Herziening der Kiezerslijsten 17 Te Locarno Alweer onregelmatigheden Zaterdag Oct. 1925 *- Onze Vorsten in Indië In den socialistischen landsraad Ministerie van Spoorwegen De Provinciale kiezingen De vrienden van de dui venliefhebbers In het metaalbedrijf De conferentie van Locarno PCXXI" JAARGANG NUMMER 240 Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. Hl T> A r^TUT A T~> 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Noffel-De GsNDf Publiciteit buiten het Arr, AALST 1 Agentschap Havae, Adolf (V.axlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs- Bream's Buildings, 6, Lend res E. 0, 4. H. Hedwigii Zon op 6,15. ondor 4,o7 Nieuwe Maau den 17 [VOLLEDIG WELSLAGEN. DER OONFERtENTIB. Een telegram dat gisteren nog in on- V laatste berichten kon opgenomen worden, luidde dat aan de Duitsehe de legatie machtiging was verleend zich aan te sluiten bij het veiligheidspakt. 'Een later bericht uit Locarno luidde, dat de Duitsehe afvaardiging Woens dag avond uit Berlijn bevestiging ont ving van de beslissing, genomen door bet Rijkskabinet en president Hinden burg, baar machtiging yerlcenend bet Pact le onderteekenen. Reeds Woensdag namiddag was men ïn de kringen, der conferentie hoopvol gestemd. I)e uit Berlijn ontvangen be richten wekten een voortreffelijken in druk cn de overtuiging, dat de confe rentie een alleszins succesvol einde zal hebben, won veld. Gok in de Duitschq delegatie gaf men openlijk toe, dat men van de onderhandelingen van Locarno een resultaat mocht verwachten, waar aan de politieke draagwijdte voor het .welzijn van Duitschland en voor den vrede van Europa thans nog niet over zien kan worden. Ook bet vraagstuk van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond moet als opgelost worden beschouwd, en bet verdient, de aandacht, dat het Rijkska binet de oplossing, welke voor deze [kwestie te Locarno is gevonden, met al- gemeene stemmen beeft goedgekeurd 'Daaruit blijkt, dat dè Duitscb-nationa- ïe ministers, die een zwaren strijd met 'de radicale elementen in bun partij hebben te voeren, er naar gestreefd heb ben deze moeilijkheden te overwinnen. Dag-liet liet werkelijk in het Oosten? Het is stellig dal de toetreding van Dnitsebland door sommigen als bere kening en veinzerij zal worden bet schouwd en dat de trouweloosheid van 1914 als argument zal worden aange voerd om andermaal alle vertrouwen te weigeren en te beweren, dat de Geal lieerden zich in dc doeken hebben la- ten leggen. Als bewijs van de Duitsehe onbe trouwbaarheid zal men verwijzen naar 'de monarchistische rede van generaal vSixt von Arnini, bij de onthulling van het monument voor de gesneuvelden van bet regiment keizerin Augusta, ver leden Zondag te Berlijn. Men moet natuurlijk de beteekenis en den invloed der nationalisten in Duitschland niet'onderschatten cri een poe' in 't zeil houden. Maar nu staat bet eenmaal vast als 'een rots dat de wereld absoluut niet langer in den huidigen toestand van 'onzekerheid en onveiligheid kan blijven vertoeven Dat de volkeren willen verlost zijn Van dc nachtmerrie van den warboel, 'die beersöben blijft en die loodzwaar drukt op de bevolking van alle landen, in den vorm van werkeloosheid, hooge levensprijs, munt depreciatie en niet Verminderende militaire uitgaven Men is naar Locarno gegaan om met do Duitsdhers te spreken, en om geen ander redenmen moet zich verheugen dat jpen er overeengekomen is want dó failliet* van Locarno zou de failliet van den vrede zijn geweest. "YVïj pleiten niet voor de betrouw baarheid van Duilsohland wanneer het zijn handteeben zal gezet hebben on der het Pact; wij pleiten de betrouw baarheid van al de landen en van al de Staatslieden die inzien dat Europa ten Onder zou gaan, indien de huidige toe stand blijft duren. ;t Zijn niet de nationalisten van 'dit bf dat land, die wij alleen wantrouwen j wij wantrouwen allen die den bestaan- den toestand willen laten voortduren en die niets willen doen om den in den slijk gezonken Europeesohen wagen te rug op een gekalseiden weg aan 't rol len te brengen. Overigens, al wat van den öörlog Verwijdert is aan de gansche werel8 welkom; uitgezonderd missduen 'aan diegenen die nooit het front gezien heb ben en den oorlog hebben meegemaakt Vi oen kamerjapon Vooraleer Simla te verlaten, heeft de Koning der Belgen met instemming Van ÏZ. M. den Koning van Engeland!, inan lord Reading, onderkoning van In- die het grootlint der Leopoldsorde ver leend. Het gebaar van Korting Albert Wordt beschouwd als oen groole oer niet alleen voor den onderkoning. maar ook wezen voor de zuiveraars. Voor het Indische volk. ervan, DE IiEOÏiERTN GSPO LITIEK FEL BEKNIBBELD. De landelijke raad van de socialisti sche partij (heeft Dinsdag de bespreking van den algemeenen poütieken toestand voortgezet, inzonderheid van het finan- ciëele probleem. In een lange rede oe fende L. De Brouekère critiek uit op de huidige stabilisatieplannenHij werd aan het einde van zijn betoog langdu rig toegejuicht. Minister Wauters zal in de eerstko mende vergadering van den landelijkeh raad, die a s. Dinsdag gehouden wordt, op deze critiek antwoorden. Inmiddels kunnen wij de verklarin gen van De Brouekère als volgt samen vatten In-tegenstelling met wat gezegd werd, blijkt uit de inlichtingen, welke ver strekt worden, dat het wel de bedoeling is van den minister, den Belgischen frank te revalorisecren, instede van hem eenvoudig te stabiliseeren. Wat zal men ondervinden vroeg spreker, als 't land er van overtuigd is, dat men aan den frank zijn vroegere waarde wil terug schenken Men zal een zekere indns- trieele luiheid constateereri. De franks zulleD in de brandkasten blijven slui meren, totdat zij hun volledige waarde zullen hebben teruggekregen. Men be denke, welke crisis uit dezen gemoeds toestand en deze inzichten zal voort vloeien. Men stelt voor, aan de Nationale Bank een som van 3 milliard te schen ken, om den metaalvoorraad van de Na tionale Bark te verhoogen. Zij zal daardoor meester zijn van de geldmark ten. Zij zal tot re-valorisatie van- den frank kunnen overgaan, met toestem ming van den Staat. Maar dat is niet alles. De verhooging van den metaalvoorraad zal haar terug slag hebben op de in omloop zijne pa- pierfraoks, welke ?n waarde zullen stij gen, nieuwe winst derhalve voor de Na tionale Bank'. Anderzijds, als 'de frank gerevalori seerd wordt, zal da waarde van den me taalvoorraad verminderen en zal er een deficit uit voortvloeien, dat gedekt zal worden, door wie Men zegt het niet,- maar het is te vreezen, dat.de Staat het zal doen De Staat zegt nog, dat de bank jaarlijks een miljoen aan belastingen zal betalen maar vergeet men dan niet, dat de Staat feitelijk een geschenk van 1 y? miljard franks doet, welke jaar lijks 60 miljoen interest kunnen op brengen. Wie verwezenlijkt bier de winst Zoolang rrien de begroeting niet ïn evenwicht brengt, zullen de middelen, die aangewend worden, lapmiddelen zijn. Dit jaar heef* Belgie een tekort van 412 miljoen, in 1926 zal het tekort volgens minister «Tansseri 850 miljoen bedragen Is men wel zeker van deze laatste som vraagt De Brouekère. Men heeft haar uitgerekend op basis van de inkomsten van 1325; maar alle vroege re proefnemingen hebben bewezen, dot stabilisatie der munt ejn economische crisis na zich sleept Dc inkomsten zul len dus noodzakelijkerwijze verminde ren eü ik durf voorspellen, dat liet te kort een miljard zal bedragen. Nu verzekert men wei, dot Belgie geld zal kunnen \erkrijgen on grond van het Dawes-plan, maar dat brengt het tekort slechts tot 500 miljoen terug. Men spreekt dan ook al van belastin gen, welke wel theoretisch en praktisch kunnen gevonden worden. Maar zullen ze, politiek gespreken mogelijk zijn zullen zij, die de opofferingen moeten brt ngen, dit willen doen Volgens De Brouekère zou Belgie moeten handelen, gelijk Nederland, Zweden en Zwitserland gedaan hebben, namelijk eerst de begrooting in even wicht brengen en dan de wisselkoersen regularïseeren, en eerst daarna stabili seeren. Wat men ïri Belgie wil doéri; besloot De Brouekère, heeft men in Poten en Rusland gedaan, met het rampzalig ge volg, dat men kent. r *-• DEJARDIN ontleedde vooral de re devoering van' Wauters, dewelke hij bijtreedt onder oogpunt der arbeiders hervormingen,_maar met dewelke li.j niet tot akkoord gaat in wat betreft de politiek van tussehenkomst op het ter rein van het duur leven. Hier heeft Wauters niet dat betrou wen iu hem zeiven dat zijn eerste ver blijf in het ministerie kenmerkte Wat het financieele vraagstuk aan- jaat, oordeelt Dejardin dat "de operatie met de Nationale Bank profijtelijk zat of een dee' Welnu, het is juist aan de nijveraar3 dat men ecne inspanning had moeten vragen, door een deel te storten van het aan de Nationale Bank terug te storten kapitaal, wat van veel grooteren invloed op de stabilisatie van dén frank zou ge weest zijn. Dejardin gaat niet mee mot De Brouekère in de kwestie der re valorisa tie en ziet er de gevaren Diet in, die hij er in ontwaart. EERELEK6 Daar de financieels kwestie hier al de andere beheerseht, staan wij voor den chaos, indien bet fi nancieel ontwerp der regeering nood lottig mocht blijken. Men moet des wa- ten waarbeen men gaat; het democra tisch gouvernement moet spreken, luiq spreken, aangezien het land licht noo dig heeft en licht verlangt. Men moet weten waarheen men gaat en of men generaa1 Kestens gaat volger.' in de kwestie der oorlogsvloot, die 700 miljoen nieuwe opofferingen gaat ver gen of de diensttijd niet gaat vermin derd worden of men M. Rolin-Jaeque- mvns zal volgen in zijn ontwerp op den smaad aan de vlag Men moet zoo spoedig mogelijk de conventie van Washington stemmen den dop herstellen zooals hij vroe ger was maatregelen nemen om den broodprijs te verlagen. Kortom de ar beidersklas moet voelen dat wij een de mocratisch gouvernement hebben en niet een gouvernement dat gehoorzaamt aan de bevelen van MM. «Janssen en Rolin. De oproep van Eeketers, op eene krachtdadige actie van de regooring en van de socialisten iri het parlement werd, volgens de Peuple luide toe gejuicht. fZou men niet zoggen dat de minis ters voor de vierschaar van den Lande- lijken Raad zijn gedaagd en dat, over het hoofd van de socialistische minis ters, de katholieke ministers en MM. Janssen en Rolin worden aangeklaagd? Herhaalde malen zijn klachten "gere zen aangaande inbreuken op het ver bod te rooken in de wachtzalen le en 2e klasse en in de afdeelingen niet rooken. Om dit verbod te doen eerbiedigen beeft het Beheer van Spoorwegen be slist, de bepalingen van het politieregio ment, waar!jij verboden wordt in voor melde lokalen cn afdeelingen te rooken streng te maken. Voortaan, zal voor elke inbreuk 'op voornoemde bepalingen, welke door het personeel van hel Beheer werd vastge steld of aan hetzelve gemeld, proces verbaal worden opgemaakt. De voorloopige kiezersli j sten liggen ter inzage van het publiek. 't Is een strenge plicht voor alle Katholieken na te zien of ze wel re gelmatig op die lijsten ingeschre ven zijn, Toekomende jaar hebben de GEMEENTEKIEZINGEN plaats. Voor de Gemeente stem men VROUWEN en MAN NEN, Die op de lijsten, die thans ter inzage liggen niet staat STEMT NIET MEDE VOOR DE GEMEENTE IN 1926, Men heeft tijd tot. 20 November om zijn rechten te doen gelden, Na dien datuM is er niets meer te doen. De lijsten zijn bepaald ge sloten en NIEMAND kan er nog opgebracht worden, Zie dus goed na of gij, uw fami lieleden, vrienden en kennissen wel op de kiezerslijsten ingeschre ven staat. Voor alle inlichtingen zich wen den tot het bureel Katholieken Kring. Groote Markt 26 T/S. Open alle Dinsdagen, Donderda gen, Vrijdagen cn Zaterdagen van 5 tot 7 ure 's avonds, De provincie Luik krijgt de vermeer dering der gewesten Eupen, MaLmedy en St Vith. Door de provincieraden worden 40 provinciale senators gekozen. On dit oogenblik bestaan deze uit 21 katholie ken, 12 socialisten en 7 liberalen. Dc katholieken hebben de volstrekte meerderheid in vijf raden Oost-Vlaan deren, West-Vlaanderen, Luxemburg, Namen en Limburg. De socialisten in twee Henegouwen en Luik. In Brabant bestaat de bestendige afvaardiging uit katholieken, socialisten en liberalen. In de bestendige afvaardiging van Ant werpen zetelt één liberaal; al de overi gen zijn katholieken. Ziehier nu de verdoe lin g der getal sterkte van eiken provincialen raad. Oost-Vlaan deren 90 leden 49 katholieken, 2 christen demokraten, één afzonderlijke katholiek, 24 socia listen. 14 liberalen West-Vïaanderen. 80 leden T 52 katholieken, 15 socialisten, 12 libera len en 1 afzonderlijke. Brabant. 90 leder r: 36 katholie ken, 27 socialisten en 27 liberalen" Antwerpen. 80 leden 38 katho lieken, 26 socialisten, 14 liberalen en 2 franters Henegouwen 90 leden 27 katho lieken, 48 socialisten en 15 liberalen 'Namen. 60 leden: 32 katholieken, IS socialisten en 10 liberalen Limburg. 60 leden 49 katholie ken1 socialist eri 10 hberalen. Luxemburg. 50 leden 30 katho lieken. 6 socialisten en 14 liberalen. Luik. 30 leden 21 katholieken, 41 socialisten, 17 liberalen en 1 afzon derlijke. Voor 't geboele land zïjn er dus 3«34 katholieken, 206 socialisten, 133 b'he raten en 3 onafhr nkelijken, 2 christen' demokraten en 2 fronters Het getal kiezer, voor de provinciale /aden bedraagt 2 mil joep 582,02$. Talrijk zijn re in Belgie, overtalrijk zelfs de duivenmelkers, 't is te zeggen de liefhebbers van reisduiven. Die menschen stellen er een genoegen in bet duiven ras te verbeteren en terzei f- dertijd ook eene c-er hunne diertjes als overwinnaars uit de prijskampen te zien komen. Het socialistisch provincie bestuur in Henegouw heeft niet beter gevonden dan een zwaren taks te zet ten op de reisduiven, en zoo strijken de volksvrienden, ieder jaar 410.000 fr. op Het is altoo» bewezen geweest dat de rooden niets kunnen verdragen 'en dat zij, die beweren de beste vrienden te zijn van het volk, in der waarheid diens grootste vijanden zijri. EEN BEAMBTE VAN HET MINISTERIE VAN VOLKSGE- [ZONDHE1D .VAN ERNSTIGE FEITEN VERDACHT.. 4 Een beambte van het Ministerie van Volksgezondheid, belast met het doen der bestellingen van al de drukwerken door dit departement gebruikt, zou op de volgende wijze zijn eigen belangen gediend hebben. Hij deed naar het schijnt, belang rijke bestellingen, voor verscheidene honderdduizenden franks, eene ware verkwisting dus. Deze bestellingen wer den bovendien steeds aan dezelfde fir ma opgedragen, maar nu zou gebleken zijn, dat de beambte ïn deze zaak geïn teresseerd was voor 93 t. h. van het ka pitaal. terwijl de overige 7 deeleri in handen van familieleden zijri Zooals men weet inag een bearf.bte geen prïvaatinstellinperi bevoordeeleri en zeker niet wanneer hij er zelf be lang bij heeft. Êen verder onderzoek zal waarschijn lijk worden ingesteld. kOO0-— De nationale 'gemengde commïssïó vergaderde den 15en 's namiddags, op aanvraag van de Centrale, der metaalbe werkers. De werkmansafvaardiging vroeg loonsverhooging op grond van 5 nagr gelang de verhooging 'der levens duurte. De afvaardiging der patroons werpt daar tegen op dat de economische toe stand, zonder onrustwekkend te zijn, toch moeilijk is en bijgevolg eene ver hooging niet kan worden toegestaan. Na een bespreking heeft de afvaardi ging der patroons aangenomen, die wenschen aan hunne lastgevers over te brengén en Woensdag het antwoord te ^brengen» - - -- 'ARTIKEL 16 In de ondeihau delingen betreffend, het veiligheidsverdrag is er gedurig sprake van artikel 16 van het vredesver drag van Versailles. .Daarom kan het zijn belang hebben den tekst van dit artikel-te kennen. Die tekst luidt Indien een lid van den Volken bond, in strijd met de op zich genomen verplichtingen (in artikel 12. 13 en 15) tot den oorlog overgaat, wordt hij ipso facto beschouwd een oorlogsdaad tegen alle andere leden van den Volkenbond te hebben begaan. Deze laarsten ver plichten zich om onmiddelijk'alle han dels en financieele betrekkingen met hem te verbreken, alle betrekkingen tussdhen hun onderdanen en die- van den Staat, welke het verdrag geschon den heeft te verbraken en alle financiee le, ekonomischè of persoonlijke verbin dingen tusschen de onderdanen van de zen Staat en die van eiken anderen Staat al of niet lid van den bond, te doen ophouden In dit geval is de raad verplicht aan de verschillende betrokken regeeringen voor te stellen, met welke strijdkrachten te land, te water of in de lucht de leden van den bond respektievelijk tot de ge wapende strijdkrachten zullen bijdra gen, welke bestemd zijn om de bonds- verplichtingen te doen eerbiedigen De'leden van den bond komen Ixh vendien overeen, c-lkaar wederzijdsclien steun te verleenen bij dc toepassing van de ckonomische en financieele maatre gelen, welke krachtens dit artikel geno men moeten worden om de verliezen en nadeden, welke er uit kunnen voortkoj men tot een minimum te beperken. Zij verleenen elkaar eveneens we- derzijdschen steun om weerstand te bie den tegen eiken bijzonderen maatregel, welke door den verdra^br eken den Staat tegen een van hen gericht wordt Zij treffen alle noodzakelijke schikkingen om deri doortocht over hun. grondge bied te vergemakkelijken voor de strijd krachten van elk lid van den bond. dat aar», een gemeenschappelijke aktie deel neemt om de bords verplichtingen te doen eerbiedigen. Uit den Volkenbond kan elk lid gesloten worden welke zich «aan de schending van een der verplichtingen, welke uit bet vergelijk voortvloeien, schuldig gemaakt heeft De uitsluiting wordt uitgesproken door de stem. van al de andere leden van deri bond die in deri raad vertegenwoordigd zijn i> DE OFFICIEELE MEDEDEELING Hier volgt de tekst van de öfficieelé tnededeeling De Conferentie, vcreenigd ïn acht ste voltallige zitting, heeft den tekst aanvaard van het veiligheidspact. De kwestie der scheidsgerecht- verdragen" is daarna te berde gekomen, De Conferentie heeft de vertegenwoor digers van Polen en Tsjecho Slowakije verzocht zitting te nemen om de uiteen zetting te hooren van de werkzaamhe den der rechtskundigen op de "ontwer pen" van de scheidsgeredhtverdragen tusschen Duitschland eenerzijds,Frank rijk en Belgie anderzijds. Het tekst ontwerp werd aanvaard door de belang hebbende afgevaardigingen. De vertegenwoordigers van Poleri en Tsjecho-Slowakije hebben dan aan de Conferentie de aanduidingen ver strekt oüder den reeds gevorderden staat hunner eigene onderhandelin gen met de vertegenwoordigers van hef Duitsehe gouvernement voor het op stellen van scheidsgerceht-verdrageri tusschen Polen en Duitschland e ener zijds- tusschen Duitschland cn Tsjecho- Slowakije anderzijds. Er is besloten geworden de bespre king over hot debat van 'openbaarma king van al de akkoorden, onderwor pen aan de eindaanvaarding der Com ferentie, tot eene latere vergadering te Verdragen. MUSSOLINI AANCEKOMEN Omstreeks 4 ure is Mussolini, kómen- de van Stresa, te Lócarno aangekomen. Hij is afgestapt in de villa Farinch li, 'eigendom van 'den gewezen consul van Italië, met wien Mussolini persoon lijke betrekkingen heeft. 'Zooals mori weet wil hïj persoonlijk de overeenkomst teekeneri. Zijri aankomst is ongemerkt voor bijgegaan. Er zijn geen incidenten ge weest. M. 'Austen Chamberlain heeft hem onmiddelijk een bezoek gebracht. Ook M. Aristide Briand heeft ceri bezoek gebracht aan M. Mussolini. M. Vander Velde daarentegen', verklaarde dat het (hém persoonlijk onmogelijk zal zijri M. Mussolini te ontmoeten. WAT M. PAUL PAINLEWE ZEGT< Korte na, den iniddagj vernam

De Volksstem | 1925 | | pagina 1