Herziening der Kiezerslijsten De SCHATKISTBONS hevesit zich aan door z'.Gbzelf De geheimzinnige zaak le Schaarbeek Het verdwenen kind te Moll ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEÜERS Prins Leopold in Congo De huishuurwet De ministerraad Eene stad in asch gelegd Een ongewenschte Vreeselijk ^igeluk v ie Oostende Eene dievenbende te Oostende Eene bloedige reeks Auto gestolen en teruggevonden Samson Kina Doodelijk automobiel- ongeluk te Vorst CIRIO TOMATEN 23 nieuwe verbeteringen R. De Wilde Bedriegers geknipl. Erg tramongeluk te St. Jans=Molenheek. Dev voorloopige kiezerslijsten liggeil ter inzage van het publiek. 't Is een strenge plicht voor alle Katholieken na te zien of ze wel re gelmatig op die lijsten ingeschre ven zijn. t. Toekomende jaar hebben de GEMEEN TBKIEZINC1EK plaats. Voor de Gemeente stem men VItOUWEN en MAN NEN, Die op de lijsten, die thans ter inzage liggen niet staat STEMT NIET MEDE VOOR DE GEMEENTE IN 1926. Men heeft tijd tot 20 November om zijn rechten te doen gelden. Na dien datum is er niets meer te doen. De lijsten zijn bepaald ge sloten en NIEMAND kan er nog opgebracht worden. Zie dus goed na of gij, uw fami lieleden vrienden en kennissen wel op de kiezerslijsten ingeschre ven staaf. i;- Voor alle inlichtingen zich wen den tot het bureel Katholieken Kring. Groote Markt 26 T/S. Open alle Dinsdagen, Donderda gen, Vrijdagen en Zaterdagen van 5 tot 7 ure 's avonds. HET ONDERZOEK. Het onderzoek betrekkelijk de moord dp M. Harold horman wordt ieverig voortgezet, dodh tot ihiertoe mist het ge recht alle gegevens weïke zonden tot een spoor kunnen leiden. Uit de lijk schouwing is gdbleken, dat alle ge dachte aan zelfmoord moet van kant gelaten worden, daar (het moordend sdhot moet gelost zrjh op egn afstand van meer dan een meter. De misdaad moet gepleegd zijn Zon dag avond tussdhen 10 en 10 u. Kond 11 ure heeft een bewoner der barakken van de Nationale Sdhietbaan tegen bet lijk geetooteri, dodh. den/ken de met een dronkaard te doen te (heb ben, die er lag te slapen, zette' dé man zijn weg voort. •-*. Anderzijds heeft een policieagent die van dienst was op een paar honderd meters afstand van' de Lacomblélaan, een kreet géhoord komende uit de rich ting van waar men later het lijk' önt- ddkte. Hij hoorde echter geen vuur schot. Men verdiept zich dus nog steeds in gissingen over de drijfveer der geheim zinnige misdaad. 'iZoüjdag heeft E. Vernieyïjsto, bijge naamd den Bot, terwijl hij op jacht was, in de Merregoren te Moll, een kin derlijkje gevonden in het moeras. Sef fens werd de familie Verboven verwit tigd. Het 'kindje dat reeds een 14tal dagen verdwenen was, moet verloren geloopen en in 't moeras verdronken zijn. Men begrijpt de droefheid der ouders, die in het lijkje hun (kind her kenden. Men heeft het stoffelijk over schot naar de ouderlijke woning over gebracht. ion verhaal uit onze dagen DOOR 75ste Vervolg. "Eu nu de zon in liet wesieïi, 'als een gloeiende roode bol boven de grenze- 3ónze zee hangt, en haar laatste glans het licht bewogen water met al de in elkander smeltende kleuren en tonen verft nu het strand allengs leeg wordt en de visschers pinken in (ie verte zwarte ktempkens met eee tietje tot mast uitzeilen; nu de sdhemeriog en de droomendo rust, welke laatste niet geftoórd wordt dcor hot gedrijsch der zee. over de duinen dalen gaan .Adriana en Svbrand mijmerend langs dén voet 'der blanke duinen. Beider hart is met droevige deuk- l'i-elden vervuld, en die denkbeelden wentelen, rollen, koeren en gaan even nis de golven der zee; doch boven dien oce.um van gedachten dobbert Joch altijd de hoop, golifk de rrink ginds op bet watervlak, gelijk de laat ste meeuw, die in. breedc klingen over do zee scheert, gelijk de avancWrrr* d.'c ginds reeds nan den hemd flik kart Hopen, hopen, altijd hopenL. XV. IIKT VERLATEN RUIS In eenc der oude straten van Brn» iel die nog niet onder hut hraokiizer gevallen zijn. staat, een groot en »an bouw /.ccr zwaar bnia, roet vijf re asters IN RUANDA EN URUNDI. Prins Leopold, vergezeld door den dist rikt komnnssaris M. Ledocte, en dé leden van zijn gevolg, is den 12 Hep- tember per karavaan te Bukavu toege komen. Daar heeft hij de missie der VV'itie Paters en de inridhting van ver-, scheidene kolonisten bezodht., is dan over het Kivumeer gevaren en den 14 September te Kisemyl aangekomen. Anderendaags is hij per karavaan naar het vulkanisch gebergte afgereisd. Daar beklom hij deij vuurberg Tscihanina- gongo en bezocht de missie van St. Maria-Tóngeren waar (hij de stamhoof den der inboorlingen ontving. De prins «begaf zich vervolgens naar Putschuru en bezodht Kibati, waar in 1914-1918 eene groote drukte heersdh- te. Het is daar dat de algemeene kom- missaris Henry, in 't begin van den oorlog, weerstand bood aan de Duit- söhers, die Kisemyl bezetten en die bet Kamagebergte met vestingen hadden versterkt. Het is van daar uit dat gene raal Tombeur oprukte ter verovering van Buanda en Urundi. 't Is ook in het kerkhof van Kibati, dat een gedenk- teekén is opgericht aan de nagedach tenis der gesneuvelden. Den 21 September bereikte de prins Rulenfari en kwam aldus op bet grond gebied van Puanda en Urundi. Men weet dat deze provincies door Belgie beheerd worden. Doch, het Belgisch bestuur wordt er uitgeoefend door de tusschenkomst van de stamhoofden koning Musinga te Nyanza, en koning Kwambutsa te Kirega." BIJ KONING MUSINGA. Den 1 October werd jprins Leopold te Amiaditare ontvangen, van waar hij langs den Maramungostroom Nyanza 'bereikte om er een bezoek te brengen bij koning Musinga. Deze laatste, om ringd door gansdh zijne hofhouding, kwam den prins te gemoet. Grootsdhe feestelijkheden waren ingericht te Ka- baye, waar prins Leopold ontvangen Werd door Mgr Olaes, den eersten Apos- tolischen Vikaris van (Ruanda. Na een bezoek in de missie, door welker be langrijkheid de prins getroffen was, keerde hij naar jhet Kivumeer terug en ving de terugreis aan langs Sangugn, om den 13 October Usumfbura te berei ken. waar hij ontvangen werd door den koninklijken kommissaris, M. Maez- ratti. Daar kreeg prins Leopold het be zoek van koning Murundi Mwana But- sa, die met heel zijn hof uit Gitega ge komen was. In de residence woonde de prins een feestmaal bij. de ambtenaars erï handelaars aangeboden. Den 14 Oct. 's avonds verliet hij Usumbura voor Albertvillé en Stanleyville. EEN BELANGWEKKEND VONNIS Moet de huishuurwet met hare be perkende bepaling van den huurprijs toegepast worden op de woonsten, door een oorlogsfeit vernield en heropge bouwd dank aan de schadevergoeding? De rechter van Dinant heeft, op be roep, (bevestigend geantwoord, hoewel de eigenaar kon bewijzen dat het huis niet verhuurd werd in 1914, toen het vernield werd; de eigenaar zelf betrok liet sedert vele jaren. Welnu, de wet sluit uit de beperking van den huur prijs de gebouwen, die sedert den 1 Augustus 1914 niet veihuurd werden. Uit het vonnis moet dus blijken, dat het meerendeel der huizen van Dinant niét mogen verhuurd worden aan meer dan 125 t. h. boven hun vooroorlogsehe huurwaarde. en eene breede poort beneden en zes vensters bovenmet heoge muren en een hoog scbaliëndakeer huis, zonder iets opmerkenswaardig in den bouw trant. Onder en boven zijn de vensteis se dert jaren door blinden gesloten, en geen ander daglicht is in de vertrek ken gedrongen, dan dat door het ovaal lichtgat, in het oppergcdeelte, der blin den valt. De muren zijn vuil geelachtig, met zwarte strepen besdhrever, tengevolge van den regen, den hagel en de sneeuw jacht; het bezetsel van den voorgevel iq op meer dan eene plaats afgeholsterdj de muur bcned» nis bemorst met sliik, beschreven met houtskool en krijt Wat de kleur betreft, die de deur en de vensterblinden vroeger hadden, deze is moeilijk te onderscheidenrij blijkt wit te zijn geweest, doch de slagregen en de felle zonneschijn hebben, op meer dan één punt, de laatste schilfers weggenomen en liet naakte hout ver toont zich op die plaatsen niet zelden in staat van verrotting De deur zelve moet. te oordeelen naar hetgeen men er op ziet, tot een aantal doeleinden dienen: tot schrijfbord yoot de straatjeugd, tot mikpunt voor de gêwoipen steenen en de ijskogels, tot orkest als men wil hooren wat won- Oertipcpa galm een ferme bons in het vertirWr fe-nè» heeft Op bet scbaliëndak staal een gebro ken windwijzer, en meer dan eene schalie hangt los en kleppert met den wind, terwijl de goot menige verstop ping hebben moet, want bij regenach tig weer valt er soms een watervaj op Dinsdag namiddag werd een minis terraad gehouden onder voorzitter^ schap van M. Poülïet. Na eenige kwee- tién van bestuurlijken aard besproken te hebben, deed M. Vandevvelde, mi nister van Buitenlandsdhe Zaken ver slag over de onderhandelingen van Locarno. M. Janssen, minister van fi nanciën, gaf vervolgens verslag over de financieele onderhandelingen to Lon den, enz. M. Poullet kreeg dan opdracht maatregelen te treffen, om de staats- agenten die tibans op wachtgeld gesteld zijn, in andere departementen in te lijven, om geen nieuw personeel meer te moeten aanwerven. Al de ministers 'hebben zich verbonden zooveel moge lijk bezuinigingen te doen, om de be grooting in evenwicht te houden. Nadat aan enkele ambtenaren ver gunning was gegeven hunne kandida- duur te stellen voor de aanstaande pro vinciale kiezingen werd de zitting ge heven. BURGERSBANK VAN AEL6T. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 6 0/0 op 3 jaar en meer interesten ©vereen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz. Ü021 Hotlansdhe verzekeringsmaatschap pijen zijn uit Batavia verwittigd ge worden dat de stad Pont janalk, op 't eiland Borneo, schier geheel door brand vernield is. Men schat de schade op an derhalf millioen dollars. Hoeveel men- sohen in de vammen omgekomen zijn, weet men nog niet. De socialistische volksvertegenwoor diger Pier ar d, van Bergen, die eene studiereis door Soviët-Rusland wilde doen, en reeds te Berlijn was, heeft daar van wege de Soviët-legatie aanzeg ging ontvangen dat hem, volgens tele grafisch bericht uit Moscou, om poli tieke beweegredenen geen paspoort voor Rusland kon worden afgeleverd. M. Pierard is dan naar Riga vertrok ken. van waar uit (hij voornemens is eene studiereis door de Baltisohe staten te doen. M. Nestor Desdhilder, handelaar to Oostende, reed per motorfiets, toen hij onderweg in botsing kwam met eene stootkar, die onvoorzichtig naar den kant der straat gericht stond. Een der Iremiën drong den motorrijder in den onderbuik. De man was vreeselijk ge kwetst en moest per auto naar huis ge voerd worden, wAar hij in de ijselijk^te pijnen gedurende den nacht is overle den. ga#iscenteerd op 6 maand het gaanpad. Dat 'huis staat daar als te slapen, zoo lang de meeste menseden, die de straat bewonen, gehtugtn hebbenslechts weinigen weten npg dat het bewoond werd. Geen wonder! 'de huurders wonen zelden drie-en-twintig jaar in hetzelfde huis; de ouden van dagen zijn reeds lang vergeten en de jongeren zijn uit gevlogen. Men weet dat bet groote buis de eigendom is van eene familie, die lang in den vreemde woonde: de meesten Sproten van zware misdaden, die daar voor langen tijd gepleegd werden, en de kinderen en oude vrouwen beweer den dat, bet in dat huis, op bepaalde ohgenWikken, dueblig spookte. Het verwekt dus ook eene groote ver wondering dat op zekeren September voormiddag een oud hoer,- zeer zinde lijk gekleed en met een klein héren zaksken aan de hand, een oogenblik voor het huis stil. staat en den bemor sten en afgebolshrden gevel van bet slapende betel in oogensehouw neemt. Dar. slapt hij op de deur aan, steekt ten grsoten sléntel in het idot, wringt met al zijne lraaeht twee of drie maal en doet, niet zosder moeite, het nscht- slot springen. De poort draait zeer moeilijk, kras send en sjierpend op de (blijkbaar ver roeste hengsels,, en. nadat de grijze heer is binnengereden, valt de zwaro deur weer toe. De kinderen die op straat spriwn, staken hun spel en gapen den vu—sn. deling aebteska, maar gapen nag na verwonderd naar bet huis dat ten lw Op dé "Van Iseghernlaa n te Oostende, werd een poging tot inbraak gedaan in een thuis, maar de sleutel brak in het slot en de dieven moesten het opgeven. In een ander 'huis waren ze gelukkiger, want 's morgends stelden de bewoners vast-, dat ze een deel titels en gemunt geld kwijt waren. Er sdhijnt werkelijk een goed ingerichte bende aan het werk te zijn. In de Aviostraat stolen ze bij M. Defeser voor 45.000 fr. sdhat- kistbons. Te bekomen bij TH. STEVENS» Wis selegent, 16, Onderwijsstraat, KAS BONS STAD ANTWERPEN 6 «/o, vrij van lasten aan 485 fr. uitkeerbaar dén l«Q November 1930. 1939 Nabij Cap-May, in den Amerikaan- sdhen Staat New-Jcrsev, is een schrik kelijk ongeluk gebeurd. Een militair vliegmachien, geloodsd door een offi cier. en bemand ,met twee waarnemers, is neergeploft. De drie vliegers bleven op den slag dood. In veertien dagen tijd zijn er in Amerika vijftien vliegers verongelukt. Maandag avond hebben een of meer kwaaddoeners een automobiel gesto len, welke M. Edmond C.., voor zijne woning in de Edisonstraat te Vorst, onbewaakt had laten staan. Een poli- tiepatroelj'e heeft 's naéhts rond 1 ure, het voertuig verlaten gevonden in de Josse Impensstraat te Sdhaerbeék. De eigenaar werd verwittigd eri is zijn auto gaan afhalen. De policie spoort nu de dieven op, waarvan tot nu toe geen spoor is gevonden. Jacquas Neef3, Antwerpen. 29573-3 Maandag avond heeft zich op den steenweg van Ruysbroeck te Vorst een vreeselijk ongeluk voorgedaan, dat 't le ven heeft gekost aan het slachtoffer., De wielrijder Jan Wauters, 26 jaar oud, wonende op de Gemeenieplaats te Ruysbroeck, 'kwam langs genoemden steenweg huiswaarts gereden. Opeens schoof zijn achterwiel uit ten gevolge van den regen en de jonge man plof te ten gronde, juist op 'het oogenblik dat een zwaargeladén vracht-auto aan kwam. De geleider deed al het moge lijke om te stoppen, doch te laat, de Wielrijder verdween onder het zware voertuig, en een der wielen reed hem over het lichaam. De politiecommissaris, vergezeld van een dokter, was spoedig ter plaat se. De arme Wauten» werd aanstonds in een naburig werkbuis overgebracht doch ondanks de beste zorgen gaf hij spoedig den geest. Hij was de ruggraat verbrijzeld geworden. Het lijk werd naar het doodenhuis overgevoerd. Het parket heeft den auto te zijner beschik king doen houden.; DE ALLERBESTE vend wezen in zich bevat een levend wezen tusschen de spokenweveld. die zij in hunnen geest hebben opgebouwd. Slechts van lieverleden scheppen zij moed, naderen het buis, leggen bet oog voor het donkere sleutelgat luiste ren aan een der (blinden, en nu zij niets hooren, worden zij stout, benzen op de deur en loopen na den gegeven slag snel weg. Het heeft niet alleen de straatjon gens vreemd deen opzien dat een le vend wezen, een wezen in vleesch en bloed, het huis is binnen gegaan en daar zoo lang blijft j maar ook een aantal andere bewoners der straat stel len een levendig belang in die bijzon derheid. Wie mag die bezoeker zijn?» vraagt men rechts en links. De eige naar?» Neen, die moet reeds lang dood zijn Een nieuwe kooper dan? Wat zou men met dat oude kraam aanvangen Een erfgenaam?» Wie weetl «Een van de josticie misschien, die opzoekin gen doet naar de misdaden, aldaar ge- pWagrl 't Kan wel zijn.» Immers nog niet lang geleden is de politie brags eene achterstraat in bet oude huis gedaan; doch daar heeft geen haani naar gekraaid. De lezar aal begrepen hebben, dat de bezoeker niemoftd aaders is dan de burggraaf, die, na schier een vierde eeuw afworigheid, voor de eerste maal weer bet buis bazoekt waar rijn onderj gpvoaad feebben. en waar hij zelf zijne umgeiiintf»-, «n een deel rijror manae- Rflre juarea heeft, doorgebraeht Hij wil het huis tenjgrien, terwijl De nieuwe chassis Kamion CHEVROLET biedt 23 verbeteringen zieli uitdrukken de door eène meerdere lading, eene versterking zijner organen die zijnen langeren duur ve;v meerderen en er zoo den chas sis Truck van maken als den voordeeligslen die er ooit in den handel is geweest. Vraagt eene domonslratie. Komt Ued. persoonlijk over tuigen van de al overtreffende waarde van onzon chassis. PRIJS 17,626 Fr. Off. verdeeior, Arrondissement Aalst Van der Houtstraat, 33, Aalst. TELEFOON 3 83. 2206 Wij hebben onlangs gemeld dat M. Le- sage, goudsmid, te Brussel, door een man en «ene vrouw naar Bergen ontboden werd om er een stock juweelen op te koopen, en dat hij er zich eeoe som van 25,000 fr. had laten aftruggelen. De twee bedriegers, Char les Melin, van Charleroi en Emilia Cuveüer, van Bergen, zijn nn aangehouden. Zij bewe ren M. Lesage geenszin» geld ontfutseld te hebben. Niettemin werden rij opgesloten. Sedert verscheidene weken reeds werd door de policie vruchteloos een kerel opge spoord, zekere Fernand H..., afkomstig van Tamines, thans zonder vaste woonst, welke in de hoofdstad en de voorsteden belang rijke aftruggelarijen pleegde voornamelijk bij middel van valsch# bestellingabons. Dijnsdag morgend nu hebben twee agenten van de rechterlijke brigade den kwaaddoe ner ontmoet, op de Kruidtuinlaan. Zij vat ten hem bij de kraag en brachten hem naai het middenpoliciekoinmissariaat, van waar hij naar het gevang van Vorst werd ge voerd. Maandag avond werd zekere Hortensia RoelandtS; gehuisvest in de Beekstraat, te St. Jans-Molenbeek, bij 't oversteken vaa den Gentschen Steenweg, gegrepen door een train, komende uit de richting van Sl# Aga tha- Berchem. De arme vrouw v«erd legen de, steenen geslagen en is den wenkbrouwboog gebroken zij klaagt ook over hevige pijnen in den rug. Men heeft de ongelukkige eerst de dringendele zorgen toegediend in eene apotheek en haar vervolgens naar het gast-, huis overgebracht. Haar toestand is zeer onrustwekkend. Een onderzoek wordt ge daan om de verantwoordelijkheid vast te stellen. zijne familie voer eenioen tijd naar Pnrijs is teruggekterd, en dat weerzien mcakt op zijn gemoed Sen dieperen in druk dan bij zelf beeft durven ver wachten Het is of de herinneringen zijner jeugd eensklaps tcrugkcoren, en hem verwijten dat hij zooveel jaren in een liefdeloos lever beeft laten voorbij snellen; 't is of dat oude huis. als een verlaten en miskende vriend, hem zijn moedwillig vergeten verwijt; doch 't is een verwijt waar de liefde van voor heen nog altijd doorheen tintelt cn die zijn hart kloppen, rijn oog ween en doet. Hoe heeft hij zijn vaderhuis toch zoo lang kunnen vergoten Neen. vergeten deed bij het niet, maai' hij huiverde dat buis wcêr te z:en, zooals men bui veren moet de plaats a n dermaal te betreden, die door een mis daad ontheiligd werd, of waar de teer ste snaren van onze ziel getrild hebben en gebroken werden. De oude man staat in den brecden gang, die vroeger voor hel in- en uit gaan der rijtuigen bestemd was Het is of hij zijnen vader voor zich riet, die bom,/ kind met grijze haren zijn ver gelen verwijt, én als de teruggekeerde verloren zoon, buigt bij het hoofd, bc; dekt de oogen en snikt: Ik heb mij door den niid, den haat en de gram* schap laten verblindenik keer terug, hoe laat ook, met bet wee en bet be rouw in de ziel Zoo staat hij een oogenblik, schudt dan de somfbere denkbeelden van zich af en treedt verdei Welk verval Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2