Een Ier dood veroordeelde geel'! zich gevangen Ophefmakende zaak le Mechelen De conferentie van Locarno ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Het gevaar der vuurwapens Kostelijk slaapje Met een gespan op den loop De moordaanslag- te Winxele Noodlottige afloop -wv In den trein bestolen Een oudje doodgereden Het geheim van de u Gertrude Geweldige botsing tusschen tram en auto Treinbotsing le Euppu De oorlogsplannen van Ichitcherin Jan Van der Eist, aannemer te Brus sel, in 1920 wegens leveringen aan den vjjand ter dood en tot een boete van 1.»'1.000 fr. veroordeeld door het assi- evjinot van Brabant en sedert den wa pens! ilstond voortvluchtig beeft zioli oensdag morgen gevangen gegeven Van der Kist beeft voor de Duit- w-hers een Zeppelinloods gebouwd ie N ij vel en de plannen opgemaakt voor liet oprichten van een gedenkteeken voor wijlen gouverneur-generaal von Bissing. Een tijdje geladen maakten wij er melding van, dat het parket was afge stapt in een 'huis der Grondwet straat te Mechelen bewooncL boven door de ech telingen B die huurden van eigenaars G.. Wij wilden toen niet verder uitwij den over de zaak, teneinde den loop van- het onderzoek niet te belemmeren, doch thans staan wij voor een feit. 'namelijk de aanhouding van vrouw G., die in hei gevang werd opgesloten. Ziehier de feilen z.ooals men ze'te Mechelen verhaalt De jonggehuwden B.; waren komen inwonen bij de eigenaarster Gdie met hunne tegenwoordigheid op haar kwar tier vrede had, omdat er geen kinderen waren, een der groote voorwaarden van onzen droeven tijd. Gedurende een hee- len tijd ging alles daar in de besté Verstandhouding en waren de B., en G...'s de beste vrienden. Maar nu kwam er een tijd dat eene blijde gebeurtenis te verwachten waa bij de echtelingen B.; en zulks deed de kaart keeren. Het werd er nu onchaag- [ijk voor de huurders, die op alle moge lijke manieren gepest werden. De vrouw B., werd 'buiten huis moeder en., van zoodra zij terug op het kwartier kwam, bleek het verblijf daar onhoud baar. Op zekeren dag, begin September werden de echtelingen B., erg ongesteld door het eten van pap, en toen een dok ter hun zijne zorgen wijdde, stelde de man der wetenschap vast dat er ver giftiging in 't spel was Hij ontdekte, naar men zegt, arsenic in het overblij vende voedsel De politie werd van 't feit bp de hoogte gebracht en... het parket - be moeide zich met de zaak, wel'ke thans baar beslag aan het krijgen is. Maan dag 1.1. word de vrouw G., aangehou- Hon en in het geheim opgesloten. Wij homoti op het feit terug Er wordt nóg verhaald dat de echte lingen B., sedert het veranderen der goede verstandhouding een sieutel Wijt raakten en dat de menschen van beneden meermaals op het kwartier drongen waar zelfs zekeren dag de' gor dijnen met vitriool verbrand werden. De veronderstelling rijst op dat de misdadige eigenaarster arsenic "moet in do melk der echtelingen Th, gemengd hebben, niet bet schurkachtig epzet al dus het kindje uit den weg te ruimen. De melk werd echter door de ouders zelf gebruikt om pap te maken, en zoo viel de dubbele vergifiiging voer. De voortzetting der werkzaamheden. Dc deskundigen hebben hun werk zaamheden voortgezel' om don tekst op te maken van liet arbitrage verdrag tus- schen DuitsChland, Belgie en Frankrijk M. Aiistide Briand confereerde met M. Skyriuky. Dc Poolsche minister van Buitenlandsohe zaken ontving vervol- gens M Luther. een verhaal uit onze dagen DOOR 70ste Vervolg. Het licht der olielamp is op het punt 7an uittedoGven de verkoolde lemmet heeft beneden nog wat vlam; er stijgt een benauwde smoor van de wiek op. In de kamer bcerseh een koud schemer donker dc alkoof staat open het bed is, iou men zeggen, weinig of niet in wanorde Ohiduc staat stil zou de oude schurk hem (e vlug zijn geweest Hij nadert hot bed en inderdaad Dobs is er niet. Dat maakt hem ongerust Naast de al koof is eene kas, wier dour op een spleet slaat. De student werpt die dom- open, en om zich te kunnen vergewissen of de tooncf Ispeler daar niet verborgen is, neemt hij de lamp, beft ze op en ziet. Dobs, die in de kas tegen den muur slaat. f Het gezicht van den enden kameraad is bleek, de oogen staan gla'zerig en wijd open, en de man steekt de tong uit. Wat gekkernij vangt ge daar aan, Vobs zegt Ohiduc eenigszin3 ontsteld Dobs antwoordt hem niet doch blijft Oliiduc in dezelfde houding, en den witten vilt op het hoofd, met groot: oogen aanstaren. De student trekt de lampwiek een Weinig* op, en ml de vlam wat meer licht geeft, en 'hij zijn kijkglas in het oog Mevr. Munders, wonende te Ougrée, bad in een meubel een revolver gevon den Het wapen hanteerend, deed de vrouw een schot afgaan, waarop de 15 jarige dochter Germaine afkwam, om te zien wat er voorviel. Nauwelijks was dc dochter in de kamer'of een tweede schot ging af. De kogel trof mej Mu- ders in den Ibnik en verliet haar lichaam aan den schouder. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar het gasthuis ter verple ging opgenomen. Na verschillende koffiehuizen b'ej zocht te 'hebben, rond het Noord-station, kwam de genaamde J. B M., wonende te Asseke, rond middernacht in dron ken toestand in een herbei g der Bra bant straat aangeland. Enkele oogen- blikken nadien verzonk hij op een bank in slaap. Toen hij een uurtje later uit zijn roes ontwaakte, stede bij vast dat een onbekende hem ontlast had van zijn brieventesch, die 1100 frank in hield. benevens van twee doozeu. die een nieuw kostuum en zes hemden be vatten. Heelemaal ontnuchterd ging de bestolene klacht indienen bij de politie der Kruisvaartenstraat Terwijl de koetsier Jan Kombauls, voor een huis der Lange Kievitstraat te Antwerpen zijn gespan voor een oogen- blik onbewaakt had gelaten, had een onbekende er gebruik van gemaakt om er mede weg te rijden.De politie van het feit verwittigd, is op zoek gegaan en vond 'het gespan kort nadien op het Sta tieplein, gevoerd door den zeeman E T., behoorendc tot dc bemanning van de stoomboot Cambrian Combless De man wist te verleden, dat hij hoege naamd niet het geóadht heeft gehad van het gespan te stelen, dat er enkel kwes tie is geweest van een rijtoer!je te doen. Hij werd ter beschikking van den pro- km-eur des konings opgesloten NOG STEEDS GEEN SPOOT?. Naar aanlijding van de nachtelijke bandieten streek, waarbij de eeht gen oo ien Dewinter te Winxele, 's nachts in hiin bed door revolverschoten gewond zijn, vernemen we, dat de misdaad nog steeds niet opgehelderd is.. Geen spoor noch iets andei's kon wor den gevonden. Het Parket van Leuven, dat zooals we reeds melden, Maandag ter plaatse afstapte stelde een nauwkeurig onder zoek in en ondervroeg niet alleen de huisgenooten, doch. ook de buren. Het gerecht stelde twee deskundigen aan; 1) voor het opnemen der afme tingen en van foto's van 't huis2) voor voor de opname van de kogelbanen. De wetsdokters waren "eveneens ter plaatse en onderzochten beide slachtoL fers. De vrouw moet ten minste twee kogels boven do reehterboezem gekre gen hébbende man een in de borst, welke kogel afschampte, in den arm vloog, en er in bleef steken. Dinsdagnamiddag werden de ccht- genooten Dewinter. naar 't gasthuis te Leuven per auto overgebracht om er verder verpleegd te worden. Echter baart hun toestand geer on gerustheid, vermits de kogel van klein kaliber is. De zoor Louis,'die zooals we mededeelden, kort na "t gebeurde thuis kwam en op de vlucht sloeg, was Dins_- dagavond nog niet terug. lieeft gezet, ziet hij dat Dobs zich in de kas heeft opgehangen... Ohiduc rilt; doch de student herstelt zich allengskens en aarzelend de afhan gende magere hand van den tooneei- speler aanrakende, voelt hij dat ze reedi niet meer warm is Dan brengt hij zij ne hand op de hoogte van het hart en luistert het klopt niet meer De student zet de lamp neer, blijft een oogenblik voor de kas staan, en al zijne onbeschaamdheid herwinnende, mompelt hij, den mond tot een grijns lach vertrokken Oude schurk, gij zijt mij te rap geweest gij hebt mij voor dc onbetaalde rekening willen la ten zitten f... Nu, ik zeg niet 1 vaarwol maar hangwel. Ohiduc sluit de kas, verlaat de kamer, trekt de deur behoedzaam toe, en zegt tot den staljongen, die in de huiskamer het vuur opstookt Maak geeii gedruischl mijn vriend heeft rust noodig binnen een paar uren kom.ik met hem het ontbijt ne men koffie, brood, vleesch, kaas of wat er voorbanden is. Middelerwijl ga ik mij verlustigen in liet grootsche na- tuurtooneel het opkomen der zon. Dc staljongen gaapt den wonderlij ken Menheer aan, ziet dezen zijne schoenen aantrekken, oen eindje ei gaar van den vorigen avond aanrooken, en onder het frazelen van een deuntje', dc deur uitgaan. 't Is een heerlijke morgen dé 'zon heeft den hemel in het oosten, in gloeiend goud veranderd; de lucht is pmirblauw; de hoornen langs de baan, Het ongeluk dat Dinsdag morgend in een gebouw der Adolf Lavalléestraat le St. Jans-Molenbeek, is voorgevallen, heeft een noodlottigen afloop gehad. Het slachtoffer. J Eeckelacrs, wonende in de Lcuvensehestraat, die er met een ophaalbak van 15 meters hoog gevallen was, is Woensdag morgehd in het gast huis der Van den bogaei denstraat aan de bekomen verwondingen bezweken. De genaamde Georges F.., van Au- bervilliers (Frankrijk), naar de Belgi sche hoofdstad reizend, was in den trein in slaap gevallen. Aan de grens stelde M. F., vast, dat men hem binst den slaap zijn brie\entesc'h ontroofd bad, inhoudende 17 briefjes van 1.000 fr. Bij zijn aankomst ie Brussel heeft de besto lene een klacht neergelegd. v'V'* DE AUTO RIJDT. HAAR OVER HET LICHAAM. In de Meroenstr., te St.; Gillis (Brus sel)/ werd een oude vrouw, bij het over steken der straat, omvergereden door de auto bestuurd door zekeren J. Jans- sens, Verbiststraat te St. Joost ten Oode. De wielen van bet voertuig reden over het slachtoffeTdat bewusteloos en gekwetst overliet gelieeje, lichaam werd opgenomen en overgebracht naar het gasthuis der Molierelaan. Kort na aankomst aldaar is de vrouw overleden Daar men op haar geen en kel identiteitspapier trof, werd onmid- delijk een onderzoek--ingesteld. Zoo vernam men, dat de aflijvige zekere Fa- troux, oud 75 jaar, wonende Huidevct- terstraat is. .De politie en het parket zuilen de verantwoordelijkheid \;an het ongeval trachten uit te maken. Een lijkschou wing is gelast. EEN NIEUW BERICHT. Te Antwerpen vernam men nif Ne derland. dat thans een brief was toege komen, die door een lid der beman- op 27 September j;. zon gepost zijn. Deze mededeeling zou verzonden zijn door den eersten stuurman. W Welte vreden wiens vrouw vroeger te Kontieh gehuisvest was en thans in Nederland is gaan wonen. De luief in kwestie draagt geen datum, maai op den ooststempel tornt 27 September' véto. Deze tijding heeft weer een weinig hoop gegeven aan de nabestaanden der opvarenden. Het schip, in kwestie verliet de haven van Antwerpen op 22, Februari 11. "Woensdag namiddag heeft op den hoek der Hertoginstraat en Lange Leemstraat te Antwerpen, eene gewel dige botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto en den tram De vrachtau to. toehoorende aar: M. Van Grootenhri!. van den MeohelschestëenWeg, kwam uit do Hertoginstraat gereden en kwam met kracht op den tram terecht, die van de Isabellalei kwam. Zoowel auto als tram werden zwaai beschadigd Twee mannen die nevens ddn aUtovoorder za ten, weiden licht gekneusd en keorder. te voet huiswaarts De polieleofficier M. Antoine, heeft ter plaatse het onderzoek gedaan, om de verantwoordelijkheid vast te stellen. nog klammig door den regen van den nacht, wasemen eepe verkwikkende frisehte uit en glinsteren, tintelen en flikkeren alsof de feeën 's nadits, dia mantgruis over hun groen strooiden. Ohiduc draait, een oogenblik voor de afspanning heen en weêr en wandelt nu den weg op doch langzaam, de han den in de broekzakken, den neus in den wind. Hij schijnt lucht te scheppen, meer niet. Wie hem zrlo ziet gaan, zal niet eens denken dat, hij eene onbetaal de rekening ontvlucht. Overigens mort hij, Dobs is daar; Dobs heeft mij meegesleeptDobs moet betalen... Men heeft in alle geval een heele en ongeschonden Dolis. voor een paar lapper. spek en cenige gebroken eieren. i Van tijd tot tijd ziel Chidue eens om of er soms geen onraad achter hem ver schijnt, Naar gelang hij zich van de af spanning verwijdert: gaat hij sneller en aan een zijweg gekomen, slaat hij de zen in en stapt nu snel door, totdat hij denkt huiten schot ie zijn. De student bevindt zich eindelijk' in derdaad in veiligheid hij rust nu ook eenige oogenblikken pnder eene groep schaduwrijke beuken en op het gras, dat met veelkleurige blocmokens en gouden iichlsöhilfers van den zonne gloed bestippeld is eene recihi dich terlijke plek, en die Ohiduc ook begees tering schijnt te geveif. Als oude vriend van dien schurk', zegt Ohiduc nadenkend, zal ik toch wel eene lijkrede op zijn graf moeten hóu den wel te verstrip, gis men nijt EEN STOKER EN VERSCHEIDENE REIZIGERS GEWOND. Een reizigerstrein van de lijn Her bestal-Baron is, in het station te Etipen, op een goederentrein gebotst. Verschei dene reizigers worden licht gewond doordat hun rijtuig kantelde Verder is ook de stoker Breven, van den reizi gerstrein, gekwetst aan het bekken Hij wordt verpleegd in het gasthuis te Ver- viers. ONTHULLINGEN VAN RBCHBERG, RiLdland-Polen-Duitschland-IiaUe tegen Fran tcrij k-Eng eland-B elgiê Er heeft de laatste weken in de Pa- ri jsrche Eclair een zeer interessante gedaéhtenwisseling plaats gehad tus schen den bekenden Duitsdién nijve raar, een nationalist, Arnold Beekberg, den promotor van een Fransch-Duitscb economisch verbond, en den Franschen reehtsdhen politicus Marcel Schwob, over de mogelijkheid van een zeer nauw samengaan op economisch en militair terrein tusschen beide landen, met in achtneming van de politieke constella ties, waarvan elk dier beide landen deel uitmaakt. Uit een brief d d. 5 October, in de «Phare de la Loire (het blad van Schwob), van Beekberg aan den Franschman, blijkt, dat de twee man nen het in groote lijnen eens. zijn ge worden over de volgende punten 1. Het essentieele is een. cartel van de nijverheden van Bij-n en Buhr met dié van Elzas-Lotfoaringen, in dier voege dat 'het z.g. Bijnbekken industrieel onverdeeld is. Liefst moeten de daarbui ten gélegenFransehe enDuitsehe nijver heden bij dit cartel betrokken worden. Hot zou uitstékend zijn indien ook de Belgische en Lu xemburgsöhe nijver heden eraan deelnamen, in welk geval deze beide landen ook zouden moeten deel nemen aan dé Fransch-Duitséhe conventie. 2. De Duitsdie generale staf zou al dus heringericht moeten worden, dat Fransdie militaire deskundigen alles in Duitsehland zouden kunnen beziéhtfy gen, evenals het Duitsch in Frankrijk. Het is gewenscht, dat Polen bij deze militaire conventie betrokken wordt des te meer. wijl dat land als Europee/ sefhc voorpost tegen Rusland moet dienst doen', w. 9. Wanneer Polen wil afzien van den Danziger corridor met behoud van Danzig als vrijhaven voor Pelen zou het een déböucfhé naar de zee, ter ver vanging daarvan, moeten krijgen (Bechberg stelt hier weer eens liet Li- tausebe Memel voor I) 4. Kan Frankrijk accoord gaan met de toetreding van Oostenrijk tot Duitsehland. dan zou ter vergoeding ook Tsecho-SIovakije in het industrieel en militair verbond gehaald moeten worden. Maar zoo zegt Bechberg in zijn jongsten brief sedert dit principieel accoord heeft een hieuw feit plaats ge had het bezoek van Tdhitchorin aan Berlijn. En daarop geeft hij verkkuingeri van Tchitcherin weer, to Berlijn tegerc over vooraanstaande nationalisten afge legd, en aan welker authenticiteit niet valt te twijfelen. t* Tehitehórin heeft verklaard Duitsehland krijgt te Locarno niet veel goeds. Het moet dus een militair verbond met Rusland tegen Frankrijk en Engeland sluiten. En daar Polen (Je in den omtrek der afspanning in den grond stopt. Ja, eene lijkrede, die dan ook in de dagbladen zal worden opgeno men, en waarin mijn naam nogmaal als redenaar schitteren zal... Dat geeft al tijd een kleinen stralenkrans"Iler.e lijkrede, waarin ïk zeggen zal: Dobs be hoorde tot de_ partij der eerlijkheid, tot het legioen pioniers des vooruitgangs en der beschaving, in eene wereld die nog door de zwartrokken der geestelijkheid, als onmeetüjke vleermuisvleugelen uit gespreid, verdonkerd wordt Dobs is gestorven zooals hij geleefd heeft, niets verwachtend in de toekomst of zooge zegd ander leven, maai de belooning van een volbrachten plicht, van een wel geëindigden levensloop in zich-zelven vindende. Dobs was een goed vriend een eerlijk en beminnelijk man. een groot burger, een geniaal schrijver, een edel hart in den vollen zin des woordsl Chidue stapt luidop declameerendde lange armen zwaaiend voort en dacht hij er aan, hij zou het ten zijner gunste Uitgelegd hebben, dat de vogelen in de takken, bij hethooren zijner holle stem, niet meer zongen, dat de bloemen onder zijnen voet zich nederig hogen, dat de blacren koude tranen van ontroering lieten vallen. XIV. EEN NIEUWE GETUIGE. Wij keeren tot den vorigen dag en dc Sancta Maria terug, op bet oogenblik dat moeder en zoon voor den vader ver* sdhenen en Dobe, als een overwonnene scheidsmuur is tusschen Sovjet-Rusland en Duitsehland. moeten wij ons ïneu Polen verzoenen. Ik heb te "Warschau doen uitkomen, dat Frankrijk, dat een pact met Duitsehland wil sluiten, Polen loslaaten dat, al v. dde bet Polen ver dedigen, het dat niet kan doen. daar h< t geruïneerd is Die argumenten hebben grooten indruk gemaakt. I'k heb toen voorgesteld, dat Rusland do Poolsehc Westgrens (die met l)ui',£i-iilan(i( zal waarborgen, en daarop heb ik een PoolsCh-Russiseh geheim mi litair verdrag weten te laten leekc.nen. Polen zou dus reeds thans tot ten Duitsch-Russisch miliiaire oncven- koinst kunnen treden. Dailsc.hlond sou definitief ran de aan Pelen verloren ge bieden ■moeten afzien en ah vergoeding in een nieuwen oorlogdie -weldra '.al beginnen, Elzas-Lntharingcrihet l'ran- sche erisgebied en Belgie hanv.cn ver overen. Ook Italië zal 'met ons kunnen gaan. Ik heb 'Mussolini doen weten, dat Italië een tweederangs mogendheid wordt als Frankrijk en Engeland met Duitsehland een pact sluiten, en ik heb Museolini Nice en Fransch-Paroge be loofd J Dc militaire tegenstand van Frank rijk en Engeland zal ditmaal gemakke lijk te breken zijn. .Hun lege is zijn door het feovjet-propaganda onder mijnd Wij zijn vooral zeker van do Engelsclie matrozen. Beider soldaten en matrozen vechten nic-t tegen oen coalitie onder een Marxistischen staat De ontbinding der Brifsche vloot maakt Duitsehland tot meester der zeeën Bovendien zullen dadelijk na bot uitbreken van den Ikrilg de wclbewerk- te massa's van Azië en Afrika opstaan en de kracht van Frankrijk eu Enge land verlammen.» Redkberg zegt dan: Als slechts de helft ven Tchitcherm's beweringen waar is, staat Europa voor een vroësc- lijk gevaar. Rusland, Polen, Dnitsehlónd, Italië, tegen Frankrijk en Engeland, (waarbi i natuurlijk Belgie) zou de ondergang van Europa beteekenen De landen zou den er tegelijk zich zelf mee vernielen hun patriotten zouden ondergaan, en het eens door hen bestreden bolsjewis me over de Europeesche landen zege vieren. Wat Duitsehland betreft zfjn Rijn-nijverheid zou verloren zijn. en het land ten spoedigste ten prooi aan het communisme. «Pro doma» voegt Reobberg er aan toe: Trouwens, het roode leger is vol strekt onvoldoende, is sledhis op de hoogte der nieuwe tactiek, zonder be hoorlijke spoorverbindingenzoodat Duitsehland van Rusland geen at',Toen- den steun zou ontvangen. Rusland zou zelfs Duit-:ohland's nederlaag in zulk een oorlog wensch.cn, om het des te ge makkelijker te bolsjewiseeren. Gelukkig heeft ('aldus ReehbergV Tchitcherin te Berlijn geenszins bet succes gehad, dat hij beweert- te Wars chau behaald te hebben. Hij verwijt den 'Engelseben diploma ten, zulk een Fransoh-Duitsch verbond als hij bedoelt dwars te hebben gezet Zij waren kortzichtig. Duitsehland, zoo zegt hij, kan zich onmogelijk aan'En gelsehe zijde scharen in een oorlog te gen Moskou, als tevoren niet een in dustrieel en milirair Fransoh-Duitsch verbond is gesloten.» Rechberg beslui', en Schwob beaamt het, dat Duitsehland, samengaand met Rusland, steeds zou verliezen. Als over winnaar zou hot komen te staan tus schen Rood-Rusland en een docr de. nederlaag verbot jewiseerd Frankrijk en Engeland. Ms overwonnen, zou het dadelijk liet offer van het bolsjewisnu- zijn. en doodeliik gekwetste slang wegsluipt. Na een gedwongen oponthoud to Brugge, is dc professor in de badstad aangekomen en spoedt zich naar de vil la van. zijn buurman, den bewoner van het oude huis, waar hij zijne dochter Adriana Ontmoet, die niettegenstaande al de tribulation, er voortreffelijk uit ziet en aan wie de zeelucht blijkbaar goed heeft gedaan. Dat ten minste is voor den Pool reeds eene goede tijding, en terwijl bij zijne kinderen omhelst, Adriana gelijk Cl'an- dine de kus van de pep was den pro fessor minder aangenaam denkt hij voor het oogenblik aan bet overige niet meer. Olaudine evenals de por) worden naar buiten, op den zeedijk gezonden en va der em doc-hter zitten nu, de banden ih- niglijk in elkander geklemd, te spreken over al het wonderlijke dat er m de laatste dagen ia voorgevallen. Adriana vertelt, nu eens opgewekt, als het goe de nieuws dat zij meedeelt, de familie van den ouden man geldtdan eens SchuclUer als het haar zelve betreft nu met een glimlach, dan met een traan; nu blijde dan aarzelend, en ietwat blo zend en al die aandoeningen vinden weerspiegeling in de oogen des vaders. De vader beeft dus, zoo onder breekt de professor, Sybrand'a verzoek- toegestaan de moeder weigerde hare toestemming tot. voortzetting der betrek king gij hebt u naar de moeder bege ven en haar het offer gebracht, dat zij verlangt?, Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2