Herziening der Kiezerslijsten onder N Maria-Mathilde SLOCK Congo Over boord geslagen JVa de Conferentie van Locarno De drenkeling te Charleroi Droeve werkongevallen HetGrieksch-Bulgaarsch geschil Alle verstandige kiezers stemmen voor de Katholieken ALLEEN IS BE WERELD AUGUST SNIEDERS Eene bende aanranders aangehouden Erge zaak te Begijnendijk Een stelling omgewaaid te Zwijnaarde Bedrieger geknipt Noodlottige afloop Assisenhof van Oost-Vlaanderen De voorloopige kiezerslijsten liggen ter inzage van het publiek. 't Is een strenge plicht voor alle Katholieken na te zien of ze wel re gelmatig op die lijsten ingeschre ven zijn. Toekomende jaar hebben de GEMÊENTEKIEZINGEN plaats. Voor de Gemeente stem men VROUWEN en MAN NEN. Die op de lijsten, die thans ter inzage liggen niet staat STEMT NIET MEDE VOOR DE GEMEENTE IN 1926. Men heeft tijd tot 20 November om zijn rechten te doen gelden. Na dien datum is er niets meer te doen. De lijsten zijn bepaald ge sloten en NIEMAND kan er nog opgebracht worden, Zie dus goed na of gij, uw fami lieleden vrienden en kennissen wel op de kiezerslij sten ingeschre ven staat. Voor alle inlichtingen zich wen den tot het bureel Katholieken Kring, Groote Markt 26 T/S. Open alle Dinsdagen, Donderda gen, Vrijdagen en Zaterdagen van 5 tot 7 ure 's avonds, \Eme leeuwin in eene spoorwegstatie. Neergeschoten door den statieoverste. Tabora is een stad gelegen op den spoorweg van Tanganika. in welke stsreeik talrijke wilde dieren leven. Eenige dagen geleden ontwaakte een Manke ingenieur, en bemerkte, toen "bij zidh aan het raam plaatste, in den tuin voor zijne woning, een groote leeuwin. Bij toeval had de ingenieur- zijn ge weer niet bij de hand. Hij gébruikte zijn spreekorgaan echter met zoo'n kracht, dat het wilde dier verschrikte en over den muur sprong, die den spoor weg seheidt van het Satiegeboutv. Daar vond de leeuwin twee inlanders, Wadrvaö zij één met een klauwslag neer- völdp, terwijl de andere vluchtte. Al brullende wierp het dier zidli op zijn' slachtoffer, gereed om het te verslinden. Gelukkig voor den inlander talmde liet om zijn maal te beginner!, zoodat de statieoverste tijd kreeg naar zijn geweer te grijpen en de leeuwin een kogel in het lijf tl schieten. Woedend keerde het dier zich tot hem, maar een tweede ko gel maakte aan het toon eel, 'onmidde- lijk een einde. Stuurman Frans Vande Kerkhove was Maandag u& Oostende uitgevaren met sloop O. 147. Dinsdagmorgen öm 3 uur was alle* man op dok. Hij zelf was bezig aan 't ree ven van Jt zeil, toen een slechte zee hem bij de beenen wegsloeg over boord. Dit voorval was zoo plotseling en zoo ge weldig dat de ganserhe bemanning op dek lag te zwemmen in 't water. Het was maar 11a de verschrikking dat zij het verlies van hun stuurman gewaar Werden. Dit ongel lik verwekte groote versla genheid onder de visséhers. Vande Kerkhove laat een weduwe achter met 9 kinderen. Het jongste is nog geen jaar oud. DE HOUDING DER DUITSCHE NATIONALISTEN. ZIJ WILLEN VERWERPING VAN HET VERDRAG. 'De Duitsch-nationale afdeelingen te Hamburg, Bremen, Lubeck en ander? Koord-Duitsche steden 'hebben op een Vergadering te Lubeck een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het te Locarno geparafeerde pact op geen enkel punt aan de de eisclhen vol doet-, welke voor de Duitsöh-nationale partij ter bescherming van de Duitscihe eer en toekomst van zelfsprekend zijn. Wij willen, staat er, geen Duit-schen bodem prijs geven, de politieke zelfstan digheid van Duitechland niet uitleveren aan een Volkenbondsmeerdeiheid en geen vrijwillige hernieuwde ondertee-1 kening van het Verdrag van Versailles aanvaarden. Wij verlangen derhalve van onze vertegenwoordigers in den Rijksdag, dat zij het Verdrag zullen verwerpen. In de Duitsch-nationale pers worcfy krachtiger de nadruk gelegd op het wenschelijke van verwerping van de verdragen van Locarno. Men motiveert deze houding in de eerste plaats met de bedenkingen in zake 'het Fransch-Pool- scbe verdrag. HET LIJK HERKEND. Men is er in geslaagd de identiteit past te stellen van het lijk dat uit de Samher werd opgehaald. Het is zékere Vanderwaete Maximiliaan, bakkers knecht, 66 jaar oud wonende rue du Grand Central te Charleroi. Sedert een vijftiental dagen had men hem in de herborg, die hij gewoon was te bezoeken, niet meer gezien. In den vrachtwagenwaarin hij doorgaans den nadht doorbracht, ont dekte men bloedsporen en de huls van een revolverkogel. Men gelooft nog steeds aan een mis daad, maar men verliest zich in gissin gen nopens de oorzaak en den dader. EEN ARBEIDER GEDOOD TE BL8BNE, Een vreeselijk werkongeval, dat het leven heeft gekost van het slachtoffer, heeft zich voorgedaan in een gebouw der Antoine I-abarreslraat. te Êlsene. De genaamde Jamalle, 60 jaar oud, wonende steenweg op EJsene, 286, werkte aan het dak van een huis in ge zegde straat, wanneer plots de ladder ibrak waar hij opstond. De arme man plofte loodzwaar ten gronde. Aanstonds kwamen zijne werkgezellen ihem ter hulp en brachten hem naar het hospi taal, waar de geneeéheeren naast ver* weedingen aan het hoofd en over heel het lichaam eene schedelbreuk vaststel den. Ondanks de beste zorgen is de werkman dan ook bezweken, zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Fen onderzoek is geopend omtrent dé verantwoordelijkheid van 'het geval. EEN SCHALIEDEKKER VALT VAN EEN DAK. Donderdag, even voor den middag, was de schaliedekkersgast Adriaan Gof- froy, 67 jaar oud, wonende Kineistraat j 17. hel dak aan het herstellen van een I huis in de Groote Elarmelietenstraat, j te Brussel. Opeens verloor hij het even-1 wicht en plofte ton gronde. Hij werd op de plaveien van de binnenplaats den schedel verbrijzeld en op den slag ge dood. De politie dei* tweede divisie heeft een onderzoek geopend en (het lijk naar het dooden'huis der Sint-Andriesstraat doen overbrengen om geschouwd te worden.. EENE NIEUWE FUSILLADE. Het Bulgaarsch Telegraaf agentschap publiceert de volgende inlichting Woensdag om 14 uur terwijl een Bul- gaarsch officier nabij Demirkapon op een onderhoud wachtte met een Girieksch officier, met het oog op bet onderzoek der jóngste incidenten, heb ben de soldaten van den Griekscheri post opnieuw het vuur geopend eri ge poogd vooruit te rukken. De Bulgaarsche regeering heeft nieu we stappen te Athene gedaan om te vra gen dat maatregelen zouden getroffen worden om een einde te stellen aan die incidenten, aandringende op het onder zoek dat zij van in den beginne voorge steld heeft. Men logenstraft officieel de Griek- sche lezing volgens dewelke de Bulgaar sche soldaten de eerste den Griekséhen post aangevallen e-n eenige punten zou den bezet hebben: een verhaal uit onze dagen DOOR 77ste Vervolg. Kalm, alsof 'hij alleé kent wat hij bjj iederer. stap za! ontmoeten, daalt de edelman den wenteltrap af. Op de tien- cic trede gekomen hij denkt ze nauwkeurig geteld te hebben staat •hij stil en tast met de hand aan den wand, zonder blijkbaar iets te ontdek ken. Zou hij zich vergist heUen? Ander maal gaat hij naar boven en begirt nogmaals, al tellende de afdaling "t Meet daar-zijn Eindelijk indt hij ter hoogte van de kniën, oen verliorgor sleutelgat, dodh slot er. sleutel zijn ver- ,'tv 1 en welke poging': i de man ook c urvendiac veer v/.'kt niet. Al Ij in s;lining if te vergeefs. Het zweet pe relt den bui'ggraaf- in dikke droppels op hel voorhoofd, en.het prangen van den grooten sleutel laat roode linken i;i zijne handen achter. Neen, mort de edelmah, Dobs heeft, zoo min als de voogd, in zijne nachtwandelingen den schat ontdekt. Dit. slot is in lange jaren niet geopend. Yog doet hij cene geweldige poging; het slot wijkt en ecne kleine zware ijzeren deur draait buitenwaarts. In cene soort van oven ligt werkelijk het goud- en zilverwerk der Engelgrave'a I11 den nacht van 32 op 13 dezer, werd dc genaamde H., wonende Onzes- Heeren-Vrouwestraat, in de Oellebroe- dersstraat, te--Brussel, toen bij huis waarts 'keerde, door eene bende kerels aangerand, waaronder zich ook twee vrouwen (bevonden H.. werd duchtig afgeranseld en ten gronde geworpen. Men ontnam hém zijne brieventesch met 3.000 frank, eene dasspeld en an dere juweelen van waarde. Daarop na men de bandieten dfe vlucht met hun buit De heer H., verwittigde aanstonds de politie van de Kóolmarkt, die dade lijk een onderzoek opende. Het duur de niet lang of men wist wie tot de bende behoorde. Donderdag morgen werden de vier mannen en de twee vrouwen, die alten in de wijk der Bei- rcnplaats wonen, van 'huil bed gehaald. Zij hebben volledige bekentenissen afgelegd, maar verklaarden het gesto len geld te hebben verteerd. Dat nette volkje zit nu in het gevang van Vorst uit te winteren. Het huishouden An dries, bestaande uit de ouders eii zes kinderen, is ver giftigd geworden, naar men denkt door bödorven eetwaren. Het 13jarig docfh- terken is overleden. De andere slacht offers verkeeren in zeer ergen toestand. Het parket vergezeld van wetsdokters, ls ter plaats afgestapt Donderdag werd er tot de lijkschouwing van het meisje overgegaan. opgestapeld, zooals Mevrouw gezegd heeft: ook dat is dus .waarheid. Mijnheer d'Engelgrave sluit onmid- dcHjk de'ijzeren deur en voor den on ingewijde is deze weer onzichtbaar. Beneden in de ziltige kelders is al les rustig; niemand heeft den bezoe ker bespied, en het licht uitblazende, klimt 'hij weer naar boven, sluit de deur, brengt het beschot op zijne plaats en het geoefende oog zal niets buiten- Igewoons in de bibliotheek ontdekken, j Den broeden trap opgaande, bezoekt j de burggraaf beurtelings de kamers jder verdieping; alleen de kamer zijner vrouw opent, hij niet; hij gaat ze voor- j hij alsof hij daar nog oogslagen vreest te ontmoeten, voor welke hij zou moe ten blozen. De laatste nacht van schei den staat hem inderdaad zon levendig voor- den geest, alsof hij pas eenige uren voorbij was. Tikt daar de 'horlogie in den boven gang niet? Verwonderlijk. Hoe zou deze, in die akelige eenzaamheid, in beweging gebleven zijn? Neen, zie, rij staat onbeweeglijk. De wijzer teekent middernacht juist het ©ogenblik dat hij, ongelukkige, het besluit nam om |*'s morgens het huis, en zinnelooze \redachte! alles, zelfs wat hem het (liefste in het leven zijn moest, zijne kinderen, te verlaten. Maar dat afgemeten tikken? 't Is een drup die van de zoldering valt, en aantoont dat de regen eenen weg door jhet oude dak gevonden heeft. Ja, 't is zoo. En toch 'heeft die tik, en die dood- 'sehe, met spin new eb overdekte wijaer, diepen indruk op den ouden man ge smaakt, Deze gaat dan ook naar beneden en werpt een oogslag op de witte mar merbeelden in de trapzaal, die allen, als hebben zij koude of als droegen zij rouw, zwartgrauwe stofmantels aan hebben; ook zi&t hij sleèhts even door een gebroken venseter zou dat de weg zijn, langs welken Debs binnen kwam? op de binnenplaats en in den liof, die heiden eene echte wilder nis zijn geworden. De stecnen der binnenplaats liggen letterlijk in groene graskransen; het hekken, dat het plein van den hof scheidde, is voor lang onder den wind slag gevallen, en het gras en onkruid hebben het ijzer onder bladeren en ranken verborgen. Tn den hof is het houtgewas wild dooreen gegroeid; de oude hoornen ste ken hunne dorre takken, als uitgerek te en smeekende armen, naar bóven en aan den vget der stammen zijn nieuwe scheuten ontstaan, die in het twintigtal jaren, op hunne beurt dikke stammen geworden zijn, evenals het plantsoen, met rijk verscheiden blad- vorm en kleur. De rozen hebben zich door het hout eenen weg gebaand, en tot in de boom takken prijken sëhrale en bleeke bloe men op het gelende groen van den plataan, clean thus en acacia. De ratten, die uit het huis en de na burige woningen komen, hebben op die binnenplaatsen eene veilige wan- i del plaats gevondendc mol wroet er ongestoord, en boven in de takken der hoornen hangen rouaedheuneeten van .kooi en sprokkelingen, nesten van me- [reis, üs dgsr ja» ia ja» jijJ «ge Donderdag morgen, rond 8 uur, was een otal werklieden bezig op een stel ling te werken van de aannemers ►Sdhauwvliege en Bogaert, in de in op bouw zijnde fabriek «Soc. An. La Cel lulose», van «Vooruit», gelegen op den Ottergemschen steenweg, te Z-wy- naerde. - Plotseling waaide de stelling om en de vijf werklieden stuikten naar bene den. Onimddeli jk werd er hulp ver leend en bracht men de vijf ongeluk kige werklieden naar de kliniek der Lievin de "Winnestraat, te Cteut. alwaar ze spoedig de beste zorgen ontvingen. Drie echier konden huiswaarts kee- ren, doch twee man "moeten in de 'kli niek Mij ven, het rijn: De Cocker Em., Bvlokevest, en Pieters Georges, Opvoe dingstraat, heiden van Gent, die met gebroken ribben ter verzorging blijven: Zij verkeeren gelukkig niet in ster vensgevaar. In het gevang van Verviers is een zekere Jan T., 49 jaar oud, afkomstig van Schaeribeek opgesloten geworden onder beschuldiging van aftruggela- rijen, in de streeïk van Malmedy. Tv deed ziéli doorgaan als vertegenwoordi ger van een uitgevershuis, zamelde overal bestellingen voor reklamen in, welke voor de 'helft op voorhand en voor dc andere helft na bewijs van uit voering moesten 'betaald worden. Eens eenige aanzienlijke sommen van voor schotten in handen, verdween hij en liet van zich niet meer 'hooren. De ke rel ging aldus de eene streek na de an dere af. .De opzoekingen van den Ver- viersdhen reohter deden 'hem ontdek ken in Frankrijk, waar hij eene straf wegens aftruggelarijen uitboette. Nu is hij aan het gerecht van Verviers over geleverd. T.. wordt ook nog op'geëischt door hel parket van Veurne; te Door nik heeft hij al twee maanden gevang gedaan voor gelijksoortige feiten.. De 75-jarige Karei Polderman, we ver, wonende Prins Albcrtstraat, 4 te Meenen, werd verleden week aan de Rijselschepoort het slachtoffer van een ongeval, dat in liet eerste oogenbiik niets scheen te zijn. De onderling was aan de borst ge troffen geweest door den buurtteam en kon alleen huiswaarts keeren, Zijn toestand verslechte echter Maan dag zoozeer, dat de ouderling Woens1 dag morgend om 5 ure in zijne woning is bezweken. De heer dokter* Verstraete. die het slachtoffer heeft verzorgd, ver moedt dat de dood het gevolg is van liet ongeluk. De policie daarvan verwit tigd. heeft een onderzoek ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen. DE GEZWOORNEN. De vierde zittijd van het Hof zal geo pend worden op 9 November, onder het voorzitterschap van Mr Julien Poll, raadsheer. Voor dezen zittijd zijn de volgende heeren als gezwoornen aangeduid: Titel voerende gezwoornen. De hh. De Bniyckere Lodewijk, Adegem; Van Cauwênberghe Germain. Evergem; De Saegher Edm., Gent; Doutreligne Jan, Gent; Glheyssens Jozef, Gent; Nève Jo zef, Gent; Peeters Karei, Gent; Rye- landt Vincent, Gent; Callewaert Char- rustige broeiplaats vinden, en er vroo- lijk tusschen de rookende sdhoorsteenen der buurt.zingen. De burggraaf is droefgeestig ge stemd: de puinen van zijn vaderhuis, door hem zoo moedwillig en loszinnig in den bloei zijns levens gemaakt, spre ken niet van liefde, zonder welke het leven eene hel is: zij spreken hem en kel van haat. Hij trekt dan ook de poort met een ongeduldigen ruk toe, én vergeet schier hel nachtslot, te doen afspringen. Hij ziet niet dat iedereen in de straat hem nieuwsgierig nagaapt, als ware hij een der geesten die, vol gens de denkwijze der sdhooljeugd, zoo langen tijd in 'het verlaten (huis ver bleven De gissingen over het onverwachte bezoek houden slechts op, nu de .bouw meester met een legioen werklieden verschijnt allen beladen met ge reedschappen; nu karren met bouw materialen verschijnen; nu deur en venster somtijds worden opengewor- jpen, en men den timmerman, dén metser, den loodgieter en schaliedekker, onder het hameren en kloppen, hun vroolijk liedeke hoort aanheffen. Overal in het huis wordt gewerkt, */.fclfs in den hof wordt gekapt en ge graven; het huis is, kortom, een be woonde biekorf geworden, zoo werk zaam gaat hot er toe, en de kinderen van zes straten in den omtrek staan, van den vroegen morgen tot den laten avond, door de ruiten van het spook huis te loeren, of wagen zich soms tot ics, Aalst; Hermans Lodewijk. Aalst J Weemoes Jan, Doel; Dc Witte Oscar, Lebbdke; Mack is Pieter, Melsele; Back Aug, St. Niklaas; De Winter Domini- cus, ErembodegeniBroeorens Fer- nandus, GeeraardskcrgenRedant Ar thur, Haahert; De Bleecker Leon, Au- denaarde; De Riemaoker Albert. Aude- naarde; du Pare Gnstaaf (Burggraaf), Uerzele; De Waegenaere Jozef, Nedc-i- brakelVan Hove Theodoor, Gent Yergaelen Jan, Gent; Zenuer Jozef. Gent; Verherbr uggl ion Jozef, Over meire; De Groote Alfons, SinaaiVan de Velde Jules, Ninove; Arth. Braeck- nian, Temsche. BijgeA-oegde gezwoornen. De bh. de Smet de Nayer Maurice, Gent; Bi'a- cke'Clement, Gent; Heems Jules, Gent; Van Houte Henri, Gent, Mijnheel' Komi VAN'DAELEMe vrouw Vandaele, geboren Maria DECKMYX Me- geboren Cyril la hunne Kinderen, DEMEIEOTER Mijnheer Emiel vrouw Deckmvn, DEMEESTESR; en Albert, Robert en Etienne Mijnheer Jozef VANDAMME Me vrouw Vandamme, geboren Juhria DEM'E ESTER en hunne Kinderen Paul, Maria, Cyriél, Antoinette Rerni Eer weerde Heer Cyriel DBMEES- TER, Onderpastoor, op Sint Jozefs- parochie. te Aalst Mijnheer Alfons VANDAMME- DEMEESTER en zijne Kinderen, Jo zef. Valere, Marguerite en Anna Juffr. Marie-Louise DEMEJASTER Mijnheer Jozef DEMEESTER, Mijnheer Kamiel SLOCK Mevrouw Weduwe DE VAERE- DEMEFOTEiR en Kinderen Zeer Eèrweerde Moeder (kTvOTIIvDE, in de wereld Marie DEMEESTER, Algemeene Overste der Zusters van O. L. Vr. van VII Weën, te Ruysse- lede De Familiën SLGCK,DEMEESTER en GALLE, melden U met diepe droefheid ohristene onderwerping, het afsterven van hunne teergeliefde Moeder, Schoon moeder. Grootmoeder, Zuster, Schoon zuster, Moei, Grootmoei en Nicht, MEVROUW Weduwe van Mijnheer KA MIE J v-MED A RD DEMEESTER geboren te Wontergem den 17 Juli 1839 en godvruchtig overleden le Aalst den 21 October 1925, versterkt door do HH. Sacramenten der stervenden. De plechtige Lijkdienst gevolgd van de Begrafenis, waartoe Ued. uitgenoo- digd wordt zal plaats hebben in de pa rochiale kerk van Sint Jozef, te Aalst, MAANDAG -26 OCTOBER 1925, om 10 ure. De Vrouwmis zal gelezen worden binst de Lauden aan het Hoogaltaar De Vigiliën den vooravond na het Lof. Men v.rgadere 'ten sterfhuizeDender mondsche Steenweg Nr. 18, om 9 \i De Dertig Gregoriaansehe Missen zullen gelezen worden van Dinsdag af 27 October, telkens om 7 y<> ure, aan het Altaar van het H. Hert. HE'ERE JESUS GEEF HARE ZIEL DE EEUWIGE RUST' Vrienden en Kennissen die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden verzocht, dit als dusdanig te willen aanzien. righeid. nu' men weet dat weldra eene ^familie in vleesch en bloed, het ho tel zal komen bewonen. Dé man van het oude huis is in Antwerpen terug gekeerd eri leeft daar even afgezonderd als vroeger. Hij komt zelfs weinig hij zijnen buurman deze. met zijn scherp oog. gist de reden van die verwijdering wei. Door den drang van gansdh bijzondere omstan digheden uit zijne eenzaamheid ge worpen, valt hii in deze van lieverlede terug, nu hij ook in zijn ouden leef kring is weergekeerd. Tn het nieuwe leven, dat zich eenigfl /maanden geleden heeft opgedaan, be woog zich een wezen dat door zijnd denkbeelden en woorden een on met e- lijken invloed op den vader uitoefen do zijne dochter, Zuster Theodora. In grijpend was de invloed van Adrians op hem geweest, dodh deze laatste wad niet gewapend met dat kristen ken merk, nocih met dat opofferend verle- dene. Nn echter is de Zuster heengegaan en naar haar klooster teruggekeerd, aangezien alle ongesteldheid haar ver laten heeft; nu is.de oude man ook weer in zijn sombere stemming her vallen. Hij denkt soms dat het verblijf aan zee een droom is geweest, en dat flrij eindelijk ontwaakt is. 't Was be goocheling toen hij waande met bet mensdhdom verzoend te zijn. Helaas! Tn de weinige ibetrdbking die hij an dermaal met de mensdhen heeft gehad, werd zijn gemoed reeds diep gekwetst- bi ruien de poort, om toch te kunnen jNeen. de mensdhen waren en zijn nog zeggen.: «.ik ben er geweest.» slecht, boos, ongenadig voor hem! Aljepgs vermindert de nte£wsgi§y Wprdt voortgezet.

De Volksstem | 1925 | | pagina 2