Het herstel onzer financiën 22 Kiezers overweegt! Donderdag Oct. 1925 Belangrijke verklaringen van Minister Janssens De wisselcrisis is ingetoomd. De stabilisatie zal niets omverwerpen. De staking ontreddert economisch den Staat en bereidt den weg tot' de revolutie. In den Nationale» Strijdersbond Na de conferentie van Locarno Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel, 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 243 T~> A n-'RT A T~> 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgeverij. Vak Nuffel-De Gendt H. Gsrdula Zon op 6,22. onder 4,48 Eereto Kwaitier den 24 Publiciteit buiten het Arp. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue da Richelieu, Pgr Ijs. Bream's Buildings, Londrea E, 0, 4, M. Janssen heeft Dinsdag voormid dag de dagbladschrijvers ontvangen en 'de volgende verklaringen afgelegd INTERGEALLSEERDE SCHULDEN. Sedert het Parlement uiteen ge gaan is, dus sinds 5 Augustus IJ., heb ben wij aan heel ernstige moelijkheden het hoofd moeten bieden. De onderhan delingen te Washington tot consolidee ring van onze schold tegenover de er- een igdc-Sta ten haddon de openbare meening sterk bewegen maar ik heb den indruk dat het vergelijk van 18 Aug. 11 sedertdien de instemming van alle be- van de algemeene financieele regee- ringspolitiek; die leidraden zijn door den ministerraad, in zitting van 30 Sep tember 11. goedgekeurd geworden. De dreigende valutacrisis is ge weerd. Het is voldoendo de noteering van 'het vreemd geld na te gaan Op 17 September stond het pond 112,50, thans ongeveer 106; do Franschc frank is van 10S tot 07 gedaald. Het is den 17 Sep tember dat ik aocoord gaande met mij ne collega's de Nationale Bank onder- richtingen gegeven heb tot gebruikma king van de wisselreserve, maar ik kan zonnen lieden verworven heeft. Ik heb u verzekeren dat voormelde uitslag be- inderdaad altijd de overtuiging gekoes-haald werd door een zeer gematigd op- terd dat het niet mogelijk is den weg, der definitieve saneering van ons geld wezen in te slaan 2 0olang, voor Belgie, dat bedenkelijk vraagstuk van de inter- goe 11 ieerde schulden niet opgelost was. Sinds onze afgevaardigden uit Was hington terug zijn hebben de feiten uit gewezen dat het inderdaad aldus gv'steld Ss Ö0a MILJOEN TERUGBETAALD Ik; zal er vooreerst aan herinneren, 'dat de regeering. sedert Juni, nagenoeg 600 miljoen aar. schuld terugbetaald heeft, waarvan 300 miljoen vervallen interprovinciale bons en ongeveer 250 miljoen aan het buitenland voor de vereffening van het saldo eener vlotten fle schuld, welke thans volkomen afge lost is Die uitgaven hebben zonder inflatie kunnen geschieden, doch thans is dat teen gedane zaak er behalve de schat kist bons op zes maanden, waarop het Publiek zeer normaal blijft inschrijven. Is er voor het einde van toekomend jaar geen en vervaldag meer. BEZUINIGINGEN Sedert 15 Augustus, heeft cle ^egee- teing zich toegelegd op een grondig be- Hndeeren van de Ibegrootingen. Daaruit Ss gebleken dat door het enkel bijwer* ken van de verschillende credieten zon» dor er ecnigerlei nieuwe uitgaven aan toe te voegen, sommige begrootingen ten inzonderheid diegene van de open bare schuld en diegene van de onwaar den en terugbetalingen, eene verhoo ging van beteekenis aanwijzen. Deze vaststelling is niet geschikt tem de taak te verlichten van den minis ter van financien cp wien de verant woordelijkheid rust van de Staat son t- vangsten en uitgaven streng evenwich tig te maken, onontbeerlijke voorwaar de voor een blijvend financieel horstel, ïk houd er aan te verklaren, dat ik voor 'die ondankbare taak bij al mijne ambt- 'genooten zonder uitzondering hoogst Waardeerbare medewerking aangetrof fen licb. HOE DE BEGROOTING ZICH VOORDOET. Indien ik het ontwerp van de be groetingen voor 1926 vergelijk met de Werkelijke uitgaven over 1925, zoo zal bet bedrag der begrootingen. niette genstaande de stijging van het index cijfer. toch verminderen. Daarop zullen 'drie uitzonderingen zijn de begroo- ting van de openbare schuld waarvoor Igeene besnoeiing mogelijk is, de be- ïrooting van nijverheid en arbeid, wei- se van 1 Jan. a s af den last van de in den loop aan het vorig jaar door het Parlement aangenomen nieuwe wet op de ouderdomspensioenen te droccr* beeft; en de begrooting van openbare Werken waarop onvermijdelijk een bij tred iet voor het herstellen- der wegen jnoet uitgetrokken wordenmaarde bezitters van auto's zullen ecne bijtaks te dragen hebben, doch ook zullen dé Wegen verbeterd worden. DE WISSELCRISIS INGEDIJKT. Het grondig bestudeeren van cle w-srootingen. heeft gelijken tred moe ien houden met andere 'uiterst-gewichti ge vraagstukken. Tn den loop van de jongste weken, hebben wij met den toeesten spoed het hoofd moeten bieden aan oen dreigende crisis van de wissel markt welke, ware zij niet spoedig op gelost. het begrootingsonevenwicht haa- nc verscherptde markt der Belgische tonte laadde bedorven, en ten slotte ge- faar had.de doen loopen eene thesau- fioerïsis met inflatie en eene aan zienlij- k stijging van cle binnenlandscïie prii- uit te lokken. Ik heb tot eiken prijs tollen vermijden hetgeen voor liet Tand tene ramp geweest ware Daar het levensbelang was. dat joon ongeval onderweg overkwam tot 'P het oo«enblik dat het Parlement be- Sadslaagd zal hebbc-n, bob ik zonder fitstel de leidraden inoelen vaststellen treden en dat de heele verrichting vól komen geslaagd is met nalating, ten slotte, eener winst welke den Staat ten goede komt. TERUGKEEREND VERTROUWEN Al bet euvel schuilde hierin dat het vertrouwen in de toekomst van den frank geschokt was; het is voldoende ge weest flat de regeering haar uitdrukke lijke beslissing aankondigde de noodige maatregelen voor de stabilisatie te ne men om de geestesgesteldheid van het publiek weer op een gezond peil te bren gen, en om tevens, haar .aanleiding daarvan, een gunstiger meening te ver wekken op de buitenlandsche markten pie zelfde beslissing heeft toegelaten dank zij het oprichten den 28 Septem ber 11. van een banksyndicaat, de ver handeling van 's lands effecten gansch om te werken. Ook hier is de verrich ting best gehikt en heeft zij maar heel weinig gekost. DE SPECULANTEN ZIJN ER AAN Enkele speculanten of sommige Belgische burger? die positie hadden ge nomen in de verwachting dat het pond 125 of zelfs meer zou noleeren, werden bitter teleurgesteld en zijnwaarschijn lijk zeer gevoelig in hunne belangen ge troffen Doch ik ben er van overtuigd dat de massa der brave lieden die renten, obli gaties van het Gemeentecreöiet; stads- Icten, deposito in de Spaarkas of andere waarden met vast inkomen bezitten, als mede al de ambtenaren en arbeiders dié van hvmne wedde of hun loon leven, de maatregelen tot redding van den frank, welke zij verdienen om te leven innig toegejuicht hebben DE STABILISATIE Om een plan tot stabilisatie door te, drijven, moet men getweeën zijn 't is te zeggen dat men de medewerking van het buitenland noodig heeft opdat het aan Belgie eene leening tot muntsanee- ring zoude toeslaan. Ec-n buitenland sche leening, bestemd om aan de Natio nale Bank liet verschuldigde terug te betalen, in veronderstelling dat die lee ning voci het oogenblik mogelijk ware, zou inderdaad een plotselinge deflatie uitlokken de binnenl.andsche leening moet trouwens tot een ander doeleinde strekken; de onverwijlde consolidccring der vlottende sdhuld. die overdreven is 't Is met liet oog op die leening tut Valutasaneering, dat ik mij den 4 Oc tober, samen met mijne collega, den heer minister van landbouw, en met den gouverneur der Nationale Bank,, naar Londc-n en van daar naar Amster dam en naar Bazel begeven heb. Zoo- al? gezegd wordt in het zooeven versche nen communique, mag men van nu af aan stellig rekenen op de medewerking van de buitenlandsche financieele markten met gouden muntstandaard (Vereenigde Staten. Engeland, Zwitser land, Holland en Zweden) op de stipte voorwamde dat het park ment de finan cieele poliliek der regeering goedkeurt en de noodige wetten stemt, inzonder heid die welke een streng bf.grootings- evenwicht verzekeren. HET PARLEMENT ZAL OCRDEELEN De zaak is al te gewichtig om het parlement voor een voldongen feit té stollen. De referring zou overigens ha re rechten te buiten gaan Ik herhaal lici, 't is aan het parlement dat het be hoort in volle vrijheid en met volledige kennis van zaken uitspraak te doen over de beginselen welke aan de financieele politiek van het land ten grondslag lig gen en die later do verwezenlijking moe ten mogelijk maken van bet maatschap pelijke programma dor regeering bij hare totstandkoming. NIETS ZAL OMVERGEWORPEN WORDEN Ten opzichte van die stabilisatie werd er veel verkeerds geschreven en gezegd. Sommigen hebben gemeend dat. de Nationale Bank er al de voordeelen zou van inoogsten dat is volkomen mis. Anderen maken zich bezorgd om het peil der stabilisatie. Ik ben mij vol komen bewust dat, zoo men lukken wil, rekening dient gehouden to worden met twee hoofdfactoren eene nieuwe stij ging der prijzen verhinderen, heigeen den verbruiker aanbelangt, en eene nij verheidscrisis met langdurige werke loosheid vermijden, hetgeen de voort brengers aanbelangt. 't Is dus vooral eene kwestie van gezond verstand en maat. Indien de be ginselen der staatshuishoudkunde stipt moeten nageleefd worden zoo behoort insgelijks met de werkelijken stand van zaken gelijken tred gehouden te wor den. Dat het publiek zich geruststel- Ie, niets za! ontredderd, noch overhaas tig gedaan worden Overigens, het dl lom na is duidelijk ;.bct luidt ofwel de verwarring, ofwel oen krachtdadige po litiek tot valutasaneering NIEUWE LASTEN- Tijdens de drie weken die ons van de heropening van liet parlement schei den, moet ik al do ontwerpen van finan cieele wetten uit wei ken en namelijk de maatregelen vaststellen die zich opdrin gen orn nieuwe middelen aan de schat kist te bezorgen Inderdaad van stonden aan moet ik vermelden dat de 400 miljoen aan belastiugen welke als noo dig werden voorzien in de ministerieel? verklaring der in Maart 1924 samen ge telde regeering, en waarvan men op een gegeven oogenblik heeft kunnen denken dat men er mogelijk kon van afzien, dat die 400 miljoen werkelijk onontbeerlijk zijn om de begrootiog in evenwicht te brengen. Het is goed an dermaal aan die hoofdwaarheid te her inneren dat, zonder werkelijk evenwicht der begrooting, het volstrekt vruchte loos zou wezen te willen denken aan de oplossing van het geld vraagstuk DE FRANK MOET GERED Het pact dat mijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken van Locarno heeft medegebracht en dat den interna tionalen politieken toestand merkelijk verheldert is insgelijksken uiterst guns tige factor voor net herwinnen van het vertrouwen dat tot grondslag strekt aan het economisch en financieel herstel van het Kijk. Het is een uiteraard na tionaal vraagstuk dat boven alle par tijen staat, want bet gaat er om" den frank te redden van alle Belgen, onge acht welke meenir.g zij toegedaan zijn of tot welken stand zij toebehooren EEN LEENING VAN 100 TOT 150 MILJOEN DOLLAR Uit New-York wordt 20 October aan het Keuter-agentschap geseind Men meldt dat M Haul a in de kredie ten der verschillende hinden geregeld heeft ter stabiliseering van den Belgi seben frank. Het bedrag ervan werd niet bekend gemaakt in Wall Street maar men denkt, dat het toegestane tijdel rik kre diet later vervangen zou worden door een lecning van 100 tot 150 miljoen dollar, voor dewelke goedkeuring van hel Belgisch parlement gevraagd zal worden. COMMUNISTEN; Programma van de Ille Inter nationale. Hoofdstuk IV. De jveg naar de dictatuur. Een revolutionnairen toe ft stand voorbereiden met ecouo- misch den Staat te ontredderen door gedeeltelijke stakingen eerst, door de algemeene staking vervolgens Dan onmiddelijk den oorlog aanvatten tegen den burgerlij ken Staat. Deze strijd, aange- pakt volgens al de regelen van de strategie, veronderstelt een goed vastgesteld aanvalsplan (bepaling van het uur. de punten waar kan aangevallen worden, enz)» iRf. F. Inprekor.) SOCIALISTEN. De 'Manuel du Sectionnaire Métallurgiste» zegt: Niettegenstaande de belang- rijkheid welke eenige syndicale diensten die wij uiteengezet lieb- ben, verkregen hebben, zijn ze op verre na nog zoo belangrijk niet als de stakings- en lock-out- diensten, die de allereerste fonc- tie uitmaken van het syndicaat. De inrichting van de staking is een meer c-n meer ernstige zaak. Het is niet altijd neodig dat al de werklieden in bet con- flict betrokken, den arbeid sta- ken; men moet de categorieën kiezen, derwijze dat de staking der voortbrengst bet zekerste wordt uitgelokt.» (Hf, O.) M. Emile Vandervelde. in zijn boek «Le Parti Ouvrier Beige», zegt, naar aanleiding van de .Sla- langen van 1836: Doch de werklieden wachtten niet op den 13 Juni, Van den 18 Maart reeds lok- te te Luik de verjaardag der Commune ernstige onlusten uit,j De volgende dagen strekt de de agitatie, al geweldiger en ge- weldiger. zich uit over ganseb' het zwarte land, en; in de kom van Charleroi verplichtten de werklieden de heersehende klas. het sociale vraagstuk te hezien bij den gloed der branden Jules Destrée heeft in ons «Socialism in Belgie», het roe- rend verhaal gegeven van did bloedige Paasehdagen. De orde werd hersteld. De op- roer werd verpletterd. Er vie- len dooden. Anseele. Dcfuis- seaux, Oscar Falleux, Schmidt, werden onder verschillende be- schuldigingen vervolgd en ver- oordeeld; De betooging van Sinxen verboden, werd uitge- steld tot den 15 Augustus, en had niet de belangrijkheid wel- ke men voorzien had. Doch de agiatie duurde nog voort onder andere vormen en hield slechts op zeven jaar later, toen de Cijnskamers zich hij de grondwetsherziening neerleg- den.» (Rf.E, bladz, 39.) Na het tongres van 4 October 1.1. werd een voorloopig komiteit benoemd, dat een paar dagen geleden te Brussel vergaderde en; als volgt, zijn uitvoerend bureel samenstelde h'h Maurirs De Praetere, voorzitter P. A erts, onder voorzitter G. Van de Wiele, onder voorzitter; B. Mangon, algemeen schrij ver G. Couibain, pcnningmeeslei Besloten werd o.m'. het. ministerie geluk te wensohen met de bekomen uit slagen te Locarno; een krach Hoe wer king op touw te zetten ten bate van de ouders en de weezen der gesneuvelden, ook voor vervroegde toepassing der frontstrepen rente, en tegen liet afdan ken van talrijke bedienden, invaheden en oud-strijders Er zal verder een ernstige poging ge daan worden tot vorming van een alge meene federatie van Dud-strijfiers en oorl ogsslachtof fers Maatregelen werden getroffen om de viering van het 11 Novemberfeest alge meen te maken. Bij de ministeriën zal o a aangedron gen worden, om een wettelijke verlof dag toe te kennen aan alle oud strijders. Maandag werd het adrc.3 van gf 1 uk- wen sehen waarvan hierboven spraak"Sj?, in het ministerie van Buiteolandsehe Zaken afgegeven; tevens werd onder handeld over de taksen die de in Frankrijk verblijvende Belgen te beta len hebben. PU1TSCHLAND IN DEN VOLKENBOND De Daily News rnerkt op dat de aanneming van Dukschland in den Volkenbond gelijk slaat met daszelfs herrijzen als groot e mogendheid. Duitschlnnd, geleid door een open bare meening die zeker Diet militarist is, aldus het blad. zal dan als vrije macht zijn plaats in de Europecsche [gemeenschap terug innemen Dit zal het land bereiken zoo het 't verleden zijn dooden begraven laat en zoo het geen gelegenheid voorbij laat gaan om uiting te geven aaD zijn wel bepaalden wil tot den vrede. DE SAMENSTELLING VAN HET VEILIGH EIDS VEKDK AG Het veiligheids verdrag dat. in zijn geheel, Dinsdag morgen openbaar ge maakt werd, bestaat uit een inleiding en tien artikelen. De offieieele tekst is in het Fransch gesteld en de onderteekende mogendhe den hebben in alfabetische volgorde geparafeerd; Diiilschland staat dien tengevolge* bovenaan. De inleiding 2egt dat het verdrag de veiligheid der betrokken volkeren zal herstellen en vrede stichten in dat deel van Europa hetwelk sedert ecu wen het tooneel van oorlogen geweest is Tot dit doel stelt het verdrag waar borgen die binnen bet kader van de be staande verdragen en het volkenbonds statuut blijven. Ziehier de belangrijkste punten van het verdrag; De onderteekende mogendheden waarborgen wederzijds den territoria* len statusquo bn de onschendbaarheid van de Fransch-üviitsahe en Fransch- Belgische 'grenzen, alsmede van de ge demilitariseerde Kijnzoné. Dir'tseh- land, Frankrijk en Belgie verbinden zich wederzijdsch het grondgebied Van de anderen -niet binnen te dringen, en him toevlucht niet te nemen tot oorlog, tenzij in gevallen eener flagrante schending van deze overeenkomst of in gei al van een actie tegen een aanval lenden Staat op 'grond van een Volken- bondshesluit krachtens art. 15 en IG van het statuut. Er zijn twee gevallen van «flagran- ten aanval»., namelijk 1. 'het bfnuen- dringen van een land in een ander land; en 2. concentratie van troepen op groote schaal, binnen de gedemilita riseerde zone. In deze gevallen gullen de mede-ga ranten, Engeland en Italië, zich het recht voorbehouden onverwijld gewa penderhand tusscihen beide te komen, nadat zij de feiten zelf hebben beoor deeld zonder een beslissing van den Volkenbond af te wachten. Op grond van de artikels 15 en 16 van het Volkenbondstatuut, maakt Frankrijk" aanspraak op het recht, op eigen initiatief onder soortgelijke voor waarden in te grijpen, als naar zijn overtuiging Polen of Tcheeo-Slowakije het slachtoffer van een flagranten aan val van Duitschland zou worden. Tn andere gevallen en onafhankelijk van do omstandigheid welke maatrege len de garandoerende mogendheden reeds genomen hjbberi, heeft de Vol kenbond zich ovei elk conflict uit te spiekon. Juridische geschillen worden aan arbitrage onderworpen en niet-j'iridi- scbe aan de verzoenings-commissie. Als dozo het geschil niet 'kan beslech ten komt het voor den Volkenbonds raad, die dan als hoogste gerechtshof optreden zal. Ingeval van een inbreuk op dit ver drag zullen de benadeelde mogendhe den de tusschenkomst van den Vol kenbondsraad inrccpen en verplichten de onderteekenende mogendheden zich op aanbevc-ling van der: Raad huu hij stand te verleenen. Hetzelfde zal ge schieden als een onderteekenende mo gendheid weigert een geschil aan arbi trage te onderwerpen of zich naai een arbitrale beslissing te gedragen Het veiligheidsverdrag kan in gec- ncn deele de bepalingen van hot vre desverdrag van Versailles of van aan vullende overeenkomsten wijzigen, noch de rechten of plichten der onder teekende mogendheden veranderen of verkorten. Het verdrag blijft van krocht totdat de Volkenbondsraad met 2/3 meerder heid Ibeslist heeft, dat de veiligheid die de Volkenbond zelf biedt, het voortbe staan van het Verdrag overtollig maakt. DE BUITENGEWONE BELANG STELLING TE LONDEN. Men 'ziet hier 'de oponbaaimaking van het verdrag met buitengewone be langstelling tegemoet. De onderhande lingen te Locarno hebben een sterken indruk op de volksverbeelding gemaakt zooals het nooit sedert don wapenstil stand gebeurde. Alen vertrouwt ten stelligste dat de problemen, waar tegenover de Staats lieden in Europa nu .nog staan, met succes opgelost kunnen worden in de nieuwe atmosfeer van verzoening en samenwerking.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1