16 Te Ars Vrijdag Oct. 3925 Voor prins Leopold De verbetering van den Belgischen frank De Provinciale kiezingen Een hoeve <!oor brand vernield te Santbergen Bezuinining en beperking De eindelooze reeks {ersche en Kanadeescbe bedevaarders te Parijs De 5e paardenmarkt van Brussel De scheepvaartbouw in de groole landen Brutale diefstal te Moll XXXI* JAARGANG NUMMER 23 9 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - 3Z>^CS-jOJLj^ID - (5 CENTIEMEN WEKELIJKS 6.75— Uitgever: J. Van Kcffel-Db Genot Publiciteit buiten het Arr. AAL8T 1 Agentschap Havas, Adolf lYlaxlaan, 13, te Brussel, r— Rue de Richelieu, Parijs, r-. Bream's Buildings, Londres E. C. 4. II. Floreotinns Zon opö,13. onder 4,59 Nieuwe Maan den 17 (Vervolg) We bevinden ons hier in 'b zui den van Frankrijk en we gevoelen het, want de hitte wordt onver draaglijk en 'tt wit stof van de we gen vliegt omhoog, bedekt ons en kruipt overal tussehen. De huizen, de blindeinuren, de liaagen, 't struikgewas.de autos en andere rij tuigen zien er wit van, zoowel als onze schoenen, welke dezen mor- gend toch pekzwsrt gelilonken wierden. We zouden misschien wel doen blanke strandsclioenen te dra gen niet omdat het mode is maar om pratieker te zijn,., tot daar De Pastoor van Ars is een moder- né heilige, Reeds binst zijn leven kreeg hij eene wereldberoemdheid en liij had veel succes... en daarte gen streed hij geweldig. Zijn bis schop schonk hem het koorhabijt met het Kanunniksborstkruis, doch hij droeg het nooit. Keizer Hapo- leo III decoreerde hem met het Ee relegioen en hij verkocht dat eere- kruis tot onderhoud van zijne arme menschen en om andere goede wer ken te doen. Te Ars in Dombes is het de bazi- liek welke alle huizen en gehouwen beheersclit. 't Dorpje bleef onver anderd of daaromtrent toch sedert den dood van zijn heilige herder, De bevolking is aangegroeid, nu zijn er 000 zielen in plaats van twee honderd vijftig. Er bestaan gast hoven en spijshuizen, De autocars doen nu dienst in plaats van de ou de rijtuigen van voortijds, 't Is liog omtrent dezelfde geest en doe ning die alles beheerschen. De in woners zijn er zachtzinnig, lieftal lig, vriendelijk, voorkomend 1 de handelsgeest tot hiertoe overmees terde nog de mystieke helderheid niet van dit oord waar men immer in 't bovennatuurlijke voortleeft, Bij 't binnenkomen van 't dorp, bewonderen wij een bronzen beeld der H. Philomena, de lieve heilige van den heiligen Pastoor. Het staat op een voetstuk van harden steen en 't wijst met de hand den Weg aan naar de Baziliek en naar het oude kerkje. Want de oude tempel waar eens de H, Vianney in leefde en die hij in den vollen zin ,van 't woord bediende is blijven be staan voor de praalkerk.waar thans eene bedevaart ter eere van den hei ligen en van de heilige Philotnena bloeit. Toen kanunnik Convert, de tegenwoordige pastoor van Ars, in een verhoor hij Pius X den 19 Ja nuari 1905 (op de zaligverklaring Van zijn voorzaat) werd ontvan gen. zegde Hem de H. Vader Pastoor van Ars, indien ge eene nieuwe kerk bouwt, eerbiedig deze Van den heilige, Gij moogt ze niet aanraken om ze te doen verdwij nen of veranderen. En men liet ze onverlet, of ten minste men open de het koor alleenlijk om een toe gang aan de nieuwe praalkerk te Verleenen.Deze laatste werd opge richt met de rijkste versieringen door Pieter Bossan, bouwmeester van O L. Vrouw van Fourvières te I-yon, Het oude kleine heiligdom heeft zijn nederig uit- en hinnenzieht be waard. 't Is met aandoening dat men er binnentreedt, Toen pastoor Vianney aanlandde in die arme en ongeloovige parocliie vond hij er een kerkje met een beukje van en kele meters, met naakte muren, een zeer klein koorke, een altaar in planken met een laag en plat ge welf. Eater verwijdde hi j dit heilig- domke, bouwde zijkapellen en ver sierde het met smaak, Laat ons bin nentreden, Gelukkiglijk is er niet te veel volk en zijn er geen groote bedevaarten aangekomen Links is Om de reis van prins Leopold in Con go te herdenken zal de «Cercle Afri- de kapel van de lieve kleine heilige J eain» een bijzocdere penning laten Philomena, Daar bespeurt men de monumentale relikwiekast en daar in door de kristallen wanden ziet men liggen de jeugdige martelares in purper en gouden gewaad ge huld. Daar juist voor hangt een luch ter of kroonkandelaar waar men lampjes deed in branden, wiens ohe de kranken genas, de blinden ziende maakte, de dooven detd hoo- ren, de stommen deed spreken, de kreupelen deed gaan en de ontelba re ex-votos leggen getuigenis af dezer wonderen. Juist daarnevens staat de predikstoel van den II, Pastoor, in wit hout zonder orne menten 't Is eene zeshoekige kast welke met twee ijzeren kranimeri aan den muur is vastgemaakt. De leuning van den trap en de hoorden van den kansel zijn met looden pla ten hekleed want anders zonden de liefhebbers van relikwieën deze se dert lang aan stukken gesneden hebben, Voor den preekstoel staat er een kleine klapstoel, waarin de heilige priester zat om zijn catechismus- lessen te houden. De planken van dit gestoelte, zoowel als dez.e der biechtstoelen in de kapel en in de sakristij (waar het mannevolk te biechten kwam) zijn beschermd door een traliewerk, Goede voor zorg. De nieuwe kerk verlengt de ou de, door haren kruisbeuk. 't Is als een bloei van nieuwe takken uit gaande uit een ouden stam, Hier heerscht er rijkdom en pracht Godé ter eere: Geschilderde ramen laten de zonnestralen tintelen van alle kleuren op het weerkaatsende mar mer, op de freseoschilderijen waar 't leven van den Heilige wordt ver haald in beeld en doen den koepel of dom der nieuwe kerk glanzen. Deze verbreede kerk bestond reeds in 't gedacht van de H. Vian ney, want zoo wilde bij er eene ter eere van Sinte Philomena. In den loop der maand April J859, vier maanden voor zijn heilig afster Ven, stortte hij daartoe eene som Van duizend franken, 't was de op brengst eener loterij, voor 't op bouwen van zulk een monument. De twee schoonste prijzen van voornoemde loterij waren zijn bid- stoel en zijn zakuurwerk. Doch de domkerk werd slechts opgebouweti na het verscheiden van den milddadigen gever en cm er zijn relikwieschrijn in te plaat sen. Daar was geen oogenblik in •zijn leven of geen voorwerp, hoé gering ook, dat hij niet deed mee werken tot zijne zaligheid en heili ging. O mocht iedereen het zoo he grijpen en ten uitvoer brengen... dan zouden er zeker mg meer mensehen heilig worden,., heldhaf tig leven en sterven en eens eenwig naast den troon van het Lam mo gen zetelen in de glorie, MARC, De bladen wijzen er op dat voor liet eerst sinds 1921 de Belgische frank 'hoo- ger staat dan de Fransdhe in verband met den "koers van (het pond. De «Manchester Guardian» schrijft zulks toe aan dc gestadige pogingen der Belgische regeering om den wissel te stabiliseeren. De «Daily News» zegt dat Bclgic zich in eenen gansch verschillenden toestand bevindt dan Frankrijk. De wijze waar op het zijn schulden regelde en die be taalt wekt het vertrouwen jfip. den vreemde» slaan. Die plaket, het werk van den beeld- li ouwerker-pen ningsn ij der Godefroid, zal op een beperkt aantal exemplaren vervaardigd worden door het huis Fon- son. Exemplaren in zilver, verzilverd me taal en brons zullen te koop gesteld wor den ten 'bate van Congoleesche liefdadi ge werken. OOO<-■ ROODE SPOT TEGENOVER ONZE OUDERLINGEN Voor de kiezing van 5 April tracht ten de roodb demagogen de nieuwe heilzame pensioenwet, ontworpen door dc (katholieke minister Moversoen, ha telijk te maken in de oogen der kiezers. De kiezing is voorbij Wauters de roode minister verklaarde over een paar weken op liet congres der socialistische mutualiteiten te Brussel Er mag aan de nieuwe pensioenwet die eene dembkratisdhe wet is niet ge raakt worden. Dus voor 5 April becfrogen de sosscn onze ouderlingen en de gansche bevol king in zake pensioenwet. Nu, met de provinciale kiezing be trachten zij hetzelfde bedrog. In 1920 bij liet stemmen der oude pensioenwet eischten do katholieken dat alle ouderlingen op denzelfden voet zou den behandeld worden, elk 720 franken pensioen onverschillig waar zij woon den. De socialisten zegden Neen de ou derlingen die zelfs maar één meter van Gent of grootstad wonen, zullen hon derd franken minder ontvangen. Onder de ouderlingen van den buiten «(zij beminnen toch zoozeer de buitenlie den) zullen-er zelfs zijn die maar 540 franken krijgen, 't is genoeg, zoo oor deelden de socialisten. Katholieke gemeentebesturen én ge meenteraadsleden stelden in hun be stuur voor, de sdhandige daad door de socialisten tegenover de ouderlingen buiten de groote steden wonende, ge pleegd, te verzachten en bij te leggen opdat deze op gelijken voet zouden wor den betaald En nu dat de slechte daad der socia listen tegenover ot:ze oude zwoegers der buitengemeenten zooveel verontwaardi ging verwekte zeggen en schrijven zij J)e provincie zou moeten bijleggen, doet. zij het niet dan is zij onmenseihe' lijk. Huichelaars, gelukkig dat de nieuwe pensioenwet van den katholieken Mi nister Moversoen, aan alle ouderlingen gelijk waar zij gevestigd zijn, dezelfde rechten van het pensioen van 720 fran ken toekent, alszoo dc ^ehandaad en on- menséhelijke handelswijze in 1920 door de sociaUsten tegenover onze ouderlin gen gepleegd vernietigende Het Vol/:. HONDERDUIZEND FR. SCHADE. Een geweldige brand heeft de uitge strekte hoeve der echlgenooten Kev. wonende op het gehucht, «Legpolder», te Santbergen, in aseh gelegd. Het alarm werd gegeven op het oogenblik dat de vlammen door het dak der stal lingen sloegen, cite in de nabijheid der woning zijn opgebouwd. De rijkswacht werd onmiddelijk verwittigd die, door vete dorpelingen geholpen het vuu: met emmers water trachtte te overmeeste ren. Niettegenstaande hun hopeloos strijden, konden zij niet beletten, dat achtereenvolgensde stallingen, de ver schillende voorraden, liooi, gerst en ko ren in vuur en vlam gewikkeld werden. Een uur in het ro'r.de zag men den ros- sigen gleed in de donkere lucht. Knet terend en kralend stortte het dak der stallingen in, en een verstikkende rook dreef de moedige dorpelingen achter uit. "Weldra vatte ook het woonhuis vuur en den heclen nacht door werd het gehucht spookachtig verlicht. Het wa9 eerst Woensdagmorgen dat de vlam men, bij gebrek aan voedsel uitstierven Van de nijverige hoeve, blijven neg al leen enkele rookende puinen over. Ge lukkig zijn er gecri persoonlijke onge vallen te "betreuren. De schade beloopt meer dan 100.000 frank. Naar men ver onderstelt is do brand te wijten, aan een gloeiend kooltje,, dat uit tlé sdhouw. op het hooi is gevallen. Thans slaat vast dat cle minister van financiën het inzicht heeft een leering te sluiten an 150 miljoen dollar, tea einde onze financiën te herstellen. Hef schijnt echter dat allen het niet voe maakt eens zijn over de doelmatigheid van dien maatregel en ook in den mi nisterraad hebben een paar ministers ettelijke bezwaren doen gelden. Van groot belang is het plan van M Tsehoffen die, zooals we reeds meldden zinnens is het aantal magistraten te ver minderen. leder zal moeten toegeven dat radikale middelen in de huidige om standigheden dringend nocdig zijn, in dien men r.iet vroeg of laat onze frank in den afgrond wil zien storten. Niet zonder verbazing zullen velen vernemen dat de begrooling van justició dit jaar nog is geklommen en wel me'j een bedrag van acht miljoen frank Gc> hoor gevend aan den zuinigheidsraaf van M. Janssen, heeft de minister yan justieie thans besloten, de medewerking van talrijke vrederechters op te zeggen en tevens een groot aantal tribunalen van eersten aanleg af te schaffen. Vele raadsheeren van het beroepshof en het Verbrekingshof zullen, volgens zijn plan, eveneens hun ambt moeten neer' leggen. De redenen dezer wijzigingen moeten gezocht worden in het feit dat de in richting onzer huidige gerechtshoven verouderd is. Sedert 1830 werd niets gewijzigd. Het groot aantal vredegerechten, enz s alsdan noodig daar de verkeersmid delen sphaarseh waren; thans edhter is die menigvuldigheid niet meer ver- eischt. Men kan zich nu zeer licht in plaats van naar de kantons hoofdplaats, naar de arrondissements- .hoofdplaats begeven. Waarschi jnlijk zullen de rechters in beschikbaarheid worden gesteld, tot op den dag dat plaatsen openvallen De mi nister is ook zinnens het aantal deur waarders te verminderen en hun werk kring te beperken De voorstellen van M Tsehoffen wei den door al de ministers onvoorwaar (lelijk goedgekeurd. Zij zullen in 192G toegepast worden. «Godsdienst is privaatzaak; wij bestrijden hem niet.en laten elkeen vrij te denken cn te handelen lijk hij wil.» Zoo leeren de socialisten., maar zij huichelen en liegen. Zondag hebben de socialisten van de Henegouwsehe ge meente Glilin het vaandel ingehuldigd van hunne af deeling wij denkers. Ge zel Verdure hield te dier gelegenheid eene redevoering, waarover het rood blad «FAvenir du Bcrinage» het vol gende zegt: «'t Was de beurt aan volks vertegenwoordiger Verdure om, na mens het «socialistisch» verbond van Bergen, de vlag te overhandigen, vlag die i3 het symbool van een strijd der rede tegen de dwaling, van opstand der gewetens tegen een verouderden gods dienst die voortgaat dommigheden te onderwijzen en die haat zaait» Jt Neemt niet weg dat de rooden, in hun ne meetingen voor de provincie kiezin gen, weer overal luide vullen roepen dat ze den godsdienst eerb:edigen. De kie zers zijn weer eens gewaarschuwd. Aclit honderd Iersdhe bedevaarders zijn Dinsdag avond, op weg naar Ro me, te Parijs aangekomen. Tussehen hen bevinden zich M. Cosgrave, Presi dent van den Vrijstaat Ierland, en zij ne eehtgenoolcdc senator Gogarly en Mgr Artey, aartsbisschop van Cashen, alsook een groot gefal geestelijken. Woensdag morgend bezochten zij de Basiliek van het H. Hart van Mont- martrc, waar zij eene plechtige Mis bijwoonden; 's middags vertrokken zij, uit de Lyonsfatie, naar de Eeuwige Stad. Dinsdag ook, hebben een honderdtal Kanadeczen, uil: de provincie Quebec, eene bedevaart gedaan naar de basiliek van Montmartre, waar eene kanselrede gehouden werd door M. Forbes, bis schop van Johett Tussehen deze bede vaarders bevinden zich elf Pauselijke Zouaven die, in 1870, voor 'dc rechten van den II. Stoel gevochten hébben. De bedevaarders begaven zich naar Paray le-Mopial, om yan 'daar de reis naar Rome voort rétteri. Woensdag werd op de Zuidlaan to Brussel de 5e paardemarkt van 'het jaar gehouden. 'Er werden 300 paarden to koop gesteld, 't zij 87 min dan op dc vo rige markt. Er waren namelijk: 110 paarden van zwaar en S3 van licht trek- rasp 60 ponevs; 30 zadelpaarden10. veulens; 4 muilezels en 2 ezels. De zware trekpaarden gingen van 5 tot 6.000 fr., en de lichte trekpaarden van 4 tot 5.000 fr. De veulens werden gezocht en golden van 2.000 tot 2.200. fr. Veel stuks werden aan den man ge bracht en 'l zijn vooral kooplieden uit FransCh-Noorden die gekocht hebben. In de reeks lichte trekpaarden, werd de 2e prijs (zilveren ceremetaal en 150 fr.) toegekend aan M. Waelkens, voor een lot van zes paarden: de 3e prijs (zilveren eeremetaal en 125 fraan AL Pensaert. ook voor een lot yan zes paar-» den. De zesde en laatste paardenmarkt van het jaar zal op Woensdag 4 November plaats hebben. Volgens de Lloydregisters bedraagt de tonnemaat der schepen in aanbouw, in Engeland en in Ierland voor het derde kwartaal 1,900.000 ton. In andere landen bedraagt die ton- ncmaafc 1,197.000 ton of 306,000 ton voor Duitschland; 269.000 ton voot Italië, 150.000 tor. voor Frankrijk en 128.000 ton voor Holland. De tonnemaat der motorschepen iri de wereld in aanbouw is 1.083.000 ton en in die der stoomschepen 1,090,000. ton. De tonnemaat uitbreiding der mo torschepen is dus ver gelijk aan die den stoomschepen, EEN GEDIENSTIG OUD-LEER- LING PLUNDERT EEN HUIS VAN ONDER TOT BOVEN EN VER DWIJNT SPOORLOOS. Vrijdag der verleden week, ontving de heer Borghoms, opvoeder in do Staatsweldadigheidsdhoel, het lit zoek van een oud-leerling van Ruysselede, Deze was per automobiel overgekomen. De heer Borghoms herkende in zijn oud-leerling den genaamde D. Nicolas, van Luik, zoon eener deftige familie. Zijn auto zou hij, naar hij zeide, tegen avond naar de gamee van het hotel «De Leeuw» brengen. Hij zelf zou daar dan vernachten. Zaterdagmorgen keerde dé jonge man terug. Hij bracht den naoht van Zaterdag op Zondag door, in zijn auto, rechtover het huis van den heer Borghoms, Zondag ha den noen keerde de 'heer Borghoms weer van 't gesticht en ging voor vier dagen in verlof. Dit vertelde hij aan Nicolas, die seffens voorstelde hem per auto naar zijne fa* milie te voeren, naar Macseyck. Men kan denken, dat M. Borghoms sotfena dat voorstel aannam. Zijn dochter en een onderwijzeres, die bij hem inwoont, gingen mlussöhen op reis naar Brussel. Maar toen de dochter Maandag thuis kwam, vond zij er alles onderste boven. Dieven hadden gedurende hunne afwe zigheid een bezoek gebracht. Het meis je" liep de geburen verwittigen, ook dd rijkswacht, welke op hare beurt M, Borghoms te Maeseydk verwittigde. Die kwam onmiddelijk 'naar huis. De dief, die niemand auders kan zijn dan de ge dienstige oud-leerling, was langs dd achterdeur binnengekomen .Hij had een ruit ingeslagen, on het schuifje van dd deur zoo weggedaan. Alles was beneden* en boven 't ondersteboven gekeerd, bed den, kaslen, alles werd doorsnuffeld. Uit een klein kofferken, had de dief een gouden uurwerk en een som van 500 frank gestolen Het goud- cn zilver werk, alsmede het damesuurwerk zijner overleden vrouw en dat zich ook in 't kofferken bevond, had de dief laten lig gen. Verder waren nog verdwenen: dé beste overjas, het beste kostuum, zak neusdoeken en al de hemden. De^ rijks wacht stuurde onverwijld het signale ment van den' vermeedelijken dadcf. haar Luik. Daar vertelde men, dat de auto, waarmede dc. reis naar MaeseycH gebeurde, door den kerel gestolen werd te Luik. op Woensdag 7 October. Ver der werd onderzocht of Vrijdagavond, de dief iri liet. hotel De Leeuw ge slapen lied, wat door 'de waardin gelo genstraft werd. Men heeft hier dus niet een béhendigen oplichlerte doen, dia naar 't schijnt niet aan zijn prueistutë;

De Volksstem | 1925 | | pagina 1