"27 De economised beteskenis van Looarno Wat de provincieraad vaa Henegouwen doet met de centen der lastenbetalers Dinsdag O t. 1925 Kiezers vcor den Provincieraad Dc ontruiming van Keulen op til Uit de Acfa Apostolieie Setlis Terugkeer onzer Vorsten Viscli voor de soldaten 1 In afwachting sluiten ,wij ons Landbouwbelangen Hliiiisïercrisis in Duitschland NTog steeds het Grieksch- Bulgaaisch geschil Dreigende minislerieele crisis in Frankrijk Ministerie van Spoorwegen De stabilisatie van den irank Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXV JAARGANG NUMMER 24 7 Tel. 114 T*> A fr^gT A Tl 5 CENTIEMEN WEKELIJKS C»75 Uitgever: «X. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf (Y1 ax laan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, Londres E. C. A, II. Armandus Zon op 6,CO. onder 4,38 Eerste Kwajtier den 24 stemt in het kiesdistrikt Aalst van boven aan den kop onder NUMMER limiet RUBBERS, Dokter. Lede Alfred VAN GEERT, Schrijnwerker, Aalst. Julius SCHELFHOUT, Dokter, Aalst. Louis CALLEBAUT, Burgemeester, Nieu werk erken. Pcdro DE HERT, Advokaat, Aalst. Jozef BLINDEMAN, rustend Onderwijzer, Buardegom. De conferencie- is reeds eenige dagen geëindigd en nog weerklin ken de loftrompetten over de lan den van Europa, om heinde en ver de mogelijke weldaden te verkon digen, die de volken thans te wach ten staan. Ofschoon er nog altijd vlagen van pessimisme te verwachten zijn voor 1 Dec., wanneer te Londen de slechts voörloopige geparafeer de verdragen, plechtig zullen er kend worden, is het menschdom thans niet meer genegen om nog langer te luisteren naar de stem der ongeluksprofeten, Booze ge ruchten over een of ander najfciana- hstiseh vergrijp en over een ch.au vinistisclie redevoering of verkla ring zijn niet meer in staat de naar vrede smachtende openbare mee- ning te bewegen. Hier en (laar een rimpel aan de oppervlakte en al les keert weer tot de kalmte eener hoopvolle toekomst terug. Nu de onrust over den goeden of slechten afloop van Loearqp achter den rug is, nu wij in af wachting zijn, binnen enkeife da gen de teksten der verschillende overeenkomsten te kunnen lezen en overwegen, komt het ons niet ongelegen voor, naast de politieke zijde van het vraagstuk ook de economische toe te lichten, Want er zijn heel wat menscheu in 'de wereljd en vooral te Antwerpen die voor de politiek den neus wel eens optrekken. En wij kun nen hun geen ongelijk geven, Het is te verwachten, dat de gunstige politieke vooruitzichten, te Locarno verkregen, ook facto ren gaan worden voor cene econo mische herleving. Daar is natuur lijk tijd voor noodig, maar het een ligt in het andere. Het meer en meer doordringen de gevoel van veiligheid door ar bitrage en overeenkomst, het op nemen van Duitschland in den Volkenhond, waar het zijne stem in het koor der natiën voortaan zal mogen laten hooren, gaat de wrij ving en verbittering onder de Vol ken doen verminderen, en dit zal ook weer van gunstigen invloed zijn op de economische verhou'din- gen. Wat kan ons nu feitelijk, na Locarno, eene ontruiming van de Keulsehe zóne maken, een maand vroeger of later, eene vervroegde volkstemming in het Saargebied, die toch eens moot plaats hebben, als wij daardoor de Chineesche mu- Wij, Belgen, worden door het protectionisme verstikt en Ant werpen wordt er door benadeeld, Dat kan zoo niét hlijvc-n duren, Daarom hopen wij én die ver wachting is gegrond dat Duitschland, Frankrijk en Enge land hunne tolbareelen zullen openen, al was liet maar geleide lijk. Dat dit mogelijk is. bewijst het feit, dat er nu reeds spraak is dc onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland over een handelsverdrag te hervatten. En waarom zouden wij dat ook niet doen? Wij mogen hier zelfs niet te laat bij aankomen. -:k Ten slofte zijn het toch de par lementen, die het Kaatste woord zullen tc zeggen hebben over wat te Eocarno werd verkregen. Wel nu, dat men hij die gelegenheid in ons Parlement eens de stepi ver- heffe om dat doodende protectio nisme te verminderen, door de Re geeringen van den heer Theunis zoo hoog opgevoerd tegen de tra dities en (1e belangen van de nijve re en werkzame bevoijring in. Wij hebben in dat opzicht veel te veel onze zuiderburen gevolgd, terwijl onze noorderburen, die vrijhanfle- laars gebleven zijn, met hooge va luta beloond werden. Men spreekt bij ons en elders van militaire ontwapening. Men zon echter goed doen van ook eens aan economische ontwapening te denken. En indien Locarno geno men wordt als reiden om de eerste in te voeren, dan beweren wij dat Loeamo met evenveel reden kan genomen worden als uitgangspunt voor de tweede, En waarom zou men op den duur niet kunnen komen tot een Europeesch tolverbond? Ook dit is geen onmogelijkheid. Veel min der dan het einddoel, zich door den lieer Briand voorgesteld in den vorm van de stichting der Veree- nigde-Staten van Europa. He1! eerste is gemakkelijker te herei ken dan liet tweede. Het is zelfs een merkwaardig verschijnsel, dat juist in dit tijd vak van belangrijke uitbreiding der tolbareelen, van tarievenoor- ïog en van economische eonflikten, het denkbeeld van eene Europee- sche tol-unie, of althans van eco nomische toenadering, zooveel ve jd wint. Hoe dat komt? Wel, dat is té verklaren door het op de spits drijven van het protectionistisch antagonisme, gevoegd bi de ont- aan hij het ooi-deel van de Vati- caansche «Osservatore Romano» dat de geest die te Locarno heeft geregeerd, en de nieuwe manier, waarop men elkander heeft toege sproken, méér waarde hebben dan liet veilighe'dspact en de bijzonde re overeenkomsten. (Reuter.) Uit Keulen wordt aan Reuter geseind: Het Engekoh 'bezettingsleger heeft bevel gekregen, zich gereed te houden om binnen den korst mogelijken tijd naar Wiesbaden te vertrekken. Berlijn, 24 October. (Havas). De bladen geven een tc: legram uit Londen, waarin wordt ge meld, dat het Engeteoli leger aan den Rijn bevel heeft gekregen zich naar Wiesbaden tc verplaatsen. In de Duit- sche officieele kringen heeft men geen bevestiging van dat bericht ontvangen. Dc Rationalistische bladen schrijven dat men hier te doen heeft met een uit werksel van dc gisteren aangenomen nationalistische resolutie. (Havas). Bij een officieele nota, geteekend door Kardinaal Gasparri en opgenomen in de Acta Apostolicae Sedis worden hernieuwd de instruc- tiën volgens welke de geestelijken van iederen rang, met inbegrip van de kar dinalen, geen officieele en ook geen officicuse besprekingen mogen aan- knoopen met 't. Italiaansdli gouverne ment, zonder voorafgaand overleg met en de toestemming van den Kardinaal- Staatsecretaris. Het is op de Japansohe stoomboot «Suwa Mam», van de Nippon Yusen Kaisha, dat Koning Albert en Konin gin Elisabeth, inschepen om naai' Eu ropa terug te keeren. |Zij zullen op S November te Marseil le aankomen en op 9 November te Brussel terug zijn Bij een ministerieel besluit van April 1922, ïverd o.m., bepaald dat de visdh voor ons leger uitsluitend van de Bel gische vissohersvloot afkomstig moet zijn. Men stelde intusschen vast, dat zeke re leveranciers vreemde viscli bezorg den. Generaal Kestens, minister van Landsverdediging, heeft besloten de voorschriften van 1922 slipt te doen na leven. wikkeling der productie op tech nisch en organisatorisch gebied, en den grooten vooruitgang van het verkeerswezen te land, te Water en door de lucht. En dit laatste kent uit den aard der zaak geen gren zen. Deze gestadige uitbreiding 'der markten stuurt van zelf aan op intemationaKseering van het za kenleven. tegen den geest in van bekrompen economisch nationalis me en eng particularisme, die ons tot nu toe beheersdhten, Wij zijn er van overtuigd, dat juist :het overdreven protectionis me na den oorlog, hij wijze van re actie tegen de gedurig naar voren tredende economische crisisver-" schijnselen, tot gevolg gaat hebben eene nieuwe orienteering van de neo-mercantilistische handelspoli tiek, die trapsgewijs zal klimmen van ons klein Belgiscli-Luxem- bursch tolverbond tot een grooter, ja misschien wel tot een Euro peesch tolverhond. En waarom niet? Wij zullen de mogelijkheid ren kunnen afbreken, of zelfs hiervan, vooral nu Locarno eene maar gedeeltelijk neerhalen, die j lichtbaken geworden is, wel eens .thans al de landen van Europa j bij gelegenheid doen uitkomen. economisch afsluiten. ZULIC ZAAD, ZULKE PLANT. Het is eene zaak waarvan de land bouwers steeds meer en meer overtuigd komen te wezen, dat, willen zij goede gewassen hebben, zij ook goed zaad moeten gebruiken. *t Is daarom dat zij geregeld hun aardappclplantsoen ver- nieuwon door dit uit Friesland, uit Po len of van elders Ic betrekken, van zaai graan veranderen, hun 'beste graszaden, beetzaden enz. aanschaffen. liet zaad bevat de plant in slapcnden toestand, benevens het eerste voedsel der jonge plant. Het zaad heeft bijge volg eerst van zijne natuurlijke reser- ven, tot op het oogenblik dat alle re- soïvestoffen zullen verbruikt wezen. Middelerwijl zijn de vezclworteltjes op de jonge -plant ontstaan, langs waar do voedstoffen van den grond zullen bin nendringen om de volledige ontwikke ling der plant tot aan de rijpwording te verzekeren. Het spreekt dus van zelfs dat, hoe kloeker de zaadkiem zal wezen en hoe rijker het zaad aan reservestoffen zal zijn, hoe sterker de eerste ontwikkeling der jonge plant zal wezen. Doch treft de jonge plant nadien in den grond de noodige voedstoffen niet aan om haren geregelden bouw te vol trekken, het zal volstrekt tot niets baten goed zaad gebruikt te hebben. Goed zaad vergt eene goede bemes ting, anders blijkt het onzin te bewe ren zulk zaad, zulke plant.» Men zorge er bijgevolg voor dat do grond nimmer gebrek li ebbe aan stik stof, fosforzuur, potasoli en kalkomen kalke ze tijdig, en make ruim gebruik van zwavelzuren ammoniak, superfos faat of basisch fosfaat, en sylviniet of chloorpotasch van Elzas. ÊNTEN^VEB, Reeds dikwijls hebben wij er op gewezen hoe de provincieraad van Henegouwen, waar de socialisten den baas zijn, omspringt niet' het geld der lastenbetalers. Zij hebben daar onder meer ook een miljoen toelage gestemd voor het zoogenaamd werk De Vrije Tijd van den Werkman en zie* hier een uittrekseï der rekening van dat werk: 1) Aan den schrijver der kommissie van den Vrijen Tijd, voor kleine onkosten s 2-5.000-00 fr. 2) Aankoop van 12 hennen en 3 hanen 2.225-00 fr. 3) Aankoop van duiven en konijnen 1.225-00 fr. 4) Voor rattenvallen cn muizenvallen en ketens voor schapen 500-00 fr. o) Voor een Paviljoen voor de biecn 5.200-00 fr. 6) Ken hutje. Noorwéegsche stijl, voor zes gangen; twee hutjes voor 12 eenden en een kiekenkot 4.928-00 fr. 7) Voor vervoer van .een hennenkot 563-00 fr. 8) Voor kiekenkweek te Mariemont 11.000-00 fr 9) Een geraamte van een konijn 55-00 fr. 10) Een geraamte van een duif 30-00 fr. 11) Een geraamte van een kieken 95-00 fr. 12) Een model van een opengesneden kieken 280-00 fr. 13) Een portret van een letterkundige Verliaercn 1.250-00 frs 14) Zeven andere platen S.200-00 fr. 15) Eetmaal voor vier opzieners op 4A.pril 1921, 8 flesschcn wijn, 7 flesschen Viohvwater 191-35 fr. enz. enz. De werklieden van stad en buiten zullen oordeelen of ze verlangen dat er hier in Oost-Vlaanderen met het geld van iedereen omgespron gen wordt zooafs in Henegouwen, en of er daarvoor nieuwe lasten, moeten gelegd worden. Na eene korte bespreking heeft de nationalistische fractie van den Reichs; tag dezen namiddag het volgende be sluit genomen: Gevolg gevend aan de beslissing van de fractie, in den R'eidhstag, van 21 dezer, van het bestu rend komiteit cn van den voorzitteï der provincie-organisaties van de na- ionalistisóhe partij van 23 October, keurt de fractie het besluit goed van de ministersSohilleNeuhaus en voiïSc'iilie- ben, heden nog aan den kanselier het aanbod van hun ontslag te hernieuwen. (Havas) DE GRIEKEN BESCHIETEN IPIRITZA EN PETROVO. VELE DOODEN EN GEKWETSTEN Uit Sofia wordt gemeld dat de Griek- sche troepen heden morgen de dorpen Ipiritza cn Petrovo gebombardeerd hebben. Er zijn vele dooden en gekwetsten hij de burgerlijke bevolking. De Grieksche troepen blijven 't Bul- gaarsehe grondgebied bezetten, niette genstaande de nota van den Volken bond. (Havas). Vandaag niet de minste verandering in den ministorieelen toe stand. De heer Caillaux heeft de tek sten uitgewerkt, die hij Maandagmor gen aan zijn ambt.genootcn van het kabinet- moet voorleggen. Voor 't oogen blik kan men nog niet zeggen, in wel ke mate de teksten rekening zullen houden met de voorstellen gisteren in den Raad gedaan. Te oordeelen naar hetgeen men in de wandelgangen van het Paleis-Bourbon opvangt, blijft men gelooven aan de mogelijkheid van ech akkoord aangaande de financieele ont werpen, die onmiddelijk na de hervat ting van de parlementaire werkzaamhe den door de Kamer zullen worden be handeld. In dat geval zijn er geen mi nisterieel e verwikkelingen te voorzien. Maar bleven de meeningsverschillen, die aan 't licht zijn getreden, aanhou den, dan zou er heel spoedig een mi nislerieele crisis kunnen uitbreken. Déze crisis zon in ieder geval van korten duur moeten zijn. want de da tum der heropening van de Kamers na dert snel. Vrij algemeen wordt 'aange nomen. dat de heer Painlcvc gebeur lijk' mgt de samenstelling van het nieuwe kabinet zou worden belast; het meerendeel der huidige ministers zou den aanblijven. Dc heer Painlevé zou de portefeuille van Oorlog ruilen tegen die van Geldwezen. Parijs, 24 Oct. (Havas). De Gczantenraad zal Dinsdag om 11 uur bijeenkomen, cn een onderzoek wijden aan de nota over dc ontwapening, gisteren op de Q,uai d'Orsay door den 'h. van Iloeséh afge geven. De abonnenlen op het Officieel 'Treinboek ontvangen eerlang een ver volg met de wijzigingen welke, met in gang van 1 November eerstkomende, in de dienstregeling der reizigerstreinen worden gebracht. De hoopers per nummer van het Of? ficieel Treinboek of van het beknopj Treinboek kunnen dit vervolg koste loos bekomen in de statiën waar die uitgaven te 'koop zijn. De in de statiën uitgehangen plak brief dienstregeling zal als noo dig worden gewijzigd. Ziellier lioe de «Bouwkroniek» een ernstig tijdschrift."" weekblad voor de bouwvakken en den houthandel, de jobstijdingen weerlegd, die enkele kwaadwilligen verspreiden geloofd wor den. Dat deze het volgende lezen: McnJbeeft gezegd dat de stabilisatie van den frank de prijzen der levenswa ren zou doen stijgen, dat t$l van nij verheden er zouden onder lijden, voor al ten opzichte van den uitvoer, enz... Geen ,van al deze argumenten steunt op vaste bewijsgronden, des te minder wijl de aangehaalde vergelijkende voor beelden, zijnde de munthervormingen in Duitschland, Polen, enz., alles be halve eene basis tot vergelijiking inhou den; in deze landen gold het immers cene revalorisatie of vervanging van een (Haast waardeloos geworden pa- piergeld door een nieuwe goudmunt, terwijl (het in Belgie enkel op ongeveer t zijne 'huidige normale waarde gaat omO een stabilisatie van den papierfran'k tegenover de munteenheden der landen met goudstandaaxd. Weliswaar wordt 'fjtir deze stabilise tie ook beoogd onzen frank geleidelijk' waarde te doen stijgen, doch juist deze geleidelijkheid heeft voor doel cn zal derwijze geregeld worden, dat lands economisch leven er het mini mum onder te lijden hebbe. Het spreekt van zelf dat het niet mo gelijk is van stonden aan al de gevol gen van de stabilisatie te overzien. Ge wis zullen er ook wel nadeelige gevol gen aan verbonden zijn, doch deze zul len ongetwijfeld in het niet verzinkeen' tegenover de veelzijdige heilzame uit werkselen, die men gerechtigd is te eerwachten van de stabilisatie van on ze munteenheid. Wij zijn daarom van oordeel dat, irf stede van dc regeeringsplanncn ten op- ichte der frank-stabilisatie te beknib belen, men deze met vertrouwen hoeft af te wachten. Geen plannen zijn vol maakt; hoofdzaak is het einddoel. En niemand zal betwisten dat de gezond making van onzen frank eene dringen de behoefte is. Zonder deze gezondma king loopt onze frank ongetwijfeld ge vaar donzelfdcn weg op te gaan als dé mark zaliger, cn dit fcal wel zeker nie mand wensohenl

De Volksstem | 1925 | | pagina 1