Herziening der Kiezerslijsten 15 Men woord over taksen Donderdag Oct. 1925 Legcrnieuws Katholieke Hoogeschoo! van Leuven Niet tegen Ouze haodel met Spanje De luchtvaart en de vlucht van vogels Ouderdomspensioen eu IT. Thereiia XXXI* JAARGANG NUMMER 238 |Zon op 6,11. ondar 5,01 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. *-» Tei; Ï1-5 33-A.Cjr-33X«f-A.X> I 5 CEHTIEMEN WEREL/JKS 0.75 Uitgever: J". Van Nüffel-Db Gendt Nieuwe Maan den 17 publiciteit bulten het Arr. AAL8T Agentschap Havas, Adolf Rflaxlaan, 13, fte Brussel. Rue de Richelieu, Pirijs. t-r Bream's Buildings, tondres E. C, 4« De voorloopige kiezerslijsten liggen ter inzage van het publiek, 't Is een strenge plicht voor alle Katholieken na te zien of ze wel re gelmatig op die lijsten ingeschre ven zijn, Toekomende jaar hebben de GEMEENTEKIEZINGEN plaats. Voor de Gemeente stem men VROUWEN en MAN NEN. Die op de lijsten, die thans ter inzage liggen niet staat STEMT NIET MEDE VOOR DE GEMEENTE IN 1926. Men heeft tijd tot 20 November om zijn rechten te doen gelden. Na dien datum is er niets meer te doen. De lijsten zijn bepaald ge sloten en NIEMAND kan er nog opgebracht worden. Zie dus goed na of gij, uw fami lieleden vrienden en kennissen wel op de kiezerslijsten ingeschre ven staat, Voor alle inlichtingen zich wen den tot het bureel Katholieken Kring. Groote Markt 26 T/S. Open alle Dinsdagen, Donderda gen, Vrijdagen en Zaterdagen van 5 tot 7 ure 's avonds. Kwittancietaks, overdrachttflks en weeldetaks. Als er iets is waarmee de gewo ne mensch niet goed over de baan kan, dan is het waarachtig met de verschillige maatregelen van fis- kalen aard, die tegenwoordig het bedrijfsleven beheer,schen- Grooth andelaa rs, grootnij veraars, gasthofhouders weten in het alge meen wat ze te doen en te laten hebben. Maar ten behoeve der <c kleine luyden die toch de meerderheid uitmaken, laten wij 'hier eenige inlichtingen tot nut van iedereen volgen. Er zijn drie voorname, soorten van taksen 1. De kwittancie-taks 2. De overdracht-taks ver kooptaks of handelstaks 3. De weelde-taks. 1. De kxcittancic-taks. Er moet volgens de wet kwittan- eie gegeven worden bij elke over dracht van geld van den eenen per soon tot den anderen, als het be drag 10 fr. of meer is. Dat is de al- gemeene regel, maar er zijn uitzon deringen. Rij voorbeeld Iemand ontvangt huis- of landpacht hij moet dan kwittfaneie geven en die kwittancie moet voorzien zijn vjCn een kwit- tancie-zegel van 10 centiemen als de som meer dan 10 fr, en min dari 500 frank bedraagt zegel van 20 centiemen voor 500 tot 1000 fr.; 10 centiemen meer per 500 fr. Uitzonderingen j 1. Er zijn vele menschen die paar den winkel gaan 'op de week»1 dat is die elke week betalen, als de man zijn weekloon ontvangen heeftdat kan 60, 80, 100 fr. beloQ- pen. De winkelier moet daarvan GEENE kwittancie geven, als hek bedrag binnen de dertig dagen be taald wordt. (Wet van 10 Augus tus 1923)', Maar als de kalanï eene kwittan cie vraagt, hetzij om thuis te kun nen bewijzen dat hij heeft betaald, hefcij om een bewijs te hebben te gen mogelijke vergissing of verge telheid, dan moet die kwittancie van eenen kwittancie-zegel van 10 centiemen voorzien zijn, - Im mers ALLE kwittancie van 10 fr en meer moet belasting betalen^ 2. Voor aankoopen, komptant betaald, en voor eigen gebruik, moet GEENE kwittancie gege ven en GEEN overdrachttaks be taald worden. Maar als eenc kwit tancie gevraagd wordt, bijvoor beeld om redenen als hierboven, moet een kwittancie-zegel geplakt worden. Men weet dat voor aankoopen voor levensmiddelen in 't klein en in winkels gedaan geen ovcr- tlrachttaks van 1 per honderd moet betaald worden als de geza menlijke aankoopen geen 150 fr. bedragen en betaald worden bin nen de maand. Maar als er kwit tancie bij de betaling gegeven wordt, moet een kwittanciesegel er op geplakt worden van 10 centie men, 2, De overdracht-taks of de taks op den verkoop. Als er een verkoop plaa't's heeft, MOET eene faktuur of kwittancie gegeven worden, als het bedrag 10 fr, bereikt en de overdrach|t-taks MOET betaald worden van 1 per hondeid. De overdracht-segel MOET ge plakt worden reeds op eene fak tuur, als zij 't bedrag de 150 fr. overtreft, hoewel de betaling maar later geschiedt, maar dan moet GEEN kwittancie-zegel meer ge plakt worden. Er zijn daaraan ook eenige uit zonderingen. Bijvoorbeeld Men mag zijn voorraad aardappelen eri"ëieren hij enen landbouwer - niet van eenen koopman of van eenen win kelier koopen. zonder dat de overdrachttaks moet betaald wor den. De landbouwer mioet dus eene kwittancie geven, maar GEEN overdrachtzegel. indien men eene kwittancie vraagt. Artikel 40 van heft koninklijk besluit van 15 Juli 1925'zegt 4 Het laatste lid van artikel 2 van dit besluit is toepasselijk op de bandelaars die uitsluitend in het klein verkoopen. wanneer zij eene faktuur uitreiken aan het zegel van 1 fr, per duizend on- derworpen Eene boet wordt opgeloopen voor elke overtreding der voor schriften van dit artikel 3 De xceelde-iaks. Deze is eene bijzondere, zwaar dere belasting, welke op weelde voorwerpen gelieven wordt. Daar van is in bet voorgaande artikel niet van gesproken, omdat zulks een ganseb bijzonder artikel is. De weelde-artikelen worden in een groot getal klassen verdeeld, moais meubelen, schilderijen, gravuren, periteekeöirrgen, beeld houwwerk, juweelen, tapijten, wa pens, verteer in hotels, enz. enz., te lang om te melden. Voor elke soort bestaan bijzon dere onderrichtingen voor de agen ten van den fiskus. Er valt dus eerst en vooral te zien wat tot kwifctancietaks, ovei- drachttaks en tot weeldetaks be hoort. Dat is soms moeibj'k om onder scheiden, i Een lezer vraagt 'Als ik bijvoorbeeld een vaas verkoop van 12 fr,, moet ik aan mijn klient een kwijtschrift ge il ven Ik meen van neen. Maar 1 de wetten zijn ingewikkeld Dat is lastig om zeggen Eene vaas van 12 fr. kali moeilijk als een weelde-artikel aanzien worden 1 en nochtans kan bet eeri weelde artikel zijn. Vazen zijn zelden on misbare dingen. Maar vazen, bokalen, postuur- kens en dergelijke die komptant betaald worden, mag men verkoo pen zonder overdracht-taks of weelde-taks te betalen. Indien men eene kwittance geeft moet men er een kwittancie-zegel op plakken. Iemand kan zijn buis volzetten met allerlei dingen van weinig waarde, maar die toch niet dienen tot gerief, maar als pronkstukken. Men onthoude goed dat kleereh, komptant betaald en bijzonder rijk gegarnierd, geerie kwittancie, ver- eiscben en ook geene belasting, maar als de kalant eene kwittancie verlangt dan moet bij den kwit- tanciezegel betalen en niet de over drachttaks. Zoo zal men voor een manskos tuum van 400 fr. eene kwittancie- taks te betalen hebbc-n van 10 cen tiemen.. maar geene overdracht taks. We hopen dat deze bijzonderhe den zullen bijdragen om onze le zers beter de wet te doen verstaan en hun tie leeren, wanneer en boe ze moet toegepast worden. VRIJSTELLING VAN WERKELIJKEN DIENST Bij toepassing van artikel 57 der mi- liciewet heeft de Bestuurskommissie de milicianen van onderstaande katego- riën van den werkelijken dienst vrijge steld a) De milicianen van 1925, geschikt voor den ge wapenden dienst, eerst op-- geroepenen vantfgeziimen met meer dan tien kinderen. Ib) De milicianen van 1925, geschikt voor «den gewapenden dienst, eerst opge- roepenen van gezinnen met tien kinde ren waaronder acht zonen c) De milicianen van 1925, enkel ge schikt voor den hulpdienst, eerst opge- roepenen van gezinnen met meer dan vijf 'kinderen. Overeenkomstig de wetsbeschikkingen is er geen vrijstelling van werkelijken dienst kunnen verleend worden aan de milicianen van yie sprake onder bo venstaande liltera's a, b en o van wie een breeder reeds ais eerstopgeroe.pene an een ge?;n mei. ten minste zes kinde ren m jjsteïling van dienst of >nbcpaaM uhMei heeft genoten. d) De milicianen van 1925, enkel geschikt voor den 'hulpdienst, van wie ten minste twee broeders bij het leger hebben gediend. e) De miliciancr: van 1925, enkel ge schikt voor den 'hulpdienst, van wie een broeder in dienst overleden is of houder is van frontstrepen. f) Do milicianen van 1925. enkel ge schikt voor den (hulpdienst, van wie een broeder bij het leger heeft gediend, en die behooren tot oen geziu met meer dan zes kinderen. g) De milicianen van 1925 enkel ge schikt voor den hulpdienst, van wie een broeder bij het leger heeft gediend, en die behooren tot oen gezin met zes kin deren, waaronder vier jonen Daar de kommissie eerlang met hare werkzaamheden moet klaarkomen, moeten de milicianen van 1925; die tot een van bovenbedoelde kategoriën a tot g. behooren, en geen bericht hebben ontvangen dat zij van werkelijken dienst zijn vrijgesteld, een bezwaar schrift indienen met opgave van r.aam, voornamen, plaats en datum van ge- boofte, gemeente vaar zij voor de mili tie ingeschreven zijn. wervingsbureel voor hetwelk zij verschenen zijn, regi ment. waarbij zij ingedeeld zijn, mits hierbij nauwkeurig te vermelden of zij -eschikt zijn voor den gewapenden dienst of voor den hulpdienst. Op gevaar af van uitsluiting, moeteri de belanghebbenden' hun bezwaar, bij aahgeteékenden brief, richten tot het Ministerie van Landsverdediging, 95. Hertogstraat. Brussel, voor 25 October 1925. Oil te merken dat de milicianen, 'om recht te hebben op vrijstelling als sol daat van'den hulpdienst, alleen voor dien dienst moeten geschikt bevonden zijn. bij hunne verschijning voor liet wervingsbureel, en niet bij hunne in diensttreding. Dé inschrijving en de heroptelling de: studenten zal plaats grijpen van af Maandag 19 October tot. Zaterdag 24 October in het Spoelberch Instituut. Krakenstraat, van 15 tot 17 uur. De kosten beloopen 30 fr. Ka het sluiten der inschrijvingszit- t-ing worden die kosten verdubbeld, ten ware de student een ernstige reden voor achterstel mocht aanvoeren. Om ingeschreven te kunnen worden moet de student zijn zestiende jaar vol komen bereikt hebben, tevens moet hij ook een getuigschrift van goed gedrag vertoonen en een bewijs leveren dat hij regelmatig zijn voorgaande studiën heeft voltrokken. De vergoeding voor de leergangen moet in haar geheel in handen van den universiteitsontvanger, op het oogen- blik zelf der inschrijving der heroptel ling gestort worden. De plechtige Heilig Geest-Mis om de opening van het academisch jaar in te leiden, zal in de nrimaire kerk van Sc. Pieters, op Maandag 19 October om 10 uur gezongen worden. In den rechterlijken eed komen lijk men weet, de woorden oorZoo hel- pe mij God.» Van over lang reeds 'heb ben de vijanden van den godsdienst een hekel aan die woorden en reeds vroeger werd in het Parlement voorge steld ze heel eenvoudig uit den eed weg te laten, welk voorstel zeer koel beje gend werd. Nu hebben zes socialistische volksvertegenwoordigers, de gezellen Ernest, Hubin. Troclet, Branquart, Matihieu en Merlot dat voorstel voor re kening genomen en de kwestuur dei Kamer heeft er den tekst laten van uit' deelen. 't Neemt niet weg dat die zes roode heerschappen plechtig zullen ver klaren en bevestigen dat ze volstrekt niets tegen den godsdienst hebben Vijf van de opgenoemde gezellen zijn ook onderteekenaars van het wetsvoorstel tot toelating van de lijkenverbranding. Men moet effenaf van Lotje getikt zijn om nog geloof te hechten aan de roode huichelaars, wanneer ze roepen dat ze niet tegen den godsdienst zijn. -Ziehier de voorgestelde tariefvermin dering Voor de bananen zal het huidige recht van 15 fr. de 100 kilo, op 12 fr, gebracht worden; voor de appelsienen, van 27 fr. op 5 fr.voor de abrikozen en andere steenvruchten, ingevoerd in doo* zen van meer dan 3 kilo zwaar, zal kef recht van GO fr. de 100 kilo verminderd worden op 30 fr.voor het kurk, zal hei recht van 90 fr. de 100 kilo slechts nog 15 fr. bedragen. 1 De nieuwe reolitcn zullen toepasse lijk zijn/ niet alleen voor de goederen uit Spanje herkomstig, maar voor do invoeren uit alle landen tegenover wel ke ter voor die artikels geen differentiaal regiem bestaat. 1 M. Maurice BOEL. Ingenieur, Sec- iieoverste van den Technischer! dienst van het Vliegwezen, neemt deel aan de pas begonnen omvaart van liet School- scbip L'AVENIR Hij zal in de Zuiderzee de vlucht der zeevogels^ zoo als de albatros, de stormvogel, enz. na gaan. Het schijnt dat deze vogels nooit de vleugels slaan en derhalve stellen zij, met liet oog op het vliegwezen, een hoogst belangrijk vraagstuk daar. In dien vogels vliegen kunnen zonder de minste inspanning, aan wat dan toe te schrijven dat er zulk een groote kracht moet worden aangewend om een vlieg tuig zijn vlucht te doen nemen? Indien anderzijds deze vogels een krachtinspan ning hoeven te doen, hoe gebeurt deze, dewijl er geen ander gevolg op te mer ken valt dan de vlucht zelf? Dit vraagstuk is actueel en werd tij dens de laatste dagen druk besproken op het internationaal congres van het Vliegwezen. inzonderheid door Luite nant Colonel Alayrac en ingenieur Boel.' M. BOEL hoopt aan boord van «L'AVENIR» de vlucht der zeevogels te kunnen filmen, er enkele exemplaren van gevangen te nemen om hun bijzon dere "afmetingen vast te stellen, alsmede het gewicht en de vleugelwijdte. Daar uit kunnen belangrijke gevolgtrekkin gen worden afgeleid. Bovendien wil M. Boel de zwingen van enkele lavende vo gels veranderen om het gevolg er van té kunnen bestudeeren op de vlucht, bij middel van het kincmaapparaat. M BOEL zal ook seheepsmanocuveré aan boord van het schoolschipi «L'AVENIR» filmen en tevens de be langrijkste zichten die men tijdens da rei3 zal ontmoeten. Van wege het ministerie van Nijver heid en Arbeid en Maatschappelijke voorzorg, werd volgende omzendbrief ontvangen Met het oog op de toepassing van do wet dd. 10 December 1924, wat betreft de nieuwe bedragen af te trekken van do bestaansmiddelen, waarover de huidige gerechtigden op liet ouderdomspensioen en de bejaarde personen, wier aanvraag vroeger niet werd ingewilligd, beschik ken, bestaat er aanleiding toe al de aan vragen, ingediend sinds de wet Aan 20 Augustus is in werking getreden in 't algemeen te herzien. Deze werkzaamheden zullen hoofdza kelijk door mijn Departement worden gedaan en binnenkort Avorden aange- vangen. Ten einde de uitvoering dier werk zaamheden niet te hinderen, waai van het belang en de ingewikkeldheid U niet onbekend zijn, mogen de Onhan gers der belastingen in het 4de kwar taal van 1925 geen aanArragen om her ziening meer in ontvangst nemen, die hun krachtens de artikels 40 en 41 van het koninklijk besluit dd. 10 April 1923 mochten worden voorgelegd. .'Zij dienen er zich bij te beperken nota te nemen van de familie en voor namen alsmede Aran het juist adres der aanvragers Om bedoelde inlichtingen zal hun later door mijn Departement worden gevraagd. In het onderhavig geval is er enkel sprake van aanvragen om herziening, ingediend door don pensioengerechtig de of door de twee eöhtgenooten ten ein de een grooter perisioenbcdragte beko men. f Dienen dus in ontvangst, genomen en, onderzocht naar do thans geldende re-' gels a) de eerste aanvragen; b) de aan vragen, ingediend tengevolge Aran de op name van een pensioengerechtigde in een gesticht of het A'erlatcn er van c) de aanArraag om herziening, ingediend door de (n) echtgenoot (e) van een OArer« leden pensioengerechtigde. 'ii De Heeren Controleurs en Ontvaif ge:s der belastingen gelieven het over maken en het onderzoek der aimvrageh' (lste aan\Tragen en aan\rragen era her ziening) overgelegd in den Joop dé? kwartalen voorafgaande aan liet 4de kwartaal van 1925, en die ze tot nu toé nog in hun bezit mochten hebben, te be spoedigen. De Minister, J. WALTERS. Vit dit Schrijvr.i is hef. vcUjenA-i iast té. slrlUn - 1) Alle ouderlingen, geboren in 1860 of vroeger die Aermeencn recht te heb ben op het Ouderdomspensioen, die no-j geene aanATaag hebben ingediend, se dert in voege zijn d^ vet op do ouder domspensioenen. om reden, dat ze nog welkten en een te hoog loon verdienden, een kleinhandel uitbaten, of otn eigen huis bezitten, spaargeld of andere in komsten hadden, mogen zich in den loop Aan het 4e kwartaal 1925 bij den Heer Ontvanger der belastingen aanbie den, om eene EERSTE aanvraag in te dienen. Het onderzoek der aanvragen en A'aststellen A<an het pensioenbedrng. zal eA-enwel uitgesteld wordentot wan* neer het Ministerie van Nijverheid en Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, onderrichtingen zal gegeyen hebben. 2) Gedurende het 4e kwartaal T925, zullen de heeren Ontvangers der Belas tingen, geene aanvragen tot herziening of A-er meerdering van Pensioen nan- A-aarden, alleenlijk zullen de namen en de woonplaats van de belanghebbende, aangeteekend worden. De herziening zal door het Departement,binnen korten tijd aangevangen worden. De ouderlingen, die reeds gedeelte lijk pensioen genieten, en zouden Avcn- sehen eene veihooging te bekomen, mo gen zich insgelijks wenden ten kantoo- re van den ITeer Ontvanger der belas tingen ten einde hunne naam en avooii- plnats aan te geven. Voor de ouderlingen der stad Aalst, ten bureele A-an den Ontvanger, Niemv- straat, 27. Voor deze der buiten gemeen ten.6?, ten gemeentehui ze, telkenmale den heer Ontvanger er zitting zal hou den. Voor A'erdere inlichtingen kan »men zich Avenden tot M. H. Van de Velde, Secretaris der Beroepscommissie voor hot gewest Aalst.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1