Het Zusterke der Artsen De niimslcricele krisis Frankrijk Geweldige brand Gelukkig' ontsnapt Goede aanhouding le Sint Aniandsbei'g Laffe aanval AUGUST SNIEDERS De gruwelijke moord le Thielt Diefstaüeu in de treinen Dramatische brand in Spanje Doodeïijk werkougeluk Een doodrijder le Ronse Groolekuischin 'lPolen- kwartier le Antwerpen Een zinnelooze Papierfabriek ia brand Erg werkoMgeluk teGent Vrouw te Luik door een tram gedood Door zijn valscherm gered Het Grieksch= Bulgaarseh geschil Dubbele terechtstelling te Algiers Kiezers voor den Provincieraad 't Kommuuism in Polen in Chautemps. Zaken, M. Briand. Zaken, M. Sehra- IIE7T NIEUW KA. UI NET. Tiet kabinet is bepaaldelijk volgen dei' wijze samengesteld: MINISTERS Voorzitter van den raad en minister van financiën, schatkist, M. Raul Rain- lové. Financiën, begrooting, M. Georges Bonnet. Rechtswezen, M. Bukenland^cbe Binnenlandsohe jneck. Oorlog, M. Daladier. 'Zeewezen. M. Emiel Borel. Openbare werken, M de Monzie. Openbaar onderwijs, M.Yvon Delbec. Landbouw, M Jean Durand. Handel, M. Daniel Vincent. Koloniën, M Leon Perrier. Pensioenen, M. Anterion. Arbeid, M. Durafour. Onderstaatssecretarissen. Tot onderstaatssecretarissen zijn aan gesteld: MM. Berthol, Behniitt, Laurent Kvnae, Benazet en Danielou. M. Painlevé lieeft Donderdag namid dag zijne nieuwe medewerkers aan M. Doumergue, president der Republiek .voorgesteld. De rcgeerir.gsverklaring, Het nieuwe kabinet zal aanstaanden Dinsdag of Donderdag voor het parle ment verschijnen. Middelerwijl zullen de bepalingen vastgesteld worden der ministerieele verklaring en zal mc-11 de regeeringsont werpen vastleggen die de regeering zal deponeeren bij het in aan raking komen met de twee vergade ringen De datum waarop de nieuwe minis- fres in kabinetsraad zullen vergaderen is nog niet vastgesteld. Woensdagavond, brak er brand uit in een ach urn- volgepropt met veld vruchten toebehoorende aan den ge naamde V., wonende Hoogstraat, te Teralp'hene. Het- vuur werd (het eerst opgemerkt door landbouwers die naar huis terug keerden. Op dat oogenblik drongen de vlammen reeds door het dak. Onmiddelijk snelden de rijkswacht en de dorpelingen Daar de plaats der ramp en vielen met emmers water het .vernielend element aan. Mettegen- Sfaande een drietal uur hardnekkig werken, konden ze niet beletten dat de schuur en de oogst, die er in gdborgen was, in de vlammen opgingen. De scha de is aanzienlijk en de oorzaak dei- ramp onbekend. .Vrijdag „norgend was korporaal Jozef o r.rbé pe'hcc'ht aan ibet vlies^plein van Wevelgdiem, met- zijn vliegtuig opgeste gen om eene proefvlucht te doen Toen hii zich op eeno lioogte van 1100 me ters bevond had zijn motor haperingen en moest hij landen. Hij bevond zich alsdan boven Erondegem. en daalde in zweefvlucht neer. Hoor een huis te willen vermijden. ïhoest hij eene schie lijke zwenking doen en zijn toestel kantelde om en werd verbrijzeld De vlieger werd licht gekwetst Een auto mobilist nam hem mede naar Aalst waar hii in het Verbandbuis van het Jioode Kruis, Nieuwstraat, door Dr Edward Schelfhout en de heeren Patli Humcs en helix an Landuyt. leden vari het Koode Kruis verzorgd werd Daarna werd hi j naar het gasthuis over^ gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid rou hl J nog denzelfden avond naar Wo- velghem kunnen gevoerd worden Sedert ecnigen tijd werden op de kerkhoven van Ledeberg en Gent brug ge, belangrijke dieftcn gepleegd van versiersels van graven kettingen aluminium, enz. Do dieftcn werden tel kens niet groote hoeveelheid gedaan. Donderdagmorgen, rond 5 uer, zag de po'k-ieagent Verplancke, van St. A mansberg, in dienst in de Gentbrug- gestraat alhier, eene vrouw met eenen gevulde zak, op den rug afkomen. De policieagent deed de vrouw toonen wat in dien zak verborgen was hij bevatte een 40tal kilos kettingen in aluminium, waarschijnlijk afkomstig van de voor noemde kerkhoven. De vrouw werd aan gehouden 't Is eene zekere Defraneois Eugenie, zonder vaste woonst in Belgie, doch van Fransdhe nationaliteit. Ten policiebnreele ondervraagd ver klaarde zij den zak gekregen te hebben van eenen haar onbekende man. Men weet echter dat een man den zalk rond 4 ure in eene inopbouwzijnde huis der Gendbruggestraat gebracht had en dat de vrouw hem daar een half uur nadien gaan halen is. De vrouw werd opgesloten en de ket tingen berusten ten policiebnreele van St. Amandsberg, om. na onderzoek aan de eigenaars overhandigd te'wórden., Woensdagavond, keerde dc ge naamde S-, meid, in een huis der Rossi- nistraat, te Anderleeht, naar hare mees ters terug. Plots werd ze in hoogerge- melde straat door een onbekende aan gevallen. Op het hulpgeroep der meid snelde een voorbijganger toe. Daarop nam de schelm de vlucht, achtervolgd door den voorbijganger. Ongelukkig moest de ze de jacht opgeven, daar talrijke revol verschoten zijn leven bedreigden De persoonsbeschrijving van den laffen aanrander werd in alle rich tinge ri rond gestuurd. ©en verhaal uit onze dagen DOOR 3de Vervolg. Geluldug voor haar bespeurde zij eene hoedanigheid in zich, dio wel is waal' dikwijls verkeerd met den naam van geert bestempeld, maar die er toeh lichtvaardig in zekere wereld voo: gehouden wordt. Mevrouw Ebienionl legde zich op derzelver ontwikkeling toe en, dank aan eenigc geestige woordspe lingen, die in de salons cirkulosrden, verwierf zij den naam van bel esprit. Dc lectuur werd hare bezigheid en, mei dien tact welke de vrouw kenmerkt, wist zij het gelezene voortreffelijk te pa-i te brengen A'an lieverlede vormde zich om me vrouw Ebreniont een kring van aanbid ders eenige mannen van een zeker talent, die zidli gelukkig achtten eeno vrouw van dien stempel in gezelschap pen te outmocfen, waar anders een sne dig woord het host bij den sedert lang afgesehaften schelling kan vergeleken worden. Eens op dien weg geplaatst, was me vrouw met eene kleine zegepraal niet te vreden zij werd staatkundig en diens» volgens wijsgeerig, en dewijl zij sederi lang overtuigd was, dgt een eigenaardig I Tot nogtoe is er geen het minste licht te bespeuren in de zoo duisteren als ge heimzin ragen moord welke te Thielt gepleegd werd op den persoon van vrouw Melanie Rots, weduwe van Au? gust Tack, wijk De Flessdhe Do ;endarmerie en de policie van Thielt zetten met onverdroten ijver het onder zoek voort. Tarijke gc-buren werden in verband daarmede onderhoord. Van zoohaast de moord was gebeurd, liep het nieuws er van als een stroo- vuurtje rond, en snelden velen toe naar het huis der misdaad, zoodat de achter gebleven sporen van den snooden dader zoodanig werden verbijsterd, dat de taak van het gerecht er veel door be moeilijkt zal worden. De gendarmerie die spoedig ter plaats was, deed terstond de hoeve ontruimen. Het is betreurens waardig dat het publiek niet wat minder takt en nieuwsgierigheid aan den dag legt en door zijn ongewenseht optreden de zaak nog duisterder maakte. Het is thans uitgewezen dal de dief-moorde- naar niets heeft gestolen. Er wordt met reden verondersteld dat, toen de 'knecht die aan het dovscheu was. zich rond 9 ure naar het woonhuis wilde begeven en er de voordeur geslo ten vond, de dief door het gerucht zijn werk werd gestoord en onverhoeds langs achter de vlucht heeft genomen Niemand in de gebuurte heeft iemand vreemds op de hoeve zien verkeeren, zoo dat he.t uiterst moeilijk zijn zal de ge heimzinnige moordzaak te ontsluieren. M. Rosenfeld, handelsreiziger, wo nende te Lodz (Polen) had te Her- besthal plaats genomen in eén tweede klas-rijtuig van den trein naar Brussel. Aan dc Noordstatie, toen hij zijn reisbiljet wou afgeven, stelde hij vast dat zijne brieventesdh verdwenen was behelzende duizend frank in Fransch geld, zaakpapieren, zijn naspoort en zijn identiteitskaart. Toen liij zijn rij tuig verliet waren verscheidene reizigers hem tegen het lijf geloopen. Alle pogingen om den dader van de zen diefstal te ontdekken hieven vruchteloos. Uit Madrid wordt aan de Journal van Parijs gemeld, dat Dinsdag nacht :n het dorp Villanos, provincie Lugo, een hevige brand een huis heeft in asch gelegd, welk bewoond was door de echtelingen Carrera, hunne vijf kinde ren en de zuster van vrouw Garrera De eehtgenooten en de kinderen wilden hall-gekleed vluchten, doch wanneer zij den trap afijlden. viel deze plotseling met ijselijk gekraak in, en alle zeven werden letterlijk verkoold. Een vreeselij'k ongeluk heeft zidh voorgedaan te Brussel, in een nieuw ge- houw der Koninklijke straat, dat ii: herstelling was ongeluk dat helaas de dood van het slachtoffer ten gevolge had. De 70-jarige werkman Henri Volck- riet, wonende Mcmlingstraat, te Ander leeht, if-: op het gelijkvloers uitgegleden en in den kelder gevallen. Hij werd met eene schedelbreuk opgenomen en aan stonds naar het hospitaal gevoerd. Doch ondanks de beste zorgen is de ouderling er overleden zonder tot bezinning te zijn teruggekeerd. "Woensdag avond rond 8 ure kwam Edmond Vandewalle, 41 jaar oud, vracht voerder, wonende .Zijstatiestraat,2 le Ronse, met eenen wagen door tweo paarden bespannen langs de Zonne-: straat stadwaarts ingereden. Zich op eene lichte helling bevindende, had hi j langs achter de remmen een weinig ge sloten. Van achter den wagen komende, werd Vandewalle eensklaps gevat door eenen auto. die zonder licht en in volle snelheid volgende, hem wilde voorbij rijden, en met groot geweld den voer man ten gronde slingerde. De auto, een torpedo met zes zitplaatsen, verwijderde zien bliksemsnel Het slachtoffer be zweek weinige oogenblikkcn later. De gendarmen van het gebeurde verwittigd, melden ter plaats en deden liet «ijk van Vandewalle naar liet hospitaal over brengen, alwaar het parket verwacht wordt. Werklieden die huiswaarts keerden en de automobiel zonder licht hebben zien wegrijden, hebben aan de gendar men het signalement van den auto op gegeven Vandewalle, het slachtoffer, was ge huwd doch kinderloos. -V Donderdag morgen werd door den rechterlijken dienst van het parket eenen inval gedaan in het Rolenkwar- tier en dadelijk werd overgegaan tot eenen kuisch van belang, wat heel wat herrie bracht tusschen het vreemde volk lat daar al 'buist als dieren en waarvan niemand weet, waarvan ze leven. Niet minder dan .19 vreemdelingen werden" aangetroffen zonder, middelen var. bestaan. 1G hunner werden als vreemde landloopers ter beschikking der gendarmerie gesteld, om» over de grenzen te worden gezet. Twee hunner verkeerden in banbreufk van uitdrijving en een andere werd nog opgezocht we gens diefstal. donderdag rond den middag heeft eene genaamde Maria L weduwe L.., geboren te Elligni.es in 1878, wonende in de Pieter de Costerstraat te Vors!', zelfmoord willen plegen door zich ta Brussel van de Kongreskolon te werpen. Doch zij bleef met hare kleederen aan de "borstwering van den gang hangen. Twee policieagenten van de 4de af dee ling hebben de vrouw uit 'haren (hacbe- lijken toestand verlost. De wanhopige schijnt niet meer in 't volle bezit barer vers tan d ver m egens te zijn zij zal in. het Sint Jansgastfhuis onderzocht wor den. Een geweldige brand heeft hi nachts gedeeltelijk <L papierfabrieken van Baelcn, ruc de Doïhain te Euprm, in asch gelegd. Hei nachtwerk der _'VI arbeiders v as afgeloopcii, toen 'het v.mc rond middernacht uitbrak in een maga zijn. De vlammen namen spoedig e.'ti zeer groote uitbreiding. Uit Dol ham en Venders werden pompen afgezonden om den brand te helpen biiKsenoii. N>eP temin werd er voor 300 000 Ir. scha» ij aangericht standpunt 't mege dan ook nog al vreemd, neemt zelfs, gek zijn eene zekere opmerking tot zich trekt, 'had zij dit ook welhaast gekozen mevrouw Ebreniont werd een voorwaarts streven de geest, en sprak van volksontvoog ding, volksbeschaving van eene .we? reld in de toekomst, welke de volmaakt heid bonaderen zou. Mevrouw redeneerde zeer logisch, in dien men de goedheid wilde hebber zich op haar standpunt te plaatsen, ge> ne rekening te honden van de hinder palen die zich opdeden, deze of neer to werpen, of met een langen springstok over te wippen en vooial veel aari dat goedwillige en- zeer elastische woor- deke tijd over te laten. De trotschheic! mengde zich ruim. schools in de denkwijze van mevrouw Ebreniont, en nadat zij zich had inge beeld, dat zij eene vrouw was welke bo ven het \haar omringende verheven stond, drong zij voorwaarts op die baan en was weldra in haar denkbeeld om trent de Godheid, alle bemiddeling voor bij gestapt. Zij bevond zich, op het tijd stip dat wij haar ontmoeten, zoo dacht zij, zelfstandig tegenover den Schepper, in afwachting dat zij, meer en meet de helling afdalende, in stede van zo op te klimmen, stout de denkwijze zou staven het geluk ligt in het met. Mevrouw Ébremont is geen fictie, le zeres: zij (bestaat in België, en ik heb in de wereld meer dan een esprit fort van hare soort ontmoet, welke denkt dat wij nog in den dwazen tijd leven, dat men ernstig het; &1 of niet bfestftan $er Gtxh Woensdag avond had in de fabriek «Tréfilerie Gantoise» Pantserschipstr.. te Gent, ten erg ongeluk plaats De 22- jarige Ach iel Claes, wonende Gontrode- straat 301, te Gent-brugge, stond aan de madiien om den draad uit te trekken, toen hij eensklaps werd-gevat en rond de as werd gedraaid. Gelukkiglijk kon men in tijds het machien stilleggen. Dr Vercauteren onmiddelijk verwittigd kwam dadelijk per auto aangesneld en na het slachtoffer do eerste zorgen te hebben toegediend, werd hij per auto naar de 'kliniek van den lieer Dr Ver cauteren overgebracht. Olaes werd over gausch "het lichaam gekwetst;, gelukkig- lijk zijn er geene ledematen gebroken en is er geen levensgevaar beid, aan de stemming in eene delibe- reerende vergadering kan onderwerpen Mevrouw, en zij meent dit -oprecht, is overtuigd dat er geene betere vrouw, geene betere moeder bestaat dan zij. Was 'haar gedrag niet onibesprekelijk gaf zij niet ruimschoots aan den arme, wierp zij het balkleed niet tet zijde, óm bij hot bed van haar kind te waken Wanneer dit ziek en onpasselijk was'* Voorzeker, maar in dit alles sluipt d< eigenwaan, en mevrouw herhaalt te dik wijls om zulks niet te zien, dat men zeer wel zijne plichten vervullen kan. zonder door een gebod, dat de niensdh ten zijnen voordeele zou vergoddelijkt hébben, geleid te worden, alsof de mensch ten eeuwigen dage tot de kinds heid veroordeeld was 1 Van tijd tot tijd staat mevrouw óp en treedt in een aangrenzend vertrek, waar, bij een zacht licht, een blonden 'knaap van tien jaren in een ledekant rust. Het kind is ziek en mevrouwEbreniont waakt over haren zoon, ik moet zeggen, met eene etiht moederlijke zorg. Nu staat ze weer voor het (bedje stil, eri de knaap slaat de blauwe kijkers naar zijne moeder op eri tracht te glim lachen'. Geörge, gij woelt u bloot, kindlief, zegt mevrouw. Doe dat niet meer. Zou het waar zijn, moeder, wat Rosemarijntje zegt Wat zegt ze Dat, als ik rfrij gedurig bloot woel, sterven zon. Dat zou wel mogelijk zijnj ja, ja 1 .W-el rru, ig Tril. Geres njh* Mad. Marie Van Wayenberg, 72 jaar, wonend rue des Wallons te Luik, stak Woensdag namiddag op den boulevard d'Avroy de tramlijn over, toen zij ver rast werd door een motorrijtuig en om der den steenweerdcr getrokken werd Men moest het rijtuig optillen om do ongelukkige te bevrijden. Het slachtof fer was den schedel gekloven. De arme vrouw werd naar liet gasthuis overge bracht waar zij enkele stonden later be zweek Een jonge soldaat, Clément genaamd, 21 jaar oud, van het 35e regiment vlie geniers, oefende zich in 't vliegen nabij het kamp van Bron, niet ver van Lyon. Terwijl hij eene 'hoogte van 690 meters bereikte, schoot het vliegtuig plotseling in brand. De vlieger gehikte erin zijn valscherm los te haken en ermede in de ruimte te springen. Het toestel ontplooi de zich op normale wijze en de vlieger landde ongedeerd. Hij had evenwel nogal erge brandwonden aan de handen en aan het gelaat bekomen. WAT HET EERSTE ONDERZOEK UITWEES. •Ziehier liet verslag van den luitenant kolonel die onderzocht hel incident van Den ui- Kha pour. De schildwacht van het foutje 69 werd onverwachts gedood aan zijn post door een salvovuur tegen het fort afge vuurd Gelijktijdig hadden de Bulgaren een Grieksdhen loopgraaf (bezet. Van af hef eerste oogenblik 'kregen de Bulgaren 60 tot 80 man versterking. Twee uren na dit incident werd een Grioksche kapi tein, drager van het witte onderbande- laarsvlag, gedood. De Grieken van het fort je 69 verster kingen ontvangen hebbende, poogde het verloren terrein terug te bemachtigen. Tot op het oogenblik van het' inci dent waren de betrekkingen tusschen' Grieksdhe en Bulgoarsdlie soldaten bij zonder vriendschappelijk geweest. Uit de viagen die do Bulgaren aan dc Grieken in den laatstee tijd stelden, kan men opmaken clat voorbedachtheid in het spel is. Te Alger hebben twee strafuitvoerin gen plaats gdhad, deze vin Kebdi beu Said, 51 jaar oud; van Fort-Nationa', en deze Aan Fadhi Hamadine ben AT», 3'. jaar oud. .van Camp-du-Mayéchal. Keb di had geholpen door zijne vrouw, zijn zoontje vermoord en in stukken gesne den, en voor den stoep zijner woning begraven. Fadhi'had zijn A'ader en zijn broeder gedood. Op zeven minuten lijd vielen de tAvee hoofden onder de valbijl. Déze dubbele doodstraf uit voering heeft op de inboorlingen eenen diepen indruk gemaakt, stemt in het kiesdistrikt Aalst van bnveii aan Jen kop onder NUMMER, Emiel RUBBEiNS, Dokter, Lede. Vier honderd aanhoudingen Volgens berichten uit Warschau de Poolsche policie in de streek van Bialvstok overgegaan tot de aanhouding A^an vier honderd kommunisten Men zou ook groote hoeveelheden munitie hebben aangeslagen Avelke onder hoo rnen verstopt was. moeder. Dat denkt mevrouw ook. al heeft ze dan ook een dier volzinnen op de lip pen, welke doen wanen dat men boA^en dat denkbeeld verheven is. MevrouAv zwijgt echter. Na eene poos zegt de knaap Aveêr Moeder, dat Rosemarijntje kan zoo lief vertellen Zoo En wat vertelt zij u r en mevrouw zet zich op den stoel, die naast het bed staat, terwijl zij den arm op de sponde rusten laat. Wel van wonderlijke geschiedenis sen van feeën, die peerlen van de lip pen laten A-allen, van... Dat is gekheid, George, valt me vrouw driftig inik wil niet dat Rose marijntje u die domheden voorhoudt. Er zijn geene feeën... Wel mogelijk, zegt de knaap naïf, maar ik vind dat toeh zeer lief en recht pleizierig. Ik luister lieArer naar hetgeen Rosemarijntje vertelt, clan naar hetgeen mijn onderwijzer mij zegt, hij met zijn eenwig vervelend 2 maal 2 is 4. Mevrouw is »iiet tevredenZij aLI ha ren zoon eene opvoeding ge\Ten, vreemd aan alles wat zij vooroordeel, wat zij gekheid noemt, en zorgvuldig had zo dit alle? uit de kinderkamer geweerd Och, mevrouAv vergeet, dat die verlenin gen eigen zijn aan dat vertrek, en meer den geest dei' kinderen bekoren, dan al die boeken met raadgevingen en onder richtingen, opzettelijk voor de jeugd gesdhreA'en, maar nooit verstaan, nooit nagevolgd. ffiS! 8% 161S ®I rS&S M vej- Alfred VAN GEERT, Schrijnwerker, Aalst. Julius SCHELFHOUT, Dokter, Aalst. Louis CALLEBAUT, Burgemeester, Nieuwerkerken. Pedro DE HERT, Advokaat, Aalst. Jozef BLINDEMAN, rustend Onderwijzer, Baardegem. tellen kan, moeder hervat de knaap, zijne blauwe oogen strak A*oor zich op het A'oeteneind gevestigd. Nog al van die beuzelarijen Soms vertelt ze van de engeltjes, die de wensdhen der kinderen komen op vangen en dan, hunne vleugels uit spreidend, naar den hemel vliegen - hoog, altijd h'.ooger, om die wen,sober- eindelijk voor den gouden troon van den Lieven Heer neer te leggen... Dat moet ge niet gelooA'CD, Geor ge antwoordde mevrouw misnoegd. Zijn er dan geene engelen, moe der Wel zeker nietdat is liet werk der inbeelding, kind De knaap zwijgt een oogenblik. Och, dat is jammer zegt «hij pein zend; ik vond alles wat Rosemarijntje mij daarvan vertelde, zoo lief. Maar er is toch altijd een Lieve Heer, moeder Och ja, anüvoordde mevrouw aar zelend. er is een opperste macht iets onbepaalds, dat wij nog niet genoeg be grijpen, maar niet zooals dat gekke Ro semarijntje u voorhoudt De knaapt zwijgt een 'oogenblik. Ik houjoch meer A'an don Lieven Heer A'an Rosemarijntje, die alles ziet, alles hoort, die ons engeltjes zendt, schoone bloemen en lekkere vruchten geeft, en die ons/ als wij dood zijn, in zijn blauwen hemel laat komen. Mevrouw redeneert en bewijst; maar de knaap vat niets A'an dat alles en be treurt alweer dat al die schoone dingen niet; zouden bestaan, '('t Meryolgt.X

De Volksstem | 1925 | | pagina 2