, vreedzame landbouwers, wo nende op den IJzerenberg aan den weg Leuven-Brussel Om middernacht drong een vreemd persoon in de hoeve en verschafte zich toegang tot de keuken, waarvan de dein* niet gesloten was, daar de zoons in 't omliggende naar de kermis waren. De dader had dus alle gemak en moest ook met de ligging en den toe stand goed bekend zijn. Hii opende de deur der slaapkamer uitgevende in de keuken en loste van daar 4 of 5 revolverscheten naar man en vrouw, die te bed lagen. De vrouw kreeg een kogel in de rech terborst, De man werd in volle borst ge troffen, doch de kogel schampte af. Volgens de verklaringen van de vrouw, heeft zij voorzichtig de achter deur hooren openen en den daartegen geplaatsten stoel hooren verschuiven, doch meenende dat het de zoons waren, kreeg zi j geen achterdocht. De dader moet een jong menséh zijn. met regenmantel en beukhocd.Hij deed een elektrisch lampje op zijn slachtof fers schijnen. Ka den aanslag nam hij de vlucht. De vrouw, die zwaar gekwetst scheen werd spoedig verpleegd. Haar toestand alhoewel ernstig baart geen onrust, ten zij zich onvoorziene verwikkelingen voordoen. r De politie stelde een onderzoek in en het parket van Leuven, stapte. Maandag namiddag ter plaatse of,-vergezeld van de wetsdokters, die poogden der. kogel uit do wonde dor vrouw-te halen Een zoon der slachtoffers, die kort na den moordaanslag huiswaarts keerde, was zoo onderden indruk bij 't zien van 't bloed dat hij op de vlucht sloeg. TWEE DOGDEN. 'Naar uit Rome wordt gemeld, heeft er een zeer erg spoorwegongeluk plaats gehad bij Catanzaro, in Calabrië. Een spoorbrug tusscber. Bogalato en Üuar- devalle stortte in, juist'toen er een trein over reed. De trein viel in liet water en bet reddingswerk was zeer moeilijk. Twaalf personen worden vermist en tal rijke personen werden gewond. Volgens latere berichten is de brnc ingestort doordien de rivier tengevolge van de hevige regens sterk gezwollen was en met ongewone "kracht stroomde. Ook twee andere spoorwegbruggen op hetzelfde spoor zijn ingestort, waar van een weer op het oogenblik, dat er een trein over ging. ld dit geval viel al, leen de lokomotief in bet water, zoodal geen menschenlevens te betreuren zijn De onderslaatssekretai-is van bet ver keerswezen en talrijke overheden zijr. naar de plaats van bet ongeluk vertrok ken om de herstel werkzaalnlieden ie re gelen. VAM O Geen practiscbor hulde aan onzen groooten Vlaamschen Volks- O schrijver, dan de heru&gave zijnes* Wei*ken? uitgegeven door de Maatschappij VOOR GOD EN 'T VOLK liuidevelters- straat, 21, Antwerpen, (2C verdiep). REEDS VERSCHENENAnne Diewle-veut, Scherpenheuvcl, De Gasthuis* nonOud Speelgoed I, Oud Speelgoed II en Waar is vader TER PERSE Dit zijn Sniderieën INSCHRIJVINGEN worden bestendig aangenomen. Trijs berekend naar den omvang van het werk betaalbaar bij aflevering. DE HISTORISCHE STREEK VAN geris de overstrooming en de blijvende dan wil Dobs toch zijn kaartjen afge ven. Ohiduc kent wel is tVaar de baron niet doch hij begrijpt het heimelijk plan van Dobs en hij zal hem niet alleen la ten gaan. Neen hij ook wil zijn kaartjen afgeven de oude -mocht eens den terugweg naar de 'herberg- vergeten Er is echter geen haast bij om dit be zoek af te leggen, te meer daar de lucht zwaar betrekt; dé wolken, palkken zich te «aém en in de verte rommelt de don- keren hemel en weerkaatst met rood-, de j blauwen, maar valsdhéti schijn, op het i stelt i blinkend sresdhuurd kioherwedk. d,at in DEN IJZER. DE IJZERSLAG VAN OCTOBER .1914. DE OVER* STROOMING. DE STRIJD TE DIXMUDE. Maarschalk Foch, was in 1914 nog generaal toen hij gezegd had, «dat een berm van anderhalven meter hoog Frankrijk en Engeland gered had». C'est un talus de 1 m. 20, de haut qui a sauvé la France.» Zoo slaan zijn woorden in een mili tair verslag. De veldheer bedoelde den berm van de spoorweglijn tusschen de zee en Dixmude, die gedurende den ganschen oorlog de verdedigingslijn bleef van het Belgisch leger. Deze berm bestaat nog; de spoorlijn ligt er op; maar de talrijke schuilposten in beton zijn allengskcns aan het ver dwijnen. Zij stonden achter den berm verscholen. De IJzerstroom ligt eenige dozi jnen meters verder ten noerd-oosten, bijna gelijkwijdig met den spoorweg, behalve de kromming van Tërvaefce en daar waar het den Duitsohérs gelukte over den LTzer en over den spoorweg te gera ken tot Ramskapelle. Daar had de be slissende worsteling plaats, die een ein de stelde aan wat men genoemd heeft den «loop naar de zee», of «de weg naar Kales» van waar men Dover zou kunnen, beschieten. Dat maakte deel uit van liet plan van den overweldiger. Het werd genoeg bekend gemaakt. De «loop naar de zcé» mislukte, ge lijk de loop naar Parijs aan de Marne was mislukt, in September 1914. De I loop naar de zee moest den verloren loop naar Parijs goed maken. Maar ook deze gelukte niet Hij werd versmoord in het Polderland van den IJzer, dien men onder water li ad gezet. Eens den aanvaller teruggeslagen over den stroom in 't gebied dat onder water kwam. moest hij bewaakt en be stendig worden tegengehouden. Daar toe diende de verdedigingslijn van den spoorweg. Wie per spoor van Dixmude naar Nieuwpoort rijdt, op de plaats, drie uren en half ver tot aan de zee, waar onze jongens den invaller belet hebben nog verder den loop naar de zee, naar Kales en Duinkerke, te herha len. Het was ook niet meer mogelijk, we- moerassen. Maar toch moest de lijn be waakt worden. Er werd van beide zij den, gedurende vier jaar gekanoneerd, maar niet veel anders dan eenige scher mutselingen. De Duitsohérs gaven het daar on, en de geweldige aanvallen op leper, en langs het IJzerkanaal tusschen Dixmu de en leper bewezen dat zij den loop naar de zee en de bedreiging van EjT- geland, de scheiding van Engelse-hen, Belgen en Franschen, op een andere wijze beproefden. Maar het is niet over dit gedeelte van het front, dat ik mijne kronijk schrijf, ofschoon ik het ook grootendeels kort na den wapenstilstand heb bezocht: van Houthulst uit tot aan den Kemmel- bei'g 'bezuiden leper. De loop naar de zee, langs de Bene- den -IJ zer-Nieuwpoort-Dixmu de is eene misrekening geweest voor den aanval ler. Hij hoopte nochtans. eens dat Antwerpen was gevallen, langs daar zijn doel te bereiken. Wiin, den cognac On de cigaren, en stelt j blinkend geschuurd koperwerk, dat zich voor eens een gansóhen zomer in de herbergkamer aan-de rék hangt. deze vrije en dichterlijke natuur te ko men leven. Nu hoort hij dat in de nabijheid van den weg het. buitengoed ligt van baron j lister Wat gelukkig toeval t Baron UI- ister is een van zijne universiteitsvrien- I den Een rosharige roept Dobs Neen, antwoordt de moeder, een zwar te Onmogelijk Zeker wel Dan verft bij zich de baron, hervat Dol® en onbeschaamd, 't "Was een lan ge Neen, 't is een korte zijn broeder was de lange Neen. hij heeft 'geen broeder. Zijn neef wil ik zeggen. En op dit oogenblik krijgt Dobs on der de tafel een sehup tegen de beenen, om hem tot stilzwijgen aan ie manen. Nu, 't is al gelijk, Dobs zal den baron straks gaan bezoeken. Wat zal die «ou- De wind suist door dé boomtoppen en groote regel droppels vallen tegen de rui ten der afspanning, of worden door het mulle zand. naast den steenweg, gulzig opgeslurpt, totdat ze in zoo grooten overvloed zullen vallen dat de grond meer dan verzadigd is; Dobs staat, zijne cigaar rookénd én de 'servet 'met éénen punt in den halsdas gesteken, voor het venster; hij schijnt het opkomende schriktooneel aan den Jtest. j donkeren hemel te bewonderen, terwijl V!: 'Ohiduo op twee of drie stoelen strekt, de wolken van den tabak in krrn- get-.jcs naar de zwarte, zoldering blaast. In de herbergkamer, met roodsteehen vloer, wit gekalkte muren en zwarte zol dering. is het reeds tamelijk donker daarbij den avond valt. Het groote vuur dat ouder den koe-ketel brandt, wc, korte, dikke jongen^gelukkig zijn, [verlicht op fantastische wijze de kamer zj.in academievriend weer Ie zienJa, Tn den vuurschijn verschijnt soms maar de baron is voor bet oogenblik j het mansvolk der afspanning zkh niet op het kasteel. Iloe jammer 1aankondigend door het klonsen van zware klompen ojr den steenen vloer t zijn mannen hoog van gestalte, breed geschouderd, grof van trekken, ge bruind door de zon, geducht in spier kracht flinke vlaamsc'he boeren. Zij gaan heen en weer in het huis. rooken hunne pijp aan, groeten nauwelijks de vreemdelingen, mompelen een half woord met de dikke moeder, gaan weer zwijgend uit, gelijk zij ook weer zwij gend terugkeeren. Bij het vuur ligt eeri groote roodo doghond, die zoo even nijdig tegen Ohiduc gromde, en een zwarte spits, die vabch naar Dobs loert. Het zien van die reuzen en Van' die honden maakt op dè twee vrienden een zeer önaangenamen indruk Chidue denkt, in zijne dichterlijke ver beelding, in eene hel door Cyclopen en Cerberussen bewaakt te zijn. Dobs beeft zich oen paar maal omge wend ou in den oogslag, die fu-sohen de twee lieve jongen? gewisse1! wordt, lees'; men duidt lijk van weerszijde het ver langen <»m buiten die herberg te gera ken. zonder dat men het laatste ge recht de onbetaalde rekening zou opdienen", Ik wenscthie dat wij hier vandaan waren, mompelt Ohiduc. Ja, ïiiaar 'de program van den avond daar buiten is juist niet aange- nashl donker, regen, wind, donder en bliksem. Indien' wij een rijtuig konden vin den I) hier een rijtuig te bekomen, moeder V vraagt de student plotseling en luid. Vfaartoe zou dat diepen valt Hij had het misschien bereikt, had- de de overstrooming ons niet medege- holpen. Was deze voorzien door de ver dedigers? Wie zal het zeggen? Nu wordt dit feit der onderwaterzetting" als een gewoon oorlogsfeit beschouwd, dat in den gang der gebeurtenissen lag en waarvan het initiatief door de legerbe velhebbers zou genomen zijn. Veel is geséh reven en gewreven gé worden over de tusschenkomst van de luismannen van Nieuwpoort onder andere Cogghe, die voor zijn werk is gedecoreerd geworden. Maar van wie is 't uitgegaan het TJzerland onder water te zetten? Komt het niet van de landsverdedi ging. het kan haar niet meer als een fout worden' aangerekend, niet meer da n deze welke de groote leiders li ebben begaan door hun tocht door liet Polder land, van den IJzer te wagen om Enge land te gaan bedreigen. Het was natuurlijk de naaste weg, maar het is een gevaarlijke weg, als men goed het land kent, dat zeer op Holland gelijkt, waar de overstroom ine, ten tijde van Lodewijk XIV, de toen aanvallende Franschen heeft tegenge houden. Er zijn nog andere voorbeelden uit de geschiedenis aan te halen. ('t Vervolgt.) Dobs barsoh in, want I)obs begriiot al tijd dat men hem. alvorens mei. liet rij tuig te vertrekken, de onbetaalde reke ning zal voorhouden. Overigens, moeder zegt dat er geen rijtuig te krijgen is. Wij zullen nog verplicht zijn hier den nacht door te brengen, zegt Dobs. Waarom nietWat geeft dat 1 Niemand wacht ons.... Kunt eij 0ns logeeren moeder roept Chidue. Het antwoord is toestemmend, en van dat oogenblik laten Dobs en Ohiduc. al le bezorgdheid varen, denken niet meer aan baron Ulster, laten den donder rommelen, den regen tegen de glasrui ten klétteren, en nadat de twee onbe leefde honden verwijderd zijn. nemen de vrienden plaats bij het vuur 't is een killige avond en nestelen zicljj rookend en drinkend, ieder in eenen hoek en in eenen leuningstoel Men ontkurkt nog eene flesch en Chidue houdt het glas. met donkorroo- den wijn gevuld in de hoogte, en. de vlam doet glas en wijn als een reusach- tigen robijn fonkelen. De student declameert Hoezee voor dun beker geen regen boog glanst Met al zijne kleuren, zoo lokkend van boven! Dobs drinkt wel, doch antwoordt niet soms zit hij met gefronste wenkbrau wen in de wiegelende vlammen te sta ren of ziet in do herbergkamer rond, wier hoeken en uiteinden teenemaal in de schaduw liggen, alsof hij daar din gen ziet die hem onaangenaam zijn.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2